LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 8 Juni 1935 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Afgeluisterd. THIJS IJS EN DE KABOUTER PIRIMIJS H.M. DE KONINGIN TE BARNEVELD. DÉFILÉ DER LANDSTORMERS. Te Barneveld is gisteren een landstorm dag gehouden. De groote gebeurtenis van deren dag was de komst van H M de Koningin. Die tegen twee uur op het terrein arriveerde. Nadat H.M.. Die vergezeld was van een hofdame de auto had verlaten werd Zij welkom geheeten door de commissie van ontvangst, bestaande uit de ministers van Blnnenlandsche Zaken en van Defensie, eeneraal Duymaer vau Twist generaal de Jonghe en dr. Hoeneveld van Nijkerk welke commissie de Koningin naar de tribune geleidde, waar de autoriteiten asin Haar werden voorgesteld H.M. werden door een dochtertje van den heer H. B. Wlllemars bloemen aangeboden waarna een aanvang werd gemaakt met het défilé van 1100 landstormers hetwelk HM. met de grootst mogelijke belangstelling gade sloeg. Juist 20 minuten na Haar aankomst verliet H.M geestdriftig toegejuicht door de vele aadweziaen het landdagterrein Na afloop werd door den commandant van het Veluwsch verband medegedeeld dat H M aan alle landstormers Haar hooge tevredenheid heeft betuigd voor de wijze waarop de B.Vi. heeft gedefileerd. o GEEFT VEILIG VERKEER DEN VOORRANG. Opwekking van min. Van Lidtb de Jeude In de Verkeerscourant. een uitgave van het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer schrijft de minister van Water staat. de heer mr. Van Lidth de Jeude. ter gelegenheid van de verkeersweek van 11 15 Juni om. het volgende Snelverkeer gemakkelijk verkeer veilig verkeer! De volgorde is foutief. Veilig verkeer moet den voorrang hebben. Snelverkeer: goed! Maar veilig verkeer gaat voor. Gemakkelijk verkeer: best! Maar veilig heid éérst. Zonder veilig verkeer is snel-verkeer doodsgevaar, is gemakkelijk verkeer on verantwoordelijk. Aan de veiligheid van het verkeer ont breekt nog veel Er is op dit gebied reeds ontzaggelijk veel gedaan De overheid ging voor op verschillend gebied, met verschil lende hulpmiddelen, met wetgeving, we genbouw waarschuwingsborden, aanwij- zmgs-seinen. Tal van organisaties hebben het hare ertoe bijgedragen om den waar schuwingsdienst te vervolmaken, de veilig heid van den weg aan regels te binden, de verantwoordelijkheid bij de individuen te versterken, de gevaren aan jong en oud in te prenten. Maar de mensch is hard- leersch De mensch is vergeetachtig. De mensch is onoplettend En het grootste ge vaar zit vaak in een heel klein hoekje ver borgen en springt plotseling te voorschijn als de mensch er het minste op is bedacht. Er is veel gedaan voor de veiligheid van den weg En toch de nieuwsbladen staan da gelijks vol van verkeersongelukken Er is veel gedaan voor de veiligheid van den weg; er kan nooit genoeg gedaan wor den om de veiligheid van den weg veilig te stellen De verkeersweek van het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer van 11 tot en met 15 Juni 1935. richt zich tot allen, die willen medewerken om aan het moderne wegverkeer te verzekeren de grootst mogelijke mate van veiligheid. Snel verkeer: goed! Gemakkelijk verkeer: best! Maar geeft allen oud en jong den voorrang aan Veilig Verkeer! HET A S. CONGRES DER VER. VAN NED. GEMEENTEN. Op het 27 en 28 Juni te Noordwijk te houden coneres der Ver. van Nederland- sche Gemeenten zullen op een tweeden dae prof. dr ir H. C. J. H Gelissen. mi nister van Economische Zaken en de heer A. A. van Sandick secretaris der Directie der Rotterdamsche Bankvereenlgine prae- adviezen uitbrengen over het volgende ■vraagpunt: „Is het gewenscht. dat de Overheid deel neemt aan de oprichting en bedriifsvoe- ring van industriebanken Ligt hier een taak voor de gemeenten? Zoo ja. welke richtingen moeten bij die verwezenlijking van die taak worden gevolgd? INPERKING DER WERKLOOSHEID. De sociaal-democratische en communis tische