Hoe voer ik mijn spelpeil op? LE1DSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 29 Juni 1935 SCHAKEN. FAILLISSEMENTEN. FINANCIEN. GEVEILDE PERCEELEN. APENDA. (IN/T IN UTTERED Tennis-wenken van den wereldkampioen Fred Perry, HET DUBBELSPEL. vn. Het dubbelspel stelt andere elschen dan het enkelspel. Soms zult u ontdekken, dat een vooruitgang in het een ook een vor dering in het spelpeil van het ander ten gevolge heeft; maar ln de hoogste klassen van de lawntennismaatschappij openbaart zich voorkeur en bijzondere bekwaamheid en voelt men behoefte om zich op den uitverkoren tak van het spel toe te leggen. Laat ons de voornaamste eischen van het enkelspel en het dubbelspel eens ver gelijken. De tingle verlangt goed ser veeren, vèrgeslagen en vroeg genomen „groundstrokes" een lage volley en uit houdingsvermogen. Het dubbelspel elscht een nog betere service, onverwachte, vroeg genomen groundstrokes. bestemd om een slechten volley-er den bal te doen opslaan, een lage volley, een „doodelijke" smash, snelheid en doorzicht. Alle hierboven genoemde vereischten zijn wenschelijk voor beide spelvormen; maar sommige zijn noodzakelijker voor den een dan voor den ander. Ga eens na, wat ge al zoo op het tennisveld presteert physisch en technisch en bepaal dan of ge u voor het single- of het double- kampioenschap wilt bekwamen. Laat mij u thans een kort overzicht geven van de tactiek van het dubbelspel. In de eerste plaats dient ge de groote be- teekenis van de service naar waarde te schatten. Een kort gespeelde, middel matige service behoeft bij het enkelspel nog niet altijd „afgemaakt" te worden, want het veld is van beperkte opper vlakte en laat erg scherp spel van den „receiver" niet toe. Bij het dubbelspel is de extra breedte veel geschikter voor een winnende return. In een eerste-klasse double hangt het lot van een set of een match dikwijls af van de service- break". Niets is ontmoedlgender dan een partner te hebben zonder constante service Het is bij het serveeren in het dubbel spel minder dan in de single noodig den bal dicht tegen de middenlijn te slaan; want uw partner aan het net is in de gelegenheid de return recht langs de zij lijn te verhinderen. Daarom hebt u meer vrijheid bij het serveeren en dat is in het linkercourt een goede hulp tegen een speler met een zwakke backhand. Van het rechterveld af is het maken van scherpe hoeken, behalve dan bij wijze van ver rassing. foutief; het brengt uw partner ongetwijfeld in een moeilijke positie en hij zal zich waarschijnlijk met de backhand volley moeten verdedigen. Het is dus goed gevallen van variatie met een speciale bedoeling uitgezonderd het serveeren naar het rechtercourt bij de middenlijn te verrichten en naar het linkercourt een wat verdere positie in te nemen. Een goede „cannon-ball" is een gave, die zoowel in het enkel als in het dub belspel prachtige diensten bewijst. Als u er niet de beschikking over heeft, is dat een reden tot ernstige overdenking, want uw service is de grondslag voor het op- loopen naar het net. Bedenk wel, dat de geheele „double-tactiek" gericht is op den strijd voor een goede volley-positie. Dat beteekent, dat een eenvoudige, middel- matig-snelle service, die onschuldig in de single mag zijn. een gevaarlijk punt ln het dubbelspel uitmaakt, want de „receiver" zal de return zoodanig spelen, dat u den volgenden slag niet kunt volleeren en hij aan het net staat