KING ■76,U: Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 5 Juli 1935 Derde Blad No. 23091 BINNENLAND. FAILLISSEMENTEN. PEPERMUNT KERK- EN SCH00LNIEUWS. FINANCIEN. yiJFTIEN JAAR LUCHTPOST. VAN VRACHTVAARDERS TOT POSTVMEGERS. Heden Is het 15 jaar geleden, dat door de Nederlandsche posterijen voor de eerste maal briefpost ten vervoer aan het vlieg tuig werd toevertrouwd. Dit feit is gisteravond te Den Haag her dacht in een bijeenkomst van P.T.T.-per soneel. K.L.M.-personeel en personen bij de luchtvaart betrokken. Zoo waren aan wezig leden van den Raad van Beheer en den Raad van Commissarissen der K.L.M., afdeelingschef der K.L.M., bestuursleden der Kon Ver. voor Luchtvaart, leden van het comité Vliegtocht Ned.-Indië, van den Postraad, de directeur van den Post- chèque- en Girodienst. Ir. Damme, directeur-generaal der P. en T., sprak een begroetingswoord. Spr. zeide een oogenblik geaarzeld te hebben of men deze herdenking wel zou doen plaats vin den, omdat de K.L.M. pas haar 15-jarig bestaan gevierd heeft. Toch is het 5 Juli pas 15 jaar geleden, dat de eerste post met de KLM. meeging. Door de groote vlucht, die dit postvervoer heeft genomen, werd het wel geoorloofd geacht, ook dit jubileum te vieren, dat dan door een groot aantal hoofden van dienst van bul ten Den Haag zou kunnen worden bijge woond. Daarbij zijn een aantal personen •buiten het P.T.T.-bedrijf uitgenoodlgd. Het deed spr. genoegen, dat een aantal lei dende personen van de K.L.M. aanwezig was. m De heer Plesman, directeur der K.L.M., heeft hierna het woord gevoerd. Toen de K.L.M. 15 jaar geleden begon met post vervoer, was alles anders dan nu. De regel matigheid was gering en men vreesde aanvankelijk om de mail aan het vlieg tuig toe te vertrouwen. In die 15 jaren is veel veranderd. Dank zij de moderne hulp middelen is er ook een geheel andere geest gekomen. Spr. gaf vervolgens een denk beeld van de positie der post in ons lucht- vaartverkeer. Hij wees op onzen wereld handel, op den afstand onzer overzeesche gebiedsdeelen. hetgeen veel geschrijf met zich brengt. Zoo is in Mei j.l. 15.000 K.G. post vervoerd. Tot 1934 is totaal 920.000 K.G. vervoerd, maar toch was de lucht- postverkeer voor de K.L.M. niet overwe gend. Van 19201934 werd uit de post ontvangen f. 766.000. waartegenover In komsten staan van f. 13.896.000 uit andere goederen. Thans maakt op de Indié-route de post 80 pet. van de Inkomsten uit. De bedrijfsbronnen van andere kanten dienen dan ook beter te worden aangeboord. De halfwekelljksche dienst op Indië heeft weer een belangrijke verandering ge bracht. Per week is het postvervoer met 42 pet. toegenomen! Reeds nu is gebleken, dat men dingen bereikt met deze dubbel- wekelljkschen dienst, welke men tot he den niet bereiken kon. De K.L.M. stelt er een eer in, dat men aan het bedrijf de post heeft willen toevertrouwen. Men is nog niet aan het einde. Er komt een dienst van 4 dagen, van drie en twee dagen en ten slotte zal het nog vlugger gaan De K.L.M. is ook niet tevreden, dat zij maar tot Batavia slechts kan vliegen. Het post verkeer moet meer vertakt worden, ook ln het binnenland. In West-Indië is voorts nog veel te doen. De K.L.M. moet het zoo ver brengen, dat zij de post in Midden- Amerika brengt in 2dag. Destijds wa ren we de vrachtvaarders, we zullen de postvliegers worden. De K.L.M. is er dan ook nog lang niet. Zij zal eerst tevreden zijn als er een geregelde dienst over den Noord-Atlantischen Oceaan tot stand is gekomen. De heer T. van Houwellngen, adjunct- directeur der P. T. T.. hield hierna nog een verhandeling over het ontstaan en de ontwikkeling van het