voorstellen in den Amsterdamschen Raad verworpen. Door de soc dem Raadsfractie te Am sterdam waren groote plannen ingediend tot inperking van de werkloosheid. De kosten van uitvoering van deze plannen zouden een bedrag vorderen van 35 mil- lioen. B. en W waren echter van meening in hun prae-advies dat deze voorstellen niet behoorden te worden aangenomen, omdat B. en W. met. medewerking van de regee ring en met behulp van het werkfonds reeds zooveel mogelijk paal en perk stellen aan de werkloosheid. De voorsteilen der Soc Dem. fractie werden, nadat eenize zittingen aan deze materie waren gewijd verworpen met 22 tegen 21 stemmen. Ook werden voorstellen van de Commu nistische Partij tot inperking der werk loosheid verworpen. De Spc. Democraten stemden hier tegen en de voorstellen wer den daardoor verworpen met 37 tegen 6 stemmen HET ITALIAANSCH-ABESSYNISCH CONFLICT. Verzoeningscommissie komt 25 Juni a.s. te Scheveninecn bijeen. De bemiddelinzscomm voor het Ita- liaansch-Atcvnlsch ronf""* die gisteren te Mi'aan bilepnkwemer. 'peft inde'daad besloten hai- zittingen »e v"'t"en en oo 25 Juni a opnieuw komen :n Nederland en wel t~ Seneveningen ten einde haar werkzaamheden te hervatten. ADVERTENTIES IN GRATIS VERSPREIDE BLADEN. In het laatste nummer van het officieel orgaan van het Genootschap voor Reclame sonrijft de heer II. Flaunienhaft het vol gende over „Advertenties in gratis ver spreide bladen": Herhaaldelijk worden de leden van het Genootschap aangespoord om hun erva ringen bekend te maken. Verleden Jaar heb ik getracht na te gaan. welk resultaat cir culaires en andere persoonlijk geadres seerde drukwerken kunnen opleveren en mijl! ervaringen op het congres medege deeld. In den laatsten tijd hoorde ik her haaldelijk beweren door directies van be langrijke firma's, o.a. van een groote on derneming met circa 100 winkels ln de Residentie, dat advertenties ln de wek bladen voor hen de beste resultaten op leverden Nu trof het juist dat de eigenaar van een op zeer groote schaal, huls aan huis gratis verspreid weekblad mij verzocht om ook zijn blad in de campagne voor de Beurs van de Dameskroniek op te nemen Gedu rende vier weken zou elke week een door mij te leveren uitvoerig artikel over de ten toonstelling worden opgenomen. De adver tenties zouden vrijstaand op de voorpagina worden geplaatst. In de eerste advertentie werden afgezien van de aigemeene propa ganda voor de tentoonstelling, onderaan in een regel met een groote vette letter, ge vraagd twee mannen ter lengte van 1.95 M Slechts enkele brieven kwamen binnen. Gezien de oplage van het blad, 107.000 I exemplaren was dit geen aanmoedigend resultaat. De daarop volgende week wer den de lezeressen van twee Haagsche Dag bladen in een advertentie aangespoord om abonnée van de Dameskroniek te worden. Dezelfde advertentie stond ook in het gra tis verspreide blad. echter met een bijzon der vet gedrukte vermelding, n.l. dat men tegen afgifte van de advertentie, behalve de ook in de andere bladen genoemde voordeden, nog bovendien een massief zil veren bloemenlepel cadau kreeg. Van de in deze week nieuw binnengekomen abon- née's hebben slechts 10 'o de advertentie van dit weekblad ingeleverd. Op de beurs van de Dameskroniek te Amsterdam hebben de bezoekers van het Lilliput-theater 35 cent entree moeten be talen. De Haagsche plannen hieromtrent waren nog niet bekend. De volgende advertentie kondigde aan een voorverkoop van entree bewijzen voor de tentoonstelling; men kon dan tevens tegen inlevering van de adver tentie een toegangsbewijs tot de voorstel ling in het Lilliput-theatei krijgen. Om niet aan vei rassingen bloot te staan, wer den bij het belastingkantoor 2000 entree bewijzen besteld In werkelijkheid werden in verhouding tot de oplage van het blad nauwelijks één pro mille verkocht. De week daarop volgde een andere proef. Zooals bekend ontvangt iedere 10e bezoe ker van de Beurs van de