Honderdduizenden rooken omdat het de beste sigaret voor hun gezondheid U OOK? Zaterdag 29 Juni 1935 DE BIOSCOPEN. ZOMERPOSTZEGELS. Bet Comité deelt mede, dat de collecte's te Oegstgeest en Lelden, op 25 en 27 Juni J.l. hebben opgebracht, resp. f. 47.59 en i. 48.88 Welwillende medewerking werd ver leend door de Leidsche Postharmonie en Werkman'? Wilskracht, terwijl „de Padde stoel" gratis daarvoor is afgestaan door de B.V.L afd. Barneveld. Medewerkers en gevers hartelijk dank. Intusschen zijn plannen gereed geko men voor een ktndermatineee op Woensdag 10 en een cabaret-avond op Donderdag 11 Juli a.s. De feestelijkheden zullen plaats hebben „tusschen de tinnen van den Burcht". De inderdaad buitengewone program ma's en verdere bijzonderheden zullen nader per advertentie bekend gemaakt worden. BOND VAN LEERAREN BIJ HET N. O. Rede van den beer Meurs. De plaatselijke afdeeling van den Ned Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs hield gister avond ln den foyer van „Den Burcht' een openbare vergadering, welke ten doel had actie te voeren tegen de bezuinigingsplan nen der regeering t a.v. het nijverheids onderwijs. Nadat de voorzitter, de heer C Brilman, met een kort woord de vergadering ge opend had. begon de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer C. M. Meurs, een inleiding te houden over „Wat ls de toe komst van het Vakonderwijs?": Langer dan een halve eeuw, aldus spr„ is het particuliere initiatief, hier en daar gesteund door de plaatselijke over heid. na een onvermoeid en gestaag ar beiden er in geslaagd het Nederlandsch vakonderwijs te brengen op een peil, waarop het mogelijk werd de jongens en meisjes voor ambachten en beroepen een goede opleiding te doen genieten, die een breeden grondslag legde waarop de jeugd by haar intrede in het volle leven kon voortbouwen. Deze arbeid vond zijn bekro ning in de Nijverheidsonderwijswet van 1921 Het gevolg van de subsidieregeling was tevens een belangrijke uitbreiding van de bemoeiingen der regeering met het vakonderwijs. Spoedig na de Inwerkingtreding der wet werd de financieele toestand van ons land slechter. Een der eerste bezuinigings maatregelen was een stopiwetje, dat voor- looplg elke uitbreiding van dit onderwijs onmogelijk maakte. In de volgende Jaren werd voortdurend op het vakonderwijs bezuinigd. Het aantal wekelijksche les uren verminderde, terwijl de cursusduur verkort en sommige leervakken geschrapt werden. Spreker behandelt hierna het aanhangige bezuinlgingsontwerp der re geering. waarin wordt voorgesteld alle scholen om te zetten in tweejarige oplei dingen De funeste gevolgen van dit ont werp zijn niet te overzien De ouders prefereeren een S-jarigen boven een 2-jarigen cursus, hetgeen bleek in Delft, waar destijds voor den 3-jarlge 120 en voor de 2-jarlge opleiding slechts 2 aanmeldingen binnenkwamen. Naar het heet zou de ervaring bij een groot aantal tweejarige scholen hebben bewezen, dat deze zeer goed ln staat zijn de aanvan kelijke opleiding te geven. Van ervaring kan men echter eerst na jaren spreken. Ons land telt een twaalftal dergelijke scholen, waarvan sommige kort bestaan. Van de andere zijn of sommige vak ken driejarig of men stelt vergeefsche pogingen in het werk om er een driejarige school van te maken. Aan de hand van vele citaten van des kundigen bespreekt de inleider de nadee- len van den tweejarigen cursus. Indien het regeerlngsvoorstel wordt aangenomen dan zal dit tot gevolg hebben ontvolking der nijverheidsscholen, verplaatsing naar andere scholen, d.w.z. verschuiving van