uNIVEA LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 5 Juli 1935 BUITENLAND. ini'.uc(>tenZon! r Reeds v»n»f 2\J c« TELEGRAMMEN. Lustrumfeesten 1935. We zullen hen niet spoedig vergeten temeer, omdat de heele stad gedeeld heeft ln de feest vreugde een gebeuren dat er tevens weer toe heeft bijgedragen den band tusschen Corps en burgerij te versterken. Een Lustrumvader schrijft ons nog: Het Laatste Hoofdstuk. Wie de Leidsche Lustrumfeesten per soonlijk mocht aanschouwen, dan wel de beschrijving daarvan in onze dagbladen heeft gelezen, die zal onder den Indruk zijn gekomen van zooveel feestvreugde! Het was Inderdaad alles af, in stijl, tot zelfs de corsage-bloem voor het Lustrummeisje, die ik hielp uitzoeken, d.wZ. de bloem, een orchidee ln de kleuren van de Lustrum- Japon. De stoet van Rederijkerskamers gaf ons een ldée van de zwierigheid van de Vroegere kleedtj en de leelljkheld van onze colbertjes. Er zijn vele toespraken gehou den en voortreffelijke en de heer Bee- laerts van Blokland heeft gezegd, dat de Leidsche Universiteit eigenlijk de eenige universiteit ln ons land ls en de Leidsche Studenten hebben daarover gejuicht; van de andere universiteiten weet lk het niet Een pak van mijn hart. die uitspraak. Ik heb uit de vele universiteiten in ons kleine landje maar losweg een greep gedaan en bij nadere kennismaking dacht ik in de Leidsche de duurste te pakken te hebben (als vader), maar nu blijkt mij, dat het dan ook de beste, de eenigste is en die zijn inderdaad in het gebruik niet altijd het goedkoopst We hebben ook nog gewandeld door die mlddeleeuwsche „Diefsteegh" en al hebben ze onze portefeuille met f 50 of gouden horloge niet gerold, ook daar was alles in stijl Men heeft gedurende zeven dagen geminervaad. gerederijkerd. geluna- parkt, geroeid, gezeild, gehost, gedeind en gestatendamd, alles tot meerdere glorie van de oudste en de eenigste onzer universitei ten. Terecht mocht de schout van Lelden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. in z'n smeuïg oud-Nederlandsch opmerken: Dus maeckt datter geneucht is; Want tis een quaedt landt daer nimmermeer vreucht is. Daar komen we dan eindelijk tot het laatste en nog ongeschreven hoofdstuk van de Leidsche Lustrumfeesten Wie heeft er getoast op den Lustrumvader. die als „sleeping partner" of beter als ..stille ven noot" mee heeft gedaan aan het opgang brengen van al deze „geneuchten"? Aan den Lustrumvader heeft nooit iemand ge dacht, dus hém wil ik dit „Laatste Hoofd stuk" wijden. Hetzij dat hij woont op een stil eenzaam plekje van ons lieve vader land of zwoegt in de drukte van het stads gewoel of pioniert in het verre Insulinde hém zij dit nog ongeschreven Hoofdstuk opgedragen, want hij is de stille kracht van de Leidsche Lustrumfeesten, die het feestgedruisch slechts uit de verte beluis tert. en zelfs geen corsage-bloem mag uit zoeken. Hij is het eigenlijke sluitstuk der herdenking, want zonder hem zou er geen maskerade gehouden kunnen worden Het is goed. dat degenen, die nog iets kunnen missen, het geld laten rollen, anders kwam er geen geld meer in het Leidensche laatje. Maar daarom is het vooral in deze tijden zeker niet te veel dat de man, die op den achtergrond staat, achter de coulissen en nooit vóór 't voetlicht mag komen, bij het 72e Lustrum eindelijk eens herdacht wordt, nu de laatste tonen van Roy Fox en zijn Band nauwelijks verklonken zijn langs de boorden van de Maas. Wij hebben, zij het dan ook slechts per Feestgids, meegeleefd en „Witte Accoleyen" geplukt uit het bouquet van feestbloemen, dat ons daarin wordt voorgetooverd, omdat men de Jeugd gaarne een verzetje gunt. Men