De wedstrijden van Hollandia Maan Jag 17 Juni 1935 No. 23 De Roeiwedstrijden. Het voornaamste Nieuws van heden. De Zeilwedstrijden. 76,te Jaargang Triton wint het hoofdnummer - De Bertha-prijs voor Njord - Zeven baanrecords verbeterd (Van een redacteur). Na een matten Inzet ls het tweedaag- I sche Hollandia-festljn toch nog een sport- I evenement van beteekenis geworden. Het I veer werkte het leveren van goede pres- I taties In de hand de ploegen hadden Iden matigen wind recht In den rug I maar dat niet minder dan zeven baanre- I cords werden verbeterd, kan uit dat feit I alléén toch niet worden verklaard, doch I bewijst, dat er aan deze wedstrijden een lieer serieuze training is voorafgegaan, I waardoor de roeiers in den allerbesten Irorm aan de start verschenen. Het Leid- I sche Njord droeg van dat succes wel het I leeuwenaandeel weg door liefst drie baan- I records voor haar rekening te nemen, n.l. I in de Oude Vier, Jonge Acht B en Lichte I Vier. Is het wonder, dat de Leldsche sup- Iporters uitgelaten waren van vreugde, dat Ivelen hunner het risico van een verblijf lin een wankele roeiboot op het water ver- Ijaten en hun enthousiasme door een bad lin den Rijn bekoeld zagen? Hun ultbun- Idlge vreugde werkte aanstekelijk; zij lx.aakte, dat ook de supporters van andere |ereenlgingen hun favorieten luidkeels legonnen aan te moedigen en een over winning van hun ploegen met daverend ■gejuich begroetten Het publiek, dat om [onnaspeurlijke redenen zijn sympathie voornamelijk pleegt te verdeelen tusschen Laga en Njord, mengde zich eveneens in het koor en zoo ontstond vanzelf de be kende Hollandla-sfeer, waarop we Vrijdag tevergeefs hadden gewacht. Honderden fietsers verdrongen zich weer als van ouds temidden van tientallen auto's op éen smallen weg van start tot finish en verrichtten de meest halsbrekende toeren ionder zich om loeiende claxons of ron kende motoren te bekommeren. Een hun ner ondervond hiervan de onaangename ïevolgen; zijn karretje werd onder onze perauto keurig netjes 'dubbelgevouwen; de berijder sprong bijtijds terzijde en botste tegen een niets kwaads vermoeden den toeschouwer op, die daardoor zijn evenwicht verloor en achterover ln een moddersloot terechtkwam, waar hij kopje onder, In verdween. Dit en dergelijke voorvalletjes verhoogden de algemeene vroolijkheid, waarin slechts het slachtof fer niet deelde. Aan den eenen kant re gelde de veldwachter van Koudekerk de drukte bij de start, terwijl langs den Rijn en bij de finish de Alphensche politie, bij gestaan door rijksveldwachters, het ge heel onder de beproefde leiding van in- ipecteur Van Beek met succes in de weer vas om althans eenige orde in den ver keerschaos te scheppen. Ulrich's kapel overstemde bij tijden de de cacaphonie van vele geluiden met haar bekende vroolijke klanken. Kortom, dit was wederom Hollandia op z'n best: goede fport, mooi weer en een opgewekte stem ming, waarin zelf de meest lauwe toe- Khouwer werd opgenomen. Wie de prijzen wonnen. In den aanhef memoreerden wij reeds de voornaamste successen van Njord, dat met het grootst aantal overwinningen voor de vierde maal beslag legde op den Bertha-prijs en dus het volgends jaar de kans krijgt dit begeerde kleinood defini tief in zijn bezit te krijgen. Bovendien eindigden de Leidenaars viermaal op de tweede plaats (Jonge Twee B, Vier zon der stuurman. Jonge Skiff A en Over- naadsche Skiff) en tweemaal als derde (Overnaadsche Twee en Oude Acht). Hierna volgt Triton met twee eerste twee tweede en een derden prijs. Nereus met twee eerste en een derden prijs, Wil lem III en 't Spaarne, elk