Humor uit het Buitenland. LE1DSCH DAGBLAD Vijlde Blad Zaterdag 29 Juni 1935 FINANCIEEL OVERZICHT. Je hebt drie nachten achtereen ln dezelfde winkel Ingebroken. Wat wilde Je stelen Alleen maar een lapon voor mijn vronw, maar Se stuurde me twee keer terug om hem te rullen. (Gazzetina mv Wat mot dat met die kast Daar zit mijn vrouw ln. Ze durft niet langs den ladder naar beneden te komen. (Lust. Köln. Ztg.) „Ze kijken naar een Kanaal-zwemmer, meneer." „Wat interessant. Gooi hem voor mijn rekening een portie-sandwiches toe. steward!" (Humorist). Verlegen bewonderaar Vannacht d.d.droomde lk, dat eh - lk Je vroeg me te t-t.t.trouwen. Ik zou wel eens willen weten wat dat beteekende De Bewonderde: Dat je ln je droom tenminste verstandig begint te worden. (II Travaso) Gast: Nu. lk moet zoo lekker gegeten heb, Zoonlief: WIJ ook niet. dat lk ln geen rijden (gassing ghowj Toen de rechter mijn leeftijd vroeg, was lk opeens vergeten, of lk acht en twintig af vijf en twintig was. En. wat heb je hem toen opgegeven Eén en twintig. dl Travaso li Hoop op een Economisch Herstel in de Ver. Staten De New Yorksche Beurs reageert ongunstig op de Belastingherzie ning Flauwe stemming voor den Belgisehen franc Disconto verlaging der Nederlandsehe Bank Een begin van terugvloeiing van kapitaal naar ons land Kalme stemming op de aandeelenmarkt. Het is van hier uit niet gemakkelijk, om te beoordeelen, waarop de vaste stemming, waarvan de New Yorksche beurs eenigen tijd blijk heeft gegeven, nu eigenlijk geba seerd was. De berichten uit het Amerikaan- sche zakenleven, hoewel wat gunstiger dan eenige maanden terug, zijn nog steeds niet van dien aard, om koersstijgingen met per centen tegelijk, zooals deze op verschil lende dagen zijn voorgekomen, te wet tigen. In sommige takken van industrie doet de zomerslapte zich geducht voelen. Zoo werkte de staalnijverheld in het begin van deze week naar raming op 37.7 van haar capaciteit tegen 42.3 een maand geleden en 44.7 op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar. Ook de bedrijvigheid in de automobielindustrie is eenigszins vermin derd. Afgaande op het koersverloop in Wallstreet moet men echter wel aannemen, dat men daar in den komenden herfst een nieuwe opleving verwacht. Vermoedelijk laat men zich hierbij leiden door de ver onderstelling, dat er de regeering alles aan gelegen zal zijn, om in de naaste toekomst een eoonomische verbetering te forceeren. Men houdt hierbij rekening met de om standigheid, dat in het volgend jaar de Presidentsverkiezingen zullen plaats vin den, zoodat het voor President Roosevelt zaak zal zijn in de hieraan voorafgaande periode te streven naar verhooging van zijn populariteit. Men zou geneigd zijn, aan te nemen, dat de nederlaag, welke President Roosevelt heeft geleden door de uitspraak van het Hoogste Gerechtshof, waarbij de NXR-A. in strijd met de grondwet verklaard werd, aan deze populairiteit groote afbreuk heeft gedaan. In werkelijkheid schijnt dit geens zins het geval te zijn, doch heeft het Ame- rikaansche volk het juist op prijs gesteld, dat Roosevelt zijn standpunt niet a tort et a travers heeft doorgezet, maar genoegen heeft genomen met een N.I.H.A. op zeer beperkte schaal Nadat de plotselinge op heffing van de N.IR.A. het Amerikaansche zakenleven voor het gevaar van verder, en dan wellicht nog ruwer ingrijpen van hoogerhand had gesteld, heeft de tege moetkomende houding van den President een zekere verademing gebracht. De vrees voor moeilijkheden met de arbeiders, nu de loonen niet langer door NI.R.A.