SCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 4 Juni 1935 BRIEVEN UIT BERLIJN. LAND- EN TUINBOUW. DE KANTOREN VAN DE z^\ N.V. LEIDSCH DAGBLAD UIT DE OMSTREKEN. (Van onzen correspondent) Berlijn, 30 Mei. WAAROM 200 GEÏSOLEERD? H(t Duitsche nationaal-socialisme heeft ■vijanden en naar verhouding weinige -nden. In een groot Berlljnsch blad las j dezer dagen daarover een belangwek- l«!i hoofdartikel, waarover lk mij kort öraa ln clubkringen met. eenlgc voor taande Duitschers onderhouden kon. I trachtte bij die gelegenheid ee-n ant- prd te geven op de eenlgszins bange ig van het blad, wat wel de reden mag van dat algemeene wantrouwen, dat «■nationale verzet, waardoor het Duit volk en zijn staat tegenwoordig weer nas meer dan ooit in de eenzaamheid .gt te geraken. En ik zei daarbij onge- r: „Ik begrijp niet, dat men zulke vra- stelt. omdat het antwoord toch eigen voor de hand ligt. Het nationaal- lisme heeft zich onmiddellijk aange- digd niet als een zuiver-Duitsche be- g. maar als een wereldbeschouwing, «eldbeschouwingen hebben de reputatie ze niet aan nationale staatsgrenzen :nden zijn, maar in laatste instantie de geheele menschheid geldigheid ben. Dat sluit ook meer of minder in h, dat ze een aanwervend karakter •bben. dat ze strijdbaar zijn en de ver- j iding harer denkbeelden als plicht schouwen. Alle religieuse bewegingen. sociale omwentelingen hebben deze nschap. Het nationaal-socialisme is n partij, wil tenminste geen partij zijn, ar een beweging op de basis van een eldbeschouwing. Minister Göbbels ging r dagen zelfs zoo ver in zijn toe- ak tot de jongste generatie der Hlt- naansche dagbladschrijvers te con- dteeren. dat nationaal-socialisten een delljk te herkennen uiterlijke houding ben en zeer eigenaardige gelaatstrek- n, dat ze dus een nieuw type mensch enwoordigen en dat men in de le gevallen niet tot dit type kan rgaan. maar als zoodanig geboren moet rden. Dat klinkt een beetje verwarrend, r er is toch ook een grond van waar- Id in. Sterke levensimpulsies. een zeer ononceerde phllosophische kijk op de en van dit leven, brengt dikwijls een p der menschheid voort, die als het e het beroep in gestalte, ln beweging in gelaatsuitdrukking met zich rond- ipt Wie zal ontkennen;, dat men den ..ristelijken voorganger, den zeeman, den Jdaat van beroep, den vlieger, den kloos- jonnik. den professor, niet vaak als 'anig onmiddellijk herkennen kan. jder dat hij het den waarnemer, door •iform of ander beroepskleed gemak- k maakt. .Het interessante van een en ander zie intusschen niet daarin, maar in de 'tandigheld, dat de Duitsche nationaal- iialisten er zoo onomwonden prijs op ken te stellen, een bilzonder en erken- :r type van mensch te zijn. of althans type te willen kweeken. Een type. dat erliik en uiterlijk getuigt van een zeer .iondere, eigen, en geheel nieuwe we- i beschouwing. Men zal als Duitscher heden namelijk moeten toegeven, dat dit streven onderstreept, hoe het na- aal-socialisme, dat zich Adolf Hitler tot al gesteld heeft, een internatior.aal- ende kracht in zich draagt, ook al t men tegenwoordig ongewenschte "olgen steeds duidelijker voor zich e zijn best er den niet-Duitscher te overtuigen, dat dit ideaal typisch- tsch. deze ,.wereld"-beschouwing als :.;;jdig-Duitsche kijk op ..de wereld" be eld is. en, evenzeer als het fascisme van nito Mussolini, „geen exportartikel is". -Het komt er m i namelijk niet op aan. ke uitlegging men heden aan een en der geven wil, maar hoe de niet-Dult- Éer. niet-fascist en niet-nationaal- ■dallst in andere landen over deze nieuwe ..'eldbeschouwing en haar internatio- M-voelbare consequenties denkt en (op reageert. En daarmee kom lk dan (elf tot de vraag, die door het Berlljn- he blad gesteld is. de vraag, waarom itschland zich door het aanvaarden van Hitlersche idealen zooveel buitenland se en