4 M. DE REGEERING BLAAST DE NEDERLANDSCHE SCHEEPVAART NIEUW LEVEN IN Emanyll Tandpasta 76*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 25 Mei 1935 Derde Blad No. 23059 I BUITEN. WEEKOVERZICHT 4 v>. Nieuwe regeling van de pacht. Een nieuw wetsontwerp ingediend. KOOS KOEN PUZZLE f oen. GEMEENTEZAKEN. Zakenleiders! een kleine lichtstraal? i vis pacem, para helium! Als gij den „jde wilt, bereidt u voor ten oorlog; maar al te zeer ls deze spreux bekend. En eveneens bekend zijn de gevolgen van <UeIli we behoeven daarop niet meer te jijeén. Het os trouwens volkomen logisch, men kan niet geregeld voortgaan met be wapening, dus met het opstapelen van eoo licht ontbrandbaar materiaal, zonder dat daarvan te eenlger tijd gebruik wordt gemaakt. De geschiedenis is daar, om dit te bewijzen; het allerscherpst wellicht in de gebeurtenissen van 1914.Dan is het precies of een onweerstaanbare roepstem de wereld roept ter vernietiging I Herhaaldelijk heeft de geschiedenis daarnevens gewag gemaakt van een an dere zinspreuk, niet minder bekend: er ls niets geleerd Het heeft er veel van, dat belde zm- tpreuken zich bezig zijn te herhalen, let men op den algemeenen gang van zaken. Van meer dan één zijde ziet men het ge- Taar, het afglijden naar den oorlog, maar S1 té goed, doch blijkbaar ontbreekt de bracht om in te grijpen. Vol spanning heeft de wereld uitgezien „aar de aangekondigde rede van den Dultschen Fuehrer en r.u deze in den we derom tot zuiver klankbord gedegradeer- den Rijksdag ls afgelegd, heerscht er vrij algemeen teleurstelling, zelfs de grootste optimisten kunnen zich niet verder op werken dan tot een: misschien ls er kans op een kleine lichtstraal Zuiver objectief bezien, heeft er bijkans nimmer zulk een tegenstelling bestaan tusschen de rede van Hitier en de daar aan vastgeknoopte punten. Zou men de rede alleen beoordeelen, men zou moeilijk anders kunnen oordeelen dan: een uit daging tot de gansche wereld! Doch de punten, daaraan verbonden, ademen ten minste een minder ernstigcn toon. Laten we aannemen, dat de rede geheel bestemd was voor binnenlandsch gebruik ln den geest van het Nazi-dom, dat trots alle ophef in groote moeilijkheden verkeert, ipeciaal financleele, zoodoende wordt men althans gevrijwaard voor een te ver doorgevoerd pessimisme, waartegen men jlch altijd moet pantseren! Toch zou men op een zeer bedenke- lijken kant kunnen wijzen: de Duitsche mentaliteit schijnt al zeer ver te zijn ver giftigd, wanneer men heeft kunnen con- ftateeren, dat tijdens Hitler's rede de Rijksdag voortdurend applaudisseerde plkens, wanneer de Fuehrer overging tot ten aanval op het buitenland, terwijl er pen hand bijkans op elkaar kwam, wan- aer geen agressieve toon viel te beluis ten Zie, dan mankeert er Innerlijk toch «1 iets aan die voor de zooveelste maal tcon gespreide vredesbcreidheid laat ons dit toeschrijven aan de psychose, die van boven af over het volk ls uitgebazuind! Liever beperken wij ons tot de genoem de 13 punten, die kennelijk voor" het bui tenland waren bestemd. Daarin klonk een lekere gematigdheid, die iets kon beloven, wanneer het mogelijk zou blijken om de Ruropeesche vraagstukken te splitsen; een mogelijkheid, waaraan wij echter-met gelooven. Voor West-Europa kon HRler geruststellende geluiden doen hooren. Na de Saar-oplosslng zijn er daar geen territo riale kwesties meer, Locarno wordt volle dig overeind gehouden, zelfs bereidheid geuit tot toetreding tot een luchtpact en lot zekere begrenzing der bewapening, mits geldend voor allen. In zooverre zou men tevreden kunnen zijn! Doch wat het Oosten betreft, gaf Hitier geen enkele ge ruststelling, al poogde hij dit zooveel mo gelijk te verdoezelen. Geen mee-doen aan het Oost-pact, zelfs aarzelen ten aanzien van het Donau-pact. Slechts werd de be reidwilligheid geuit tot non-agressie-pac ten. Lithauen dan uitgezonderd, doch roo'n pact bestaat al met Polen en zelfs met de sovjets, wie in Dultschland zelf de meest verbitterde vervolging werd aan- gezeg in felle termen, die sovjet-Rusland moeten prikkelen. Scherp springt dit verschil tusschen de koers naar West en Oost ln het oog, te meer waar het gevaar voor ons wereld- deel juist ln het Oosten ligt! Frankrijk heeft zich evenwel reeds de handen in het Oosten gebonden door het verdrag van wederziidschen biistand met de sovjets, waartoe inmiddels Tsjecho- Slowakije ook is toegetreden; Italië zal Het afzien van zijn Donaupuct. Neen, op het vasteland van Europa zijn Oost en ™est te nauw verbonden om ze te kunnen lolitsen en zoo