Dameskroniek een geschenk. In de advertentie werd aan de lezers van dit blad een bijzonder voon-echt verleend. Elke lezer kon op de tentoonstel ling, gedurende vier middagen en avonden, tegen inlevering van een, met naam en adres ingevulde bon een geschenk in ont vangst nemen Deze geschenken waren ln het oorspronkelijke plan niet opgenomen. Gezien de vijf jaar geleden bereikte resul taten met een bon. in een huisorgaan, waarvan meer dan 16000 binnen kwamen, werden drie Haagsche chocolade-fabri kanten gevraagd of zij voor dit doel ge schikte pakjes in voorraad hadden en ver zocht deze gedurende 5 dagen te reservee ren. Maar hier bleek elke bezorgdheid overbodig: slechts circa 5"van de be zoekers leverden een bon in. Hiermede was eigenlijk dit onderzoek ge ëindigd en de door vakmenschen algemeen erkende theorie bevestigd, dat het publiek geen belang, of althans niet in noemens waardige mate belang stelt in bladen, die gratis in de bus worden geworpen. Toen ik dit resultaat aan den uitgever mededeelde, verdedigde hij zijn standpunt door naar voren te brengen, dat het publiek huiverig is om een bon met naam en adres in te vullen. Men wenscht niet lastig te worden gevallen met reclames, bezoeken enz Deze redeneering was on juist. De lezeressen van de Dameskroniek behoefden deze vrees niet te koesteren, en hebben toch bijna geen gebruik van deze bon gemaakt. De uitgever wilde zijn standpunt bewij zen en bleef aandringen, om nog eens een bon op de voorpagina zonder naam en adres te plaatsen. Deze bon kon op den laatsten Zaterdagmiddag op de tentoon stelling tegen een geschenk worden inge ruild. Het aantal personen, dat op dezen middag een bon inleverde bereikte nog niet eens 2 'U van het totaal der bezoekers op dezen middag. Indien t juist was. dat gratis verspreide advertentiebladen worden gelezen, dan waren de resultaten stellig niet zoo poover uitgevallen De bezoekers konden onmid dellijk aan den ingang hun geschenk ln ontvangst nemen er, behoefden er geen bijzondere moeite voor te doen Deze ge schenken werden uitgereikt aan dezelfde tafels, waaraan ook de andere gebruike lijke cadeaux overhandigd werden Er was dus geen reden voor terughoudendheid. i Nu zal men wellicht aanvoeren, dat de regelprijs van de advertenties in zulk een I blad niet hoog is. Maar de Dameskroniek heeft nu ondervonden, dat de zoogenaam- 1 de lage regelprijs erg duur was, wanneer zij vergelijkt de zeer geringe resultaten, ver- kregen door de advertenties hi dit blad met die van andere, door haar toegepaste reclamemiddelen. DE VLIEGTOCHT DER MINISTERS. Veilige landing op Schiphol. - De vliegtocht, welken een aantal leden van het kabinet gisteren met de „Sper wer" boven ons land heeft gemaakt is des middags te ruim half vier od Schiphol geëindigd Wethouder J ter Haar Jr. was namens het gemeentebestuur van Amsterdam op het vliegveld ter begroeting aanwezig. Voort' werden de ministers verwelkomd door den havenm-e'ter van Schiphol, den he°r Del'.aert en den stationschef van de KLM den heer Thompson Mevrouw Colijn kwam haar echtzeroof afhalen. SCHEPENVERKOOP. Het s. .K'to'e'r" »rool 5551 ton bruto gebouwd 'n 1922 van de Ver. Neder] S-leerv Mii te 's Gravenhage is naar Italië verkocht. NIEUWE ONTHULLINGEN TE OSS. DEELNEMER AAN DEN ROOF-OVERVAL TE HOOFDDORP AANGEHOUDEN'. Ook dc directeur der wielerbaan in arrest. In Oss gaat het onderzoek van mare chaussee en politie nog steeds onvermoeid voort, aldus meldt de „Msb.". En eiken dag haast weer doet men sensationeele ontdekkingen en eiken dag haast ook ge schieden nieuwe arrestaties Zoo ls de dag van gisteren wederom rijk aan sensatio neele gebeurtenissen geweest. Donderdag meldden wij de aanhouding van den 25-jarlgen P S ln verband met den roofoverval op het bejaarde echtpaar Van Bergen aan de Kapelstraat te Oss. De greep blijkt goed te zijn geweest. Immers, naar wij gisteren vernamen, heeft de man een volledige bekentenis