76ste Jaar san? VRIJDAG 21 JUNI 1935 No. 23080 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bi] maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens Rostrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindaplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? per 3 maanden 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. £35 per 3 maanden portokosten.. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. W. E. TERMOND? Lecraar aan de Ambachtsschool. Alhier is in den ouderdom van 62 Jaren overleden de heer Willem Engel Termond, leeraar machlne-bankwerken met bijbe- hoorend vakteekenen aan de Ambachts school. De heer Termond werd 28 Septem ber 1872 geboren en als leeraar te dezer plaatse aangesteld op 1 April 1911. Hij was de oudste leeraar der school en genoot een buitengewone bemindheid onder zijn col lega's en leerlingen. Het Bestuur en de Directeur zagen in hem een bekwaam leeraar. De nu overledene zou over twee Jaar met pensioen gegaan zijn. De begrafenis vindt plaats Maandag a s. te Soest. Hierbij zullen de Directeur en alle leeraren, alsmede enkele bestuursleden der school aanwezig zijn. DE A.S. LUSTRUMFEESTEN. Nóg zijn de volgende week Vrijdag de Lustrumfeestelijkheden niet officieel be gonnen. maar toch zullen dien dag twee belangrijke gebeurtenissen plaats vinden. Allereerst zal dit des middags zijn de opening van de Archief-tentoonstelling van het Leidsch Studenten Corps in enkele benedenzalen van het Academie-gebouw. Aan deze tentoonstelling is nog maar wei nig bekendheid gegeven, omdat de orga nisatie ervan met vele moeilijkheden ge paard is gegaan, en omdat deze tentoon stelling uiteraard het meeste zal spreken tot die kleine groep van personen, die in het verband van het Corps zijn opge nomen of opgenomen geweest. Maar ook voor allen, die weten hoe intens Academie, Stad en Corps met elkaar verbonden zijn geweest gedurende de vele tientallen jaren, dat het Corps reeds bestaat, is deze ten toonstelling belangrijk. Talrijke platen van het vroegere Leiden en talrijke herin neringen aan bekende personen uit vroe ger jaren zullen hier te zien zijn, alles te zamen een stuk geschiedenis vormend, dat wellicht even nauw raakt aan de geschie denis der stad als aan die van het Corps. De tweede belangrijke gebeurtenis is de Academische plechtigheid in de Pieters kerk in den avond van dienzelfden dag. Dan viert de Hoogeschool haar Lustrum op een plechtige wijze, in de algemeenheid van deze herdenking uitkomend boven de vele gescheiden studentengroepen, die een plaats vinden binnen het bereik der Alma Mater. In de stad zelve zal men des Vrijdags nog weinig merken van de komende fees telijkheden, maar de versierde straten en de hopelijk vele bezoekers zullen er toch op wijzen, dat er iets komen gaat. Naar wij vernemen heeft zich onder dc bewoners van de Vrouwesteeg (Breestraat Boommarkt) een commissie gevormd tot versiering van genoemde straat, welke zal worden uitgevoerd door de heeren Bik en C. J. de Koning. De feestwijzer. In een fleurigen omslag met een geslaag de teekening van het Corpslid, den heer Th. E. H. Arriëns, voorstellende den ros Reinaerde met op den achtergrond de Universiteit, is heden bij de N V. Alg. Boek en Handelsdrukkerij voorheen Batteljee en Terpstra de officieele feestwijzer voor de komende Lustrumfeesten verschenen. Uit den aard der zaak bevat dit boekje veel van hetgeen wij reeds in ons blad hebben aangekondigd. Wij memoreeren hier nog even de" voornaamste punten der week- indeeling Donderdag 27 en Vrijdag 28 Juni Roei- wedstrijden van Njord; Vrijdagmiddag opening Archieftentoon stelling; 's avonds rede van den rector- magnificus in de Pieterskerk Zaterdag 12 uur Opening Lunapark 2 uur: inhalen der reünisten; Zondagmorgen Springconcours voor stu denten. 