Ons land was 20.000 jaar geleden al bewoond. Gegadigden voor den lustrum-hengelwedstrijd. «w- 76,le Jaargang DINSDAG 18 JUNI 1935 No. 23077 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Hoogst belangrijke geologische vondst in Twenthe. De eerste diluviale menschenschedel. Het voornaamste Nieuws van heden. 1 I f LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? per 3 maanden f.2 35 per week f.0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. GOUDEN DOCTORAAT. Donderdag a.s. zal het 50 jaar geleden rljii, dat mr. C. van Lookeren Campagne, oud-officier van Justitie te Alkmaar, thans woonachtig te 's Gravenhage, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. EIDEXAMEN R.K. H.B.S. Geslaagd voor het eindexamen (Iitte- rair-economische afdeellng): H. Geyer, Jac Scholtz, G. Schroder en A. Smit, al len alhier, G. Smit te Voorschoten, B. Vredegoor te Wassenaar, H van Greven- stein te Den Haag en H. Alsemgeest te Delft. Afgewezen geen. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Leidsche Goud- en Zilverhandel van Rossum du Chattel en Driessen N.V., Bree- slraat 95, Leiden. Uittredende commissaris: J. Mander- sloot, Amsterdam. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak Dierkunde de heer H. J. Kersten (Den Haag); voor het candidaatsexamen wis- en natuur kunde, letter L de heer O. B H Dezentjé iDen Haag); voor het voorbereidend ker kelijk examen de heeren P. A. H. de Boer (Woubrugge), H. Kerkhof (Amsterdam) en J. L. Springer (Lelden); candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter L mejuffr. G. P, C. Bloem (Oegstgeest) idem, letter J, de heer H. C. A. Swolfs (Heemstede); doc toraal examen geneeskunde de heeren C. G. Njiokiktjien (Oegstgeest), H. J. M. ten Berge (Den Haag). 25 JAAR LID VAN „WERKMANS WILSKRACHT". Gisteravond om 8 uur bracht de Har moniekapel „Werkmans Wilskracht" den heer G. Dik ter gelegenheid van diens 25-jarig lidmaatschap een serenade te zijnen huize in de Wethouder v. Duiven- voordenstraat te Oegstgeest. Nadat de Harmonie eenige nummers ten beste had gegeven, werd het woord gevoerd door den voorzitter, den heer H. Stlkkelorum en door den eere-voorzitter den heer J. Verver. Namens de Harmonie-kapel werd den jubilaris een ruststoel aangeboden. Nadat nog eenige nummers ten gehoore waren gebracht, marcheerde men naar het Witte Huis, waar men nog gerulmen tijd gezel lig bijeen bleef. LEIDSCHE JEUGD LUCHTVAARTCLUB. Bovengenoemde club heelt in haar club lokaal in de Ambachtsschool, haar eersten cursusavond gehouden in het bouwen van proefvliegtulgmodellen, onder leiding van jhr. E Sandberg. Na een korte vergade ring en het doen van eenige mededeelin- gen, gaf de leider een overzicht van het bouwen in het algemeen van deze vlieg tuigen en hetgeen daarmee in verband staat Hierna werd een aanvang met het bouwen gemaakt, wat een vlot verloop had Het ligt in de bedoeling om deze cursus-avonden wekelijks te herhalen, onder leiding van dezen ervaren bouwlei der, om zoodoende tot bouwen van groo- tere vliegtuigmodellen te komen. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het achtste programma der wekelijksche Orgelavonden in de Hooglandsche Kerk, door den heer Felke Asma, bevat morgen avond: Liszt's groote Praeludium en Fuga over den naam: B.A.C.H., Guilmant's Doo- denmarsch en Engelenzang, deel I en II der 5e Widor Symphonie, e.a. De toegang is vrij. O VOOR- EN ZIJAANZICHT VAN DEN IN TWENTHE GEVONDEN SCHEDEL Reeds sedert 1931 is het Rijksmuseum Van Geologie en Mineralogie hier ter stede In het bezit van gewei-fragmenten van het edelhert, afkomstig uit diluviale lagen van Twenthe. Wijlen pater dr. J. J. A. Bernsen en onze stadgenoot, dr. I. M. van dër Vlerk, con servator aan genoemd museum, hebben o a. in voordrachten voor de leden van het Geoiogisch-Mijnbouwkundig Genootschap 'oor Nederland en Koloniën reeds de aan dacht gevestigd op de aanwezigheid van deze dlerenresten, waarvan verscheidene de sporen van een bewerking vertoonen, waardoor ze gebruikt konden worden, hetzij 'oor het verrichten van landarbeid, hetzij ten behoeve van de huishouding. De ver- Jaardiger van deze oude werktuigen moet hebben