76ste Jaargang ZATERDAG 6 JULI 1935 No. 23092 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Oit nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets, per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andére advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling ^Voensdggs en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven j 10 ets, porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. 'Ai' Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 335 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) algemeene vergadering van het genootschap m. s. g. Uitreiking der diploma's. Onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Keesom had gisteravond in den foyer der Stadszaal de 150ste algemeene verga dering van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genetrix" plaats. Aanwezig waren o.m .de heer Baak, inspecteur van het L. O. te dezer stede. mr. A J Romijn, wethouder van Sociale Zaken, als verte genwoordiger van het gemeentebestuur, mr. dr. C. E. van Stryen, gemeente-secre taris, gedelegeerden van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs en ir. A.M. Touw, eere-voorzitter van het genootschap. Na een welkomstwoord van den voor zitter. bracht allereerst de kascommissie verslag uit van haar bevindingen, nadat was medegedeeld, dat de notulen wegens omstandigheden tot de volgende vergade ring werden aangehouden. De commissie deelde bij monde van den heer Van Oerle mede, dat alles volkomen in orde was be vonden, waarna de voorzitter den pen ningmeester, ir. J. M. Rademaker, dankte voor zijn beheer. Aldus werd de rekening en verantwoording goedgekeurd. Nadat nog een mededeeling van huishoudelijken aard was gedaan, ging men over tot de bestuursverkiezing, welke na stemming tot resultaat had, dat werden herkozen de heeren prof. dr. W. H. Keesom en J. Heringa, terwijl als nieuwe bestuursleden werden gekozen ir. P. Hoogeboom, ir. J. J. G. van Hoek en prof. dr W. v. d. Woude. Vervolgens nam prof. dr. W. H. Keesom het woord om een overzicht te geven van de gebeurtenissen over het afgeloopen jaar. Aan deze opsomming ontleenen wij het volgende: Het genootschap telt thans 335 gewone leden, hetgeen 1 een kleine achteruitgang Is in vergelijking met vorige jaren. Onder de bestuursleden die zijn heengegaan, be vindt zich de heer mr. H. A. Sypkens, die 8 December J.1: overleed. Spr. memoreerde de beteekenis, die de overledene voor het genootschap heeft gehad en hoe hij met onverdroten ijver en toewijding steeds de belangen van M. S.G. heeft behartigd. Ons blijft intusschen zijn aandenken, al dus spr., en wij zullen dat in groote dank baarheid bewaren. Bij de bespreking van de mutaties, die zich in het leerarencorps voordeden, wendde spr. zich o.a. tot den lieer H. Meylink, die met ingang van 1 Juli as. om gezondheidsredenen ontslag vroeg. Dank bracht hij hem voor al het geen hij in de ruim 20 jaren van zijn M.S.G.-leeraarschap voor het genoot schap heeft gedaan. Ook den scheidenden amanuensis, den heer Walstra, werd dank I gebracht voor den ijver en de plichtsbe- 1 trachting, die hij steteds aan den dag heeft gelegd. Het aantal leerlingen ondervond een kleinen teruggang, hetgeen wordt toege schreven aan de ongunstige economische omstandigheden. Terwijl in vroegere jaren een groot aan tal leerlingen na het verlaten der lagere school overdag in de praktijk gingen om dan 's avonds onze school te bezoeken, worden tegenwoordig zeer velen van hen naar Ambachtsschool, U L O. of H.B.S. ge zonden teneinde overdag onder dak te zijn. Het bezoeken van de zooeven ge noemde inrichtingen van onderwijs sluit namelijk het volgen van de lessen van M.S.G. uit. Voor wat betreft de leerlingen der Ambachtsschool is dit een beslist na deel en voor het onderwijs aan onze school en voor die leerlingen der Ambachtsschool, i die na het afloopen dier school het ver der gaand theoretisch onderwijs aan onze school willen volgen. Dezen toch kunnen dan niet op natuurlijke wijze de voor hen geschikte plaats in ons onderwijs innemen, zij moeten daartoe met bijlessen worden klaar gemaakt, hetgeen meestal slechts gebrekkig geschiedt, ten nadeele van hen, en van het peil van het onderwijs in onze betreffende klasse, dat daardoor