VEILIG VERKEER 76«le Jaargang DINSDAG 11 JUNI 1935 No. 23071 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws 1 van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bi) maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DE VERKEERSWEEK. Morgen: Wielrijdersdag. Reeds ln de vroege ochtenduren ls men I van gemeentewege begonnen met het aan- I brengen van lijnen op het wegdek op ver- I schillende punten in de stad. Het zijn ken- teekenen, die zelfs den weggebruiker, die van het houden van de verkeersweek niet op de hoogte was, of er weinig belang- I stelling voor toonde, er op wijzen of er aan I herinneren dat er wat meer dan „gewoon" I op verkeersgebied valt te beleven. Het zijn I lijnen, „suggestieve" strepen, die door in- oeeling van het wegdek in strooken het I rijverkeer zeggen, waar moet worden ge- léden en waar men zich moet opstellen. Het rijverkeer bestaande uit snelverkeer I en langzaam verkeer, kan op de rechter- weglielft maar niet rijden, waar het toeval I Til. De wielrijders, handwagens en paarde- I «agens hebben hun plaats, zij behooren uiterst rechts op de rijbaan te te rijden en bij verkeersposten uiterst rechts zich I op te steUen. Het snelverkeer, bestaande I int auto's, motorfietsen en andere motor- I rijtuigen, zal wel de rechterweghelft hou- I een. maar niet uiterst rechts. De bestuur - I ders van motorrijtuigen zullen de Strook I langs het trottoir vrij houden, ook bij op- I helling, wanneer zij moeten wachten bij verkeersposten, bruggen, overwegen. Het is voornamelijk om de wielrijders er Ivan te doordringen, waar hun rijstrook en I ipstellingstrook is. dat oranjestrepen op kt wegdek zijn aangebracht. Hun plaats II tusschen deze oranjestreep en het trot- I 'oir. Wanneer het langzaam verkeer zijn ■plaats kent, zal het snelverkeer minder Ibelemmering ondervinden, gemakkelijker I kunnen voorbijrijden. Het geven van ge- I luidslgnalen door het snelverkeer zal min- der noodig zijn. Wenken voor Wielrijders: Zwermt niet uit op de straat, maar lijdt uiterst rechts. Rijdt niet met meer dan twee naast elkaar. Rijdt een stilstaande file alleen rechts I voorbij en haalt rijdend verkeer alleen links in. Neemt de bocht naar links zoo ruim mo- (elijk, ook daar waai' geen richtlijnen op bet wegdek U er nog eens extra op wijzen. Geeft bij elke verandering van rijrich ting een teeken, tijdig en duidelijk. Uw 'beken is tijdig als ge op tijd te voren het teeken begint te geven en het handhaaft tot ge in Uw nieuwe rijrichting zijt aan gekomen. Uw teeken is duidelijk als ge Uw arm horizontaal of bijna horizontaal uit strekt. Bedenkt dat ge alleen naar links van richting kunt veranderen als daartoe ge legenheid is met het oog on het rechtdoor gaande verkeer. Overtuigt U daarvan eerst. Geeft ge alleen een teeken en verandert ge plotseling daarna of wellicht gelijktij dig van richting, dan behoort ge tot de categorie van „slechte weggebruikers", die zichzelf en anderen aan groot gevaar bloot stelt. Vervoert geen tweede persoon op Uw rijwiel als deze ouder is dan 12 jaar. of wanneer deze niet schrijlings op het rij wiel is -gezeten od een behoorlijke zit plaats met de voeten od voetsteunen. Rijdt niet uit zijstraten den hoofdweg on. als waart ge de eenige weggebruiker. Wie, om een voorbeeld te geven, de Vrou- wenst. komt uit fietsen de KiDpenburg op, of de Nonnensteeg om het Rapenburg te gaan berijden, zal dit voorzichtig dienen te doen en zoo langzaam moeten rliden, dat hij zoo noodig onmiddellijk kan stop pen voor een auto of anderszins. Vervoert geen lasten oo Uw rijwiel als deze voor of achter het riiwiel. of terzijde van de stuurkruk uitsteken. Rijdt nooit met verblindende verlich ting; controleert