Victor Hugo gBUITENL. WEEKOVERZICHT RIJDT GERUST JVAT LANGZAMER... Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 1 Juni 1935 Derde Blad No. 23064 VERLAGING VAN VASTE LASTEN ISf[Z(\U\ /TUKKEN iwmiWPW Hillllllllllllllllllllllini ^dactie1507 Directie en Administr. 2500 DEINING! Oroote deining is er wederom ln de politiële! Niet alleen op het groote speel- looneel der algemeene politiek, doch ook óp het beperkter terrein van diverse lands- oolltiek. doch beide oelenen op elkaar een JJort wisselwerking uit. Men weet, hoe Engeland Dultschland heeft gepolst om opheldering te verkrijgen juzake diverse aangelegenheden, die zelfs na Hitler's rede duister waren gebleven en Berlijn heeft deze gelegenheid blijkbaar dankbaar aangegrepen om nader contact te verwerven. Zelfs schijnt Duitschland te honden een schema te hebben overgelegd voor een Westelijk lucht-pact ter aanvul ling van het Locarno-verdrag. Bijzonder heden daaromtrent ontbreken evenwel nog. Booze tongen beweren al weer, dat men daarin slechts een nieuwe poging mag alen om oneenigheid tusschen het gesloten front van Stresa te verwekken, daarbij ook Vijzend op de reis van Goering naar Boe dapest en Sofia, waarop Belgrado nog zal volgen, doóh zoo zou men iedere geste wel tevoren kunnen desavoueefbnMisschien is deze booze veronderstelling wel een ge volg van eenige onzekerheid over Italië's houding. Zooals men weet, heeft de Duce voor den aandrang van Genève moeten awichten, speciaal tengevolge van de door Engeland en Frankrijk aangenomen hou ding, waarbij Engeland den toon heeft iangegeven; in Italië heeft deze overwin ning van de Volkenbondsidee het aan dien van dit instituut is er geducht door gestegen! echter kwaad bloed gezet en tr zijn er, die meenen, dat daardoor de eenheidspolitiek van Stresa getorpedeerd Is en Mussolini, gedachtig aan de zin spreuk: ,,ik kan ook anders", nu weer meer aansluiting zou willen zoeken met Duitsch land, een vermoeden, dat overigens nog in geen enkel opzicht grond vindt. Maar, hoe het zij, het conflict met Abessynië heeft tenminste vooreerst zijn al te scherpe kanten verloren, al denke men vooral niet, dat het reeds Is opgelost. Alles zal nu daarvan afhangen, of de arbitraire com missie tot overeenstemming zal weten te komen. En dat zal men nu moeten af wachten Duitsohland's zich zelf recht verschaffen vindt overigens grif weerklank bij alle vroegere bondgenooten. Zoowel Hongarije als Bulgarije eiscihen het recht op zich veer te mogen bewapenen en ook Oosten rijk voegt zich bij dezen roep. al weigert het om zich voor het Duitsche karretje te laten spannen, integendeel zich vooral oriënteeren naar Italië. Zooals gezegd, er is deining en hetzelfde spiegelt zich af in diverse landen. Om bij ons eigen werelddeel te beginnen: in Frankrijk is het kabinet Plandin ten val gebracht na een regeering van amper een hall jaar. En het vreemde daarbij is. dat deze crisis vermoedelijk zal leiden tot het- "lfde resultaat! Voor het parlementaire stelsel an und für sich is dit gebeuren opnieuw een slag, waarvan de tegenstan ders niet zullen nalaten te profiteered ■Het-kabinet Flandin was er- niet in ge haagd om de staatshuishouding op be hoorlijke basis te plaatsen, de tekorten groeiden onrustbarend en dit deed ont staan een gevoel van onzekerheid. De speculanten meenden de kans op een tanval op den franc zeer gunstig en fel verd de strijd tot devaluatie ingezet. Ter afweer vroeg de regeering daarop van het parlement volmachten, maar de regeering Flandin genoot daarvoor niet meer het uoodlge vertrouwen. Hoewel het Fransohe parlement in groote meerderheid is voor een volkomen handhaving van den franc, weigerde het niettemin aan deze regeering een dergelijke volmacht om te regeeren ™ten het parlement om en zelfs de krachttoer van den nog gewonden pre- ™er, die met zijn laatste krachten een srloren zaak traohtte te redden, vermocht geen wending ten .goede meer te brengen, tati men resPect voor Füandin's pres- Met groote meerderheid verloor de re- geering-Flandin het pleit, nadat de 