ELTAX LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 13 Juni 193S Telefoon 6 6 6 BUITENLAND. SPORT. PROP AC. AND A-AVOND CHR. HIST. UNIE. Dc heeren M. H. de Rcede en Jac. Wilbrink voeren het woord. De afd. Leiden van de Chr. Hist. Unie had gisteravond in de Graanbeurs een propaganda-samenkomst belegd, die. het weer in aanmerking genomen, vrij goed bezocht was. De voorzitter, de heer Y. Tijmstra. las bij opening Rom 13 1—8. waarna hij allen hartelijk welkom heette om dan een kort openingswoord uit te spreken Met nadruk wees sp.r erop, dat wij in den ver kiezingsstrijd waar. nuchter en zakelijk zullen zijn Wij zullen, aldus spronze beginselen op den voorgrond stellen en niet met schoonschijnende belorten ko men die toch niet verwezenlijkt kunnen worden. Aan het einde van zijn toe spraak wekte spr op getrouw te zijn aan e^^.glnsel en Chr Hist stemmen. De heer M. H. de Reede voerde hierna als eerste spreker het woord. In het begin van zijn rede stond spr. stil bij de heerschende crisis om dan terug te gaan tot den tijd van schijn-wel- vaart na den oorlog, die uitliep in een handelscrisis in 1929 De verwarring, die wij heoen ten dage meemaken is groot. Ook op politiek terrein heerscht groote verdeeldheid. Jammer ls het. dat hierbij geconstateerd moet worden, dat elke groote partij zijn loten naar rechts en links heeft. Hoe staan wij in deze verwarring ten opzichte van onze verantwoordelijkheid? Over den gemeenteraad vooral heeft de kiezer al gauw een eigen oordeel. Hierbij moeten wij echter oppassen, dat wij niet het eigen doch het gemeenschappelijk belang, waarbij weer het beginsel op den voorgrond dient te staan, op den voor grond stellen. Onze stem mag alleen be paald zijn naar een wei-gefundeerd be ginsel. Niet door belangen of kleine aan gelegenheden. zullen wij ons laten leiden De eenheid zullen wij zoeken en ver af staan van den klassenstrijd Hebben wij de prioriteit van het begin sel aanvaard, dan staan wij hierdoor met een op hlstorischen bodem hetgeen spr. met een enkel voorbeeld uit de historie aantoonde. Het beginsel moet voorop gaan, omdat er ook eenheid in de bestuursorganen dient te zijn. Er moet samenwerking zijn tusschen de landsregeering, de provinciale er de gemeentelijke De autonomie, die alleen maar bestaan kan in een georden- den staat met een geordend bestuur, zul len wij verdedigen. Dwaas is het daarom ook, dat in een gemeenteraad dikwijls zulke heftige discussies gevoerd worden, die feitelijk in het parlement thuis behoo- ren. De gemeenteraad heeft niet te spre ken over onderwerpen die bij 's lands re geering thuis behooren. Een diepe gedachte bij de C.H.U. is ook haar opkomen voor gezag en vrijheid Voortgaande stond de heer De Reede nog uitvoerig stil bij den eisch van ge zonde gemeente-financiën Bij de behan deling van een en ander toonde spr. aan dat de CH.U steeds aangedrongen heeft op een zuinig beheer der financiën ge paard gaande aan een zoo mogelijke ver lichting der lasten. Sor. ziet het als een vitaal belang handel, industrie en de bur gerij tegemoet te komen. Spr eindigde met op te wekken in eigen kring het Chr. Hist, beginsel uit te dragen en zijn stem bij de a s. verkiezing te geven aan de Chr Hist Partij. De heer Tijmstra dankte den heer De Reede voor zijn redevoering om dan nog een enkel woord te spreken over de ver kiezingspropaganda. Als tweede spreker voerde de heer Jac. Wilbrink, lijstaanvoerder bij de a.s. ver kiezingen. het woord. In den strijd op het terrein van het sociale-, maatschappelijke-, staatkundige en economische leven, aldus spr., zullen wij ons niet laten leiden door de materie, maar door diepere beginselen. Wij zullen voor de christelijke grond slagen in ons volksleven opkomen. .Alleen dan kan