LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 19 Juni 1935 Varia uit de Vogelwereld. HHSPRiMH|ill9MI8|ll|||iei||RiüM9lliiMli|||||K 1 <*sse nummers van ons Blad -HPWrinnigPMiKffifii HAARLEMMERMEER. De opzichter bij de Posterijen, Tele grafie en. Telefonie, de heer J. van Wilgen, |s van Hoofddorp overgeplaatst naar Haarlem. o HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Geboren: Heniica Johanna Maria, d. van C. A. Duinhoven en H. C. Bakker Johan nes Jacobus, zn, van C. J. M. van Nobelen cn H. W. C. van Stein Johan Johannes, zn. van M. H. Luijten en W. de Vlieg Willem Cornells, zn. van J. van den Akker en A. C. Dubbis Johanna Pletronella, d. van P. de Nijs en J. Hoogendoorn. V Ondertrouwd: H. Rikkers en D. de Jong H. Paase en A. C. van der Burgh P. C. Smit en P. Smits W. Möhlman en H. van Leeuwen. Gehuwd: H. Soet en A. Dimbat. Overleden: C. Vennekool, m., oud 84 J. Loop der Bevolking. Gevestigd: L. A. Bakker met vr., Wilhel- mlnalaan 18 E. Bruijn, Stationsweg 210 J. C. J. M. Campfens, Mariastraat 20 K. F. Daudelj met vr., Loosterweg III 28 G. SijsenaarGrem, Ambachtstraat 53 B. F. Kësters, Hoofdstraat 18 H. W. Lange, idem J. C. E. van Maris, Burg. Pontstraat 4 G. Overvliet, Wilhelmina- iaan 47 M. G. Buckensvan Saaze, Pa rallelweg 147 T. A. Uittenbogaard met zuster, Patrimoniumplein 28 Th. M. van der Wiel, Weeresteinstr. 45 C. v. Wijnen met vr., Van den Endelaan 7. Vertrokken: T. Claij met vr, n. Heem stede, Voorweg 45 A, Hljlkema n. Drie bergen, Hooge Steeg, Huize „Rehoboth" H. J. van de Ven n. Bennebroek A. Imansevan der Veld n. Bennebroek, Kreek 31 J. L J. de Jong, n. Amsterdam, Arntzeniüsstraat 6. Naar wij vernemen is hier een pl. comité opgericht voor den verkoop der z.g. „Zomerpostzegels". KATWITK AAN ZEE. Ledenverg. der Katw. Pluimvee- en Konijnenfokkersver. „Avicultura". Bovengenoemde vereenlging hield een ledenverg. in Casa Cara. Als spr. was uit- genoodlgd de heer J. J. de Mol uit Den Haag. De voorz., de heer C. van Beelen, heette den spr. welkom. De secretaris, de heer W. v. d. Bent, las de notulen der vorige vergadering. De heer de Mol begon objectief zijn oordeel te kennen te geven omtrent de kwaliteit der voorgebrachte dieren. Vele liefhebbers, zei spr., denken in den regel, dat hun dieren adelaars zijn, een fout welke reeds veel onaangenaamheden tot gevolg heeft gehad. Achtereenvolgens werden ter tafel ge bracht o.a. Nonnen, meeuwen, eksters, Bruner en Silezische plaatkroppers, zwart- vleugel—roodvink en andere sierduiven, terwijl tenslotte de postduiven, zoowel be vlogen als onbevlogen, aan het oordeel on derworpen werden. In de pauze had een verloting plaats van een stel sierduiven en eenige raskonijnen. Het was reeds laat ge worden, toen de heer de Mol zijn leerzaam betoog beëindigde met een woord van dank voor het aandachtig gehoor. De voorzitter sprak een woord van dank tot spr. en de verg,, waarna hij sloot. OEGSTGEEST. Wij herinneren aan den op Zaterdag a.s. alhier te houden „Zonnestraal"-dag. Men zal dan een beroep doen op aller offer vaardigheid voor het werk der Ver. „Zon nestraal" In dienst der Tuberculosebestrij ding. RIJNSBURG. DE JAARLIJKSCHE PAARDENMARKT. Diverse feestelijkheden. Gisteren werd hier de jaarlijksche paar denmarkt gehouden. Hoewel het aantal aangevoerde paarden steeds vermindert, doet dat aan de marktstemming geen af- treuk.Den geheelen voormiddag heerschte er in onze gemeente een gezellige drukte. In den namiddag trok de gymnastiek- Vereeniglng „D.W.S." met muziek van „WUhelmina" aan het hoofd naar het sportterrein van RIJnsb. Boys aan den