-codes worden geregeld, is wel-is-waar nog niet bied de vooruitzichten zich beter laten nemingen hebben besloten, de geldende loonen te handhaven, zoodat ook op dit ge- gied de vooruitzichten zich beter laten aanzien dan kort geleden het geval was. Van meer beteekenis voor het preslden- tiëéle leven van Roosevelt dan dezen gang yan zaken zal echter de uitvoering van het werkverschaffingsprogramma zijn Korte lings is een aanvang gemaakt met de uit gave van de vijf milliard dollar, die voor de uitvoering van publieke werken bestemd zijn. Het tempo, waarin dit bedrag beschik baar zal worden gesteld, zal ongetwijfeld direct verband houden met den wensch, om nog vóór de verkiezingen te kunnen wijzen op een vermindering van de werk loosheid. Tegenover deze politieke overwe ging vallen bedenkingen, verband houdend met den toestand der staatsfinanciën, in het niet. De groote massa trekt er zich bitter weinig van aan, dat het tekort op de begrooting, dat eind 1934 reeds bijna 11 milliard dollar bedroeg, dit jaar en het vol gende met vele rniUbrden zal stijgen, zoo lang het maar niet de rekening gepresen teerd krijgt, ln den vorm van een volko men ineenstorting van het staatscrediet. President Roosevelt zelf maakt zich klaar blijkelijk meer zorgen over de gevolgen van een financiëele laisser-aller politiek. Hier op wees reeds zijn veto op het wetsontwerp tot uitkeerlng van een mllliardenbedrag aan de oudstrijders, dat nieuwe zware lasten op de schatkist zou hebben gelegd. Ook de kortelings door hem aangekondigde belastingherziening heeft ten doel, althans in eenige mate voorzieninggen te treffen voor de sterke verhooging der staatsuit gaven, al zullen ook aan de „belasting- boodschap" politieke overwegingen wel niet geheel vreemd zijn geweest. De New Yorksche beurs weet blijkbaar niet goed, hoe zij zich ten opzichte van de belastingplannen van den president moet houden Aanvankelijk is de vaste stemming er niet door geweken. Men was veelal van meening. dat reeds sinds eenige Jaren de noodzakelijkheid van een belastinghervor ming duidelijk is gebleken Men hoopte dat de regeering, nadat de thans aanhangige wetsontwerpen zouden zijn aangenomen, zich in de toekomst meer dan tot dusverre zou kunnen conoentreeren op het econo misch herstel, waardoor dan een belang rijke verbetering in de situatie van het zakenleven zou kunnen intreden. Deze optimistische verwachting heeft echter al spoedig plaats gemaakt voor meer gereserveerde opvattingen, tot uiting komend in een inzinking van het koers- niveau in Wallstreet. Uit nadere mededee- lingen is gebleken, dat het in de bedoeling der regeering ligt, de hooge inkomens zeer zwaar te belasten. Terwijl de maximale inkomstenbelasting tot dusverre 59 °/o be droeg voor inkomens van 1 millioen dollar en hooger, zal volgens de nieuwe belasting plannen 60 °/o worden geheven van inko mens van 1 millioen dollar en zal de hef fing opklimmen tot 80 van inkomens van meer dan 10 millioen dollar. Van rechtspersonen (w.o. vermoedelijk ook maatschappijen zullen vallen) zal een be lasting worden geheven van 10 'U bij een netto-winst van 2000 dollar en 17"/i bi) een van 20 millioen dollar. Ook de succes sie-rechten zullen eventueel sterk worden verhoogd. De bovenbedoelde belastingen zullen naar raming 340 millioen dollar per jaar opbrengen Daarnaast zullen nog voorstellen in behandeling komen omtrent een omzetbelasting op automobielen, edel gesteenten en telefonische en telgraflsche mededeelingen. Al deze heffingen, die de populairiteit van den President bij de groote massa vergrooten, zullen het zaken leven voor nieuwe moeilijkheden stellen. Voor de beurs beteekent de vermindering van de kapitaalvorming tengevolge van de zware heffingen op groote Inkomens en de verhooging der successierechten een be perking van de toevloeiing van kapitaal, dat voor belegging in aandeelen en/of obligatiën in aanmerking komt. Onder deze