gedrukt wordt. Het ware gewenscht. dat de toe passing op M.S.G. van de betreffende be perkende bepaling, die in de wet is opge nomen geworden om een reden die in dit geval niet geldt, weer werde opgeheven, en dus leerlingen, die overdag de Am bachtsschool volgen, des avonds de theo retische lessen van M.S.G. weer zouden kunnen bijwonen. Daardoor zou de vroe gere toestand, die goed was, weer worden hersteld. Of die toepassing, die hier neer komt op een drastische belemmering in het verkrijgen van een voor hen passende ontwikkeling van jonge menschen, die verdienen in dit hun streven gesteund, in plaats van tegengewerkt te worden, eenige bezuiniging heeft gegeven, is twijfelach tig, dat zij nadeel aan velen heeft ge bracht, is zeker. Na nog de excursies vermeld te hebben, die ook weer in het afgeloopen jaar ver schillende malen werden gehouden wend de spr. zich met een woord van har'telijken dank tot directeur, leerares en leeraren voor de zorg en de toewijding, die zij ten bate der leerlingen aan de school hebben gewijd. Een woord van dank richuc v. ook nog tot zijn medebestuursleden, spe ciaal tot de heeren Rademakers en Goud smit, terwijl hij ten slotte eindigde met, een toespraak tot de geslaagden Aan dezen werden vervolgens de diplo ma's uitgereikt. Voor de prijsvraag in da afdeeling bouwkunde (ontwerp van een tramhalte) werd ditmaal geen eerste prijs toegekend, wel twee 2de prijzen. Deze werden behaald door de heeren J. L. Burgersdijk en J. P. C. v. d. Drift. Nadat verschillende geslaagden hadden bedankt voor al het goede dat M. S. G. hun geschonken had, werd de vergadering door prof. dr. Keesom, nadat hij nog ge wezen had op de viering van het 150-jarig bestaan in September a.s., gesloten. academische examens. Bevorderd is tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift getiteld: „The physical state of Chlorophyll in the living plastid", de heer B. Hubert, gebo ren te 's-Gravenhage; idem, op proef schrift getiteld: „Over biotypen van Ano pheles Maculipennis Meigen. in het bij zonder in westelijk Nederland en taxono- misch onderzoek", de heer J. H. Diemer, geboren te Dronrljp. Geslaagd voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid: de heer S. Bartstra, Vreeland: voor het voorbereidend kerke lijk examen de heeren G. W. B. A. Thoden van Velzen, Oegstgeest; F. C. Kleinman. Leiden: L. Lagerwey, Scheveningen; J. C. Hooykaas, Wassenaar en mej. A. Sigal, Haarlem: voor het economisch doctoraal examen Indologie, de heer W, Hazevoet, Haarlem; voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de heer L. W. H. Nevens, Den Haag en mej. P. G. Prins. Rotter dam; voor het candidaatsexamen Indisch recht de heer Tjoe Biang Hing, Oegst geest. handelsregister kamer van koophandel. Wijziging: Visser's Luxe Autoverhuur, Haagweg 52. Leiden. Uittredend Eigenaar: J. Visser-Mleremet. dd. 1 Juli 1935. Nieuwe Eigenaar: D. s. Ph. Visser. Leiden. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen a. i. is aan dr Th. M. Meijer op zijn verzoek eervol ontslag verleend als con servator bij de kindergeneeskunde aan de Rijksuniversiteit alhier, en is als zoodanig tijdelijk benoemd dr. A. A. van der Dussen. Geslaagd is te Den Haag voor het examen Gemeente-administratie (Ned. Ver. voor Gemeentebelangen) de heer C. W. Th. M. Meuwese alhier en niet Mee- risse. gelijk gisteren gemeld. Alsnog geslaagd voor het eindexamen Sted. Gymnasium alhier, diploma B. de heer A. W. Bots Voorhout. De heer C. Eeltjes, v/h. directeur van de N.V. E lectriteits- en Gasmaatschappij de Vries en Stevens is, naar wij vernemen, benoemd tot officier in de Kroonorde van Italië. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van wijlen prof. dr. D. Plooy zal Maandagmiddag om 2 uur plaats heb ben op Zorgvliet te Amsterdam. Bevorderd van het le naar het 2e studiejaar der Middelbare Technische Schooi te Haarlem, J. C Kruit (afd. Werk tuigbouwkunde) en J. A. Wljnveldt (afd. Eiectrotechniek). Van het 2e studiejaar naar het practische leerjaar S. den Blaauwen (afd. Bouwkunde). R. Fijlstra en J. S. Swart. (afd. Werktuigbouwkunde) allen alhier In den versierden Lustrumtuin in Oud-Hortuszicht" gaf de Leidsche Orkest- Vereeniging Musica gisteravond een ge slaagd concert. Het viel te betreuren, dat in verband met het minder gunstige weer, zoo weinig bezoekers aanwezig waren, want wat ..Musica" ten gehoore bracht, getuigde wederom van de uitstekende kwaliteiten van dit dilettantengezelschap. Doch zii. die er waren hebben genoten en hun dankbaarheid door luid applaus te kennen gegeven. Aan de firma W. Bink en A. P. Valk is onderhandsche opdracht verleend tot het bouwen van 7 woningen aan de Timor- straat alhier voor de som van f. 27 000 en voor rekening van den heer Joh. Noppen alhier. De Directeur van het PTT. Kantoor alhier vestigt er de aandacht op. dat de brievenbus in de Witte Rozenstraat naar de overziide van die straat is verplaatst. Gisteravond te 9 uur siiote mej E. M. uit LeiderdorD in de Sumitrastraat. met haar rijwiel. Zii kreeg een bovenbeenbreuk aan het Imkerbeen en werd door den E HO. naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd. Naar wii vernemen heeft de reederij Gebr Harland. Maresingel 11 dit seizoen weer een nieuwe salonboot in de vaart gebracht onder den naam Wllhelmlna". Morgen komen 300 Dultschers uit Duisburg per p-:tra-trein der Duitsc.be Riikssspoorwegen naar Den Haag. Van daar wordt een rondrit gemaakt met autocars naar onze gemeente en Wasse naar. 's Avonds keeren zij per extra-trein weer naar Duitsehland terug. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rond het Italiaansch-Abessynisciie conflict. In de nota, die door de Abessynische regeering aan den Amerikaanschen zaak gelastigde is overhandigd, doet zij een beroep op het Amerikaansche aide-mé- moire van 1934. In het vijf pagina's beslaande docu ment worden de verschillende punten van het Italiaansch-Ethiopisch conflict opge somd en verder erop gewezen, dat de voortdurende Italiaansche troepentran sporten, het bloedig voorval van Oeal Oeal en de weigering van Italië, om een vrede lievende oplossing te aanvaarden, de Ethiopische regeering dwingen zich te be roepen op het Kellogg-pact, teneinde op het laatste oogenblik nog met wettige middelen de onafhankelijkheid en inte griteit van Ethiopië te verdedigen. De Italiaansche regeering heeft door de afwijzing van de Britséhe bemiddelings pogingen bewezen, dat zij oorlogszuchtige bedoelingen koestert. Het is waarschijnlijk, dat de regeering der Vereenigde Staten den Negus zal antwoorden, dat het Italiaansch-Ethio pisch conflict tot het ressort van den Volkenbond behoort en dat de Vereenig de Staten niet kunnen tusschenbeide ko men, aangezien zij geen deel van den Volkenbond uitmaken. Starhemberg zal 13 dezer te Rome Mus solini ontmoeten. Dus toch! De Fransch-Engelsche besprekingen ver- keeren nog in hetzelfde stadium. Gisteren is den Duitschen ambassadeur te Londen een nota overhandigd in ant woord op de kortgeleden gestelde vragen van Berlijn, inzake de uitwerking van het Fransch-Russische pact op de ver plichtingen volgens het verdrag van Lo carno. Een dergelijke vraag was gericht aan de andere Locarno-mogendheden. De termen van de Fransche memorie van antwoord zijn nauwkeurig bestudeerd door de Engelsche regeering, die in nauw over leg heeft gestaan over deze aangelegen heid met de Fransche regeering. De Brit- sche nota deelt mede, dat de regeering het eens is met de opvatting, uitgespro ken in het Fransche memorandum en dat voor zoover Engeland betreft de bepalin gen van het verdrag van Locarno in gee- nen deele worden gewijzigd of bepaald door het afsluiten van het nieuwe ver drag. o FRANKRIJK. Rede van Laval. In de zitting van den nationalen econo- mischen raad heeft Laval een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide, dat de beide voornaamste punten van bespre king. n.l. de landbouw- en de uitvoeipoli- tiek. de speciale aandacht der regeering hebben gehad. De daling der prijzen voor landbouwproducten is nadeelig voor de Fransche plattelandsbevolking en ver mindert haar koopkracht, hetgeen weer merkbaar is in den afzet der industrie producten De groote voorraden drukken op de markt. De regeering streeft er derhalve naar de overschotten op te ruimen en ge leidelijk de vijheid in het handelsverkeer te herstellen. Ook de exportindustrieën hebben onder de crisis te lijden. Zij ontmoeten een bui- tenlandsche concurrentie, welker invloed