Nereus wint't Varsity-hoofdnummer RECEPTIE VAN U.V.S. 76ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 31 Mei 1935 Derde Blad No. 23063 Goede prestaties van Njord, dat vier overwinningen boekte. Foto Jonker. Njord's Overnaadsche Vier, die gisteren winnaar werd van haar nummer dp de Varsity. Voor bijzonderheden en namen zie men het verslag. Op het Noordzeekanaal is gisteren de jaarlijksche Universiteitsroeiwedslrijd ge houden met als hoogtepunt de klassieke ace over 3 KM. voor de oude vieren, velke. evenals 't vorige jaar, door de Am- sterdamsche studenten is gewonnen Be halve Nereus, dat ook nog overwinningen hoekte in de nummers Stuurmaniooze Viel en Overnaadsche Twee, was ook het Leid- sche Njord sterk favoriet, dal met niet minder dan vier triomfen uit den strijd is gekomen, n.l. In de nummers Jonge Twee, Overnaadsche Vier, Skiff en Jonge Acht. Triton wist alleen in het nummer Jonge Vier den zege te behalen, terwijl laga en Aegir geen enkel succes hebben tunnen boeken. Varsity-sfeer. De finish en het feestterrein moc-sten ditmaal meer naar den kant van IOmuiüen worden verlegd, omdat het gedeelte van den Zuidelijken oever, dat tot dusver als eindpunt werd gebruikt, tengevolge van de verbreedi'ng van het Noordzeekanaal, is weggegraven Men is er evenwel in ge daagd een uitstekende gelegenheid tc vin den bij den hoek van het Noordzeekanaal 12 Zijkanaal D„ de z.g. Nauernasche Vaart 'an dit nieuwe terrein had men een ruim onbelemmerd uitzicht op de baan, elke thans van Oost naar West werd oeid. Ook langs de beide oevers kon ten de wedstrijden goed door het publiek sorden gevolgd, terwijl het nieuwe wed- jdterrein tevens meer plaats bood voor let meeren van pleziervaartuigen, welke dan ook in groote getale, de meeste vroo- ïjk gepavoiseerd, aanwezig waren er. het feestelijk aanzien van de omgeving van de toeibaan niet weinig verhoogden. De jolige stemming en het uitbundig en thousiasme. van de honderden, meest jeugdige, supporters, die niet mor.de veer den hun clubgenooten aan te moedigen, daarbij van de meest moderne hulpmid delen gebruik makende, het vroolijke ge doe op het water, waar het wemelde "an ranke zeilbooten, het gunstige weer, dit alles maakte, dat de echte zoo unieks Varsity-sfeer er heerschte, die ook geken merkt werd door de kleuren van dc club- fenues der verschillende roeivereenigingen De traditioneele stroohoedjes ontbraken li evenmin en ouder gewoonte moesten iele klassieke hoofddeksels er aan geioo- ien toen het oogenblik van de overwin ning van Nereus daar was Er stond een vrij stevige bries dwars oier de baan. welke tot gevolg had, dat het water tamelijk woelig was. Bijzonder moeilijke stukken van de nieuwe baan varen die, waar de zijkanalen in het Koordzeekanaal uitmonden. Daar blies de wind met volle kracht en veroorzaakte «er ruw water. Het programma werd geopend met het tummer Jonge Vier. Aan de start: 1. Nereus; 2. Aegir; S. Njord; Triton; 5. Laga (boei 1 aan den Noor- delijken oever.) Triton ligt dadelijk voor, gevolgd door Nereus, Njord en Laga. Aegir zakt naar de laatste plaats af en 5*elt bij den verderen strijd geen rol. Kereus spant de uiterste krachten in om de Utrechtenaren in te loopen, doch <leze weerstaan de aanvallen met succes <t blijven met een kleinen voorsprong aan iet hoofd. Na de beide leidende ploegen volgt op eenigen afstand Njord, dat groote moeite heeft Laga van het lijf te houden. Het duel tusschen deze booten