i BUITENL. WEEKOVERZICHT MARIANNE IN DE VROOLIJKE KEUKEN Nederland en Indië worden buren Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 Juni 1935 Derde Blad No. 23070 WETENSCHAPPEN. BURG. STAND VAN LEIDEN NOOD IN FRANKRIJK. Voor de zooveelste maal heeft Frankrijk f, wereld weer eens paf doen staan; doch )rt had daarbij niet de mooie rol, inte gendeel De speculanten openden een zwaren unval op den Franschen franc en het tiblnet Flandin, vastbesloten om deze ittle te vernietigen en den franc veilig ;e stellen, vroeg de Kamer volmachten jiartoc. Spoed was geboden, zooals ln rgeHJke omstandigheden steeds het ge- nl pleegt te zijn. Maar de Fransche Ka- ner zou de Fransche Kamer niet zijn ge least, zoo zl) daarmee rekening had ge- v.'jdf!) Voor haar gold niet ln de eerste ^ats het landsbelang, doch het elgen- Selang. D.w.z. het belang der diverse leden afzonderlijk, die straks en waarschijn lijk binnen afzlenbaren tijd! voor hun kiezers zullen komen te staan. Wat drom tel stel eens voor, dat de regeering ge ,;uik makend van haar verleende vol lichten, ging besnoeien op allerlei als larlssen. pensioenen etc., zonder dat de Simer zich had verzet tegen het afstaan tan haar prerogatieven. De tijd mocht dan nijpen, de Kamer tnd de regeering Flandin, die nauwelijks *n half jaar aan het bewind was, naar uls. In alle haast werd daarop een kabinet lsson ln elkaar getimmerd met vrij- 1 dezelfde gezichten, die steeds achter Fransche regeeringstafel paradeeren. u zou het ln orde komen. Bouisson vroeg wel dezelfde volmachten als zijn voor- nger en hij, de algemeen gewaardeerde mer-voorzitter, kon op een meerder- eld rekenen, heette het. Op papier was jit zoo, doch de werkelijkheid was ietwat aders: de radicaal-socialisten, die steun -dden toegezegd, lieten op het beslis- ie moment de regeering Bouisson ln steek en deze viel. met 2 stemmen in minderheid blijvend. Dat was echter de bedoeling niet ge- at! Alleen maar een demonstratie van kheid voor de kiezers had voorgeze- tenEen zestiental leden rectificeerden tan stem en verklaarden vóór te hebben lillen stemmen in plaats van tegen, zoo lt er feitelijk een meerderheid van 14 mmen voor Bouisson was. Zeer terecht Igerde deze dit gebaar en ook hij ver- n na 3 dagen premier te zijn ge- t. Het spel werd daarop nog korten voortgezet, daar de franc zich goed ld en het dus nog iets scheen te kun- n lijden. Laval slaagde aanvankelijk tin de samenstelling van een1 minlste- daar hij volkomen safe wilde zijn en hem verging het Piétrl dito, al was reeds met minder tevreden geweest matigde deze de volmachten in menig cht. Doch intusschen bleef de tijd gen en dringen en bovendien was ;:rst links, waar de communisten steeds r den toon aangeven, tot schade de socialisten, gelijk bij de kanton- e verkiezingen opnieuw ls gebleken veeleischend om zelfs maar te kunnen -men van een herstel van het z.g. kar- De radicaal-socialisten werden murw legden het hoofd in den schoot. Het Lavall die daarvan profiteerde en zijn e kabinet zal de eer toekomen om rol te hebben gespeeld van Polncaré 1926, toen eenzelfde gevaar Frankrijk eigde, zl) het minder overtuigend en tatoriaal. Heeft Laval zijn moment verbeid of was "t toeval? Het antwoord ls moeilijk te 1 en. Hoofdzaak is echter, dat deze Fran- e regeering in een ommezien de vol- hten had van het moe-gespartelde dement. Weer heeft Frankrijk een zeldzaam 'rbeeld gegeven van politieke verwor- g en het parlementaire stelsel een ge- chten schok toegebracht. De Duttsche rs heeft in dit opzicht haar ingeno- 'nheid niet geheel ln toom weten te den Maar, hoe het zij, Laval ls als een rijpe iel in den schoot gevallen, hetgeen zijn "rgangers tevergeefs hebben nage- -efd. Wat zuiverheid van parlementarisme eft, kan Frankrijk een les nemen aan geland 1 Reeds gerulmen tijd was be nd, dat Mc Donald niet meer opgewas- was tegen de zware taak, die hij aan t hoofd van een nationale regeering rich had genomen; speciaal zijn oogen en hem in den steek en op dokter's vies moest hij neerleggen het ambt, dat onder verguizing-van zijn oude partij- ooten op