5™^™" financiën, Germain Martin. Ech had geofferd, hetgeen echter meer J net na- dan in het voordeel van het '7ewas. Zich volkomen bewust van jet dreigend gevaar voor de munt, waagde kamer het niettemin om de regeering- andin weg te vagen, daarmede een ge duchte verantwoordelijkheid op zich la- ïivÜjf- ^an^' z°oals in België is bewezen, poed beteekent in dergelijke gevallen 1 niet alles. De eerste impulsie, dat binnen enkele uren een nieuwe geering zou zijn gevormd, is al verkeèrd ««gekomen. Hoewel president Lebrun, in «fijd met de gewoonte, zonder veel be raadslagingen, aan Bouisson, den Kamer- oorzïtter, die totdusver zich steeds verre "ad gehouden van het wispelturige Fran- Kgeeringskasteel. waar een jaar van «zetting al een bijzonder lofwaardige P-estatie mag heeten. opdracht gaf tot m iS elltaar timmeren van een kabinet dit werd aanvaard, deden zich links •eer de noodige strubbelingen voor, ten- gevolge waarvan het. slagen zelfs niet ge- "eel zeker wasVan links scheen men «n medewerken de eisch te verbinden 'an ontbinding der fascistische stroomin- je". precies, alsof het land niet staat voor K" gevaar van de eerste orde! Tenslotte is Bouisson er toch in ge- aaa?d een ministerie te vormen. Vol machten zal dit zeker vragen, welke, zul- «n wij hebben af te wachten. Voor bijkans nog onoverkomelijker Ecedijkheden is Amerika's president ge kaatst. Roosevelt zag als het ware het 'Mdament, waarop hij zijn „New Deal" "ad opgebouwd met één slag vernietigd,- "tordat het Hooggerechtshof, dat het racnt van toetsing van iedere wet aan de Pondwet. heeft, de N. R. A. wetgeving on- vettig verklaarde. Alles wat zoo moei- kam is opgebouwd, dreigt daardoor plot ting te worden vernietigd, te meer. waar Pjieen sprake kan zijn van een volkomen mjwillig aanvaarden van de N. R. A. ver pachtingen over óf ganscjte linie. Tast Rechter de loonen en ingevoerdewerk- 'M-besluiten aan, dan staat de staking JÏJ groote massa's voor de deur in deze •Men van crisis! Naarstig wordt naar een uitweg ge- 'Pcht. Zal deze worden gevonden? Presi- «bt Roosevelt is er zeker de man niet ""ar om zich zonder meer gewonnen te teven.... De kranten hebben 's Maandags nieuws genoeg Maatregelen inzake landbouwhypotheek- en pachtovereenkomsten. Ingediend is een wetsontwerp, houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende landbouwhypotheek- en pacht overeenkomsten. Ter toelichting zegt de Regeering o.m.: Bii K B. van 12 Maart 1935 tot wijziging van het Crisisorganisatiebesluit 1933 is den minister van Economische Zaken de bevoegdheid gegeven om ingeval een landbouwer, wiens goed met hypotheek is bezwaard met executie wordt bedreigd, te beschikken, dat degeen, die het landelijk eigendom op de executie koopt en de volgende gebruikers niet zullen worden toegelaten tot een crisis-organisatie het geen tot gevolg heeft dat zij geen Dro- ducten meer mogen telen, geen vee mogen houden en geen landbouwsteun zullen ontvangen. Het spreekt vanzelf, dat onder deze omstandigheden het aangeboden goed niet spoedig een kooper zal vinden. De ministerieele beslissing werkt dus practisch als een executieverbod, zi.1 het ook niet in absoluten zin. De crediteur kan voorkomen, dat zoo danige ministerieele beschikking wordt gegeven wanneer hij bereid is onder de auspiciën van de z.e Hypotheek-commissie een regeling te treffen met den land bouwer welke regeling kan bestaan in een verleenen van uitstel of wel in een rege ling van verdergaande, saneerende strek king. Intusschen heeft steeds bij de Regeering de bedoeling voorgezeten om de bij K B. tot stand gekomen regeling zoo spoedig mogelijk te vervangen door een wettelijke regeling. Immers op verschillende punten kan slechts de wet op afdoende wijze deze materie regelen. Ingrijpen in de burgerlijke ver houdingen. De regeering zal niet ontkennen dat door de onderhavig» wetsvoordracht wordt ingegrepen in burgerrechtelijke verhoudin gen Zulks !s echter in de tegenwoordige tijdsomstandigheden onvermijdelijk. De contracten waarom het in deze wetsvoor dracht gaat. zijn contracten