E I FINANCIEEL OVERZICHT. Humor uit het Buitenland. Zaterdag 8 Juni 1935 HIDSCH DAGBLAD Derde Blad rijeB e([l Belangwekkend jaarverslag van de Neder- zenllindsche Bank De internationale crisis „.■tin niet binnen een nationaal kader .^Biorden opgelost - Verlaging van produc- Bliikosten een eerste vereischte - Monetaire ^Bnpirimenten verergeren de wereldcrisis - ndeB1 Indl® over het ergste heen? - Vaste ;.,B! il tot handhaving van den gulden - tn ■Nieuwe onrust met betrekking tot den ienHbanc Afwisselend koersverloop op de Amsterdamsche Beurs. I Evenals In andere jaren heelt de Presl- cent van De Nederlandsche Bank zich ook ditmaal in zijn dezer dagen verschenen ■;iarverslag niet beperkt tot een résumé B'an de werkzaamheden zijner instelling in or-Biet afgeloopen Jaar, maar heelt hij de lenB ontwikkeling van den toestand in binnen- *?Bm buitenland onderworpen aan een diep- dtB eaande beschouwing, om het resultaat :en B hiervan te toetsen aan de door de clrcu- Blatiebank gevolgde monetaire politiek x>ïB Voor zulk een uitvoerige beschouwing DteB'an de algemeene internationale en na- op B 'ionale verhoudingen was dezen keer wel- >rdH licht meer dan ooit te voren aanleiding: en I de ontwikkeling van het wereldverkeer eenerzijds. de prijsvorming ln ons eigen I land aan den anderen kant, zijn zoo nauw Bttmengeweven met de lijnen, waarlangs •'■de valuta-politiek loopt, dat zij hiervan moeilijk zijn te scheiden. Tengevolge van de ontwrichting der wisselkoersen is het crediet- en kapitaalverkeer nagenoeg ge- 1C| heel tot stilstand gekomen; de politiek I v»n afsluiting en isoleering heeft er toe geleid, dat het intematinale handels ver - - I teer in 1934 daalde tot 31*/« der waarde en tot 70van den omvang van dat in B 1928. De industrleele productie echter is B niet in overeenstemming hiermede inge- trompen; in 1934 bedroeg zij nog onge- 'i veer evenveel als in 1928. De handhaving B van de productie op dit peil is alleen mogelijk, doordien elk land voor zichzelf B door inmenging van overheidswege steun B aan het bedrijfsleven verleent. I Nog altijd geeft men zich in vele landen aan de fictie over, dat de Internationale crisis binnen het nationale kader zou kun- I nen worden opgelost Men juicht, wanneer tengevolge van de uitvoering van werken B "P groote schaal, met overheidsgelden, de statistiek der werkloosheid een verminde- I hng te zien geeft, of wanneer de uitvoer, Sesteund door regeeringssubsidies of ge- stimuieerd door monetaire maatregelen, «n uitbreiding ondergaat. Wanneer de I Invloed dezer maatregelen heeft uitge- werkt, zal men tot de conclusie moeten I somen, dat in werkelijkheid in de econo- mische positie van het desbetreffende land teen verbetering is ingetreden. De erva- ving, die vooral in de Ver. Staten met zijn complex van regeeringsmaatregelen en mgrijpen in de vrije economische ontwik- I seling is opgedaan, noodt stellig niet tot navolging. Toch geeft men zich thans in België weder aan dezelfde illusie over. I T Wet speciaal ons land betreft, wijst mr. I Trip er terecht op, dat het nationale be- I la»g van Nederland nog steeds voor het I Smotste deel beheerscht wordt door de Positie, welke ons land in het internatio- hale verband kan behouden of verwerven. Het ware struisvogelpolitiek van de meest I bedenkelijke soort, aldus mr. Trip, dit ver- I band niet bij voortduring voor oogen te I -ouden Welke maatregelen van ordening, I overheidsinmenging, van industrialisatie I ook worden overwogen of aanbevolen, bij Je beslissing zal steeds den doorslag moe- I w geven het antwoord op de vraag, of b'c maatregelen inderdaad zullen dienen oet belang van een zoo ruim moeelijke I voorziening van het Nederlandsche volk I goederen en diensten en het- belang I int" <'e Dosit'e, welke Nederland ln het I Jprnationale verkeer Inneemt Belde pri- I ,.aire