LEJDSCH DAGBLAD - Derde Blad BINNENLAND. Kon zijn schoenen niet dichtrijgen. Dinsdag 4 Juni 1935 Zij en hij Zij aen zij Op de hei... TAaar hij er niet bij THIJS IJS EN DE KABOUTER PIRIMIJS. BEZOEK VAN H.M. DE KONINGIN AAN DEN HELDER. GISTERAVOND .ALDAAR AANGEKOMEN. Met den gewonen trein van 22.27 uur, waaraan de conversatie- en de slaapwagen van den Koninklijken trein waren gekop peld is H.M. de Koningin gisteravond te Den Helder aangekomen. Daar de officleele ontvangst van de plaatselijke autoriteiten eerst op heden ochtend bepaald was, ging de aankomst zonder eenige formaliteit of plechtigheid gepaard. Toch waren velen naar het station ge komen. in de hoop een glimpje van H.M. de Koningin te kunnen opvangen. De2e hoop bleek echter ijdel te zijn, daar H M. zich reeds in haar slaapwagen had terug getrokken. Direct na aankomst werden de Konink lijke wagens losgekoppeld en tien minuten later naar het emplacement bij het bassin nabij den Onderzeedienst-kazerne gereden. Hier blijven de wagens gedurende den nacht gestationneerd Tijdens het korte oponthoud op het station en bij het pas- seeren van den overweg werd door de saamgestroomde menigte het Wilhelmus aangeheven. Zulks was ook geschied op de stations langs de route, die den trein ge volgd had. Overal waren evenals te Den Helder speciale maatregelen genomen. Op het station waren de burgemeester van Den Helder, de heer W. F G. L. Drlessen en de commissaris van politie de heer A. J. v. d. Hoeven aanwezig. In den trein werden nog opgemerkt admiraal Bauduln en overste Ellemeet de Jonge die bij aan komst in den Koninklijken wagen over stapten Tot het gevolg van H.M behoor den een hofdame en een dame de palais. De bewaking bij de Koninklijke wagens werd verzorgd door manschappen van de Rijksveldwacht, van het regiment Kust- artillerle en van de Kon. Marine. HET LEKKENDE JULIANA- KANAAL. VERMINDERING VAN DEN OVERLAST. VERLAGING DER LOODS- TARIEVEN. ZIJ ZAL ZICH RICHTEN NAAR DE DEVALUATIE VAN DEN BELGISCHEN FRANC. Het reeds aangekondigde wetsontwerp tot verlaging der Nederlandsche loodsta- rieven. waarop met name door Amster dam en Rotterdam na de devaluatie van den Belgischen franc sterk is aangedron gen. is thans bij de Tweede Kamer inge diend. Het ontwerp beoogt, de regeering de be voegdheid te geven de loodsgelden, zooals deze zijn vastgesteld in de tarieven litt. b c.. d. en e„ behoorende bij de wet van 20 Augustus 1859. nader vast te stellen op een naar omstandigheden te bepalen vermin derd percentage, met dien verstande, dat dit percentage niet daalt beneden elf. De verlaging zal zich dus kunnen richten naar de mate van devaluatie van den Belgischen franc In de memorie van toelichting betoogt de regeering. dat de devaluatie van den Belgischen franc voor het verkeer over de Nederlandsche havens, met name voor dat over Rotterdam, welke haven reeds vroe ger ecu zwaren concurrentiestrijd met Antwerpen had te voeren, zeer ernstige gevolgen heeft De lage loodstarieven. welke ten gevolge van de depreciatie van den Belgischen franc voor de Belgische havens gelden, dragen er mede toe bij om de positie der concurreerende Nederlandsche havens slechter te maken. Bedroegen de Belgische loodsgelden, in guldens uitgedrukt, tot voor korten tijd rond 1/7 van het voor-oorlogsche tarief, thans zijn zij door de nieuwe devaluatie tot ongeveer 1/10 gedaald. Hier te lande is het oude tarief der loodsgelden gehand haafd. tot het bij de wet van 16 Mei 1934 met 20 pCt. is verlaagd Reeds bij de behandeling van het ont werp van genoemde wet is er op gewezen, dat de daarin voorgestelde vermindering van 20 pCt! niet ver genoeg ging. in zoo ver ze geen voldoende tegenwicht vormde tegen de verlaging van de Belgische ta rieven Hoewel de regeering zulks erkende, meende zij destijds om financleele rede nen niet verder te kunnen gaan. Aangezien de ingevoerde tariefsverlaging door de Belgische muntverzwakking