Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. 76sle Jaar pane VRIJDAG 5 JULI 1935 No. 23091 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vergadering te Noordwijk. Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Het voornaamste Nieuws van heden. Prof. D, PLOOY T LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnt per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.1S Franco per post - f. 2 35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndJ s- O In de gistermiddag op het gemeente huis te Noordwijk gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland heelt de voorzitter, de heer Ten Cate Brouwer allereerst Noord- wijk's gemeentebestuur dank gebracht voor de verleende gastvrijheid. Onder de Ingekomen stukken was een verzoek van het Ministerie van Economi sche Zaken om scherp toe te zien op de afgifte van certificaten van oorsprong. Eenige discussie ontspon zich over de vertegenwoordiging der Kamer op con gressen, ter algemeen standpunt kwam daarbij naar voren, dat de Kamer zich al leen zal doen vertegenwoordigen bij de behandeling der zakelijke agenda. Het Bureau werd vrijheid gelaten vertegen woordigers aan te wijzen, totdat een en ander bij de begrooting definitief zal wor den geregeld. Omtrent het stopzetten van de exploi tatie der Haarlemmermeerspoorwegen was bij de Kamer bericht ingekomen. De di rectie der Nederlandsche Spoorwegen achtte besprekingen met de Kamer over bodig, nu de Minister van Waterstaat het besluit tot opheffng per 1 Januari a.s. heeft goedgekeurd. Het Bureau der Kamer zal deze kwestie alsnog bezien. Nu de opheffing van de K. v. K. voor Rijnland althans voorloopig schijnt te zijn opgelost, wilde de voorzitter de gemeente besturen en de vele corporaties in het dis trict danken voor de wijze, waarop zij hun bezwaren tegen opheffing hebben kenbaar gemaakt. Deze uiting van waardeering voor het werk der Kamer heeft spr. zeer ver heugd. (Applaus.) Tot voorzitter van de afd. Grootbedrijf, tevens onder-voorzitter der Kamer werd gekozen met 5 st. en 2 st. blanco de heer L. Parlevliet te Katwijk. Tot lid van de Commissie voor Vervoer, Post en Telegrafie werd bij acclamatie ge kozen de heer P. A. de Goyer. Ordening van het autoverhuurbe drijf te Leiden. B. en W. van Leiden hadden de Kamer verzocht te willen adviseeren over enkele bij het gemeentebestuur ingekomen adres sen inzake ordening en regeling van het autoverhuurbedrijf. Het Bureau der Kamer- stelde voor het hieronder volgende prae- advies te verzenden. De Kamer heeft zich bij antwoord inzon derheid rekenschap gegeven van het stre ven naar „ordening" dat in de adressen op onderling gevarieerde wijze tot uiting komt. Daarbij zal echter moeten worden over wogen dat ordening vaak en zoo ook in de bijgevoegde adressen, gemotiveerd wordt met -het oog op de eischen ten aanzien van veiligheid te stellen, terwijl de vrijheid van bedrijf uiteraard daarbij al zeer nauw betrokken is, waarom dan ook een afdoen de grensafbakening tusschen „ordening" en regeling omtrent vrijheid en veiligheid .van verkeer moeilijk is te treffen. De verschillende motieven nagaande welke door adressanten zijn gebezigd om de gewenschte ordening te verkrijgen, komt de Kamer tot de volgende opsom ming. lo. de luxe verhuur- en taxi-autobedrij ven te Leiden zijn noodlijdend, tengevolge van de bindende bepalingen van overheids wege en de oneerlijke concurrentie; 2. Deze bedrijven werken zonder ge meentelijke subsidie en betalen nog be hoorlijke belastingen. 3o. Het z.g. klein-taxibedrijf doet het autobusbedrijf alsmede het oudere huur- autobedrijf ongebreidelde concurrentie aan, waardoor ongewenschte toestanden op het gebied van het personenvervoer binnen de gemeente Leiden dreigen op te komen en reeds zijn ontstaan. 