76,te Jaargang MAANDAG 17 JUNI 1935 No. 23076 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. por regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd z^n. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lagei tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling dags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden •yan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTt' Voor.Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn?, per 3 maanden f.2 35. per week f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten^ (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd> Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DE MASKERADE-OPTOCHT OP 1 JULI A.S. KORTE BESCHRIJVING VAN DEN STOET. Een bonte mengeling van kleuren. Er is al veel geschreven over de geschie denis van Rederijkers en Landjuweelen, maar weinig nog werd er vermeld over den vorm, waarin in de komende maand de „herleefde" Rederijkers door de stad zullen trekken Zooals wel iedereen zal weten zullen bij den aanvang der Maske rade de onderscheidene deelnemende groe pen van verschillende kanten der stad naar het verzamelpunt bij den molen „De Valk" optrekken, teneinde de idee te wek ken. dat de Kamers, wier plaats van her komst veraf lag, op den bepaalden dag door de poorten binnen zijn gekomen, zich begevende naar de officieele ontvangst plaats. Bij den molen „De Valk", die hiertoe is uitgekozen, worden de vreemdelingen dan begroet en een nummer vendelzwaaien, een der oudste Nederlandsche volksspor ten. moet aan deze blijde ontvangst luister bijzetten. Eerst daarna volgt de werkelijke rond tocht door de stad, om „te zien en gezien te worden", zooals reeds eerder werd ge schreven. Het spreekt welhaast vanzelf dat de Leidsche Kamer voor zal gaan op dien tocht, om de vreemdelingen langs de versierde straten en singels te leiden. De volgorde der leden, naar hun positie jn de Kamers gerangschikt, blijft bij de meeste Maatschappijen i ongeveer de zelfde omdat de heele Inrichting der Ka mers zooveel gemeenschappelijks heeft. Van de Leidsche Kamers zijn de leden, de gastheeren, natuurlijk In grooten ge tale aanwezig en door den heelen stoet verspreid loopen groepen van hen. die allen een bepaalde rol vervullen. De hoofdafdeeling der gastheeren gaat voorop, aangekondigd door den stadsbode en 12 hellebaardiers. Dan volgeii de blazoen-drageTs, de boden en de herauten van de (Leidsche) Kamer der Witte Acoleyen met het blazoen van het gilde, aangevend wie zij zijn, die hen volgen, en vanwaar zij komen. De zotten, die achter hen komen, schijnen al heel weinig te voelen voor orde en regelmaat, maar loo pen heen en weer en houden de Rede rijkers en de omstanders voor den gek met hun „sotternijen". Dan verschijnt de vendrig van de Kamer om den belang rijksten persoon uit hun midden, den z.g. Keizer, de Eerevoorzitter, aan te kondigen en kort achter hem volgt deze dan ook. omstuwd door pages en bedienden, zelf gezeten op een schitterend opgetuigd paard. Dicht in zijn buurt rijdt ook do gewone Kamervoorzitter, de „Prins" der Maatschappij, eveneens met zijn eigen bedienden. Die dan komen vormen het verdere be- ttuur der gezelschappen en meestal ont breekt ook een groot aantal gewone leden niet in den stoet. Deze personen, gekleed In de kleuren van hun Kamer, trekken voorbij al dan niet te paard, in groote, bonte groepen, Moge wellicht in de andere maatschap pijen de volgorde der leden een weinig van die der hierboven beschreven groep af wijken, groot zal het verschil wel nooit zijn: wel is steeds de kleeding en