BLACKBOy De dubbelweeksche vliegdienst op Indië geopend LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 12 Juni 1935 BUITENLAND. PRUIMTABAK De „Nachtegaal" van Schiphol vertrokken TELEGRAMMEN. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heeren J. H. Boom stra (Den HaagtP. J. M Simon, (Den Haag) en D N Hooykaas. (Den Haag'; voor het taalkundig doctoraal examen Indologie de heeren W. Heyboer (Rotter dam) en H. J. van Aller (Rotterdam). ZICHZELF AANGEMELD. Bij de politie hebben zich eigener bewe ging twee reizigers aangemeld, die ver klaarden ten nadeele van hun patroon C. L„ bedragen van respectievelijk f. 3000 en f.500 te hebben verduisterd De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan hier ter stede den heer P. M. Verhoofstad. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan den tijdelijk benoemden reserve-luitenant J Fuhri Snethlagc van het 6e regiment veldartillerie, alhier. De heer A. G Groenhoff, commies bij den P.T.T.-dienst hier ter stede is met in gang van 1 Aug, a s aangewezen als di recteur van het P.T.T.-kantoor te Uit huizen (Gr.) Als verdacht van diefstal van een rijwiel is aangehouden de 43-jarige M. E. alhier. Gistermiddag omstreeks kwart over vier Is de 31-Jarlge mej W. R uit Alk maar, doordat de chauffeur van de taxi, waarin zij zat, plotseling stopte, met haar hoofd door de voorruit geslagen, waar door zij zich onder behandeling van den Eerste Hulpdienst moest stellen DE ALGEMEENE TOESTAND. De vlootbesprekingen. Volgens de „Daily Herald" stelt Enge land vier voorwaarden ten aanzien van de Duitsche vlooteischen. t.w.: 1, De toegestane tonnage zou niet glo baal zijn, doch betrekking hebben on de verschillende categorieën. d.w.z. Duitsch- land zou niet meer dan 35 - van de ton nage van iedere categorie der Britscne vloot mogen bezitten 2 De Duitsche vlootbouw zou zich over een bepaald aantal jaren moeten uitstrek ken, zoodat niet Duitschland nieuwe en Engeland oude scherien heeft. 3. Aanvaardtne door Frankrijk Italië, Vereenigde Staten en Japan, 4. Er zou een middel gevonden moeten worden om ln het Verdrag van Versailles de noodzakelijke wijzigingen aan te brengen. Japan schijnt geen bezwaar te hebben tegen 35 pet. voor Duitschland. In versneld tempo zendt Italië thans versterkingen naar Enthrea en in Zuid- Italië worden drie divisies geconcentreerd. DUITSCHLAND. Interview met Goebbels. De diplomatieke correspondent van de „News Chronicle" heeft een onderhoud ge had met minister Goebbels, waarbij deze eenlge uiteenzettingen gaf over de bln- nenlaudsche politieke ontwikkeling van Duitschland. Goebbels zelde onder meer: „Tijdens de eerste phase der revolutie konden overvallen en aanvallen van af zonderlijke personen plaats vinden. Dat is thans niet meer zoo. Dagbladen kunnen alleen worden verboden op bevel van het ministerie van propaganda, arrestaties kunnen slechts geschieden door de daartoe bevoegde instanties. Voorts is de controle over tooneel en film gecentraliseerd." De correspondent merkte verder in den loop van het onderhoud op. dat er ln En geland vele personen waren en nog meer in Frankrijk, die vreesden, dat de eenlge uitwerking van een overeenkomst voor het Westen zou zijn, Duitschland te ster ken en aan te moedigen tot avonturen in het Oosten. Goebbels antwoordde daarop: ,,Men moet zich de garantie herinneren, die wij aan Rusland hebben gegeven. Deze waarborgen werden gegeven op grond van een vrij besluit en wij zullen ze der halve in acht nemen ofschoon zij tot