internationale vijanden gemaakt eft„Het Duitsche nationaal-socialisme 'ft aan machtige wereld- en staatsbe- 'uwingen een strijd op leven en dood agekondigd. Ik noem hier het commu- e. het socialisme, het liberalisme, de ocratie, de vrijdenkerij, het loge- Ktn, het joodsche ras en zijn religie, het ivate kapitalisme, het internationaal "akter van de Roomsch-Katholieke "k, het Oude Testament als een der bndvesten van het Christendom, de po- "eke invloed der kerken op het staats- duur, de vrijheid van drukpers, het pa- ■sme de inwerking van de Roomsche 'telijkheid op de opvoeding van het "L Laten we het bij deze opsomming, sr. nu verwondert de natlonaal-socla- in Duitschland er zich over, dat hij *'- zijn wereldbeschouwing zoo ongeveer geheele wereld in het geweer geroepen rit De geweldige organisatie der 'imsch-Katholieke kerk bijvoorbeeld zich in Duitschland uitgeschakeld uit "I vroeger zoo machtige binnenlandsch- litieke verbindingen, invloeden en ver- 'hngen, zij ziet zich door de Hitler- gd-organisatie bedreigd in haar laatste serkingen op het katholieke kind, zij c°d waarnemen, hoe deze staatsjeugd '"links alle officieele verzekeringen van tegendeel in anti-clericale richting epraat en ten slotte tot uittreden uit kerk verleid wordt. Zij ziet, hoe deze «*e geest der Jeugd zich ook op het jtnsche gezinsleven overplant. Zij be- t een principieelen strijd van den "Wen Staat van radicaal-natlonallsti- Jt tendens tegen een kerk, die h.i, naast -Hs 'torn het laatste en hoogste gaat. „boven den staat een oppersten leider ."one gehoorzaamt. Zij moet met bit- 'tneid eonstateeren, hoe. alweer ondanks officieele ontkenningen, malversaties ;'Jkloosterlingen, gelijk die op het oogen ic in Duitschland (en niet ten on- jjntel) de woede van groote, ook katho- ,-ieloovige, volkskringen opwekken. JJ de organen van staat en openbare •Jbilng (wat hier hetzelfde is) tot het JOste uitgebuit worden en zich natuur- ;-f 'egen de zij het ook niet onmicidel- ■doetrokken kerk richten. natlonaal-socialistische Duitschlanc' -aagt zich ook alweer vaak niet ten Pochte!over een eenzijdig-vijandige FELLE CRITIEK OP BOLLENSANEERING In een bijeenkomst van het anti- saneeringscomtié tc Haarlem. In een speciale vergadering van het anti-saneerlngscomlté voor het bloembol lenvak belegd te Haarlem in verband met de as alg. vergadering van de Ver. voor Bloembollencultuur op 24 Juni a.s., is zeer felle critiek geuit, op de saneeringsmaat- regelen en hun uitvoerders. Volgens den voorzitter, den heer Murk uit Hillegom. was het zaak beslagen ten ijs te komen 24 Juni opdat men niet later als zoo dikwijls, als afgevaardigde moest erkennen feitelijk niet geweten te hebben wat men zich door vóór saneering te stemmen op den hals had gehaald zon der het te weten, In de inleiding van den heer Brabander werd het standpunt van het comité uit eengezet. waarom over de saneering in Juni reeds een beslissing moet worden ge nomen en niet. zooals het H.B. der Alg Vereenlging wil. eerst in het najaar. Het is noodig. omdat het saneerlngsjaar ten opzichte van de teeltregeling loopt van 1 Aug. 1934—31 Juli 1935. Een verzoek aan den minister om opheffing der maatregelen moet dus vóór dien datum worden ge daan De vroege uitspraak acht het comité ook belangrijk met het oog op den plant- tljd. Men moet tlidig weten waar men aan toe is. ook in verband met de nieuwe uitvoermogelljkheden van narcissen naar Amerika. Er moet voorraad worden ge kweekt anders neemt Engeland een voorsprong, hetzelfde land, dat thans reeds 20 onder den minimumprijs of freert aan Amerika. Men moet. zoo zei spr,. het buitenland den lust ontnemen om de cultures daar uit te breiden ln dit najaar, hetgeen bil een te late uitspraak van het vak ongetwijfeld zou gebeuren. Na uitvoerig de nadeelen van de sanee ring te hebben opgesomd en de voordee- len