luchtpostverkeer. Nadat er pauze gehouden was, werden eenige films, op de luchtvaart betrekking hebbende, vertoond, waarna ir. M. H. Damme een slotwoord sprak. o HET CONGRES VAN DEN NEDERL. SLAGERSHOND. Ordening en saneering van den Vee- en Vleeschhandel. In de vergadering van den Slagershond te Arnhem heeft van de vele voorstellen welke de agenda voor deze jaarvergade ring bevatte, dat betreffende deelname van den Ned. Slagershond in de landelijke ordening en saneering van den Vleesch- en veehandel de meeste discussie uitge lokt. De behandeling van deze zeer ingrij pende aangelegenheid, welke voor de toe komst van de vleeschbranche van grooten invloed zal zijn, heeft dan ook den ge- lieelen morgen in beslag genomen. Dr. E. J. Tobi uit den Haag heeft doel en werking van de op te richten „Cen trale vereeniging tot behartiging der be langen van den vleesch-, vleeschwaren- en veehandel" kortweg Centrale Vleesch- en veehandel genoemd, breedvoerig toege licht. Spr. wees er daarbij op dat de thans aangenomen wet op het verbindend ver klaren van ondernemers- overeenkomsten de samenwerkende groepen in de moge lijkheid stelt op bepaalde maatregelen welke voor het Instandhouden der be trokken bedrijven noodzakelijk zijn. de sanctie der Regeering te verkrijgen. Daar bij wordt in de eerste plaats gedacht aan het stellen van vestigingseischen ten aan zien van vakbekwaamheid en crediet- waardigheid, waardoor aan de, een groo ten omvang ook in het slagersbedrijf aan genomen hebbende beunhazerij een einde zou kunnen worden gemaakt. Spr. stelde in het licht dat de ongelimiteerde be drijf svrijheid de voornaamste oorzaak is geweest van de moeilijkheden waarin het middenstandsbedrijf verkeert, en dat ver der uitgebreid de geheele inzinking der wereldeconomie aan diezelfde bandeloos heid moet worden toegeschreven. Geenszins is het de bedoeling te komen tot gesloten bedrijven doch wel moet leder die als beoefenaar van een bedrijf zich wil vestigen vooraf bewijzen van vakbe kwaamheid afleggen en over voldoende kapitaal beschikken om in ieder geval een deel der slagerij-installatie contant te kunnen betalen. Bij alle maatregelen, die eventueel zouden worden getroffen wordt in groote mate rekening gehouden met 't consumentenbelang. De verelschte sanctie der Regeering die er ls om voor het alge- meene belang te waken, biedt dienaan gaande overigens voldoende waarborg. De vakopleiding zal in verband met deze plannen landelijk aangepakt moeten worden. Alleen op deze wijze ls aan de tallooze misstanden en uitwassen ln het slagers- bedrijf zelf en aan die welke het vak van bulten nadeel toebrengen, een einde te maken, weshalve dr. Tobl dan ook aan de jaarvergadering adviseerde de door de Sa- neerlngscommissle samengestelde concept- slatuten en reglementen voor een lande lijke saneering in deze branche aan te nemen. Nadat de voorzitter dier studiecommis sie, de heer J. P. v. d. Veer uit Utrecht de meer technische details der plannen nog nader had ontvouwd besloot na ampele discussie de vergadering met nagenoeg algemeene stemmen deze ontwerp-statu- ten en reglement goed te keuren. Een Commissie werd samengesteld uit de afdeellngen Rotterdam, Friesland, N. Ken- nemerland en Middelharnis, In de middagvergadering werden tot be stuursleden herkozen de heer B. H. Ebbe- laar te Zaandam, J. P, v. d. Veer te Utrecht en J. Th. Sluiter te Groningen. Voorts is in de plaats van den afgetreden Bonds voorzitter den heer W. Schaab te Nijmegen als voorzitter na terugtrekking van een tegencandidaat bij enkele candidaatstel- ling gekozen de heer E. Weima te Leeu warden in wiens plaats als