versterkt is, deels door valuta-manipula ties, deels door dumping, in de meest verschillende vormen. De achteruitgang in den internationalen handel is voor een deel het gevolg van een egoïstische politiek van de landen, die er de voorkeur aan hebben gegeven hun markt door buitengewone bezuinigings maatregelen te isoleeren. in plaats van te trachten een zeker minimum aan goede renuitwisseling in stand te houden. OOSTENRIJK. De Habsburg-kwestie. Het wetsontwerp tot opheffing der ver banning der Habsburgers en de opheffing van de confiscatie hunner vermogens werd door den economischen bondsraad en den bondscultuurraad besproken en goedge keurd. De Fransche premier en minister van buitenlandsche zaken Laval heeft gisteren Spalaikowitsj, den gezant van Zuld- Slavie, ontvangen. Ofschoon de jongste intrekking der wet ten betreffende de Habsburgers op dit oogenblik niet onder de diplomatieke actie valt. is men van meening. dat zij onge- wenscht is omdat zij gevaar loopt het af sluiten van het Donaupact te belemmeren. ITALIË. Mutaties bij het corps diplomatique. Tot gezant te Berlijn is benoemd Ber nardo Attolico, thans ambassadeur te Mos kou, te Parijs Vittorio Cerutti, thans ge zant te Berlijn, bij den Heiligen Stoel Pignatti Morano Di Custozza, thans ge zant te Parijs en te Madrid Orazio Pedrazzi, thans ambassadeur te Santiago de Chili. Gezant Pietro Arone de Valentino is benoemd tot ambassadeur te Moskou." DUITSCHLAND. Het nieuwe wetboek van strafrecht. De thans textueel gepubliceerde wet tot wijziging van het wetboek van strafrecht, dat op 1 September a.s. van kracht wordt, behelst een reeks belangrijke en actueelc bepalingen. In de eerste plaats worden de bepaiin- gen inzake overtreding van den dienst plicht en de weerkracht opnieuw geredi geerd. Wie voor vervulling van den actie ven dienstplicht of met verlof na ver- j vulling van den actieven dienstplicht zon der toestemming het rijksgebied verlaat, wordt gestraft met een gevangenisstraf van 1 tot 6 maanden. Bovendien zijn eere- straffen en boeten mogelijk. Ook de po ging is strafbaar. Wie een Duitsch soldaat tot desertie brengt of hem die vergemak kelijkt wordt gestraft met gevangenis straffen van minimaal 3 maanden en in bijzonder ernstige gevallen met tucht huisstraffen tot 10 jaar. Dezelfde straf staat voor degenen, die een Duitscher werft of naar wervers brengt voor den legerdienst van een bui tenlandsche mogendheid. Wie zichzelf op zettelijk door zelfverminking enz. ondeug delijk maakt tot vervulling van den dienstplicht wordt gestraft met een ge vangenisstraf niet beneden een jaar. Wie middelen van de weermacht of instal laties van de Duitsche weermacht be schadigd of vernielt, krijgt een gevange nisstraf van minimaal een maand, in bij zonder ernstige gevallen kan hij veroor deeld worden tot levenslange tuchthuis straf of ter dood. Een nieuw delict is het in gevaar bren gen van het algemeen welzijn Dit begrip wordt ingevoerd bij de nieuwe redactie van het wetboek van strafrecht in de be palingen inzake in gevaar brengen van het spoorwegverkeer, de scheepvaart of de luchtvaart. Het begrip beteekent een in gevaar brengen van lijf of leven, zij het ook voor één enkele persoon of van belangrijke materleele waarden, die in vreemden eigendom zijn, of welker vernie tiging een vergrijp tegen het algemeen welzijn vormt. Wie dus de veiligheid van het bedrijf van een spoorweg, een draad- baan. de scheepvaart of de 'uchtvaart in gevaar brengt wordt gestraft met tucht huisstraffen tot 10 jaar, in bijzonder ern stige gevallen met levenslange tuchthuis straf of ter-dood-veroordeeling. Voor benadeeling van de bedrijfszeker heid van een tram worden gevangenis straffen en in bijzonder ernstige gevallen tuchthuisstraffen bepaald. Wie in het openbaar de N.S.D.A.P., hare afdeelingen. insignes of vlaggen, haar ken- teekenen of ordeteekenen beschimpt, of kwaadwillig en met overleg verachtelijk voorstelt, wordt met gevangenisstraffen gestraft Dergelijke daden worden vervolgd od bevel van den rijksoorlogsminister, die dit bevel geeft in overleg met den plaats vervanger van den Fuehrer. Nieuw Is een bepaling betreffende be scherming tegen boschbranden. Wie bosch- heide- of veenbranden veroorzaakt door