DE FRANSCHE CRISIS J5'te Jaargang DONDERDAG 6 JUNI 1935 No. 23068 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. OOK LAVAL SLAAGT NIET BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn:' per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.111 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. de leidsche processie naar heiloo. Gisteren trokken ongeveer 600 pelgrims waaronder meerdere geestelijken uit Lei den en omgeving naar het genade-oord van Heiloo. Na een voorspoedige reis be gaven de pelgrims zich direct na aan komst naar de kapel, waar door den heer A H. M. J. Homulle, deken van Leiden een plechtige hoogmis voor de leden van de Broederschap werd opgedragen. Na de hoogmis hield de heer R. M. A. Nieveen van Dijkum, pastoor te Egmond aan den Hoef, een Maria-predikatie. Gelukkig hield het weer zich goed, zoo-, dat de plechtige processie met het Aller heiligste op het bedevaartsterrein kon plaats vinden. De kruisweg werd in de bedevaartskerk gebeden, en ook de predikatie, anders op den Kruisberg, werd ln verband met de weersomstandigheden, thans door rector L Beune in de kerk gehouden. Verder was het weer geheel met de bedevaart gangers. De heer J. Lansbergen, kapelaan hier ter stede, hield een predikatie bij het beeld van St. Willibrord, waarmede de plechtigheid op het bedevaartsterrein verd besloten. Na een plechtig Lof in de kapel en een „Lied van Lof en Dank" keerden de pelgrims naar Leiden terug, waar de trein H ongeveer half acht aankwam. mej. s. m. de mooy. ZooaU te verwachten was, heeft het mej. S. M. de Mooy ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum in dienst van de familie P. Fontein Pzn. aan belangstelling niet ontbroken. Van verschillende zijden: familie, vrien den, buren en bekenden mocht zij geluk- tensehen, bloemen en geschenken in ont vangst nemen, o.a. een geldsbedrag onder convert van den heer des huizes. Namens de Ned. Ver. van Hulsvrouwen overhandigde mevrouw C. Eerdmans de Hol haar de verguld-zilveren medaille met bijbehoorende oorkonde wegens 40-ja- rigen trouwen en eerlijken dienst. Stellig zal mej. de Mooy zich gisteren, hechter dan ooit te voren, in den kring der familie Fontein opgenomen hebben gevoeld. veilig verkeer. Ter gelegenheid van het feit, dat door het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer van 1115 Juni a.s. een Verkeers teek zal worden gehouden, verscheen een la blauw met rood uitgevoerde affiche. De voorzitter van de afd. Leiden der Ver „Veilig Verkeer", de heer Kwint, bur gemeester van Koudekerk, zal Dinsdag avond voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen aid Leiden een met lichtbeelden verdui delijkte lezing houden. verhuurdersbond voor leiden en omstreken. Den eersten Mei j.l. was het 40 jaar ge- Wen, dat te dezer stede de Verhuurders- hond voor Leiden en Omstreken werd op gericht. Het bestuur heeft dezen dag onopge merkt laten voorbijgaan met het oog op het spoedig openen van een nieuw en ver groot Bondskantoor. Met de officieele opening van dit nieuwe gebouw, stelt het bestuur zich voor het jubileum te herdenken, door gelijktijdig aan receptie te houden. Deze receptie zal plaats vinden op woensdag 12 Juni a.s. des namiddags te 130 uur in het nieuwe Bondskantoor. Oude Vest lla, alhier. academische examens. Bevorderd is tot doctor in de Wis- en natuurkunde, op proefschrift getiteld: «The compositae of the Malay Archipe- jago", mejuffrouw J. Th. Koster, geboren Bangdoeng. Geslaagd voor het candidaatsexamen yaieeskunde de dames: H. Bouma, (Den daagi (cum laude) en E. J. van Soest «lthovenj en de heeren L. H. O. Manuel 'Leiden 1n. Versteeg. 'Delft); Th. H. ansen, (OegstgeestlDjie Han Soen, (Lei- S.cn'L. J. Vaessen (Kerkrade): W. A. ™PPejan (Den Haag); F. L. J. M. Haase Usse); G. van Waning, (Rotterdam); L. ,K,Kappelhof (Schiedam); W. C. Alsem- Kest, (Leiden); F. Hengeveld (Rotter- ami; f A Bavmink, (Den Haag); W. J. (Den Haag); c. c. Peters. (Den ïïaS>; p Loebis. (Den Haag); Y. van der 'eien iDen Haag) en J. van Siarenberp Boer. (Den Haag); voor het doctoraal J?