opgesteld, voordat u er gearriveerd bent De eerste handeling wordt in dit levende gevecht om positie door uw tegenstander verricht. In het dubbelspel tellen daarom „spin" en plaat sing bij het serveeren in sterke mate mee. De met top-spln gespeelde service is goed, wanneer de plaatsing zuiver ge schiedt want haar betrekkelijk langzame tempo in de lucht en snelheid na het op komen. geven den server gelegenheid de juiste positie te kiezen, terwijl de tegen stander. vooral ln het linkerveld, ln een lastig parket raakt. De gesneden of met „slice" gespeelde service heeft voldoende goede eigenschappen om haar aan te be velen. De bal blijft laag en moet ..opge graven" worden en het is altijd een voordeel, wanneer u den tegenstander den bal naar boven kunt laten slaan. Plaats ln ieder geval uw service zoo ver mogelijk ln 't veld Op deze manier wint u tijd voor het oploopen en tijd maakt bij het dubbelspel, meer nog dan in de single, een factor van beteekenls uit. Vdlg uw service naar het net, waar uw partner zich reeds bevindt, en laat u zelfs door een voortdurende lob daarvan niet weerhouden. U moet er op voorbereid zijn de lob over het hoofd van uw partner heen te Jagen, wanneer hij uw deel van het veld oversteekt. Als u het net kunt bereiken zonder den bal achter u te laten komt u terzijde van uw partner ln de ..one wide man" formatie, die in het dub belspel van groot belang is. De rally is dan reeds half gewonnen. Onthoud dat een behoorlijke tweede service in het dubbelspel noodzakelijker dan in de single is. Wanneer de bal door een „tik" in het spel gebracht wordt, geeft u de tegenpartij een prachtkans in han den. iets dergelijks als een penalty bU voetbal. Er bllift alleen de hoop. dat de tegenstander in zijn overmoed om een voltreffer te plaatsen, de wild op den bal in zal slaan. Veel beter is het om wat minder risico bij de eerste service te ne men (maak er geen onbesuisden slag van) en wat meer bij de tweede (schep geen goede kansen voor uw concurrenten). Als uw partner serveert, is het uw plicht ln de eerste plaats de aandacht aan de zijlijnen te besteden, ofschoon u evenmin de returns aan uw kant van de middenlijn mag verzuimen. U moet u vlak bij het net opstellen, zoo wat een voet dichter bij de zijlijn dan bij het midden. Bij het terugspelen van de service doen zich allerlei moeilijkheden voor Als het passeeren van den tegenstander onmoge lijk of riskant is. kunt u probeeren den bal naar den voeten van den serveT te plaatsen, wanneer deze onloopt. in de hoop dat hli zal missen of een slag doet, welke u met de volley kunt beantwoorden. U kunt ook lobten maar daar dient ge voorzichtte mee te zijn. TJ kunt den bal hard door het midden van het veld of op het lichaam van den tegenstander plaat sen om aldus te trachten de kans op een terugslag te verkleinen. Dit zijn allemaal goede manoeuvres, die afhankelijk zijn van de vraag of een aanvallende dan wel een verdedigende slag de beste politiek van het oogenblik is. Het is duidelijk dat de tijd van het grootste belang is. vandaar dat ge den ..vroegen" bal moet cultiveeren. Ik hecht daar groote waarde aan voor het enkel spel maar het is voor het dubbelspel nog veel belangrijker, omdat er altijd twee begeerige tegenstanders gereed staan om naar het net te snellen wanneer er een halve kans geboden wordt. Als de bal op het hoogste punt van den sprong genomen kan worden of zelfs voor dat oogenblik, wint