zich had genomen. De ge- denis zal hem de plaats geven, die toekomt. Geheel van het tooneel ver- jnen doet hij overigens niet, daar hij een minder drukke en verantwoorde- te positie terugkeert in het kabinet van cjn opvolger Baldwin, Mc Donald. N leider der conservatieven, die alleen ::f' voldoende meerderheid beschikken j® de regeering aan zich te trekken, tet echter getrouw het bestand na, en Jtewel ln de nieuwe regeering, door te gevormd, wel eenige belangrijke wij- I is gebracht, niettemin is ook het kabinet-Baldwin een ministerie van Jflonale eenheid en niet een zuiver po- tek bewind. "e wijziging heeft zich kalm en zonder teje schok voltrokken. ™>r Frankrijk een lesjel Een politiek kermisspel dat voor Frankrijk een bedenkelijke zijde heeft Plotseling is er weer spanning ontstaan in Noord-China. De Japanners zijn onver wacht voor den dag gekomen met nieuwe eischen, die feitelijk neerkomen op het maken van geheel Noord-China, Tientsin en Peking inbegrepen, tot een soort neu trale zone, waar geen Chineesche troepen mogen verblijven. Wanneer wij zeggen Japanners, wil dit zeggen: de Japansche militaire autoriteiten, die weer eens de regeering voor een fait accompli stelden, zoodat de vraag blijft, wie in Japan re geert, de regeering of de militairen. Deze laatsten schijnen de kans op penetratie in China gunstig te oordeelen en vandaar de onverwachte eischen, terwijl de ver houdingen Juist beter schenen te worden. Dit bergt een groot gevaar in zich, een gevaar dat op den duur onafwendbaar tot botsingen lelden moet. In het Verre Oosten blijft m.a.w. de situatie, zelfs als deze gunstig lijkt, in wezen critiek! DE ENCEPHALITIS. Naar wij vernemen aldus 't U. D. heeft prof. dr. Aldershoff, hoogleeraar bij de medische faculteit te Utrecht, onlangs in een wetenschappelijken kring te Lei den mededeeling gedaan van de resulta ten van een door hem ingesteld onderzoek met betrekking tot de encephalitis (her senontsteking), aan welke ziekte de pa tiënten in den regel komen te overlijden. In deze mededeelingen heeft de Utrecht- sche hoogleeraar uiteengezet, hoe het hem gelukt ls, door huid-enting de encepha litis over te brengen van dier op dier. Dit resultaat, dat tot dusver in medischen kring onbekend was. sluit de mogelijkheid ln zich, dat door verder experimenteel on derzoek belangrijke conclusies zullen kun nen worden getrokken ten opzichte van encephalitis bij den mensch. De wijze van overbrenging dezer ziekte was tot dusverre niet bekend. De onderzoekingen van prof. Aldershoff hebben derhalve een belang rijken weg geopend, waarlangs men hoopt te kunnen komen tot verdere belangwek kende onderzoekingen die perspectieven kunnen openen voor de genezing van de encephalitis bij den mensch. Invoering van een halfwekelijkschen dienst door de K L.M. Amsterdam-Batavia per Fokker-Douglas in 5«& dag. Wij zijn op Schiphol de gast geweest van den heer A. Plesman. directeur van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, ter bespreking van een gebeurtenis, welke een nieuwe zeer belangrijke phase beteekent in de grootsche ontwikkelingsgeschiedenis van deze onderneming: de halfwekelijksche dienst naar Indië welke 12 Juni zal wor den ingewijd met het vertrek van de Fokker-Douglas D.C.-2. de „Nachtegaal" onder commando van piloot Frijns. Drie dagen na het vertrek van de „Nachtegaal" zal dan de ..Oeverzwaluw", gezagvoerder Te Roller de reis naar „Jan Oost" aanvangen, terwijl op 12 Juni de eerste van de Douglasmachines. die naar Indië is gegaan de „Koetilang" onder commando van piloot Scholte. de thuis reis zal aanvaarden Van den 12en Juni af zal de KL M. met een zevental Fokker-Douglas-machines een halfwekelijkschen dienst, tusschen Neder land en Nederlandsch Indie. tusscheii Europa en Azië onderhouden. De 14.000 K M lange weg wordt zomer èn winter in S'/t dag bereisd Het aantal vlieguren is ongeveer 10 per dag de snelheid bedraagt gemiddeld 270 K.M. per uur. Werd vroeger doorgaans gestart voor het aanbreken van den dageraad thans vertrekt men od een meer normaal morgenuur Od de uit reis komt slechts één