verboden rooken, wegwerpen van bran dende of smeulende voorwerpen enz. wordt gestraft met gevangenisstraf tot 3 maan den en nsvenstraffen. Nieuw is ook het strafbaar stellen van misbruik van automaten, waarop straffen gesteld zijn tot een jaar gevangenis. Voorts wordt bepaald, dat met gevange nisstraffen tot 2 jaar gestraft worden die gene, die bij ongelukken of algemeen ge vaar of nood geen hulp biedt, ofschoon dit vol" "ns het gezonde volksgevoel zijn Dlicht is. De bescherming van de jacht en vis- scherij wordt versterkt en het onbevoegde dragen van uniformen, evenals het oo geven van een valschen naam worden strafbaar gesteld. De academische disciplineraad van de universiteit van Heidelberg heeft besloten I met a'gemeene stemmen het studenten corps Saxo-Borusria Heidelberg voor den duur van vier semesters met ingang van het winter-semester 1935'36 te schorsen wegens grove schending der verplichtingen eener studentenvereeniging jegens volk, staat en hoogeschool. Een aantal studenten wordt gestraft met een ernstige berisping, terwijl een student van de universiteit wordt verwijderd. BINNENLAND De A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land, te Leeuwarden in vergadering bijeen, (Binnenland, 4e Blad). Prof. de Vooys over het verzet tegen de nieuwe spelling. (Binnenland, 4e Blad'. Disconto-verlaging der Nederlandscho Bank. (Financiën, 3e Blad). De T.T.-races te Assen. (Sport, 3e Blad). Vliegtuig-ongeluk in Ned.-Indië eischt één doode en één gewonde. BUITENLAND. Rond het ItaliaanschAbessynisch con flict. (Buitenland, le Blad). De Engelsche begrooting goedgekeurd. (Buitenland, le Blad). Het nieuwe Duitsche strafrecht. (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, Ie BLAD. ENGELAND. De begrooting in derde lezing aangenomen. .Bij het voorstel tot derde lezing van de financieele resoluties van de begrooting heeft minister Neville Chamberlain giste ren in het Lagerhuis nog gezegd, dat zijn begrooting, thans 3 maanden na de indie ning nog populair was zoodat spr. meende te mogen zeggen dat hij geslaagd was in zijn bedoeling om op voorzichtige wijze van de kentering ten goede gebruik te maken om de belastingbetaler vergoeding te geven voor de zware offers die de re geering in 1931 had moeten vragen. Twee en een kwart millioen belasting betalers profiteerden van de verlagingen, 1.2 millioen bovendien nog van het her stel der kortingen van 1931 en terwijl andere Staten met de handen in het haar zaten hoe de begrooting sluitend te ma ken, had de Engelsche regeering de lasten reeds aanmerkelijk kunnen verlichten. Spr. sloeg aan het slot van zijn rede een optimistischen toon aan wat de ontvang sten van het loopende jaar betrof, want de uitvoer bleef stijgen, de bank-clea- rings en spoorwegontvangsten bleven toe nemen, eri in enkele groote takken van bedrijf, onder meer de bouwvakken, heerschte een opgewekt leven. De arbeidersafgev Rees Davies stelde tegenover de schitterende kleuren van den minister den nood in de noodlijdende gebieden, de werkloosheid in textiel-, scheepvaart en kolennijverheld en noem de de begrooting als geheel de laatste dekmantel van een zuivere Tory-regeering onder het nationale etiket. Van het her stel der kortingen ofschoon billijk op zichzelf hadden alleen ambtenaren, schoolmeesters en politie geprofiteerd en den handel was hiervan niets ten goede gekomen. Een oppositie liberaal sputterde nog wat tegen de verhooging der belasting op ruwe olie en meende ook dat de min' ter pas een juichkreet mocht aanheffc ais de inkomstenbelasting weer op 1: vocroorlogsch peil van 4'/i stuiver in he pond zou aangeland zijn. maar daarmc hield alle kritiek op. Twee conservatiever zongen een kort loflied op den mlniste' en de protectionistische politiek var Ottawa en daarna werd de begrooting in een zeer slecht bezet Huis met 163 tegf slechts 11 stemmen er waren 7 arbei dersafgev. aanwezig! aangenomen. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand hil'et aan cns toe te zender Onderqeteekende -.. kwartaal week abonne wonende (straat) A'o.- iCerischt het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf t m. opgezonden te hebben aan onderstaand adres

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1