Uw riiwiellantaarn daar om voortdurend of deze wei voldoende naar omlaag is gesteld Wielrijders, bestuurders van handwa gens en rijtuigen, wanneer ge nog niet be hoort tot het legioen van veilige wegge bruikers, laat U dan onmiddellijk daarbij inliiven door vanaf heden aan „Veilig Verkeer den voorrang te geven". En voor voetgangers nog deze kleine herhaling: Er is toch een trottoir? Komt wandelaar blijft daar Wanneer ge oversteken moet. Draagt zorg dat gij het „recht" steeds doet. Hedenavond te 7 uur zal de voorzitter van het Verbond spreken voor de Radio. Hilversum A.V.R.O tot de weggebruikers, tot inleiding van de verkeersweek. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. WijzigingenNaamlooze Vennootsdhap Wernink's Beton Maatschappij. Hoogc Morsehweg. Leiden. Overleden Procuratie houder J. P. de Groot. Leiden Naamlooze Vennootschap Wernink's Kalkfabrieken. Hooge Morsehweg 148, Leiden. Overleden Procuratiehouder J. P. de Groot. Lelden. Naamlooze Vennootschap Aanneming Maatschappij Volder's Heiwerken. Vondel- weg 38 Leiden. Kantoor tijdelijk verplaatst naar: Dehwon, Perzië dd. 15 Juni 1935. DE PINKSTERDAGEN EN HET VERKEER. Vandaag begint de Ver. „Veilig Ver seer" over het geheele land haar prijzens waardige actie voor de beveiliging van alle weggebruikers tegen het steeds dreigender '«keersgevaar. Ongetwijfeld spruit een groot gedeelte van dat gevaar voort uit onbekendheid met of niet-toepassing van oe verkeersregelen en wij juichen elk stre- ven. dat beoogt daarin verbetering te brengen, van harte toe. Tot dat doel kan evenwel ook bijdragen een juiste regeling 'an het verkeer. In dit opzicht biedt onze gemeente met haar smalle straten in de oude binnenstad vele moeilijkheden, waar door het vaak heel lastig is om een ge- achikte oplossing te vinden. Een lastig Kobleem was o.a. de kwestie van het Parkeeren op de Breestraat. Naar wij ver jon is hiervoor dezer dagen een veror dening vastgesteld, welke sedert een of wee dagen in werking ls getreden en Waarvan men goed zal doen bij deze goede bota te nemen. Voor het gedeelte tusschen het Kort lapenburg en de Diefsteeg is een algeheel Parkeerverbod uitgevaardigd; op de ge deelten DiefsteegMaarsmanssteeg en Koornbrugsteeg—Gangetje mag afwisse lend aan weerszijden van de straat worden geparkeerd, terwijl op het gedeelte Maars manssteegKoornbrugsteeg alleen mag worden geparkeerd aan de zijde tegenover het voormalige stadhuis. Er zijn evenwel méér moeilijkheden: Zoo zou het o.i. bijv. aanbeveling ver dienen op de Zaterdagsche bloemenmarkt op den Apofhekersdijk alleen rijverkeer toe te laten in de richting naar de Bor- stelbrug. Voor het verkeer in tegenoverge stelde richting wijze men dan de Boom- en Bloemmarkt aan. Voor verkeer uit beide richtingen is, zooals onze foto illustreert, de Apotihekersdijk te smal en ontstaat onnoodig gevaar voor de markt- bezoekers. Veorloopig zou kunnen worden volstaan met. alleen des Zaterdags één-richting- verkeer vast te stellen. Wij geven dit denkbeeld in het belang van „veilig verkeer" gaarne aan de auto riteiten ter overweging. Noodweer bracht ontijdig einde van plezierigen dag. Mede als gevolg van het ongunstige weer ln de middaguren van den Tweeden Pink sterdag ls het verkeer over de geheele linie over het algemeen heel wat minder inten sief geweest dan vorige jaren wel eens het geval is geweest. Bij de spoorwegen werd alleen een merk waardig druk gebruik gemaakt van ge- zelsohapsblljetten: op de baanvakken UtrechtLeidenDen Haag en Amster damRotterdam werd voor niet minder dan 6000 en 15.000 personen gereserveerd! Desondanks waren de meeste treinen op tijd; alleen de laatste trein uit Utrecht arriveerde gisteravond met