behoord tot een menschenras uit den Rendier-tijd, den tijd, toen het landijs 'an den vierden (en laatsten) ijstijd (de würm-ijstijd) zich langzaam naar het Noorden terugtrok. Deze tijd moet meer dan 20.000 jaar achter ons liggen. Er moesten dus toen al menschen in Twenthe geleefd hebben. Ze hadden hun sporen achtergelaten. Doch dezen diluvialen ttensch zelf kon men nog niet vinden. Tijdens het graafwerk, dat ten behoev./ 'an het Twenthe-Rijnkanaal tussche t Zutphen en Hengelo verricht werd, heeft dr. van der Vlerk geregeld contact onder houden met de daaraan verbonden inge nieurs en opzichters. Telkens kwamen er weer zoogdier-resten en ook wel bewerkte gewei-fragmenten voor den dag. Totdat eindelijk de vorige maand telefonisch bericht binnenkwam, dat er een men schenschedel gevonden was. Vanzelfspre kend heeft dr. van der Vlerk zich terstond derwaarts begeven en de juiste vindplaats vastgelegd. In samenwerking met den be kenden palaebotanicus. mr. Florschütz uit Velp. is men -nog steeds bezig om het ge- heele laagprofiel ter plaatse nauwkeurig te onderzoeken. Het mag echter wel als vaststaand worden aangenomen, dat de laag, waarin de schedel gevonden is, van diluvialen ouderdom is. De schedelkap, waarvan wij hierboven reproducties geven, is gevonden in de petroleumhaven, welke door de ge meente Hengelo bij de Boekeiosche brug over voornoemd kanaal ten Zuiden van Hengelo wordt gegraven. De schedel lag drie-en-een-halve meter onder het maai veld in een kleilaag. Tegelijk met den schedel vond men ook weer resten van zoogdieren en enkele stukken bewerkt ge wei van het edelhert. De schedel is momenteel in onderzoek bij prof. dr. A. J. P van den Broek te Utrecht, die bereids heeft kunnen vast stellen, dat wij hier te doen hebben met de Homo recens fossilis, de jong-diluviale meitsch, hehoorend tot het Cro-Magnoaras. STAATKUNDIG GEREF. PARTIJ. Propaganda-avond in „Rehoboth". De Staatkundig Gereformeerde Partij heeft gisteravond in het gebouw Rehoboth een propaganda-samenkomst belegd in verband met de a.s. gemeenteraadsver kiezingen. De voorzitter, de heer C. H. Overduin, las bij opening Hosea 4, waarna hij allen hartelijk welkom heette. In een kort ope ningswoord zette spr. uiteen waarom de S. G. P. aan de verkiezingen deel neemt. Wij wenschen eenheid, maar alleen de eenheid op grond van Gods Woord en willen de beginselen uitgedragen zien zooals onze vaderen deze met goed en bloed hebben gediend. De heer Van Leeuwen, van Alphen aan den Rijn, die als spreker was uitgenoo- digd, kreeg hierna het woord. Spr. begon met de aanwezigen erbij te bepalen, dat Hosea 4 ons een zwarte blad zijde toont van het volk Israël. Meer en meer week Israël af van den Heer. Ook de kerk des Ouden Verbonds dreigde ten onder te gaan. Voortgaande teekende spr. de parallel tusschen Israël en Nederland. God heeft Nederland evenals Israël al vaak verlost van de banden, welke het Nederlandsche volk omkneld hielden. God heeft wonde ren gedaan te midden van ons volk en stap voor stap Neerlands volk ontworsteld aan Rome's en Spanje's macht. Het Nederlandsche Volk heeft toen ook bij monde van den eersten Oranje-vorst een verbond gemaakt met den Potentaat der potentaten. Ons volk was toentertijd groot. Het Woord Gods had ingang in het midden van ons volk. Onder Gods leiding is Nederland dan ook groot geworden. Maar evenals Jeremia moest klagen over Israël, dat het God had verlaten, zoo heeft ook Nederland God vergeten. De zonen der reformatie hebben God den rug toe gekeerd en de leer der waarheid en god zaligheid verduisterd. Er wordt een leer verkondigd waarmede duizenden bij dui zenden naar de rampzaligheid worden ge voerd. Het eenige en waarachtige evange lie wordt weggedoezeld. Duidelijk zien wij in alles, dat de tee- kening van Israël geheel van toepassing is op Nederland. Zal God dan niet afdalen met Zijn oor- deelen in Nederland? Wij hebben Gods ordonnantiën versmaad en nu komt God in de uitvoering van zijn bedreigingen op de aarde. Er is overvloed van voedsel, dat vernietigd wofdt en ziet, Nederland ver gaat van honger. Bij tientallen zijn er menschen, die aan het allernoodigste ge brek