wordt sroc- beslecht in het voordeel van de tódenaars. De Laga-ploeg roeit tamelijk moeilijk en ontwikkelt weinig snelheid. Er ontstaan dan een uiterst verbitterde kamp de tweede plaats tusschen Njord en 'deus, die weldra boord-aan-boorö lig ht De Amsterdammers weren zich dap- j*h weten na „tien harde" weer even voor tomen, doch spoedig blijkt, dat zij over weinig uithoudingsvermogen beschik- Een inzinking is het gevolg en eenige nonderden meters voor de finish kan Jioïd de Nereus-ploeg achter zich laten. "u volgt een prachtige eindstrijd tus- Jthen het goed roeiende Triton en de «'denaars, die zienderoogen terrein ver deren Doch Triton blijkt over voldoende 'Servekracht te beschikken en gaat als We over de eindstreep met 3/4 lengte {oorsprong op Njord. 1. Triton, 7 min. j*sec-; 2. Njord (op 3/4 lengte); 3. Ne- 'tus (i lengte}; 4. Laga (2 lengten); 5. lfSir (verscheidene lengten.) winnende ploeg bestond uit heeren J van Marken Lichtenbelt (boeg), J. «toute, J. F. C. de Wilt Puy, L. C. Brands en D. Willebrand (stuurman.) 'nor het nummer Stuurmaniooze Vier. Jrschijnen vervolgens aan den start: 1. 1™; 2. Laga; 3. Nereus; 4. Triton. Een *essante race, waarbij het koershouden tte'aard een der belangrijkste factoren was De Utrechtenaren, overigens een for- sche ploeg, tot veel in staat, verstuurden zich keer op keer en raakten dientenge volge steeds achterop, Nereus ligt spoedig aan het hoofd met een klein verschil voor Njord. Triton herstelt zich, loopt in en passeert de Laga-ploeg, die dan verder uitgeschakeld blijkt te zijn. Triton, dat derde ligt, is bij het Zij kanaal dan weer onfortuinlijk. De geheele ploeg „snoekt" en moet een slag laten loopen, zoodat zij niet aan de eindspurt kan deelnemen. Deze is uiterst spannend. Nereus, dal zeer goed stuurt en een lengte voorsprong heeft ver kregen, wordt ernstig door Njord, dat lot den laatsten aanval overgaat, bedreigd, doch de Leidenaars krijgen geen kans meer tot veel inloopen, zoodat Nereus als eerste over de finish gaat, 1. Nereus, 7 min. 23 2/5 sec.; 2. Njord (3'4 lengte); 3. Triton (anderhalve lengte); 4. Laga (3 lengten). De winnende ploeg bestaat uit: M. Sehcorl (bg). P. Hoorweg, J. Flip en J. Koos (slag). Het nummer Jonge Twee gaat tusschen: 1. Triton; 2. Laga; 3. Njord. Nereus. dat had ingeschreven, trek zich terug. Ook dit wordt een mooie wed strijd. Triton neemt de leiding en maakt een keurigen Indruk. Njord volgt op een halve lengte en houdt het snelle tempo van de Utrechtenaren goed bij. Laga krijgt weinig vaart in de boot en zakt af. Later trekken de Delftenaren weer by to' een lengte achter Njord. Het-Leidschc tweetje gaat even voorbij de Nauernasche Vaart, 200 meter voor de finish, tot den grootcn aanval over, loopt meer en meer in. De uiterst vinnige boord-aan-boord race heeft dan tot resultaat, dat de Njord- ploeg met een taflengte verschil den strijd wint in den tijd van 9 min. 5 3/4 sec.; 2. Triton (taflengte); 3. Laga (2 lengten.) Winnende ploeg: P. M. J. de Koek (boeg), S. Boomstra, J. F. van Walsem (stuurm.). Dan is de beurt aan de Overnaadsche Twee, waarvoor gereed liggen: 1. Njord; 2, Ne reus; 3. Triton. Een nummer, dat de naam race niet ver dient. Nereus loopt dadelijk weg en geen der twee andere ploegen kan het tempo der Amsterdammers volgen. Deze verkrij gen zulk een grooten voorsprong, dat zij bijna uit het gezicht verdwijnen' Het roeien van Njord zoowel als Triton was hopeloos slecht en het