THIJS IJS EN DE DIKKE HERTOG. LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Zaterdag 6 Juli 1935 UIT DE OMSTREKEN. VISSCHERIJBERICHTEH. «rr AALSMEER. Baldadigheid. De huurders van tuinland aan de Qphe- llalaan, in de nabijheid der Cyclamen- straat, ondervinden veel overlast van opgeschoten jongens, die de gewassen ver trappen. Erger was het nog, toen de heer C. V. tot de ontdekking kwam, dat aard- appelstoven uit baldadigheid waren open getrokken. De politie werd met het feit in kennis'gesteld. Verkoop vaste planten. Ter Centrale Velling is de tweede ver koop in dit seizoen gehouden van vaste planten, hoofdzakelijk diverse Variëteiten pyrethrum. Vele duizenden stuks werden aangeboden. De opbrengst was over het algemeen iets hooger dan bij de eerste veiling; enkele soorten brachten tot 7 ct. per stuk op, doorsneeprijs van 35 cent. De handel was iets levendiger; er werd meer verkocht dan den eersten keer. De kinderen der o.l. school aan den Ulterweg hebben met autobussen van Maarse en Kroon een uitstapje gemaakt naar Alkmaar en omgeving. „Fanfarecorps Ulterweg" heeft de kinderen des avonds onder de vroolijke toonen van marsch- muzlek huiswaarts begeleid. De collecten bij de Ned. Herv. Kerk alhier hebben gedurende de maand Juni opgebracht f. 564,42. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd; Jacob Spijker 27 j. te Zoetermeer en Neeltje Bogaards 25 j. Overleden: Jan Pieter Kooman 90 j.„ wedr. van Jannetje Lena de Braai. Loop der Bevolking. Ingekomen: Catharina van Driel, dienst bode, van Hazerswoude Antje 81ooter, van Zuld-Beljerland Jacoba v. d. Eist, dlenstb., v. Zoeterwoude Jan van Oost, colporteur, van Rotterdam 1- Cornells Adrlanus Verhage, boerenkn., van Stomp- wijk Jacob Jan Beijer, smid, van Ooster- land. Vertrókken: Willemijntje Maria Kinkei, huish., naar Woubrugge Jacob Adrianus Duivenvoorde, boerenkn., naar Stompwljk Anthonie Bregman, bakker, naar Lei derdorp Marten Alberts, bakker, naar Hazerswoude. De heer J. Berghoef, beambte van den Haarlemmermeerpolder, die ruim 36 Jaren als zoodanig is werkzaam geweest, gaat wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd op Maandag 8 Juli a.s. den dienst bij dit waterschap verlaten. De ijver en trouw waarmede hij de be langen van den polder steeds heeft ge diend, werden door zijn superieuren op hoogen prijs gesteld. Voor 't toelatingsexamen van het Chr. Lyceum te Haarlem zijn geslaagd: Adr. v d. Bos, P. Salverda te Hoofddorp en Jo van Haeringen te Nieuw-Vennep De heer E J. Joose te Hoofddorp behaalde het diploma handenarbeid, Mej. Jo Balder Jd. slaagde aan de Herv. Kweekschool te Amsterdam voor de akte onderwijzeres. Het bestuur van den Kring Rijk van de afd. Haarlemmermeer van de N.H. Ver- eenlglng „Het Witte Kruis" heeft propa ganda gemaakt voor uitbreiding van het ledental met als resultaat dat bijna 240 nieuwe leden konden worden genoteerd. Het ledenaantal van deze afdeeling steeg daardoor tot 600. Bevorderd van het 1ste naar het 2de studiejaar der Middelbare Techn. School te Haarlem (afd. Bouwkunde), C. Hulsbos te Abbenes en O ,A. Bus te Nieuw-Vennep; van het 2de tot het laatste studiejaar werd bevorderd O. O. Slob te Hoofddorp (afd. electro techniek). Gedurende het badseizoen