De buitenlandsche politiek in het Engelsche Lagerhuis. ft»«e Jaargang ZATERDAG 1 JUNI 1935 No. 23064 0FFIC1EELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Sir John Simon er Eden aan 't woord. Het i_uchtpact-plan. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bü vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven JO ets. porto te betalen: - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljH: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f, 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Herplaatsing wegens misstelling. BRANDWEER. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat met Invang van 1 Juni 1935 de Commis saris van Politie Is belast met de leiding tan de Brandweer. De brandmelding kan voorloopig op den ouden voet plaats hebben, n.l. aan den Hoofdpost van de Brandweer, Garenmarkt No 6. telephoon Nr. 2400. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRYEN Secretaris. Lelden, 31 Mei 1935. 5452 JUBILEUM VAN DEN HEER A. JANSEN. Heden is het 25 jaar geleden, dat onze itadgenoot, de heer A Jansen als chef der jam en limonadefabriek in dienst trad bij de firma Tieleman en Dros te dezer stede. Ter gelegenheid van dit feit. werd de Jubilaris met zijn echtgenoote hedenmor- ïen per auto van huis afgehaald. In aanwezigheid van het personeel werd bij daarop ln een der lokalen van het fabrieksgebouw door den heer Wassink hartelijk toegesproken. Na hem en zijn echtgenoote hartelijk te hebben gelukge- wenscht. bood deze den jubilaris namens (hels en personeel een rookfauteui! en lenige fraaie planten aan. Vervolgens oerde de heer J. Sloos. procuratiehouder, et woord namens het kantoorpersoneel, erbij overhandigde spr. den heer Jansen een mooi schilderstuk Tenslotte werd op bet privé-kantoor nog het woord gevoerd (oor het directie-lid den heer H, H. Tie leman die den iubtlaris een enveloppe iet inhoud aanbood. Nadat de heer Jansen allen hartelijk had dank gezegd voor al het goede hem beren dag geschonken, kreeg hij gelegen heid den dag verder in den huiselijken bing door te brengen. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Klemmend beroep op medewerking. Men schrijft ons: Het Comité voor Autotochtje voor Ouden nn Dagen heeft zijn eerste vergadering gehouden in dit jaar. Op de agenda van deze bijeenkomst «iond natuurlijk: Wannéér rijden we, en waarheen rijden w met onze Leidsehe ondjes? Neen lezer, ditmaal ging het anders. Het Comité besprak de vraag: Kunnen we dit jaar rijden met de oudjes? Want er is geen geld. Het vorige jaar begen we te weinig, maar we waagden bet tóch. Dit jaar wagen we niet meer, omdat we niet met tekorten -kunnen blij- «n sukkelen. De oudjes zullen dus thuis Boeten blijven. Het is droevig, want het gaat om zoo'n Biniem klein beetje. Met een goede hon derd gulden zijn we klaar en zouden we dit bedrag nu niet bij elkaar kunnen krij - Sen? Zijn er geen Leldenaars meer, die een groot of klein zilverstuk kunnen mis sen om hun oude stadgenooten dit ééne uitstapje te gunnen? Met spanning wachten wij uw antwoord op giro 80143 van mevrouw C. SmitsDe Wit, Rapenburg 82 (of per postwissel, of eoomaar, in 't voorbijgaan, een enveloppe in de bus met een kleinigheid erinii. Misschien kunnen we dan de volgende 'eek melden: De Leidsehe oudjes rijden dit jaar wèl! lustrumfeesten Haarlemmerstraat (Mare—Haven). Ook het Comité van bovengenoemd «raatgedeelte is er in geslaagd voldoende Bedewerking te verkrijgen en heeft aan reclame-bureau Poels en Swaan op dracht kunnen geven voor het uitvoeren aanbrengen van een smaakvolle ver- Wring. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: "farestigations concerning bacterial life in «fong brines" mej. T, Hof, geboren te wethoorn. Geslaagd voor het doctoraal examen {rechtsgeleerdheid de heeren J. L. van ™aten (Den Haagi B. ten Brugge Cate Wassenaar) en B F. Everts (Arnhem). DE ARBEIDSBEURS. 