het aantal wisselend. De grootste en de meest nabije steden hebben de meeste vertegen woordigers gezonden, en in dat opzicht wint Haarlem het verre van de andere gasten. Direct op de hoofdgroep der Leidenaren volgt een aantal Edellieden uit de omge ving dier stad. Velen van hen zitten in de vroedschap der stad, en anderen be- kleeden wellicht een bijzondere positie in de Leidsche Kamer, waaraan zij het recht ontleenen om mee te rijden in den grooten 'toet. Achter hen verschijnt de Rotterdamsche Kamer, niet zoo groot In aantal, want de leden zijn gekomen van ver weg. verder dan een der andere gasten. Gekleed in donkergroene costuums, afgezet met oranjebruin (de kleuren van die Maat schappij) trekt de Kamer der Blauwe Acoleyen voorbij. Weer komt dan een groep van de gast heeren. voerend een beeld van de Godin Minerva, gezeten op een, met vier paarden bespannen, wagen. Om dit belangrijke Punt van den stoet heen loopt een aantal êeleiders en bedienden der Leide naren. vergezeld van een aantal hinderen, die zich meer tot den fraai ver sierden wagen voelen aangetrokken dan •ot het verdere deel van de lange reeks öer deelnemers. De Goudsche Kamer „De Goudsbloem" heeft daarachter haar plaats gevonden. Violet-bruin en geel-groen zijn haar kleuren, en alle leden gaan ook weer in Pakken van deze kleur gekleed Dan een groep muzikanten spe-lli-den tcoals men hen vroeger noemde, die bij de beidsehe Kamer behooren. welke als gast heer voor de muziek tijdens den optocht M zorgen had. De groote Haarlemsche Kamer, „de Pellicaen of Speelcoornen", is de volgende. Opmerkelijk is het aantal ruiters wat deze groep herbergt. Zeker zal de nabije ligging dier stad daar voor geen gering deel de oorzaak van zijn. Bijna de helft der leden is te paard gekomen om aan het Land juweel deel te nemen. Weer een groep Leidenaren verschijnt daarachter; het zijn de spelers van het tooneelstuk, dat de gastheeren ter eere van de gasten zullen opvoeren op den komenden dag. Deels gaan zij gekleed in het pak, dat zij op het tooneel zullen dragen, om de omstanders een indruk te geven van de opvoering, die hen te wach ten staat. Alle bekende personen uit de Vos Reinaerde zijn daar bijeen; Reynaert zelf, en Bruin, en Grimbeert de das en al de anderen, die een rol in het stuk te vervullen hebben. Maar de wagen, waar zij opzitten en naastloopen. rijdt spoedig voorbij en daarachter komt weer wat nieuws. De roodbruine en grijze costuums der Noordwijkenaren verschijnen. De leden zijn maar gering in aantal, ondanks het feit, dat hun stad zoo dichtbij ligt. maar Noordwijk was nog maar klein in den ouden tijd. Vrij snel trekken de leden van „De Lelie onder den Doorn" dus voorbij, om plaats te maken voor de laatste der gasten ..De Rapenbloem", de Kamer van Delft, uitgedost in costuums van rood en geel laken en fluweel. Dezen zfjn weer met velen gekomen en zij schijnen veel werk gemaakt te hebben voor dezen intocht. Vooral de Delftsche zotten in hun rare tweewielige wagentje gezeten, beloven een groot succes te worden voor hun Kamer. Een laatste muziekcorps besluit dan de bonte mengeling van den stoet. Bovenstaande is slechts een ruwe schets van den optocht, zooals die op Maandag 1 Juli, den Maskeradedag. door de stad zal trekken; veel vollediger, welhaast man voor man, is de opstelling te vinden in den feestwijzer, die binnenkort zal verschijnen en die, behalve dit een uitge breide beschrijving van het geheele ver dere deel der Lustrumweek bevat. Maatschappij is de oude benaming voor een Rederijkerskamer. R.K. ATHLETIEK- EN SPORTVER. „DE BATAVEN". Feestviering