mogen in de maanden Juli en Augustus de winkels op de werkdagen tot 's avonds 9 uur open zijn en des Zaterdags tot 10 uur. Door den Belasting-ophaaldienst, dir. de heer C. de Monyé. is over de maand Juni j.l. aan den Rijksontvanger alhier afgedragen f. 813.14 en aan renten en verzekeringspremies f. 141.20 in totaal f. 954.34. Op het politiebureau zijn inlichtin gen te bekomen omtrent de volgende ge vonden voorwerpen; een paar zwarte damesschoenen ,een roode werpring, een bruine portemonr.aie met inhoud, een kinderdlrectoir, een sleutel, een kinder schoentje en kousje, een damesmanteltje, een sleutel, een bovengebit, een ring met 4 sleutels, een gouden broche, een bokje, een dameshorloge. Geslaagd te Den Haag voor het cer tificaat radio-telefonist: O. Kuyt en C. Kuyt Gzn., J. V. d. Plas, H Bol, C. Guyt, W. Zuyderduin, P. v. d. Oever, C. de Mol, J. Spaanderman, D. Snijer, P v. Duyn, P. v. d. Oever, J. v. d. Niet, C. Ouwehand, C. v. d. Plas, D. v. d. Oever en J. Harte- veld, allen alhier. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Oerboren: Adrianus, zoon van B. van Leeuwen en M. W. van der Weele; Guurtje dochter van M. de Vries en H. v. Veen; Cornelis, zoon van J. Kamp en C. f. Wea sels; Cornells Pieter, zoon van P, J. van Vuren en P. Malipaard; Nlcolaas, zoon v. N. Rusman en A. C. Steevens; Maria Cor nelia, dochter van T. A. Denaijere en C. G. Buckens. Ondertrouwd: Petrus van Gelswijk 28 j. en Pieternella Guldemeester 28 J. Augustl- nus v. d. Veek 44 J. en Apollonia H. Baars, 23 J. Gehuwd: Bernardus C Pauwels 25 j. en Kornella Schouten 25 J.; Hendrik Zwaan 23 j. en Margaretha C. van Veen 21 Gerardus C. van Hilten 33 j. en Anna M. A. P. Tiel 31 J.; Willem J. van Meel 22 j. en Trijntje Lubberden 19 J.; Cornelis J. van Zanten 25 j. en Maria Groeneweg 22 j.: Petrus Ouwerkerk 26 j. en Jannetje de Haan 22 Hendrik Verbeek 25 j. en Cornelia A. Grosscurt 21 j.; Dirk Emens 27 j. en Pietje Heljstek 21 j.; Aart KoolJ 26 J. en Carolina A. Alink 21 J. Overleden: Theodora van Kouteren 57 j. ongehuwd; Sophia Jacoba Smits 26 jaar, ongeh. dochter van J. Smits en C. van Maasdam. Loop der bevolking. Gevestigd: Ludolf Aafjes van Bussum n. Nieuwemeerdijk 214; Johannes J. van der A, van Rotterdam n. Nieuwe weg nabij Sloterweg-SchipholwegFranclscus J. Ber nard van Amsterdam naar Wilgenlaan 73; Jakob Bos, van Amsterdam, naar Leeuwe rikstraat 52; Hulbert Bosman, van Amster dam, naar Havikstraat 25; Adolf J. Breure, van Amsterdam, naar Kruisweg j 1234: Teunis G de Bruin, van Hillegom, n. j Venneperweg 554; Nicolaas F. Feiten, van j Amsterdam, naar Wllgenlaan 29; Jan j Dekker, van Onstwedde, naar Dennenlaan 24: Albertus J. Dittmer. van Amsterdam, 1 naar Schipholweg 435; Hendrik Donker. van Rijnzaterwoude. naar Aalsmeerderweg 180; Gerardus C. van Egmond, van Aals meer, naar Aalsmeerderweg 812; Hendrlcus J. M E. Geerling. van Amsterdam, naar Burgem. Amersfoordtlaan 73; Johan J. Grolman, van Amsterdam, naar Friedalaan 16; Sebastlanus Th. Heemskerk, van Amsterdam, naar Sloterweg 254 hs; Wed W. J. Heijkoop, van Amsterdam, naar Reigerstraat; Julius H. Jacobowltz, van Amsterdam, naar Zilvermeeuwstraat 30; Adrlaan J. de Jager, van Voorschoten, n. Hoofdweg 619. Vertrokken: Klaas Ausma. naar Haren (Gr.) De Punt, werk waterleiding; Acllko de Boer, naar Schiedam, Rembrandtlaan 73; Leendert van der Schaaf, naar Amster dam, Jan Mayenstr. 