u op twee manieren terrein; u bent dichter bij het net als u den slag doet en uw tegenstander heeft minder gelegen heid om naar voren te komen. De spelers-van-klasse verschillen van meening over de juiste positie van den partner van den „receiver". Soms staat deze achter in het veld, gewoonlijk echter bij het net. De beslissing hangt voor een groot deel af van de kwaliteit van zijn return op de service. Als men er op kan vertrouwen, dat hij in staat is des server's partner te passeeren, dan is alles voor een „vooruitgeschoven post" te zeggen. Toch is het minder wenschelijk, dat hij te dicht op het net staat. Door op een paar voet afstands van het net te blijven is het dikwijls mogelijk een bal op te pikken, die door de tegenpartij half geraakt werd Als de rally eenmaal aan den gang is. kunt u besluiten op te loopen of achterin het veld te blijven, al naar mate de ondersteuning van den partner dat vereischt. Wanneer u met uw partner aan het vol leeren bent tegen een tegenstander, die zich op de zijlijn bevindt kunt u beiden 't net „versperren", door dien kant van het veld te blokkeeren De man zal dan de grootste moeite hebben om den bal schuin over het veld te zenden teneinde zijn manoeuvre met succes te kunnen volbren gen. Hier is nog een nuttige wenk, die men mij jaren geleden gaf en die ten doel heeft misverstanden tusschen u en uw partner te vermijden, wanneer de bal door het midden van het veld geslagen wordt. Als u met elkaar afspreekt, dat zoo'n bal genomen wordt door dengene, die ook den voorgaanden slag verricht heeft, is een massa narigheid uit de wereld geholpen. De lob maakt een zeer belangrijk punt uit bij het dubbelspel. Er zijn twee soorten lobs, de aanvallende, welke dient om de formatie van de tegenpartij te verbreken en aldus het net te bereiken; en de ver dedigende, die voornamelijk dient om de smashes te behandelen. Doorgaans brengt het met vaardigheid en volharding terug zenden van smashes vermoeidheid bij de tegenpartij te weeg. Dikwijls loont het ook op één van de tegenstanders te blijven „vuren" en op deze wijze zijn oog en zijn racketarm „uit te putten". Natuurlijk wordt gewoonlijk de lob return over het hoofd van den partner van den server geplaatst, maar ter afwisseling is ook een schuine lob over het hoofd van den server niet kwaad door de verras sing zal hij allicht zijn smash verknoeien. In belde gevallen zien de tegenstanders zich belemmerd in hun voornemen tezamen aan het net te komen. Als beide tegenstanders zich aan het net bevinden is het meestal het beste de lob naar de baseline te plaatsen. Belden trek ken terug en het is niet uitgesloten, dat ze den bal voor elkaar laten gaan. Wat zijn u en uw partner van plan na de lob te doen? Het is altijd goed om een bepaalden stelregel te hebben. Als de tegenpartij den bal laat stuiten, loop dan op naar het net; zoo niet, blijf dan achter in het veld in afwachting van de vermoe delijke smash. Wanneer de lob op u gespeeld wordt, moet u trachten de smashes op de voeten van den tegenstander te plaatsen of den bal zoo scherp mogelijk te richten. Er is niet zoo heel veel, dat ik met be trekking tot het gemengde dubbel aan het bovenstaande kan toevoegen, want nu bijna alle dames de volley „cultiveeren", gelden dezelfde principes voor de beide wedstrijd vormen Tot op zekere hoogte moet het één-voor- en-één-achter-systeem het spel blijven be- heerschen, omdat weinig