ruim een uur vertraging aan het station alhier als ge volg van het wachten op aansluitingen te Utrecht en Woerden. De trams konden de drukte gemakkelijk verwerken, dank zij tal van extra-diensten en versterkte tramtreinen. De N. Z. H. boekte op haar lijnen rondom Leiden een flinken vooruitgang, n.l. 35.000 en 44.714 passagiers tegen respectievelijk 28.188 en 39.740 reiziger? gedurende de beide Pink sterdagen in 1934. Langs den weg was het aanmerkelijk minder druk dan vorige 'jaren, althans gisteren. Wel waren ook nu weer velen met auto, motor, fiets of tevoet erop uitge trokken om te genieten van de vrije natuur, maar zóó drukbevolkt als anders op Tweeden Pinksterdag waren de wegen niet. Omstreeks vijf uur kwam een geweldige onweersbui de vreugde verstoren. Wie niet maakte, dat hij onderdak kwam. was in weinige oogenblikken doorweekt. Het water werd als met bakken uit den hemel gegoten! De buitenzaken liepen ln een ommezien tjokvol en in de stad waagde zich geen levende ziel op straat: De riolen konden den zondvloed niet verwerken, zoo dat de straten blank kwamen te staan en het water uit vele dakgoten gutste. Hagel- steenen van formidabele afmetingen kwa men het lawaai nog vergrooten. Voor de gevolgen van dit noodweer verwijzen wij naar elders in dit Blad. Hier Ier stede bleef de schade beperkt tot eenlg ongerief en voor velen een. nat pak. Overstroo mingen van ernstigen aard. waarvoor de hulp van de brandweer moest worden in geroepen, kwamen hier niet voor. DE LUSTRUMFEESTEN. Versiering van den Stationsweg. De Commissie voor de versiering van de aanstaande Lustrumfeesten, bestaande uit de heeren dr. J. E. Kroon. Is. Leman en A. B. Batenburg, heeft voor den Sta tionsweg een origineel versieringsplan aangenomen, een plan, dat naar ons werd gemeld, nog nimmer in ons land werd uit gevoerd. Langs de trottoirs van den Stations weg zullen aan weerszijden acht Meter hooge sparreboomen worden geplant, waarvoor of waarnaast coniferen in kui pen zullen worden geplaatst. Op vijf Me ter afstand van deze sparren komen pa len of spaken van sparreboomen, waarop fraai gevulde bloemenbakken worden aan gebracht en wel in dier voege, dat eprst een sparreboom komt. daarnaast een paal met een bloemenmand, vijf Meter daar naast weer zoo'n paal, dan weer een spar met een conifeer enz Voorts verbinden slingers van groen de sparren en de palen onderling, terwijl vanaf de bloemenbak ken eveneens peervormige versieringen van groen zullen hangen. Na overleg met den bekenden boom- kweeker uit Boskoop, den heer J. H. van Straten van Nes, wordt het werk uitge voerd door den heer A. Spaargaren uit Boskoop, terwijl Leidsche werkloozen te werk worden gesteld. EXCURSIE ORANJE-GARDE VENDEL LEIDEN. De Oranje-Garde, vendel Leiden heeft gisteren met hare leden een excursie ge maakt naar Schiphol, daartoe in staat ge steld door bijdragen van belangstellenden. Het was een sympathieke gedachte van het Bestuur, om tevens aan ouders en kennissen van de leden de gelegenheid te geven, dezen boottocht mee te maken te gen een zeer geringe vergoeding, waarin nog bgrepen waren de entree-kosten van Schiphol. Begunstigd door fraai weer vertrok de salonboot „Concordia" vanaf Spanjaards- brug, om via de Kagermeren tegen 11 uur Schiphol te bereiken, waarna in twee groe pen een rondleiding via de terreinen plaats vond en waarbij vooral de nieuwe Douglas-machines de aandacht trokken. Nog een poosje werd op het terrein ver toefd, om daar te genieten van den mooien aanblik van het aankomen en vertrek van de vliegmachines. Omstreeks half drie keerde men weer via de Brasemermeren terug, en alhoewel in Koudekerk een zware onweers- en regen bui ook deze Vereenlging