het een volk welgaan als het Gods ordonantiën houdt. Handhaving van de Zondagsrust is onze plicht. Ook voor de openbare zedelijkheid hebben wij op te komen. Te betreuren is het. dat C.D.U., H G S. en S G P gezien de resultaten bij de ge houden statenverkiezing, bij de gemeente raadsverkiezing met een eigen lijst uitko men. Dit is versnippering van protes- tantsche stemmen, die verloren dreigen te gaan. Opmerkelijk is het ook, dat de S.D.AP die zich steeds als een arbeiderspartij heeft gekenschetst, ook nu tracht de mid denstanders in haar partij op te nemen. Het is te begrijpen, dat bij de vermin dering in inkomen ook gevraagd wordt naar verlaging der huren. Dit wil niet alleen de S.D.AP. Doch ook dienen dan de hypotheek-renten verlaagd te worden. Dait de C.H.U. hiervoor eveneens een open oog heeft, laat zich begrijpen. Sprekende over de werkloosheid wees spr. erop, dat deze internationaal is. Wat de werkloosheid nog vergroot is, dat bij een toenemende bevolking een in krimping van het productie-proces plaats heeft. Ook de mechanisatie in de bedrij ven draagt het hare daartoe bij. Dat de gemeente maar zeer weinig kan doen tot inperking der werkloosheid laat zich be grijpen. Dat een en ander niet tot lijde lijkheid aanleiding zal geven ls eveneens duidelijk Alle reserves uit te putten, zou fnuikend zijn voor de gemeente. Na in het voorbijgaan een korte be schouwing aan de werkverschaffing te hebben gegeven, waarbij spr. aantoonde dat de C.H.U. alles wil doen om de werk gelegenheid te bevorderen, wees spr. op het Chr. Hist gemeente-program. Met groote beloften is zij nooit tot de kiezers gekomen. Wij vragen uw vertrouwen op grond van ons program en ons verleden. Onze beginselen zijn èn voor het heden én voor de toekomst van de grootste be- teekenis. Moge ons volk zich bewust zijn van het groote voorrecht, dat het bezit in de gees telijke vrijheid. Met grooten nadruk wekte spr op te stemmen op lijst 12. Laten wij met Gods hulp trachten het schip der Leidsche gemeente door de branding heen te helpen en te brengen naar betere tijden. De voorzitter deelde hierna nog mede, dat 24 Juni een groote propaganda-bljeen- RECLAME-5508 Door standplaats en telefoonpost Steenschuur hoek Korevaarstraat NOG SNELLERE SERVICE. komst wordt gehouden, waarna deze avond, die o.m. werd bijgewoond door wethouder Splinter en het pas afgetreden raadslid den heer Meynon. op Je gebrui kelijke wijze werd gesloten. NEDERLANDSCH TOONEELVERBOND, (.Afdeeling Leiden.) De jaarvergadering. Gisteravond werd in de bestuurskamer van den Leidscheu Schouwburg de jaar- üjkschc algemeene vergadering gehouden. Aangezien de presidente, mevr. v. Itallie van Embden in het buitenland vertoeft, werd deze vervangen door mevr. S de Vriesde Vries. Na goedkeuring der no tulen van de vorige ledenvergadering en voorlezing van eenige ingekomen stukken werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht. Hieruit bleek dat het leden tal iets is achteruitgegaan en dat overi gens de afdeeling weer veel voor haar leden heeft gedaan door het verleenen van 10 procent reductie op de abonne- ments- en andere voorstellingen en door het aanbieden van een gratis voorstelling, welke werd gegeven door het Rotter- damsch Hofstad Tooneel met een opvoe ring van ..Het eeuwige kind" ter gelegen heid van het jubileum van den heer An ton Roemer. De rekening over 1933/1934 werd goed gekeurd en in de kascommissie voor het nazien der rekening over 1934 1935 wer den benoemd de heeren prof. dr. L van Itallie. E. H Moens en jhr. C. C. Roell. De aftredende bestuursleden, mevr. W. van Itallievan Embden en de heeren B. Hageman en B. W. Menkhorst werden herkozen. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Amsterdam werden geko zen mevr. C. v. d. EistCoebergh en mevr. S. de Vriesde Vries. Hierna had een bespreking plaats over den beschrijvingsbrief van de algemeene vergadering te Amsterdam, waarbij aan de afgevaardigden betreffende eenige on derwerpen instructies werden gegeven. De pennlngmeesteresse deelde nog mede dat de toestand van de kas der afdeeling gunstig is, zoodat de mogelijkheid be staat dat in het aanstaande speelseizoen behalve de bekende reductie op de gewone voorstellingen aan de leden in plaats van één thans twee gratis voorstellingen zul len kunnen gegeven worden Na rondvraag sloot hierna de presidente de vergadering. CHR. OPLEIDINGSSCHOOL OOSTERSTRAAT 16. (Hoofd: W. A. Bodewes). Jaarlijksch uitstapje. Gisteren maakte een groep leerlingen uit het vierde en vijfde leerjaar wederom hun jaarlijksch uitstapje. Reeds om zeven uur in den morgen vertrokken de kinde ren met een touringcar van de Leidsche Autoboxengarage naar Utrecht. Hier be zichtigden zij de Oude Gracht, die met haar werven en kelders onder de straat een eigen schoonheid biedt, het Postkan toor met zijn prachtige hal, de Domkerk en het Domplein met het standbeeld van Jan van Nassau. In den Raadskelder onder het stadhuis, werd een kopje thee gedron ken en vervolgens een wandeling door de zen kelder gemaakt. Na Utrecht verlaten te hebben, leidde de weg naar de uitspaninng van de „Pyramide van Austerlitz". Hier werd de morgenboter ham genuttigd en een uurtje naar harte lust gespeeld. Vervolgens naar het vliegveld Soesterberg. Wat stonden de kinderen verbaasd over de moeilijke toeren, welke onze militairen in de lucht uitvoerden. De dag snelde voorbij en dus verder naar Amersfoort. Hier werd het middagmaal gebruikt en op de wandeling door de stad de Koppelpoort en de Amersfoortsche Kei bezichtigd. Van Amersfoort leidde de tocht door het prachtige Gooi langs Soest, Soestdijk iPaleis, monument van Waterloo, v. Spevk) naar Muiderberg. Muiderberg is een eldo rado voor kinderen. Hier vindt men bosch en zee vereenigd. De echo is wereldberoemd en een flinke speeltuin geeft weer afwis seling. Het Mulderslot werd natuurlijk niet overgeslagen. Wat genoten de leerlingen van de duidelijke vertelling van den slot voogd. die ons rondleidde. Een groot stuk Vad. Gesch. werd voor groot en klein naar voren gebracht. De dag spoedde ten einde. Over Amsterdam huiswaarts. Te Haarlem werd nog de avondboterham gegeten en omstreeks tien uur in den avond kwam het jonge gezelschap vroolljk zingend en heer lijk voldaan voor het schoolgebouw aan, waar een groot aantal ouders verlangend hun kroost opwachtte. Naast de Leidsche Autoboxengarage komt vooral den heer Drenth een woord van dank toe voor de prettige wijze, waar op hij ons den geheelen dag heeft willen rondleiden en het voor de geleiders alles zoo makkelijk heeft gemaakt. Door de politie alhier is aangehouden zekere H. S„ verdacht van verduistering van een schrijfmachine. Als vice-voorzltter van de in Sep tember a.s. te houden groote vee- en zui- veltentoonstelling treedt op de heer C. Bakker uit Oegstgeest. Bij H E. Stenfert Kroese's Uitgevers - mij. N.V. te Leiden en Amsterdam zijn in brochurevorm onder den titel „Wat is he' leven?" verschenen de drie voordrachten door prof. dr. J A J. Barge op uitnoodi- ging van het Leidsche Universiteitsfonds in Maart jl gehouden voor studenten van alle faculteiten. DE ALGEMEENE TOESTAND. Voor den Vrede. De rede van den Prins van Wales over het bezoek van Engelsche oud-strijders aan Berlijn, vindt grooten weerklank in de Duitsche bladen. De Berliner Boersenzel- tung schrijft: „De Engelschen mogen weten, dat het Duitsche volk juist zoo denkt als Hess, Goerlng en Ribbentrop en dat het de Brltsche oud-strijders met open armen zal ontvangen." De