's middags concours hippique; Maandag omstreeks 12 uur vertrek der Rederijkerskamers vanaf Noordeinde. Heerenstraat. Hooge Rijndijk en Zijlpoort, alwaar de begroeting plaats vindt. Daarna lom 2 uur) groote Maskerade-optocht, pauze in Oud-Hortuszicht. Na afloop middeleeuwsehe maaltijd der deelnemers in de Stadszaal. Omstreeks 10 uur herhaling van den optocht bij fakkellicht. Dinsdagmiddag 4 uur ontvangst van den keizer der Leidsche Rederijkers in de Lakenhal, 's Avonds concerten in den tuin der Zeevaartschool en op de Korenbeurs. In den Schouwburg 1ste opvoering van het spel van den Vos Reinaerd Woensdagmorgen hengelwedstrijd, des middags wedstrijden op de Kaag en kin derwedstrijden op het sportterrein Raam- land. 's Avonds op het A.S.C.-terrein voet balwedstrijd tusschen versterkt Leidsch XI eh de Zwaluwen. Tevens tweede Schouw burg uitvoering, concert Oud-Hortuszicht en wedstrijd van verlichte vaartuigen in Oude Singel. Donderdagmiddag garnizoensfeesten op het U.V.S.-terrein en slotfeest op s.s. „Statendam" te Rotterdam. Voor de burgerij wordt de lustrumvie ring Donderdagavond besloten met een vuurwerk op het Schuttersveld en een der de Schouwburg-uitvoering op Zaterdag 6 Juli Daartusschen door zijn dan de gebrui kelijke' recepties, diners, lunches, borrels e.d. CHRISTELIJKE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS (ESSEN), Van de tweede groep slaagden voor de akte L. O. de dames T. Heyloo en J. H. Ch. van Riessen, alhier, A. N Koers en A. A. C. Lindhout te Noordwijk aan Zee; C. S. Overduln te Katwijk aan Zee en A. Tuinman, Alphen a. d. Rijn. Afgewezen geen. DAPPERE REDDING. Toen de 29-J. J. J. Houps, wonende Bor- neostraat 40a, langs het Steenschuur met zijn meisje wandelde, merkten beiden, dat een jongen plotseling van den hoogen walmuur in het water viel. H. bedacht zich geen oogenblik en sprong gekleed te water. Na eenige malen te hebben gedo ken, mocht het hem gelukken den jongen die reeds in zinkenden toestand verkeer de, boven water te brengen. Omstanders hebben den drenkeling door handreiking met behulp van den redder tegen den wal opgetrokken. Den kranlgen redder komt een woord van lof toe. LEIDSCH CRISIS-COMITé. Collectanten gevraagd. Leiden gaat feestvieren, en terecht want veel, zeer veel heeft de stad aan Univer siteit en Studenten te danken. Dit feestvieren gaat echter niet zoo on bezorgd als de oudere generaties dit voor heen gekend hebben, wat zou het een vreugde kunnen brengen in vele gezinnen, slachtoffers van de langdurige crisis, zoo iedereen een kleine gave afstond van het voor zijn genoegen uit te geven geld. Het Crisis-Comité te Leiden stelt zich voor, Maandag 1 Juli, den dag van den optocht te collecteeren en heeft dan drin gend hulp van dames en heeren collec tanten noodig. Laten velen zich spoedig opgeven bij den penningmeester, den heer Crommelln, Twentsche "ank, Breestraat 81. VEREEN. TOT CHRISTELIJKE ONTWIKKELING. Voordracht over den Talmoed. Gisteravond hield de heer J. Langeveld in het gebouw ..Pniël" een voordracht over den Talmoed, waarvoor vele belang stellenden waren opgekomen. Spr., die den Talmoed beschreef als een geheel der interpretaties der Mozaïsche wetten, vereenigde de geschiedenis der wording met een korte beschrijving van den inhoud. De belangrijkheid van den Talmoed voor Bijbelsche Archeologie, de treffende overeenkomst van dogma's in den Talmoed met die der R.-K. kerk. de schatten der Mfeilige kerk, haar aflaten, haar plichtenleer, haar vagevuur, met overeenkomstige gedachten in den Tal moed, komen daarna aan de beurt van be handeling. Dit deel werd besloten met de Messiaansehe heilsverwachting, den Mes sias ben David en den Messias ben Jozef. Betreffende de Ethiek van den Talmoed merkt spr. op, dat het zedelijk leven niet een som van plichten, maar een begrijcen is van het beginsel, dat in alle oogenblik- ken den weg tot het zedelijk handelen handelen wijst. Ook Jezus leerde niet. blij kens zijn antwoord op de vraag; ..Wie is mijn naaste?" (Luc. 10 vrs. 