van den vrijhandel en van vrij baas zijn in eigen huls te hebben genoemd zei spr., dat er wel groote kweekers-expor teurs zijn. wlen het dank zij de sanee ring goed gaat. maar dat is niet het vak belang Hij verweet dezen grooten. die thans de leiders zijn, egoïsme en ver klaarde dat zij handelen in hun eigen voordeel, door de opheffing der saneering uit te stellen. Met voorspiegeling van zes millioen regeeringssteun is indertijd het Juk opgenomen. Het. is nu op dit oogen houding in de bultenlandsche pers, en vraagt zich niet af, of zij niet wellicht deze scherpe reactie uitgelokt heeft door bij voorbaat alle bladen, die katholieke, marxistische, liberalistische, conservatieve, christelijk-behoudende, democratische we reldbeschouwingen verdedigen, van anti semitisme niets weten willen en vaak in vele rubrieken nog bovendien door joden geschreven worden, tegen zich in het harnas te jagen en de pers in het alge meen (zie de laatste rede van Hitier) te bedreigen met internationale propaganda voor een vrij hel clSberoovmg, gelijk die in Duitschland reeds doorgezet is' ..Is het wonder, dat het protestantisme in de geheele wereld in opstand komt. als het verneemt, hoe het Derde Rijk met vriendelijke belangstelling binnen zijn grenzen bewegingen sterker en sterker ziet worden, die er op uit zijn, het begrip nationaal-socialisme met eenheid van geloof, en liefst nog met eenheid van Heidensch geloof onder uitschakeling van het beroepspriesterdom als bemiddelaar cn voorganger te gaan samensmelten? De groote kerken in Duitschland, in het bij zonder de Roomsch-Katholieke kerk, zijn er zich zeer van bewust, dat dit opkomen van een anti-christelijke gezindheid, die naar een Duitsch-Heidendom streeft en reeds een zeer dreigend aantal proselieten gemaakt heeft, ten slotte tot uiterst ge vaarlijke consequenties zal moeten voeren. Het is overbekend, ln welke scherpe tegenstelling de machtige protestantsche oppositie, die zich Bekentenissynode noemt, tot den Totalen Staat geraakt is, tot welken zij behoort. Het is buiten Duitschland minder bekend, dat de Room sche kerk op Duitsch gebied een wellicht nog felleren strijd voert en dingen zegt, van welke men nauwelijks zou aannemen, dat ze hier nog zonder gevaar gedrukt kunnen worden (Het hagelt dan ook ver boden van katholieke kerkbladen Het „Kath. Kirchenblatt" te Berlijn schrijft b v.: Dergelijke ophitsingen en beleedigingen die steeds weer opdagen, kunnen de schrij vers en propagandisten deze verzekering brengen: zulke slagen helen den paal var. den haat diep in de Duitsche volksge meenschap. Gaat men dezen weg verder, heeft men te gelegenertijd voldoende groote massa's tegen de kerk opgehitst, dan staat Duitscher tegen Duitscher. In een verbitterden strijd om de laatste vra gen der menschheid. en dat zijn en blijven steeds de religieuze vragen. Een zegen voor ons volk zal de strijd, dien de tegenstan ders van het Christendom heden uitlok ken. echter niet zijn. Wij hebben gewaar schuwd". „Dat zijn woorden, in het tegenwoordige Duitschland gedrukt, die m.i. het absolute bewijs leveren, dat binnen de Duitsche grenzen andere wereldbeschouwingen dan het nationaal-socialisme zich als bedreigd beschouwen en den strijd aandurven. Ver wondert het u aldus vroeg ik nogmaals mijn Duitsche clubvrienden dat bulten uw staatsgrenzen zoo ongeveer alles in het geweer gekomen is om te verhinderen, dat ook daar cultureele en religieuse bin- nenlandsche oorlogen (om van de poli tieke en den vrede bedreigende, zij het ook niet gewenschte, conflicten, die de men taliteit van „Schwert, Blut und Sonnen- rad" zou kunnen uitlokken, maar niet eens te spreken) nieuwe ellende over de menschheid brengen?" „Maar begrijpt men ons dan overal en met opzet verkeerd?" merkte een dezer volstrekt niet tot fanatisme neigende luis teraars op. ..Wil