Deutsche Allgemeine Zeltung schrijft: „De oud-strlj- ders zijn aan beide kanten de voorpost voor een door beide landen gewenschte kameraadschap. Vooral onze Jeugd wenscht een verhouding tot de Engelschen. die uit gaat boven een politieke formule." De bond van oudstrijders in den Austra- llschen staat Victoria heeft tengevolge van de geste van den Prins van Wales Jegens Dultschland, voorgesteld een Wereld-Con ferentie van Oudstrijders te beleggen. Gisteren Is een door Lloyd George, Lord Snowden, Sir Walter Layton, de hoofd redacteur van de News Chronicle, professor Gilbert Murray, bisschop Norwood van de Vrije Evangelische Kerken e.a. ondertee- kende oproep verschenen om een Engelsche nationalen raad voor vrede en herstel te vormen. De oprichting gaat niet tegen de regeeringspolltiek en ls evenmin een ver momde steun voor de oppositie, maar de uitsluitende bedoeling is om in het volgen de Lagerhuis een groote meerderheid van leden van alle partijen te krijgen die „Vrede en Herstel" als de belde hoofdpun ten in het werkprogram van iedere regee ring zullen beschouwen. „De vrede en zijn waarborg moet in de eerste plaats komen, omdat de mensch- heid bevrijd moet worden van de nacht merrie van bombardementen uit de lucht en eerst als deze noodzakelijkheid in alle parlementen zal zijn ingezien, zal de In ternationale afschaffing van het lucht- wapen mogelijk zijn". Over de binnenlandsche herstelpolitlek wordt gezegd: „De moreele achteruitgang van duizen den menschen, die door jarenlange werk loosheid getroffen zijn, is een gevaar voor het volkskarakter en een schande voor dit land, welks totale rijkdom nog altijd de nijd en afgunst van de andere wereld op wekt. Deze toestand van jarenlange werk loosheid kan en mag niet langer duren en iedere regeering heeft den eersten plicht de hulpbronnen van het geheele land te verzamelen om daar een einde aan te maken. Wij vertrouwen, dat het Engelsche volk in zijn geheel en afgescheiden van alle partij-politieke gezichtspunten dit stand punt deelen zal en ons zal steunen in den eisch van nuttige werkverschaffing voor alle werkloozen die werken willen". Een Roemeensch-Sovjet-Russlsch ver drag van wederkeerigen bijstand, analoog aan het Fransch-Russlsch-Tsjecho Slo- waaksch verdrag zal binnenkort tot stand komen. Dit is het resultaat van de Roemeensch- Russische toenadering, welke twee jaar geleden begon met de onderteekening van het verdrag tot definitie van den aan valler en verleden jaar werd bevestigd door het herstel van de diplomatieke be trekkingen. De internationale arbeidsconferentle heeft met 57 tegen 49 stemmen een door de werknemersgroep voorgestelde resolutie aangenomen, welke principieel een alge meene overeenkomst inzake de 40-uren- week bepleit. De resolutie luidt: „De conferentie is van meening dat een algemeene overeenkomst op de basis van de 40-urige arbeidsweek en de instand houding van den levensstandaard der ar beiders moet worden aangenomen Deze overeenkomst moet het kader vormen, waarbinnen de regeling voor de verschil lende takken van industrie moet worden tot stand gebracht". De door deze resolutie bepleitte con ventie zou een meerderheid van twee der den noodig hebben, weike slechts tot stand kan komen wanneer de meerder heid der reeeerlngsverteeenwoordigers, die zich van stemming onthielden, vóór zouden stemmen. FRANKRIJK. Economische besprekingen. Belangrijke onderhandelingen tusschen Frankrijk en verschillende landen zullen binnenkort te Parijs en in het buitenland worden aangeknoopt, wegens het verloo- pen van verschillende accoorden op het einde der maand. Een handelsdelegatie zal zich o.a. naar Berlijn begeven, ten einde te onderhan delen over een statuut ter vervanging van het accoord