Leiden in het lustrumkleed 1935. DE FEESTVIERENDE SLEUTELSTAD. De binnenstad in feestgewaad. Onze Kinderkrant. 76sl« Jaargang VRIJDAG 28 JUNI 1935 No. 23086 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Officieele Kennisgevingen STADSNIEUWS. Opening van de archief-tentoonstelling. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. b\J maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 410 ets, porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.35 per week .'..V0.18 Franco per post 2:35 per 3 maanden portokosten^ (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.t-.x Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Tot onze spijt zien wij ons genoodzaakt onze Kinderkrant eerst morgen te doen verschijnen. de directie. museum „de lakenhal". De Commissie voor het StedelUk Museum „de Lakenhal" brengt ter algemeene ken nis. dat het, museum in verband met den te houden Historischen Optocht en de in het gebouw te houden receptie door de deelnemers aan dien optocht, op Maandag 1 en Dinsdag 2 Juli a.s.. voor het algemeen bezoek zal zijn gesloten. De Commissie voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Voorzitter. F. G. ROSIER, Secretaris. 6813 o gemeente-secretarie en badhuis. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat de bureaux der Gemeente-Secretarie, van den Gemeente-Ontvanger en van den Burgerlijken Stand alsmede het gemeen telijk badhuis aan de van der Werffstraat. op Maandag 1 Juli a.s., ter gelegenheid van de Maskerade, slechts geopend zullen zijn tot des middags 12 uur A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Voorzitter. VAN STRIJEN. Secretaris 6814 IR. a. g. bosman stelt mandaat als raadslid ter beschikking. Naar wij vernemen heeft ir. A. G. Bos man, de eenlge candidaat van den Vrij heidsbond, die bij de jongste verkiezingen als raadslid werd gekozen, zijn mandaat ter beschikking van de Kiesvereeniging gesteld. j. bots. t In den ouderdom van 65 jaar is alhier overleden de heer J. Bots, een vooral in R.K. kringen geziene figuur. De over ledene was directeur van de meelfabriek „de Rijn", penningmeester der Zita- vereeniging en de R.K. Vakschool, kerk meester van de parochie van de H. Leo- nardus a Portu Mauritio en commis saris der N.V. De Leidsche Courant. Leiden maakt zich op om het blijde feit van het 360-jarig bestaan barer Hooge- school feestelijk te herdenken. Maanden lang zijn overal in de binnenstad de buurt- commissies ijverig In de weer geweest met het beramen van versieringsplannen en met het inzamelen der gelden, welke nu eenmaal onontbeerlijk zijn om de plannen tot werkelijkheid te kunnen maken. Wij laten in het midden de vraag, welke van die twee problemen in de huidige tijdsom standigheden het gemakkelijkst is op te lossen, doch constateeren met groote blijd schap. dat de Leidsche burgerij opnieuw heeft bewezen bet zich tot een eer en een voorrecht te rekenen zich ingezetenen van Neerland's oudste Universiteitsstad te mogen noemen. Het streven van de Lustrum-Commissie 1935 onder leiding van haar volijverlgen praeses, den heer M. Hudig om van haar kant de Leidenaars zooveel mogelijk in de feestviering te be trekken, heeft kennelijk weerklank gevon den in de harten van al degenen in onze stad, die het wèl meenen met hun aloude Academie en haar steeds wisselende gene ratie van studenten Leiden heeft zich in feestgewaad gestoken en staat gereed om allen, die aan de Leidsche Alma Mater hun wetenschappelijke opleiding genoten en de herinnering aan de geneugten van het heerlijke studentenleven in de komende dagen nog eens willen verfrissohen, een waardige ontvangst te bereiden Teneinde de animo tot versieren onder de ingezetenen te stimuleeren, heeft de lustrum-commissie, gtlijk bekend, geld prijzen uitgeloofd voor de schoonst ver sierde