Oegstgeesterweg. Hier werd een gevarieerd programma gegeven, waarvan de onderdeelen bij de talrijke toeschouwers zeer in den smaak vielen. Verschillende gymnastische oefe ningen werden door de leden van „D.W.S." ingevoerd onder leiding van den direc teur, den heer Van Dam. Een gecostu- rieerde voetbalmatch was in hooge mate vermakelijk. Met een voetbalwedstrijd* tusschen Kijnsb. Boysl en Lug:dunum uit Leiden, welke met 53 voor Rijnsb. Boys eindigde, werd deze demonstratie besloten. Des avonds trok de wedstrijd tusschen Quick Boys en Naaldwijk groote belang stelling. Nadat de stand op 21 was ge bracht in het voordeel van Katwijk bleek er omtrent een beslissing van den scheids rechter verschil van meening te zijn ont staan en werd het spel afgebroken. In een der zalen' van het Tehuis voor Oude Lieden hield de zangvereeniging ■Deo Volente" tot stijving der kas een bazar, welke druk bezocht werd en waar het, dank zij de verschillende attracties, eveneens vroolijk toeging. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells, zoon van C. van Kla veren en G. van Zuylen. Overleden: twee levenlooze kinderen van Wijsman en A. J. v. d. Berg. Getrouwd: C. J. Rooney en M. C. A. Coster A. de Leeuw en A. Terpstra H.' Minnee en E. Tijsterman. Alhier worden ooglngen aangewend ?rn te komen tot oprichting van een afdee- •tug van den modernen bond van land- hi tuinbouwarbeiders. SASSENHEIM. Geslaagde boottocht voor Ouden van Dagen. In tegenstelling met andere jaren, toen een autotocht gemaakt werd, was nu de keus gevallen op een boottocht. En dat deze keus van het Bestuur der Oranje- j vcreeniging goed geweest is, bewees dezen zeer goed geslaagden middag. Den geheelen middag heerschte aan boord van de salonboot „Tosca" van de reederlj van der Schuijt een vroolijke, op- 1 gewekte stemming. Was men anders met I hoogstens vier personen in een auto, nu was men allen gezellig bijeen. En op de boot had men geen iast van wind. Al kwam eerst op het laatst het zonnetje, het bleef gedut ende de reis, behoudens een i kort mot-regentje, droog. Te 1 uur vond het vertrek van de Oost-Haven plaats, j onder belangstelling van kinderen en kleinkinderen van de passagiers. Er was heel wat schipperskunst noodig om de boot door de nauwe en vol bochten I Sassemervaart te loodsen, doch de maat- j regelen waren goed genomen. Een 5-tal mannen begeleidden de boot op den wal en waar noodig werd assistentie verleend, om de boot in de goede richting te trekken. I Zoo kwam men op het Wlje, en vandaar j ging het vla de Ringvaart naar Aalsmeer, naar de kweekerijen, die door hun be- schoeiïng op kisten, die op het water drij ven geleken, bewonderd werden. Van Aalsmeer ging het in de richting Schiphol. Wij zagen daar diverse vliegmachines. Waar het doel van den tocht niet bekend was. werd gedacht aan een bezoek aan Schiphol, en menige herinnering van een vorig bezoek werd opgehaald. De gesloten spoorbrug was oorzaak, dat teruggekeerd werd. Door den voorzitter der Oranjever- eeniging, den heer Bisschops. werd ;u een korte toespraak gehouden, waarin hjj wees op de afwisseling die deze tocht in de rij ran autotochten gaf. Hij vertrouwde, dat ook deze In den smaak zou vallen. Wij kwamen toen op de Westeinder- plassen, waar de golven witte koppen toonden. Doch de „Tosca" lag vast op het water, en niemand werd „zeeziek". Wat is het polderland toch mooi! En wat zijn de oeverbewoners toch vriende lijke menschen. Jong zoowel als oud, liep uit, om ons na te wuiven. Al was de be groeting in vele gevallen ook het eerst van ons uitgegaan. Via Oude Wetering, Woubrugge en 's