omstandigheden blijven de vooruitzichten voor de New Yorksche beurs nog altijd onzeker. De Europeesche beurzen hebben den invloed ondervonden van den terugslag, die te New York na de geruimen tijd aan gehouden vaste stemming ls ingetreden. Er waren echter echter ook factoren van geheel anderen aard, die het koersverloop, zoowel te Parijs als te Amsterdam, heb ben bepaald. Op de Parljsche beurs was in de eerste helft der week nog duidelijk de onrust op politiek gebied merkbaar, die eerst kan luwen, wanneer de Kamer met vacantle gestuurd is, waardoor de regee ring in staat zou worden gesteld, de nood zakelijke maatregelen voor verdere sanee ring van den toestand te nemen. Ondanks een disconto-verlaging van de Bank van Frankrijk en van een rente verlaging op de Nationale Verdedigings- bond" hebben Fransche staatsfondsen een nieuwe inzinking te zien gegeven, mede op geruchten over verdere leenings- plannen van de Fransche schatkist, welke inmiddels officiéél zijn tegengesproken, doch die vermoedelijk, gezien de groote geldbehoeften der schatkist, toch niet zonder grond zijn. Een deprimeerenden indruk maakte ook de flauwe stemming voor den Belgischen franc. Tijdens de periode van angst voor de goudvaluta's was de koers van de Belga sterk opgeloo- pen, doordien velen, om zich tegen een mogelijke devaluatie in de goudlanden te dekken, Belgische waarden hebben ge kocht. Met het verminderen van de va luta-vrees zette een tegenovergestelde be weging ln, die een des te grooteren omvang aannam, omdat de ontwikkeling van den algeheelen toestand in België sinds de devaluatie groote teleurstelling heeft bereid.. Men heeft er zelfs tijdelijk nauwe lijks eenig voordeel van de devaluatie gehad. De prijsverhooging, die ondanks alle regeeringsbemoeiingen toch niet is uitgebleven, bemoeilijkt den afzet in het binnenland; een krachte uitbreiding van den export wordt belemmerd door de be moeilijking van den invoer in de voor naamste afzetgebieden, tengevolge van contingenteering enz. De pogingen der Belgische regeering, om een verlaging van den rentevoet te forceeren door een gedwongen conversie van staatsleeningen hebben geen succes gehad. Naar verluidt, is het door de regeering (uit de winsten op de herwaar deering der goudvoorraden van de Natio nale Bank gevormde fonds tot het steu nen van de geconverteerde leeningen reeds voor een belangrijk deel opgebruikt, zonder dat een koersdaling kon worden verhinderd. Het heet, dat het voortdu rende aanbod van Belgische leeningen afkomstig is van de groote Belgische ban ken, die hun cliënten zouden adviseeren, de stukken te verkoopen. om aldus de tegenwoordige regeering in de knel te brengen en deze te nopen, af te zien van de kortelings ingestelde controle op het Belgische bankwezen. Of de koersdaling van de Belgische valuta zelf ook, zij het dan slechts ten deele, aan dergelijke manoeuvres toe te schrijven is, is moeilijk uit te maken. De koersdaling heeft des te grootere vorde ringen kunnen maken, omdat er aanwij zingen zijn. dat de Belgische Nationale Bank den wisselkoers niet denkt te steu nen door afgifte van goud, wanneer het punt bereikt is, dat gouduitvoer uit dat land mogelijk zou zijn. Deze houding der Belgische autoriteiten vormt dus een tegenstelling met die van de Amerikaan sche instanties, die de vrije gouduitwis seling met andere landen reeds in het vorige jaar hebben hersteld. De Bank van Engeland geeft weliswaar ook geen goud aan het buitenland af, maar hier treedt het Valuta-Egalisatiefonds rguleerend op. Tot dusverre is van offieiëelen Belgischen steun aan den wisselkoers door aankoop van Belga's op de open markt nog weinig te bespeuren geweest. Het aanzien der Nederlandsehe beleg- gingsmarkt is sinds het einde der