met twee eerste Prijzen, Laga met één eersten, twee twee de en twee derde prijzen, Amstel met één eersten en twee tweede prijzen, de Hoop met één eersten en één tweeden prijs en de Laak met één eersten prijs. Argo won twee tweede, die Leythe en de Maas elk tén tweeden prijs. Hierbij zijn niet inbegrepen de prijzen In de vier damesnummers, die gewonnen werden door Dordt. Willem III, Nereus en Be Laak. Behalve door Njord werden nog baanre cords verbeterd door de Overnaadsche Skiff van De Hoop (Jan Zeegers), de Overnaadsche Vier van de Laak. die zijn eigen record van den vorigen dag eenige Woonden naar beneden bracht door de Ridder van het Spaarne in het nummer Jonge Skiff A en de Oude Acht van Tri ton, die een zeldzaam mooie race roeide, Wellicht de fraaiste, welke we door een "ederlandsche ploeg sinds jaren zagen. De spanning was ongetwijfeld grooter bi den voorafgaanden strijd der Jonge A- •ehten, maar roeitechnisch stond de race van de Utrechtsche Oude Acht op een veel hooger niveau. Voor het verloop der verschillende wed strijden verwijzen wij naar onderstaande gedetailleerde verslagen. Het programma werd Zaterdag Ingezet met den eenlgen voorwedstrijd van dezen dag, n.l. de eerste heat van de Overnaadsche Vier. tusschen Triton en Nereus. De Amster dammers gingen er direct in een hoog tempo van door en hadden op de eerste baanhelft een lengte voorsprong behaald. Triton roeide rustiger en vergenoegde zich met de tweede plaats. Op de laatste 1000 meter kon Nereus het niet meer bol werken. Alle roeiers snoekten alsof het een visch- inplaats van een roeiwedstrijd was en hun eenige verdienste was, dat ze ondanks den steeds grooter wordenden achterstand, na iedere snoek maar weer begonnen en niet van opgeven wisten. Triton won gemakkelijk in 7 min. 42 sec. met 5 lengten. In den eindstrijd der Jonge Skiff A liep de Njord-sculler De Walle hard van stapel. Hij stuurde evenwel minder goed, waardoor hij bij de piketten weer verloor. Op 1000 M. lagen de booten gelijk; daarna raakte De Walle zichtbaar ver moeid en kon de Spaarne-sklffeur De Ridder ln goeden stijl rustig ultloopen om met l'/i lengte voorsprong als eerste door de finish te gaan. Zijn tijd bedroeg 7 min. 55 3/5 sec., waardoor hij het baanrecord, dat sinds 1931 op naam stond van Pleterse van de Hoop, met 1/5 seconde verbeterde. Het volgende nummer, de strijd der Oude Vieren gaf den NJord-aanhang reden tot Jui chen. Na een gelijke start kwamen de Leidenaars een halve lengte voor op de Hoop, maar op 950 Meter lagen beide ploegen weer boord aan boord. Njord ver hoogde daarna het tempo tot 34 slagen en kreeg opnieuw een halve lengte voor sprong. De Hoop gaf prachtig partij en zette op 1700 Meter de eindspurt in. Njord had echter voldoende reserve om de fel spurtende Amsterdammers van zich af te houden en met 'Is lengte verschil ging Njord over de eindstreep. -Tijd 7 min. 9 sec., hetgeen wederom een nieuw baan record beteekende. Het oude record werd door Nereus in 1932 gevestigd in 7 min. 10 2/5 sec. De winnaars waren H. Flu, bg., J. Kolkman. M. W. C. de Jonge, H. J. du pon, sl. en L. D. J. Reeser, st. En nauwelijks was de vreugde in het Njord-kamp eenigszins geluwd of de Leid- sche Jonge Acht B boekte opnieuw een overwinning, wederom in recordtijd! Als dolzinnigen dansten de blauwjassen ln het rond, de bootjes pull den uit onder den last van enthousiaste supporters, die zich zoo spoedig mogelijk naar het bootenkamp wilden begeven en het was alleen maar een wonder, dat niet nog meerderen hun enthousiasme moes ten bekoopen met een ontijdig bad in den Rijn. Nu