in middels geheel is geneutraliseerd, heeft de regeering gemeend zich ten aanzien van deze voor de Nederlandsche havens zoo ge wichtige aangelegenheid opnieuw te moe ten beraden. Onder de tegenwoordige verhoudingen is het bedrag der loodsgelden ongetwijfeld van niet te onderschatten Invloed op de keuze van de haven. Ten einde nu de uit dien hoofde op de Nederlandsche havens drukkende heffing meer in overeenstem ming te brengen met dezelfde lasten el ders, acht de regeering het noodzakelijk, dat de Nederlandsche loodstarieven op belangrijk lager peil worden gebracht. ZIJ Is van meening. dat onder de ge geven omstandigheden de mate der ver mindering zich moet richten naar die van de devaluatie van den Belgischen franc sinds den oorlog Deze verlaging is beli chaamd in het ingediende ontwerp De regeering meent, dat het wenschelijk is aan de Kroon de bevoegdheid te laten tot wijziging van het percentage der verla ging. daar zij het niet uitgesloten acht. dat tengevolge van de wisselende omstandig heden, wijzigingen in het voorgenomen tarief mogelijk kunnen worden. In verband met de bepalingen van het met Belgie op 12 Mei 1863 gesloten trac- taat tot afkoop van den Scheldetol, dat de loodsgelden op de Schelde niet hooger mogen zijn dan die. welke geheven wor den op de mondingen van de Maas, zal de thans bestaande reductie op het loodsgeld voor schepen, varende onder het loods- brevet en bij zoogenaamden 2en call, dienen te vervallen. Hiertegen bestaat te minde1 bezwaar nu door het sterk ver laagde arief de genoten wordende re ductie al zeer gering zou zijn. Nog steeds geen schadevergoeding, 1 Van onzen reisredacteur). Het is een vreemde geschiedenis met het Jullanakanaal. dat hl een groot ge deelte van Limburg de Maas als waterweg moet vervangen. Sedert in het gedeelte tusschen Elsloo en Bom water is ingela ten. zijn er in den bodem lekken ont staan. waardoor het water met groote hoeveelheden naar bulten komt en af vloeit naar de op die plaatsen belangrijk lager gelegen rivier, 't Is 'n verschijnsel, dat meer voorkomt in dergelijke omstandig heden. maar het is hier van meer ge wicht omdat juist op de plaatsen waar het water uit den bodem weer te voor schijn komt, eenige dorpen liggen, wier woningen en landerijen nu grooten over last hebben: Eenlgen tijd geleden hebben we er. na een bezoek ter plaatse, over geschreven en we konden toen al consta- teeren, dat het met de lekkages minder werd. Die vermindering heeft zich den laatsten tijd voortgezet, totdat nu kort geleden weer nieuwe lekken bleken te zijn ontstaan, die bij velen nieuwe ongerust heid wekten. Voor die ongerustheid schijnt echter vooralsnog geen reden te bestaan. Het doorlaten van het water is in leder ge val veel minder geworden, hetgeen, naar wij hebben vernomen, ook geconstateerd is door den Rijkswaterstaat, die op dit gebied geregeld waarnemingen verricht. En wat véél minder geworden is. dat is de overlast, welken de bewoners ervan ondervinden. De afwatering is voortdu rend verbeterd en met behulp van den Rijkswaterstaat zijn aan ondergeloopen kelders de noodtge voorzieningen aange bracht. We konden zelf constateeren, dat boomgaarden, die bij ons vorig bezoek on der water hadden gestaan, nu vrijwel zijn drooggevallen. Tegen de stammen heeft zich eenig slik afgezet, doch naar het uiterlijk hebben de boomen niet van de overstrooming geleden. Daartegenover zijn er echter verscheidene landerijen, die on der water staan en die dit Jaar dus niet gebruikt kunnen worden. Het schijnt, dat zich hij het in gebruik nemen van het kanaal Luik-Maastricht, dat omstreeks 1850 is gjegraven, dezelfde verschijnselen hebben voorgedaan. Even als pas geleden bij Roosteren, bij een an der vak van het Julianakanaal, is ook daar op den duur het lekken opgehou den, nadat de aanwonenden er eerst tveel overlast van hadden 'gehad Zoo hoopt men ook hier op verbetering; bij Urmond