23i_3 hg.; Leendert Treffers, naar Heemstede, Wilhelmlnapleln 10; Adrlaan van den Berg, naar Den Hel der, van Galenstr. 45: Leentje Hulsbos, n. Haarlem, Kempstr. 10 zw.; Maximilaan J. Blalch, naar Koog aan de Zaan, Leliestraat 47: Floris de Groote, naar Rotterdam, Anna Paulownastr. 29b; Andreas van Zanten, n. Amsterdam, Th. de Bockstr 75, 2 hg: Dirk J. Ch. Pleters, naar Amsterdam. Vasco da Gamastr. 48, 2 hg; Albert Spits. n. Zaan dam, J. Wlndhouwerstr. 14; Petronella M. Verwer, naar Haarlem, Popellngstr 13; Hermanus Voerde, naar Uithoorn. Hoek- schans 4; Oege van der WeiJ, n Heemstede Hijnstr. la; Jan van de Vosse, n. Haarlem. Roosveldstr. 11; Willem M. B Bosman, n. Zandvoort, dr. Joh. Mezgerstraat 19; Johannes J. Hol. n. Amsterdam Jan Evertsenstraat 148. 2 hg. Aan den heer D. de Vries te Haar lem is bij onderhandsche aanhested'ng gegund het verbouwen van de boerderij van den heer Anema te Hoofddorp. HILLEGOM- Loop der Bevolking. Gevestigd: J. G. F. Swemle, Hoofdstraat 38 J. M Schreurs, Stationsweg 106 A. v. d. HeiligenbergLangelaan, Emma- straat 6 Vertrokken: L. Grollmann, naar Haar- i lem, Smedestraat 21 W. C Botbijl, naar Zuid-Afrika, Kaapstad C. Keur, naar Lisse, Heereweg 318 A. E. Fischer, naar Oegstgeest. Endegeesterweg 22 C. Uiten- daal, naar Batavia. N. O.-ï. Leger. Burgerlijke Stand. Geboren: Alida Christina, D. van II. Imanse en J. M. Rolvers. Getrouwd: H Gort en C. v. d Bosch G. Kardol en A. J. van der Beek M. Wasslnk en M C. Heimans Clnjee. Het bouwen van twee woonhuizen aan de Zandlaan voor rekening van den heer J. W. Glas is opgedragen aan den heer C. Veelenturf, aannemer alhier. Geslaagd voor het diploma Kinder verzorging der Prot. Chr. Nijverheidsschool te Haarlem mej. H. v. Beid alhier. Gevonden: Aanwezig en te bevragen aan het bureau van politie: Jas en pet; armbandhorloge; hoed en sleutel. Aan wezig en te bevragen bij G. v. Werkhoven, Havenstraat 31, roeispaan: Waterreus. Pr. Hendrlkstr., postzegels; Fokkema, v. Meer- beeks.tr. 4, belastingraerk: Appelman, Hoo- gewerfstr. 20. jumper en rok; v. d Akker, Pastoorlaan 2. vogelZwaneveld, Hof straat 37. lorgnet; Warmerdam, Meereatr. 22, voetbalschoen. LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Chrlstianus Cornells Maria, zoon van J. v. Stijn en van A. J. Wes- sels. Ondertrouwd: J. C. v. Lierop en A. M. Turnhout. Gehuwd: A. J. v. d. Eem en P. Jansen. Loop der Bevolking. Ingekomen: mej. H. Möhlman—van Leeuwen, van Hillegom, Julianastraat 74; C. A. Zwetsloot, v. Alkemade, Loosterweg 16; mej. J. W. Smit, v. Amsterdam, Heere weg 204a; C. Kops en gezin, v. Hillegom, Emmastraat 19; C. Romijn, v. Oudenbosch Heereweg „Broederhuis". W. F. J. Beelen, v. Venlo, Molenstraat 24; J. v. Marls en gezin, v. Rotterdam, Kanaalstraat 220; mej. P. C. J v. d. Zwet, v. Sassenheim, Heereweg 204; D. Breedijk en echtgen. v Oegstgeest, Heereweg 240. Gevonden: IJzeren plaat, een hond. Inlichtingen bij de politie. De verjaringsbus voor de Ned. Herv. Kleuterschool bracht in de maand Juni op de mooie som van f. 13,01. STOMPWIJK. De Harddraverij. De Harddraverij