speelsters op haar services kunnen oploopen tegen de return van den man aan den anderen kant. Het is niet wenschelijk, dat de manlijke partner zich in dat geval naar de baseline terug trekt; beter is de drive van de tegenstand ster te blijven onderscheppen, totdat uw vrouwelijke partner kans ziet naar voren te komen. Het z.g. „poaching" kan in een gemengd dubbelspel slechts door één argument ge rechtvaardigd worden en dat is. wan neer ge er succes mee behaalt. Als een man zich daaraan schuldig maakt en op die manier de zenuwen van zijn partner in de war brengt, verdient hij haar onuitgespro ken (of zelfs uitgesproken) verwijten. Zij moet zich echter van haar kant niet ver ongelijkt voelen, als hij toevallig zijn eigen court verlaat om een kans op het andere deel van het veld waar te nemen althans wanneer deze er inderdaad is. De hooge ballen moeten, indien eenlgs- zlns mogelijk, door de heeren worden ge nomen. Nog een laatste wenk. Verbeeld u niet, dat u alleen maar een mlxel double kunt winnen door steeds op uw vrouwelijke tegenstandster te spelen. Zij is heel dik wijls bedreven genoeg om zich zelf te helpen en doordat de bal steeds ln haar richting gaat. zal haar partner voor een extra assistentie zorgen. (Nadruk verboden). Uitgesproken G. Hoogenraad, groentehandelaar, vroe ger t: Lelden, thans te Loosduinen, Emma- straat 16. Rechter Comm. mr. G. Soholten. Cur. mr. H. A.Tels, Den Haag. P. C. van den Heuvel, te Boskoop, Boot straat 14 Rechter-Comm. mr. A. B. Bom- mezijn. Cur. mr. C. M. Loef te Boskoop. Opgeheven de faillissementen van: W. Donders, te Wassenaar; P. Wlseh- rneljer, Rijnsburg. Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red. C. de Nle, Storten bekerstraat 176, 's-Gravenhage Oplossin gen binnen drie weken na publicatie. PROBLEEM no. 22, le kl. Zwart. 9 sch. op: 8, 9, 10, 11, 13, 15, 17, 22 en 28. Zwart. Wit 9 sch. op: 12, 28, 29 33, 34, 37, 38, 42 en 47. PROBLEEM no. 24, 3e kl. Zwart 7 sah. op: 6, 8, 9, 10, 11, 19, 20, dam op 14. Zwart. Wit. Wit 10 sch. op: 17, 18, 22, 28, 29, 30, 32, 39, 42 en 43. Wit begint en wint. Drie fraaie problemen, die al eenige jaren oud zijn; de namen der auteurs volgen bij de oplossingen. Oplossing probleem no. 7: Wit: 3430, 39—34. 4842. 42—38, 47—42, 50—45, 25—20. Zwart: 32—28 22x39, 39x48, 48x31, 36x47, 31x48, 47x40. 20x29, 45x34, 35x2. 23x25, 48x30. In de correspondentie heb lk een kleine aanwijzing gegeven betreffende dit pro bleem n.l. schijf 48 had op 42 kunnen staan of 34 op 30. dit zou een technische verbetering zijn; als tweede zet zou zwart 22x40 kunnen staan met gelijk aantal schijven. Oplossing probleem no. 8; wit: 18—11, 48—41, 28—22, 11—7, 39—34, 34x5 en wint. Zwart: 38x47. 47x38, 36x18, 2x22, 48x28. Oplossing probleem no. 8. Wit: 25—20, 2014, 15—10, 35—30, 44—40, 50x10, 42x15. Zwart: 16x32, 9x20, 5x14, 24x35, 35x40, 32x5. 5—14. 14x5. 15—10, 47—41 en wint. Van twee verschillende zijden ontving ik bericht, dat probleem no. 12 en no. 15 on der een anderen naam ln een ander blad gepubliceerd zijn: nu zelfs blijkt dat dit prijsDroblemen zijn uit een int. Pr. wed strijd. Van den auteur J. H. J. Winter ver vallen deze problemen voor onzen wed strijd. Het plaatsen van problemen inge zonden door lezers gaat in goed vertrou wen; op de hoogte blijven met alle pr. uit verschillende bladen is natuurlijk niet mogelijk; bij controleering ontdekt men wel het een of ander, doch o.verlgens gaat men