0p den 31sten Mei 1935 waren 3714 (v.j. werkzoekenden ingeschreven. DE ALGEMEENE TOESTAND. Naar een Luchtpact? Gezien het debat In t Engelsche Lager huis schijnt er weinig twijfel meer over, dat binnen afzienbaren tijd besprekingen Inzake een Luchtpact ter vervolmaking van het Locarno-pact zullen aanvangen. Het aanblijven van Laval aan buitenland- sche zaken ln Frankrijk ln het thans ge vormde kabinet Bouisson werkt daartoe ongetwijfeld ook mede. FRANKRIJK. Kablnet-Bouisson gevormd Optreden tegen speculanten. Hedennacht is Bouisson er in geslaagd een kabinet te vormen. Fernand Bouisson. Het nieuwe kabinet zal er aldus uitzien: Min.-president en Blnnenl. Zaken: Fer nand Bouisson. Ministers van Staat: Senator Caillaux (rad.-soc.); Herriot (rad.-soc.l; Louis Ma rin (Republ. Remocr. Unie) en maar schalk Pétain. Minister van: Buitenl. Zaken, Laval (onafhankelijk). Justitie, Pernot (Republ. Soc.) Oorlog, Generaal Maurin. Marine, Piétri (links republ.) Luchtvaart, Generaal Denain. Handel, Laurent Eynac (rad. linkerz.) Financiën, Palmade (rad.-soc.) Nationale Opvoeding, Senator Maric Roustand (rad.-soc.) Openbare Werken, Paganon (rad.-soc.) Koloniën, Louis Rollin (rad. linkerzijde) Arbeid, Frossard (socialist). Pensioenen, Perfetty (rad.-soc.) Hygiëne, Ernest Lafont (socialist). Landbouw, Henry Roy (senator) (r-s.) Posterijen, Mandel (onafhankelijk). Onderstaatssecretaris van het kabinet van den minister-president, Cathala (rad. linkerzijde). De tegenwoordige minister voor de koop- yaardij Bertrand maakt aan boord van de Normanië de reis naar Amerika mede. Hij zal, eventueel, pas na zijn terugkeer te Parijs worden vervangen. Hedenmorgen om elf uur stelde de nieu we premier zijn kabinet aan president Lebrun voor. Dinsdagmiddag treedt het voor de Kamer. Het kabinet rust dus op een linie vanaf Marin tot en met de rechtsche socialisten. De socialisten van Blum en de communis ten staan er buiten. Toch is de zwaarte kracht eenigszins naar links verlegd. De radicaal-socialisten hebben hun be sluit tot medewerking genomen met slechts twaalf stemmen tegen bij 2 ont houdingen. De groep heeft zich accoord verklaard met de door Bouisson geëischte volmach ten. Bouisson heeft verzekerd, dat hij deze volmachten alleen zal aanwenden tot ver dediging van den franc, saneering der fi nancien en het economische herstel van de natie, terwijl hij op zich heeft genomen de rechten van het parlement (met name buitengewone bijeenkomsten te houden om de begrooting te bespreken) ongemoeid te laten. Nadat het bankbedrijf Tumin en Co. op last van den rechter van instructie was gesloten, hebben tien politie-commissaris- sen opdracht ontvangen, bij bepaalde andere banken te Parijs huiszoekingen te verrichten. Uit de telegrammen, die het hoofdpost kantoor gepasseerd zijn, heeft de politie nl. kunnen opmaken, waar de speculanten gezocht moeten worden. Vijftien commissarissen zijn belast met het onderzoek van boeken en bescheiden, teneinde de verantwoordelijkheid van spe- culateurs vast te stellen. Talrijke docu menten werden in beslag genomen o.a. van de „Société financière et industrielle". Bij een der administrateurs van genoemde instelling werd huiszoeking gedaan. Geslaagd voor het. examen Rekening courant Boekhouden, afgenomen door het Instituut Mercurius te Amsterdam, mej. Sytske de Jong en de heer Joost Parmen- tier, ajhier, leerlingen van mej. Octavia Parmentier, alhier. o Gisteren is in het Engelsche Lagerhuis het debat over de buitenlandsche politiek hervat. De leider der liberale oppositie, sir Her- bert Samuel, opende de discussies. Spreker wees er op, dat de jongste Rijksdagrede van Hitier een der belangrijkste interna tionale politieke gebeurtenissen van dezen tijd is: hij sprak de hoop uit, dat de regee ring een verklaring zou afleggen, welke tot opheldering van den toestand kan bij dragen. De strijd ln de lucht aldus spr., Is een geheel nieuwe factor geworden. Daarom is de liberale partij verplicht te erkennen, hoewel zij een tegenzin heeft in het goed keuren van een vermeerdering van bewa pening. dat in de huidige