aankijken niet waard. Moeizaam zeulen beide booten over de baan, waarbij Triton bij het Zij kanaal nog een formidabele snoek vangt. De uitslag werd: 1. Nereus 10 min. 7 4/5 sec.; 2. Njord (zeer ver); 3. Triton (eenige lengten achter Njord). Winnende ploeg: H. C. Vaandrager (boeg), H. J. W. de Looze, J. C. B. Moens (stuurm,). m m Daarna wordt het Hoofdnummer Oude Vier verroeid, de Nederlandsche „beatrace" over 3000 Meter .waarin alle vijf universiteits- ploegen elkaar bekampen. Aan den start liggen' 1. Nereus; 2. Njord; 3. Triton; 4. Aegir; 5. Laga. Alle ploegen starten fel, een zeer hoog tempo slaande. Nereus. onder den Noor- derwal, beschut tegen den wind, heeft de leiding met ongeveer een kwart lengte op Njord, op welke de Triton-ploeg volgt met hetzelfde verschil. Daarachter, midden op het woelige vaarwater volgen Laga als vierde en Aegir op de vijfde plaats. Opval lend is de groote rust van de Delftsche ploeg, die keurig lichaams. en waterwerk vertoont. De strijd gaat in de eerste plaats tusschen Njord en Nereus, waarbij de twee ploegen weldra boord-aan-boord komen te liggen. De beide slagroeiers. De Wit en Du Pon zijn aan elkaar gewaagd! Als er dui zend Meter zijn afgelegd, heeft de aanval van de Njordploeg succes en loopt zij tot één lengte uit. Triton ligt op 3/4 lengte achter de leidende ploegen. Laga. dat zeer ontactisch stuurt, komt echter al gauw opzetten en verdringt de Utrechtenaren naar de vierde plaats. Triton is daardoor blijkbaar uit het veld geslagen en vertoont een groote inzinking. De Aegirploeg Is ver achter en van allen strijd uitgeschaKeid. De spanning stijgt tot een hoogtepunt als dc Nereusploeg in het zicht van de finish het tempo verhoogt en het verschil met Njord tot een halve lengte verkleint. De Leidenaars hebben de grootste moeite om hun geduchte concurrenten van het lijf te houden. Met de uiterste krachtsin spanning trekken zij aan hun riemen, maar het lukt niet. De Nereusploeg roeit in de laatste seconden de Njordvier voor bij De zege is aan de Amsterdammers, die met nog geen kwart lengte voorsprong de finish bereiken. Een onvergetelijke race. De tijd van Nereus was 11 min. 131/5 sec.; 2. Njord (kwart lengte); 3. Laga (eenige lengten); 4. Triton (eenige leng ten); 5. Aegir (ver). De winnende ploeg bestond uit de hee ren M. Schoorl (boeg). H. S. D. Bartlema, J. Flip (joseudoniem), S. de Wit (slag) en Hallie (stuurman). Het enthousiasme der Nereus' suppor ters kende na deze overwinning geen gren zen. Omhangen met lauwerkransen trok de kranige ploeg onder donderende ovaties het eerebaantje. Skiff. Voor dit nummer verschenen aan den start: 1. B. Drent (Aegir), die de plaats innam van H. J. van der Leeuw (Laga), die zich teruggetrokken had en W. L. de Walle (Njord). Goede skiffeurs die twee. Vooral Drent maakte een uitstekenden indruk met zijn langen, soepelen slag. De Leidenaar trok te veel met den linkerarm met het ge volg, dat zy steeds den koers kwijt raakte. Het werd daardoor een uiterst merkwaar dige race. Drent roeide op het uiterste randje vlak langs het riet van den Noor delijken oever en zijn tegenstander naast hem. met een kleine voorsprong ,aan den overkant. De geheele breedte van het Noordzeekanaal gaapte tusschen beide scullers. De Njord-man wist zijn leidende positie te handhaven, hoewel hij zich nog keer op keer verstuurde en vele malen slagen moest laten loopen. Drent was bij de aankomst aan de eindstreep geheel