stand zijn gekomen onder een regeerings- systeem, dat wij inmiddels ten val hebben gebracht. Geheel afgezien van het feit, dat wij, aangezien wij geen gemeenschap pelijke grenzen met Rusland hebben, het nauwelijks zouden kunnen aanvallen, zelfs wanneer wij dat zouden wenschen, bestaat er nog een belangrijke reden voor ons het niet aan te vallen. Wij hebben niet den wensch ons te mengen in de Russi sche aangelegenheden. Wij kunnen echter niet toestaan, dat het door Rusland gevoede communisme ln ons eigen land den kop opsteekt. Wij gelooven aan niet-aanvalsverdragen. doch wan trouwen de pacten tot wederzijdsche as sistentie. Wij gelooven, dat ieder conflict voor zoover dit slechts mogelijk is, geloca- liseerd behoort te worden. Het behoort niet t.e worden behandeld door een groep ge allieerde soldaten, maar door een werke lijke collectiviteit der volkeren". Wat een Fransch-Duitsche toenadering betreft zeide Goebbels: „Wij zijn bereid, maar het is thans meer een kwestie geworden van Fransche binnenlandsche politiek. Er zijn sterke mannen noodig om het eeuwenoude wan trouwen te overwinnen. Hitler was in staat een overeenkomst te bereiken met Polen, aangezien hij en maarschalk Pllsudski een weergaloozen invloed op hun landslieden uitoefenden. Het moest gemakkelijk zijn tot een overeenstemming te komen. Er moet echter een moedig Franschman ko men. die het Fransche publiek voor deze gedachte wint en het Fransche volk achter zich brengt. Onder zulke omstandigheden zouden wij een overeenstemming met Frankrijk kunnen bereiken Hoe langer wij echter de gedachtenwlsselingen uitstellen, des te moeilijker is het ze tot een succesvol einde te brengen". RECLAME-5920 GESAUSDE ZWARE PRODUCT VAN DOUWE. EGBERTS TABAKSFABRIEK ENGELAND. Oud-Strijders voor verzoening O'Duffy's program Graan- bureau in Canada. Op de jaarvergadering van den Engel - schen bond van oud-strijders „British Le gion" werd naar de ..News Chronicle" meldt, medegedeeld, dat de leiders van den bond, majoor Fetherstone-Godley en kolo nel Crosfield, gevolg gevend aan een Duit sche uitnoodiging, de volgende maand naar Berlijn zullen gaan, om de kwestie van den internationalen vrede en een vriendschappelijk overleg nauwkeurig te bestudeeren en dat Duitsche oud-strijders waren ultgenoodigd, binnen een paar we ken naar Brighton aan de Zuidkust van Engeland te komen. Deze uitnoodiging was met vreugde ontvangen. Het congres besloot, dat het British Le gion in het belang van den vrede een ver andering in de statuten van den interna tionalen bond van oud-strijders „Fldad" zou voorstellen, opdat voortaan organisa ties van oud-strijders van de vroegere vijandelijke landen kunnen worden toe gelaten. In een redevoering verklaarde de prins van Wales, dat hij van ganschcr harte in stemt met het plan om vertegenwoordi gers der Britsehe oud-strijders een be zoek te laten brengen aan Berlijn. Ik ben van meening. zeide hij. dat geen corps en geen organisatie meer ln aan merking komt, om den Duitschers de vriendschapshand te bieden, dan juist de oud-strijders. In Britsehe politieke kringen is men algemeen van meening. dat de rede van den prins van Wales niet moet worden be schouwd als een regeexingsverklarlng en niet kan worden uitgelegd als een aankon diging van een wijziging ln de politiek jegens Duitschland; evenmin is er sprake van een verschil van meening tusschen den prins en het Kabinet. De prins heeft echter eens te meer door vriendschappelijk gebaar aan Duitschland willen doen blij