Molenaarsbrug kwamen wij. in den Rijn en vervolgens door de Zijl naar de Kager- meren. Hoevele malen wij toen Sassenheim recht voor ons gehad hebben, was niet te tellen, doch eindelijk lagen wij in de Sas- semersloot. Halverwege ging het escorte van boord om de boo door de bochten te trekken. De „Spes Patria" stormde ons tegemoet, en begeleidde ons naar de Oost- Haven. waar een nog grooter schare ons opwachtte. Alvorens van boord te gaan, hield de heer Bisschops nog een rede waarin hii hen die de vereenigtng In staat stelden, dezen tocht te maken, hartelijk dank bracht Ook de kapitein en de bemanning van de boot, die deze tocht voor ons uitgestippeld had, werden niet vergeten. De heer E. Franken dankte namens de deelnemers voor den prettlgen middag. Hierop ging men hoogst voldaan huis waarts. Rest ons nog te vermelden dat een der deelnemers op de „Heeren-afdeeling" er met zijn harmonica de stemming in hield, terwiil de heer van Zijp uit Leiden, dit in de „Dames-afdeeling" deed. Het was een goed geslaagde middag, die lang in aangename herinnering zal blij ven! Door het Crisiscomité A werd gedu rende het. tijdvak 1 November 1934 tot 1 Mei 1935 een bedrag ad f. 3000.uitge keerd aan steun en voorschotten ten be hoeve van kleine kweekers en hulpbehoe venden middenstand. STOMPWIJK. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: L. M. J. van der Mark en M. J. Krol; P. N, Verbeek en J. M. J. M. Caspers. Overleden: H. Baven, vr., 46 j.; K. J. Koot, vr., 35 j. DE VEUR. E.V. SAMENVOEGING STOMPWIJK-VEUR. Ged. Staten zeggen o.a. dat de Vliet geen goede grensscheiding is, doch is er een natuurlijker grens dan water? Slechts op 1 plaats kan men van Veur ln Stompwijk komen, hetgeen toch geen samenvoeging genoemd mag worden. Scheepsbouw, watersport, hebben zich steeds gevestigd in Veur, was de Vliet geen natuurlijke grens dan had dit ook in Stompwijk gebeurd. Voorts worden nog tal van andere argumenten opgesomd, die teeen samenvoeging pleiten, In tegenstelling met Stompwijk heeft Veur uitstekende verbindingen met Den Haag, Leiden, Rotterdam enz. Uitbrei dingsplan Stompwük niet. Het eenige motief van Ged. Staten kan dan ook niet anders zijn dan bezuiniging, doch dit kan niet van toepassing zijn op één gemeente: voor een paar honderd ge meenten zou dit zelfs slechts enkele mil- lioenen guldens bedragen. Na een opsomming der diverse schulden wordt er op gewezen, dat beide gemeen ten een aparte volksgemeenschap heb ben; Veur heeft 3 R.-K., 1 Christ, en 1 openb. schooi; Stompwijk resp. 2 R.-K. en 1 openb. school. Op onderstaande gronden zouden wij dan ook de samenvoeging willen ontraden. 1. Niet is aangetoond, dat samenvoeging een eisch van algemeen belang Is. 2. Deze ook niet wordt gewenscht door de over- groote meerderheid der bevolking, terwijl ook in Stompwijk bij een deel bezwaar bestaat. 3. Samenvoeging geen voor- doch wel nadeelen brengt 4. Dat samenvoeging van 2 zulke ongelijksoortige gemeenten noodzakelijk tot moeilijkheden aanleiding moet geven en geen bevrediging schept. 5, In samenwerking geen argument voor samenvoeging gelegen is. RECLAME- 6258 Voor- en tegenstanders aan het woord. In verband met de aanhangige samen voeging van Stompwijk en Veur, zijn door B. en W. van Veur, zoowel minderheid als meerderheid verschillende nota's aan den raad en de commissie van ingezetenen gericht, waaraan wij het volgende ont- leenen: Bij schrijven van 6/12 Februari 1935 verzochten Ged. Staten de meening van den raad en commissie van ingezetenen, voor 1 Juli kenbaar te maken. De motle ven van Ged. Staten zijn dezelfde