heeft bo vendien rekening gehouden met den on gunst der tijden en niet met geld gesmeten. Maar tóch is het naar onze meening ver antwoord om ook den Lustrumvader ln het Leidsch Dagblad te herdenken als stille deelgenoot aan zooveel Lustrumvreugde. En het zou misschien te overwegen zijn of niet eens de vaders genoodlgd moeten wor- oen aan een soberen koffiemaaltijd in Minerva zulks ten laste van een zoon en dat dan de praeses collegii, die een wel sprekend woordvoerder is. een toespraak houdt tot de stille vennooten en hun dan ook eens kan laten zien, hoe het veel ge loofde en geprezen Minerva een stut is voor den student na zware studie en een zoete inval voor de groenen, want aan beide hebben de vaders deel, en dan zoo vaak met heel hun hart! VERKEERSREGELING OP HET RAPENBURG. Eenrichtingverkeer thans ook uitgebreid tot handwagens. Met ingang van heden is op het gedeelte Rapenburg voor zoover gelegen tusschen de Nonnenbrug en het Kort-Rapenburg een veranderde verkeersregeling ln wer king getreden, doordat ook handwagens evenals rijtuigen op dit gedeelte slechts ln één richting mogen rijden. Voor alle rij verkeer geldt derhalve thans de regel dat tusschen de Nonnenbrug en de De Gijselaarsbank. Slechts ln één richting mag worden gereden, steeds rechts van het vaarwater. Ook is de parkeerregeling op het Ra penburg veranderd en wel in dier voege dat op het geheele Rapenburg tusschen Kort-Rapenburg en Doezastraat het par keeren slechts is toegestaan aan den wa terkant tusschen de bommen geheel 'er- zijde van de rijbaan. Aan den huizenkant mag aldaar niet meer worden geparkeerd. Borden geven de nieuwe verkeersrege ling en de wijze van parkeeren aan. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Groeneveld's Centrale Broederij, Leiden, Hoogl. Kerkgracht 27. Pluimveebedrijf, centrale broederij enz. De zaak is ver plaatst naar; Leiderdorp, v. d. Valk Bou- manweg 26 a. Eerste Nederlandsche Verzekering Maat schappij op het Leven en tegen Invalidi teit, N V. (F.) Lelden, Breestraat 10 a. Hoofdz.: Den Haag. Prlnsessegracht 13. Nieuwe Beheerder filiaal Leiden: A. W. Zechner, 's-Gravenhage. N.V. Expeditie-onderneming van Gend en Loos 'F.Leiden. Breestraat 165. Hoofc zaak: Utrecht, Moreelselaan 2. Opheffing filiaal. Alphen a. d. Rijn, Julianastraat a Uittredend Beheerder filiaal: Alphen aan den Rijn: J. M. J. Rademaker. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Italiaansch-Abessvnische kwestie. De Italiaansch-Ethiopische commissie van arbitrage is gisteren in het. Palace- hotel te Schevenlngen bijeengekomen. Thans is aan den agent der Italiaansche regeering prof. Lessona gelegenheid ge geven het standpunt zijner regeering uiteen te zetten en zijn argumentatie nader uit te werken Prof. Lessona sloot zich aan bij de con clusies van het Italiaansche memorandum en vroeg aan de commissie te willen vast stellen den datum en de plaats waar de Betuigen gehoord kunnen worden, die het Italiaansche gouvernement wenscht te doen hooren Dit houdt verband met het feit. dat de Italiaansche regeering er prijs op stelt een aantal Ethloplers. bewoners van de streek Oeal Oeal. die van de incidenten ooggetuigen zijn geweest, door de com missie van arbitrage te doen hooren. Nu ligt het voor de hand. dat het iet wat omslachtig en tijdroovend zou zijn wanneer deze Ethloplers, het zouden er ongeveer tien zijn. van Oeal Oeal naar Schevenlngen zouden moeten reizen, of de commissie van Schevenlngen naar Oeal Oeal. Dit bezwaar klemt te meer om dat. naar men weet. de commissie aan een bepaalden tiid ls gebonden. Men heeft nu deze moeilijkheid onder de oogen gezien. De Ethiopiërs 2ullen per