bij het 4-jarig bestaan. Gisteravond hield de R.K. Athletiek- en Sportvereen. „De Bataven" ter gelegenheid van haar 4-jarig bestaan een feestavond in de groote zaal van „den Buroht". Na de opmarsch opende de voorzitter de heer van Teylingen den avond met een welkomstwoord tot de vele aanwezigen. Spreker betoogde hoe verleden jaar de heer Janson als voorzitter moest bedan ken, doch het bleef helaas niet bij de ongesteldheid van den voorzitter, het be stuur en ook de vereeniging dreigde met een ziekte te worden aangetast. Na een bijzondere algemeene vergadering echter, waarin een nieuw bestuur werd gekozen, verheugt de vereeniging zich in een gesta- digen bloei. De athletiek-afdeeling heeft in de laatste wedstrijden voldoende bewe zen over uitstekende krachten te beschik ken en ook hedenmiddag zijn „de Bata ven" er in geslaagd een prachtigen beker te winnen. De afdeeling wandelsport mag zich eveneens over een groot succes ver heugen Spreker deed vervolgens een be roep op alle R.K. Leidsche gymnasten, om er aan mede te werken, dat ook de afdee ling gymnastiek bij de Bataven een stoere afdeeling wordt, de vereeniging waardig. De juniores voerden daarna op keurige wijze vrije oefeningen uit. waarna de ben jamins goed verzorgd werk aan de brug ten beste gaven. De rekstokoefeningen uitgevoerd door de heeren van de Bataven en van Sparta (Lisse), die in kracht en lenigheidsoefeningen grooten vooruitgang te zien gaven, werden herhaaldelijk met applaus beloond. De kleinste afdeeling jongens voerde daarna oefeningen op den bok uit. waarna de hoogere afdeeling haar capaciteiten aan de brug toonde. De vrije oefeningen van „de kleintjes" vielen bijzonder in den smaak, waarna de tur ners dit deel van den avond op waardige wijze met brugoefeningen besloten. Vóór de pauze sprak de geestelijk advi seur der Bataven kapelaan Schrama een propagandistisch woord voor de R.K. Sport en deelde tevens mede, dat tijdens de pauze een tombola zonder nieten zou worden gehouden. Na de pauze voerde „Ons Clubje" uit leden der Bataven, ..de Doodenrit" op, een klucht in één bedrijf, welke de lachlust uitermate opwekte en met een welverdiend applaus werd be loond. De voorzitter besloot den avond met een woord van dank tot alle aanwezigen, in het bijzonder tot de turners van Sparta en den heer A C. Goddijn, bij wien de leiding der gymnastieknummers in uitstekende handen was. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn en een dansje onder leiding van den heer Evert Castelein. GEM. KWEEKSCHOOL. Uitslag van het examen Nuttige Hand werken (6 candidaten). Geslaagd de dames J. B. Buningh (Voorburg). A. M. Buys, P. C. Nijkiel. A van Nood. M. Vlaardinger- broek en A. G. ten Wolde, allen alhier. Alle candidaten zijn dus geslaagd. Hiermede zijn de examens afgeloopen. BEROEPEN. De heer H. J. Kater, candidaat bij de Ned. Herv. Kerk alhier, ontving een beroep 'toezegging) naar de Ned. Herv. Gem. te Oterdum-Heveskes (Gr.). VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Excursie naar de Wereldtentoonstelling. Vrijdag en Zaterdag hield bovenge noemde vereeniging met een 20-tal leden een excursie naar de Wereldtentoonstelling te Brussel. Onder leiding van K. L. Waas dorp Vrijdagmorgen in de vroegte ver trokken kwamen de deelnemers per tou ringcar in de beste conditie pl.m. 11 uur op de tentoonstelling aan. Hier werden o.a. bezocht de paviljoens van Nederland, de Belgische Congo, Philips en de televisie- afdeeling. 