ken. dat de Britsehe politiek niet wordt geleid door de herinnering aan oude vijandschap. Men moet echter ln de woorden van den prins geen aankondiging zien van een „beleefdheidsbezoek" aan Duitschland in den trant van het bezoek aan Parijs, waar door Eduard VII een einde maakte aan oude grieven tusschen Engeland en Frankrijk. De leider van den Engelschen Bond van Oud-strijders, majoor Fetherstone-Godley, heeft tegenover een verslaggever van de „Daily Mail" de volgende verklaring met betrekking tot zijn aanstaand bezoek aan Duitschland afgelegd. „Ons bezoek zal meer het karakter van een informatiereis dragen, dan definitieve doelstellingen op het oog hebben. Wij hopen eohter. dat vele wederzijdsche pro blemen aan belde zijden vriendschappelijk overwogen en besproken zullen worden en het zal interessant zijn, den arbeid der oud-strijders ln Duitschland te bestudeeren en te onderzoeken hoe wij de vriendschap der oud-strijders onzer belde landen kun nen bevorderen. De geheelc onderneming geschiedt ter bevordering van het onlangs door het „British Legion" aangenomen principe, dat wij krachtig moeten streven naar een vriendschap in de broederschap der wape nen, die geen landsgrenzen kent. Wij hopen een week lang in Berlijn te kunnen blijven". Naar de correspondent van de „Times" te Dublin aan zijn blad meldt, schijnt het, dat generaal OTmffv zijn politiek gewij zigd heeft en republikein is geworden. Hij heeft Zaterdag een lange toespraak ge houden op een vergadering van de blauw- hemden in het Mansion House te Dublin, waarin hij zeide. dat ziin Ideaal een Tepu- bllkeinsche. corporatieve staat ls. die heel Ierland zal omvatten. Dit schijnt de grond slag te zullen worden voor zijn verkie zingsprogramma Hij zou het. een mooi ding voor Ierland vinden, wanneer de corporatieve staat er dezelfde eenheid bracht, als thans in Italië heerscht HIJ kon zich niet vereenigen met de uitlating van de Valera dat Ierland nimmer een basis zou ziln voor een aanval op Enge land De Valera had geen mandaat voor deze uitlating en had niet het recht latere regeeringen te binden Wij zullen zei O'Duffv een reoubllek stichten, de 1ure voor 32 graafschappen en de facto voor 26 graafschaopen De generaa' zei ook nog dat het onder een corporatief stelse' gemakkelijk zou ziln den lersch'n landbouw te redden. A's ht1 aan de micnt komt. za! hij zorgen, dat de landannuiteiten nimmer meer zou den worden opgeëischt en dat niemand, die zijn plicht Jegens het land had ver vuld. meer vrees zou behoeven te koesteren voor het bezit van ziln grond. In het Canadeesche Lagerhuis ls een wetsontwerp ingediend, dat de instelling van een Canadeesch graanbureau beoogt. Dit bureau zal worden gevormd door 3 leden en 6 graandeskundlgen als bijzitters. Het zal monopolistische volmachten in zake den geheelen graanhandel tusschen de provincial Rn den uitvoerhandel ver krijgen. Alle graansilo's ln de vier Westelijke pro vincies zullen onder de officieele controle van het nieuwe lichaam worden gesteld. Minister-president Bennett verklaarde bij de indiening der wet. dat de regeering ln de groote Canadeesche industrie geen chaotische toestanden kan dulden, doch maatregelen voor ëen ratloneele verdee ling der oogsten moet nemen. DANZIG. Een deviezenregellng. De Senaat van Danalg heeft een veror dening gepubliceerd op grond waarvan ln den Vrijstaat Danzig tot nader order een deviezenregellng wordt ingevoerd. Er wordt een deviezencentrale in het leven geroepen. Deze centrale zal deviezen