trof, kon dit geen invloed uitoefenen op de prettige stem ming, die zoowel onder de leden als de be langstellenden den geheelen dag heeft ge- heerscht. Hoogst voldaan trok men dan ook huiswaarts: de Oranje-Garde kan ge tuigen van een mooien dag, die nog lang in herinnering zal voortleven, DE GROOTE VEE- EN ZUIVEL- TENTOONSTELLING. Nadere bijzonderheden. In de een dezer dagen gehouden verga dering van de leden van de voltallige commissie voor de in de maand Septem ber a.s. te houden groote vee- en zuivel- tentoonstelling, waarvoor in de geheele Rijnstreek groote belangstelling blijkt te bestaan, wordt gehouden op Donderdag 19 September; Vrijdag 20 September heeft de officieele opening van de vernieuwde veemarkt plaats. Vanaf Dinsdag 17 of Woensdag 18 September tot Zaterdag 21 September wordt een tentoonstelling van zuivelproducten gehouden, waaraan te vens verbonden is een reclame-campagne voor den Zuivel, uitgaande van de Crisis- Zuivelcentrale. Vermoedelijk zal deze reclame-campag ne vergezeld gaan van eenige bioscoop voorstellingen, waarop speciaal voor dit doel vervaardigde films vertoond zullen worden. Voorts staat nog op het programma een concours hippique en een ringrijderij van boeren en boerinnen in oud-Hollandsch costuum. De mogelijkheid wordt verder onderzocht om aan de veetentoonstelling te verbinden een zoogenaamde afdeeling rariteiten. Van verschillende kanten is reeds me dewerking toegezegd en zijn medailles enz. beschikbaar gesteld Het dagelijksch bestuur van de ten toonstelling wordt gevormd door: J. W. Bonda voorzitter, Is. Leman (p.a. N.V. Batteljee en Terpstra. Oude Rijn 391 se cretaris. J. H. v. d. Kloot, penningmeester, L. A. Mennes, gedelegeerde van het ge meentebestuur, P. A. de Gooyer, gedele geerde van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, W. F. Brunt uit Bodegraven en J. C. v. der Stoel uit Zoe- terwoude. Een uitgebreid eere-comite is in op richting. De kans bestaat, dat de Leidsche Mid- denstand ter gelegenheid van deze ten toonstelling een winkelweek of Iets der gelijks organiseert. O AANBESTEDING. Namens B. en W. is hedenmorgen aan besteed het uitvoeren van rioleerings- en bestratingswerken beoosten de Heems- kerkstraat. Er was als volgt ingeschreven: M v d. Oever en J. de Kraker. Sche- veningen. f. 6000; C. Godsschalk. Leiden, f 2870' W. Visser, Wassenaar, f. 2690; v. d. Velden en De Jong, Oegstgeest, f. 2345; P. Heemskerk, Leiden, f. 2263; PJ. Visser, Wassenaar, f 2100; G. H. Koning, Voor schoten, f. 1998; M. Timmers, Leiden, f 1990; Fa. v. Halen en Doornik, Leiden, f 1787' Fa Barends en v. Woensel, Wie- ringen,'f. 1698; M. Konings, Leiden, f. 1640; Gebrs. Schouls. Leiderdorp, f. 1579. De gunning is aangehouden. o PLANTSOEN-CONCERTEN. De Leidsche Chr. Harmonie Vereehiglng. directeur de heer H. J. A. Bokhoven, zal op Donderdag 13 Juni a.s. het derde con cert in het Plantsoen verzorgen van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fan fare Vereenigingen. Het publiek wordt be leefd verzocht gedurende het concert niet te loopen De stoelen, welke zoo langza merhand meer „klanten" krijgen, zijn ge durende het concert te huur tegen den geringen prijs van vijf cent. Het program ma luidt: 1. Ijzer en Staal, marsch, J. M. Schouten 2. Le Lac. Mysterieuse Ouverture. A. Adrien Pellegrim 3. Thérèse, Grande Valse de Concert 4. a. Serenade Fanny Heiken b Heinzelmannchens Wachtparade, A. Bils. Pauze. 5 Adolf van Nassau, marsch J R. van der Glas 6. Le Trésor des Incas, ouverture, F. Hoffmann. 7. Les Roses du Midi, wals, Joh. Strauss 8. Une Soirée d'Automne aux Ardennes. fantaisie, A. Govaert. 