als door ons gepubliceerd ten opzichte van Stompwijk. De meerderheid van B. en W. (2 wethouders) stellen zich op 't stand punt dat samenvoeging met klem moet worden ontraden. De minderheid (de burgemeester) staat nog op 't standpunt dat samenvoeging niet anders zal zijn dan aanpassing aan den feitelijken toestand. Nota meerderheid (2 wethouders). Hierin wordt o.a. gezegd dat het belang van een der gemeenten, nooit motief mag zijn voor samenvoeging, m.a.w. ook al kan duidelijk worden aangetoond, dat een der gemeenten bij samenvoeging zou zijn ge baat, temeer als dit nadeelen medebrengt voor een der plaatselijke gemeenschap pen. De wensch van het overgroote deel der Ingezetenen eener gemeente om niet tot samenvoeging over te gaan, zal slechts dan worden voorbijgegaan, Indien het be wijs geleverd is, dat het algemeen belang samenvoeging eischt. Dit bewijs dient geleverd door hen die samenvoeging wel wenschen, n.l. Ged. Staten De wijze waarop Ged. Staten deze zaak behandelen heeft de Ingezetenen gegriefd en aan de hand van de aange voerde argumenten zou morgen aan den I dag de helft der Nederi. gemeenten kun nen worden samengevoegd. Minderheidsrapport burgemeester. In de nota van de wethouders, worden ver schillende zaken, zoo scheef en eenzijdig voorgesteld, om maar niet te spreken van verkeerd, dat ik ln mijn plicht als burge meester zou te kort schieten, wanneer ik zou zwijgen. Spreken is plicht, omdat de belangen der beide gemeenten en hun in gezetenen naar mijn vaste overtuiging zullen worden geschaad. De bewering ais zou het grootste deel der Ingezetenen tegenstanders zijn is al te kras, daar zij zich nooit hebben uitge sproken. Voor mij staat vast, dat het grootste deel de samenvoeging onverschil lig laat. Nog steeds geiden dezelfde motieven als in 1928, zoodat Ged. Staten, welke de toestand van de gemeenten zeer goed ken nen, de draagwijdte van het voorstel goed zien. Toegegeven kan worden, dat Veur zich beter leent voor bebouwing, doch de vraag ls gewettigd of uitbreiding wel al tijd gepaard gaat met versterking der financiën, juist het tegendeel. Ook in Veur is het hoogste punt van belasting druk bereikt, de grootst mogelijke voor zichtigheid, dient in 't oog gehouden. Wil de gemeente zich ontwikkelen en uitbreiden dan gaan daarmede kosten ge paard, die of door de gemeente of door de bouwers moeten worden gedragen. Komen zij voor de gemeente, dan zal de belastingdruk er niet beter op worden, wat niet bevorderlijk is voor de trek naar deze gemeente, komen zii voor rekening van de bouwers, dan zal dit de animo tot bouw weer niet bevorderen. Gezonder wonen en betere verbindingen, acht ik zoo beneden redelijke grenzen, dat ik daarop niet inga, omdat ze geen argumenten zijn voor of tegen samenvoeging. Uit het oog mag niet wor'den verloren, dat mijn geheele ambtelijke loopbaan (15 jaar) in Veur gemoeid is geweest met het uitbreidingsplan. Dat Stompwijk geen uit breidingsplan heeft, ligt niet aan die ge meente; financieel zou het geven van op dracht tot ontwerpen daarvan niet ver antwoord zijn. De tegenstanders van samenvoeging laten zich dan ook niet leiden door het algemeen belang, doch door dorpschau- vinisme. De regeering is niet afkeerig van sa menvoeging waar 't algemeen belang dit eischt. In bepaalde gevallen gebeurde dit dan ook tegen den wil van bepaalde ge meenten. Financieele nadeelen bestaan er voor Veur niet. In 1928 is dit onderzocht en het praeadvies van 28-2-'2S zegt dan ook: Gebleken is dat de financieele be langen van Stompwijk en Veur bij samen voeging niet worden geschaad. De geringe