®en Romaansche taal- en letterkunde ■ansch) mej. c. J. Zandvoort (Leiden) "Wej. L. h. M. Beekman (Den Haag). De politieke verwarring ln Frankrijk duurt onverminderd voort. Laval heeft gis teren den geheelen dag geconfereerd, o.a. met Herriot, Mandel. Paganon, Delbos, Laurient Èynac en maarschalk Petain. Laval. Laval had verder Piètri verzocht den post van minister van financiën op zich te nemen, en men dacht, dat deze die taak wel zou aanvaarden. Inmiddels was echter de kamergroep der radicaal-socialisten bijeengekomen. Zij nam een resolutie aan. bestemd voor de delegatie der linksche groepen en voor Laval. In deze resolutie werd een gezonde en flinke financieeie politie bepleit, steu nend op een groote democratische meer derheid De delegatie, geleid door Chautemps. Herriot en Delbos, begaf zich naar Laval om hem de resolutie te overhandigen en haar toe te lichten. Tijdens de discussie van de radicaal- socialistische kamergroep manifesteerde zich intusschen een strooming, welke ge richt was tegen de volmachten, in den vorm, waarin zij door Flandin en daarna door Bouisson waren gevraagd. Daladier bepleitte maatregelen, die de goedkeuring ontvingen van een zeker deel der groep. Daladier begaf zich daarop insgelijks naar Laval. Voorts werd gemeld, dat tijdens de bij eenkomst van de linksche fracties de radicaal-socialisten aan de socialisten hadden gevraagd, met welke meerderheid zij zouden toestemmen mede te werken, of zij zouden toestemmen in de volmachten en op welk program zij zouden mede willen werken, vooral wat betreft de verdediging van de munt. De socialisten hebben daarop een soort regeeringsprogram uitgewerkt, waarin op het gebied der buitenlandsche politiek col lectieve veiligheldsaccoordbn in verband met ontwapening worden verlangd. Het program vraagt verder stabilisatie der valuta's en organisatie van het econo mische ruilverkeer Op het gebied der binnenlandsche poli tiek worden genoemd nationaliseering der vitale industrieën en het invoeren van dwangmiddelen, waardoor de Bank van Frankrijk en de andere banken tot steun aan de regeeringspolitiek kunnen worden gebracht. Dit beteekende. dat practisch op hun medewerking niet is te rekenen! Gelet op de tweedracht bij de radicaal- socialisten zag Laval daarop van het vor men van een kabinet af. Hij verklaarde, dat de door de radicaal socialisten gestelde voorwaarden het niet mogelijk maakten, te hopen op de groote meerderheid, die noodig is voor den strijd tegen de speculatie en de verdediging van den franc. Te acht uur gaf Laval zijn opdracht tot vorming van een kabinet terug. Laval vond weliswaar goed, zooals de rad-socialisten gevraagd hadden, dat de volmachten der regeering beperkt zouden blijven tot franc-verdediging en strijd te gen speculatie, maar de motie der rad - socialistische groep werd slechts met 31 tegen 27 stemmen aangenomen, zoodat Laval niet op den noodzakelijken krach- tigen steun meende te kunnen rekenen, temeer wijl Blum de deelneming der so cialisten aan een kabinet ter verdediging van den franc weigerde. De president der republiek. Lebrun, heeft daarop Herriot aangeboden hem de vorming van een kabinet op te dragen. Herriot heeft echter geweigerd. Het standpunt van het gedeelte der radicaal socialistische Kamerfractie, dat naar het schijnt een mogelijkheid zoekt met de overige linksche fracties de basis te scheppen voor een uitgesproken link sche regeering zou voor deze weigering beslissend zijn geweest. President Lebrun heeft toen Pietri ver zocht. de vorming eener nieuwe regeering op zich te nemen. Pietri heeft verklaard, de opdracht in beraad te willen houden. In welingelichte kringen verklaart men, dat