over den ruilhandel van Juli 1934, dat door de Fransche regeering is opgezegd en de mogelijkheid te overwegen van 'n vernieuwing der vlearing overeen komst van 1 Juli. De opening der Fransch-Amerlkaansche besprekingen over een handelsverdrag is voorzien tegen de tweede helft der maand. Eindelijk worden Spaansche. Turksche en Itallaansche handelsdelegaties spoedig te Parijs verwacht. -o- ENGELAND. De ziekte van den koning niet ernstig. De ziekte van koning George is niet van ernstigen aard. Gisteren heeft de koning een auto-ritje gemaakt door het park van Sandringham en de koningin ls naar Londen teruggekeerd om weer aan het openbare leven deel te nemen. Bij den gisteren vermelden uitslag van de aanbesteding van hooi. stroo en turf- s!.ooisel voor 6 R.V.A. is abusievelijk weg gelaten de inschrijving voor hooi van de firma A, P. Tazelaar te Rotterdam met f 34,70 per 1000 KG Het biljet van de firma Oomen en Zn. te Oosterhout werd voorwaardelijk toegelaten. DUITSCHLAND. De Kerkstrijd. De in de week van Pinksteren te Augs burg gehouden synode van het Bellidenls- front heeft twee boodschappen" goedge keurd. De eene is een woord aan de ge meente" en ls op den eersten Pinksterdag in alle kerken waar geestelijken van de Belljdeniskerk predikten voorgelezen. De tweede boodschap heet „een woord aan den staat" en zal deze week door een delegatie, bestaande uit dr. Kors. bisschop Marahrens en dr. Breit aan rijksminister Frick worden overhandigd De boodschap bevat, naar de Berlijnsche correspondent, van de Neue Zürcher Ztg. verneemt het verzoek aan de rijksregee- ring om de Belljdeniskerk als de recht matige evangelische kerk in Dultschland te erkennen. De synode te Augsburg heeft, om de erkenning te vergemakkelijken, een kerkelijke constitutie ontworpen, welke de stichting van een nationale voor het ge heele rijk geldige, evangelische synode voorziet. Uit het met Pinksteren voorgelezen „Woord aan de gemeente" blijkt, dat het Belijdenisfront aan haar principieele elschen vasthoudt en niet tevreden is met de vrijlating van de gearresteerde predi kanten. De proclamatie eindigt met de woorden „Niemand kan Christen zijn zonder daar van te getuigen. Zwijgen en afzijdlg-staan zijn gelijk aan een verloochening van God. Tactiek en propaganda zijn geen diensten voor God. Wij vermanen u tot gehoor zaamheid aan de overheid, die haar macht aan God ontleend heeft en aan wie ieder Christen onderdanig moet zijn. Maar de gehoorzaamheid jegens de overheid heeft haar grenzen als iemand door deze ge hoorzaamheid tot zonde tegen Gods woord gedwongen zou worden Waar de belijdenis verhinderd of ver boden wordt begint de plicht Jegens God om zonder vrees voor de menschen van de genade en heerlijkheid in Jezus Chris tus te getuigen. o ITALIË. Het conflict met Abessynië. De „Dailly Herald" deelt mede. dat van Itallaansche zijde een nieuw plan is opge steld tot regeling van het Itallaansch Ethlopisch conflict, welk plan thans ern stig wordt bestudeerd Volgens dit plan zou Italië zich definitief verbinden geen militaire actie te ondernemen en de grenskwestie door arbitrage regelen. Abes synië zou Italië machtigen een spoorweg aan te leggen dwars door Ethiopië van Massoua. de Itallaansche haven aan de Roode Zee, tot Magadoshë, de Itallaansche haven in Somaliland. De Italianen stellen zich voor dat de veiligheid van den spoor weg wordt gegarandeerd als in Noord- China, d.w.z. dat aan beide zijden een ge demilitariseerde zone wordt geschapen, waar ItallaneB de administratieve en politiedienst uitoefenen. Het plan wordt ook door de Brltsche regeering bestudeerd; aan de regeering van Ethiopië ls het nog niet voorgelegd. Men meldt aan de dagbladen uit As mara, dat nieuwe groote openbare werken ondernomen