scheen tot voor kort zuBc een verbetering te zijn ingetreden, doch plotseling is er weer een verslechtering ontstaan Van het inbrengen van kolenslik heeft de Rijks waterstaat hooge verwachtingen. Een groote bank, die zich op de plaats van aanvoer bij Stein heeft gevormd, wordt nu weggebaggerd, waarna het slik in bak ken naar andere gedeelten wordt ge bracht. De schadevergoedingskwestie. Een groote moeilijkheid blijft nog de vergoeding van de geleden schade. Een der eigenaren, de vroegere burgemeester van Borgharen, mr Brouwers, heeft reeds lang geleden den Staat een proces aan gedaan, waarin wegens den zeer langza- men gang van zaken voorloopig nog geen uitspraak te verwachten schijnt De Rijks waterstaat verschuilt zicih nu min of meer achter dit proces en wil, zoo lang nog geen vonnis is geveld, geen toezegging omtrent schadevergoeding doen. Van den kant der benadeelden betoogt men nu. dat hier van een proefproces geen sprake is, zoodat niemand aan de uitspraak is ge bonden. Misschien zou een oplossing zijn te vinden door een tijdelijke opschorting van het proces, gedurende welke de be nadeelden zouden kunnen trachten met den Rijkswaterstaat tot overeenstemming te komen. Niettemin is men thans van de zijde van het Rijk toch bezig de schade op te nemen, waartoe eenige deskundigen zijn benoemd, die hun wrerk reeds hebben aangevangen. Uitdrukk slijk is echter me degedeeld. dat deze scliade-opneming niet beteekent, dat in ieder geval een vergoe ding zal worden gegevesn. De benadeelden werken mede, door opgave te doen van de pereeelen. die van rie overstroomingen hebben geleden. Zij hebben hun zaken in handen gegeven van rnr. Beckers te Sit- tard en het overleg geschiedt, naar wij vernamen, in goede harmonie. In het be gin is in enkele gevallen sabotage ge pleegd door eigenaren, die de door den Rijkswaterstaat aangebrachte verbeterin gen in den waterafvoer vernielden, in de hoop op een grootere ultkeering bij groo- tere schade, maar daarvan is nu geen sprake meer. De berichten in een gedeelte der pers omtrent nieuwe onrustbarende verschijn selen zijn sterk oveudreven. Voor onge rustheid is nog steeds geen aanleiding, al duurt het wat lang. Het ls echter voor namelijk de onzekerheid over de schade vergoeding, die de benadeelden wat kre gel maakt. TRANSPORT MONTAGEBRUG TE NIJMEGEN. Gulermorgen met het werk een begin gemaakt. Gistermorgen vier uur heeft men een begin gemaakt met het transport van een gedeelte van de montagebrug, die dienst zal doen bij het aanbrengen van de groot ste overspanning van de nieuwe verkeers- brug over de Waal bij Nijmegen. Teneinde deze montagebrug te kunnen plaatsen, zijn midden in de rivier tusschen de beide stroompijlers vier hulppijlers ge maakt. waarop het gevaarte ls komen te rusten. Zij vormen de groote overspanning van de in aanbouw zijnde brug over de Merwede te Dordrecht en zullen, na te Nijmegen als montagebrug dienst te heb ben gedaan, daarheen worden vervoerd. In onderdeelen was de montagebrug naar Nijmegen gebracht en op het werkterrein, ongeveer 1 KM stroomopwaarts, van de nieuwe brug in elkaar gezet. Met dit werk dat door den hoogen rivierstand herhaal delijk werd gestagneerd, ls ongeveer een half Jaar gemoeid geweest. De vorige week was men met het eerste deel zoover ge vorderd, dat dit kon worden opgevijzeld tot ongeveer 9 M. hoogte. Daarna werd het op hooge zolderschuiten bevestigd en gis termorgen vier uur is men begonnen het gevaarte naar de plaats van bestemming te voeren. Daar de montagebrug midden in de vaargeul moest komen te liggen, was het noodig de scheepvaart geheel stil te leggen. Het was ongeveer half negen toen de montagebrug op de juiste plaats boven de hulppijlers was gebracht. Toen werd be gonnen met het vastmaken waarna men het gevaarte op den hulppijler zou laten zakken. Tegen elf uur was men zoover, dat met afvljzelen kon worden begonnen Tien mi nuten over elf