ouderwetsche vroege start voor: op de terugreis, waarop men telkens een uur daglicht wint ziin de tijden van vertrek nog later dan op de heenreis. Tweede ontbijt lunch thee of andere ververschincen worden tijdens de tusschenlandingen gebruikt in de vlieg veldrestaurants. men dineert en overnacnt in eerste klas hotels. Slechts éénmaal op de heenreis wordt de lunch aan boord ge bruikt. Toovertapijt uit den Duizend en Een Nacht. Zoo'n snelle vlucht naar Indië de Fokker's deden er negen dagen over zal wonderlijk zijn als een reis op het toovertapijt uit den Duizend en Een Nacht! De reiziger ziet de ochtendzon schijnen op den Amsterdamschen Westertoren en de avondzon op 't Parthenon van Athene; vandaag ontbijt hij in een Amsterdamsch hotel overmorgen luncht hij in het K.L.M.- hotel te Dj ask aan de Perzische Golf, terwijl hij zich dienzelfden avond als een maharadja voelt in de schaduwrijke tui nen met pauwen en fonteinen rond het State Hotel van ,his Highness of Jod hpur". drie dagen van huis! Den vol genden avond bewondert hij Burmeesche schoonen bij de fantastisch verlichte Gou den Pagode van Rangoon; Singapore en Batavia zijn daarna nog maar 'n katten sprong Soepelheid der postverbinding. Maar een mensch leeft niet bij roman tiek alleen. Laten wil nagaan, wat deze snelle halfwekelijksche dienst in zakelijk opzicht beteekent in de eerste plaats voor Nederland en Indië. HU beteekent vooreerst dat door de soepelheid der post verbinding de lastige, drukke wekelljksche maildag komt te vervallen. Wat met het eaene vliegtuig niet mee kan. gaat drie dagen later met het volgende. Van beide eindpunten vertrekt een vliegtuig op Woensdag en Zaterdag en komt er op Maandag en Donderdag een aan. Wie Maandag zlin luchtpost te Amsterdam ont vangt. die Dinsdag behandelt en Woens dag zlin brieven met het retourvliegtuig meegeeft, maakt dat de afzender te Batavia binnen dertien dagen antwoord heeft Zelfs kan men op een brief uit Neder- 1 land naar Medan soms binnen tien dagen antwoord hebben: immers Woensdag om 13.30 plaatselijke tijd komt een vliegtuig op de uitreis te Medan aan, vanwaar het vliegtuig op de thuisreis Donderdag om 7 30 uur vertrekt. Voor tusschengelegen bestemmingen is de omlooptijd van een brief natuurlijk in verhouding eveneens korter geworden. Op een brief uit Amsterdam naar Calcutta kan men binnen negen dagen antwoord hebben, op een brief van Batavia naar Bagdad in denzelfden tijd. Dank zij den nieuwen K.N.LL.M.-dienst Makassar—Den PasarSoerobaja zullen de voordeelen der snelle verbinding met het moederland zich niet alleen tot Java en Sumatra uit strekken. Wie b.v Dinsdagochtend uit Makassar of Den Pasar een brief met het K.N.I.L.M.-vliegtuig meegeeft, weet, dat die 6'/! dag later in Nederland is, resp. 15.500 en 15.100 K.M. verder. Een kostenpraatje. Interessant waren de mededeelingen van den heer Plesman over het kostenvraag- stuk. In 1929 dekte het passagiers- en goederenvervoer op Indië één procent van de uitgaven; in 1931 vier procent, in 1932 tien procent, in 1933 achttien procent en in 1934 vierentwintig procent. Het per centage over 1935 staat uiteraard nog niet vast, wat 1936 betreft, heeft men een percentage van twee en dertig procent be groot; de overige onkosten moeten gedekt worden uit het postvervoer. Na 1936, als eenmaal ook des nachts het lange traject zal worden bevlogen de snelle Fokker- Douglas machines brengen het aantal vlieguren van Amsterdam naar Batavia van 83 tot 53 terug! en de vliegreis tot ruim twee dagen beperkt zal kunnen blij ven, zal de dekking der kosten in hoofd zaak gevonden worden in de opbrengst van het passagiers- en goederenvervoer en zullen de inkomsten van het postver voer belangrijk lager kunnen zijn. De snel heid om en bij de 300 kilometer zal niet spoedig worden overschreden, omdat hier mede een economische grens is bereikt. Het stratosfeer-vllegtuig aldus de heer Plesman is verder van zijn ver wezenlijking af dan menigeen wel denkt! Uiteraard is de sprong naar den half wekelijkschen dienst zoowel uit financieel als organisatorisch oogpunt een