af gelegd Hij gaf toe, samen met drie an deren de daad te hebben gepleegd Twee van deze medeplichtigen, n.l. De Rut" en P. de B bevinden zich reeds in de gevan genis te 's-Hertogenbosch. waar „De Rut" reeds moet bekend hebben aan den overval mede schuldig te zijn De vierde verdachte, de 23-jarige O., bijgenaamd „het Snoesje", die werkzaam heden verrichtte in de omgevinz van Am sterdam, is daar door dc politie opge spoord Gisteren ls hij bij den landbouwer G. aan den Hoofdweg door de marechaus see te Hoofddorp aangehouden. Om halfzes gisteravond kwam hij zwaar geboeid te Oss aan. Vrijwel terstond bij zijn aanhouding heeft O. bekend te hebben deelgenomen aan den roofoverval Buiten deze kwestie verdenkt men den aangehouden S. die verklaart, dat hij bij den overval op de oude menschen op den uitkijk heeft gestaan dat hij ook bij andere schurkenstreken met de bende heeft samengewerkt. 0 0 0 Sedert geruimen tijd ging verder in Oss het hardnekkig praatje, dat de politie zou moeten overgaan tot arrestatie van J. V„ pachter van de Ossche wielerbaan, die door den volksmond werd aangeduid als de aanstichter van den brand in het pa viljoen in het gemeentelijk sportpark te Oss. Thans blijkt, dat de politie dezelfde meening is toegedaan Gisteravond is zij n.l. overgegaan tot de arrestatie van V. De verdachte werd over gebracht naar het politiebureau, waar hem door burgemeester Ploegmakers een verhoor werd afgenomen. Naar wij vernemen zou de verdachte aan A. H bijgenaamd Toon de Soep. een bedrag aan geld hebben beloofd als hij brand ln het paviljoen stichtte Inderdaad brandde dit gebouw begin 1934 af. De verzekeringssom werd prompt aan V. uitbetaald. Met spanning wacht men thans in Oss het verdere verloop van deze zaak af. Het Hbld meldt: De marechaussee te Oss is er bij haar onderzoekingen thans in geslaagd, het hoofdkwartier van het misdadige milieu te ontdekken, gevestigd bij zekere Hanneke van Mattekes, die in het Schayksche veld een stille kroeg houdt. Wanneer men daar op Dinsdagmiddag wezen moet, wordt op het kloppen niet opengedaan. Door een gordijnkier gluurt iemand naar buiten en men krijgt te ver staan, dat men beter doet weg te gaan. Men moet daar n.m.l bekend zijn; men moet eigenlijk lid van het „milieu" wezen om er ongehinderd binnen te komen In die kroegjes, maar vooral bij Hanneke van Mattekes, komen de jonge kerels uit het Schavksche veld Bij Hanneke kunnen zij terecht, mét geld. maar ook zonder geld. Hanneke verleent crediet. Maar wanneer dat lang geduurd heeft, dan komt Han neke met dreigementen en ze weet raad om de schuld af te doen. Het begint met diefstal van een paar kippen en wanneer dat goed gelukt is. wordt daar eens extra op gedronken, misschien ook wel om het geweten in slaap te wiegen: en zoo wordt het hellende pad betreden. Op den kip pendiefstal volgt een kleine „kraak". Het gemakkelijk verkregen geld wordt even gemakkelijk verteerd en steeds dieper zin ken dc jongelieden weg. Dan volgt een overval met geweldpleging, uitgevoerd door drie of vier slachtoffers van Hanneke en dan zijn de nieuwelingen rijp voor opne ming in het „milieu". Hanneke weet waar geld te halen is. want zij heeft haar spionnen overal zitten. Zoo is langzamer hand haar kroeg geworden tot het hoofd kwartier van de bende, de ruige jongens van het milieu. Maar thans heeft de ma- rechaussée er een stokje voor gestoken. Wekenlang heeft men het doen en laten van Hanneke bespied, en zorgvuldig na gegaan wie er geregeld beozekers waren, en men kreeg de kostbare aanwijzingen omtrent de leden van het milieu, Hanne- kes kroeg is ten doode gedoemd. Niemand waagt zich er thans nog in en het zal de vraag zijn, of Hanneke buiten de muren van de gevangenis zal blijven. Een of ander lid van de bende gaat op pad, keurig gekleed, en zoekt de notabelen van de dorpen op. Hij stelt zich voor als vertegenwoordiger van een sigarenfabriek, als leverancier van