rustte het gevaarte op den oplegger, d.w.z het „kleefde" Het eeell van de stoomfluiten verkondigde, dat het moeilijke werk was gelukt. Hbld. VERLAGING OPCENTEN WIJNACCIJNS. Wetsontwerp ingediend. Thans is bij de Tweede Kamer inge diend het wetsontwerp tot verlaging van opcenten op den wijnaccijns, welk wets ontwerp het gevolg is van de onderhan delingen, die te Parijs tusschen een Ne derlandsche en een Fransche delegatie zijn gevoerd en die hebben geleid tot de parafeering op 16 April van een verdrag van handel en scheepvaart tusschen Ne derland en Frankrijk. Het ligt in het voor nemen, de voorloopige inwerkingstelling van het verdrag te bepalen op een datum in de maand Mei van dit jaar Dan treedt tegelijk in werking de verlaging van den wljnaccijns van f. 36 tot f. 24 per hecto liter, op te nemen in het ter vervanging van het op 1 Juli a.s. afloopende contln genteerlngsarrangement. Voor het geval de onderhandelingen over evengenoemd i contlngenteerlngsarrangement op 1 Juli a.s. nog niet tot een resultaat mochten hebben geleld, is overeengekomen, dat de verlaging van den wijnaccijns in ieder 1 geval op 1 Juli a.s. zal in werking treden, i Het onderhavige ontwerp strekt om de op den accijns van druivenwijn en van wijn. vervaardigd uit gedroogde boom vruchten geheven, tijdelijke opcenten van 80 tot 20 te verminderen. Na een geringe stijging van de opbrengst van den accijns over 1932 ls ten gevolge van een voort gezette belangrijke vermindering van de verbruikte hoeveelheid wijn de totale op brengst van den accijns over 1933 en 1934 gebleven beneden de opbrengst van 1931. in welk jaar op den accijns 20 opcenten werden geheven. De achteruitgang in opbrengst over het loopende dienstjaar kan op f.400 000 wor den geschat. Tegenover deze derving van inkomsten staan echter belangrijke voor- deelen van den handel van Nederland en Ned-Indië. DE VACATURE MARCHANT. Het „Hbld." verneemt dat thans als vaststaand kan worden aangenomen, dat minister Slotemaker de Bruine zijn porte feuille van Sociale Zaken definitief zal verwisselen voor die van Onderwijs, welke hij thans tijdelijk beheert in verband met 't aftreden van mr. Marchant De „Maas bode" meldt, dat naar het zich laat aan zien, de vervulling van de vacature-Mar- chant nog wel eenige weken zal aanloo- pen, en dat wel verschillende mogelijk heden onder de oogen gezien zijn, maar een oplossing van deze ministercrisis nog niet is gevonden. Uit mededeelingen. die ons ter oore zijn gekomen, zouden wij willen afleiden, dat de berichten van beide bladen, elkaar aan vullende, over eenigen tijd zouden kun nen blijken niet ver van de waarheid af te zijn geweest. Voor de portefeuille van Onderwijs schijnt men namelilk niet zoo gemakkelijk een gieschlkten functionaris bulten het kabinet te kunnen vinden dan voor de porteleuüile van Sociale Zaken. WIJZIGING DER WET TOT REGELING VAN HET ARMBESTUUR. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende bovengenoemd wetsontwerp deelt de Minister van Bin- nenlandsche Zaken o.m. mede, dat het in zijn voornemen ligt, wanneer dit voor stel wet is geworden, door tusschenkomst van de Gedep. Staten aan de gemeente besturen een rondschrijven te richten in verband met de toepassing der nieuwe bepalingen in de practijk Daarbij zal aan het persartikel van dr. L. Heijermans, waarnaar het Voorloopig Verslag verwijst, alle aandacht worden geschonken. Om trent de vraag of een gewonde of zieke naar de plaats van herkomst kan worden vervoerd, zal altijd verschil van medisch inzicht mogelijk blijven. In elk geval schijnt tot oplossing van de geopperde bezwaren een wettelijke regeling minder aangewezen. VEREENIGING „DENNENHEUVEL". Ter gelegenheid van het 30-jarig be staan van „Dennenheuvel", vereenlging tot het exploiteeren van herstellingsoor den en Sanatoria voor Handels- en Kan toorbedienden. Handelsreizigers en Han delsagenten, had het bestuur een Ster