toewijzen. De verschillende bepalingen gelden eveneens voor het medenemen van binnen- en bul- tenlandsche valuta in het reisverkeer, voor zoover daarbij een grens van f 20 per maand wordt overschreden Buitenland- sche betalingsmiddelen of vorderingen die luiden in buitenlandsche valuta, moeten worden overgedragen aan de Bank van Danzlg Behalve de deviezencentrale zijn nog zeven banken verplicht mede te werken tot de doorvoering der regeling (z.g. Deviezen- banken). Zoolang de deviezenregellng geldt, blijft de buitenlandsche wisselmarkt gesloten. De vaststelling der valutakoersen ge schiedt door de Bank van Danzlg In bankkrlngen ls men van meening, dat de instelling van deze deviezenregellng een gunstiger invloed zal uitoefenen al hoewel men toegeeft, dat deze Instelling voor een kleinen staat als Danzlg wel kosten zal veroorzaken. De regeering ls overigens vast besloten den Danzlger Gulden te handhaven. UIT HET VERRE OOSTEN. De kwestie van Noord-China. Bevestigd wordt, dat de Chineesche re geering uit noodzaak de Japansche eischen heeft aanvaard. Intusschen worden de Japansche plan nen in Noord-China in de Japansche bla den openhartig en uitvoerig behandeld en wel onder het motto „Noord-China voor de Noord-Ohtneezen". Onder Noord-China wordt hierbij een gebied verstaan, dat zich naar het Zuiden ongeveer tot Hoangho uitstrekt. Uit dit gebied moeten volgens de Ja pansche wenschen alle leidende persoon lijkheden. die Japan of Mandsjoekwo vijandig zijn gezind, worden verwijderd, de dienovereenkomstig georiënteerde or ganisaties worden onderdrukt en alle Chineesche troepen worden teruggetrok ken. Op deze w(jze zou Noord-China een reusachtige „gedemilitariseerde zöne" wor den bestuurd door Japan vriendelijk ge zinde personen Het Japansche ministerie van oorlog is volgens het agentschap „Reago" van mee ning, dat deze gedemilitariseerde zóne een logisch gevolg is Van de tot dusver ge troffen aceoorden en dat een militair ver drag dus niet meer noodig ls. Men wil in deze zóne, zonder schending van de Chineesche souvereiniteit, de eco nomische samenwerking met Japan voor bereiden. Daar de autoriteiten in dit gebied tot dusver in opdracht van de Nanking-regee- rlng werkzaam zijn geweest, moet men naar een nieuwen bestuursvorm zoeken, aan het hoofd waarvan Japan gunstig gezinde personen zouden moeten worden gesteld. Volgens een officieel Jaoansch bericht uit Kalagan hebben de Chineesche poli tieautoriteiten huiszoekingen verricht bij alle Chineesohe organisaties, die de lei ding der antl-Japansche beweging hadden in het bijzonder bij de Blauwhemden. De politie heeft elf personen gearres teerd. De Chineesche minister van oorlog, Ho Ying Tsjing, heeft, naar uit Peking wordt gemeld, een telegram gezonden aan gene raal Tsjang Kai SJek, waarin hij de terug trekking van de Chineesche troepen mee deelt. Gelijktijdig raadt hij Tsjang Kal Sjek aan, de Japansche eischen met be trekking tot het gebied van Tientsin in te willigen. Aan het einde van het telegram vraagt Ho Ying Tsjing ontslag omdat hij zich er mede verantwoordelijk voelt voor de wijze, waaroD China thans wordt vernederd. De leider van den berichtendienst te Moekden, generaal Dolhara. is naar Sjanghai afgereisd om daar met den chef van het Kwantoeng-leger. generaal Oe- metsoe en andere hooge officieren te con- fereeren. Deze besprekingen zouden nood zakelijk geworden zijn ln verband met den nieuwen toestand, welke geschapen is na de inwilliging van de Japansche eischen door den