4o. De omstandigheden waaronder in de gemeente Leiden auto's (taxi's) aan het publiek ter verhuur worden aangeboden, bieden geen waarborg dat het algemeen belang, de openbare orde en de veiligheid afdoende zijn verzekerd. Ten aanzien van deze motieven merkt de Kamer op: lo. dat de bindende bepalingen van overheidswege waardoor het bedrijf nood lijdend is geworden, in dit verband h.i. buiten beschouwing moeten blijven daar de gemeente Leiden daarop geen of weinig invloed kan uitoefenen en dat aan de Kamer geen ernstige gevallen van oneer lijke concurrentie bekend zijn geworden 2o. dat ook aan het argument sub 2o. genoemd voor de onderhavige kwestie moeilijk veel waarde kan worden -ehecht, daar dit argument gebezigd zou kunnen worden om alle bedrijven te ordenen. 3o. dat van ongewenschte toestanden be doeld sub. 3o. en 4o., die door eenvoudige nadere regelingen, straks te noemen niet zouden kunnen worden voorkomen, haar niet is gebleken. Daar deze m tieven worden "ebruikt om een meer of minder ver gaande ordening te verkrijgen, kan de Kamer van Koophan del niet nalaten op te merken dat deze motieven h.i. niet van vaagheid vrii zijn en niet door bewijzen worden gestaafd. Omtrent deze motieven meent de Kamer voorts het volgende te moeten opmerken. Het geheele economische leven maakt een zeer ernstigen crisistijd door, wat wil zeg gen dat deze tijd een overgang is naar een nieuw tijdperk, waarin de verhoudingen in menig opzicht anders zullen zijn dan thans. Nu heeft de overheid ook naar de mee ning der Kamer voor haar deel toe te zien, dat het maatschappelijk leven in 'n derge- lijken overgangstijd niet al te veel schade lijdt, m.a.w. dat tijdens deze crisis het ge bouw van ons maatschappelijk leven zoo goed mogelijk bewoonbaar blijft. De Kamer heeft ondanks de in dit bedrijf nieuw opgekomen concurrentie niet den indruk verkregen, dat de toestanden ten aanzien van het autoverhuurbedrijf te Lei den zoo zijn, dat het publiek thans wordt gedupeerd of dat zeer ingrijpende maatre gelen noodig zijn om een goed function- neerend autoverhuurbedrijf ook voor de toekomst in stand te houden. Het algemeen belang brengt naar de opvatting der Kamer in dit geval mede, dat aan bepaal de bedrijven die blijkbaar met behoorlijk firtancieel resultaat een goedkoop en snel vervoermiddel exploiteeren en de auto ook voor de toekomst hebben gebracht binnen het bereik van velen die voorheen niet of slechts zelden daarvan gebruik konden maken, een dergelijke exploitatie niet moet worden onmogelijk gemaakt. Ten aanzien van de vaststelling van het tarief, het hebben van een taxameter, het van gemeentewege beperken van het aan tal huurauto's en taxi's en een regeling der arbeidsvoorwaarden, meent de Kamer evenwel de volgende speciale opmerking te moeten maken. De Kamer acht het wenschelijk een scherp onderscheid te moeten maken tus schen de verhuurauto's voor welke een officieele standplaats op den openbaren weg is verleend en de andere verhuur auto's en taxi's. Ten aanzien van deze laatste groep acht de Kamer het voldoende als het door den ondernemer vastgestelde tarief ter kennis neming wordt ingezonden bij het gemeen tebestuur en de bestuurder een van ge meentewege behoorlijk gewaarmerkt exem plaar van het tarief, op een plaats goed zichtbaar voor de passagiers ophangt. Wordt per K M. en niet per rit gereden, dan dient een doelmatige taxameter den af stand duidelijk aan te geven. Voor de eerste groep acht de Kamer dieper ingrijpende maatregelen mogelijk en gemotiveerd. Als de gemeentelijke overheid officieel standplaats toekent, kan deze