omstandigheden men niet zijn plicht zou doen, indien men niet de noodige voorzorgsmaatregelen in dit opzicht trof. (Applaus). Rede van Sir John Simon. Sir John Simon, die eerder het woord nam dan men had verwacht, zeide: „Ik veronderstel, dat wat het Huis wil, ls een korte verklaring ten aanzien van den huidigen stand van het Iucht-pact. Het zou niet juist zijn te zeggen, dat dit in den oorsprong een Britsch of een Fransch voorsteel is. Het is een van die ideeën, die tegelij kertijd ontstaan zijn ln een aantal her sens aan beide zijden van het Kanaal. Ik ben van meening, dat dit een zeer gelukkige omstandigheid is en van bui tengewoon veel belang, terwijl de samen komst van de Britsche en Fransche mi nisters de gelegenheid heeft gegeven, dit idee naar voren te brengen en het in een meer gedefinieerden vorm te gieten. Verscheidene staten hebben voorstellen gedaan en ik hoop. dat we ons binnenkort in een stadium zullen bevinden, om van gedachten te wisselen over al deze voor stellen. hetgeen ook de meening van de Fransche regeering ls. Hoofdzaak is dat het pact afgesloten worde tusschen de mogendheden, welke het Locarno-pact onderteekenden en in een geest van de grootst mogelijke preci seering van de verplichtingen van Lo carno. Dit is van belang omdat het voorstel. Indien het wordt aangenomen een nieuwe bijdrage door zekere mogendheden (b.v. Frankrijk) met zich zou brengen, en dat dit voorstel voor ons eigen bestwil zou werken. Dientengevolge zal het voorstel, blijven de in het kader van Locarno, eeltige nieu we kenmerken van groot belang vertoo- nen en ons op deze wijze nieuwe bescher ming verleenen. Het is noodzakelijk, dat het ontwerp wordt uitgevoerd in de meest nauwe sa menwerking met andere mogendheden en dat rekening wordt gehouden met de be langen en moeilijkheden van de andere deelnemers. Waar tot nu toe Italië en Engeland niets te winnen hadden bij het Locarno-pact. is dit luchtpact ln ons eigen voordeel en in het* voordeel van Italië. De vraag, hoe het Locarno-luchtpact in een algemeene regeling wordt verwerkt, is een vraag van later zorg. Sprekende over de aanstaande bijeen komst van Rome, onderstreepte sir John Simon het feit, dat Engeland zich liet ver tegenwoordigen door een waarnemer. Dit beteekent niet, dat Engeland een afzijdige houding aanneemt ten aanzien van deze besprekingen. Het is geenszins oftze bedoe ling ons afzijdig te houden, doch op de meest volkomen wijze mede te werken. Wij hebben thans voorstellen ontvangen van de Duitsche regeering, wij hebben aanwijzingen gekregen van andere regee ringen, de Fransche en de Itallaansche iegeering hebben haar gezichtspunten medegedeeld. Het oogenblik nadert zeer snel waarop het zonder twijfel wenschelijk zal zijn, een meer intieme gedachtenwis- seling te voeren. Sprekende over het denkbeeld, dat Engeland zijn programma tot het verster ken van zijn luchtvloot behoorde op te schorten, omdat het beter zou zijn eerst over een beperking te spreken, zeide sir John Simon, dat hij niet gelooft, dat dit een practische politiek is. Omdat wij openhartig spreken moeten wij opmerken, dat andere landen hun ver meerdering niet opschorten en dienten gevolge zou een opschorten van onze ver sterking niet gerechtvaardigd zijn. Wij hopen ondertusschen allen, dat dit alles zal voeren tot een snelle beperking bij verdrag en niets zal ontbreken aan onze pogingen, om deze beperking te ver krijgen. Ik twijfel er geen moment aan, cf ons programma tot versterking van de lucht macht is niet vijandig aan den vrede of aan de onderhandelingen over het lucht pact. Integendeel, ik ben overtuigd, dat dit programma bijdraagt tot het sluiten van dit verdrag. Alle mogendheden moeten aan dit ver drag medewerken en wij zijn bereid onze rol te spelen. Ik ben gelukkig in de rede van Adolf Hitier te lezen, dat de Duitsche regeering bereid is, deel te nemen aan de bespre kingen. Ik heb veel hoop in het succes van de onderhandelingen, niet alleen van die voor het luchtpact, doch