verschillen in schuldenlast kunnen onbesproken blijven, omdat de financieele zijde niet tot. inzet mag wor den gebezigd. De overeenkomst Inzake de bedrijven is er nu eenmaal, de bewering een eigen lichtbedrljf met meer winst en minder kosten is achteraf gemakkelijk. De vraag is echter of Veur indertijd met minder inwoners in staat ware geweest een dergelijk bedrijf te stichten. Vast staat dat een Postkantoor voor Veur al leen er nooit gekomen zou zijn. Dat de administratieve eenheid niet is het gevolg van historische groei, is geen argument, daar tot voor 3 jaar Veur geen poging heeft gedaan te krijgen een af zonderlijke burgemeester en secretaris. Een beroep op andere steden gaat niet op daar deze niet te vergelijken zijn. Dat watersport en scheepsbouw zich vestigen in Veur is bij logisch denken verklaar baar, doch ook weer geen argument. Eer der kan de vraag gesteld, of het voor Veur niet beter ware dat de industrie zich verplaatste naar Stompwijk. Zou dit punt niet een speciaal belang zijn vóór samen voeging? De niet beantwoorde argumen ten acht ik van te weinig belang, om daarop in te gaan. In tegenstelling met de meerderheid, meen ik dat het algemeen belang eischt een spoedige samenvoeging. Burgerlijke Stand. Bevallen: W. Romijn geb. de Zoete, D G. A. Kouwenhoven geb. Kuiper, Z.; C, M. Z. Westgeest geb, v. d. Burg, Z. GEMEENTERAAD, Aantal vergunning op 7, verloven A op 10 gesteld De heer v. d. Ven waarn. gemeente-secretaris. De raad dezer gemeente kwam in open bare zitting bijeen. Afwezig de heer N, B Blank, welke bedankt heeft. De voor zitter merhoree; I he* telt, Hat de heer Blank circa 20 jaar in den raad zitting heeft -gehad en behoorde, tot de ijverige leden,-De notulen der vorige zitting wer- HAAS' Azijn zóó goed, Dat hij élk voldoet! den goedgekeurd, de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Z. h. st. werd aangenomen de vaststelling der ver ordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting (75 opcenten.) Bij 't voorstel kasgeldvoorzteningen vraagt de heer Zuidwijk of dit dezelfde overeenkomst is, als in April gesloten en hoe of 't komt dat de rente nu veel hoo- ger is. De voorzitter merkt op dat geld zeer moeilijk is te krijgen, vandaar het hoogere rentetype. Het voorstel werd hier na z h. st. aangenomen, evenals de wij ziging gemeentebegrootlngen 1934 en 1935 Voorstel naar aanleiding van verzoeken tot wijziging aantal drankvergunningen en verloven A. De heer Borst A.-R. vindt 't aantal vergunningen groot genoeg en zou gaame een uitstervingssysteem toege past zien. De voorzitter zegt: feitelijk zijn er 6 tapvergunningen en ver van elkaar gelegen, zoodat het gevreesde misbruik uitgesloten is. Z. h. st. werd aangenomen het voorstel van B. en W. 't aantal ver gunningen te stellen op 7 (7) en het aantal verloven H op 10 ((6). Benoeming waarnemend Gemeente secretaris. Op verzoek van den heer Borst werd ln besloten zitting overgegaan. Na heropening werd tot stemming overgegaan Stembureau, de heeren van Veen en Zuid- wijk. De uitslag was. dat gekozen werd met 9 van de 10 stemmen de heer P, v. d. Ven, op den heer Bieleveld was 1 stem uitgebracht. Na beantwoording van eenige vragen van den heer Raaphorst werd de zitting gesloten. VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. A. Mooijekind 30 J. te Noordwijk en J. H. C. Mosseveld, 20 J. Getrouwd: C. H. den Elzen 25 j. en M. J. v. d. Berg 25 j. C. H. Koster 25 j. en P. Tetteroo 22 j. J. Hoogkamer, Haarlemmermeer 23 j. en G. C. v. Berkel 22 j. p. H. den Hollander, Oegstgeest 27 j. en M. Ribbens 26 i Geboren: Anna Divera