naar de meening der Kamer bepalen voor welk tarief, hetzij per rit, hetzij per K.M., het zij een gecombineerd tarief, moet worden gereden. Wordt geheel of gedeeltelijk per K.M. gereden, dan zal een taxameter welke duidelijk den afstand aangeeft verplicht moeten zijn. Alleen aan deze wagens zou het mogen worden toegestaan het voeren van een zich buiten den wagen bevindend bordje met het opschrift „vrij". De standplaatsen zouden bij voorkeur moeten worden ver leend aan oude gevestigde huurauto-be drijven teneinde deze bedrijven bij de zoo gewijzigde omstandigheden beter in staat te stellen zich aan de nieuw geschapen situatie aan te passen. Zelfs zou het over weging verdienen om met de motorrijtui gen welke een vasten standplaats hebben verkregen, een proef te nemen in dezen zin, dat deze op den openbaren weg. ook waar dit thans is verboden, passagiers zouden mogen opnemen, op voorwaarde dat niet speciaal gereden wordt met het doel onderweg passagiers op te nemen. Van een overtuigende noodzaak om het aantal huurauto's en taxi's te beperken en van een regeling der arbeidsvoorwaar den, is de Kamer niet gebleken Als ten deze de diensttijden beperkt worden om oververmoeidheid te voorkomen en be paalde eischen worden gesteld ten aan zien van bedrijfszekerheid, comfort, net heid, enz. zal h.i. ten deze genoegzaam zijn gedaan. Zou van de gemeente meer worden ge vorderd, dan zou haar bovendien een taak op de sch-uders worden geleed welke zii bezwaarlijk zoukunnen vervullen, terwijl de noodige soepelheid voor het bedrijf en het algemeen belang daardoor ernstig be dreigd zouden kunnen worden. De Kamer merkt hierbij op, dat het zeer lang heeft geduurd voordat te Leiden voor goedknopere tarieven auto's werden aan geboden, terwijl ook door haar is overwo gen dat het aantal personen dat thans in het autoverhuurbedrijf een zij het sober bestaan vindt, niet onaanz'enliik grooter is dan voor eenige jaren en dat het vaststel len van tarieven en l'onen niet alleen een voor deze tijden zeker onwertschelijke be- duid°"dn nriisverhooging zou beteekenen, maar moge'ük ook tot vermindering der wprkoo'evenba'd zou bijdragen. nok acht dp Kamer ten deze van groot t--*. ,'at ut-,. <reen ktaehtap b-kend ziin ".ev;- n -lat chnr het niet bestaan van M 'ruvde tarieven ongewenschte tnestan- den zouden zijn ontstaan. Integendeel heeft de Kamer den indruk, dat bij den tegenwoordigen toestand de service welke het publiek ontvangt, beter is dan voor heen. Naar aanleiding van dit prae-advies volgde een levendige discussie. Dr. v. Dorp wilde duidelijker naar voren laten komen, dat het kleintaxibedrijf niet moet worden belemmerd, daar het voor de gemeente zeer vele voordeelen biedt. De heer van Appel sprak over de moor dende en z.i. oneerlijke concurrentie, die gevestigde garages ondervinden van het veel te lage dubbeltjestarief. Spr. wenschte prijsregelend optreden van de overheid en bescherming van gevestigde bedrijven. Andere leden wenschten daarentegen geen inmenging der overheid in het vrije bedrijf. Ook de voorzitter betoogde, dat de gemeente alleen regelend diende op te treden bij het vaststellen van bepalingen voor de veiligheid enz., maar zich diende te onthouden van inmenging in de tarie venpolitiek van het vrije bedrijf. Z.i. was er alleen reden voor tariefsmaatregelen voor die ondernemingen die vaste stand plaatsen innemen. Het prae-advies van de Kamer aan B. en W. werd ongewijzigd goedgekeurd na uit voerige discussies. Adhaesie zal worden betuigd aan een adres der K. v. K. voor Arnhem e. o., in zake de inning van kleine vorderingen. Besloten werd tot het instellen van een specialen inlichtingendienst voor de inge schrevenen