wijken Vanmorgen heeft de jury onder voorzitterschap van den heer W. van der Laan een rondrit door de stad gemaakt, welke mogenochtend, wanneer de omgeving van de veemarkt zich beter leent voor een inspectietocht dan vandaag, zal worden voortgezet. Ook wij hebben de verschillende versieringen in oogenschouw genomen, althans voorzoover zij gereed waren, want ook hier doet de waarheid van het spreekwoord, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen, zich gelden. Overeen komstig den tocht van de jury hebben wij onze rondwandeling aangevangen bij de sociëteit „Minerva", welke van buiten ge zien het aspect oplevert van een middel eeuwsche burcht met zware toegangspoor ten en dreigende kanteelen. Het baldakijn boven den hoofdingang doet daarentegen uiterst vriendelijk-noodend aan. De Bree- straat zelve vertoont een smaakvolle dwars over de straat gespannen verslering van bontkleurige vlaggen, waarvan som mige getooid met met emblemen, ontleend aan het Reinaerd-spel, een keten van guirlandes van frisch dennegroen langs de gevels en een artistieke decoratie met driehoekvormige lampen, waarvan de punt naar beneden is gericht. Het Noordeinde betreedt men temidden van een eerehaag van bontkleurige schilden en gestyleerde figuren, overspannen met fleurige wimpels en linten. Nabij de Haagbrug is een keurige eerepoort opgericht met een vroolijke decoratie van levende bloemen. De Morschstraat wordt aan de eene zijde op natuurlijke wijze afgesloten door de Morsohpoort, welke bij avond door vele tientallen gloeilampjes zal worden verlicht en aan de andere zijde door een eerepoort met bloemversiering, hoofdzake lijk opgetrokken in een witte kleur met vlaggen decoratie in de kleur van het Leidsche Studentencorps, lichtblauw. Tus- schen beide uiteinden wandelt men door een galerij van witte palen, bekroond met bakken geraniums en onderling verbonden door slingers levend groen. Over Stationsweg, Steenstraat, Oude Vest Oude Singel zwijgen wij nog voorloopig, totdat de verslering in een stadium is ge komen, welke beoordeeling mogelijk maakt. Het gedeelte Haarlemmerstraat Blauw- poortsbrugHartebrugskerk geeft even eens een paalversiering met geraniums te zien, waarbij iedere paal is getooid met een rond bord, waarop het hoofdmotief van dit geheele Lustrumfeest, een afbeel ding van Reintje de Vos voorkomt. Op het tweede gedeelte toj aan de Haven zijn de geraniums vervangen door een levendigen viaggentooi. wat 'n vroolijken aanblik op levert, terwijl ook het Reynaerd-embleem door een versiering met twee onder elkaar geplaatste halve borden is vervangen. Ter loops nemen wij even een kijkje in de Donkersteeg, welks bewoners zich evenmin onbetuigd hebben gelaten en begeven ons dan via het feestelijk bevlagde Kort Ra penburg naar het oude Rapenburg. Het is mogelijk, dat daar in vroeger jaren wel eens een meer gedistingeerde versiering is aangebracht, maar de tallooze bonte vlag getjes. dwars over het water gespannen, leveren toch een ongemeen fleurigen aan blik op, die zeer wel overeenkomt met den opzet van dit Maskeradefeest, waarin vroolijkheid de hoofdtoon viert. De Doeza- straat geniet van oudsher op het gebied van versieringen een bijzondere reputatie en zij houdt die ook nu weer hoog. Op even handige als artistieke wijze zijn de beton nen palen der electrische verlichting aan het oog onttrokken door een houten be timmering, waarin wederom geraniums prijken, terwijl tusschen de palen een kleurige doekbespanning is aangebracht. Vooral bij avond, wanneer de gemeente kosteloos voor de feestverlichting zorgt, zal deze straat een aardig effect maken! Wij gaan nu naar de Hoogewoerd, een lastige straat om te versieren, al was het alleen maar vanwege haar lengte! De commissie heeft hier een stemmige decoratie aange bracht van korte wimpels, terwijl van be gin tot eind aan weerszijden der straat de stads- en corpswapens zijn bevestigd. Ten gevolge van de boombeplanting is ook de Hooge Rijndijk geen gemakkelijk versie ringsobject. Toch krijgt de reünist-vreem deling, die vanaf de Utrechtsche zijde onze stad binnenkomt, reeds direct een goeden indruk van den voortreffelijken smaak der H. R.