lagen er op een zeker oogenbllk „slechts" acht studenten in het water te spartelen. Na de start gingen Njord en Triton er ln een hoog tempo van door, waarbij de Utrechtenaren een kleinen voorsprong namen. Op 1000 Meter was er nog slechts gering onderling verschil. Triton ging toen met 'li lengte voorsprong op Laga aan de kop, terwijl Njord daar achter volgde met een kwartlengte ver schil. Even later ving No. 3 van Laga een snoek en sloeg overboord De rood- baadjes roeiden evenwel rustig door, maar vanzelfsprekend speelde de ploeg geen rol meer voor de eerste plaats. Triton en Njord leverden daarvoor een schitteren den strijd. Op 1900 Meter zette Njord de eindspurt ln: bij iederen slag liep de boot een decimeter in, steeds kleiner werd de afstand tusschen de belde bootneuzen; 15 meter voor de finish lagen ze vlak naast elkaar en onder oorverdoovend ge jubel van alles wat Njord Is of met de Leidsche club meevoelt, ging de boot met ongeveer 40 centimeter verschil door de finish. Laga met 7 man in de boot, volgde twee bootlengten achter Triton. De tijd van de Leidenaars bedroeg 6 min. 30 1/5 sec. of bijna 6 seconden korter dan hun eigen record van 1932. De kranige win naars waren: H. F. Heysing, bg., J. Faber, B. v. d. Stok, A. J. Zomievyle, A. A. F. Asjes, W T. Hepkema. K J. Hardeman, E. W. de Jonge. sl. en H. Möller. st. Daarne volgde een groot aantal num mers Dames-stijlroeien. De dames-vieren (juniores) waas voor de dames F. Petri, bg., W. Laaij, M. J. v. Drlel, H. W. Reinders, sl. en T. Ottevan- ger, st.vr. van Dordt; 2. Amstel. In het numer dames-skiff (jniores ze gevierde mej. A. Taconis (Willem III) over mej. v d. Weg van het Spaarne, terwijl in het nummer stijl-snelroeien dames- achten de ploeg van Nereus won van de Hoop-acht. De gelukkige winnaressen wa ren hier: mej. B. de Bruyne, bg.. mej. F. Wesenhagen, N. Maier, S. Eeftlnck Schat- tenkerk. A. Keppler, E. Hauer, A. van Lohuizen. A. M. G. de Kruijff, sl. en mej. H. Lebbink, st.vr. De dames-vieren van de Laak en de Hunze zetten er een dus danig scherp tempo ln, dat de Groning- sche dames na het passeeren van de eind streep even noodlg hadden om weer op verhaal te komen. De Laakploeg daaren tegen, bestaande uit de dames M. W. Smits, bg., C. M. L. Verspljck, A. J. Tulle ners, L. L. Folmer, sl. en mej. J. G. Bag- gelaar, st.vr., was nog volkomen frisch, toen zij als eerste door de finish ging. De beide dames-sklff-nummers gaven twee row-over van de Maas te zien. De eindstrijd der Lichte Vieren bracht de ploegen van Argo, Njord en Nautilus (de laatste buiten mededinging) aan de start. Njord was het snelste weg en bleef ook verder aan den kop. Argo lag van stonde af aan in derde positie en kwam er gedurende de geheele race niet aan te pas. Toen Njord als eerste de finish passeerde, had Nautilus ln 'n kra nige eindspurt nog kans gezien den ach terstand tot slechts één lengte te redu- ceeren. Was de vreugde over deze derde Leldsche overwinning uit den aard der zaak groot, deze steeg ten top toen be kend werd dat al weer een baanrecord was verbeterd. Njord bracht dit op haar naam in 7 min. 47 4/5 sec.; het oude re cord werd door de Leidenaars ln 1932 ge vestigd in 8 min. 2 sec. De recordhouders zijn: L. D. Cleyndert, bg., L. D. G. Krol, J. Varkevisser en Th. J. Damsté, sl. en J. M. Reekers, st. In het nummer Overnaadsche Skiff bewees Jan Zeegers van de Hoop, dat hij niet alleen hard kan loopen. maar ook roeien, door onzen stadgenoot de Walle met 3 lengten te verslaan en de baan het wordt bijna eentonig! in record tijd af te leggen, n.l. ln 8 min. 15 sec. of ruim