uitgeput. Hij viel uit de boot en moest uit het water worden gehaald. De tijd van De Walle was 8 min. 39 3/5 sec. Uitslag: 1. De Walle (Njord), tijd 8 min. 39 3/5 sec.; 2. Drent (Aegir). Daarna roeiden in de Overnaadsche Vier 1. Triton; 2, Njord: 3. Aegir; 4. Nereus. De ploegen vertrekken mooi gelijk op in de volgorde Njord, Aegir, Nereus, Triton, reus, Triton. Het mooie werk van Triton, dat onder den wal vaart, valt sterk op. Aegir en Ne reus roeien met zeer korte slagen, een vrij rammelenden indruk makende. Aegir zakt wat af, komt naast Triton en wordt dan naar de vierde plaats verdrongen. Doch de Groningers herstellen zich en ook Triton roert zich. Aegir verwijst de Utrechtenaren weer naar de vierde plaats en er ontbrandt een hevigen strijd tus schen de Groningsche en de Amsterdam- sche ploegen, om de tweede plaats De Njordploeg weet zich onbedreigd aan den kop te handhaven en wint met 3/4 lengte voorsprong voor Aegir, dat op het laatste moment er in slaagt Nereus voorbij te roeien. 1. Njord, 8 min. 3 3/5 sec.; 2. Aegir (3/4 lengte); 3. Nereus (1 lengte); 4. Triton (l'lt lengte). De winnende ploeg: B. van der Stok (bg), D. J. Koeleman, G. Bergsma, L. C. M van Eendenburg (si.), B. R. M. Raisoelngaskari. Het laatste nummer van den middag was dat der Jonge Acht, dat een waardig slot vormde van de wed strijden. Aan den start: 1. Nereus; 2. Laga; 3. Njord; 4. Triton. Njord start het snelst, doch komt weldra op de tweede plaats, achter Nereus. Laga en Triton volgen als drie en vier. De ploe gen roeien vlak bij elkaar. De Delftenaren zetten een formidabele spurt in en passee- ren de Njord-acht. Triton houdt het tempo goed bij, doch levert geen gevaar op voor de andere booten. Nereus verdedigt taai den kleinen voorsprong op Laga en Njord, die vrijwel boord-aan-boord liggen met een klein verschil in het voordeel der rood- .iakken. Het wordt een opwindende race. Bij de Nauernasche Vaart liggen de drie ploegen nog vlak naast elkaar, eikaar niets toegevend. Laga houdt het dan niet vol en zakt iets af. Wie zal het worden: Njord of Nereus? Adembenemende oogenblikken De Leidenaren zijn de gelukkigen. Als de roode vlag valt zijn zij het, die met mi niem verschil den strijd blijken te hebben gewonnen in 6 min. 59 sec. 1. Njord: 6 min. 59 sec.; 2. Nereus (taf lengte); 3. Laga (3/4 lengte); 4. Triton (l'/ï lengte). De winnende ploeg bestond uit: H. Heyting (boeg). J M. Elink Schuur man, J van Wermeskerken, A. J. Zonne- vylle. A. A. F. Asies, W. Tj. Hepkema. K. J. Hardeman, J .Faber (sL), H. Muller (stuurman). VOETBAL. LUGDUNUM—EXCELSIOR-COMB. 2—8. Fraai spel der Rotterdammers, Een bijkans volledig Excelsior alleen de rechtsachter en keeper waren invallers, gaf gisteren achter „Pomona", ten aan- schouwe van weinig publiek een fraaie partij voetbal te zien. De thuisclub die den ex-doejman van U.V.S. H, Duyzend, onder de lat had en de Jong op de reohtsbuiten- piaats, kwam er vaak niet aan te pas, Ongetwyfeld zal het nuttig zijn, ondanks groote nederlagen, meer tegen dergelijke ploegen te spelen. Groen-wit begon veelbelovend en reeds na 5 min. wist rechtsbuiten de Jong zijn club de leiding te geven (10). Er ontspan zich toen een enthousiast partytje en ondanks goed verdedigen van Bekkering c.s wist midvoor Maaskant weldra hierop gelijk te maken en zelfs zijn club de leiding te geven (12). Het wekte geen verwon dering dat de rust inging met 41 voor Excelsior, door goede schoten van Diep straten en Niehoff. Na de pauze joegen Maaskant en Wig man het vijfde en zesde doelpunt langs den zwaar beproefden Lugd.