b(,langen elschen. dat de beperking I m oer 'n Nederland binnen zoo eng I mogelijke grenzen wordt gehouden en dat de noodzakelijke aanpassing verkregen wordt door verlaging van productiekosten en van kosten van het levensonderhoud. Uit dit oogpunt beziet de President van De Nederlandsche Bank ook het vraag stuk van de industrialiseering van ons land, waarvan het zwaartepunt z.i. meer ligt in het vinden van gezonde en niet door kunstmatige middelen te verwezen lijken plannen dan in de financierings mogelijkheden. Het ware voor de Neder landsche industrie z. i. een bij uitstek be denkelijk streven het zou een nieuwe be lemmering vormen op den weg naar de noodzakelijke aanpassing, wanneer Neder land met overheidshulp zou trachten, zelf duurder te fabriceeren, hetgeen goedkoo- per en wellicht ook beter uit het buiten land kan betrokken worden, tegen uitwis seling van producten, op welker afzet de Nederlandsche economie meer in het bij zonder is aangewezen. Een verwezenlijking van dat streven zou ongetwijfeld een na- deeligen invloed oefenen op de toch reeds zoo moeilijke positie onzer voor export werkende bedrijven; zij zou de zoozeer noodige verlaging van de kosten van het levensonderhoud verder bemoeilijken en lot kapitaalverlies leiden. Het nage streefde doel, te weten een uitbreiding van de werkgelegenheid, zou onder dergelijke omstandigheden niet bereikt kunnen worden. De weg. welke voor Nederland ln zijn eigen, welbegrepen belang is aangewezen, leidt in het binnenland naar het aan vaarden en doorzetten van de aanpassing, die men door kunstmatige en slechts tij delijk werkende maatregelen kan ver schuiven, maar niet kan ontgaan Hoewel met betrekking tot een verlaging der pro ductiekosten reeds veel is bereikt, acht mr. Trip een verdere daling der kosten van het levensonderhoud een absolute nood zakelijkheid. Hij denkt hierbij in de eerste plaats aan een verlaging der tarieven der Overheidsbedrijven en de zware belastin gen op verschillende verbruiks-artikelen. maar ook aan een voortschrijden in een sneller tempo op den weg naar verlaging der huren en andere kosten, een kwestie, die in zoo nauw verband staat met de hypotheeklasten. Ten aanzien van de mo gelijkheid van een vermindering der hy potheeklasten blijkt mr Trip rekening te houden met een voortzetting van de con versie-beweging, bij een terugkeer van het vertrouwen. Hieraan zou ook naar onze meening verre de voorkeur moeten worden gegeven boven een ingrijpen van regee- ringswege, dat zoo licht het vertrouwen en daarmede den grondslag van het on misbare crediet zou kunnen schokken. De President van De Nederlandsche Bank wijst er trouwens, zij het in een ander ver band, zelf op, dat van de overheid niet anders verwacht mag worden, dan dat zij temperend optreedt en naar geleidelijk heid in het aanpassingsproces streeft, waarbij hij uitdrukkelijk waarschuwt voor het, ook in ons land aanwezige gevaar, dat dit optreden en streven ten doel wordt verheven, in plaats van middel te blijven, om al te groote schokken te voorkomen en te verzachten. Het spreekt welhaast vanzelf, dat het streven naar aanpassing ln het binnen land gepaard dient te gaan met een stre ven naar verbetering van de internatio nale betrekkingen van commercteelen. mo- r.etairen en financieelen aard. Hoewel ons land in dit opzicht helaas niet toonaan gevend is. kan het toch wel zijn volle medewerking schenken aan elke gezonde poging, om deze verbetering te bereiken en er. vóór alles naar streven, verdere ont wrichting te voorkomen. Dat Nederland in deze laatste taak te kort zou schieten, wanneer het vrijwillig zlin ruilmidde' van het goud zou losmaken, behoeft geen uit voerig betoog. Juist ln den longsten tijd is wel af doende gebleken, dat monetaire experi menten eiken terugkeer van het onmis bare vertrouwen verijdelen en daarmede