ook van die tot beperking van de luchtvloten (hetgeen een aanmerkelijke verlichting zou Betee- kenen en een aanzienlijke vooruitgang) en óók van de onderhandelingen tot afschaf fing van het luchtbombardement buiten de gevechtszone. Het debat. De conservatief Headlam zeide, dat de rede van Hitier een aanbod is, dat niet over het hoofd mag worden gezien. Som mige menschen staan sceptisch tegenover de bedoelingen van Hitier en gelooven, dat Duitschland voort zal gaan met agres sieve bedoelingen, doch ik geloof, dat Duitschland deze bedoelingen niet heeft en dat het oogenblik gunstig is om Duitschland te brengen naar een ontwa peningsconferentie. Tenzij wij ons voor nemen de 'leidende invloed in de wereld in de komende jaren të zijn, teneinde een billijke oplossing, te. vinden voor de terri toriale problemen, kunnen wij niet hopen aan de gevaren -van een- oorlog te ont snappen. - De regeerin'gs-liberaal Bernays is even eens van meening, dat een herziening noodzakelijk is, hoewel het een netelige kwestie is. De Britsch-Duitsche pariteit in de lucht zal yolgens hem een nieuw gevoel van veiligheid scheppen en een van de voor naamste hinderpalen voor de werkelijke bewapenings-beperking uit den weg ruimen. Sir Austen Chamberlain wenscht in het bijzonder Sir John Simon te danken voor hetgeen hij gezegd heeft ten aanzien van Oostenrijk en dat hij heeft duidelijk ge maakt. hetgeen de woorden van Macdo- nald inhielden, toen hij zeide, dat Enge land te Rome alleen door een waarnemer zou worden vertegenwoordigd. De wijze, waarop deze verklaring door Baldwin werd ontvangen tijdens het jongste debat in het Lagerhuis en herhaald in de rede van Sir John Simon, is de eenige wijze, welke de Britsche regeering kon toestaan. Het aanbod behelst punten vol hoop. welke Engeland wenscht te behandelen als heb bende de grootste waarde, welke er aan kan worden toegekend. We verlangen volledig te profiteeren van hetgeen kan voeren tot een algemeene entente, voegde Sir Austen Chamberlain hieraan toe, en we zullen de regeering onzen grootsten steun geven in de pogin gen om de onderhandelingen gelukkig te doen slagen. De liberale oppositionist Mander. hoewel minder enthousiast in het geloof aan het aanbod van Hitier en diens oprechtheid is van oordeel dat het van alle zijden moet worden bezien. Het lid van de Labour-oppositie Cripps hoopt dat de regeering bereid zou zijn het initiatief te nemen een conferentie bij een te roepen en niet zal toestaan, dat de zaak geheel misloopt. De conservatief Moore bespreekt de kri tiek op de rede van Hitier, waar deze de Lithausche kwestie behandelde en zegt, dat Lithauen trachtte de Duitsche minder heid in het Memelgebied te Lithaunisee- ren. Indien Lithauen de historische recht vaardigheid in acht zou nemen welke elk land ten opzichte van minderheden in acht zou nemen, dan zouden de bestaande geschillen tusschen Duitschland en Lithauen snel een einde nemen. Churchill is het eens met Samuel, dat het onmoge lijk is de woorden van den Führer met open wantrouwen tegemoet te treden. Te zeggen, dat alles, wat Hitier ver klaarde. slechts politieke manoeuvres ver tegenwoordigden, zou gelijk staan met de middelen van contact tusschen de groote mogendheden te vernielen, Churchill is eveneens van meening, dat een iucht-Locarno op zich zelf zeer te wenschen zou zijn. Hij ontvangt dan ook alle maatregelen, bestemd tot het verze keren van een beperking van de bewape ning en een pariteit in de lucht op een lager niveau dan tot het huidige, zeer gunstig. Ook hetgeen Hitler zeide ten aanzien van rechtzetten van het misbruik en het veroordeelen tot een gemeene misdaad van het luchtbombardement is door hem met vreugde ontvangen. Hij handhaaft zijn verklaring, dat de Duitséhe industrie gebruikt is om zich on middellijk voor een oorlog voor te berei den. De groote psychologische, moreele, mate- rieelc en technische mobilisatie van Duitschland tot een oorlogsmogendheid gaat zonder op houden en met stijgende