met een meer duurzame bestemming. Bij het sluiten heeft de zich verbindende schuldenaar onmogelijk alle omstandigheden, die van invloed zijn op de mate. waarin hij tot nakoming van de aanvaarde verplichtin gen in staat zou zijn, kunnen voorzien. Bovendien moet. voor wat de onderhavige materie betreft, in het oog worden gehou den. dat de waarde en de opbrengst van landelijke eigendommen geheel afhanke lijk is van den genoten landbouwsteun. Het ligt om deze redenen voor de hand. dat worde voorkomen, dat een schuld- eischer. die zij het ook op indirecte wijze zijn debiteur, die alles in 't werk heeft gesteld om aan zijn verplichtingen te voldoen van huis en hof verjaagt. Het ls redelijk dat de crediteur, wiens onder pand zijn waarde grootendeels ontleent aan den landbouwsteun, zijnerzijds een offer brengt door bii de uitoefening van zi.in recht niet het volle pond te eischen. Het wetsontwerp beoogt dit doel te be reiken door te bepalen, dat. indien de schuldenaar door de tijdsomstandigheden niet in staat is zijn rente- en aflossings verplichtingen uit hoofde van geldleenin- gen te voldoen, hij zich tot den rechter kan wenden om verlaging van die gelde lijke verplichtingen te bekomen. In die ge vallen waarin de wet wordt toegepast, heeft zij derhalve een saneerende werking en als zoodanig een vaste-lasten-verlagen- de tendenz. Een en ander echter slechts voor zoover de schuldeischer niet aan toont. dat zijn belangen zwaarder zijn dan die van den schuldenaar. Verlaging rente en wijziging aflossingsverplichtingen. De verlaging van de rente en de wijzi ging in de aflossingsverplichtingen zou den schuldeischers uit geldleeningen aan leiding kunnen geven de al dan niet onder hypothecair verband gesloten leeningen op te zeggen Ten einde een ongebreidelde opzegging te voorkomen opzegging, welke ook niet zou zijn in het eigenbelang der crediteuren plaatsen de artikelen 10 e v. haar onder rechterlijke controle. Tenslotte wordt door de onderhavige wet aan oachters de bevoegdheid gegeven zich te beroepen op de Crisispachtwet 1932, voor zoover zü niet in staat zijn de ver plichtingen na te komen, voortvloeiende uit pachtcor.tracten gesloten tusschen 1 Januari 1932 en 1 Juni 1935, zulks in af wachting van de totstandkoming van het door de regeering onlangs ingediende wets voorstel tot nieuwe regeling van de pacht. Hoewel het onderhavige ontwerp zich bepaalt tot maatregelen op het terrein van den landbouw mag daaruit niet wor den afgeleid, dat hiermede het laatste woord inzake de verdere aanpassing door verlaging van vaste lasten gesproken is. Ook elders wordt de behoefte gevoeld. In tusschen ligt de zaak daar geheel anders dan bij den landbouw. Al dadelijk ont breekt hier het verband met den van overheidswege verleenden steun en ten andere zijn de toestanden er van veel meer ingewikkelden aard. In verband hiermede is het niet moge lijk op dit oogenblik met verder gaande ontwerpen te komen. Een beslissing van de regeering ten deze is echter binnenkort te verwachten. De kern der voorgestelde regeling. De artikelen 3 en 6 bevatten de kern der voorgestelde regeling. Art. 3 geeft den grondgebruikers, die voor hun eigen schulden hypotheek hebben genomen, de bevoegdheid, om wanneer ontzetting uit hun landelijk eigendom waaronder krachtens art. la mede is begrepen vee en gereedschappen en geoogste vruchten of executie van hun huisraad, in den zin van art 571 B.W.. dreigt door gerechte lijken verkoop of door verkoop krachtens art. 1223 lid 2 B.W., wegens niet nakoming van de verplichting tot rentebetaling of tot tusschentitdsche aflossing uit hoofde yan geldleening. een verzoek in te dienen om verlaging van rentelasten (achterstand of eerstvallenden rentetermijn] en wijzi ging van de verplichting tot tusschentijd- sche aflossing (achterstand of eerstver- vallenden aflossingstermijn) De indiening van een verzoekschrift in gevolge artikel 3 schort de bevoegdheid van den schuldeischer op om door gerechtelUke of buitengerechtelijke dwangmaatregelen tegen schuldenaar of derden-verbondene