9. In de Tent, marsch, H. J. A. Bokhoven. o CHR. JEUGDVER. NOMATEG. Ingebruikneming van het sportterrein. De Chr. Jeugdvereeniging „Noniateg" heeft Zaterdagavond onder groote belang stelling haar Sportterrein aan de Rijn- en Sehiekade in gebruik genomen Namens het bestuur voerde de heer M. Heijmans het woord. In een kernachtige toespraak schetste spr. de moeilijkheden, welke moesten overwonnen worden voor dit sportterrein kon geopend worden. Maar eindelijk, aldus spr., staan wij dan op eigen bodem. Woorden van dank richtte spr. tot den sportleider en de sportcommissie voor het vele werk, dat zij hebben verzet om tenslotte te eindigen met den wensch dat ook het werk, dat hier zal worden ver richt, jongeren ten zegen moge strekken Nadat nog enkele personen hun geluk- wenschen hadden uitgesproken, sprak de sportleider woorden van dank, in het bij zonder tot den heer Chr. Stokhuyzen, lei der der NP.V. voor de loyale wijze van medewerking. Onder een driewerf hoera werden de korfbalpalen in gebruik genomen, waarop men zich direct met dit spel aangenaam bezig hield. BINNENLAND. Noodweer boven ons land; groote schade aangericht; IJssel-zwembad bij Dieren weggeslagen. (3e en le Blad). Tal van zware branden; 12 perceelen te Sehayk en Nieuwaal in de asch gelegd, (3e Blad). De begrooting van het Verkeersfonds; memorie van antwoord. (Binnenland, 3e Blad). Noodlottige vechtpartij te Aarlander- veen. (Gemengd, 2e Blad). Ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van den tenorzanger Jac. Urlus te Noordwijk Binnen. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Benesj' bezoek aan Moskou. (Buiten-* land, le Blad). Hitier confereert te Berchtesgaden. (Buitenland, le Blad). Ook de Fransche Senaat achter Laval, (Buitenland, le Blad). Mussolini tegen Engeland, inzake het conflict met Abessynië. (Buitenland, le Blad). Naar den vrede in den Gran Chaco? (Buitenland en Tel., le Blad). De verkiezingen in Griekenland gunstig voor de regeering Tsaldaris. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. LEIDSCH CRISIS-COMITE. WIJ KOMEM WOENSDAG BIJ U AAM! If STELT 0MS TOCH NIET TELEUR ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het 7e programma der wekelijksche Or gelavonden in de Hoogl. Kerk door den heer Feike Asma, bevat morgenavond werken uit de Fransche, Duitsche, Engel- sche, Nederlandsche en Italiaansche Or gelliteratuur. De toegang is vrij. De heer wethouder van Sociale Za ken mr. A. J. Romijn zal morgen inplaats van te 2>/« uur, om 31/: uur spreekuur houden. Geslaagd voor het examen Gods dienstonderwijzer, classis Leiden, de heer D. M. A. van Teylingen. Vrijdag 14 Juni a.s., om drie uur n.m., hoopt de Vereenigmg voor Chr. Jeugdhulp haar nieuw ingerichte Toevlucht aan den Zoeterw. Singel 99, officieel te openen. Gistermiddag is ten huize van H. G. W. aande Oude Vest 153 een begin van brand ontstaan, doordat een vitrage gordijn in aanraking kwam met een bran- dend theelichtje en vlam vatte. Een kind van 4 jaar, dat vlak onder het raam speelde, kon door de moeder nog juist weg getrokken worden en bekwam slechts lichte brandwonden. Het vuurtje is door buren met eenige emmers water gebluscht, zood&t de brandweer geen dienst behoefde te doen. Naar wij vernemen zal de zaak van de firma Bernard aan de Vischmarkt wier panden ten behoeve van den Stadhuis bouw werden onteigend ongeveer half September worden verplaatst naar Bree straat 55, waarin thans de zaak van de firma Schravendijk is gevestigd en welk perceel een algeheele verbouwing zal on dergaan. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen' Maandag 3 Juni 57; Dinsdag 4 Juni 59; Woensdag 5 Juni 60; Donder dag 6 Juni 58; Vrijdag 7 Juni 57; Zaterdag 8 Juni 59 volw. personen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1