's Avonds werd een bezoek ge bracht aan Oud-Brussel en het Luna-park. Zaterdagmorgen werd een rit door de stad gemaakt en werden de volgende beziens waardigheden bezichtigd: Paleis van Jus titie, Graf van den Onbekenden Soldaat, de Groote Markt en het bekende stand beeld van een heel klein manneke Hierna werd de terugtocht naar Antwer pen aanvaardt; in deze stad werden be zichtigd het Steen, de tunnelwerken en het Stadhuis. Na het diner werd de te rugreis naar onze goede Sleutelstad aan vaard, waar allen om 12 uur in de beste stemming zijn aangekomen. Hier bedankte de voorzitter de heer G. J. J. v. d. Linden namens het bestuur, den leider en de deel nemers voor alle medewerking. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Wij herinneren eraan, dat morgen, Dins dag, de laatste dag der aangifte is voor den autotocht van ouden van dagen, des morgens van 10—12 uur, Breestraat 91. DE POSTHARMONIE NAAR NIJMEGEN. Aan den 2den muzikalen bondsdag te Nijmegen ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Nijmeegsche postharmonie heeft ook de Leidsche Postharmonie deel genomen Met den trein om 7.56 vertrok de Leidsche Post in uniform en met vaandei naar Nijmegen. Nadat bij aankomst met andere deelnemende corpsen een wande ling door de stad gemaakt was, werd door alle deelnemende muziekcorpsen in den tuin van het Concertgebouw „de Vereeni ging" onder leiding van den directeur van de Leidsche Postharmonie. den heer M. Bolderdijk, de feestmarsch ten gehoore gebracht. Met den laatsten trein, die om 0.11 aan het station alhier aankomt, keerde de Leidsche postharmonie terug. TENTOONSTELLING VAN GEITEN. De alhier gevestigde geitenfokvereeniging organiseert 27 Juli een groote kringten - toonstelling. Voor deze tentoonstelling hebben reeds enkele afdeelingen van den bond haar medewerking toegezegd. Bo vendien kwamen al eenige medailles en geldprijzen bij den secretaris binnen, o.a. van de directie van het Leidsche Dagblad, Leidsche Courant, het hoofdbestuur van oen Prov. Bond van Geitenfokkers in Z- Holland, een geldprijs van dr, Emmens en van den heer Gróter te Voorschoten. EINDBAL ANTOON DE GROOT. Zaterdagavond heeft de heer de Groot zijn eindbal in „Zomerlust" gegeven. Reeds vroeg in den avond heerschte er in de mooi versierde zaal een gezellige drukte. Om precies halftien opende het orkest „The Melody Makers" het bal. Te circa elf uur werd onder leiding van den heer de Groot een kinderballet uitgevoerd dat veel applaus oogstte. Daarna nam de heer Breedeveld het woord, die namens de leerlingen en oud leerlingen een schrijfbureau en bloemen aanbood. De heer De Groot sprak een woord van dank, waarna tot diep in den nacht werd gedanst. Zaterdag slaagden voor 't examen „Machineschrijven" afgenomen door den Ned. R.K. Bond „St. Genesius" de dames: J. H. E. Groenewegen en S. H. J. la Rivière, leerlingen van de Mariaschool, Haarlem merstraat alhier. Maandag 24 Juni a.s. zal het veertig jaar geleden zijn. dat de heer C. van der Ham Sr. in betrekking kwam bij de N.V. Algemeene Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Batteljee en Terpstra, alhier. Van der Ham is in den loop der jaren opgeklommen tot chef van de bindery. Dit jubileum zal door de directie worden herdacht op Woensdag 26 dezer. Voor het te Den Haag afgenomen staatsexamen onderwijzer slaagde onze staigenoote, mej. T. C. A. Muys van dei- Moer. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Dinsdag 11 Juni 58, Woensdag 12 Juni 59, Donderdag 13 Juni 60, Vrijdag 14 Juni 60 en Zaterdag 15 Juni 59 volwas sen personen, DE ALGEMEENE TOESTAND. De vlootbesprekingen De oud-strijders. De Engelsche en Duitsche vlootdeskun- digen hebben hun overleg voortgezet. De delegaties zullen vandaag een plenaire zit ting houden Het beginsel-accoord zou door Berlijn goedgekeurd zijn. De afsluiting zou slechts wachten op de goedkeuring door Frankrijk en Italië. Men zou zes of zeven jaren overwegen als termijn voor de uitvoering van het Duitsche vlootprogram. De verhouding van 35 pet. zou nagekomen worden wat de globale tonnemaat, de tonnemaat per categorie en de bewapening aangaat. Op een demonstratie van 25.000 oudstrij- ders te Oldenburg heeft Oberlindober, de leider van den Duitschen bond van oor- logs-invaliden, het woord gevoerd. Hij zeide onder meer: „Wanneer wij juist in deze dagen steeds weer herinnerd worden aan de mannen uit de andere loopgraven, dan kunnen wij zeggen, dat zij zich met ons gemeten neb ben als dappere soldaten, en als zij bereid zijn ons over de grenzen en zee de vriend schapshand te reiken, willen ook wij met de mannen, die in den oorlog hun plicht hebben gedaan, samenwerken om den vrede voor ons volk te behouden. Oudstrijders begrijpen elkaar, omdat één ding hen verbindt: de onbaatzuchtigheid, waarmede zij voor hun volk op de bres staan. Als wij nu nagaan, wie tot den oorlog ophitsen, dan zijn dat niet degenen, die in den oorlog dienden, doch die verdienden. Wij zijn het er over eens, onverschillig of wij Duitsch, Fransch of Engelsch spreken, dat zij, die tot den oorlog ophitsen, In de voorste loopgraven moeten staan, wanneer de strijd inderdaad losbarst Ik zeg U: nooit heeft een volk iets bij een oorlog gewonnen. Vraagt bij alle volken de man nen, die den oorlog hebben gevoerd, of zij het Duitsche volk Ka ten of niet, en gij zult tot antwoord krijgen: wij houden van ons eigen vaderland en respecteeren de liefde van den Duitscher voor zijn volk. Precies zoo, kameraden, hebben wij de ver plichting den trots dier anderen te achten, waarbij voorwaarde is, dat men het Duit sche volk eindelijk als gelijkwaardig in de wereld erkent. Als iemand ons vraagt, tegen wien wij dan bewapenen, dan is ons antwoord: wij bewapenen tegen niemand, wij bewapenen voor het Duitsche volk, en wie dat niet be grijpen wil, wenscht bewust het Duitsche volk zijn veiligheid te ontnemen. Als ik een beroep doe op de oudstrijders der ge heele wereld om zich de uren te herinne ren, gedurende welke wij tegenover elkaar hebben gestaan en in welke wij elkaar hebben ieeren achten en waardeeren, dan geloof ik namens u te mogen vragen: gij kameraden uit de andere loopgraven, draagt de achting, die gij voor ons gevoelt, over op ons geheele volk!" Bij een demonstratie voor den vrede te Parijs, die georganiseerd was door den bond van oud-strijders van Macon, heeft de afgevaardigde Scapini, die in den oorlog blind is geworden, zich uitgesproken voor onmiddellijke Fransch-Duitsche onderhan delingen. Toen de vroegere luchtvaart-minister Pierre Cot het woord wilde nemen, werd geroepen: „De minister van den 6en Februari zal niet spreken!" Er ontstond een vechtpartij, waarbij verscheidene per sonen gewond werden. Ook een agent van politie werd gekwetst. De ordeverstoorders konden niet gearresteerd worden De Fransche oud-strijders hebben de Engelschen gevraagd een bezoek aan Frankrijk te brengen. BELGIE. De militaire diensttijd- De minister van nationale defensie, De- vèze, heeft het woord gevoerd op een banket van de reserve-officieren, en daar bij de kwestie van een eventueele verhoo ging van den diensttijd behandeld. „Ik heb er reeds eerder op gewezen," zoo zeide hü, „dat er krachtig naar moet worden gestreefd, op nog vollediger wijze de veiligheid van ons land te