in het Handelsregister. Daar over schrijft het Bureau ter toelichting van het voorstel o.m.: Nu het laatste nummer van „Rijnland" binnenkort zal verschijnen, heeft het Bu reau overwogen op welke andere wijze het contact tusschen de Kamer en de inge schrevenen kan worden bevorderd. Een der mogelijkheden welke naar de meening van het Bureau daarvoor diende te worden aangegrepen, was het instellen van een specialen inlichtingendienst. Reeds thans worden inlichtingen, welke de Kamer van bepaalde zijde ontvangt, aan belanghebbenden doorgegeven. De groote moeilijkheid is echter om steeds te weten welke geïnteresseerden prijs stellen op het verkrijgen van bepaalde inlichtin gen. Het succes rgeds thans verkregen, geeft het B'ureau aanleiding om thans voor te stellen in meer systematischen vorm deze taak uit te breiden. Het Bureau stelt daarom thans voor alle ingeschrevenen te berichten dat de Kamer bereid is hun regelmatig de door haar ontvangen inlichtingen aan geïn teresseerden die zich daarvoor aanmelden, door te geven. Gevraagd zal inzonderheid worden voor welke artikelen en voor welke landen de ingeschrevenen belangstelling hebben. Indien de Kamer zich met dit voorstel vereenigt, zal een eenvoudige adresseer- machine voor de Kamer worden gekocht. Met de benoodige adresplaatjes, zullen de eerste uitgaven ongeveer f. 100.— bedra gen. De verdere directe onkosten zullen zoo noodig door de geïnteresseerden worden opgebracht. Tevens zal de bovenbedoelde enquête dienstbaar gemaakt kunnen worden om degenen die, in of buiten het district, in relatie wenschen te komen met fabrikan ten en verkoopers in het district van be paalde artikelen, beter en vlugger te kun nen inlichten. De Kamer hoopt met dit alles belang hebbenden met den meesten spoed ge gevens omtrent regeeringsmaatregelen te kunnen doorgeven en anderzijds de re- geering en particulieren, onmiddellijk de noodige gegevens te kunnen verschaffen. De voorstellen van het Bureau inzake het Rijnlandsch Borgstellingsfonds wer den zonder discussie en z. h. st. aange nomen, gelijk wij die eerder in de agenda der vergadering hebben vermeld. De bespreking Districtsbelangen en de rondvraag leverden niets bijzonders op, waarop de vergadering onder dankzegging door den voorzitter werd gesloten en men overging tot een huishoudelijke. Hierna werd een rondrit door de ge meente gemaakt, waarna men zich ver- eenigde aan een gemeenschappelijk diner in het „Huis ter Duin", waar het Ge meentebestuur mede aanzat. HET SLOT DER LUSTRUM- FEESTEN. VRAGEN VAN DEN HEER SCHONEVELD. Het Raadslid, de heer Schoneveld, heeft verlof gevraagd de navolgende vragen te mogen stellen aan B. en W. 1. Is door of namens het College van B. en W. aan den Directeur van den Gem. dienst voor Sociale zaken opdracht gege ven, om verschillende steuntrekkende ge organiseerde arbeiders aan te schrijven, om zich op een speciaal aangewezen uur te vervoegen bij de Gem Arbeidsbeurs, waar aan hen dan gevraagd wordt namens den Directeur of zij bereid zijn te arbeiden voor 't steunbedrag plus een zekeren toe slag? 2. Indien bovenstaande vraag bevesti gend wordt beantwoord, is deze wijze van handelen dan in overeenstemming met het besluit door den gemeenteraad genomen in zijn vergadering van 25 Februari 1935, waarin uitdrukkelijk vermeld staat, dat de steuntrekkende arbeiders volkomen vrij worden gelaten? 3. Zijn B. en W. bereid aan den Gemeen teraad mede te deelen of r.eds uitvoering is gegeven aan het besluit van den Raad van 25 Februari j.l.zoo ja, welke werken zijn uitgevoerd; hoeveel arbeiders daaraan hebben gewerkt en welk bedrag aan toe slag op den steun is verstrekt geworden? DUIZENDEN OP DE BEEN. De garnizoensfeesten. Op den laatsten dag van de lustrum viering werd gistermiddag een sportfeest gehouden op het U.V.S.