2937) dat liefde naar grenzen zoekt, maar dat zij wars is van een speculatie, die slechts zedelijke luiheid bewijst Na een vergelij king met de Heilige Schrift der Christenen besloot spr. zijn rede. Na deze voordracht deed spr mededee- ling van de oprichting van de Vereeniging tot Christelijke Ontwikkeling, ten doel stellende om meer belangstelling te wek ken voor historische en hedendaagsche ge beurtenissen op godsdienstig gebied. Het ls ons. aldus spr., meer en meer gebleken, dat daaraan behoefte bestaat. Hoeveel be langrijke mannen en zelfs vrouwen heb ben er geleefd van wie het meer dan de moeite waard is om hun leven en werken te kennen en om ze op bestemde tijden te gedenken. Wij zijn zoo gauw geneigd om alleen bij het heden stil te blijven staan, maar het verleden, waarin wij de oor sprong en de ontwikkeling moeten zoeken, over het hoofd te zien. Daarom is het van groot belang om u aan te sluiten aan de V. C. O., die een uitgebreid programma heeft opgesteld, dat uw weetgierigheid zeer zeker zal bevredigen. Het resultaat van deze bespreking is geweest, dat verscheidenen zich als lid opgaven. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Langeveld, voorzitter, W F. van der Burgh, secretaris, en F. F. Hederiks, penning meester. SPORTFONDSENBAD LEIDEN. Reden tot optimisme. Het Comité van Actie alhier schrijft ons: Eindelijk is dan de beslissing van de Kroon gevallen en is bij Koninklijk Be sluit ongegrond verklaard het beroep van de raden der Gemeenten Den Haag en Dordrecht, tegen het besluit van Gedepu teerde Staten, waarbij goedkeuring ls ont houden aan het besluit van de Raden, tot het waarborgen van de betaling van rente, aflossing en verdere kosten wegens een door derden aan de op te richten Sport- fondsenbaden te verstrekken leeningen van resp. f. 400.000 en f. 240.000. Wij vestigen er nadrukkelijk de aan dacht op. dat vooral wat betreft de Ge meente Dordrecht het Kon. Besluit zegt, dat de finantieele toestand der gemeente verre van gunstig is. zoodat een zeer voor- zichig geldelijk beleid geboden is. ((De fi nantieele positie der gemeente Leiden daarentegen is verre van ongunstig te noemen.) Dit wil echter nog volstrekt niet zeggen, dat er nu in die gemeenten geen Sportfondsenbad zal worden gebouwd zoo als het bericht in dit blad van Woensdag j.l. deed voorkomen. De directeuren van de N.V. De Sportfondsen zijn geen heeren, die spoedig het hoofd laten hangen en OiJ de pakken gaan neerzitten. Integendeel, dit hebben wij gezien in de gemeente Delft en Schiedam, waar de gemeenten niet be reid waren mede te werken en toch de Stichting van de Sportfondsenbaden tot stand is gekomen door bemiddeling van de bekende Ziekteverzekering vereeniging de „Centrale Onderlinge" te 's-Gravenhagt;. Voor onze geheele Sportfondsenbewe ging in Nederland, dus ook voor Leiden, is dit resultaat van het grootste belang, omdat het Delftsche voorbeeld onomstoo- telijk de kans van slagen heeft aange toond, wanneer de Spaarders maar voet bij stuk houden. Er zijn helaas (en ge lukkig) afdeelingen, waar het evenals in Delft ook minder vlot verloopt. Gelukkig? Ja zeker, want het gedwongen wachten heeft dit groote voordeel gebracht, dat thans rijkelijk geprofiteerd kan worden van de ervaring, welke de Sportfondsen reeds hebben opgedaan en ongetwijfeld nog zullen opdoen bij den bouw en ex ploitatie van Baden elders, terwijl wij ons automatisch aanpassen bij de tegenwoor dige slechte economische verhoudingen, dc crisistoestanden onzer huidige samen leving. In de afdeeling Leiden is echter geen sprake van niet vlot verloopen, ge zien het groot aantal spaarders en de tot nog toe gevoerde besprekingen met B. en W. Nogmaals wijzen wij er met nadruk op, dat het exploitatie risico bij een Bad zoo als in Leiden van f. 150.000zooveel min der, dus gunstiger geworden is dan bij den opzet van eenige jaren terug. En daarvan plukt onze beweging