Pietri zich inzonderheid zal bezig hou den met de vraag, of een minder rigou reuze formule voor de volmachten gevon den kan worden. Tegenover persvertegen woordigers zeide hij: „Ik geloof, dat het moeilijk zal zijn, op snelle en nuttige wijze iets te volbrengen, wanneer de regeering niet over alle nood zakelijke middelen beschikt. Ik zal thans met Herriot en Delbos over de situatie beraadslagen". Uit een andere uitlating van Pietri maakt men op, dat waarschijnlijk eerst heden zekerheid zal bestaan over de kan sen van een ministerie-Pietri. Intusschen begint te Parijs eenige be weging merkbaar te worden onder de bevolking Voor het gebouw van de „Petit Jour nal", is het tot onlusten gekomen Aan hangers van de Action Francaise hebben daar geprotesteerd tegen de door dit blad bepleite devaluatiepolitiek, waarbij zij alle ruiten insloegen. Van den hoofdzetel eener belangrijke maconieke organisatie zijn eveneens eeni ge ruiten gebroken. Op den boulevard des Italiens heeft de politie tweehonderd leden van een uiterst reeht-sehe politieke organisatie, die poog den te demonstreeren, uiteengejaagd. Zeven arrestaties hadden plaats. De procureur generaal te Parijs heeft Instructie gegeven de effecten- en de viezenmarkt streng te controleeren en hem over iedere speculatieve manoeuvre tegen den franc rapport uit te brengen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: L. van Bergen, Haarlemmerstraat 218 a, Leiden. Grossier in rund-, kalfs-, varkens- en lamsvleesch. Wijzigingen: Eerste Lëidsche Begrafenis- en Crema tie Onderneming, Hooge Rijndijk 3, Leiden. Wijziging handelsnaam in: Eerste Leidsche Begrafenis- en Crematie-Ondereming H. Lambooy H.Pzn. Firma C. van Wieringen Jr.. Bruggestr. 3, Alphen a/d. Rijn. Boekhandel, drukkerij. Overleden Vennoot: C. van Wieringen, dd. 30 Mei 1935. Onze stadgenoot, de heer F. L. J. Hofsteenge verkreeg te Amsterdam het diploma van den Kopcursus voor den Boekhandel en de Uitgeverij, uitgaande van de Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels aldaar. Naar wij vernemen hebben B. en W. aan de firma H. Jonker en Zn. alhier op dracht gegeven tot het vervaardigen van de fotografische opnamen gedurende den Stadhuisbouw. Gisteren is in het perceel Hooigracht 72, waarin sedert jaren de vanouds be kende broodbaklferij der firma J, Choufour gevestigd was, docr den heer K. A. van Al'er een modern ingerichte biood-, koek en banketbakkerij geopend. Het aanne mersbureau Groenewegen komt de eer toe deze fraaie verbouwing te hebben uitge voerd. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Fransche crisis De Vloot bespre kin gen te Londen De arbeidsconferentie bijeen. De politieke verdwazing in Frankrijk duurt voort. Laval is niet geslaagd, daar hij de radicaal-socialisten niet geheel kon vertrouwen, zoodat hij niet zeker toas van voldoende meerderheid. Wat deze partij echter wilEen kartel-regeering is toch ook onmogelijk! Daarvoor stellen de socialisten te zware eischen, afgezien van de vraag, of het kartel een meerderheid zou kunnen bewerkstelligen. Intusschen komt er beweging onder het volk, dat zijn hoogste belangen ziet opgeofferd aan per soonlijke politieke belangen, die steeds meer in het geding komen nu ook zeker schijnt, dat eerlang verkiezingen zullen moeten worden gehouden. Waar is de Fransche Poincaré van het oogenblik? Naar vernomen wordt, zullen de Duitsch Britsche vlootbesprekingen langer duren dan eerst werd aangenomen; misschien duren zij zelfs wel tot na Pinksteren. Men heeft thans besloten, dat alleen in den ochtend besprekingen zullen worden gevoerd, opdat de gedelegeerden in den middag gelegenheid hebben onderling de kwesties te bespreken. Vermoedelijk zal door deze maatregelen de tijd van onder handelen langer duren. Eden heeft op een hem in het Engelsche Lagerhuis gestelde vraag omtrent de voor uitzichten voor de hervatting