-keeper (16). Een korte opleving volgde daarna bij groen-wit, v. d. Heyden maakte 26. Het werd 27 en tenslotte 28. QUICK BOYS I—D. H. S. I 3—L Onder groote belangstelling speelde Quick Boys gistermiddag een vrlendschap- pelljken wedstrijd tegen de Schiedamsche derde klasser D.H.S. De gastheeren had den één invaller evenals de gasten. De Schiedammers houden het spel te kort, om tegen de trapvaste Katwijksche verdediging succes te hebben. Zij krij gen een strafschop toegewezen, als Rem- melswaal binnen het beruchte gebied hands maakt, doch deze wordt gemist. Direct daarna dient Quick Boys van repliek, als v. d. Boon met een kopbal, uit een goed door Neyenboer genomen corner, de score opent 10. Hierna blijft Quick Boys het meest aanvallend en het duurt niet lang meer of G. Pluimgraaf! deponeert den bal ten tweede male in de vijandelijke touwen 20. Na de rust is D.H.S. direct in den aan val en de Quick Boys achterhoede krijgt druk werk. Het duurt tot een kwartier voor het einde voordat de rechtbuiten den achterstand verkleind tot 21. De gasten vechten nu voor den gelijkmaker, doch succes komt aan de andere zijde, als Van Rijn is doorgebroken en met een mooi schot den stand op 31 brengt. Zoo komt het einde. De heer v. Vliet leidde behoorlijk. m De uitslagen voor de gisteren gespeelde nederlaag-wedstrijden luiden: Quick Boys IVSportman II 10; Q. Boys VISportman IV 24. RIJNSB. BOYS I—UNICUM I 2—2. Na de aftrap komt Unicum In den aan val doch de achterhoede van Rijnsb. Boys is op haar post. Na 30 minuten spelen weet de linksbinnen der gasten met een mooi schot Unicum de leiding te geven. R.B. komt dan geducht opzetten en nog voor de rust scoort midvoor Hillebrand den gelijkmaker. Na de thee brengt H. v. d. Vijver den stand op 21. De midvoor der bezoekers weet dan- nog éénmaal het net te vinden, waarmede het einde komt. De heer N. Ouwersloot leidde zeer goed. RIJNSB. BOYS ni—LJJ.W.S. Rijnsb. Boys m speelde tegen LDWS III. De thuisclub neemt spoedig de leiding. Door een misverstand In de achterhoede van R B. komt LDWS goedkoop aan den gelijkmaker. Na de rust is LDWS overwe gend sterker. De gasten scoren nog 5 maal R.B. nog één maal. De leiding was goed. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN DE VALKEN. Hedenavond te halfacht speelt de Val ken II tegen Voorwaarts I Zaterdag om 5 uur speelt De Valken I tegen Trekvogels I. Foto Van Vliet. üestuur en 1ste elftal-spelers van U.V.S. te midden der bloemen bij de gist ermiddag in Royal gehouden receptie. NU U.V.S. TWEEDE KLASSER IS EEN ZEER DRUK BEZOCHTE RECEPTIE. Ter gelegenheid van de promotie naar de tweede klasse van den K.N.V.B., reci pieerde het bestuur van U.V.S. gisteren in de groote zaal van café-restaurant Royal, die voor deze gelegenheid vriendelijk en smaakvol was versierd. Op de bestuurs tafel prijkte een fraaie voetbal, met blauw witte afhangende linten, geflankeerd door blauw witte zijden vlaggetjes, welke door den heer De Haas. den exploitant van Royal aan U.V.S. was aangeboden. Een schat van bloemen stond reeds tevoren in de zaal ojogesteld, o.a. van den L.V.B., de vereenigingen L.F.C.. Lugdunum. D.V. S„ A.S CSportman, T.O.N.A., de Leidsche Politie Sportvereenlging, Zuiderkwartier, de Zwem- en Polo-vereeniging „de Zijl", L.D.T.S., de donateurs van U.V.S. en veie particulieren, terwijl Zomerzorg U.V.S. met een bijzonder bloemstuk vereerde, voorstellende de overwinning van U.V.S, op de Kennemers met op de linten „Hup U.V.Snu naar de le klasse!" Het werd een druk bezochte receptie waar behalve het volledig U.V.S.