vice-voorzicter eveneens bij enkele candidaatstelling werd benoemd de heer M. v. d. Lee te Rotter dam. Onder daverenden bijval werd de heer Schaab bij acclamatie tot eere-voorzitter van den Ned. Slagershond benoemd. Tal van voorstellen van Bondsafdeelin- gen behandelden het vraagstuk om zoo mogelijk te komen tot oprichting van een pensioenfonds voor de leden van den Ned. Slagershond. Door het Hoofdbestuur werd bij monde van den Bondssecretaris den heer Th. Cuiper uit Bilthoven, uiteenge zet dat een pensioenfonds met verplichte uitkeering niet mogelijk is daar de ver zekeringswet 1920 dan een minimum re serve eischt van 1.000.000 gulden. Door het Bondsbestuur waren deswege twee plannen aangeboden voor financieele steunverle ning op den ouden dag aan behoeftige slagerspatroons in den vorm van een spaar- en een ondersteuningsfonds. Beslo ten werd tot instelling van een commissie uit de afdeellngen Rotterdam. Friesland, Noord-Kennemerland en Middelburg, welke met deskundige voorlichting zal rapporteeren over den meest wenschelij- ken vorm van steunverleening. Ta! van voorstellen van meer Internen aard zijn vervolgens aan de orde gekomen waarbij de prae-adviezen van het Bonds bestuur werden gevolgd. Een voorstel van de afdeelingen Rotterdam, Amersfoort, Utrecht en Kring Utrecht om den Bonds voorzitter of 't Dag. Bondsbestuur te sa- larieeren, waarop het Hoofdbestuur afwij zend adviseerde, werd verworpen met 2C8 tegen 40 stemmen. Op voorstel van het Bondsbestuur werd besloten tot een ver laging der contributie van f. 7.50 op f. 6. per jaar. Van de afdeelingen Tiel en Bos koop was een uitnoodiging ontvangen om aldaar het Bondscongres 1936 te houden. De plaats zal nader worden vastgesteld in overleg met deze afdeellngen. Voorstellen der afd. Den Haag en Kring Utrecht om te ijveren voor afschaffing van alle crisis- heffingen werden door het Bondsbestuur overgenomen. De voorzitter kon mededee- len dat voor het voeren van een gezamen lijke actie daartoe reeds met de Zusier- organisaties overleg is gepleegd alsmede voor verkrijging van de zoo hoog noodige wijziging en aanvulling der Vleeschkeu- ringswet. In dat verband zal dan tevens worden getracht te komen tot een uni forme uitvoering der Vleeschkeuringswet, waartoe de afd. Zaandam en Deventer het voorstel deden. Verder zal dan worden ge tracht de vleeschwaren inplaats van onder de Warenwet, te doen vallen onder de Vleeschkeuringswet opdat aan den ver koop van vleeschwaren in onhygiënische ruimten in waterstokerijen etc. een einde komt. Het Overlijdensfonds van den Bond, waarvan de inkomsten uit de gelden der Ned Beenderencentrale waren opge droogd, zal verder op voorstel van net Be stuur worden in stand gehouden door een omslag van f. 0.10 te heffen per lid waar voor dan in drie overlijdensgevallen f 100.— kan worden uitgekeerd. De Bondsdagen werden besloten met een gemeenschappelijken maaltijd en een feestavond, terwijl des Donderdagmor gens nog een rijtoer met autocars in de mooie omgeving van Arnhem is gehouden. o- BEZOEK VAN DEN KONING VAN BELGIË AAN DE NEDERLANDSCHE AFDEELING OP DE WERELDTENTOONSTELLING. Het A.N.P. meldt uit Brussel: Gistermiddag heeft de koning van Bel gië een bezoek gebracht aan de Neder landsche afdeeling van de wereldtentoon stelling te Brussel De koning, die omstreeks vier uur arri veerde, was vergezeld door den commis saris-generaal van de tentoonstelling en werd rondgeleid door den consul-generaal van Nederland te Brussel, mr. H. van Romburgh. In het bijzonder betoonde Koning Leopold belangstelling voor de Nederlandsche zulvel-afdeeling. Tenslotte werden nog verschillende andere