men dan niet gelooven, dat wij ten slotte het beste willen, dat ons streven alleen rp het Duitsche volk ge richt is, dat wij vrij willen maken en ste-k en gezond? En dat onze conflicten met d" kerken morgen voorbij zijn, als deze kei- ken z'ch buiten de politiek en de staats leiding willen houden en ons geweldig op bouwend werk niet voortdurend wenschen te saboteeren?" ROLAND. blik. tijd het af te schudden. De kleine man is bil vrijhandel steeds de taaiste ge bleken hit werkt economischer en zal vooreerst, niet meer telen dan hij noodig heeft Vervolgens verdeelde spr. de expediti- teurs in een aantal categorieën. Sommi gen van hen zullen saneering blijven wen schen omdat, zit op die basis bankcredlet hebben. De expediteurs op buitenlandsche zaad- of warenhuizen noemde de spreker momenteel, gesteund als zli zijn door de saneering een gevaar voor de particuliere pakkers En de rest van de exporteurs moet de exportheffing betalen. Bij ophef fing van de minimumprijzen zullen deze enkelingen hun voordeel verliezen ten bate van het geheele vak Moeten wij. riep spr. uit den Nederland- landschen kweeker-expediteur. die in het buitenland teelt, ln bescherming blijven nemen? Stem tegen voortzetting der sa neering! Deze heele saneering lijkt op een hoopje kikkers die een ooievaar als dic tator hebben gekozen. De saneerings- generaal zal straks wellicht zeggen: de garde sterft maar geeft zich niet over. Wij zullen daarom zelf het initiatief moe ten nemen en krachten ontplooien om tot grooter export te komen. ..Tel STEUN AAN DE BOONEN- EN GERST TEELT. Voor in ons land geteelde en gedorschte producten. De minister van economische zaken heeft vastgesteld de Crlsis-Steunbeschikking '35 Boonen I. Blijkens deze beschikking wordt erkend als producent van crisisproducten iedere teler van boonen, aangesloten bij een pro vinciale Landbouw Crisis-Organisatie. On der bepaalde voorwaarden zal aan deze telers van boonen steun worden verleend uit het Landbouw-Crisisfonds ten bedrage van f. 3,50 per 100 KG. hier te lande ge teelde en gedorschte leverbare boonen van den oogst 1935. Voorts heeft de minister van economi sche zaken vastgesteld de Crlsls-Steun- beschikking 1935 Gerst I Blijkens deze beschikking wordt erkend als producent van crisis-producten iedere teler van gerst, aangesloten bij de Land- bouw-Crlslsorganisatie Onder bepaalde voorwaarden zal aan deze telers uit het Landbouw-Crlsisfonds steun worden ver leend ten bedrage van f. 2,50 per 100 K G. hier te lande geteelde en gedorschte marktsctooone gerst van den oogst 1935. DE NOOD DER TUINDERS. Door den Ned. Tuindersbond is aan den minister van economische zaken het vol gende adres gericht: Hierbij nemen wij de vrijheid uwe aan dacht te vestigen op het buitengewoon ongunstig verloop van de prijzen der ver schillende tuinbouwproducten. Ondanks het koude en „late" voorjaar, zijn thans reeds ln het begin van het seizoen, alle producten, meerendeeis ver beneden kost prijs gedaald De uitkomsten der 'teelt zijn tot heden zóó onbevredigend, het perspectief voor het verdere gedeelte der oogst 1935, zóó slecht, dat de overgroote meerderheid der bedrijven, onmogelijk gaande kan worden gehouden. Wanneer niet zeer snel wordt ingegre pen zullen de tuinbouwbedrijven hunne sociale functie, welke zij de laatste jrwen met totale zelfopoffering en volledige ondermijning hebben vervuld, onherroepe lijk moeten staken. Massa-ontslag van personeel, verextensiveering of stopzetting van bedrijven of gedeelten van bedrijven, met alle nadeelige gevolgen van dien, kun nen alleen door onmiddellijke krachtige maatregelen worden voorkomen. WIJ zijn dankbaar voor de afgekomen wetsontwerpen inzake hypotheken en pacht ook voor de goede bedoelingen In zake mogelijke exportverruiming bij de loopende onderhandelingen met Duitsch land, doch wij zijn