uitgaven. De verhooging van den toela tingsleeftijd van 12 op 13 Jaar, zal voor dit onderwijs in zijn uitwerking even fu nest zijn zonder gelijktijdige wijziging van de Arbelds- en Leerplichtwet. De maatschappij zal zeker meer gebaat zijn, dat er weinig Jongens en meisjes met vol doende dan velen met beknopt en onvol doende vakonderwijs aan het productie proces zullen deelnemen. Bij een tweejarigen cursus gaan onze kinderen met minder kennis, minder vaar digheid en minder bestaansmogelijkheden het leven ln. We krijgen dan weer de domme arbeider d.w.z. de terugkeer tot de toestanden van een halve eeuw ge leden! Aan het slot der vergadering werd on derstaande motie aangenomen: Ouders van leerlingen en verdere be langhebbenden bij en belangstellenden in goed vakonderwijs, bijeen in vergadering te Lelden op Vrijdag 28 Juni, kennis genomen hebbende van de voor stellen der Regeering met betrekking tot het Nijverheidsonderwijs, van oordeel, dat: 1. verhooging van den toelatingsleeftijd voor nijverheidsscholen tot 13 jaar slechts dan aanvaardbaar zou zijn, wanneer èn de Arbeidswet èn de Leerplichtwet in overeenkomstlgen zin werden gewijzigd; 2. verkorting van den cursusduur aan nijverheidsscholen slechts schade kan brengen aan de vakbekwaamheid van het toekomstig geslacht 3. door de maatregelen der laatste jaren het nijverheidsonderwijs reeds te zeer is geschaad, om thans nieuwe besnoeiingen te kunnen verdragen; dringen er bij de Volksvertegenwoordi ging op aan de Regeerlngsvoorstellen niet te aanvaarden; en besluiten deze motie ter kennis te brengen van de Regeering, de 6taten-Ge- neraal en de Pers. MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL „KENNIS IS MACHT'. Eindexamens cursus 1934 1935. Na afgelegd eindexamen heeft de examencommissie aan de onderstaande leerlingen het diploma verleend: Nederlandsche handelscorrespondentie de dames A. C. van Vliet, E. F Wakka en den heer W. Blok. Fransche handelscorrespondentieden heer A. J. van Zeljst. Duitsche handelscorrespondentiede dames A. M. Janssen, C. von Ronnen, G. Stuizenberg. en de heeren G. Burger, H. B. van Hartevelt. W. Overduln, L.J.J Prenen. Engelsche handelscorrespondentiede dames A W. C. Jungerius, M. F Rldde- rlkhof, en de heeren C. Aalbersberg, G. Bakker. D van Gelder, H B van Harte velt, B A. Stlkkelorum Boekhouden: Mej. A. C van Vliet, en de heeren C. Aalbersberg, G. Bakker, H. A. Gleske, D. Schouten. A. L Tlman. Algemeene handelskennis: de dames E. J. P van der Blom A W. C. Jungerius, Th. Roesteen, M. I. J. Töth von Mezöberény, J. van Ulden. A. C. van Vliet, E. F Wakka, en de heeren j P. Brandenburg, A. Crama, J. Dltmar. L. Elderhorst, H. A. Gleske, C. Kromhout. P. van Leeuwen, P G. L. van der Reijden. J. W Rldderikhof, J. C. van Steen, A. Stlkkelorum, H. Verhoeven, A. J. van Zeljst. Schoonschrijven: Mej. W. D. J. Oslnga, en de heeren J. A. Griffioen, M. O. van der Klaauw. Stenografie: de dames E. Eswllder, J. Langezaal, H. Warmbrünn, en den heer J. N. Bouter. Machineschrljven: de dames C. H. J. Crama, M. M. Houffelaar, L. J Kouw, E. Kükler, en de heeren J. Engberts, E. M. Laman, J Smit. In den loop van het cursusjaar slaagden voor dit vak nog de dames J. Buis, E. Eswilder, T. Holz, A. C. Hüner, L. van Oord. M. van Oord, C. de la Rie, E Treur. J. Warmbrün, en de heeren C Aartsen, B. R v. d. Berg, J N. Bouter, G. W ten Braak, W. Eduard, J. van Eisen, P. Geeven, J. v d. Hoeven, O. H. Jansen van Mantgem. C. de Jongh. M. v. d. Klaauw. M. L. Knol, E. van Koolber gen. B Krietemeijer. P van Leeuwen, J. v d Ploeg. H. van