Maria, d. v. A. B Veenhof en E. M. Angevaare Allda Margaretha Maria, d. v. P. J. van der Mey en A. M. v. Rooijen Johannes, z, I v. A. Hoogervorst en A. Veldhoven Cor nells Jacobus Maria. z. v. H. C. v. Wierin- gen en C. M. v. d. Lans Geertruida Maria Theresia, d. v. P. J. v. d. Klugt en M. J. Hopman Maria Clasina, d. v. A. v. d. Voort en A. C. Hekker Greta, d. 1 v. D. Kruithof en G. Bakker Petrus Theodorus Gerardus, z. v. J. J. v. Dijk en C. van den Nouland Willy, d. v. A. Ha venaar en T. Zoutendijk Allda Maria, d. v. Joh. v. d. Lans en H. v. d. Ploeg Maria Alida. d. v H. v. d. Lans en J. S. v. d. Zon Johannes Jacobus, z. v. J. Koelewijn en P. v. Schie Petrus Nico- laas, z. v. A, v. d. Geer en C. A. Baars Theodorus Johannes Petrus, z. v. J. v. d. Ploeg en E. J. Homan Johannes Petrus Jozef, z. v. P. Th. Mens en C. M. v. d. Bosch. Overleden: H. H. M. van Duren 28'j„ echtgenoote van W. v. Elk J. F. J. Nijs- sen 13 j. L. C. Dlemel 2 j. C. A. J. v. Nobelen, 5 m. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt op Vrij dag 21 Juni 1935 des namiddags 8 uur in openbare vergadering bijeen ter be handeling van de volgende punten: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Wijziging begrooting, dienst 1934. 4. Voorstel van B. en W. In zake verandering der inrichting aan de Christelijke School. 5. Voorstel van B. en W. tot verhooging van het maximum de bet-saldo der rekening-courant bij de Coöperatieve Boerenleenbank van f. 30.000 tot f, 40.000. Loop der Bevolking. WARMOND. Loop der Bevolking. Gevestigd: B. H. Nooy van Purmerend; M. Alberts van Amsterdam; D. M. Stefels van Zoeterwoude; H. Veldman van Llsse; 1 Ch. Legein van 's-Gravenhage; J. Tolido I van Lisse; G. M. v. d. Meer van Voorhout; J. Kaak van Noordwijk; J, A. Hassing van Leiden; H. Akersloot van 's-Gravenhage. Vertrokken: M. A. Simons naar Lisse; Ph. C. E Romeyn naar Nieuwer Amstel; Th. N. Weenink naar Woubrugge; C. W. Oudshoorn naar Sassenheim; C. G. de Vroomen naar Voorhout: J. C. v. d. Meer naar Voorburg; Th. M. Spek naar Haar lem; M, Hagens naar Soestdijk; J. Schalk wijk naar s-Gravenhage; W. J. van Aalst naar 's-Gravenhage; W. van Ginkel naar 's-Gravenhage; C. v. d. Voet naar Lisse. WASSENAAR. Gevonden: een handkoffertje, cein tuur, vulpen, hond. rozenkrans, bril, belas- tlngmerk, 2 bagageriemen. Adres Bureau v. Politie. VEUR-LEIDSCHENDAM. Vragen van den heer Bloemheuvel. Het S.D. raadslid de heer Bloemheuvel, heeft een uitvoerig schrijven gezonden aan het college van B. en W. en den raad van Stompwijk. Genoemd raadslid wijst er op. dat hij reeds 3 maanden geleden de verstrekking van on de veiling doorgedraaide groenten aan de werkloozen heeft aanhangig ge maakt. doch nooit eenig antwoord van B. en W. daarop heeft ontvangen. Hii stelt thans voor: le toepassing van de regeling 1934. door kostelooze verstrek king. of 2 invoering rijksregeling, verstrek king tegen geringe betaling De eerste re geling acht hii de meest gewenschte. De heer Bloemheuvel verwilt B. en W. een laksche houding met het gevolg dat de werkloozen thans de groenten onge vraagd weghalen met de gevaarlijke ge volgen daaraan verbonden In het belang van de werkloozen vraagt hij thans een uitspraak van den Raad. Gevestigd: T. E. van der Ent Braat, Leldsche weg 36, van Nieuwkoop B. Kooijman, Molenlaan 7, van Leiden C. van Egmond, Leidsche weg 16, van Rijns burg A. Th. Eelkema, Voorstraat 39 van Hoogezand. Vertrokken: L. E. Christlaanse naar Rot terdam, Bergweg Wed H. Potjewijdde Boer naar Den Haag, Rubensstr. 