Chineesehen minister van oorlog. Generaal Doihara zou van meening zijn. dat de belofte van China, den Jananschen bezwaren tegèmoet te komen, alleen niet voldoende is en dat het noodzakelijk ls er zorg voor te drager., dat de beloofde maat regelen ook Inderdaad loyaal uitgevoerd worden. m Op 3 Juni heeft 'n grensincident plaats gehad aan de grens tusschen Sovjet- Rusland en Mandsjoekwo waarbij een Rus ls gedood. Over en weer geeft men elkaar de schuld van grensoverschrijding. De Russische gezant te Tokio heeft een pro test Ingediend. CUBA. Oorlogstoestand opgeheven. De oorlogstoestand, die op 11 Maart was afgekondigd, is opgeheven. De nieu we grondwet ls onderteekend. In aanwezigheid van vrij veel belang stellenden en eenige autoriteiten is heden morgen het Douglas-vllegtuig „Nachte gaal", bestuurd door Frljiis en van der Zijde, van Schiphol naar Batavia vertrok ken met post en passagiers, als eerste toestel in den nieuwen, versnelden dub- belweekschen luchtdlenst op Indië, die de KLM. met ingang van heden heeft ge opend. Hoevele malen hebben we nu al dat kleine groepje getrouwen, officials, vrien den en belangstellenden, op de meest on waarschijnlijke tijden van den dag of den nacht op Schiphol bijeen gezien? Altijd beteekende het Iets bijzonders, altijd was het naar aanleiding van een gebeurtenis, een vertrek of een aankomst, die voor de geschiedenis van de Nederlandsche lucht vaart van de grootste beteekenls zou zijn. Ook ditmaal is het reeds leven en ver tier op het Amsterdamsche vliegveld, drukte in het restaurant van het stations gebouw en op de autoparkeerplaats er voor, ondanks het feit, dat de klok Juist vijf uur heeft geslagen. Op het platform staan menschen ln groepjes bijeen of drentelen rond in den frlsschen morgen wind. De schuine stralen der nog laag staan de zon glanzen en glinsteren op de zilve ren huid van de fraaie Douglas-machine de P.H.A.K.N., die gereed staat voor den sprong over twee werelddeelen, die in 5'/j dag zal worden volbracht. Uit de cockpitt wappert de oranje-blanje-bleu-vlag met het embleem der K.L.M., de maatschappij die vandaag terecht dc vlag mag uitste ken, nu zij erin geslaagd ls, een van haar Idealen te verwezenlijken en Indië weer een stuk dichter bij het Moederland te brengen. Hoe lang ls het nog pas geleden dat we hier eveneens ln het vroege ochtenduur bijeen stonden met een soortgelijk gezel schap. zi) het ook niet ln stralen der ochtendzon doch ln het felle licht der schijnwerpers en huiverend in de gure najaarswind? De marmeren gedenkplaten ln de hal van het stationsgebouw leeren ons de luiste data. Het was op 1 October 1921 dat Koppen en Frljns van hier ver trokken voor de eerste feitelijke postvlucht op Indië. En pas bijna drie jaar later, op 25 September 1930. vertrok het eerste vliegtuig ln den regelmatigen veertlen- daagschen postdienst Vreemd ls het te bedenken dat dit alles nog geen 5 jaar geleden ls en dat het als een triomf werd beschouwd en het was ook een triomf toen oo I October 1931 dg veertlen- daagsche dienst kon worden omgezet, in een weekdlenst Wie zal iets kwaads durven zeggen van de orachtie comfortabele, betrouwbare Fokkers die met de rgelmaat van een trein in beide richtingen heen en weer vlogen, aanvankelijk in 10 dagen, later in negen en in 8 vliegdagen, doch die het ook in 4 dagen konden doen als het moest, zooals de roemrijke .,Pelikaan"-vlucht heeft bewezen? Maar ook de gestroomlijn de Douglas die nu al buiten zijn motoren staat warm te draaien voelen we