de kwalen, aan welke de wereld lijdt, verergeren in plaats van verbeteren, een ontwikkeling, die ook het directe eigen belang van de landen, waar de experimen ten plaats vinden, zal moeten schaden. Wellicht heeft deze overweging er toe bijgedragen, dat de terugkeer naar een internationalen, op goud gebaseerden standaard, meer ln het middelpunt der belangstelling is gekomen. Het Jaarverslag van De Nederlandsche Bank moet zich wel beperken tot het constateeren van deze toeneming der platonische belangstelling. Het kan helaas nog geen melding maken van vast omlijnde plannen om tot een herstel van de stabiliteit op valuta-gebied te geraken. Er gaapt, naar Mr. Trip opmerkt, een wijde klooi tusschen hetgeen in beginsel als wenschelijk erkend wordt en de da den. welke noodig zijn, om deze wensche- lijkheid tot werkelijkheid te maken. Deze daden worden afhankelijk gesteld van voorwaarden, welker vervulling grooten- deels door het gemis aan stabiele wissel- koereen en dus door het achterwege blijven van die daden, onmogelijk wordt gemaakt Aldus draait men in een cir keltje rond. Is de President van De Nederlandsche Bank, wat de vooruitzichten op valuta- gebied betreft, dus weinig optimistisch en onderstreept hij ook het gevaar, voort vloeiend uit het streven der afzonderlijke landen, om langs sterk uiteenloopende wegen en met toepassing van verschillen de methoden tot herstel van het even wicht te komen, zoo kan hij toch op een algemeen verschijnsel van gunstigen aard wijzen: nl. het beperkte herstel in de grondstoffen produceerende landen en de overzeesche gebieden met overwegend agrarisch karakter. Dit geldt ook voor Ned. Indië, dat, hoe groot de te overwin nen moeilijkheden nog mogen zijn, zoowel financieel als economisch teekenen ver toont van aanpassing en evenwicht, zelfs in die mate dat men mag verwachten, dat het ergste er geleden is en dat het land in staat zal zijn, zich zonder schokken te handhaven en een, zij het langzame ver betering zal zien intreden. Mocht deze verwachting bewaarheid worden, dan zou hiervan ook een invloed ten goede kunnen uitgaan op de economische ontwikkeling van het Moederland, welke zoo nauw met die van onzen Oost verbonden is. Dit is het eenige, iet of wat lichtende perspectief, dat het in mineur gestelde jaarverslag van De Nederlandsche Bank onder de tegenwoordige omstandigheden kan openen. De werkzaamheid van De Nederlandsche Bank zelf heeft zich in het afgeloopen jaar geconcentreerd op de handhaving van den gulden, Groote moeilijkheden heeft dit niet opgeleverd. Opnieuw is gebleken, dat er voor ongerustheid geen reden be hoeft te bestaan, wanneer de gewone middelen voor de verdediging van het ruilmiddel worden aangewend en de posi tie van het bankwezen gezond is. Noch de speculatie noch de onjuiste en tenden tieuze voorlichting in eenige buitenland- sche bladen was in staat het beoogde doel (den val van den gulden) te bereiken Sinds het jaarverslag van De Ned. Bank is verschenen, is de toestand op de valuta markt opnieuw zeer gespannen geworden. De politieke toestand ln Frankrijk, die in het begin van de week opgeklaard scheen te zijn, is verwarder dan ooit te voren en vormt hierdoor een directe bedreiging voor den franc. Alle geroep om „verdediging van den franc" en „maatregelen tegen de speculatie" zal immers niet in staat zijn. het Fransche ruilmiddel te redden, indien niet een krachtige regeering de nood zakelijke saneering der staatsfinanciën ter hand kan nemen. Ook zulk een regeering zou nog een zware taak te vervullen heb- ben, zoowel wat de dekking der geldbe hoeften van de schatkist als wat de beteugeling der speculatie betreft. Hoe gevoelig deze laatste overigens voor de politieke atmosfeer ls, blijkt wel uit de scherpe ups en downs, die de franc sinds het begin der Kabinetscrisis heeft onder gaan, vooral