-bewoners. Nabij de Wilhelmina-brug roept een vroolijke vlaggengroet hem het „welkom" toe en even verder zal hij zich ongetwijfeld verlustigen in den aanblik van viaggen-omkranste lichtmasten, fleu rige oranje-wimpels en een 30-tal geschil derde borden, voorstellende onderwerpen, ontleend aan den Rederijkerstijd. Deze vinden hun hoogtepunt in een uit drie schilden bestaand front, dat is opge steld boven den ingang van de Burggra- venlaan en voorstelt de enblemen der voor naamste Rederijkerskamers, n.l. De witte acolcyen. De Orangie Lelie en De Palm boom. Wij willen onzen vreemdeling ook op zijn verderen weg door de feestvierende Sleutelstad tot gids strekken en vergezellen hem via Hoogewoerd. Kraaierstraat en Nieuwe Rijn zijn enthousiasme groeit bij lederen stap! naar de Hooigracht, welke aan weerszijden wordt afgesloten door een fraaie eerepoort. Ook hier is dwars over de straat een vlagversiering aangebracht, waarin de rood-witte stadskleuren domi- neeren. Rondom de boomstammen zijn keurige bakjes getimmerd, waarin bloei ende begonia's prijken. Het einde van onzen tocht nadert. Wij bewonderen ge zamenlijk de stijlvolle versiering met Chi- neesche lantaarns en slingers levend groen op den Nieuwe Rijn, de vroolijke rood witte viaggentooi op de Botermarkt en begeven ons tenslotte naar de Lange Dief- steeg, welke het aanzien heeft van een middeleeuwsche winkelstraat. De groote winkelruiten zijn door latjes in kleine BINNENLAND. II.VI. de Koningin huldigt de mare chaussees van Oss. (ie Blad). Verlaging van de loodsgelden; voorloopig verslag der Tweede Kamer. (Binnenland, 4e Blad). Vergadering der Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Groningen, (Binnenland, 4e Blad). Algemeene vergadering van het Chr, Nat. Vakverbond. (Binnenland, 4e Blad), De lustrum-roeiwedstrijden van Njord. (Sport, 3e Bladl. Coupeeren van honden is dierenmishan deling, beslist de Amsterdamsche recht bank. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Eden weer terug te Londen na een nieuwe ontmoeting met Laval. (Buiten land, 4e Blad). Verplichting deel uit te maken van heb Duitsche arbeidsfront. (Buitenland, 4e Bi.). De Engelsche Koning geheel hersteld, (Buitenland, 4e Blad). zie voorts laatste berichten, le blad. vierkante raampjes verdeeld, de gevels door een houten betimmering ver-16de- eeuwschd! Hier en daar is de forsche win keldeur vervangen door de gemoedelijke tweedeelige boven- en onderdeur met. de gebruikelijke klink, terwijl een vischwinkel zelfs het middeleeuwsche en wreede paling-trekken propageert. Tot geruststel ling van dierenbeschermers zij evenwel op gemerkt. dat de palingen gerookt zijn! De steeg wordt aan weerszijden afge sloten door een oud poortje met het op schrift „Lange Diefsteegh" en daarboven een doek: „Vivat Academia". Onze vreem deling begint zoo langzamerhand dorst te krijgen. Met moeite bewegen wij hem er toe nog even de fraaie versiering van de Vrouwensteeg in oogenschouw te nemen, maar dan is hij niet meer te houden en verdwijnt achter de gastvrije deuren van „Minerva". Nog even verschijnt hij voor het raam: hij heeft een glas schuimend bier in de Links; Een der aardige toegangspooltjes tot de Dief steeg, welke gahaal ia rechts: de sociëteit „Minem", midden: het feestelijk bevlagde Rapenburg met op den achtergrond het Academiegebouw; 40 feestelijkheden der komende dggen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1