Ver. „Nooit Gedacht" heeft alhier haar eerste vergadering ge houden om de nrogramma's weer vast te stellen der as. feestdagen die dit jaar ge houden zullen worden op 7 en 8 Augustus. Den eersten dag zal er wederom 'n groote kortebaan-draverlt gehouden worden van alle snelste dravers uit Nederland, waar voor wederom hooge prijzen zullen worden verreden. De tweede dag begint met een optocht der schoolkinderen naar het feestterrein, waar verschillende spelen zullen gehouden worden. Des namiddags, zal er een con cours Hippique gehouden worden, w.o. groot, springconcours. Tevens zal er ook di£ jaar een nummer worden ingelast van Landbouw-tuieoaarden uitsluitend voor Inwoners van Stompwljk en Veur. Verder ziin er dit iaar belangrijke vermakelijk heden op het feestterrein zoodat tlldens die dagen in Stompwijk weer op veel pu bliek gerekend wordt want leder kan zich daar vermaken. Tot slot 's avonds groot vuurwerk. ———o VEUR-LEIDSCHENDAM Gevondenj een doos plantenvet. In lichtingen bij de politie. VOORSCHOTEN Bevorderd van het 2de studiejaar naar het practische leerjaar der Middel bare Techn. School te Haarlem (afd bouw kunde) C. Wilbrink, en (afd. electrotech- niek) A. J. C. Slothouwer, belden alhier. I o KATWIJK. Loop der bevolking. Ingekomen: J. de Klerk, Zeeihospltium M. H. M. Hartong, N. Duinweg 50: N. d. Heijer en gez., de W. Malefijtstraat 46; J. Kwak en gez., Varkevlsserstraat 112; J. Ph. v. d. Bom, Ligusterstraat 38; M. M. v. Broeren, Boulevard 13; A L. C.'Boon. Var- kevisserstraat 75; H. C. Broekmfi, Boule vard 56a: E. Hecht en eohtgen., Drieplas- senweg 30. Vertrokken: C. F. de Goede, van Over ran 7, naar Rotterdam; Wed. Durieux- Zaalberg en gezin, van Nieuwsteeg 2a.n. Voorschoten; C. A. Lutz. van Overrijn 7 naar Delft. Burgerlijke Stand. Geboren: Nlcolaas Huig, Z. van B. den Haas en W. v. d. Plas Dirk, Z. van A. Durieux en I. Barnhoorn Adrianus, Z. van Fl. Haasnoot en J. v. d. Plas Adriaan, Z, van A. v. d. Boon en J. J. v. Duljn Adrianus Jacobus, Z. van J. Freke en M J. Kleinhout. OndettrouwdP. Groen en H. Ouwe hand. Gehuwd: J. van Rhljn en M. Brongers A. Pronk en S. M. de Best. Overleden: A. Riedljk 64 J., echtg. van P. v. d. Pijl Clasina Johanna Stoter, 5 J., D. Van J. Stoter en Cl. Gründermann. Geslaagd te Den Haag voor het examen gemeente-financlën. de heer J. C Tieleman alhier. NOOKDWIJK. Loop der bevolking. Gevestigd: J. H. Th. Fransen, kellner, van Ubbergen, B. 170, naar Noord Boule vard 3 T. Lammertsma, rellgleuse wijk verpleegster, van Mook, Dorp A. 86 naar Pickéweg 16 N. Rodenhuis en fam., chauffeur, van Leeuwarden. Leeuwerik straat 61 naar Lljnbaanweg 13 Z. C. F. Hornstra, winkelier, .Van Amsterdam, 3e Oosterparkstraat 230 naarKerkstraat 32 a I. J. Dermout en'fifirr.,-van Den Haag, Vivienstraat 86 naar Surinameweg 2 K. Drouven, 1.1. verpleegster, vgn Apeldoorn, Apeldoornsche bosch naar Langeveld 29 J. M. Bijloo, 1.1. verpleegster, van Den Haag, Monsterscheweg 93, naar Zwarte- weg 20. Vertrokken: A. M. Lenzner, dienstbode, van Huls ter Duinstraat 26 naar Den Haag Schevenlngscheweg 10 P. Bravenboer, 1.1. verpleegster, van Zwarteweg 20, naar Rotterdam, Oostzeedijk 186 a. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmus Gerardus Cornelis, zn. van P. van Schie en G. J. Siemerink Cornelis Adrianus Maria, zn. van A. J van den Berg en M. C. Rotteveel Franclscus Petrus, zn. van W. C. Rletmeijer en J. J. Steenvoorden Emmy Allse, d. van E. Dekker en E. Strohm. Ondertrouwd: W. Hoogeveen en C. J. van der Linden J. Guley en E- O. van den Heuvel J. Wassing en I. M. J. H. Groc- newold. Getrouwd: A H. Herfkens en A. M. de Vreede H. A. van den Berg en C. de Bruin J. van Butselaar en J. M. van Ginkel. Geslaagd te Arnhem voor het examen nuttige handwerken (Kweekschool voor Onderwijzeressen) mej H. E. Goudberg, alhier. NOORD WIJKERHOUT. De voorzitter der R.-K. Klesvereen., de heer H. Langeveld, heeft als zoodanig zijn ontslag genomen. WASSENAAR De motorrijder S. uit Den Haag, die on het parkeerterrein aan den Wassenaar- scnen Slag wilde keeren, reed hierbij tegen een paal met het gevolg, dat hij met zijn motor kwam te vallen en een vleeschword aan een onderbeen bekwam. De duozltster, mej. v. d. Z„ liep eveneens een wond aan het been op. Zij werden ter plaatse door dr. Hubbeling verbonden, waarna zij per personenauto naar Den Haag vertrokken. Gevonden: sigarenkoker, fototoestel, kano, hond, 4 portemonnaies. heerenjas, 2 leesboekjes, damestasch m. inhoud, pad- vlndersrlem m. fluit, bel.mcrk in étui pantalon. Jongenshoed. muts. ceintuur, schakelarmband, oorbel, grijze dames handschoen, mondharmonica, gym schoen, duozlttingdek Inlicht, bij de politie. Geslaagd te Den Haag voor certifi caat 2e klasse radlo-telegraflst, F. J. Ages alhier. o ZEVENHOVEN. Op 8 Juli bestaat er gelegenheid bij dr. A. Lucardie tot inenten. De collecte voor de autotocht voor de ouden van dagen heeft ruim f. 100 opge bracht. IJ MUIDEN, 6 Juli. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1,00—0,58; Griet per kist van 50 K.G. f. 23—9; Tongen per Kg. f. 1.10—0,60; Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 18; Middelschol idem f. 20; Zet- schol Idem f. 17—10,50; Kleine schol idem f. 17—3.70; Schar idem f. 3,30; Tongschar idem f. 2017,50; Pieterman en Poontjes idem f. 2—1,75; Middel Schelvlsch idem f. 13; Kleinmiddel Schelvisch idem f. 10 7,70; Kleine Schelvisch idem f. 6,903,80; Kabeljauw per kist van 125 K G. f 40,50 j 15; Gullen per kist van 50 K.G. f. 8,50 I 4,70; Lengen per stuk f. 0.700,50; Heil- bot per K.G. f. 1,00—0,85; Wijting per kist j van 50 K.G. f. 1J0; Koolvlsch per stuk j f. 0,40; Makreel per kist van 50 K.G. f. 8,50; Pietermannen f. 12 per kist. Aangekomen 1 Stoomtrawler: IJM 8 met f. 19 en 7 loggers KW 169 met f. 139; KW 34 met f. 557; KW 110 met f. 471; KW 35 met f. 623; KW 69 met f. 357; KW 166 met f. 297; KW 3 met f. 353; 1 Deensche kotter E 19 met f. 272. PRAAIRAPPORT Hr. Ms. „NAUTILUS". 4 Juli. Op 58 gr. 34' Nbr. en 0 gr. 56' Wl. VL. 29, 39 kantjes. Op 58 gr. 56' Nbr. en 0 gr. 54' Wl. SCH. 5. 