der ontwa peningsconferentie verklaard: „Het is nut teloos te vragen naar hervatting der con ferentie, zoolang de voornaamste betrokken mogendheden het niet eens zijn over de beperking der bewapeningen en het lucht- vloof-probleem." Gistermiddag waren de Duitsche gede legeerden de gast van minister-president MacDonald in Downing Street. Bij de lunch zaten o.a. aan de leden der Engel sche delegatie, de president van den staats raad, Baldwin, de minister van buiten- landsch zaken, sir John Simon, de eerste lord der admiraliteit Eyres Monsoll, de minister voor de dominions Thomas en de zoon van den eersten minister, de onder staatssecretaris Malcolm MacDonald. Van de Duitsche zijde waren bovendien de ambassadeur Von Hoesch, de gezant- schapsraad vorst Bismarck en de kanse liers Cordt en Schildt der Duitsche ambas sade aanwezig. De internationale arbeidsconferentie, te Genève bijeen, heeft ter behandeling een reeks ontwerp-resoluties, welke voor de internationale regeling van sociaal-poli tieke problemen een zeker belang hebben. Inzake de verkorting van den arbeidstijd stelt de Britsche werknemersgedelegeerde voor ook de textielindustrie te betrekken in die groep van takken van industrie, waarin deze maatregelen het eerst zullen worden doorgevoerd Hetzelfde stelt de Tsjecho-Slowaaksche werknemersgedele geerde voor de chemische industrie voor. De moeilijkheden van de Aziatische werk gevers komen tot uiting in Japansche en Indische voorstellen, die betrekking heb ben op het coalitierecht en de problemen der industrialiseerlng. De Australische en de Italiaansche regeeringsvertegenwoor- tiigers hebben agrarische voorstellen in gediend. Er is een twaalftal commissies ingesteld ter bestudeering van de diverse aange legenheden. BTNNENLAND De keelaandoening: van H. K. H. Prinses Juliana nog niet hersteld. (Binnenland, 3de Blad) Het nieuwe landWieringermeer (Binnenland, 3de Blad) Geen resultaat te Berlijn inzake he# sluiten van een nieuwe transferovereen komst. (Binnenland, 3ae Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). Vader met twee dochtertjes te Barger- Compascuum verdronken. (Gemengd, 3de Blad) Duiker bij den Lutine-toren om het leven gekomen (Gemengd, 3de Blad). BELGIE. De taal bij de justitie. Met 95 tegen 40 stemmen en 22 ont houdingen heeft de Belgische Kamer het wetsontwerp over het taalgebruik bij de justitie aangenomen. In de overwegend Vlaamsche gebieden wordt thans het Vlaamsch de gerechtelijke taal. terwijl in Wallonië het Fransch de taal der justitie bliift. Voor het. district Brussel zal een tweetalen-regeling gelden. DUITSCHLAND. De kerkstrijd Von Linsingen overleden. De Belijdeniskerk is thans ln synode bijeen. In de vergadering hebben zich twee richtingen ontwikkeld. De radicale rich ting onder leiding van den predikant van Dahlem, Niemoeller. verlangt de bijeen komst van een nationale synode der Be- lijdeniskerk en de constitueering van deze kerk als een afzonderlijk kerkelijk lichaam onder den naam Vervolgde Kerk". Dr. Frick. de minister van Binnenland sche Zaken, heeft door zijn vertegenwoor diger laten mededeelen, dat hij zich daar bij niet zal kunnen neerleggen, doch dit veeleer zal beschouwen als oproer tegen den staat en dienovereenkomstig zou han delen. Tegelük met het doen van deze be dreiging heeft hü echter practisch in tegenovergestelde richting gehandeld, door de 22 predikanten van de Beliidenlskerk. die tot dusverre in concentratiekampen waren opgesloten, op vrije voeten te laten stellen. Van deze bevonden zich 4 in het concentratiekamp te Dachau en 18 in het kamp te Sachsenburg. Zulks is waar schijnlijk geschied om des te gemakkelij ker in onderhandeling te komen met de gematigde richting in de Belijdeniskerk, welke geleid wordt door bisschoppen Mei- ser en Wurm. Deze gematigde richting wenscht nieuwe onderhandelingen met de regeering. Te