verzekeren. „De internationale toestand heeft zich gewijzigd. De mogelijkheid doet zich voor van een plotselingen aanval". Devèze erkende evenwel, dat de regee ring was gevormd op de basis van den militairen status quo. en dat zij geen dringende eischen kon formuleeren. Hij besloot met de uitnoodiging aan alle Belgen, bet vraagstuk op onpartijdige wijze te bestudeeren. zonder zich te laten leiden door verkiezingsbelangen, politie- ken strijd en vooroordeelen. In vervolg op ons verslag omtrent de opening van het nieuwe gebouw der Chr. Jeugdhulp vermelden wij nog dat de in richting geschiedde door de aannemers firma W. van Dijk, Morschweg 108, alhier. Aan het eind van het verslag van de officieele opening van het nieuwe recrea tiegebouw van „Èndegeest" staat, dat het woord werd gevoerd door ds. Huurman; dit moet zijn dr. F. J. Stuurman. BINNENLAND. Tegen de cumulatie; de inhoud van het ingediende wetsontwerp. (3e Blad.), Oud Minister Steenberghe over zijn af treden, (Binnenland, 3e Blad.) Toch nog een puf-aanvoerverbod?, (Binnenland. 3e Blad.) Auto bij Haren tegen een boom gere den; twee dooden en twee gewonden. (Gemengd, 2e Blad.) BUITENLAND. De actie der oud-strijders. (Buitenland, le Blad.) Rond het conflict in Noord-China. (Buitenland en Tel., le Blad.) Ernstige treinbotsing in Engeland. 14 dooden, 60 gewonden. iBuitenl. Gemengd, 2e Blad.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. WIJ K0MEH WOENSDAG BIJ U AAN! U" STELT OHS TOCH HIET TELEUR ENGELAND. Rede van Eden. Lloyd George's plannen van de baan? „Ik ken maar een wijze, waarop dat ge voel van veiligheid, waarnaar de volken haken, kan geschapen worden", verklaarde Eden in een rede te Guyscliffe, bij War wick, „en dat is, dat alle volken, zonder uitzondering, hun bijdrage leveren tot herstel van het vertrouwen, door duide lijk te verstaan te geven, dat zij bereid zijn elkander wederkeerig te steunen en dat elk volk zijn rol speelt bij de hand having der internationale orde. Zoo versta ik het collectief veiligheids systeem en voor zoover mij bekend, is de Volkenbond de eenige belichaming van een zoodanig systeem, weshalve ik over tuigd ben. dat wij aan den Volkenbond allen steun moeten bieden. Om een dergelijk systeem werkelijk ef fectief te maken, hebben wij velerlei in grediënten noodig, waarvan er helaas eenige ontbreken; één factor echter is on misbaar en mag niet ontbreken en dat is de steun van de Britsche regeering. De eerste rede van Baldwin, nadat hij het premierschap op zich nam. heeft dui delijk bewezen, hoe zeer de Britsche re geering zich er van bewust is, dat dit ele ment essentieel is voor onze buitenland- sche politiek. Wij stellen den Volkenbond op eoo hoogen prijs, wijl wij gelooven dat hij het beste middel is, om de internationale moeilijkheden te overwinnen, aan de ver warde wereld het vertrouwen terug te ge ven en een nieuwe internationale orde te scheppen, waar vrede duurzaam kan zijn." Reuter meent te weten, dat de kabinets- commissie, die met Lloyd George bespre kingen heeft gevoerd om diens „New Deal" te bestudeeren, in een aan het kabinet voor te leggen rapport zal verklaren, dat de plannen van Lloyd George geen enkel nieuw voordeel bieden ten aanzien van de plannen, die de regeering reeds in studie heeft. TSJECHO-SLOWAKIJE. Bezoek van Litwinof. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft Benesj den Sovjet-Russischen volkscom missaris van buitenlandsche zaken. Litwi nof, uitgenoodigd naar Praag te komen. Litwinof heeft deze uitnoodiging aan genomen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1