vorige week heel wat gunstiger geworden. De terugvloeiing van kapitaal uit het buiten land heeft ditmaal wel langer op zich laten wachten dan bij vorige gelegenheden na een crisis op de valutamarkt, maar zij is tenslotte toch ingetreden. Het gevolg hiervan is in de eerste plaats een daling van de geldkoersen op korten termijn: particulier disconto is tot 3 5/8 a 3 7/8 pet. teruggeloopen; de prolongatiekoers daalde tijdelijk zelfs tot 3 pet. In deze ontspan ning der geldmarkt heeft De Nederland sehe Bank aanleiding gevonden tot ver laging van haar disconto met een vol percent, zoodat dit thans weer 4 pet. be draagt. In de laatste maanden heeft het disconto van onze circulatiebank heel wat wijzigingen ondergaan. In den tijd der valuta-spanning was het in enkele étap pes van 2'/i pet. op 4'/s pet gebracht; toen de toestand verbeterde, werd het met een half percent verlaagd tot 4 pet.; een her vatting van de aanvallen op de goud valuta's noopte de Bank echter tot een nieuwe verhooging harer tarieven, met één percent, waardoor het disconto tijde lijk den hoogen stand van 5 pet. be reikt had. Het dolbewuste hanteeren van het dis conto-wapen door De Nederlandsehe Bank in den strijd op de valuta-markt heeft niet ln de laatste plaats tot het herstel van het vertrouwen ln den gulden bijge dragen. Of de thans Ingetreden disconto verlaging weder een periode van goedkoop geld wordt ingeluid, moet worden afge wacht. Het feit, dat de kapitaalstroom zich thans weer naar ons land toe be weegt, geeft hoop op een verdere daling der rentekoersen. Anderzijds blijft echter ae kans op onaangename verrassingen, vooral met het oog op de ontwikkeling in de andere goudlanden, bestaan. Onder deze omstandigheden blijven de koersen van Nederlandsehe beleggings fondsen uiterst gevoelig voor invloeden van bulten af. Zoo hebben in de afgeloo- pen week de hoogste noteeringen voor Nederlandsehe en Ned. Indische staats fondsen zich niet kunnen handhaven, toen de geldkoersen op de open markt in verband met de a.s. halfjaarswisseling iets aantrokken. De 4 pet. Nederlandsehe staatsleenlng, die den parikoers reeds weder begon te naderen, is hierdoor inge zakt tot 97 5/8 en ook 4 pet. Indië was weer wat lager. Gemeente-leeningen ver keerden aan het einde der week onder den Invloed van het resultaat der ge meenteraadsverkiezingen; vooral Rotter- damsche en Amsterdamsche soorten waren lager, al vertrouwt men, dat de regeering, zoo zulks noodig mocht blijken, de finan ciën der gemeenten in het rechte spoor zal weten te houden. De aandeelenmarkt heeft ditmaal een vrij kalm verloop gehad. Na de reactie van de vorige week waren de toonaangevende fondsen in herstel, waarbij de verruiming van de geldmarkt haar invloed deed ge voelen. Van industriëele fondsen kwamen aandeelen Unilever, die tot 94 pet. waren ingezakt, tijdelijk weer boven pari te staan. Ook Philips' konden in koers ver beteren. Daarentegen zijn Ned. Ford eenige percenten in koers teruggeloopen. Aandeelen Koninklijke werden gunstig be ïnvloed door de mededeelingen in de jaar vergadering van de zustermij., de Shell Transport en Trading Co. blijkens welke ook over het loopende jaar waarschijnlijk weer dividend zal kunnen worden uitge keerd. Evenals de Koninklijke klaagt ook de Shell over de hooge belastingen. In 1934 had de Mij. aan de verschillende regeeringen aan directe en inkomsten belastingen bijna 58 millioen te betalen, tegen nog geen 52 millioen in het voor afgaande jaar. Voor rubberaandeelen was de stemming eveneens voorbbijgaand wat beter, hoewel men in rubberkringen zeer teleurgesteld blijft over de voorgestelde uitvoerheffing op rubber in Ned. Indië, vooral over het feit, dat deze heffing reeds begint bij een marktnoteering