afdeelingen bezichtigd, o.a. de Luxemburgsche. SCHEPENVERKOOP NAAR RUSLAND. Een der fraaiste vrachtschepen van ons land de voormalige .Almelo" van de Kon. Ned. Stoomboot Mi.i. is dezer dagen onder ziin nieuwen Russischen naam „Jagoda" naar Odessa vertrokken. Van Odessa zal het schip, dat een draagvermogen heeft van 11000 ton en in de goede jaren ver scheidene reizen naar Chili heeft gemaakt, naar Wladiwostok varen teneinde tusschen deze stad en Kamsjatka een «eregelden vrachtvaartdienst te onderhouden. De „Jagoda". die met een Russische equipage is vertrokken, zal waarschijnlijk de komende week worden gevolgd door de voormalige Brielle" van de KN.SM. welk schio een draagvermo-en heeft van ongeveer 9000 ton Ook dit schio zal onder Russische vlag en onder zijn nieuwen naam „Djurma" Amsterdam verlaten. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. De voortgezette vergadering. In de gisteren voortgezette vergadering te Schevenlngen van „Nederlandsch Fa brikaat", bijgewoond door den burge meester van Den Haag, heeft de heer H. P. Gelderman Hzn algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, zijn reeds vermelde rede uit gesproken over: „Waarom Nederlandsch Fabrikaat?" Hierna heeft Ir. S. A. Visser, adj.-secr. van het Verbond van Ned. Werkgevers, zijn reeds vermelde rede uitgesproken over de verhouding tusschen landbouw en industrie en over de vraag hoe meer samenwerking mogelijk kan zijn Vanuit de vergadering werd opgemerkt, dat het levenspeil van den veehouder heusch niet hoog is en dat men ondanks den regeeringssteun zoo lage prijzen voor zijn producten krijgt De boer krijgt voor zijn melk ongeveer drie cent uitbetaald en wij moeten in de steden tien a elf cent betalen. Ir. Visser antwoordde, dat er door de distributie een wanverhouding ls tusschen wat de producent krijgt en wat de con sument betaalt. Maar de accijns kan niet nog meer worden verhoogd. Door de in krimping van den veestapel kan de toe stand wel beter worden Iemand uit de vergadering verdedigde de koopkrachttheorie, waarop ir. Visser antwoordde, dat een loonsverlaging in de overheids. en beschutte bedrijven andere bedrijven levensvatbaar maakt en ze beter tot concurrentie ln staat stelt, zoo dat in de exportbedrijven een werkver ruiming zal plaats vinden. Eén der hoorders zeide, dat de land- bouwstand den middenstand uit gaat schakelen door coöperatief in te koopen en te produceeren. Ir. Visser merkte op, dat bevoordeeling van de coöperatie te misprijzen ls, maar er doen op dit gebied ook wel eens onware geruchten de ronde. En als de boeren door coöperatieven inkoop hun benoodigdheden goedkooper kunnen betrekken, is deze coöperatieve inkoop een natuurlijke weg. Iemand vroeg of een belangrijke botor- prijsverlaging het boterverbruik sterk zou doen toenemen. Wat moet er met al het weiland gebeuren? Men kan het niet aan de tuinderij toevoegen.Men kan er ook geen bouwland van maken, want de landbouw steun zou dan nog grooter worden. Het verbruik van boter en ook van margarine in ons land zou moeten toenemen. Ir Visser antwoordde, dat er op het oogenblik meer wordt uitgekeerd per liter melk dan vroeger en niet minder De boer wordt gedrongen tot omzetting van wei- in bouwland. Dat men in Friesland on mogelijk kan scheuren, gaf spr toe, maar de regeering houdt met de verschillen tus schen de landsstreken rekening. Werd de boterproductie in haar tegenwoordigen vorm voortgezet, dan zou men der marga rine-industrie groote moeilijkheden berok kenen. Wij kunnen ons niet arm blijven exoorteeren. De president dankte sprekers en deba ters en wekte op tot bevordering van het gebruik