vliegtuig van Oeal Oeal naar een stad ln Zuid-Europa gebracht worden. De com missie zal zich. eveneens per vliegtuig, naar die zelfde plaats begeven en de ge tuigen daar hooren Wanneer de commissie met het verhoor klaar ls keert zij weder per vliegtuig naar Schevenlngen terug om de behandeling aldaar voort te zetten. Naar verluidt, zou de keizer van Abes- syniê thans ook een beroep hebben ge daan op de Ver Staten haar Invloed aan te wenden tot handhaving van het Kellogg-pact Maar Amerika blijft liever buiten deze kwestie In Italië blijft de pers zich scherp uiten tegen Engeland, dat zijn pogingen voortzet om met Frankrijk tot overeen stemming te geraken Ook de secretaris generaal van den Volkenbond Avenol schiint ingrijpen noodig te vinden en zal Parijs en Londen gaan bezoeken De Brltsche regeering is in het Lager huis bestookt met een geheele reeks van vragen over het Engelsche bemidde- hngs-aanbod in het Abessynlsch-Ita- liaansche conflict. Op een vraag naar de grootte en den aard van den gebiedstrook, dien Enge land zou hebben willen afstaan aan Abessynië antwoordde de minister van Koloniën Me Donald Jr.: „Men had er aan gedacht de haven van Zeila onder zekere omstandigheden aan Abessynië af te staan, te zamen met een 50 mijl lan gen en 12 mijl breeden corridor om de verbinding te vormen met dit land. Het aantal inboorlingen wisselt af naar het jaargetijde. In Zeila zelf wisselt de be volking van 3000 ln den zomer tot onge veer 7000 in den winter. Het achterland heeft geen permanente inwoners, maar wordt slechts in zekere jaargetijden door nomadenstammen bewoond." De conservatief, Sir Ferey Hurd. ver zocht de verzekering te geven, dat net Lagerhuis over alle onderhandelingen met bultenlandsche mogendheden, waarbij een gebiedsgedeelte wordt aangeboden, zou worden ingelicht, voordat het aanbod van kracht werd. De minister voor Volkenbondszaken, Eden, antwoordde, dat het steeds de poli tiek van de Brltsche regeering was ge weest het Lagerhuis over deze aangelegen heden volledig in te lichten. Het Brltsche voorstel was slechts gedaan om vast te sl-llen of een formeel voorstel op deze basis bij de Italiaansche regeering in goede aarde zou vallen. Om deze reden heeft men het voorstel niet aan het Lagerhuis kunnen mededeelen voor het Mussolini ter kennis war gebracht Wanneer Mussolini het gun stig zou hebben opgenomen, zou het Lager- AANBESTEDING. Hedenmiddag te 12 uur werd in de Doe lenkazerne aanbesteed: De levering van aardappelen ten behoeve van het garni- zien alhier gedurende de maanden Augus tus, September en October. Hiervoor was ingeschreven als volgt: fa Wagemaker, Lelden, f. 6.49 p. 100 K G. klei- of zandaardappelen; Fa. Oostrom, Utrecht, f.4.70 klei, f. 4.40 zand.; W. Kem- peneers. Leiden, f.5.30; Gebrs. v. d. Berg, Haarlem, f. 4.44 klei, f.4 38 zand; W. den Heeten en Zn., Leiden, f.3 96 klei-aardap- pelen.De levering is voorloopig aan den laagsten inschrijver gegund. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift getiteld „Ternaire en quaternaire reactiegebieden bij mengsels van vaste stoffen", de heer J. H. v. d. Horst, geboren te Meppel en idem, op proefschrift getiteld: „Ternaire en quaternaire exploslegebieden en de formule van Le Chatelier", de heer A. la Fleur, geboren te Hollandscheveld gem. Hoogeveen. Geslaagd zijn voor het candldaatsexa- men rechtsgeleerdheid de heeren E. Gel dorp (Den Haag). M. J. Bruigom (Den Haag); J. Barents (Den Haag); voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heeren V. Haesaert (Den Haag)A. Mou- rer (Bergen op Zoom), R. A. Vreede (Wassenaar); voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter L, mej. N. J. Sturm (Den Haag), mej. Z. C. Naaktgebo ren (Rotterdam). Geslaagd te Den Haag voor het examen Gemeente-administratie (Ned. Ver. voor Gemeentebelangen) de heer C. W. Th M. Meerisse alhier. Geslaagd voor het examen boekhou den mej. B. J. van der Poel. leerlinge van de Mariaschool. Haarlemmerstraat. Geslaagd is voor het examen Lich. Oefening, M. O. mej. A. C. M. Ort, alhier. Voor het M.U.L.O.