direct de vruchten! Immers, het aantal baden, dat per Jaar noodig is voor een sluitende begrooting. is lager.' Zal men nu misschien zeggen, dat de tijden toch nog wel eens beter zullen worden, daartegenover stellen wij: des te beter, want, dan zullen wij finantieele een prachtig bloeiend bedrijf hebben. Dat maakt het mogelijk de tarieven te verla gen, het eigenlijk doel, het baden en zwemmen in een steeds grooter worden den kring der bevolking tot een ingebur gerde gewoonte te doen worden. Voor onze Leidsche Spaarders bestaat er dus absoluut geen reden om zich ongerust te maken, dat er nu in Leiden geen Sport fondsenbad zal komen; integendeel, mits zij maar doelbewust rustig dnorpa-- met hun stortingen welke alle bij de Rotter- damsche Bank te Leiden worden gedepo neerd en beseffen dat Leiden niet mag en niet kan achterblijven met de stichting van een open en overdekte zweminrich ting, die des zomers ai'e geneugten van buiten zwemmen biedt. Daarbij zijn onze voordeelen: algeheele medewerking van B en W., betere finantieele positie der gemeente, gebrek aan een behoorlijke zweminrichting en tenslotte een groot aantal spaarders. Maar hoe meer spaar ders hoe meer kracht, en wij doen op allen een beroep om mede te werken, dat het aantal spaarders zich steeds blijft uitbrei den. Darom moet iedere spaarder er min stens nog één aanbrengen of het adres van een toekomstigen spaarder opgeven aan het secretariaat; Breestraat 16. GESTOLEN AUTO TERECHT. Een kaashandelaar te Alphen-aan-den- Rijn heeft de politie alhier bericht, dat hij door ruiling in het bezit is gekomen van de auto, welke Woensdag j.l. ten nadeele van den garagehouder V aan den Haag- weg hier ter stede werd ontvreemd. Zoodra hij hoorde, dat deze auto van diefstal af komstig was, heeft hij zich met de politie in verbinding gesteld. Het onaangename van het geval is echter, dat de dader de auto van den kaashandelaar in Benne- broek aan een slooperlj heeft verkocht, waar de wagen gedeeltelijk is gesloopt! De dader zelf blijft nog steeds onvindbaar. HERVORMDE JONGERENORGANISATIE Lezing van ds. D. Kuilman. De Hervormde Jongeren-Organisatie hield op het landgoed Oud-Poelgeest haar tweeden buiten-avond. De belangstelling voor deze samenkomst was groot. Ds. D. Kuilman sprekende over de inwen dige zending bepaalde in deze lezing, de tweede voor de H. J. O., de aanwezigen meer bij het leven en werken van strijders in 's Heeren dienst. Zeer zeker zijn er ook vele strijdsters, vrouwen en meisjes, die nadat zij door Christus gegrepen waren, niet geaarzeld hebben hun krachten en gaven ruimschoots dienstbaar te stellen. Amalia Slveking begreep, toen in 1831 de cholera uitbrak, dat hierin ook de vrouw geroepen was te helpen en na veel tegenwerking is het verpleegsterswerk bijna geheel in vrouwenhanden overgegaan. In het bezoeken van gevangenen, dat oogen- sohijnlijk geen vrouwenwerk is, is het Eli zabeth Prij geweest, die doorgezet heeft en aanmerkelijk veel verbetering bracht in de toestanden, waar geen man ongewa pend durfde komen. Telkens zien wij, aldus spr., weer welk een invloed een vrouw op de meest grove mannen kan uitoefenen en welk een grooten moed zij aan den dag kan leggen. In geen enkelen anderen godsdienst treffen wij aan wat op het Pinksterfeest met het Christendom geboren is, waar vrouwen zoowel als mannen met den Hei ligen Geest vervuld werden. Bij Jodendom zoowel als Heidendom wordt de vrouw totaal uitgeschakeld, in Christus evenwel is noch man noch vrouw. Zoo maakt God ook geestelijk en maat schappelijk geen onderscheid, maar haalt overal Zijn strijders en strijdsters van daan en in Zijn kracht hebben eenvoudi- gen en hoogstaanden, door Hem met ver schillende gaven toegerust, hun leven diensbbaar gemaakt. Zijn velen voortgekomen, aldus ds. Kuil man. uit goede Christelijke gezinnen, anderen werden in hun arbeid soms juist door hun ouders tegengewerkt. Graaf