hebben. Oud-minister Steenberghe en de ge- geheele regeering willen dit wel loochenen, maar dit is onmogelijk, want de feiten zijn er. Handel, industrie, tuin- en landbouw kwijnen weg. En allerwegen vraagt men naar de oorzaak niettegenstaande de re geering tal van tegemoetkomende wetten in het leven roept. Het helpt al niet, want het Nederlandsche Volk heeft God verla ten. Etn redmiddel is er maar: in de schuld komen voor God. Wij kunnen pro- beeren wat wij willen, maar steeds zullen wij dieper zinken, omdat God nooit Zijn eer aan een ander zal wegschenken. Wat zou het een weldaad zijn als het Neder landsche Volk eens wilde buigen voor God en Zijn oordeelen aanvaarden. Er is geen crisis en malaise, maar het zijn de oor deelen Gods. welke wij heden ten dage ondervinden. God spreekt en God zal zich zelf handhaven, ook in Nederland. De knaapste koppen, aldus spr., verga deren onophoudelijk wat te doen om uit de crisis te komen, maar dit zal ze niet lukken, zoolang het Volk niet terugkeert tot God. Kwamen wij eens uitwendig in de schuld, dan zou God ook Zijn oordee len opheffen. Met een voorbeeld uit Is- raëls dagen toonde spr. een en ander aan. Als volk van Nederland zijn wij echter zoo ver weggezonken, dat wij, met alle vroomheid die in Nederland is, niet eens uitwendig in de schuld willen. Met alle crisiswetten heffen wij de hand op tegen God en zeggen: wij zullen het zelf wel doen. Vervolgens wees de heer Van Leeuwen erop, dat het zal moeten komen tot de volle openbaring van de ordonnantiën Gods. Het, niet een, evangelie zullen wij weer moeten verkondigen en aanvaarden. Voortgaande toonde spr. aan, dat het een eisch van de Overheid is Gods zaak te behartigen en Zijn naam te handha ven. Wij zien echter, dat zij de ordonnan tiën Gods verloochent. Er wordt dan wel gezegd, dat men met een gemengde over heid heeft te doen, maar laten wij, aldus spr., er ons toch goed rekenschap van geven, dat God tot het heele menschelijke geslacht gezegd heeft Zijn geboden te houden: Tot de wet en tot de getuigenis! In verband met art. 36 wees spr. op de roeping van de Overheid ten opzichte van de religie. In een uitvoerige beschouwing, getoetst aan het geloofsleven van Hlskia, wees spr. erop, dat God den gansch onbeholpen mensch wil helpen. Het zou, aldus spr., een weldaad voor het Nederlandsche volk zijn, als wij zulke overheidspersonen had den, overheidspersonen, die willen buigen voor God en tot Hem willen komen als een zondaar. Scherp hekende spr het ontbreken van een wet voor bestrijding van de Godslas tering, de indertijd aangenomen wet van minister Donner t.o.v. de bescherming van godsdienstige gevoelens, deze scherp ver- oordeelend als een wet, die veel te vaag Is, De vereenlging „De Dageraad" b.v. kan onder deze wet doorgaan met haar athe ïstische propaganda. Daarom hebben de S. G.-Kamerleden ook tegen de wet-Don- ner gestemd. Sprekende over de Zondagsrust zeide spr. dat de overheid en ook de gemeen telijke overheid den mensch aanzet tot zondigen. Duidelijke bewijzen hiervoor zijn de reclame-platen aan de stations, die uitnoodigen om op Zondag van een va- cantle-trein of speciale trein tot bijwo ning van voetbalwedstrijden gebruik te maken. Schande is het ook, dat de bios copen op Zondag open zijn en dat de voetbal rolt op het voetbalterrein op den dag des Heeren. Ook tegen de openstel ling van winkels op Zondag waarschuw de spr. met klem. De heer Van Leeuwen eindigde, nadat hij nog zeer afkeurend had gesproken over de wijze waarop het 3-October-feest gevierd wordt met een opwekking om zijn stem uit te brengen op den candi- daat van de Staatkundig Gereformeerde Partij. Na een kort slotwoord van den heer Overduin werd de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze gesloten. BIJEENKOMST VAN DEN VRIJHEIDSBOND. Sprekers: ir. A. G. Bosman en de heer W. v. d. Laan. In de zeer matig bezette groote Burcht zaal hield de Vrijheidsbond een openbare vergadering, welke geopend werd met een kort inleidend woord van prof. dr. B. D. Eerdmans. Deze wees er op, dat de ge meentepolitiek de politiek is, die ons het meest nabij ligt. In de afgeloopen periode ontbrak bij meerdere gemeentebesturen