wat de termijnnoteeringen betreft. Mocht de rust op politiek, en daarmede ook op monetair gebied, in Frankrijk niet spoedig terugkeeren, dan zal ook de gul den aan een sterken druk blbotgesteld blijven. Men zal dan goed doen, zich de krachtige en doelbewuste houding der Nederlandsche Bank, tot uiting komend in haar jaarverslag, in herinnering te bren gen en tevens te bedenken, dat de poli tieke verhoudingen hier te lande wel hemelsbreed verschillen van die in Frank rijk. Toch mag men er zijn oogen niet voor sluiten, dat ook wat ons land betreft de stabiliteit van de valuta nauw verband houdt met het handhaven van het even wicht in de begrootlng en van een door werken van het aanpassingsproces, waar voor zware offers gebracht zullen moeten worden. De Amsterdamsche beurs heeft weer volkomen onder den invloed gestaan van de politieke gebeurtenissen in Frankrijk, welke op hun beurt de valutamarkt be- heerschen. In den aanvang der week. toen met de vorming van het Ministerie- Bouisson de rust teruggekeerd scheen, en de franc zoowel als de gulden krachtig in herstel waren, trad op de obligatiemarkt een aanzienlijke verbetering in voor vrij wel alle in guldens en Fransche franc ge noteerde fondsen, terwijl ook Zwitsereche obligatiën konden profiteeren van den uitslag van het referendum, dat het crisis-initiatief met zijn inflationistische uitwerking heeft verworpen. De Minister wisseling in het Kabinet-Colijn en de hieruit getrokken conclusie, dat er thans in den boezem van de regeering niet de minste weifeling meer bestaat ten aan zien van de handhaving der goudwaarde van dën gulden droeg het hare bij tot de nieuwe vraag naar Nederlandsche en Ned. Indische staatsfondsen, gemeenteleenin- gen enz. De koerebeterlng maakte echter plaats voor een nieuwe daling, toen bleek, dat de politieke rust in Frankrijk nog lang niet is teruggekeerd. Op de aandeelenmarkt ontwikkelden de koersen zich weer in een tegenovergestel de richting van de noteeringen op de obligatiemarkt. Hier leidde het verdwijnen der devaluatie-stemming aanvankelijk tot een scherpe reactie, waarop een nieuwe koersstijging volgde, wegens de herleving van de onzekerheid op valuta-gebied. Aan deze op en neergaande beweging hebben weer alle leidende fondsen: Philips, Uni lever, Koninklijke Petroleum, Handelsver. „Amsterdam", Amsterdam-Rubber enz. deelgenomen. Speciale factoren kwamen onder deze omstandigheden voor de afzon derlijke fondsen niet zoo tot hun recht als anders wellicht het geval zou zijn geweest. Toch werd het koersverloop van rubber- aandeelen gunstig beïnvloed door de ver betering der statistische positie van het artikel rubber. De Engelsche voorraden zijn de vorige week met ruim 1000 ton ver minderd en wegens den teruggang der verschepingen uit de productielanden kan een verdere vermindering der zichtbare voorraden verwacht worden. Voor Han- öelsver. „Amsterdam" werkte de aan kondiging van 't dividend van 4 pet. nog in gunstigen zin na en van tabaksaandee- len waren Deli Mij. ln het bijzonder ge vraagd. Deze Mij. heeft in 1934, na ruime afschrijvingen, nog een winst gemaakt van bijna f. 2 millioen, tegen een bijna even groot verlies in het vorige jaar. Zij kan hierdoor haar dividend hervatten, met een uitkeering van 5 pet. terwijl nog een kleine zeven ton in de reserve kan worden gestort. De prijzen, op de tabaks- inschrijvingen van dit jaar tot nu toe be haald. zijn wel niet bijster fraai, maar het stemt hoopvol, dat de Deli Mij. deze week een belangrijke partij tabak onderhands kon verkoopen tegen een prijs, die bijna twee maal zoo hoog was als de taxatie. Amerikaansche fondsen waren slechts tijdelijk wat hooger, in aansluiting aan het koersverloop op de New Yorksche beurs, dat nog steeds onder den invloed verkeert van den onzekeren toestand Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De