Shaflesbury, die uit zijn kring verjaagd was, ontving van God in zijn vrouw een buitengewonen steun en groote liefde, terwijl het huwelijk van John Wesley voor -,ijn arbeid een groote rem geweest is. De levens van deze mannen waren soms verre van rooskleurig. George Witihfield en Vader Stange von Möttlingen zijn tref fende voorbeelden van een .volkomen ommekeer. Wel werd er vaak geprotesteerd tegen den arbeid van deze mannen en vrouwen en voelden autoritaire personen zich wel eens achteruit gezet, maar zij hebben moedig stand gehouden en velen zijn als brandend» kaarsen geweest, zich zelf ver terende, maar licht verspreidende in de duisternis. In de nabespreking kwam men tenslotte tot de conclusie, dat, zoo de statuten van de H. J. O. worden nagestreefd, ook een belangrijke tak van inwendige zending kan behartigd worden. De leden van ,de H.J O. willen, gegrepen zijnde door het Evangelie van Jezus Christus, getuigen van Zijn ver lossende en herscheppende kracht en strijden tegen alle onzuiverheid en on waarachtigheid. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging; Gein'. Stikvoort, Roomburgerweg bi, Leiden; aannemersbedrijf. De zaak is ver plaatst naar Willem de Zwijgerlaan 10, Voorschoten. TIENDUIZEND GULDEN VERLOREN. De aannemer A. L. uit Den Haag heeft bij de politie alhier aangifte gedaan dat hij Woensdag j.l. per rijwiel gaande van Leiden naar Katwijk z'jn po 'efeuille, in houdende ruim f. 10.000 aan banknaoier heeft verloren. Ondanks alle nasporingen is van het geld nog niets terecht gekomen. NATIONAAL HERSTEL. De heeren mr. C. P. de Vries en H. P. H. Wiirtz aan het woord. In het koor van politieke sprekers, die zich dezer dagen allerwegen laten hooren, hebben gisteravond de twee voormannen van de Leidsche lijst van het, Verbond voor Nationaal Herstel de heeren mr. C. P. de Vries en H. P. H. Würtz solistisch hun stem verheven Dr. van Iterson sprak een kort inleidend woord, waarna mr. de Vries allereerst de vraag beantwoordde: waarom begeeft Nat. Herstel zich in de gemeente-politiek. Spr. herinnerde in dit verband aan 1933 toen de muiterij aan boord van de ..De Zeven Provinciën" het nationaal bewustzijn deed ontwaken en de algemeene versnippering als gevolg van den partüstrijd zich alom demonstreerde. Dezelfde funeste gevolgen van het parlementair-democratische stel sel komen ook tot uiting in de gemeente politiek. Het is onjuist om de schuld daar van uitsluitend te witten aan de sociaal democraten: men behoort daartegenover een doelbewust samenbindend beginsel te stellen, dat gebaseerd is op den gemeen- schappelijken wil van een volk. dat orde en recht wil Onze eerste politieke doel stelling is geweest de partijen, waarvan wij dat hadden mogen verwachten, in meer nationalen zin te reorganiseeren. Helaas is daarvan weinig terecht gekomen, waardoor de partijen blijk geven nog steeds niet te beseffen wat er werkelijk onder het volk leeft Ons huidige zich nationaal noemend kabinet heeft, niet het vertrouwen van ons volk. Komende op het terrein der gemeente-politiek, besprak spr. achtereenvolgens de candidaten van de Chr. Historische lijst, waarvan een deel z.i. het vertrouwen der burgerij niet kan hebben, omdat zii zakelijke belangen heb ben welke heel moeilijk te scheiden zijn van de gemeentezaken. Dergelijke candi daten ondermijnen volgens spr. het gezag van de overheid omdat zij het vertrouwen niet bezitten. Sprekende over de regeling van den werkloozenrieun hekelde spr. het Wer's'in^eidsberiuit var. 1917 dat aan v"?t Ncderlaud'che reiastmgbeta'enöe vo!k kapitalen onttrekt terwijl de vakvereeni- gingen zich niet ontzien de contributies te incasseeren van diegenen onder haar BINNENLAND. Ontevredenheid over het verplicht veilen van fruit. (Land- en Tuinbouw, 4e Blad.) Bezwaren tegen een puf-aanvoerverbod. (Binnenland. 