zijn of binnenkort zullen worden in Erytrea teneinde de kolonie te ontginnen. Asmara en nog eenige andere plaatsen vormen centra voor het conser- veeren van vruchten en andere levens middelen. Binnenkort zal een aanvang gemaakt worden met de werkzaamheden voor een tweede aquaduct van Dogali, met een lengte van 19 K.M.. waardoor de water- reserve van Massoua ver'liogd zal wor den tot een millioen liter per dag, ter wijl nog een aquaduct zal worden ge bouwd met een lengte van 18 K.M.. dat Assab zal voorzien van 200.000 L. water per dag. Andere belangrijke werken van openbaar belang worden uitgevoerd in de streek van Omager. Men bestudeert thans plannen voor een aquaduct te Cheren. o UIT HET VERRE OOSTEN. Nieuwe spanning De Chineesch-Japansche situatie heeft zich plotseling toegespitst, doordat de Chineesche minister van oorlog, Ho Ying Tsjin, geweigerd heeft een geschreven antwoord te zenden op de Japansche eischen, zooals de Japanners dat wenschen Uit Peking wordt voorts gemeld, dat de Japanners den Chineezen nieuwe, sensa- tioneele eischen hebben gesteld, welke groote ongerustheid veroorzaken. Geëischt wordt os., dat de regeeringsambtenaren en masse zullen worden ontslagen en ver vangen door anderen, die vriendschappe lijke gevoelens koesteren ten opzichte van Japan. Uit geloofwaardige bron verneemt men bovendien, dat de Japanners het terugtrekken uit Tsjahar eischen van ge neraal Soeng Tsje Joean en al zijn troepen. Door de regeering van Mandsjoekwo ls bij de Chineesche autoriteiten te Peking ern stig geprotesteerd tegen het gevangenne men van vier soldaten van 't Kwantoeng- leger In het begin van Juni te Tsjangpei in de provincie Tsjahar. In het protest wordt ook de aandacht gevestigd op de anti-Japansche beweging in Tsjahar. Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat de autoriteiten van het Kwan- toengleger besloten zijn. energieke maat regelen te nemen tegen de anti-Japansche en anti-Mandsjoekwo-actlviteit in Tsjahar Talrijke Chineesche ambtenaren ver klaren, dat de Japansche eisch tot ont slag van Soeng Tsje Joean de eerste stap zou zijn tot annexatie van de Mongoolsche provincie Tsjahar door het regime van van Mantsjoekwo. De Chineesche ieiders hebben den geheelen dag geconfereerd over den toestand Eenigen zijn voorstan der van zich bij Sovjet-Rusland aan te sluiten om het hoofd te bieden aan den toestand, terwijl anderen gelooven dat het niet mogelijk is de nieuwe Japansche eischen af te slaan, hoe onredelijk zij ook zijn. De Japansche minister van buiteniand- sche zaken, Hirota, heeft de ambassa deurs van ngelend en Amer ka ontvan gen en hen over de bedoelingen der Ja pansche politiek in Noord-China Inge licht. Hirota verzekerde, dat Japan de in ternationale verdragen zou eerbiedigen. POLEN. Anti-Semietische onlusten. Merkwaardige rouwplechtigheid voor Pilsudskl. Te Warschau hebben anti-semletische onlusten plaats gehad, tengevolge van den moord op een christen door twee Joden In het Ghetto zijn een aantal ruiten in geworpen en personen gemolesteerd. Een persoon werd gedood, een aantal arresta ties werden verricht en thans ls de orde hersteld. Ook hebben antl-semletische onlusten plaats gehad te Suwalskl. De burgemeester heeft verzekerd, dat de orde zal worden gehandhaafd en alle uitspattingen onder drukt zullen worden. Elf Joden zijn in het ziekenhuis opge nomen. De Joodsche bevolking van Grodno, waar eveneens antl-semletische onlusten hebben plaats gehad, heeft een delegatie gezonden naar Warschau, waar deze door den minister-president is ontvangen. Een aantal Joodsche bladen, die de on lusten bespreken, is in beslag genomen. Zondag a.s. zal langs de Poolsche grens een merkwaardige rouwplechtigheid ter nagedachtenis aan maarschalk