een halve minuut beneden het oude record van den Laak-sklffeur Mulder, die er in 1931 8 min. 45 3/5 sec. over deed En nóg kwam er geen einde aan de record-woede. De Laak-ploeg verbeterde zijn eigen record van den vorigen dag in het nummer Overnaadsche Vier opnieuw met 6 seconden en bracht dit op 7 min. 32 1/5 sec. De strijd ging hier tus schen De Laak. die Leythe en Triton. Na een gelijke start nam de Laak de leiding met onze stadgenooten ln de tweede en Triton ln de derde positie. Die Leythe roeide rustig, maar voerde het tempo niet voldoende op. Triton bleef meer en meer achter. Toen de Hagenaars het tempo even verslapten, kwam die Leythe bijna langszij, maar eenige felle spurtjes deden de Laakboot weer vooruit schieten en ten slotte won de Laak met 11/4 lengte voor die Leythe; Triton bleef vele lengten ach ter. De winnende ploeg was als volgt, A. Semmelink, bg., H T. de Raaf, P. L, Wery, J. C. Swaab, sl. en S. E. Swart, st. In het nummer Oude Skiff bleek Witkamp van de Maas niet opge wassen tegen ten Houten van Willem III. die zijn tegenstander kalm den kop liet nemen, maar hem halverwege de baan zonder inspanning passeerde en met 3 lengten won in 7 min. 511/5 sec. Een van de felste gevechten van dezen dag werd geleverd door de ploegen van Am stel. Nereus en Laga in het nummer Jonge Acht A. Nereus lag gedurende driekwart van de baan een taflengte voor op Amstel, dat op zijn beurt Laga weer iets achter zich liet. Daarna kwam Amstel iets naar vo ren. zoodat 300 meter voor de finish, de winnaar nog met geen mogelijkheid was aan te wijzen. In de eindspurt kwam Ne reus onweerstaanbaar naar voren en won met */i lengte voorsprong op Amstel, dat Laga 1/4 lengte achter zich liet. De tijd van de winnaars bedroeg 6 min. 33 1/5 sec. De zegevierende roeiers waren v d. Linden, bg.. Korthals Altes, de Bel, Oldewelt, Marres. Bals, Stokhuyzen. Bloe mendal, sl. en van der Ham, st. Zoo waren we dan genaderd tot het slot- en hoofdnummer, den strijd der Oude Achten van Laja, Njord en Triton. Het werd een prachtige, enerveerende strijd tusschen drie technisch uitstekend roelende ploe gen. waarvan vooral Triton een groot- schen indruk achterliet. De ploeg was schitterend op elkaar ingesteld, het wa ter- en beenenwerk zeer goed verzorgd, de slag rustig, lang en soepel, kortom een acht, zooals we in geen tijden op Hollan dia hebben gezien. Laga en Njord gaven kranig partij, bleven tot op 1000 Meter boord aan boord, maar zakten daarna af. Bij de finsh was het verschil tusschen Triton en Njord 2'/i lengte. De Tritonee- zen waren na afloop van de race volko men frisch en roeiden rustig door naar het booten-kamp! De tijd van de win naars was 6 min. 27 seconden, juist 4 se conden onder den tijd dien Laga in 1926 maakte! De triumfeerende roeiers waren: W. S. Schmoutzigner, bg.. J. Goslinga, H. B. Struiving de Groot, M. F. Mörzer Bruyns, J. I. van der Leeuw, F. B Heber- lein, J. Hamaker, H. de Langen, sl., en H. H. F. Hobbel, st. Rest ons nog een woord van dank aan het bestuur van „Hollandia" voor de ook dit Jaar weer ondervonden medewerking, alsmede aan den directeur van het P.T.T.