Riin J van Siaseren, N Smit, F Swagers, J Verhoog, J. Ver mond. B. N. Vliegenthart. De examens werden afgenomen onder toezicht van voor elk vak aangewezen ge delegeerden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N V. Fabrieken van Kapok, bedveeren gewatteerde en donzen dekens voorheen R. M. Beuth en Zonen, Kaiserstraat 23. Lel den. Nieuwe commissaris A. W. Hubers, Baarn. Firma Gebrs. Papendrecht. Postwljk- kade 15, Sassenheim; kweeken van en den handel in bloembollen enz. De vennoot schap is met ingang van 27 Mei 1935 ln liquidatie getreden. Llq. mr. F. J. J. Trap man. Lelden. J. de Jong, R.A.veen B. 309, Alkemade; handelsdrukkerij, kantoorbehoeften, siga- renhandel. Opheffing filiaal Havenstraat 58. Noordwljkerhout. Opheffing: Onderlinge Veeverzekering „Hazerz- woude", A. 37, Hazerswoude. RECLAME. 88» I CHIEF WHIP FEESTELIJKE BIJEENKOMST DER S. D. A. P. In verband met den verkiezingsuitslag. Begunstigd door prachtig zomerweer vierde de S.D.A.P., afd. Leiden gisteravond op „Den Burcht" haar verkiezingsover winning. Het middeleeuwsche bolwerk had een feestelijk aanzien gekregen, doordat op verschillende plaatsen vlaggen, doeken en leuzen waren aangebracht, terwijl voor dit doel tevens een nog grooter aantal zit plaatsen was aangebracht dan op de belde vorige meetings het geval was. De belangstelling voor deze feestelijke vergadering was enorm groot en toen de heer van Eek als voorzitter der afdeeling de bijeenkomst opende, was de Burcht één groote menschenmassa. Mr. van Eek uitte zijn blijdschap over de buitengewoon groote opkomst, temeer, waar dit reeds de derde maal in deze week was. dat de S.D. A P. op den Burcht bijeenkwam. Spr. zeide, dat het aanvankelijk ln de bedoeling lag in intiemen kring het gunstige resultaat der gemeenteraadsverkiezingen te bespre ken. Het bestuur heeft dit voornemen laten varen, want de kring van werkers en propagandisten is langzamerhand zoo groot geworden, dat in Lelden geen zaal groot genoeg zou zijn, om allen te be vatten. Spr. reageert nog kort op een uiting in een manifest, ln de verkiezingsdagen uit gegeven door de roomsch-katholleken, als zou het eventueel deelnemen aan het be stuur der stad door de S.D.A.P moeten leiden tot een débacle. In dit verband werd een polemiek geciteerd tus schen spr en Ir. Albarda, 15 Jaar geleden gevoerd. Spr. verzekert ten overvloede, dat men voor een débacle niet bang behoeft te zijn. Spr. en de zijnen zullen een con structieve politiek voeren, doch men ver- gete niet, dat de Raad ln meerderheid ontl-soclalistlsch ls. Daarna betrad mevr. Wijland het po dium om den leider der propaganda. den heer Jongeleen, een aandenken te over- handen ln den vorm van een bouquet bloemen. Ook mevr. Braggaar werden bloemen aangeboden voor haar aandeel ln het werk tijdens de'verkiezingen en wel door mevr. Mol. „De Stem des Volks" onder leiding van den heer Otto de Nobel zong daarna eenlge liederen en ook de Arb. Muziekver- ecniging „Nieuw Leven" liet zich niet on betuigd. De voorzitter gaf vervolgens het woord aan den heer J v. d. Kieft uit Bussum, lid van het Partij-bestuur der S.D.A.P. Spr. heeft in de dagen vóór de verkie zingen. zoowel als daarna, een stijgende sympathie geconstateerd in breede krin gen der bevolking voor de denkbeelden, welke door de S.D.A.P. zijn gepropa geerd. Het zelfvertrouwen der massa ls veer gegroeid en heeft zich op tal van plaatsen, ook in Leiden, gemanifsteerd ln klinkende overwinningen, Men dacht ze ker, aldus spr., dat men het Nederland sche volk alles maar kon laten slikken. De