liet noodige bewustzijn, zoodat regeerings- ingrijpen noodzakelijk was. De liberale vertegenwoordigers hebben in onze stad het vertrouwen niet beschaamd. Prof. Eerdmans heette dan de beide sprekers, ir, A. G. Bosman en den heer W. v. d. Laan, een der nieuwe candidaten voor den Raad, welkom. Ir. Bosman besprak allereerst de werk zaamheid der liberalen in den Raad. Drie liberalen kunnen slechts zelden bij een aantal van 35 leden een grooten invloed op de beslissingen uitoefenen, aldus spr. Toch waren zij meerdere malen tot steun, vooral in financieele aangelegenheden. Speciaal de linkerzijde maakt zich schul dig aan te weinig verantwoordelijkheids besef inzake de bezuiniging. De toestand is heel ernstig, hoewel de Leidsche be grooting nog altijd sluitend is geweest. Doch als men nauwkeuriger toeziet, ge schiedde zulks met aanspreking der reserves. Vèr over het millioen heeft men daarvan reeds verbruikt. Wij verarmen zienderoogen en men vraagt zich af „Waar is 'teind?" Het heeft spr. dan ook ver baasd. dat Ged. Staten de begrooting goedkeurden. Doch dit is ook met vele andere gemeenten het geval: Ged. Staten zien ook geen anderen uitweg Leiden teert de laatste jaren voortdurend in. Dat is een gevaar, hoewel men het prijzen mag, dat er nog reserves zijn. Daarbij gaan ook de inkomsten achteruit. De ge meente tracht zooveel mogelijk de werk- loozen tegemoet te komen in hun bekla genswaardig bestaan. Weth. Romijn slaag- BINNENLAND. Verzekering tegen wettelijke aansprake lijkheid bij snelverkeer wordt verplichtend gesteld; gedeeltelijke voorrang op hoofd wegen (3e Blad). AmsterdamBatavia in 5'/j dag; onder houd met de heeren Martin en Scholte (3e Blad). De Spoorwegen over de kwestie Spoor- hout (Binnenland, 3e Blad). Het werkloosheidssubsidiefonds; nadee- lig slot voor 1935 van f. 4,6 millioen (Bin nenland, 3e Blad). De reismarken worden duurder (Bin nenland. 3e Blad). De misdadigers te Oss; twee vrouwen gearresteerd (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Het Engelsche Lagerhuis weer bijeen (Buitenland, le Blad). Rond het conflict in Noord-China (Bui tenland en Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. de er echter in eenige mooie werkver schaffingsobjecten te vinden, hetgeen tot verheugenis stemt. De S.D.A.P. werkt, aldus spr., echter helaas voortdurend zulke objecten tegen, in verband met de loon- kwestie. Slechts langs den weg der bezuiniging kan verbetering komen, doch de S.D.A.P. ziet zulks niet in. In dit verband weerlegde spr. het standpunt dier partij naar aan leiding van 'n kortelings te Oegstgeest ge houden rede van mr. Van Eek. Van het standpunt van handel en industrie wordt echter nooit eenige notitie genomen. Spr. besprak uitvoerig zijn inzichten omtrent verhooging der koopkracht. Dit kan alleen geschieden door de artikelen goedkooper te maken. Daartoe dienen allereerst de onkosten (arbeidsloon, sociale lasten, be lastingen i omlaag te gaan. De S.D.A.P. wil juist niet aan de loonen tornen: de industrie ziet echter geen anderen uitweg. De S.D.A.P., die steeds de persoonlijke vrij heid beknotte, schermt nu plotseling met den strijd voor de vrijheid, hetgeen spr. ten zeerste bevreemdde. De liberalen ech ter hebben altijd voor de vrijheid gestre den en zij zullen zich deze leuze niet laten ontfutselen. Wij moeten vasthouden aan de oude economische wetten, aldus ein digde spr., wil er sprake van verbetering kunnen zijn. Foto H. JONKER, Leiden Bij de gisteravond gehouden inschrijving voor deelneming aan den op Woensdag 3 Juli te houden lustrum-hengelwedstrijd bleek voor dit onderdeel van het feest programma een zoodanig groote belang stelling te bestaan, dat de politie eraan te pas moest komen om de adspirant-henge- laars netjes in de rij te zetten. Er gaven zich niet minder dan 263 gegadigden af, zoodat de Commissie besloot de inschrij ving hedenavond niet meer open te stellen teneinde te voorkomen, dat door een té groot aantal deelnemers de organisatie in het gedrang komt. Onze foto toont de ad- spirant-hengelaars voor het secretariaat der Lustrum-commissie, Breestraat 41.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1