als een stap vooruit. Zal deze „Nachtegaal" de reis niet in 5'/i dag volbrengen, zonder zich te haasten, zijn passagiers het grootste com fort biedende en zonder dat de wereld het. zooals de beroemde Kerstvluchten. als „iets bijzonders" zal beschouwen? En even min ziet Frljns zelf er iets bijzonders ln. dat hij T/i Jaar geleden naast Koppen ln de cockpitt van de F VIIb-3 m stapte en nu de volant houdt van de modernste ver- keersmachine waarover de luchtvaart be schikt. Het zijn vooral de buitenstaanders, die uiting geven aan hun bewondering, en een man drentelt er op het platform die te vreden lacht. Het ls de heer Plesman. de directeur der K.L.M., die toen ledereen nog jubelde om de instelling van den weekdlenst op Indië reeds zijn schouders zette onder de plannen voor de verdubbe ling van dezen dienst. Behalve den heer Plesman zien we ook den heer Guillonard, pas benoemd tot onderdirecteur doch een oude rot in de vliegert). En verder zi)n er lr. Damme. directeur-generaal der PTT, lr. Wurfbain. voorzitter van den Raad van Beheer der KI M., de bekende sportvlieger van Tijen, de directeur der Gemeentelijke Handelsinrichtingen waaronder ook de Amsterdamsche luchthaven valt. lr. Boo- gerd. de havenmeester van Schiphol .ie heer Dellaert. de stationschef der KLM. de heer Thomson en ook de bekende directeur van de Nederlandsche Scheeps bouw MIJ de heer D. Goedkoop, en ten slotte natuurlijk de familieleden en (Tien den van bemanning en passagiers. Tegen kwart voor zes wordt de bagage ingeladen en ook de post. Er ls 178 KG. minder dus dan gewoonltlk ln den week- dienst meeging, doch als men bedenkt, dat voortaan twee maal per week post mee naar Indië kan worden gegeven, is dere hoeveelheid te zien als een belangrijke toeneming van het postvervoer. Ongeveer 5 minuten voor zessen komt het verzoek aan de Dassagiers om in te stappen. Het zijn er vier. die meegaan, en wel één voor Singapore, één voor Bandoeng en twee voor Batavia. Tot deze laatstea behoort de bekende publicist dr. Van der Sleen. die onderweg in opdracht van de K L M. de binnenkort te organlseeren toe- ristenreizen zal voorbereiden Te Halle-Leipzig zal bovendien nog een passagier voor Calcutta worden opgeno men, zoodat deze eerste vlucht zich al dadelijk ln groote belangstelling mag ver heugen. Dc bemanning moet nog eens voor het vliegtuig poseeren, naast elkaar gezagvoer der Frljns, de tweede piloot Van der Zijde, de mecano Blok en de marconist Sutorp. De heer Plesman maakt hiervan gebruik om even stilte te vragen voor lr. Damme, die een kort woord wil zeggen. Hij ver klaart als directeur-generaa' der Posteriira er prijs op te stellen, ook bij deze gelegen heid te mogen wijzen op de belangrijkheid van deze verbinding met Indië eh hoe be langrijk vooral deze nieuwe stap daarvoor is. Men kan de KJL.M. niet genoeg danken voor wat zij daarvoor gedaan heeft ra voor de ontwikkeling, die de corresponden tie met Indië hierdoor heeft gekregen en door dezen dubbelweekschen dienst op. nieuw zal krijgen Na de uitstekende uit voering en de voorbeeldige regelmaat van den dienst te hebben geprezen, wenschte hij de bemanning een goede reis. waarmee alle aanwezigen van harte instemden. De cablhedeur werd gesloten en k „Nachtegaal" begon met beide motors zijn donker lied te brommen. Te 6 uur Drecles gloeide de lichtende K van den verkeerstoren op en met een wijde bocht rolde de Douglas naar het andere einde van het veld. waar gekeerd werd Tegen den stijven bries ln taxide het toestel