overtuigd dat deze ten aanzien van den buitengewoon precairen toestand van heden en voor de oogst 1935 in 't algemeen geen voldoende effect meer zullen kunnen sorteeren. Wij verzoeken Uwe Excellentie dringend zeer spoedig aan den Nederlandschen tuin bouw voor oogst 1935 den vollen richtprijs te garandeeren en hierop direct bij de af rekening aan de veilingen een vrij hoog percentage te doen uitbetalen. Na beëin diging van iedere teelt wordt binnen een maand het ontbrekende aangezuiverd. Aan de hand van de beschikbare gegevens en met gebruik van de bestaande instanties en administraties kan dit geen moeilijk heden opleveren. Wanneer onverhoopt een dergelijke maatregel niet wordt getroffen en de „tuinbouwsteun" op de tot heden gevolgde wijze wordt doorgevoerd, dan zou o.l. over wogen moeten worden, via het Departe ment van. Sociale Zaken, om allen arbeid op de Nederlandsche tuinbouwbedrijven onder de werkverschaffing te brengen of wel dezen tot een nader te bepalen per centage voor rekening van het Rijk te nemen. _i i i_ i i i zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens foi half 6 namidd. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags. O Zondags den geheelen dag gesloten AALSMEER. De roerdomp keert terug. Het was de laatste jaren zeldzaam, dat hier het eigenaardig geluld van den roer domp, een moerasvogel welke vroeger in deze streken tamelijk veel voorkwam, werd gehoord. De laatste weken echter, wordt het geluld, een langgerekte doffe klank, weer vernomen. Het is een eenigs- zins weemoedige, langgerekte toon, welke over grooten afstand gehoord kan wor den. Oudere plaatsgenooten, die gelegen heid hebben gehad, den roerdomp van nabij gade te slaan, weten te vertellen, dat deze vogel, teneinde dit eigenaardig geluid voort te brengen, zijn snavel in het water steekt. Woning afgebrand. Gisteren ontstond brand in de houten woning van de familie C. de Geus, staan de aan den Oosteinderpoeldijk alhier De brand greep zeer snel om zich heen en het duurde slechts kort, dat de woning, benevens een schuur tot den grond toe ln de asch werden gelegd. Van den huis boedel kon zoo goed als niets gered wor den, terwijl eveneens een transportrijwiel verbrandde. Omtrent de oorzaak verna men wij, dat een brandend petroleumstel is omgevallen. Een en ander was verze kerd. Een der motorspuiten heeft assis tentie bij het blusschlngswerk verleend. Aan het Postkantoor alhier en het daaronder ressorteerend poststation te Aalsmeer-Oost is gedurende de maand Mei ingelegd f. 13789.99 en terugbetaald f. 13885 13. Laatst uitgegeven boekje draagt nr. 4494. BENTHUIZEN. A.s. Vrijdagavond 7 uur zal dooi de B.V.L. alhier een aanvang worden ge maakt met de 3 dubbele serie schietwed strijd. welke zal worden gehouden in het veilingsgebouw. HAARLEMMERMEER. DE BENZINE- EN PETROLEUM- DIEFSTALLEN. Dader door revolverschoten in zijn werk gestoord. Op verschillende plaatsen in Haarlem mermeer werden in den laatsten tijd de bij bewoners op de erven opgeslagen vaten benzine en petroleum door ongewenschte bezoekers geheel of gedeeltelijk leegge pompt en de inhoud in bussen meegeno men Thans werd de landbouwer M. aan den Hillegommerdijk 's nachts door onge woon leven op z'n erf wakker. Hij ging eens kijken wat er aan de hand was. loste een paar revolverschoten en ontdekte een man, die met bovengenoemd werk bezig was en zich daarin gestoord ziende met achterlating van eenige bussen ijlings het land in vluchtte en in dê duisternis verdween. De politie stelde een onderzoek in en heeft gisterenavond den vermoedelijken dader gearresteerd en naar Hoofddorp overgebracht. Afscheid van den heer C. Overbeek. De heer C. Overbeek, beambte van den Haarlemmermeerpolder te Hoofddorp, die op 1 Juni 1935 den dienst bij dit water schap wegens verkregen aanspraak op pensioen heeft verlaten, heeft in een bijzondere bijeenkomst van het Polder bestuur afscheid genomen, bij welke gele genheid de heer Overbeek door den Dijk graaf, den heer Reinders Folmer, harte lijk werd toegesproken en dank gebracht voor den ijver en de trouwe plichts betrachting. waarmede hij gedurende vele jaren de belangen van den Polder heeft gediend. 