107 Th. M. A. Knarren naar Den Haag, Coper- nicusstraat 70 L. A. J. M. van der Lust, naar Hillegersberg, Statenlaan 25 M. Beek, naar Bergambacht Wed. J. Hoef- akker geb Mllliken, naar Leiden, Maredijk 135 - H. Jongeneel naar Wassenaar, Oost- dorperweg 97 Jac. Verhaar naar Val kenburg Z.-H. Geslaagd *e Den Haag voor het examen L.O. (Rijkscommissie) de heer J. I Christlaanse alhier. ZEVENHOVEN. De collecte ln de Herv. Kerk voor de Zending heeft opgebracht de som van I f. 22,47. De heer J, W. Geesink heeft bedankt I als secretaris van de Drinkwaterleiding De Elf Gemeenten. De schietoefeningen der B.V.L. afd. vangen weer aan. De eerste 4 weken wordt geschoten om een wisselbeker, diploma's en medailles. Een Merel-man op bigamie betrapt? In „Beitrage zur Fortpflanzungsbiologle der Vogel" (1935, 1) deelt W. Kochs zijn waarnemingen te Münster (Westf.) aan gaande een Merel-drietal mede, die wer kelijk in niet geringe mate aan een geval van „bigamie" doen denhen. Het relaas ervan eenigermate beknot, zonder aan die feiten, welke in casu van beteekenis zijn, te kort te doen laat ik hier volgen. In den winter en het vroege voorjaar van 1934 waren op de vogel-voederplaats geregeld aanwezig: 3 Merels, n.l. 1 man netje en 2 wijfjes. Overdag was dit drietal steeds in den tuin te vinden; van Maart af 's avonds op het grasperk. Behalve van dit mannetje werd noch in den tuin, noch in de onmiddellijke omgeving, ooit een Merel-zang gehoord. In Maart en begin April vochten beide wijfjes, soms harts tochtelijk en langdurig met elkaar. Latei- zag men de 3 Merels minder vaak te samen. Ontmoeten de 2 wijfjes elkaar 's avonds op het grasveld, dan gingen ze elkaar uit den weg. Zoo nu en dan ver scheen het bewuste 3-tal. ook toen nog elk op zich zelf, op de voederplaats. Einde April zag men het mannetje en een der wijfjes voer wegdragen en vond men het nest, waarin drie jongen en een niet uit gekomen ei. 4 Mei waren de jongen uitge vlogen en liepen in den tuin rond om zich door de ouden te laten voeden. 5 en 6 Mei bracht het mannetje het van de voeder plaats weggehaalde voer, voor zoover men waarnam althans, niet meer aan de jon gen, maar verdween over den scheidings muur in den tuin van den buurman. Ge lijktijdig zag men toen het 2e wijfje vaker in den tuin van waarnemer naar voedsel zoeken en voer naar buurman's tuin bren gen; zij had dus daar wel haar nest. De drie bovenbedoelde jongen kwamen in die dagen voor het eerst met hun moeder op de voor een bovenraam van waarnemer's woning geplaatste voederplank; kwam daar dan tegelilkertijd de Merel-man. dan kregen in het begin de jongen af en toe wel eens een hapje van hem; meestal echter liet hij zich niet aan hen gelegen, liggen en droeg voer weg. 8 Mei werden vier jongere, nauwelijks vlugge Merels ln den tuin gezien. Van dat oogenbllk af voerde de Merel-man óók als een nog niet geheel zelfstandig individu, behoorende tot de het eerst hierboven genoemde jongen, hem bedelend naliep, alléén de vier jon gen van het 2e wijfje. 13 Mei werd een dezer laatstbedoelde jongen voor het eerst op de voederplank gezien. Op dat tijdstip brak opnieuw een verbitterde strild tusschen de 2 wijfjes los. Tot het doen van verdere waarnemin gen werd K„ jammer genoeg, verhinderd. A. A. VAN PELT LECHNER. Arnhem. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A..SOMERWIL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT Breestraat 126 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4. W. v. LEEUWEN Janvossensteeg 19 BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No 59 Oegstgeest en aan de Kiosken. 3—2

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7