-terrein aan den Kanaalweg voor het 4de regiment infan- rie en het zesde regiment veld-artillerie. De garnizoenscommandant, tevens com mandant 6e R.V.A., luit.-kolonel Haitsma Muiier. was daarbij tegenwoordig, bene vens de majoor van Voorthuizen van het 4e Reg. Inf. en leden van de lustrum- commissie en het Collegium. Ook de pu blieke belangstelling was. in verband met het feit, dat er geen entree geheven werd, vrij groot. Begonnen werd met allerlei onderlinge wedstrijden in hardloopen, hoog- en vèrspringen, werpen met hand granaten, touwtrekken, zakloopen en schermen en vooral het zakloopen en touwtrekken gaf meermalen tot vermake lijke tooneelen aanleiding. Een uur vloog op deze wijze om, waarna een voetbal wedstrijd plaats vond tusschen de elftal len van beide regimenten. Hiervoor was de samenstelling als volgt: 4e R. I.: doel: Rekkers; achter: Smit- tenaar en Schaap; midden: Limburg, Roos en De Vries; voor: Janmaat, Siera, Gla- zenop, de Hertog, en Jansen van Mant- gem. 6e R.V.A.: doel: Bourquin; achter: Kal- ma en Hamburg; midden: Van Veen, Van Heyningen en Salentijn; voor: Garritsen, Taverne, v. d. Weerd, Van Leeuwen en De Haas. De veld liep vrij hard van stapel, maar het vlotte samenspel der voorhoede leidde niet tot een goed gericht schot, en toen toen er een kwartier verstreken was kwam ook de infanterie beter in vorm. Dra werd het toen duidelijk dat deze ploeg als geheel kwalitatief hooger stond dan die der veld. Haar keeper was klem- vast en betrouwbaar, de halflinie, vooral ter rechterzijde, steunde behoorlijk en het middentrio der voorhoede bracht her haaldelijk goed op. Eenige malen ontkwam het doel der artilleristen op het nippertje aan doorboring, terwijl een hard schot van den linksbinnen via de lat overging. Vlak voor de rust juichte reeds heel het vierde regiment voor een doelpunt toen de bal van links werd ingeschoten, doch de keeper wist het leder nog juist uit den hoek te grabbelen! Het spel was na de pauze nauwelijks hervat of Janmaat gaf aan het 4e R. I. de leiding, daarbij geholpen door keeper Bourquin. 10. Een tijdelijk overwicht van de veld voerde tot eenige goede scho ten, die uitstekend door Rekkers bedwon gen werden. Twaalf minuten voor het einde werd de bal echter van links voor gezet en de buitenspel staande v. Leeuwen zae kans via den doelman gelijk te ma ken. 1—1. Nog altijd scheen de infanterie de beste kansen te hebben op de overwin ning. vooral toen zij geheel het initiatief tot den aanval nam. doch een plotselinge uitval van de veld deed ineens de kansen keeren! Keeper Rekkers liet een hard ingeschoten bal weer los, greep hem op nieuw en werkte weg. doch de arbiter, die, zelfs wanneer hij voor de helft dich terbij gestaan had, niet zou hebben kun nen constateeren. dat de bal het doelvlak gepasseerd was, beging de fout een doel punt toe te kennen en gaf daarmede aan de veld de overwinning cadeau. Met 21 kwam het einde Tot besluit van den middag werd een springconcours gehouden met vier deelne mende wachtmeesters. De uitslag was: 1. Vermeer, 2. v, d. Boon, 3. Grondel, 4. Be verwijk. Namens de commissie voor de garni zoensfeesten reikte de heer P. E. E. Briët de prijzen uit. waarna de heer Hudig, als voorzitter van de lustrumcommissie den garnizoenscommandant dank bracht voor de medewerking, welke de commissie op zoo ruime schaal bij deze lustrum-viering heeft mogen ondervinden. Tenslotte dank te de garnizoenscommandant voor het or- ganiseeren van dezen sportmiddag. De Slotavond. Zoo kwam dan gisteravond het laatste deel van de Lustrumfeesten. Weliswaar