manufacturen, recht streeks van de fabriek en een dergelijke introductie is in zeer vele gevallen vol doende om binnen gelaten te worden. Er wordt een poosje gepraat, het bezoek van een vertegenwoordiger is een welkome af wisseling in het eentonig bestaan van een gemeentesecretaris, ontvanger of pen ningmeester van een boerenleenbank en de bezoeker gaat heen met een ordertje, dat hij belooft zoo spoedig mogelijk uit te voeren Maar de zending komt nooit; wel na korter of langer tijd een nachtelijk bezoek van gemaskerde kerels, die de kas medenemen. Zoo haalde men in Haren na zulk een reizigersbezoek een bedrag van f. 1700 weg; werd tot tweemaal toe bij den gemeente-ontvanger van Megen ingebro ken. o DOOR EEN AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Te Schiedam is gisteravond de 32-jarige C Luik. uit Rotterdam, toen hij uit de fabriek van Wilton kwam om zich naar huis te begeven, op den Vlaardingerdijk door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. INBRAAK TE VEUR—LEIDSCHENDAM. Belangrijk bedrag aan contanten gestolen. In den afgeloopen nacht heeft te Veur- Leidschendam een brutale inbraak plaats gehad ln het perceel Damlaan 1. waarin gevestigd ls de manufacturenzaak van de fa. Dunselman. Door het uitboren van een der pennen van het woonkamerraam hetwelk zich be vindt ih den zligevel heeft men zich toe gang verschaft. Uit een ln de kamer staande kast waarop zich de sleutels be vonden. Is een belangrijk bedrag aan con- taten ontvreemd. De dochter des huizes welke evenals de andere bewoners haar slaapkamer op de bovenetage heeft heeft wel eenlg gestom mel gehoord doch daarop geen acht ge slagen De inbraak moet na 12 uur hebben plaats gehad, daar men tot dat uur aan de etalages had gewerkt. Door politie en marechaussee ziln vinger afdrukken genomen. In de wijze van inbreken zit systeem, daar de 10-tallen welke reeds hebben plaats gehad alle op dezelfde wijze zijn geschied. o NEDERLANDER HEEFT BIJ ANTWERPEN AUTO-ONGELUK. Te Brasschaet bij Antwerpen is een auto tengevolge van een defect aan het stuur tegen een trampaal aangereden, waarna de wagen ln een gracht terecht kwam. In de auto was gezeten de heer mr. F. R. Spruyt uit Rozendaal. Hij bekwam een armfractuur en klaagde over Inwendige pijnen. Op zijn verzoek is hij overgebracht naar het ziekenhuis te Breda. RECLAME. EEN ERNSTIGE BESCHULDIGING. Door eenige groote bladen is melding gemaakt van onregelmatigheden, welke gepleegd zouden zijn door den indertijd eervol ontslagen en gepenslonneerden Haagschen hoofdcommissaris van politie, den heer Van 't S. De bijzonderheden hier van waren ons ook reeds zeer geruimen tijd bekend, doch het lijkt ons Juister voorloopig niet tot publicatie over te gaan. Een eereraad, bestaande uit bekende persoonlijkheden, wier onpartijdigheid niet voor betwisting vatbaar is. heeft de zaak in onderzoek en deze zal ongetwijfeld zonder aanzien des persoons z'n plicht doen. THANS BOETE GEËISCHT TEGEN KAPITEIN VAN DE „JUNO". Men meldt uit Tokio: De Officier van Justitie van het gerechtshof van Talhokoe heeft in de zaak van den in beslag geno men olietanker „Juno" tegen den kapitein een boete van 2000 yen geëischt. De offi cier was van meening, dat er geen nood zakelijkheid bestond het schip in beslag te doen nemen. In lagere Instantie te Takao was op 27 April een vonnis in deze zaak uitgesproken, waarbij het schip ver beurd werd verklaard. INBRAAK OP KLAARLICHTEN DAG. De Alkm Crt. meldt: Te Ursem (N.B.i is eergistermorgen te tien uur op brutale wijze ingebroken bij den heer C. Petiet. Terwlijl deze naar zijn j werk was en zün vrouw naar de kerk. hebben de Inbrekers zich door het open breken van een bovendeur toegang tot de woning weten te verschaffen, waar zii alle kasten en laden openbraken en alles wat waarde had. waaronder veel goud en zil ver. werd medegenomen. Daar het huis grenst aan een andere woning, mag het een wonder heeten dat dit niet