-bestuur ook dc spelers van het eerste elftal, „de tweede klassers" aanwezig waren. Onder de velen, die hun gelukwenschen kwamen aanbieden, merkten wij o.a, op: het L.V.B.-bestuur, waarvan de voorzitter, de heer Steenhauer, het gepromoveerde U.V.S. complimenteerde met het tweede klasseschap, dat door ernstig werken van bestuur, leiders en de spelers (die een extra pluim ontvingen) is verkregen. Bij zondere hulde bracht spreker aan het be- bestuur dat de vereeniging steeds op zoo uitstekende wijze heeft geleid. De practijk heeft bewezen dat het voornamelijk de leiding in een vereeniging is, die den bloei en goede prestaties mogelijk maakt. In zijn hulde wilde spreker ook Graaf- mans, den aanvoerder van het U.V.S -elf tal. betrekken. Deze is reeds zooveel jaren de man in het elftal en dat elftal heeft het tweede-klasse-schap thans volkomen verdiend. Als een herinnering daaraan bood spreker een fraaie plaquette van den Leidschen Voetbalbond aan. Mr. Romyn bood namens het gemeen tebestuur gelukwenschen aan. Het ge meentebestuur heeft den opbloei, vooral in de laatste jaren in Leiden, met genoe gen gezien. Thans, bij het behalen van het 2e klasse-schap, wilde spr. als wethou der van Sociale Zaken daaraan uiting ge ven door het aanbieden van gelukwen schen bij deze prestatie. Al is deze pro motie niet direct een feit van groote be- teekenis voor Leiden, toch zal het ge meentebestuur met deze prestatie op sportgebied rekening te houden hebben. Met leede oogen heeft het gemeentebe stuur aangezien dat de wedstrijden, die tot de promotie zouden voeren, buiten Leiden gespeeld zijn. Spr. heeft wel gezien dat verandering en verbetering op dat gebied in Leiden wel noodzakelijk is. Met genoegen werd" geconstateerd dat U.V.S. er inderdaad in geslaagd was de ge- wenschte resultaten te bereiken. Een tee- ken dat met energie, met een goede wil en het geven van alle krachten veel is te bereiken. Spreker zou deze prestatie aan veien, ook in het gewone leven, ten voorbeeld willen stellen. Verder zagen wij ter receptie den heer Meyer, commissaris van politie, W. Caro secr.-penn L.V.B., Marsden, trainer van U.V.S. (door de spelers met applaus be groet), Van Hees (die als oud-voorzitter van U.V.S, gloeide van vreugde en nu zyn geluk niet op kon), daarnevens afgevaar digden van de vereenigingen A.S.C., Lug dunum, L.F.C., T.O.N.A. (kampioen L.V.B.) Zwemver. de Zijl, Ons Clubje, L.D.W.S., U.V.S.-donateurs, L.P.S.V. en de Leidsche Scheidsrechtersvereeniging. Mr. Uittenbroek bood namens den N.B. L.O. gelukwenschen en een fraaie pla quette aan. Het bestuur van den L.A.K. bracht zijn bijzondere hulde, terwijl U.V. S. nog veel geluk werd toegewenscht door de Athletiekvereen. Donar, Leidsche Boys, Turnclub „Aquaduct", de Leidsche Bak kers Sportvereeniging en vele particulie ren, die allen woorden van lof vonden voor de wijze waarop U.V.S. het 2e klasse schap heeft behaald. De voorzitter Van U.V.S,, de heer Lolkes de Beer, die alle sprekers met een woord van dank had beantwoord, sloot om 6 uur de receptie die opnieuw uiting was ge weest van de vreugde die in sportlievend Leiden heerscht, wegens de promotie van U. V. S.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9