auto-tocht" georganiseerd naar het her stellingsoord van de vereeniging in Os- sendrecht. Autocars uit Amsterdam, Haar lem, Leiden, 's-Gravenhage, Delft, Rot terdam en Dordrecht, brachten de deel nemers uit de verschillende plaatsen via Moerdijk over Zevenbergen, Roosendaal door de Wouwsche Plantage naar Bergen op Zoom, waar werd koffie gedronken. Daarna werd de tocht voortgezet naar „Dennenheuvel" welke inrichting werd bezichtigd om vervolgens een rondwande ling te maken door de ongekend mooie eigen bosschen. Het terrein, behoorende bij „Dennenheuvel" en eigendom van de Vereenlging beslaat een oppervlakte van ongeveer 25 H A. Na de thee werd nog een rondwandeling gemaakt door het z.g. „Ko gelbosch", waar de patiënten van „Den nenheuvel" en hun bezoekers „vrije wan deling" hebben, om, na afscheid genomen te hebben van directrice en patiënten, „huistoe" te gaan. Daar de Amsterdam- 'che deelr.pmers vla Gorinchem en Utrecht den terugtocht aanvaardden sprak RECLAME. Rheumatische pijnen nu volkomen verdwenen. Hier hebt ge het voorbeeld van een man? wiens been gezwollen en uiterst pijnlijk was. In één maand waren zijn klachten volkomen verdwenen. Ziehier zijn brief: „Uw Kruschen Salts heeft mij meer goed gedaan dan eenig ander middel. Mijn rechterbeen deed mij steeds pijn, soms meer, soms minder en dat bleef zoo gedu rende de laatste 5 jaren. Mijn been was gezwollen en steeds pijnlijk, maar na één maand Kruschen Salts gebruikt te hebben voelde ik mij een ander mensch. De pijn lijkheid verdween, tegelijk met de zwel ling. Voordat ik met Kruschen Salts be gon, kon ik mijn schoenen niet dicht rijgen, terwijl ik er nu. na een maand, niet de minste last meer mee heb. Ik schrijf U om U te zeggen, dat ik Kruschen Salts als het beste middel beschouw, dat ik ooit genomen heb." G. A. P. Wanneer ge snelle en afdoende verlich ting van Uw rheumatische pijnen wenscht, begin dan morgen, of beter nog vandaag, met Kruschen Salts. De 6 verschillende zouten, waaruit Kruschen Salts bestaat, zorgen door de aansporende werking op lever, nieren en ingewanden, dat urine zuur en andere opgehoopte afvalstoffen, die het bloed verontreinigen en de oor zaak der pijnen zijn, langs de natuurlijke kanalen volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Met het wegnemen der oorzaak verdwijnen tevens de pijnen, terwijl tege lijkertijd Uw geheele gezondheidstoestand enorm zal verbeteren. Weg de rheumati sche pijnen en stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de f'esch zoowel als op de buitenverpak king, de naam Rowntree Handels Maat schappij voorkomt. 5505 de voorzitter, de heer Jac. F. Vogel, reeds in Breda een afscheidswoord tot alle deel nemers. Hij sprak de hoop uit dat door het bezoek aan een van de inrichtingen de vereenlging „Dennenheuvel" nog meer bekendheid zou hebben verkregen bij de leden en deze daardoor nog beter en meer propaganda voor de vereenlging zouden kunnen maken. De voorzitter van de af- deellng Amsterdam dankte het bestuur voor het gebodene waarna allen hun „bus" weer opzochten om naar de verschillende woonplaatsen te vertrekken. Ondanks het minder mooie weer mag de tocht volko men geslaagd heeten en iedere deelnemer zal een aangename herinnering aan dezen dag behouden. DE GELDEN DER N. U. M. Op de vragen van den heer Drees met betrekking tot de gelden der Ned. Uitvoer Maatschappij in liquidatie, luidende: I. Kan de minister mededeelen of de vorderingen van de Ned. Uitvoer Maat schappij. die in 1927 bij haar opheffing nog niet konden worden geïnd waardoor algeheele afrekening met 's Rijks schat kist niet dadelijk mogelijk was. thans alle zijn gerealiseerd, en zoo neen, hoeveel er nog te innen blijft? 2 Wil de minister mededeelen hoe groot het bedrag is, dat tot nog toe als over schot van de N.U.M. beschikbaar is geko men. en of, in overeenstemming met de statuten van de N.U.M.het geheele be drag in 's Rijks schatkist is gestort? Kan worden aangegeven op welke wijze de in 's Rijks schatkist gestorte gelden zljrï ver antwoord? 