van Nederlandsch fabrikaat. NEDERLANDSCHE KRUIDENIERSBOND. De algemeene vergadering te Nijmegen. In de voortgezette vergadering van den Ned. Kruideniersbond heeft na goedkeu ring van het jaarverslag van dec secreta ris, de penningmeester verslag uitgebracht van zijn beheer Over 1935 bedroegen de uitgaven f. 10.657, de ontvangsten f. 9.959, het verliessaldo f. 698, dat is afgeschreven op het daardoor op f. 2235 vastgesteld re servefonds. Het eindcijfer van de balans per 31 Dec. bedroeg f. 12.107. Herbenoemd is tot redacteur van de Nederl. Kruidenier de heer Jac. van Gurp en tot propagandist de heer Quist. De begrooting voor 1935 wordt goedge keurd op een eindcijfer van f. 10.637. De contributie is op voorstel der afd. Haarlem mermeer verhoogd tot f. 6, in verband waarmee de bijdrage van f. 2 voor het strijdfonds is vervallen. De afd. Den Haag stelde voor een grens te bepalen waar het particulier winkelbe drijf eindigt en het groot-filiaalbedrijf be gint. Ter toelichting wordt te kennen ge geven. dat het tot de onmogelijkheden moet behooren dat een lid van den bond. die het filiaalbedrijf uitoefent, een ander lid op de dezelfde manier tracht het brood te ontnemen, als zulks door de filiaalbe drijven geschiedt. De voorzitter merkte op, dat dit voorstel in het comité van samenwerking is be handeld en dit van meening is, dat het Handelsregister de grens aangeeft tus schen groot- en kleinbedrijf Indien Den Haag haar voorstel had gedaan met het oog op een bepaald bedrijf en oordeelt dat dit bedrijf deloyale concurrentie voert, dan kwam het den voorzitter voor, dat de aan gelegenheid zijnde geen principieele, in deze vergadering niet thuis behoort doch bij het hoofdbestuur, welks taak is de be langen der leden te behartigen. Na veel discussie adviseerde de voorzitter te aan vaarden de opvatting van genoemd comité dat het Handelsregister als richtsnoer zal dienen en dat elk bijzonder geval door het bondsbestuur zal worden beschouwd. De vergadering heeft dat standpunt goedgekeurd. De afdeeling Heerenveen had haar voor stel, dat een fonds zou worden gesticht waaruit bij overlijden van een lid diens weduwe een uitkeering zou kunnen worden gedaan, ingetrokken. De voorzitter, de heer P. v. d. Linde, hield een inleiding over den verkoop van merkartikelen in warenhuizen. Daarna zijn de deelnemers aan de vergadering ten stadhuize ontvangen. De burgemeester heeft het bestuur en de leden van den bond toegesproken: de bondsvoor zitter heeft geantwoord. In den middag is een bezoek gebracht aan de fabriek Taminiau te Eist. -o- LICHTING 1936. Bij K. B. ls bepaald, dat van de voor Inlijving aangewezen personen der lich ting 1936 bestemd worden tot gewoon dienstplichtige 24.305, waarvan 1121 voor de zeemacht. BEDRIJFSRAAD IN HET SCHILDERSBEDRIJF. Naar de „Volkskr." verneemt, heeft de minister van Sociale Zaken aan de orga nisaties van werkgevers en werknemers, betrokken bij het schildersbedrijf, doen weten, dat hij in het feit, dat de Neder landsche Bond van Schilderspatroons zich afzijdig wenscht te houden, geen aanlei ding vindt niet over te gaan tot de vor ming van een bedrijfsraad voor het schildersbedrijf. Alleen het voorgenomen aantal vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers zal worden verminderd en de minister heeft thans verzocht over te gaan tot de aanwijzing van dezelven. o DE K.N.I.L.M. IN MEI 1935. Belangrijke stijging van het vervoer ten gevolge van de ingevoerde tariefs verlaging. Mei was een maand vin ingrijpende ge beurtenissen voor het Indische luchtver keer, met name de algemeene tariefsver laging, de uitbreiding van het luchtnet