door de buren ls opgemerkt. De gemeentepolitie, welke spoedig ter plaatse was, heeft de situatie grondig onderzocht. Ontvreemd zijn een vijftal hypotheek- acten. een spaarbankboekje van de boe renleenbank te Schermerhorn. een Rijks- oostspaarbankboekje. Voorts een gouden hoofdijzer een slagroode kraal met sluiting van halve kraal met gouden rand twee slagroode kralen met gouden sloten en 'n Tweka-badpak zit A als „geschilderd", ififc zijstukjes, twee of drie zilveren lepels twe zilveren vorken, twee gouden kaospêlde twee gouden zijnahlden. zilveren beucel tasch van zwart fluweel met losse haak twee zilveren scharen waal-van een me ketting, een paars fluweel damesbeursj met zilveren sluiting, 3 armbanden, waai van 2 granaat met 2ijstujtjes een rood kraal met slot. waarop 3; kraaltjes voor komen en een zilveren arinband Dit alles bevond zich in een ijz«e geldkist met handvat geel geschilderd Hiervan worden verdacht, een drietal schers. vermoedelijk afkomstig uit Amster. dam. Het signalement yan deze personen is bij de RUks- eil gemeente-polltie te Ursem bekend De hypotheekacten vertegenwoordigen een waarde van f 6000. het boekje van de Boerenleenbank gaf 'n tegoed aan van ruim f. 5000 en de RHkspostspaarbank van ongeveer f. 63. De man was niet tegen ln- braak verzekerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE AARDBEVING IN BRITSCH-INDIK. Officieel schat men het aantal slachtoffers van de aardbeving, bultendt stad Quetta, op 12 a 14 duizend. Mei Quetta meegerekend, wordt het aantal dooden op 60.000 geschat. Hierbij moeten nog gevoegd worden dt tot dusver nog geheel onbekende cijferi voor Khalat en Mustang. Het aantal doo den is ook in de kleinere plaatsen ont zettend hoog. Zoo bleven b.v. in een dotj met 900 Inwoners slechts 9 menschen on gedeerd De Minister voor Indië heeft medege deeld, dat de regeering aan het parle ment zal voorstellen, 'n bedrag van 50.000 pond sterling te voteeren voor ondersteu ning van de slachtoffers der aardbeving te Quetta. NOODWEER IN NOORD-BULGARIJE. Een groot gedeelte van Noord-Bulgarije is door noodweer geteisterd. In de stad Roestsjoek werden door een wervelstorm van meer dan vijftig huizenj de daken weggerukt. Door vallend ge steente en dakpannen werden drie perso nen gedood en meer dan 20 gewond, ld sommige gevallen ernstig De Donau, d' door den hevigen storm tot een woedend watermassa werd, is op verschelde plaatsen buiten zijn oevers getred Eenige dorpen moesten door de bewonen ontruimd worden. DE „NORMANDIE" OP DE THUISREIS Gistermiddag te 13 uur 53 is de Nor- mandie naar Frankrijk vertrokken. Een menigte van duizenden menschen sloeg het vertrek gade. opnieuw loeiden sirenes terwijl een eskader vliegtuigen boven het zeekasteel cirkelde. Onder de passagiers bevindt zich ooi thans mevrouw Lebrun de echtgenoote van den Franschen president. Er zal deze reis niet getracht worden, het record te breken: gevaren zal worden met een gemiddelde snelheid van 28 knoopen. RECLAME. Zeg man, wat rook jij je tanden toch bruinl Ik zal eens IVOROL voor Je meebrengen. 9. „Hé", zegt Thijs, „nu raak ik heusch een beetje van de wijs. Je zegt, dat ik op een stoel inaar huis toe reis? Dat zijn wonderlijke zaken, waar ik niet veel uit op kan maken. Begrijp ik je dan soms verkeerd?" „Ik heb", spreekt Pirimijs, „heel vroeger eens een beetje tooveren geleerd. Ga nu maar zitten op die stoel, dan zie je wel, wat lk bedoel". Thijs zet' zioh hoogst verwonderd neer. Pirimijs strekt nu zijn handen uit, wel keer op keer, en roept: „Gido - gado - giro - guis! O, stoel, breng Thijsje vlug naar huis! Vlieg met hem, licht als een zucht, hoog boven door de lucht! Breng hem naar huls, snel, op je rug en keer dan weer naar mij terug! Stoeltje, doe nu wat ik zeg. en vlieg onmid'lijk weg!" Nu moet je op het volgend plaatje maar eens zien, of die stoel dat doet missohien. Z-3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10