kracht door. De aanwas van de Duitsche bewapening fascineert en dringt door tot volk na volk ln Europa. Na te hebben ge- BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot ver laging der vaste lasten (3e Blad). De steun aan de boomkweekerij; wat Boskoop reeds naar elders leverde (Land en Tuinbouw, 4e Blad). Het reclame-congres te Gouda (Binnen land, 3e Blad). De loting voor de militielichting 1937 zal op 14 Juni plaats hebben (Binnenland, 3e Blad). Ir. Damme, directeur P.T.T., is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau (Laatste Berichten, le Blad). Plechtig afscheid van den heer E. Rollema als secretaris van Koudekerk (4e Blad) Tragische aanrijding te Bodegraven: mevr. Batelaan op slag gedood (Rijnstreek 2e Blad). BUITENLAND. In Frankrijk is een kabinet Bouisson gevormd (Buitenland, le Blad). Debat over de buitenlandsche politiek in het Engelsche Lagerhuis (le Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. wezen op de Duitsche invloeden op Cen traal Europa en den Balkan, handhaaft Churchill, dat deze landen vooral er toe gebracht werden Duitschland op een bij zondere manier te gaan zien. Dit is niet alleen een kwestie van conservatieven geest, die deze gevaren constateert, doch het is ook een wereldzaak de andere re geeringen en de westersche beschaving te verdedigen tegen steeds meer dreigende toeneming van het despotisme. Eden aan het woord. De discussies werden besloten met een rede van Eden. die met buitengewoon veel klem sprak en aldus den indruk ver sterkte. dat hij eerlang Simon's plaats op het Foreign Office zal overnemen. Van essentieel belang zal het zijn. al dus Eden. dat wij onze pogingen, over eenkomstig de Locarno-procedure, beper ken tot een bepaald aantal mogendheden. Onderhandelingen met de heele wereld, over een luchtpacht en beperking van be wapening ln de lucht, zou in de gegeven omstandigheden een hopelooze onder neming zijn. Wij zijn van oordeel, dat een luchtpact en beperking van luchtbewapening samen kunnen gaan, en dat ze feitelijk niet an ders te verwezenlijken zijn dan in onder ling verband. Het is niet noodig. dat de onderhandelingen en de vorderingen op dit gebied afhankelijk worden gesteld van den voortgang ten aanzien van de andere kwesties, welke in de declaratie van 3 Februari werden geformuleerd. Wat het voorstel betreft, om het lucht vaartprogram van Groot-Brittannië eenige maanden op te schorten, in de verwach ting dat de andere mogendheden dat goede voorbeeld zouden volgen, herhaalde Eden zijn verklaring, dat geen enkele re geering, die haar verantwoordelijke posi tie waardig ls, een dergelijke handelwijze zou kunnen wagen, (toejuichingen). De waarheid is, aldus spreker, dat we al zeer lang gewacht hebben en dat ons wachten niet het verwachte resultaat heeft gehad. Wij zijn thans beland in het stadium der actieve onderhandelingen en we kun nen het voorgestelde risico niet op ons nemen. De meening, dat onze luchtbewa pening op een lager niveau kan worden ingericht dan die der andere mogend heden, wijl zij in de ure des gevaars ons ter hulp zullen snellen, kan onmogelijk worden beschouwd als een bijdrage tot de collectieve veiligheid of tot den vrede. De regeering gelooft in de collectieve veiligheid, al was het alleen maar wijl col lectieve veiligheid een belangrijk beginsel is voor onze eigen veiligheid, even goed als voor die der andere landen. En iedere mo gendheid zou er dan ook toe moeten bij dragen. overeenkomstig haar verantwoor delijkheid en haar behoeften. Wij zullen moeten trachten ten volle profijt te trekken van de vredesbijdrage. welke de jongste rede van Hitier ons bood en dat is dan ook het vaste voornemen der regeering. DUITSCHLAND. Onderscheiding voor Von Ribbentrop. De Fuhrer en Rijkskanselier heeft den gevolmachtigde voor ontwapeningsaange legenheden, Joachim von Ribbentrop, be noemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur voor bijzondere missles.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1