aanpas-polltiek ontmoet ln steeds grooter wordende kringen een tegenstand als men niet zou hebben vermoed, Spr. citeert daarna „Volk en Vaderland" om aan te loonen, hoe men zich bij de N. S. B. de oplossing der crisis denkt. Spr. heeft bij zijn vele spreekbeurten in Lelden geconstateerd, dat er een hechte band bestaat tusschen bestuur en leden der afdeeling niet alleen, maar tevens, dat er een sterk contact bestaat tusschen de S.D.A.P. en de arbeidende bevolking. Dit verband late men niet verbreken en gezien het feit, dat wij niet bevreesd zijn, om critlek op anderen te uiten, behoeft men ook ons de critlek niet te onthouden. Het kapitalisme zit moreel aan den grond en aan ons de taak, om ons plan van den arbeid te propageeren en door te voeren, aldus spr. Ook bulten onzen kring komt men tot het besef, dat andere wegen bewandeld moeten worden. Laten wij de marsch- route aangeven en de richtlijnen aanwij zen, waarlangs de maatschappij in betere conditie komt dan ze nu ls. Met een geest driftige opwekking, het bestuur en de raadsfractie te steunen in het moeilijke werk besloot spr. zijn rede. Jan Lemalre droeg daarna eenige gees tige schetsen voor, welke lulden bijval verwekten. De heer Jongeleen kreeg daarna gele genheid, hartelijk dank te zeggen aan de talrijke leden, die medewerkten tot. het resultaat der verkiezingen. De afdeeling, aldus de heer Jongeleen, ls ln den laat- stcn tijd in ledental sterk gestegen. Deze week trad een 125-tal nieuwe leden toe, doch z.i. is dit getal nog ver beneden het aantal, dat de afdèellng eigenlijk behoort te hebben. Met een opwekking, om de af deeling steeds sterker te maken, besloot spr,, waarna de muziek zich nog deed hooren, alsook de Stem des Volks. Omstreeks kwart voor elf sloot mr. van Eek de uitnemend geslaagde bijeenkomst. TOELATINGSEXAMEN GYMNASIUM. Toegelaten tot de eerste klasse: Hélène Marie Thérèse Barge; Hardina, Francisca Bekkers; Guurtje van den Beidt; J. F. van Bemmelen; M. J. Blok; J. Bol; Maria Bos: D. Bosma; Marijke Booy; E. Brederveld; Else Brinkgreve; I. H. Brouwer; Tine Cleveringa; W. Co- Hjn; C. van Eysinga; G. J. Geels; Maria Guljé; Fenna Helena Maria van Ham; Johanna Clasina Elisabeth Harteveld; Llze ter Helde; Ella van der Heyden; A. C. Honders; N. M. Hugenholtz; W. Jt. Kalkman; Bertha Béatrice Kloots; Gerar- da Rosina Koolloos; A. H, Krieger; Miesje Martljntje Lodder; Geslna Johanna Chris tina Makkink; P. P. Nleboer; H. B. Nleu- wenhuis, H. Ottenberg; P. van Schgjk; Anna Geertruida Scheltema; Johanna Catharlna Agatha Sevenster; W. J Slag ter; Ans van der Sluys; A. B Smellk; R. M. Smits; F. H. Varekamp; W. F. Velt- man; Anneke van der Ven; J. Verkoren; J. D. Verschoor; L. Wartena; H. van der Wel; J. P. Westerman; H de Wit; J. J. Woltjer; P. C. Zandee; P. Zwanenburg. Afgewezen 15 candldaten. De Staatscrt. van heden bevat de af drukken der statuten der Leidsche Gym nastiek- en Athletlek-Vereenlgtng „Do- nar", gevestigd alhier. Luxor-Tbeater. - Lustrumstemming, feestvreugde, gezang! Daarbij diende een passend bioscoopprogram en de Luxor- dlrectle ls daarin wonderwel geslaagd. Joseph Schmidt zingt, Joseph Schmidt, de beroemde tenor, en meer dan ooit geeft een film als „Eln Stern fait vom Hlmmel" hem gelegenheid zijn prachtige stem te doen hooren. Deze film is Schmidt en Schmidt is de gansche film. Om hèm draalt het heele genoeglijke verhaal, hij is de man, die „Eln Stern fallt vom Hlmmel" droeg naar het succes, dat het overal heeft mogen oogsten I Een onbekende, Ingetogen en bedeesde Jongeman ls hij ln dit blijspel, en