Pilsudskl plaats vinden. Te 8 uur 45 des avonds zullen bij alle grensposten groote vuren worden ontsto ken Bij lederen post zal een urn met aarde worden gevuld, waarna deze urnen zullen worden overgebracht naar den bij Krakau opgerlchten Pllsudskl-eereheuvel. Alle grenswachten zullen een eed afleg gen, dat zij de onder Pilsudskl tot stand gekomen staatsgrenzen trouw zullen be schermen. ZUID-AMERIKA. Vrede in den Gran Chaco. Gistermiddag om half één is het wapen stilstandsverdrag tusschen Bolivia en Pa raguay inderdaad onderteekend. De vijan delijkheden zullen binnen 48 uur, d wz. morgenmiddag gestaakt worden, zoodat voldoende tijd beschikbaar is om beide partijen op alle deelen van het front van de bereikte regeling in kennis te stellen. De regeling bevat ook bepalingen voor de vaststelling door een onzijdige militaire commissie van een neutrale zone tusschen belde legers. Het bestand van 12 dagen zal vernieuwd worden tot alle volgende maat regelen uitgevoerd zijn: 1. demobilisatie van beide oorlogvoerende legers binnen 30 dagen, nadat de neutrale zone ls vastge steld; 2. beperking der militaire effectieven tot een maximum van 5000 man; 3. belofte geen nieuwe aankoopen van oorlogsmate riaal te doen, behalve wanneer noodzake lijk voor hernieuwing, tot het sluiten van het vredesverdrag; 4. belofte Van non agressie. Een neutrale commissie zal waken voor de toepassing dezer maatregelen Te vens zal worden begonnen met de bestu deering der geschillen tusschen Bolivia en Paraguay en de vredesconferentie zal azn het werk gaan. De Senaat van Argentinië heeft met al gemeene stemmen een resolutie aangeno men. waarin zij zich aansluit bij de alge meene vreugde, die er heerscht naar aan leiding van den vrede in den strijd om het Chacogebied. In de resolutie wordt voorts de wensch te kennen gegeven, dat de be trekkingen tusschen de Amerikaansche volken voortaan steeds zullen worden be- heerscht door het recht. KORFBAL. KOOG ZAANDIJK—H. K. V. Bovengenoemde wedstrijd, de eindstrijd voor den Zilveren Korf, welke Zondag a.s. te dezer stede zou worden gespeeld, zal zeer waarschijnlijk geen doorgang vinden, aangezien H.K.V. Fluks heeft bericht, dat zij officieel van K. Z. heeft vernomen, dat deze a.s. Zondag niet zal opkomen in be doelden wedstrijd, dooh deel zal nemen aan de seriewedstrijden van Ons Eibernest te Den Haag. Dit is dus de tweede belangrijke korfbal wedstrijd, die Leiden zich wegens strub belingen tusschen vereeniglngen en den Bond ziet ontgaan. o WATERPOLO. H. P. C. IV—DE ZIJL II 1—3. De Zijl verscheen in dezen wedstrijd te Heemstede volledig. Het begin is voor H.P.C.. wat zij ook in een doelpunt wist uit te drukken. Na een uitval van De Zijl maakt Geeve gelijk. Kort hierna is het rusten. Na de hervatting is de Zijl steeds in de meerderheid. Eerst Blansjaar daarna Arbouw maken een doelpunt. Als scheids rechter Minnes, die correct leidde, 't einde aankondigt, heeft de Zijl haar eersten competitiewedstrijd gewonnen. o SCHERMEN. NEDERL. OFFICIEREN DOOR DEN VELDLEGER-COMMANDANT ONTVANGEN. Heden heeft de Commandant van het Veldleger bij zich ontvangen de Neder- landsche équipe op den landenscherm- wedstrljd te Brussel, bestaande uit: ma joor H D. Scherpenhuyzen van het Re8'" ment Grenadiers. Eerste-luitenant H. t». Hagens van het 18e Reg. Infanterie, Eer ste-luitenant A. J. G. Boutmy van het Re giment Jagers en Eerste-luitenant mrJ. D. Schepers van het 6e Reg. Veldartillerie, teneinde hen geluk te wenschen met her door hen behaalde groote succes en zijn bijzondere waardeering uit te spreken voor hetgeen' door hen voor den goeden naam van het Ned°rlandsche Veldleger in "e buitenland in dezen verricht is. o g-1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2