345 kantjes. Op 57 gr. 46' Nbr en 0 gr. 51' Wl. SCH. 195, 300 kantjes, alles wel. KATWITK AAN ZEE. Ernstige aanrijding. Op den Zeeweg ter hoogte van de Leld- sche Buitenschool heeft een ernstige aan rijding plaats gehad. Een dochtertje van J. J. uit de Vuurtorenstraat liep met haar broertje langs de tramrails op den rijweg achter een vrachtauto, die in de richting naar Zee reed. Op dat oogenblik kwam van uit de tegengestelde richting een personen-auto, bestuurd door G. H, uit de Roest van Limburgstraat. De kinderen staken plotseling den rijweg over Door krachtig remmen van H. wist deze te voorkomen, dat een der kinderen werd gegrepen. Het meisje werd echter tegen den grond geslagen en ernstig gewond naar het naastbijzljnde gemeente-zieken huis overgebracht, waar dr. Lodder de eerste hulp verleende Deze constateerde, dat het meisje een been had gebroken en een ernstige hoofdwonde bekomen had. Per ziekenauto werd zijn naar het Acad. Ziekenhuis te Lelden overgebracht. De moeder van de kinderen zag van het voet pad af het ongeluk gebeuren. Den be stuurder G. H. trof geen schuid. P. v. D. uit het 1ste Vuurbaakspad deed bij de oolltle aangifte, dat van zijn land in de leur -weide een aantal bossen aardappelen zijn ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. NOORDWIJK AAN ZEE. Geslaagd te Den Haag voor het cer tificaat radio-telefonist, L. v. Duin, J. Haasnoot, S. Klinkenberg, J. v. Duin en L. v. Duyn, allen alhier. OEGSTGEEST. De Minister van Defensie heeft op gedragen aan de N.V. Nat. Aannemings Mij v.h. v. d. Velden en de Jong alhier, onder beheer der Genie te Utrecht, het maken van 2 gewapend beton kazematten in de Lunet I en het fort Vossegat. met gebruik van Utrechtsche arbeiders, voor de som van f. 28.637. RIJNSBURG. Afname der werkloosheid. In verband met het toenemen der werk zaamheden in land- en tuinbouw staan thans slechts 12 werkloozen ingeschreven. De gemeentelijke werkverschaffing, bestaande in het uitbaggeren van de Vliet, is deze week beëindigd. Aan het hulppostkantoor alhier heb ben voor de R P S. over de maand Juni 70 inlagen plaats gehad tot een bedrag van f. 1200.81; 34 terugbetalingen tot f. 1650,61 en 826 glro-stortlngen. De hloempjesverkoop ten bate van de Ned. Herv. Stichtingen te Hoenderloo heeft alhier f. 42 opgebracht. VLAARDINGSCHE markt 6 Juli. KW 32 met 17 last. Groene hartaf f. 22.70—25.90. Jonge haring f. 16.30—18.30 Maatjesharing f. 149.408.80. Volle ha ring f. 12.10. DE HARINGVISSCHERU. Van onzen Visscherijmedewerker) De visscherlj blijft tot nu toe zeer ruim en het is maar zeer goed, dat het aantal netten, waarmede gevischt wordt beperkt is; de gevolgen zouden anders niet te overzien zijn. Als men rekent, dat de aan voeren thans reeds te groot zijn om di rect geplaatst te worden kan men zich voorstellen tot welk een peil de markt ge daald zou zijn, wanneer met de geheele vleet gevischt zou zijn. Het warme weer van de laatste weken heeft ook niet medegewerkt; in het bij zonder heeft de export hierdoor stagnatie ondervonden. Voor de haringvlsscherlj is het te hopen, dat de zomer niet al te warm wordt. Men kan thans van een regelmatlgen aanvoer spreken; eiken dag zijn er eenige schepen aan de markt. De kwaliteit van de haring blijft uitstekend, doch de prij zen blijven door de Iets te groote aan voeren laag; te laag voor een loonende exploitatie. Het ziet er dan ook voor de haring- teelt 1935 wel allerbedroevendst uit. Als men rekent, dat thans bij de sterk be perkte visscherlj reeds geen loonende prij zen te maken zijn, hoe zal het dan ln het verdere van het seizoen worden. De ex port naar Dultschland staat zoo goed als stop; zelfs