-examen afd. B zijn geslaagd H J. v. d. Klip en J Bo eaarts alhier en niet voor het examen j afd. A gelijk ab vermeld, j Bij den gemeentelijken dienst voor j Sociale Zaken staan in totaal 3652 werk- 1 zoekenden Ingeschreven (v. j. 3032). RECLAME- 7060 huls alle gelegenheid zijn gegeven tot een uitvoerige bespreking. De Brltsche regeering zou ook onmiddel lijk in overleg getreden zijn met de Fran- sche regeering als mede-onderteekenaar- ster van het verdrag van 1906, benevens met de Abessynlsche regeering. De nationale liberaal Dickie vroeg daar op, of de minister van bultenlandsche zaken aanspraak maakte voor de regeering op volmachten, die betrekking hadden niet alleen op het afstaan van gebied zonder toestemming van het Lagerhuis, maar ook op den overdracht van volkeren, welker bescherming Engeland bij verdrag op zich genomen heeft, aan een anderen staat. De minister van koloniën antwoordde, dat de toestemming van de betrokken stammen niet veretscht geweest zou zijn. Wanneer het Brltsche voorstel echter ver der tot uitvoering zou zijn gekomen, zou de regeering zeker rekening gehouden heb ben met de belangen van deze stammen. Dickie deed de regeering daarop verdere verwijten, waarbij hij o.a. verklaarde, dat men de inboorlingen eenvoudig aan hun lot zou hebben overgelaten, wanneer het Engelsche voorstel zou zijn aanvaard. In den loop van verdere antwoorden op desbetreffende vragen zelde de minister van koloniën, dat de voornaamste haven van Brltsch Somaliland niet Zeila was. maar Berbera, dat uiteraard niet mede be grepen was in het Britsche voorstel. Verder legde de minister er weer den nadruk op. dat het hier een voorloopig voorstel had betroffen en dat nooit ln het voornemen had gelegen eenigerlei gebied zonder voorwaarden af te staan. Veeleer zouden zekere voorwaarden hebber, moe ten worden nagekomen. o DUITSCHLAND. Het bezoek van minister Beek. In het gebouw van de Poolsche ambas sade is gisteren een déjeuner aangericht, waaraan werd deelgenomen door rijks kanselier Hitler en de ministers Goerlng, Goebbels. von Blomberg. Darré, benevens ambassadeur von Rlbbentrop en een aan tal hoogwaardigheidsbekleeders. De Poolsche minister van Bultenland sche aZken. vergezeld door ambassadeur Llpski, heeft 's middags een krans gelegd op het graf van den Onbekenden Soldaat. Bij deze plechtige handeling was voorts o m. generaal von Blomberg aanwezig Een compagnie infanterie bracht de eerbe wijzen Ty Nadat minister Beek' met zijn gemalin en dochter. In lntiemen kring met Rijks minister Goerlng in het jachthuis Karln- Hall den avondmaaltijd hadden gebruikt, waarbij o.m. aanzaten von Ribbentrop, gtaaf Moltke en staatssecretaris Koerner, begavein de gasten zich naar het Anhal- ter Bahnhof. Om 10 uur 40 zijn zij naar Bad Reichenhall vertrokken. Volgend officieel communiqué is uitge- gegeven Het bezoek van twee dagen van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken aan Berlijn heeft gelegenheid gege ven tot een diepgaande gedachtenwlsse- ling met den Fuehrer en Rijkskanselier en de Dultsche rljksregeerlng. Bij deze gedachtenwisseltng-, die op vrijmoedige wijze werd gehouden, zijn de speciaal Duitschland en Polen interesseerende pro blemen en ook de problemen der alge- meene