3e Blad.) Ons parlementair overzicht, (4e Blad.) De doodslag te Nieuw Vennep; tegen den dader 12 jaar gevangenisstraf gc- eischt. (Rechtzaken, 3e Blad.) BUITENLAND. Eden naar Parijs en Rome. (Buibenl., 4e Blad.) Het Internationaal Arbeidsbureau over de 40-urige werkweek. iBuitenl., 4e Blad.) In Zuid-Slavië is het kabinet Jeftitsj af getreden. (Buitenland, 4e Blad.) Overwinning van Laval in de Franscbe Kamer. (Buitenland, 4e Blad.) Nieuwe nota van Abessynië aan den Volkenbond. (Buitenland, 4e Blad.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. werklooze leden, die van wege hun af fecties tot nationaal-voelende partijen ge royeerd worden wegens on-organisatorisch gedrag! Komende op het gebied van het openbaar onderwijs, sprak spr. er zijn leedwezen over uit. dat daarin zoovele ..roode" onderwijzers werkzaam zijn. prac- tisch gesproken ongeveer 75 °/o. Dit i9 geeh aanklacht tegen het openbaar onder wijs zelf doch toch zeker een verschijnsel, waartegen dient te worden geageerd door iedereen die de jeugd wil opvoeden in nationalen zin. Een fout in onze plaatselijke maat schappelijke samenleving noemde spr. het bestaan van gemeente-winkels, een gemeente-wasscherij e.d. waardoor de middenstand wordt benadeeld. Men be denke hierbii. dat laatstgenoemde instelling ontstond op rood initiatief, terwijl de S.D A P. zich momenteel opwerpt a!s pleit bezorgster voor den middenstand! Met klem waarschuwde spr. ook tegen de fi- nancieele politiek der S.D.A.P welke on herroepelijk tot een financieelen onder gang moet leiden. Wanneer deze partij hier ter stede veld wint. dan is het ge vaar allerminst denkbeeldig, dat zij twee wethouderszetels zal bezetten, mogelijk zelfs wel: financiën en sociale zaken. Spr. eindigde met een opwekking om nu eindelijk eens alle politieke en godsdien stige verdeeldheid terzijde te stellen en eensgezind samen te werken aan den wederopbouw van ons Nederlandsche volk in waarliik nationalen geest. De heer H P. H. Würtz wees erop. dat in het algemeene politieke leven de partij- of persoonWke belangen te veel op den voorgrond staan De politieke of gods dienstige gezindheid vertroebelt veelal de objectieve visie. Ais voorbeeld noemde spr. de keuze van het Leidsche Stadhuisolan. Het thans in aanbouw zijnde Stadhuis wordt een monument dat het. nageslacht blijvend zal herinneren aan het partij- gekonkel in het begin der 20ste eeuw. Aan de hand van ciifers toonde spr. vervolgens aan dat het er met de eemeente-financiën lang niet zoo rooskleurig uitziet als men het wel wil doen voorkomen Terwijl de belastingen hier toch vrü hoog ziin en de stad waarlijk geen overdreven comfort biedt. Denk bijvoorbeeld aan de bestrating! Alleen ingrijpende bezuiniging kan tot verbetering leiden. Deels moet deze wor den verkregen door vereenvoudging van het gemeentelijk aooaraat. dat veel te kostbaar is. SDr. besloot met de verzeke ring dat Nationaal Herstel plaats biedt aan arbeider en ondernemer voor in dustrieel en middenstander mits zii slechts werkzaam willen zijn in het algemeen be'ang. Na de pauze beantwoordde mr. de Vries een aantal schrifteli/': ingediende vragen, waarna de vrij goed bezochte vergadering werd gesloten. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER VAKOPLEIDING VOOR HANDWERKSLIEDEN IN NEDERLAND. Vergadering van de afd. Leiden. Bovengenoemde vereeniging vergaderde in „den Burcht" onder voorzitterschap van den heer Kuyntjes. De voorloopige commissie tot oprichting der afdeeling werd als bestuur verkozen met als voorzitter de heer ir. J. G. v. Hoek. Na afhandeling der afdeelingszaken hield de heer M. Worp uit Delft een rede, waarin hij de stellingen uiteenzette, die de hoofdschotel zullen vormen voor het hou den a. o. congres van de vereeniging. Nadat SDreker nog eenige vragen beant woord had, sloot de voorzitter de vergade ring, na den heer Worp dank gezegd te hebben voor zijn belangrijke en heldere uiteenzetting.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1