slachtveeprijzen schijnen wel het laagtepunt te hebben bereikt. Er is reden om aan te nemen dat in de afgeloopen week, vooral met het oog op de feestda gen, de grootste opruiming van de stallen heeft plaats gehad. Vooral gisteren ook hier ter plaatse waren de aanbiedingen minder en zoo als we bij onze informaties van enkele beteekenende mesters vernamen, brachten deze ook de laatste „stalbeestjes" naar de markt De algemeene tendenz was weer iets williger en dit scheelt al gauw f. 5 tot f. 10 op ieder stuk vee. Voor de welders is het te hopen dat de prijzen zich wat herstellen, want anders zou het verlies beteekenend zijn. Eenige opleving op de slachtveemarkt geeft allicht ook weer eenigen steun aan de waarde van het ge- bruiksvee, wat al even wenschelijk is. Misschien hebben ook daarvoor de laag ste prijzen het dieptepunt bereikt, want zoowel te Leeuwarden als Zwolle en op de Leidsche markt was een „passelijk" beest eveneens wat gemakkelijker verhan delbaar. Nu de prijzen zoo laag zijn, waagt men soms weer wat en dit doet vanzelf een beetje handel ontstaan. Er is echter nog een factor die hierin een woordje meespreekt en dat is het denkbeeld dat de veehouderij-centrale wel weer vee gaat afnemen. We weten evenwel van zeer be voegde zijde, dat daaromtrent nog niets vaststaat. Wel worden alle pogingen in het werk gesteld om een groot kwantum vee naar het buitenland af te zetten, maar de kans is zeer gering. De voorzitter van den Ned. Bond van Veehandelaaren de heer Jb. van der Stoel, heeft hier dezer dagen in een vergadering van den Z.H Bond van veehandelaren nog nadrukkelijk op ge wezen. Intusschen wordt elke mogelijkheid ook door particulieren aan de hand ge daan, grondig door de V.C. onderzocht. In laatste instantie zal men dus weer vee gaan afslachten. Bij de iets betere stem ming, ook op de gebruiksvee-afdeelingen, merken we echter op, dat de aanvoeren zeer kort waren. Op de kalverenmarkt was de toestand vrijwel onveranderd, terwijl het wolvee even vlotter en algemeen tot Iets stijver prijzen werd verkocht. Varkens stadig, niet minder. VAN DER S. wegens de plotselinge opheffing van de Nira-wetgeving. Hieronder volgt een overzicht van het koerverloop: 4 °/o Nederland 96 1/8, 98 3/4, 97 3/8. 3 Nederland 81, 84, 82 1/8. 2'/: »/o N.W.S. 71, 74, 72 3/8. 4 V. Ned. Indië 94 1/4, 96 1/16 96 1/8. 4 Amsterdam 92, 95, 93 1/8. 4 »/o 's-Gravenhage 96. 98, 96 7/8. 4'/: Rotterdam 92, 94'/:. 93 1/16. 4'/: Frankrijk '33 86 1/8, 93, 89. 4 »/o Frankrijk 75 1/8, 79'/:, 76. Philips 268, 258, 261 1/4. Unilever 93 1/4, 103 7/8. Ford Automobielfabr. 270 1/4, 263'/:. Kon Petroleum 191'/:, 182 1/4, 190. Handelsver. „Amsterdam" 185, 175, 184. Koloniale Bank 42, 40'/:, 43. Amsterdam-Rubber 114, 107'/:, 114. Bandar Rubber 112, 105 1/4, 113, 111. Deli Batavia 142'/:. 140, 145. Dell Mij. 131. 128, 147. Senembah 142'/:, 146. Automobilisten, geeft alleen signalen, wanneer het werkelijk noodig is en niet ait slear of tijdverdrijf. 8-8 Restaurant-musicus„Ik moet toch eens vragen om (en eindje verder van dien kapstok geplaatst te worden." (Passing Show). „Dt heb mijn leeraar gevraagd of hij vond, dat ik ln eu-« bet publiek kon optreden." 'to® „En, wat zei hij „Hij zei, dat lk het volkslied kon meezingen." in TravasoL Lena „Daar gaat het meisje waar ik mijn voetren mee begon. We zijn van elkaar af geraakt." (Humorist) „Hij heeft heelemaal niet ln de gaten dat zijn troep voor net verkeerslicht ls blijven staan." (Humorist). De beroemde Jongleur- doet de vaat 1 (Happy Mag.) „Zet je man altijd de gramophoon aan als hij op de fluit speelt „Nou, om je de waarheid te zeggen, Kees ls erg kies keurig op zijn accompagnateurs, en dit is de eenige manier waarop we Paderewsky voor hem kunnen krij gen." .(Humorist).

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11