Europeesche politiek ter sprake gebracht. Er bleek een vergaande over eenstemming van opvattingen te bestaan. Met voldoening kon worden vastgesteld, dat de Dultsch-Poolsche verklaring van 26 Januari 1934 in ieder opzicht ten volle aan haar doel heeft beantwoord en wel niet slechts in de verhouding van de beide staten tot elkander, maar ook als constructief element bij de beveiliging van den vrede in Europa. Beck wees ln dit verband er op, dat de verklaring van den Fuehrer en Rijkskanselier over Polen in zijn redevoering van 21 Mei. ln het bijzonder zijn wensch betreffende duur zaamheid van de Poolsch-Duitsche over eenkomst. ln Polen een krachtlgen weer klank had gevonden en dat ook van Pool sche zijde de oprechte wensch naar steeds grootere verdieping van de vriendschap pelijke nabuurschapsbetrekkingen met Duitschland gevoeld wordt De beide regeeringen zullen in overeen stemming met de naburige ligging van de belde volkeren ook in de toekomst ln nauw contact blijven en al haar krachten wijden aan het werk van den Europee sche n vrede. Veel houvast biedt dit communiqué ze ker niet en daarom is te begrijpen, dat algemeen wordt aangenomen, dat het be zoek zoo al niet direct teleurstellend, dan toch zonder veel tastbaar resultaat is ge bleven. Ook een verklaring van minister Beek voor de pers, waarin hij feitelijk het com muniqué onderstreepte, gaf geen nader uitsluitsel. o FRANKRIJK. Pfeiffer neemt ontslag. Pfeiffer, secretaris-generaal en onder voorzitter van de radicaal-socialistische partij, heeft zijn ontslag aan Herriot medegedeeld. Hij verklaart zijn besluit aldus: Ondanks uw waarschuwingen glijdt de partij iederen dag meer af naar een steeds verontrustender kartellisme, dat de vorige maand twee onvruchtbare en gevaarlijke mlnisterieele crises uitlokte. Den 14en Juli zal zij officieel naast de bolsjewisten bij de roode vlag defileeren. In stede van zich met een zelfde afkeu ring van fascisten en communisten af te keeren. gaat de radicaal-socialistische partij zich aansluiten bij de laatsten tegen de eersten en de Internationalisten zullen van haar gunsten proflteeren. ENGELAND. Knox gezant te Boedapeet. Knox. oud-president van de regeerings- commissle van het Saargebled. ls benoemd tot Brltsch gezant te Boedapest. Na een levendige discussie heeft het I te Hastings gehouden congres van den Natlonalen Bond van Spoorwegpersoneel I met 44 tegen 35 stemmen besloten geen gevolg te geven aan een van het Vak- vereenlginsscohgres ontvangen circulaire in zake het royement van communisten en andere extremisten uit de bij het Vakver- eenlglnsscongres aangesloten vakbonden, daar een dergelijk voorstel ln strijd was met, de beginselen der democratie en een vakbond zich niet had te bemoeien met de politieke overtuiging van zijn leden. SPANJE. Twee ministeries worden opgeheven. De minister van financiën heeft in de begrootlngscommlssie medegedeeld, dat het in de bedoeling der regeering ligt, over te gaan tot opheffing der ministeries van arbeid en nijverheid om redenen van be zuiniging. Het tekort op de begrooting bedraagt 750 mlllioen pesetas. OOSTENRIJK. De Habsburg-kwestie. De staatsraad heeft het wetsontwerp tot wijziging van de uitzonderingswetten tegen het Huis Habsburg-Lotharlngen eenstem mig goedgekeurd. De herziening van de uitzonderingswet ten zal den leden der keizerlijke familie eveneens een bescheiden Jaarwedde verze keren. Minister Berger-Waldenegg verklaarde nog: „De nieuwe wet heeft niets uit te staan met een restauratie der Habsburg-monar- chle. WIJ achten deze kwestie niet actueel" en de minister voegde hieraan nog toe. dat het buitenland op het woord