- kantoor te Alphen aan den Rijn en het personeel van het hulpkantoor te Ouds hoorn voor de getroffen maatregelen en vlotte bediening, waardoor de telefonische verbinding met onze redactie in recordtijd tot stand kwam. DAMMEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN. M. OPTENDREES HEROVERT DEN TITEL Tevens winnaar van den Leidsch Dagblad-beker. M. Optendrees. De eindstand der wedstrijden om het kampioenschap van Leiden is: gesp. gw. rm. vl. pnt. M. Optendrees 14 9 4 1 22 J. Blom 14 7 7 21 J. Kleer 14 8 5 1 21 S. v. d. Wijngaard 14 6 3 5 15 Ligtvoet 14 6 3 5 15 Joh. Klinkenberg Jr. 14 4 6 4 14 P. van Mastrigt 14 4 6 4 14 C. Gastelaars 14 4 5 5 13 E, Sladek 14 5 3 6 13 A. ter Haar 14 5 3 6 13 H. de Water 14 3 6 5 12 S. v. d. Reek 14 5 1 8 11 I. Teleng 14 2 6 6 10 T. D. v. d. Bosch 14 1 6 7 8 J. A. Bernsen 14 2 3 9 7 Voor 't eerst van deze wedstrijden om den zilveren wisselbeker van het Leidsch Dagblad, is dit tournooi gespeeld onder auspiciën van het Haagsch District, waar toe ook Leiden behoort, en wordt dit Kam pioenschap dan ook voor 't eerst als zoo danig erkend door den Nederlandschen Dambond. Tevens gold hierbij de bepaling, dat een speler minstens 40°.'o van het aan tal te behalen punten (ditmaal dus 12) moest veroveren, om gerechtigd te zijn, volgend jaar wederom deel te mogen nemen Het heeft ook ditmaal niet aan span ning ontbroken. Vooral tusschen het drie tal: Optendrees. Blom en Kleer, is het tot het laatst toe, een hevige strijd geweest. De roei- en zeilwedstrijden van Hollan dia; Zaterdag werden zeven baanrecords verbeterd. P. S. V. is voetbalkampioen van Neder land. De dames-athletiekwedstrijden om den Prinses-Julianabeker gewonnen door A.D.A. Duitschland wint den landenprijs bij het concours hippique te Amsterdam. Eerst de laatste partij, bracht de beslis sing ten gunste van Optendrees, die aan remise genoeg had, waarmede hij voor de 2de maal (ook in 1933 mocht het hem ge lukken) beslag wist te leggen op den titel van Leidsch Kampioen en op den fraaien wisselbeker. Zeer zeker is Optendrees een der weini ge spelers, die er aanspraak op mag ma ken. Hij heeft ook ditmaal weer, na een wat onfortuinlijke eerste partij (de eenigq welke hij verloor) vrij constant spel ver toond, en een score van 22 uit 28 te be halen punten, geeft wel een goed beeld van de kracht van dezen speler! Blom en Kleer, die slechts met één punt minder, gezamenlijk de 2de en 3de plaats bezetten, hebben niet minder verdienstelijk gespeeld. Hierbij dient nog opgemerkt, dat Blom het genoegen smaakt, de eenige speler te zijn, die in dit sterk tournooi ongeslagen bleef, al had dit in een 2-tal partijen wel anders kunnen wezen. Zoo is het b.v. van een speler als Kleer onbegrijpelijk, hoe hij een finaal gewonnen staande partij tegen Blom, toch remise liet worden, waardoor hij juist een punt te kort kwam om met Optendrees gelijk aan te komen. v .d. Wijngaard en Ligtvoet die dan vol gen, met elk 15 punten, kunnen hiermede tevreden zijn, doch van Klinkenberg en Mastrigt hadden we meer verwacht, vooral van eerstgenoemde. Gastelaars als oud kampioen, heeft ditmaal een poover figuur geslagen, doch kan ontegenzeggelijk veel beter. Sladek was de groote verrassing in dit tournooi, en heeft heel wat „kopstuk ken" doen struikelen, en met wat meer zelfbeheersching had hij ook zijn partij tegen Blom gewonnen, n elk geval heeft hij zijn 40%> gehaald, wat voor dezen speler in een dergelijk tournooi een heel mooie pres tatie is! Ter Haar heeft aan den lijve ondervon den. dat de weg naar het kampioenschap niet altijd over rozen gaat, en bij deze sterke bezetting niet de minste kans ge kregen op behoud van zijn titel. H. de Water behaalde nog juist de benoodigde 12 punten, om volgend jaar weer mee te mogen dingen, wat voor de volgende spe lers: Reek, Teleng, v. d. Bosch en Bernsen afhangt van een beslissing hieromtrent, door het Haagsch District. De wedstrijden zijn om beurten bij „Mai- son Bemsen" en in „Oud-Hortuszicht" ge houden. De zeilwedstrijden op het Braassemer- meer vormden gisteren het besluit