het is een kordate, verliefde Jongedame, die hem in de goede richting stuurt. Dóór zetten, energiek zijn, vraagt zij van hem en de liqfde .die bergen verzetten kan" brengt ook Joseph ln actie. Dat hij er niet rechtstreeks door opklimt tot den hoog- sten sport op den ladder der roem spreekt van zelf en 't doet er ook niet toe. Wij het publiek krijgen inmiddels in haast iedere scene den grooten tenor te beluiste ren en we voelen ons klein door de im- poneerende schoonheid dezer machtige stem! Daartusschen door zijn eenige ver makelijke voorvallen gevlochten met e-n reeks van vergissingen doordat drie Jonge lieden allen tegelijkertijd ien zonder dat zij van den ander iets afweten' dingen naar de hand van hetzelfde meisje. Men amu seert zich dus best bij deze voortreffelijke muzikale en goed gespeelde film (Schmidt is behalve een groot zanger een behoorlijk acteur!) en blijft mede in de lustrumsfeer, die een week lang ln onze Sleutelstad zal hangen. Het voorprogramma brengt actueel Pro- flltl-nieuws en ongemeen boeiende opna men van een excursie naar Nederlandsch en Engelsch Indlë voor het vangen van wilde dieren. Lldo-theater. Geheel passénd in het kader van de Jolijt en feestvreugde van de komende dagen ls de alleramusantste en ortgineele film „De controleur van de Nice-expresse", waarin de grappigste voor vallen elkander in steeds sneller tempo opvolgen, zoodat de meest verwende toe schouwer zich zit te verkneukelen van plel- zier. Eigenlijk vertelt men een dergelijke rolprent niet na; aan den eenen kant om het genoegen van anderen niet voor de voeten weg te maaien, anderzijds, wijl het vrijwel ondoenlijk ls de talrijke verras sende wendingen in een paar woorden weer te geven. Want de scenarioschrijver is ln hooge mate gelukkig geweest bij den opbouw en uitwerking van zijn gegeven. Waartoe overigens een onschuldig uit ziende carburator, welke een slaapwagen- controleur ln zijn vrijen tijd uitgevonden heeft, al niet lelden kan! Het toeval wil, dat deze man denzelfden naam draagt als de directeur, bij wien hij zijn uitvinding ln klinkende munt wil omzetten. Van nu af aan beginnen de complicaties ln aantal en in felheid toe te nemen, vooral wanneer het gehee'.e gez°!cchap zich met de Nice- exoresse naar de Riviera begeeft, een ge zelschap overigens, dat bestaat uit een „slaapwagencontroleur", die tevens „di recteur" van een groote fabriek ls, een directeur, die eensklaps zijn hoedanigheid verliest, en nu voor een bedrieger gehou den wordt, een gravin, die geen „echte" gravin ls, een bediende en een monteur, die om hetzelfde meisje ruzie maken en ook al het slachtoffer worden van de naamsgelijkenis, waarbij zich dan later nog voegt de vrouw van den „echten" direc teur, die een ware Xantippe blijkt te zijn. De verwarringen dreigen onontknoopbaar te worden, maar successievelijk wordt leder weer ln zijn juiste kwaliteit hersteld, zoo als het in een 100 amusementsfilm nu eenmaal betaamt. Een tweetal spelers zou den we speciaal willen noemen: we be doelen Gustav Waldau, die een genoeglijk heertje op middelbaren leeftijd uitbeeldt en vooral Theo Ltngen, die opnieuw een groot talent op komisch gebied ten toon spreidt. Allerminst willen we hiermee OUy •von Flint en Georg Alexander te Vort doen. We gelooven niet, dat Lldo een betere film op haar program had kunnen plaat sen dan deze vlotte, onderhoudende rol prent, die een buitengewoon geestige dia loog bezit en het praedlcaat voortreffelijk ruimschoots verdient, zoodat ze haar weg door Nederland Lldo bracht de première best zal