der Oosten- rljksohe regeering kan rekenen, dat zij geen enkele wet zal uitvaardigen, die in Europa complicaties zou kunnen verwek ken. De Habsburg-wet ls thans naar den economischen raad verwezen. Sterk de aandacht trekt, dat vice-bonds- kanseher Starhemberg per vliegtuig naar Venetië ls gereisd en minister Fey naar Boedapest. Hoewel beide reizen particulier heeten. schijnen niettemin ook politieke besprekingen toch niet uitgesloten. ZUID-SLA VIE. De regeeringsverklaring. ln de regeeringsverklarlng, welke giste ren in het parlement is voorgelezen, zeide minister-president Stojadlnowitsj, dat de regeering trouw zal blijven aan de verbon den en vriendschappen met bultenlandsche mogendheden en met voldoening zal sa menwerken met alle andere mogendheden tot consolidatie en organisatie van den vrede ln Europa. Met alle kracht zal de regeering streven naar vermindering en beperking van de bewapening en in afwachting van de ver wezenlijking van bewapeningsbeperking, zal de regeering alle maatregelen nemen, noodzakelijk voor de veiligheid. In de blnnenlandsche politiek zal de regeering trouw blijven aan de grondslagen van de grondwet van 1931, vooral wat be treft de eenheid van den staat en de natie en de regeering zal streven naar aanpas sing van de wetten ln een geest van nationale verzoening met groote autono mie van het volk. UIT HET VERRE OOSTEN. Weer Japansche eischen. De Japansche gezant te Nanking heeft naar aanleiding van een artikel in het daar verschijnend weekblad New Life, dat beleedigend heette voor den Mikedo, de Volgende eischen gesteld: 1. Het ontslag van den leider der sociale aangelegenheden in Groot-Sjanghai, Woesj Sjin-ja; 2. De opheffing van het hoofdkwartier der Kwomintang te Sjanghai; 3. De onderdrukking van de „blauwhem- den" d.i. de partij der Chineesche fascisten te Sjanghai; 4. Het aanbieden van excuses door de Ohineesche regeering. Een waarborg, dat de leiders der Kwo mintang te Nanking doeltreffende maat regelen zullen nemen om herhaling voor de toekomst te voorkomen. Deze eischen zijn door China aanvaard! FRANSCH-ITALIAANSCHE MILITAIRE OVEREENKOMST? LONDEN, 5 Juli (Reuter). De Parijsohe correspondent der .Daily Express" zegt uit betrouwbare bron te hebben vernomen dat Frankrijk veelomvattende militaire over eenkomsten met Italië heeft gesloten. Deze overeenkomsten voorzien, volgens hem, in het tot stand brengen van een verdedi- I gingslinie die zich uitstrekt van den Rijn tot aan den Brenner, De Fransch-Ita- liaansche grens zou grootendeels van troepen worden ontbloot. De overeenkom sten zouden verleden week in alle stilte te Rome zijn gesloten door den chef van den Franschen generalen staf, generaal Ga- melin en den Itallaanschen chef van den generalen staf maarschalk Badoglio. Een der concessies van Fransche zijde zou de erkenning betreffen van de Ita liaansche souvereinlteit over het rotseiland Dumatrah In de Straat van Bab-el-Man- deb. De Italianen, aldus de correspondent, werken dag en nacht aan de versterking van dit eiland. STUDENTEN-UITWISSELING. PARIJS, 5 Juli (Reuter) Tw&aft Fransche studenten begeven zich morgë* naar Harburg, waar zij gedurende drie weken als gasten van Dultsche families zullen deelnemen aan het studentenleven van hun Dultsche kameraden. In Septem ber worden twaalf Duitsche studenten als gasten in Parijs verwacht. DE BRITSCHE LUCHTSTRIJDKRACHTEN LONDEN, 5 Juli (Reuter) De bladen mel den dat de regeering binnenkort zal mëde- deelen dat zij een supplementaire begroo ting van vijf mlllioen pond sterling voor de luchtstrijdkrachten zal Indienen. Dit is het eerste gedeelte der kosten voor de ver sterking der