3. Is de minister van oordeel, dat over het op deze wijze verkregen Rijksgeld kan worden beschikt, zonder medewerking der Staten-Generaal? Zoo ja. op welke gronden berust dit oordeel? Zoo neen, waarop steunt dan het be sluit tot het verstrekken van een leening 1 6 333 1.295.61 810.0 uit deze gelden aan de stichting „p» Hooge Veluwe". 4. Zijn ook voor andere doeleinden dragen aan deze gelden ontleend, zondei dat de Staten-Generaal daarin zijn ge, kend?, heeft minister Oud het volgendi geantwoord 1. Van de bedoelde vorderingen zij thans nog niet gerealiseerd die betretlen" de de Chineesche Schatkistbiljetten, te: getale van 9484 stuks van f. 1000. 2. In 's Rijks Schatkist ls gestort eei bedrag van f. 47.500.000, dat ls verant woord onder de Rijksmiddelen over 1921 onder art. 196. Behalve de bovengemeldi Chineesche Schatkistbiljetten had de li- quldateur der N.U.M., volgens zijn stam van zaken op 20 Mei 1935, nog onder zij: beheer: Contante gelden f. Effecten nominaal) f. Hypothecaire vordering Stlch tlng ..Het Nationale Park de Hooge Veluwe" f. 3. Op de in het antwoord op de vor.'gi vraag bedoelde gelden zljr. de soorschrlH ten der Rijkscomptabllltelt niet van to passing, zoolang die gelden niet in 's RUL Schatkist zijn gestort. Belegging van dii gelden, gelijk bij het geven van een hypo thecalre leening aan de in deze vraat gemelde stichting is geschied, behoort tol de taak van den liquldateur der N.U.M. die daarvoor formeel geen machtiging be' hoeft, doch die tot het verstrekken dei gemelde ieenlng in dit geval niet is over' gegaan dan nadat hij zich er van ha< verzekerd, dat deze handelwijze de in1 stemming der Regeering had. 4. Uit het antwoord op vraag 3 volgt dat alle beleggingen van gelden, behoo rende tot het saldo der N.U.M., zijn ge schled zonder dat de Staten-Generaa daarin zijn gekend. Met uitzondering vai de meergemelde hypothecaire leenini heeft de belegging uitsluitend plaats ge1 had In obligaties, genoteerd ter beurze vai Amsterdam. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer ls in vergadering bij-| eengeroepen tegen Dinsdag 18 Juni, dei middags te 1 uur. Naast stemmingen met betrekking tol het ontwerp inzake de zeevaartdiploma's zal er een regeling van werkzaamheden zijn Voorts zal in een vergadering opj Woensdag 19 Juni des middags te éénl uur een aantal wetsontwerpen worden be-l handeld. waaronder die tot het in bed leven roepen van een N.V. Nederlandsche! Omroep Zender Maatschappij, tot naasJ ting van eenige lokaalspoorwegen en tram-| wegen en verschillende contlngenteerlngs-| ontwerpen. UIT NED. OOST-INDIE. VREEMDE OOSTERLINGEN IN NED. INDIE. BATAVIA, 3 Juni (Aneta). In een heder verschenen publicatie inzake de volkstelJ ling over Chineezen en andere Vreemd» Oosterlingen In Ned. Indlë, is de merkl waardige samenstelling van de uitheeml sche bevolkingsgroep in Ned. Indië bel schreven. Hieruit blijkt o.a. dat de Chlneej sche bevolkingsgroep snel tot anderh. mlllioen ls aangegroeid, met een accres sinds 1920 van ruim 4 's jaars, wellef toename moet worden toegeschreven immigratie. Ook de groep Arabieren, Voor-Indiërs andere Aziaten is in den laatsten tijd snel toegenomen, n_l. de Arabieren met 71.0" en de gToep Voor-Indiërs met 30.000. iiiiiwnwiniiiminiiiini^^, i -"r-h- 5. Thijs had met die Pirlmijs veel medelijden, en besloot hem snel maar te bevrijden; Je ziet ook wel, dat deze arme man zich zelve nooit bevrijden kan. „Nou", zegt hij, „wacht maar eens even dan zal je wat beleven. Ik haal jou snel daar nu vandaan Je zit daar zeker toch niet naar je zin." Hij kijkt de doode boomstam dan eens even aan en.... klimt et boven in! „Nu", zegt hij, „moet je je even niet bewegen; dan heb 'k je in een oogenbllk wei los gekregen." n_r

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10