50-jarlge echtvereeniging. Gisteren heeft het echtpaar Marinus Bakker en Andrea Hendrika van Game ren, wonende aan den IJweg nabii Nieuw- vennep alhier, zijn 50-jarige echtvereepi- ging in een goede gezondheid mogen her denken. Van verschillende zli den hebben deze nog krasse oudjes die niet alleen in Nieuwvennep en omgevine maar ook in andere plaatsen, zooals Hillegom, Heem stede, Haarlem enz. veler achting en vriendschap hebben verworven blijken van belangstelling ondervonden Ook de burgemeester van deze gemeente kwam hen persoonlijk gelukwenscljen. Inbraak en diefstal. De landbouwer U. aan den Sloterweg in Haarlemmermeer kwam tot de ontdekking dat ongewenschte bezoekers op het erf waren geweest en zich toegang hadden verschaft tot de achter de woning staande schuur. Al de daarin staande konijnen hokken bleken van hun inhoud ontdaan te zijn. De politie stelt een onderzoek ln. Baldadigheid? Bli den landbouwer S te Vijfhulzen alhier, werden herhaaldelijk 's avonds laat of 's nachts de landhekken open gezet, waardoor de in de weide loopende koeien gelegenheid kregen om „op stap" te gaan en 's morgens zelfs aan den Spaarnwouderweg liepen te grazen. Daar het nu ook is voorgekomen dat het schee ringsdraad werd doorgeknipt, heeft S de politie er mede in kennis gesteld. Vermoe delijk is hier baldadigheid in het spel. HILLEGOM. Bijeenkomst Prot. Ziekenverpleging en Moederschapszorg. De vereen. „Protestantsche Ziekenver pleging" heeft een ledenvergadering ge houden onder voorzitterschap van den heer J. Veldhuyzen van Zanten Gn. Deze herinnerde aan het overlijden van den oud-voorzitter, den heer H Veldhuyzen van Zanten en van mej. J. G. van Wave- ren. Zij heeft veel voor de vereenlging gedaan als organisatrice van de bazar en een legaat van f. 500 aan de vereenlging vermaakt. Aan beiden zijn woorden van gedachtenis gewijd. Dc secretaris, de heer J H. A. Vooren, las de notulen en bracht het 27ste jaar verslag uit. Ook hij wijdde piëteitvol!» woorden aan de familie van Waveren- Remina, uit wier midden ééne ls wegge nomen Een reeks van cijfers is gegeven over het ziekenbezoek der verpleegster, de bezochte gezinnen, ook bij t.b.c -patiënten, benevens van assistentie op het consul tatiebureau, bij het afleggen van gestor venen, hulp bij vervoer van zieken en het uitreiken van verplegingsartikelen. In het jaarverslag waren mede cijfers uit de rekening van de penningmeesteres mej. B. van Waveren verwerkt. Het aantal leden bewoog zich tusschen 707 en 714. De bazar bracht ongeveer f. 1000 op, de contributies verminderden met f. 158. De aanschaffing van ledikan ten vorderde een extra uitgaaf. De reke ning sloot met een batig saldo van f. 1570.26. Het jaarverslag besloot met: „Wat God doet, is welgedaan" en eenige oogenblikken van stilte voor de overledene. De rekening is nagezien en in orde be vonden door de heeren van Mourik en Schoonderbeek, waarna de voorzitter zoo wel den secretaris als de penningmeesteres heeft bedankt voor het gepresteerde werk. De periodiek aftredende bestuursleden mevr. Hensums en de heer J. H. A. Voorën zijn bij acclamatie herkozen. Het plan van het bestuur om een hoogte- zon aan te schaffen is op advies van dr. Versluys aangehouden in afwachting van een nieuwere installatie. Het voornaamste punt der agenda, op richting van een onderafdeeling of ver- eeniglng voor moederschapszorg is toege licht, na een korte inleiding van den voor zitter, door den secretaris en de penning meesteres. Mej. van Waveren ontwikkelt een plan