van 17 cent per KG. Op de jaarvergadering der „Serbadjadi" is op de desbetreffende plannen dan ook scherpe critiek geoefend. Aan den anderen kant is men omtrent de marktvooruit- zichten van het product vrij optimistisch. De statistische positie ontwikkelt zich gunstig. Naar schatting zullen de zichtbare wereldvoorraden tegen het eind van dit jaar met ca. 100.000 ton zijn verminderd, mede dank zij de verdere beperking van den oogst met ruim 31 pet., die op 1 Juli ingaat. De rubberondernemingen zullen echter, afgezien van het uitvoerrecht, reeds daarom niet ten volle profijt trek ken van de eventueele prijsstijging, omdat de oogstbeperking een aanmerkelijke stij ging van den kostprijs met zich brengt. Tabaksaandeelen zijn weinig in koers veranderd. De resultaten van de laatste Sumatra-tabaksinschrijvlng zijn tegen gevallen, vooral wat de opbrengst van de zandbladpartijen betreft, zoodat het na- deelige verschil met de opbrengst van verleden jaar is blijven bestaan. De Deli Mij. blijft voor haar totale tot dusverre verkochte tabak met een doorsneê-prijs van 140 cent per Kg. 26 ct. bij het vo rige jaar ten achter; de Deli Batavia Mij. maakte slechts gemiddeld 141 ct tegen 198 ct. vorig jaar. Alleen voor de Senem- bah is de opbrengst 11 ct. per pond hooger. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND, 28 Juni van B. Aires te Amsterdam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. THESEUS, 28 Juni voorm. 2 u. 30 van Amst. te Hamburg. TITUS, 28 Juni van Amst. te R'dam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. MA AS KERK, 28 Juni van Amst, via Ham burg naar W. Afrika. HALCYON LIJN. STAD HAARLEM, 28 Juni van Amst. te VI aardingen. ROTT. LLOYD. KOTA BAROE, thuisr., 28 Juni van Port Said MIJ. OCEAAN STENTOR, Java n. Amst., 27 Juni te Lon den. ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN. ALPHERAT, thuisr., 27 Juni te Santos. HOLLAND—BRITSCH INDIË LIJN. STREEFKERK, thuisr., was 27 Juni 11 u. voorm. 200 mijlen Z. van Lands End. HOLLAND—OOST AZIË LU»' SEROOSKERK, 27 Juni van Rédam naar Japan. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. BATAVIER III, 28 Juni van R'dam te Gravesend. FRIESLAND, 26 Juni van Leningrad naar Zaandam. SCHIELAND, 27 Juni van de Tyne naar Rotterdam. MERWEDE, pass. 26 Juni Dungeness, R'dam n. Shoreham. TRITO, naar Fewey, pass. 27 Juni Lizard. MAMURA, naar Rouaan, was 27 Juni 1 u. 35 nam, 50 mijlen Z. van Niton. MITRA, naar Southampton, was 27 Juni 10 u. 35 voorm. 130 mijlen Z.W. v. Niton. SUNETTA ,24 Juni van Istanboul naar Constanza. APOLLONIA, 26 Juni van Port Said naar Constanza. STOLWIJK, Bilbao n. R'dam, pass. 27. Juni Ouessant. MARK, 25 Juni van Lovisa n. R'dam. POELDIEP, 26 Juni van R'dam te Kings- lynn. DORDRECHT, naar W.-Afrika, was 26 Juni 8 u. 10 nam. 40 mijlen Z.W. v. Lands End Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop; 4 Nederland 98 3/8, 99 1/2, 97 5/8, 3 1/2 Nederland 92 7/8, 94. 3 Nederland 83 3/8, 82, 73 5/8. 2 1/2 .NWjS. 73 1/4, 74, 73 5/8, 95 1/2. 4 °/o Ned. Indië 96 1/4, 97. 94 5/16, 95 1/2. 4 °/o Amsterdam 93, 95, 94. 4 °/o 's-Gravenhage 95 5/8, 98, 93 5/8. 4 1/2 Rotterdam 93, 95 1/4, 93 5/8. 3 1/2 Zuid-Holland 93 1/8, 95. 4 1/2 Frankrijk 97 16/16, 79 1/8, 79 U/16- Philips' 248 1/2, 254 1/4, 253. Unilever 94 1/2, 100 3/8, 98 3/4. Ford Automobielfabr. 258, 254, 256, 254. Kon. Petroleum 180 3/8, 187, 185. Handelsver. „Amsterdam" 169 3/4, 1741/2, 172. Amsterd.-Rubber 107 5/8, 1101/2, 1071/2. Hessa Rubber 91, 95 1/2, 93 1/4. Serbadjadi 621/2, 67 1/2, 64 3/4. Oost Java Rubber 120, 123, 119 1/2. Dell Batavia Mij. 139 3/4, 140 3/4, 138 3/4. Deli Mij. 145, 146 3/4, 146. Senembah 141, 146 3/4, 145 1/2. 8-6

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 18