Hannover is overleden general-oberst von Linsingen, een bekend leider uit den wereldoorlog. Alexander von Linsingen was op 10 Febr. 1850 te Hildesheim geboren; hij is dus 85 jaar geworden. Reeds op 18-jarigen leeftijd werd hii officier en als jong luite nant. heeft hii deelgenomen aan den oor log van 187071 In 1909 werd hij na een snelle bevordering commandeerend gene raal van het tweede legercorps, aan het hoofd waarvan hii in den wereldoorlog te velde trok en dat hij bü den opmarsch ln Frankrijk en bij den slag aan de Marne aanvoerde. Op 5 Jan 1915 werd hü opper bevelhebber van het Zuidelüke leger dat in de Karoathen aan de zijde der Oosten rijkers streed tegen het offensief der Rus sen Op 6 Juli werd hü aan het. hoofd ge steld van de naar hem genoemde leger groep die zich ln de gevechten aan de Boeg bizonder onderscheidde. In 1918 is hii opperbevelhebber ln de Marken en militair gouverneur van Berliin geweest. Op 8 Nov. van dat jaar ging hij met pensioen. Ter ee'eeenheid van zijn 85en verjaar dag heeft vm Linsingen ta' van b'ü'ken van waardeering ontvangen van Hitier en andere leden der regeering. van de weer macht en van de stad Hannover, waar hü na zün pensionneering heeft gewoond. BUITENLAND Ook Laval slaagt er niet in, in Frankrijk een kabinet te vormen. Thans opdracht aan Pietri (Buitenland en Tel., 1ste Blad) De Duitsche dominé's, die in concen tratie-kampen waren ingesloten, in vrij heid gesteld (Buitenland, 1ste Blad). Overleden is de uit den wereldoorlog bekende Duitsche generaal Von Linsingen. (Buitenland, 1ste Blad). De wet tot hervorming der Britsch- Indische wetgeving aangenomen. (Buitenland, 1ste Blad) zie voorts laatste berichten lste blad. SPANJE. De vonnissen inzake den Cataiaanschen opstand. Het Gerechtshof te Madrid heeft Com- panys, den president van de Catalaansche generaliteit en de overige raadsleden van de generaliteit, wegens militairen opstand, tot dertig jaar gevangenisstraf elk ver oordeeld, gelijk geëischt werd. ZUID-AMERIKA. Eindelijk kans op oplossing in Chaco-confiict? Naar verluidt, heeft Bolivia bij de onder handelingen om tot een oplossing te ko men in den Gran Chaco toegegeven aan den eisch tot garanties, welken Paraguay stelde. In kringen van de conferentie te Buenos Ayres hoopt men, dat een goede oplossing zal worden bereikt. UIT HET VERRE OOSTEN. Het Japansch-Chineesch conflict. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken ver klaarde ten aanzien van den toestond in Noord-China, dat de onderhandelingen met de Chineesche autoriteiten te Peking en Tientsin gunstig verloopen. Te verwachten is, dat nog in den loop van deze week een overeenkomst wordt getroffen welke den toestand in de gede- militairiseerde zóne zal ophelderen. De Japansche regeering heeft besloten in verband met deze onderhandelingen voorloopig geen troepen te zenden. VEREENIGDE STATEN. De N. R. A.-moeilijkheden. De leider van het congres verklaarde, dat president Roosevelt hem had gewaar schuwd. dat hü den uitzonderingstoestand zou afkondigen, om aan de ontevreden heid der arbeiders het hoofd te kunnen bieden, ingeval het Congres het wetsvoor stel tot stabilisatie van de steenkoolin dustrie niet mocht aannemen. De arbeiders van de Toledo Edison Company, de electrische centrale, zün wegens een loonkwestie in staking gegaan. Door het gebrek aan electriciteit wordt het werk der bedrijven in de geheelestad ten zeerste belemmerd en zelfs vreest men, dat bü een voortduren der staking talrijke bedryven zullen worden stilge legd. Daardoor zouden minstens 35.000 arbeiders werkloos worden. De Edison Company is thans bezig met het char teren van arbeidskrachten uit andere plaatsen. De stakers verlangen een loonsverhoo- ging van 20°/o. Door een federalen bemid delaar wordt getracht, de partiier. tot el kaar te brengen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1