luchtmacht. ABESSYNIË STICHT ROODE-KRUIS-ORGANISATIE. LONDEN, 5 Juli (Reuter) De „Daily Telegraph" meldt uit Addis Abeba, dat Abessynië binnenkort de Geneefsche Roode Kruls-overeenkomst van 1929 zal onder teekenen. Onder bescherming van den Keizer en de Keizerin zal een Abessynl sche afdeeling van het Roode Kruis wor den opgericht De prinsessen van het vor stenhuis zullen rich tot verpleegsters laten opleiden. ONAFHANKELIJKHEIDSDAG IN AMERIKA. NEW YORK, 5 Juli (Reuter) Op den gisteren gevlerden Onafhankelijkheidsdag hebben zich weer, evenals ln vorige Jaren, in het geheele land ernstige verkeersonge lukken voorgedaan. Tot gisteravond 9 uur was bericht ontvangen, dat 54 menschen den dood hebben gevonden. In Pennsyl- vanië werden o.a. drie auto-coureurs ge dood. BESCHERMING TEGEN LUCHTAANVALLEN. LONDEN. 5 Juli (Reuter). Naar de bladen melden ls de publicatie te ver wachten van een door het ministerie van blnnenlandsche zaken uitgewerkt plan, dat maatregelen bevat tot bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaan vallen. De volgende maatregelen worden genoemd: le. Verzending van een circualre. waarin de verplichtingen der regeering, der plaat selijke autoriteiten, der werkgevers en der burgers afzonderlijk Ingeval een lucht aanval plaats heeft worden opgenoemd. 2. Belegging van conferenties, in de af zonderlijke districten van Londen en van de groote provinciesteden, ter bespreking van beschermingsmaatregelen tegen luchtaanvallen. 3e. Onderricht over verschillende wapen soorten. alsmede over voorzorgsmaatrege len tegen gas- en brandbommen en maatregelen om vergiftiging tegen te gaan. o GROOTE BRAND IN BRITSCH-INDIË. ABOETABAD (Britsch-Indlë), 5 Juli. (Reuter). In de voornaamste bazar alhier is brand uitgebroken, welke op een honderdtal hulzen en winkels oversloeg; ook een Hindoe-tempel en een Mohamme- daansche Moskee werd een prooi der vlammen. De brand woedt fel en de bluschmldde- len zijn niet in verhouding met den om vang van den brand, hetgeen ernstige onrust veroorzaakt ALARMTOESTAND IN SPANJE VERLENGD. MADRID. 5 Juli (Reuter). De Cortes heeft de alarmtoestand, welke sedert de October-revolutie was afgekondigd, met 30 dagen verlengd. BOOT GEZONKEN. WEENEN. 5 Juli (Reuter). Op de Donau zUn gisteren drie menschen ver dronken, toen hun boot tegen een wrak aanvoer en zonk. HITTEGOLF IN HET MIDDEN-WESTEN VAN AMERIKA. CHICAGO, 5 Juli (A.N.P.) In de Midden- westelijke staten heerscht wederom een hittegolf, ten gevolge waarvan verschei dene personen zonnesteek opliepen en overleden. VLIEGTUIG-ONGEVAL. LONDEN, 5 Juli (Reuter). Een der beide inzittenden van een vliegtuig, dat Woens dagavond bij het eiland Wight op het water moest dalen kon door een stoomschip gered worden. Het bleek de passagier te zijn, die meedeelde dat de piloot waar schijnlijk verdronken was. HET ITALIAANSCH-ABESSYNISCH CONFLICT. PARIJS, 5 Juli (Reuter) Met betrek king tot de Engelsche bemoeiingen In het ItallaanschAbessynlsche vraagstuk, blijkt duidelijk dat Laval ln elk geval een nota van de Engelsche regeering verwacht, welke niet alleen de Engelsche houding ten aanzien van het Abessynlsche geval zal vaststellen doch ook enkele vragen aan Frankrijk zou bevatten. Het blad gelooft dat in deze nota zal worden getracht een accoord met Frankrijk betreffende Abes synië te zoeken waartegenover Engeland zijn steun in vraagstukken welke speciaal Frankrijk betreffen, zal waarborgen. Laval zal zich echter in geen geval laten afbrengen van het standpunt dat. hij ten opzichte van de nota van Mussolini heeft ingenomen, nl. Italië niet te hinderen. 1-1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2