af op de eerlijkheid van de damlief hebbers. J. G. Snel, G. v. d. Wiel en eventueel andere deelnemers, blijkt dat door een der deelnemers een winnende nevenoploa- sing is ingezonden dan gelden deze even goed als de auteursoplossing. J. M„ te L. Mijn dank voor het ge zondene. De oplossing van de driezet van r*aiaiz zal ik de volgende week geven. Hierbij een probleem, dat mij onlangs ter publi catie werd toegezonden. A. DE LEVIE, ZWOLLE. (Original). Wit 9 sch. op: 24, 25 34 36, 37, 38 40, 47 en 48. Wït sjjeelt 34—29, dreigt een schijf te winnen, zwart tracht dit te ontgaan en wit wint de partij. PROBLEEM no. 23, 2e kl. Zwart 6 sch. op: 1, 3, 15, 19, 20, 38, dam op 45. Zwart. Wit begint en geeft mat ln twee zetten. Wit: Khl, Dd2, Tc 7en e7, Lfl en d4, Pa6 en g6, pl b2, c3, d3, e3 en f2. Zwart: Kd5, Td8, Ld8, Pa2 en g2, pl a4, b5, c6, e6, f5, g4 en h3. Uit het Weener Trebltsch tournool, ln December 1934 gehouden, ls de volgende partij. Glass Müller 1. d4 Pf6 2. c4 g6 Koningslndlsch. 3. g3 Lg7 4. Lg2 d5 Als zwart dit wil spelen, ls het beter direct na g3 d5 te laten volgen. 5. Cd5: Pd5: 6. Pf3 0—0 Beter ls e4, Pb6, Pe2. 7. 0—0 Pa6 Na Pc8 volgt e4 en d.5. 8. b3 c5 b3 ls gevaarlijk Beter e4, Pb6, Pc3, Lg4, d5. Vldmar-Tartakower Karlsbad 1929. 9. Lb2 Pb6 10. Pe5 Dc7 Dreigt Td8. 11. dc5: Pa4 Wit bedoelde Le5:, cb6:. Pa4 ls niet prettig. 12. ba4:. Le5: 13. Le5 De5: 14. Pd2 Pc5: 15. Ff3 Dh5 16. Tel Le6 17. Dd4 b6 Beter Tac8. 18. a5 Tad8 Na La2: komt Db2. 19. De3 Td6 20. ab6: ab6: 21. a3 Tfd8 22. Tbl Lf5 Dit geeft nadeel voor zwart. 23. Tb4 Te6 Er dreigt Th4. 24. Df4 Le4 Er dreigde g4. 25. Pg5 Tf6 26. Dc7 Lg2: Zwart verliest nu minstens de kwaliteit. 27. Dd8:t Kg7 28. Kg2: Dg5: 29. Tb6: Pe6 De a-pion ls nu vrij. 30. Db8 Pf4t 31. Khl Pe2: 32. Tf6: Dd5t 33. f3 ef8: 34. Db4 Pd4 35. Kg2 g5 36. Dc3 g4 Tdl lijkt gevaarlijk, maar zwart durft het aan. 37. Tdl gf3:t 38. Kf2 De5 Dreigt mat ln twee zetten. 39. Td2 Pb5 40. De5: fe5: 41. a4 Pc3 Zwart gaf tevens op Er kon volgen: a5, Pe4t, Ke3, Pd2:, Kd2:, e4, a8! RECLAME- 6833 Charmant voor het strand zoo'n Tweka badpak, j DE KONINKLIJKE. Gistermorgen werd te Amsterdam de al- gemeene vergadering van aandeelhouders der Kom. Ned. Mij tot Expl. van Petro- leumbronnen in Ned.-Indië gehouden. Aanwezig waren 34 aandeelhouders, ver tegenwoordigende 56099 gewone en 500 pref. aandeelen, rechtgevende op 123 stemmen. De balans en winst- en verliesrekening werden goedgekeurd met een stem tegen en het dividend vastgesteld op 7pCt. De heer mr. dr. J. Luden werd als com missaris herkozen. Bij de rondvraag verzocht de heer Bernhard ln den vervolge 't accountants rapport, zooals de wet dit toelaat, aan aandeelhouders uit te brengen. Het bestuur zal deze belangrijke vraag overwegen. Ten overstaan van den notaris A. D. VUgh, te Leiden: Winkelhuis Nieuwsteeg 12 in bod f 4200, kooper de heer J. B, Koopman q.q. voor f 4210. Ten overstaan van den notaris J. A. v. Hamel te Leiden: Perceel bouwterrein Oegstgeesterlaan is niet gegund. Zondag. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Vrijdag. In den Vergulden Turk: Jaarl. Alg. Verg. van aandeelhouders N V. Stoomgistfabrlek en distilleerderij „De Valk" v.h. T. H, Rit- man en Co., 2 uur nam. MUSEA. Academisch Historisch Museum: Ge opend Dinsdag en Vrijdag van 1012'/i en 25 uur Kosteloos. Stedelijk Museum de Lakenhal, Oude Singel. Geopend ln Januari, November en December van 103 uur, ln Februari, Maart, April, Mel en October van 104 uur en in Juni, Juli, Augustus en September van 10—5 uur. Op de Zondagen, de tweede Paasch- en Pinksterdagen, den Hemelvaartsdag en de beide Kerstdagen van af één uur. Het Museum ls gesloten op den dag, waarop Leiden's Ontzet wordt gevierd. Entrée op Zon- en Feestdagen boven genoemd kosteloos, 's Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 April—1 Oct. 10—5 uur; 1 Oct.—1 Nov. 104 uur; 1 Nov.—16 Febr. 10—3 uur; 16 Febr.—1 April 10—4 uur. Zondags van 1—3 4 of 5 uur; entrée Maandags f. 0.25; overige dagen t. 0.10. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Rapen burg 67—69 en Breestraat 18. Op werkda gen van 104 uur. Entrée Maandags f. 0.25 overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist., v. d. Werff- park, ingang Raamsteeg. Werkdagen 8.30— 12, 1.305, Zaterdags 8.3012. Kosteloos. Rijksherbarium, Nonnensteeg 2 a. Dage lijks van 9—12.30 en 2—5.30 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Op werkdagen van 1 April1 Oct van 9—12 en l'/t8 uur. Zaterdags tot 5 uur. Van 1 Oct.—31 Mrt. van 9—12 en l'/i4 uur. Op Zondagen van 1 April—1 Oct. van 10—12 en 1.304 u. 's Winters der Zondags geslo ten. NederL Hist Natuurwetenschappelijk Museum (Steenstraat 1 a)Alle werkdagen behalve 's Maandags van 10—4 uur; 's Zondags 14 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25)Ge opend op werkdagen van 1.30—4.30 uur nam Zondags gesloten. Rijksmuseum van geologie en minera logie (Garenmarkt 1 c)Op werkdagen van 9—12 en l'/t—4 uur. Kosteloos. DAGELIJKS. Den Haag (Scala): Revue „Met vlag en wimpel". 8 uur nam. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halfdrle tot halfvler. Inenting tegen dlphterie 45 uur nam. Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7 uur nam. Vrijdags: Inst v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 45 uur nam BIOSCOPEN. Luxor-Theater Stationsweg. 8 uur nam, „Etn Stern fkllt vom Hlmmel". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon Theater Breestraat, 8 uur nam. „Carnaval en liefde". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. nm, „De regimentsdochter". Zondagnam 4 uur en 8 uur. Ltdo-Theater Steenstraat 39. 8'/< u. nam „De controleur van de Nice-express". Woensdag- en Zaterdagnam 2'/i uur. Zondag nam. 2 uur. 4</i uur en 8 u. 15. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot vun. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steen straat 35, telef. 136; A. J. Donk, Doeza- straat 31, telef. 1313, en C, van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Blanksma, v. Bockel, Nieuw- zwaag, Rassers en Veldhuijzen Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Bertel, tel. 3302. TIJDSCHRIFTEN. In de „Haagsche Post" wordt een lans gebroken voor de bevordering van ons toerisme Diplomaticus wijdt een artikel aan Eden's reis naar Parijs, terwijl Johan Fabricius zyn bezoek bij den Soenan weer geeft. Verder wordt nog besproken de toe stand in de rubbercultuur, terwijl daar naast ook nog vele andere onderwerpen worden behandeld. De „Wereldkroniek" geeft verschillende foto's van de NederiJTndsche legatie te Parijs. In verband met de Leldsche lus trumweek geeft mr. Elias de sentimenteele herinneringen van een Leidschen reünist weer. Voorts brengen we met den heer Bezemer nog een bezoek aan de Fokker Vliegtuigen fabriek te Amsterdam. 2—9

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6