het toegestane contingent, kan door het saboteeren van Duitschland van de regeling, niet worden Ingevoerd. Onze afnemer, die eens ongeveer 60*/» van on zen aanvoer betrok, kan dan ook zoo goed als verloren worden beschouwd. De vis- scherijbelangen zijn bij de onderhande lingen met Dultschland dan ook op de meest bedroevende wijze verwaarloosd en datgene wat nog bereikt is, kan zooals boven reeds ls opgemerkt door de tegen werking van Duitschland niet worden ge ëxporteerd. Komt hierin geen verande ring. dan moeten wij het allerergste voor de Nederlandsche Haringvlsscherlj vree zen. De Duitsche haringvlsscherlj daar entegen ontwikkelt zich nog steeds, van begin Juni werden reeds 38.000 tonnen haring aangevoerd tegen 10.000 ln dezelf de periode van het vorig Jaar. Datgene wat wl) beperken, wordt eenvoudig door de Duitsche vloot extra geproduceerd. Laat onze regeering toch hieruit haar gevolgtrekkingen maken; de nood in het bedrijf wordt werkelijk hoog en het zal niet lang meer duren of het bedrijf zal zich genoodzaakt zien op daadwerkelijken steun aanspraak te maken. Mooier zou het echter zijn als onze regeering door exportverruiming wat kan bereiken. Onze regeering moet wel begrijpen, dat wij niet kunnen blijven beperken; door de ver schillende beperkingsmaatregelen wordt de kostprijs van het product belangrijk verhoogd en men zal er toch rekening mede moeten houden, dat wij op de bui- tenlandsche markten met Engeland te concurreeren hebben. Het is daarom de groote vraag of beperking tot het ge- wenschte doel zal lelden. Een zoo laag mogelijke kostprijs ls een eerste ver- eischte en de maatregelen, die tot heden, genomen worden werken dit niet in de hand. Wanneer wij met de hulp van onze regeering wat verruiming van afzet zou den kunnen bereiken ln landen als Polen, Duitschland en Rusland, desnoods met eenigen geldelljken steun van regeerlngs- zljde, die eventueel gedekt zou kunnen worden door een prljsverhooglng van de haring, welke in het binnenland geplaatst wordt, dan zouden wij in ieder geval de Engelsche concurrentie het hoofd kunnen bieden. Gebeurt dit echter niet, dan zullen wij binnen zeer korten tijd van alle be langrijke markten door Engeland verdron gen zijn en zal de Nederlandsche haring vloot voor goed belangrijk ingekrompen kunnen worden. DE TREILVISSCHERIJ. Hierover kunnen wij kort zijn, daar de toestand bij de vorige week vergeleken ongeveer ongewijzigd is gebleven. Maandag was de visch door de groote aanvoeren en de warmte vrijwel waarde loos. Gelukkig kon in den loop van de week eenige verbetering intreden, zoodat de besommingen iets verbeterden. 7. Bulten ls 't nog donker en heel nat geen wonder d&t daar die koetsier zoo erg ineengedoken zat. Maar Thijsje, met zijn vreemde Jas en hoed, ls vol van goeden moed: „Snel naar den hertog van Bekaggelsteln," roept hij, ,,'k moet morgen tijdig bij hem zijn!" Dan stapt nij deftig 't koetswerk binnen; nu kan de tocht be ginnen. De dokter Allisweet blijft nu zoo lang in Thijsje's huis die man ls heel erg ziek, dat 's lang niet pluis. HIJ wordt verzorgd door zijn lakei. „En eigenlijk,-" denkt Thijs, „is dit nu juist een avontuur voor mij!" 3-3 1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7