wordt a.s. Zaterdagavond nog een derde voorstelling gegeven van den Vos Rei- naerde, doch in feite vormden het feest op de „Statendam" en het vuurwerk toch de laatste schakels van den Lustrum feest-keten. Aangezien het eerstgenoemde een in tiem karakter droeg, rest ons alleen nog te schrijven over het vuurwerk. Lang voordat dit een aanvang nam stroomden honderden en nóg eens honderden stad- er. niet-stadgenooten naar het Lunapark. Zoo groot was zelfs de stroom, dat de plaatsverkoopbureautjes hem bijkans niet konden verwerken en door het gedrang menig ruitje dier hokjes het begaf. Op het terrein zelf heerschte een echte drie-October-drukte, alleen viel het ons op dat een stemming zooals er op zulk een dag steeds pleegt te heerschen, afwe zig was. Dit wil echter geenszins zeggen, dat de stemming „down" was, immers daar zorgden de talrijke vermakelijkheden wel vooi welke zich ook nu weer in een druk bezoek mochten verheugen. Op de hos- plank heerschte als steeds een drukte van belang en menigeen van de 50.000 bezöe- kers, die naar schatting tijdens de fees- BINNENLAND Overleden is te Amsterdam Prof. Dr. D. Plooy, hoogleeraar aan de Universiteit aldaar. (Laatste Berichten, le Blad). Het Leidsche Lustrum is ten einde. (Stadsnieuws, le Blad). Vijftien jaar luchtpost (Binnenland, 3e Blad). Het congres van den Nederl. Slagers- bond (Binnenland, 3e Blad). T.T.-koorts te Assen (Sport, 3e Blad). De moord op J. Hartogs te Oss opge helderd; verdachte P. \V. heeft een be kentenis afgelegd. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Rond het Italiaansch-Abessynisch con flict (Buitenland en Tel., le Blad). De opheffing der Habsburgwetten (Bui tenland en Tel., le Blad). Japansche eischen door China ingewil ligd (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, le BLAD. Prof Dr. D. Plooy. Prof. dr. D. Plooy, hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam, is hedenoch tend in den ouderdom van 58 jaar plot seling aan een hartverlamming overle- len. (Men zie verder onder Laatste Nieuws). ten een bezoek aan het Lunaperk brach ten. heeft een rondje „meegedraaid". Te elf uur precies kondigden 4 kanon- slagen het begin van het vuurwerk aan en achter elkander stegen nu zwermbom- raen, magnesiumtourbillons, vuurpijlen en luchtslangen omhoog, afgewisseld door magnesiumzonnen, een vuurbloemenbal let. een electrische diamantwaterval en vele andere nummers. Te ongeveer half twaalf kwam het slot, bestaande uit een decoratie waarin de woorden: „Corps en Burgerij één". Toen de laatste kanonslag was weggestorven, was daarmede tevens het einde gekomen van de Lustrum feesten. Velen bleven echter nog op het terrein om nog een bezoek te brengen aan de verschillende vermakelijkheden. De mees ten keerden echter naar de stad terug om in een der vele café's, waar een opge wekte stemming heerschte. het uiteinde te vieren of om ditzelfde thuis te doen na vooraf zich bij een der vele paling kooplieden voorzien te hebben van een „hartig stukske". En thans herneemt onze Sleutelstad weer haar gewone karakter. De feesten zijn weer voorbij en in verschillende stra ten is men reeds begonnen de versiering welke aan onze stad zulk een feestelijk karakter verleende, te verwijderen. Als we besluiten met te zeggen, dat de Lustrumviering 1935 over alle linies een groot succes is geworden, dan meenen wij daarmede niets te veel neer te schrij ven. In niet geringe mate zijn we dank verschuldigd aan Moeder Natuur die ons gedurende al die dagen met prachtig zo merweer begiftigd heeft en die op deze wijze stellig geen onbelangrijk aandeel in het slagen der feesten heeft gehad.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1