van het Hollandia-feest. En dat werd een zeer stormachtig slot! Want een harde Zuid wester gierde over den plas, tooverde schuim op de hooge golven en maakte het den deelnemers op dezen middag wel bui tengewoon moeilijk. Natuurlijk hielden de grootere schepen zich het best, maar ook zij konden het niet alle klaren! De Hol land II kreeg de fok onklaar en moest opgeven, de Walta, van Vermaat, was reeds uitgeschakeld voordat de kamp der vijf- en-veertlgers een aanvang genomen had. En dan de Boekanier! In de tweede ronde had de Boekanier, van Warner, op het Turfschuur de leiding overgenomen van de Benati II, die bij het aanwakkeren van den wind aan snelheid verloor en Juist had het sohot van aankomst geklonken voor de winnende Boekanier, toen een ge weldige rukwind den mast deed afknappen en het gansche tuig overboord wierp Dat gaf waarlijk toch wel even sensatie! Enkele seconden vroeger en de zege was aan Warner ontgaan. Van Staveren, de favoriet in de Regen boog-klasse, de man, die nergens sterker is dan op den Braassemer, vaar het ook gis teren zoo geducht spookte, vertoefde bij de Regenbogen geruimen tijd in de achter hoede om geleidelijk op te klimmen naar de vijfde plaats. Van der Mey scheen z'n Leede III ter overwinning te zullen voeren en zelfs toen de Hollandia bij het kruisen op het laatste rak tusschen de jachthaven Groenewold en de lijn van aankomst de Saenden en de Swan achter zich liet om de tweede plaats in te nemen, leek de posi tie vkn de Leede onaantastbaar. Van Sta veren bleef echter inloopen, vocht op het Turfschuur hardnekkig om Van der Mey van de eerste plaats te verdringen, en zag tenslotte weer op het laatste kruisrak waarlijk kans den uitstekend zeilenden Van der Mey vlak voor de eindstreep te passeeren! De Saenden, de Swan en de Kikker hielden in de verte een onderling duel. dat ten gunste van de Swan beslist werd. Onder de kleinere scheepjes werd een ware slachting aangericht! In den hoek bij de Leidsche Vaart stonden zware zeeën, die vier van de vijf A-jollen en vele B-jollen uit den strijd wierpen. Masten gingen overboord, andere jolletjes liepen vol of sloegen om. Het werd een chaos! Links en rechts lagen zeilers ln het water, hier en daar dreven scheepjes naar lager wal, terwijl de rillende bemanning door de voortdurend in actie zijnde begeleidende vletten en een sleepboot naar het start terrein werden gebracht... Wijselijk werd voor de kleinere scheepjes de race tot een ronde bekort. Wellicht zou den er anders vrijwel geen uitslagen te noteeren zijn geweest. We mogen nog opmerken dat de Nar- mada in de D-klasse geen tegenpartij had en dat Broer de eenige zeiler was, die ln de klasse der A-jollen zonder ongelukken de finish bereikte. Ziehier de resultaten: 45 M2. klasse: 1. Boekanier (stuurman Warner); 2. Benati n (B. Fenengai. Handicap-klasse: 1. Narmada (H. H. Tie- leman). Regenboog-klasse: 1. Hollandia (C. van Staveren); 2. De Leede III (W. Z. van der Mey)3. De Swan (H. Zulderbaan)4. Kik ker (J. E. Priester). Pampus-klasse: 1. Ruiter (R. Reitsma), 2 Zweiland (T. van Hooff Jr.), 3. Bries (M. Monde), 4. Fuut II (W. van Hattem); 5. Norremeer (J. C. P. Hofkesl. 12-voetsjolIen-klasse A: 1. Flits (L. J. F. Broer). B.M.-klasse: 1. Hilda II (C. van Schel ven2. Wig (W. G. M. van der Valk). 12-voetsjollen B: 1. Banjaart (mevr. H. M. de Meyere)2. Dreadnought (mej. van der Kwast); 3. Bruinvisch (D. N. Dietz); 4. Rana (R. Zadoks). 12 M2.-klasse: 1. All Weather (Jac. Stap); 2. Hiphaan (W. R. Ferwerda Jr.)3. Peule- schll (Th. F. Gebhard).

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9