met vol gas terug, verhief zich van den grond en snorde laag over de hoofden der aan wezlgen heen, nagewuifd door allen, die weer getuige waren geweest van een historisch oogenblik in de ontwikkeling van onze luchtvaart. Aneta meldt uit Bandoeng: De versnelde dubbelweeksche KL.M- dienst IndiëHolland is hedenmorgen te Bandoeng met het vertrek van het Douf- las-vliegtuig de „Koetilang"' ingezet Het vliegtuig vertrok te kwart over 10 van Tjilllltan; eenige honderden personen woonden dit vertrek bij. De heer Hans Martin, leider van den Hollandïndië- dienst der K.L.M. vliegt met de „Koeti lang" naar Holland terug. De machine nam 233 K G. post, 3 K.O. pakketpost en 45 K.G. lading mee; er wa ren twee passagiers voor Amsterdam en zes voor tusschentrajecten, terwijl twee passagiers wegens plaatsgebrek moesten worden geweigerd. KONING GEORGE VAN ENGELAND ONGESTELD. LONDEN, 12 Juni (V.D) Uit Sandringham, waar de Koning en de Koningin momen teel vertoeven, wordt officieel medege deeld, dat de Koning lijdende ls aan een aanval van bronchitis, die slechts lang zaam geneest. Mede met het oog op de vermoeienissen van den koning tenge volge van de drukte der laatste weken in verband met de jubileumviering, hebben de behandelende geneesheeren hem voor geschreven minstens 14 dagen rust te houden, die zij noodig achten tot herstel van zijn gezondheid. ROND HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. PARIJS, 12 Juni. tReuter). Het agent schap „Radio" verneemt uit Londen dat de gezinnen der Itallaansche ambtenaren ln Abessynlë instructie hebben gekregen naar Italië terug te keeren. ROME. 12 Juni (V.D.) De Itallaan sche regeerlng heeft gisteravond een ver bod uitgevaardigd voor de verspreiding in Italië van vier Engelsdhe dagbladen wegens hun crltlek en commentaar op de houding die Italië in het conflict met Abessynlë aanneemt. Het verbod geldt de „Daily Herald", de „Manchester Guar dian", de „Sunday Express" en de „London Evening Standard". OSLO, 12 Juni. (Reuter). De winnaar van den Nobelprijs voor vrede Norman Angell gewaagde van de mogelijkheid van sluiting van het Suez-kanaal door Enge land voor Italië op Instigatie van den Volkenbond. JEFTITSJ OP REIS. PARIJS, 12 Juni (Reuter). Volgens be richten uit Belgrado zal de Joego-Slavi- sche minister-president Jeftitsj zich legen den 25sten Juni naar Parijs begeven Op de terugreis zal hij eenigen tijd te Rome vertoeven, om met onderstaatssecretaris Suvich besprekingen te voeren. DE FRANSCHE FINANCIËN. PARIJS, 12 Juni. (Reuter). De steeds goed ingelichte binnenlandsche politieke medewerker van de „Echo de Paris' meent te weten, dat de regeering voor de saneering der financiën een plan wil op halen, dat nog dateert uit den tijd vaa Polncaré. Het bestaat hierin, dat de amortisatie der staatsleeningen zoolang wordt uitge steld, tot de door de eerste maatregelen tegen de speculatie tot stand gebrachte verbetering der koersen van de staats fondsen, de uitgifte van een geconver teerde leening mogelijk maakt, waarvan de vooruitzichten op succes door het bie den van speciale voordeelen gegarandeerd wordt. DE THUISREIS DER „NORMANDIE"- PARIJ8, 12 Juni. (Reuter). De mandie" heeft op de terugreis van New- York over den afstand tusschen M' lichtschip Ambrose en Bishop Hoek dagen, drie uur en 28 minuten hetgeen een gemiddelde beteekent vi" 30.35 mijl. Hiermede is zoowel het record van „Bremen", als het eigen record van heenreis verbeterd. l—l

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2