vinden. Het voorprogramma bestaat uit kleiner werk, eveneens van een keurige samenstel ling, dat een groote verscheidenheid in zich heeft. m Casino-Theater. Het verdient alles zins waardeering. dat de Caslno-dlrectle met. het oog op het heerlijke zomerweer den bioscoopbezoeker niet al te zwaren kost te verteren geeft. Allereerst speelt na de belde Journaals een Wlld-Westfilm „Oog om Oog, Tand om Tand", met Jack Honie ln de hoofdrol. Een spannend ver haal van een ten onrechte vogelvrijver klaarde, die zich na talrijke wederwaar digheden volkomen weet te rehabiliteeren. Na de apuze volgt Anny Ondra in „De Regimentsdochter", een dolle geschiedenis van een meisje, dat opgegroeid is tus schen de soldaten van 'n regiment Schot- sche Hooglanders en nu juist haar acht tienden verjaardag gaat vieren. Het re giment wordt uitgestuurd ter opsporing van een dranksmokkelaarsnest en „Mary 13" (Anny Ondra) trekt mee, Juist als de vroolUkheld op haar verjaardag ten top stijgt, komt de generaal op inspectie en Mary wordt, geheel tegen haar zin, gebo den het regiment te verlaten. Na toch de gevangenneming van de smokkelaarsben de te hebben medegemaakt en na tal van misverstanden en dwaze verwikkelingen, heeft deze geschiedenis ook voor haar een alleszins bevredigend slot. De geheele aankleeding van de film, alsmede het typische pittige spel van Anny Ondra maakt het zien van deze rol prent tot een onverdeeld genoegen. Over het geheel een programma, waarmee Ca sino de komende feestweek voor den dag kan komen. Na de pauze wordt deze week In Tria non de hoofdfilm „Carnaval en Liefde" vertoond, met ln de hoofdrollen Herman Thlmig als de beroemde zanger Henry Roland, Lien DeUers als Loretta en Hans Moser als Roland's manager Lenz. Het muzikale gedeelte is van Strauss. Het be gin van de film speelt ln het Revue theater, waar de beroemde zanger Henrl Roland zal optreden. De belangstelling ls dusdanig, dat geen plaatsje meer on bezet ls en velen teleurgesteld moeten worden. Geen wonder, want de zanger ls buitengewoon geliefd en populair. Be halve dan bijzijn schuldelschers. Wel huldigt hij het afbetallngssysteem, maar de afbetalingsperioden zijn zeer lang. Als Roland op het tooneel verschijnt zitten alle dames vol aandacht te luisteren en applaudlseeren zoo, dat hij tot 3 maal toe terug moet komen om de ovaties ln ont vangst te nemen. Als op het tooneel ech ter de revuegirls verschijnen, zitten alle heeren aandachtig te luisteren en worden de diverse tooneelkljkers gebruikt. Een autogrammenjaagstertje heeft zich weten ln te dringen in de kleedkamer van Henry en terwijl hij zich aan het kleeden is, bemerkt hij dit; zij wil een handtee- kenlng en krijgt die na veel moeite dan ook, tevens vraagt zij hem of hij haar zangles wil geven, waar begrijpelijker wijze echter niets van komt, daar Roland een zeer eigenaardige opvatting heeft over les geven. Na alle mogelijke verwikkelin gen, complotten, enz. gelukt het hem, de liefde van Loretta te winnen. Een buiten gewoon vlot gespeelde film met prachtige natuuropnamen. Voor de pauze worden o.a. de Njordwedstrijden van gisteren op het Oegstgeester Kanaal reeds vertoond, alsmede een alleraardigste voorfilm „Het ls voor den Bakker", met Eddie Canter. Het is een geschiedenis van spiritistische séances, veel vergissingen en tal van ko mische verwikkelingen. Natuurlijk ont breekt het „happy end" ook in deze rol prent niet. Al met al een programma, wat deze feestweek, wel zeer de moeite waard is gezien te worden. 8—1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2