zich voldoening te verschaffen Artikel 6 legt den rechter met zooveel woorden de verplichting op. bij zijn be slissingen mede te letten op de bedrijfs- uitkomsten van vroegere jaren. Dit voor schrift heeft tot gevolg dat voor de schatting van de bedriifsinkomsten en de beoordeeling van de voldoendheid daarvan tot dekking van de uit geldleening voort spruitende verplichtingen, niet alleen maatstaf is wat een dergelijk bedrijf ln doorsnee opbrengt doch dat de rechter rekening houdt met wat het bedrijf ln concrete in de afgeloopen jaren heeft op geleverd. De toepasselijkheid der wet is beperkt tot contracten aangegaan vóór 1 Juni 1935. RECLAME. 53M zacAi vanMutoi tCWAUTEITS SIGAREN (Bulten verantwoordelijkheid der Red.), Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. VOETBALLEN TE OEGSTGEEST EN HET POLITIETOEZICHT ALDAAR. Gelet op mijn ervaringen j.l. Zondagmid dag te Oegstgeest, in de omgeving van het voetbalterrein van A.S.C. meende ik goed te doen in het belang van h.h, autobezit ters te wijzen op het volgende. Nabij genoemd terrein met mijn auto aankomende, werd mij door een agent van politie een parkeerplaats gewezen voor mijn auto. Gelet op deze aanwijzing kan men toch veilig aannemen dat wanneer de politie zelf een dergelijke aanwijzing geeft, iedere wagen veilig staat. Het tegendeel moest ik echter wedervaren, want toen ik na afloop der voetbalmatch van het voetbal terrein kwam, zag ik wel verschillende agenten in de omgeving, die wel eenige jongens uit de daar staande hoornen en knotwilgen jaagden, doch het blijxbaar niet noodig vonden, ook een wakend oog in het zeil te houden op de ter plaatse ge parkeerd staande auto's. Het bleek mij toen dat talrijke personen als gratis staan plaats hadden verkozen de kappen der verschillende auto's, die daardooor begrij pelijk min of meer beschadigd werden Het ware toch zeker beter geweest, in dien de politie ook in dit opzicht meer dili gent ware geweest. Met dank voor plaatsing. J. BEZEMER, Alphen a. d. Rijn. Naar aanleiding van het bovenstaande hebben wij ons met den chef veldwachter te Oegstgeest in verbinding gesteld, die ons opmerkte, dat bij een wedstrijd, als van Zondag j.l. met een toeschouwersaantal van pl.m. 6500, de auto's naar omliggende straten verwezen moeten worden, in het belang van de verkeersveiligheid. De politie kan echter verder niet aansprake lijk zijn voor deze auto's, daar er geen speciaal parkeerterrein is en de agenten niet als „parkeerknechts" fungeeren. Wil men zijn auto beschermen, dan gelieven de eigenaars daar zélve voor te zorgen. De politie moet óók elders rond het terrein surveilleeren. Intusschen heeft zij ook wel degelijk meerdere malen personen van de kappen der auto's weggejaagd. VERZORGING STEMBUREAUX. M.H. Het gemeenteraadsverslag in uw blad geeft mij aanleiding u beleeft te verzoe ken opname van het onderstaande: Volgens uw verslag werden over de ver zorging der stembureaux klachten geuit door de heeren Wilbrink en Schulier. De eerste over koude thee en koffie, de twee de speciaal over de bediening. Het zij mij vergund op te merken, dat de koffie en thee op vereischte tempe ratuur werden afgeleverd, terwijl tevens gezorgd was voor theelichtjes. Mij is ge bleken. dat op sommige bureaux van deze theelichtjes geen gebruik is gemaakt, het geen moet worden geweten aan de per sonen, belast met de bediening. De klach ten van de heeren Schulier, en Wilbrink hebben dus feitelijk dezelfde oorzaak. Daar uit het. gemeenteraadsverslag de verkeerde conclusie zou kunnen worden getrokken dat door de firma, aan wie de levering was opgedragen, niet de ver eischte zorg zou zijn besteed aan de uit voering, stel ik er prijs op, dat bekend worde, dat de opdracht is geschied onder uitdrukkelijk beding, dat voor de bedie ning niet behoefde te worden gezorgd, daar hierin van gemeentewege zou wor den voorzien. Met beleefde dank, Hoogachtend, J. G. KLUIT. Breestraat 114. ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen)

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9