om een kraamverzorgster aan te stellen of meisjes daarvoor op te leiden, om hulp te verleenen bij de verzorging van moeder, kind en gezin, waaraan volgens dr. Versluys en zuster Terhorst groote be hoefte bestaat. Gedacht ls aan minstens 60 leden met een contributie van ongeveer 15 cent per week. opdat de vereenlging hare onkosten zelf kan bedruipen. Na gedachtenwisseling over de contri butie is in beginsel tot oprichting besloten. Het bestuur zal een kleine commissie van dames benoemen om het plan nader uit te werken, het doel bekend te maken en leden te werven. Dr. Versluys. die aftrad als ambtshalve bestuurslid, is door den voorzitter be dankt voor zijn gewaardeerde adviezen. Hij wordt opgevolgd door dr Ten Hoopen. De vergadering ls gesloten met een dankbetuiging van den voorzitter tot de aanwezige leden voor de betoonde belang stelling en medewerking De collecte ten bate van de N.C.G. O.V. en N.C.J.G.O.V. „De Schakel" alhier, heeft opgebracht de somma van f37.30, hetgeen f 10 meer is dan verleden jaar. o KATWIJK. Door B. en W. is afgekondigd de op d.d. 6 Maart 1.1. vastgestelde, en op 2 Mei 1.1 Koninkl. goedgekeurde verordening tot heffing van precariorechten. Onder precariorechten wordt verstaan het beta len van vergoeding voor het genot of ge bruik van openbare gemeentegrond of -water of -bezittingen of door of vanwege de gemeente verstrekte diensten. KATWIJK AAN DEN RITN. Feestavond van het Wit-Gele Kruis. De afd Katwijk ad. Rijn van het Wit- Gele Kruis hield haar jaarvergadering, tevens feestvergadering wegens de viering van het 10-jarig bestaan. Des morgens werd de dag ingezet met een gezongen H. Mis van dankzegging, opgedragen door pastoor H. J. Maas te Vlaardingen, die voor deze gelegenheid was overgekomen. Allereerst werden de huishoudelijke punten afgewikkeld. De voorz., de heer C. Braun opende met gebed en sprak een woord van dank allereerst aan pastoor Maas onder wiens pastoraat het Wit-Gele Kruis was opgericht. Vervolgens aan den geestelijk adviseur, pastoor Maas. en ver der aan de leden die in groote getale wa ren opgekomen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer C. v. d. Marei, getuig de van een opgewekt vereenigingsleven en in dit jaarverslag werd een extra woord van dank en hoogachting gericht aan de moeder overste van „Huize Callao" en aan zuster Marie José, die voor de wijk verpleging zorgt. Het financieel verslag gaf een klein batig saldo aan. De con trolecommissie bracht een gunstig rapport uit en de penningmeester mocht den dank der vergadering inoogsten. Het per. aftr bestuurslid, de heer C. v. d. Marei, werd bij acclamatie herkozen. De rond vraag gaf niet veel belangrijks. De hierna te houden feestvergadering werd ingezet met eenige hartelijke woor den van dankbaarheid, gesproken door pastoor Buys die ten slotte eindigde met de beste wenschen voor het Wit-Gele Kruis. Vervolgens verkreeg pastoor Maas het woord die in zijn toespraak terug ging tot de dagen van oprichting en her innerde aan de moeilijkheden, doch er tevens op wees hoe dankbaar men thans moet zijn. Hij hoopte dat het bestuur op den ingeslagen weg zal voortgaan en de vereeniging in groei en bloei zal toene men. De vergadering kreeg vervolgens een meer feestelijk karakter, waaraan o.a. het Katwijks kwartet medewerkte Ten slotte sprak pastoor Buys een slotwoord, waarin hij dank aan allen bracht, die dezen avond in elkaar hadden gezet. ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Gehuwd: T. v. d. Sluis en S. v. Heus- den J. G. Könst en C A. v. d. Veldt. Ondertrouwd: Gijsbertus Heikamp, 35 jaar, wedn. van J. C Groeneweg, en Ame- chie Postema, jd.d., 36 jaar te Rotterdam Overleden: C. Vonk, wedewnr. van A. Meijburg. De collecte voor het crisis-comité heeft ruim f. 15.— opgebracht. o 8—8

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11