zaak van beteekenis. Het vorig jaar kon op het post- contract een half millioen gulden worden terugbetaald en het zal de vraag zijn of men ook dit jaar dit „groote gebaar" zal kunnen herhalen. De voordeelen van den half-wekelijkschen dienst zijn echter zeer groot, mede ook omdat wellicht buiten- landsche post-administraties, door er ge bruik van te maken, een achterstand kun nen inhalen Naar de heer Plesman verder mede deelde, ligt het in de bedoeling, de Fok- ker-Douglas-D.C. 2-machines, die op de route naar Indië worden gebruikt, over een tweetal jaren te vervangen door an dere machines, die bij gelijke snelheid veel economischer zullen vliegen en aldus een belangrijke daling van den kostprijs moge lijk zullen maken. De vooruitzichten van den halfwekelijk schen dienst zijn zeer gunstig, aangezien de voorverkoop een goede waardeme ter! alleszins reden tot tevredenheid geeft. De passage van Amsterdam naar Batavia is van f. 1750 tot f. 1350 terugge bracht; retour f 2430. Den eersten dag vliegt men tot Athene, den tweeden tot Bagdad, den derden tot Jodhpur, den vier den tot Rangoon, den vijfden tot Singa pore, waarna nog een halve dag gebruikt wordt voor het laatste traject naar Ba tavia, waar men vóór tien uur 's morgens aankomt en desgewenscht met een Dou glas-machine van de K.N.I.L.M. dadelijk kan doorreizen naar Soerabaja. Men arri veert hier dan nog vóór de lunch! Onbegrensd aantal nieuwe mogelijkheden. Voor het passagiersvervoer heeft de Indië-lijn, dank zij de hooge snelheid en grootere frequentie een welhaast onbe grensd aantal nieuwe mogelijkheden ge kregen. Mogelijk zelfs zal zij een omwen teling in het zakenverkeer tusschen Ne derland en Indië teweegbrengen. Waar snelheid van handelen en succes in zaken doorgaans synoniem zijn, zal de mogelijk heid om in luttele dagen van Nederland naar Java of Sumatra te reizen en omge keerd om in een wip uit Indië naar het moederland te komen, ongetwijfeld door de meest vooruitstrevende zakenlieden druk benut worden. Wie drie weken tijd vcor een reis heeft, gaat in elf dagen heen en weer en heeft tien dagen tijd voor besprekingen. Is nog sneller contact ge- wenscht. dan vliegen de Nederlander en de Indischman elkaar tegemoet tot Jodhpur, waar ze beiden Vrijdags of 's Maandag* aankomen na drie dagen reizen en van waar ze drie dagen later weer naar hun uitgangspunt terug kunnen keeren. In 8'/: dag is men uit en thuis. Wie wel haast heeft, doch niet met topsnelheid behoeft te reizen, kan een uitstapje met zijn zakenreis combineeren. Ook de verbinding met Amerika is er zeer op vooruitgegaan Post en passagiers, die met de snelle „Normandië" op 22 Juni a.s. New York verlaten, zijn den 27en te Le Havre en gaan via Parijs naar Amster dam, vanwaar ze den 29en vertrekken en den 4en Juli te Batavia aankomen. Men reist dus in dit geval in 9 dagen van New York naar Bagdad (10400 KM i, in 10 da gen naar Karachi (12950 K.M.i, in 13 da gen naar Batavia (19350 K.M i. Met de „Statendam" van de Holland-Amerika Lijn die den 4en Juni New York verliet en den llen te Rotterdam aankomt reist men in 13'/: dag naar Batavia. Binnen twee weken kunnen dus met de snelste schepen en den snelsten vliegdienst passagiers en post van Amerika naar het Verre Oosten reizen. GEBOKEN. Wülem, z. van S. H. J. van Iterson en J. van Iterson Anna, d. van J. W. Nop pen en M. P. de Wit Maria Catharina Emma. d. van H. A. Kienjet en E. de Laaf Adriana, d. van D. van Leeuwen en S. van Kampen 'Pieter Rombout, z. van P. de Vos en A. van Zeist Suzanna. d. van J. van Walkier en N. Dol Leopold Johan Sefrien, z. van L. van Biezen en P. H. Boezelijn Jan Gunther. z. van J. H. P. Bouwense en E. E. Lammel Willem Dirk. z. van H. Eickhoff en E. Alderden Anna Petronella Maria, d van J. G. W. Rijnders en P. A. Verhoeven Jacobus David, z. van S, C. de Breeen J. van Doezelaar. ONDvXTKOrWD W. M. Joziasse. jm. 25 jaar en M van Tingeren, jd. 21 jaar G F Kolderman, jm. 24 jaar en J. M. Sjardyn, jd. 28 jaar F. R Brouwer, lm. 26 jaar en W. Dirk zwager, jd. 28 jaar.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9