met een dienst SoerabajaMakassar v.v. voorloopig als proef gedurende drie maan den en de invoering van de droge moesson dienstregeling met de vermeerdering wederom van het aantal diensten op Bandoeng tot drie ln elke richting per dag. Groot was reeds onmiddellijk de invloed van de lagere prijzen. Op de vóór Mei be staande regelmatige lijnen,, deed zij het aantal passagiers met niet minder dan 86 pet. stijgen. Het goederenvervoer liep nog meer op en is met een vermeerdering van 184 pet dus bijna verdriedubbeld. Het grootere aantal passagiers bracht begrijpelijk ook een grooter extrabagage- vervoer met zich mede. De toename be droeg hier 90 pet. Het postvervoer heeft bij die algemeene stijging blijkbaar niet achter willen blij ven en er ook een schepje opgedaan. Dat schepje gaf een toename van 12 pet, In totaal werden vervoerd 1696 passa giers. 7.477 kg. goederen en 2046 kg. post. Jammer is het, dat terwijl deze resul taten voor de toekomst alle goeds doen verwachten, die van de eerste maand der nieuwe Makassarlijn niet zulk een opti misme billijken. De opvoering van de frequentie der diensten op Bandoeng bleek evenals het vorige jaar in een behoefte te voorzien. BOND VAN LOODGIETERS EN FITTERSPATROONS. De Bond van Loodgieters- en Fitters- patroons in Nederland hield eergisteren zijn algemeene ledenvergadering in het gebouw St. Joris te Middelburg, De Bond kon ook dit jaar op een ge- stadigen groei wijzen. Prof dr. P. Lieftinck. van de Handels- hoogeschool te Rotterdam hield een refe raat over .Concurrentie en Samenwer king". Hii gaf in den breede aan. waarom het niet moet ziin concurrentie of samen werking. Aan de hand van de historische ontwikkeling der bedrijfsverhoudmgen en ook naar de voorbeelden van den dag, toonde spr. aan. dat ongebreidelde con currentie even groote fouten heeft als die. welke kleven aan te ver doorgevoerde samenwerking. Daarom moet een gezonde concurrentie gehouden worden hetgeen echter geenszins redelijke samenwerking uitsluit. Een en ander werd verder gètoetst aan de practische vraagstukken en problemen, die tegenwoordig aan het loodgieters- en fittersbedrljf worden gesteld. Na afloop van de vergadering had in hetzelfde gebouw een diner plaats, gevolgd door een avondfeest in den keurig ver lichten tuin van St. Joris, waarbij het Middelburgsch Muziekcorps en het West- kappelsche Dameskoor medewerking ver leenden. Gisteren werd een autotocht door Wal cheren gemaakt en daarna een bezoek aan den Middelburgschen Marktdag ge bracht. FEESTNUMMER DER PROVINCIALE NOORD-BRABANTSCHE EN 's-HERTOGENBOSSCHE COURANT. Ter gelegenheid van het 750-jarig be staan van 's-Hertogenbosoh, is de Provin ciale Noord-Brabantsche en 's-Hertogen- bossche Courant met een speciaal feest nummer verschenen, hetwelk ongeveer 50 pagina's omvat. In dit lijvige nummer is op eenvoudige wijze de geschiedenis van den Bosch weerlegd, want zoowel over het verleden voor den Bosch beginnend met het jaar 1185, toen Hertog Hendrik I de stad stichtte als over het heden be vat deze uitgave tal van interessante artikelen. Kortom een uitgave waarmede de uitgever alle eer inlegt. VERSPREIDE BERICHTEN. De heer J Knoppers, burgemeester der gemeente Meppel, die Woensdag be noemd werd tot lid van de Gedeputeerde Staten van Drenthe, heeft deze benoeming aangenomen en deswege ontslag gevraagd als burgemeester van die gemeente. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot burgemeester van Groot-Ammers. Nieuw- poort en Langerak H. Vlug en tot burge meester van Teteringen W A. J. van der Meulen, burgemeester van Terheijden. STATISTIEK OVER JUNI. Noord-Holland (excl. Amsterdam) 58, Amsterdam 57. Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 57, Den Haag 43. Rotterdam 35, Utrecht 15, Gelderland 39, Nciord-Brabant 52, Limburg 18, Zeeland 1, Friesland 17, Groningen 20, Drenthe 9, Overijsel 16. Totaal over Juni 1935: 437 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari: 2440 faillissementen. Totaal zelfde tijd vak vorig jaar 2340 faillissementen. Volgens het weekblad „Handelsbelan gen" werden gedurende de maand Juni bij de gezamenlijke griffies in Nederland gedeponeerd 209 crediteurenlijsten met een totaal passief van f. 4 228.811,47 waar van preferent f. 657,256.72. Sedert 1 Ja nuari 1935 werden gedejxineerd 1165 cre diteurenlijsten met een totaal passief van f. 23.692.281.47 waarvan preferent de som van f. 3.697.853.72. RECLAME- 706® KING-pepermunt ontleent haar opwekkende en ver kwikkende eigenschappen aan 't echte natuurproduct. De heerlijke smaak en geur van KING-pepermunt en haar ongerepte zuiver heid zullen ook U in verrukking brengen. De natuur is niet te ver beteren. TONNEMA C'E SNEEK NED. HERV. KERK. Beroepen te Barneveld D. Lekkerkerker te Oldebroek. Te Nieuwe-Tonge H. Bout te Genemuiden. Aangenomen naar Borne J. v, d. Touw te Terkaple. DOOPSGEZ. SOCIËTEIT. Vijftal te Dantumawoude S. I v. Meulen te Akkrum; N. v. d. Zijp tv Joure; Abr. Mulder te Aardenburg: mr. H. Gaai- kema. prop te Velsen en P. v. d. Meulen, prop. te Huizum. JAARVERGADERING VRIJE UNIVERSITEIT. In de vergadering te Leeuwarden der Vrije Universiteit werd na de openings rede en de behandeling van het Jaar verslag besloten H. M. de Koningin een hulde-telegram te zenden. De voorzitter deelde mede, dat het te kort in den laatsten tijd tot ruim f. 29.217 was gegroeid, doch door een financieele actie tot f. 13.329 was teruggebracht. Uit de vergadering werd nog door iemand f 2000 toegezegd, terwijl een collecte f. 5459,97 opbracht. Aan het einde van de ochtendvergade ring hield ds. W. H. den Houting uit Hui zen een rede over „Gewillig en Trouw", zulks naar aanleiding van dr. Kuyper's woorden: „Geen waagstuk, doch een ge loofsstuk". De middagvergadering begon met de verkiezing van een bestuurslid. In do vacature-A W. F. v. Idenburg werd voor zien door de benoeming van den heer J. Schouten uit Rotterdam. In de middagvergadering hield prof. dr. L. v. d. Horst een rede over „Geneeskunde en geestelijke verzorging". Spr. bekeek zeer speciaal de vraag, waar het in de verbin ding geneeskunde-geestelijke verzorging om gaat, n.l. is er verband en zoo ja, hoe staan wij Christenen daartegenover. Daarna was het woord aan prof. dr. G. M. den Hartogh uit Kampen, die sprak over „Ik en anders geen". Op verzoek van den voorzitter sprak vervolgens dr. Colijn, die wees op de on misbaarheid van de Vrije Universiteit. Tenslotte was het woord aan den heer J Schouten uit Rotterdam die sprak over „Roeping en beteekenis van de V.U.". Hierna volgde de sluiting van de ver gadering met het zingen van het laatste vers van Psalm 9 en dankgebed. INLICHTINGEN GEVRAAGD OVER EEN MANIFEST. Wij vernemen, dat de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen a. i. zich gewend heeft tot den voorzitter van het Comité van actie tegen verslechting van het Nijverheidsonderwijs en tot de vereenlgingen, die bij dit Comité zijn aan gesloten, met verzoek hem ten spoedigste te willen berichten of zij een ter zake zeer onlangs verspreid „manifest" wat in houd en toon betreft, voor hun verant woording nemen. DISCONTO-VERLAGING IN FRANKRIJK De Bank van Frankrijk heeft haar dis conto-koers van 5 tot 4 pCt. verlaagd.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9