bekeken, is Hitler's program van punten van geenerlel waarde. Blijft over Engeland, het Europeesche Wanden-rijk. dat door Hitier zeer vrlen- «Hik werd behandeld. Hoe staat het Jaar? Ongetwijfeld is Brittannie meer op het Westen georienteerd en dientengevolge teert Hitler daar nog de meeste weer klank gevonden, te meer. waar Londen as steeds de groote bemiddelaarsrol wil swlen. Doch zal Londen zich vrij maken van het memorandum van Londen en van Stresa? wy kunnen dit niet, gelooven en hoe gematigd Baldwin, die tengevolge van Donald's oogziekte nu inderdaad spoe- ®k premier schijnt te zullen worden, zich uitte, hij handhaafde toch maar de uitbreiding der Engelsche luchtmacht tot rolkans het, drievoudige een uitbreiding, waarop niet was gerekend! en blijkbaar officieel is volgende verklaring daarnevens hog afgelegd: .Ofschoon Engeland bereid ls om een ™htconventie, welke een beperking der ™uikrachten behelst in gunstige over weging te nemen, blilft het ondertusschen 'f* besloten om het nieuwe program tot h'etoreidlng der luchtstrijdkrachten ter haui te nemen Toen het denkbeeld van een luchtpact «opperd werd bi.i de EngelschFransche eesprekingen in Februari, was dat slechts der voorstellen met het oog op een «emeene EuroDeesche regeling. Niets eelt zich voorgedaan te Stresa of sedert- Jfh' waardoor de toestand ""wiizizd zou 'in en alle maatregelen tot verwezen - van het luchtnact zul'en moeten n,', 'en worden In nauwe samenwerking Frankrtik Italië en de amdere be rokken landen". "at wijst er op, dat ook Engeland ten- I\i, vti.rf'Vn vis ti'/"' -s -j T?VA fs X De reeds aangekondigde nieuwe pacht wet, waarop in en buiten het parlement herhaaldelijk is aangedrongen, is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Geheel nieuw is de voorgestelde rege ling niet, want in hoofdzaak is het ont werp een samenvoeging en omwerking van de op 5 Febr. 1932 door de Eerste Kamer verworpen ontwerpen van wet, houdende nieuwe regeling van de pacht en regeling van de pachtcommissies. Sedert dien was eigenlijk niemand te vreden en zelfs de tegenstanders van deze ontwerpen beschouwen de bestaande re geling der pacht in het algemeen als ver ouderd en onvoldoende. Velen hunner konden zich met zeer belangrijke onder- deelen der nieuwe regeling vereenigen; sommigen hadden slechts bezwaar tegen een enkel punt. De ministers van Justitie, van Econo mische Zaken en van Financiën meenen dan ook verplicht te zijn, den afgebro ken draad weer op te vatten en de tot standkoming van een regeling van de pacht te bevorderen, welke eenerzijds op de grondslagen van het verworpen ont werp is opgetrokken, anderzijds aan de geopperde bezwaren tracht tegemoet te komen voor zoover dat mogelijk is zon der gewichtige beginselen op te offeren. Het nieuwe ontwerp is dan ook een samensmelting van de verworpen rege ling met een niet onbelangrijke revisie op onderdeelen. Deze zijn, afgezien van een wijziging van de Zegelwet 1917, het zoogenaamde „continuatierecht", de ver goeding voor door den pachter aange brachte verbeteringen, het tegengaan van buitensporige pachtovereenkomsten, de berechting van pachtzaken, in verband slotte zich niet zal laten los maken! Wel zal Engeland blijkbaar probeeren, om tot nieuwe gedachtenwisseling te komen, al zijn de geruchten over een nieuwe vredes conferentie op zijn zachtst gesproken nog voorbarig te noemen. In dit Engelsche voornemen zien wij de kans op een lichtstraal met de pachtcommissies en de vorm van het ontwerp. De bedoeling is, dat de nieuwe regeling na een overgangsperiode van twee jaren in volle werking zal treden. m m Rekening houdend met de wenschen van pachters en tegenstanders van het continuatierecht heeft de regeering nu de volgende regeling voorgesteld: de pacht overeenkomst geldt, behoudens uitzonde ringen, voor onbepaalden tijd. ZIJ kan ten allen tijde door een der partijen worden opgezegd met een opzeggingstermijn van anderhalf jaar. Heeft de verpachter op gezegd. dan kan de pachter een uitspraak van den rechter uitlokken. De rechter zal de opzegging slechts ongedaan maken, wanneer de beëindiging der overeenkomst in strijd zou zijn met de billijkheid. Dit is het beginsel, dat aan artikel 36 ten grondslag ligt. De pachter zijnerzijds mag er dus op rekenen, dat de pacht zal voortduren in dien hij zich behoorlijk gedraagt. De thans voorgestelde regeling vermijdt tal van nadeelen voor den verpachter. H'j kan de overeenkomst opzeggen, al zal, bij verzet van den pachter, de zaak door den rechter moeten worden getoetst. En zoo wel pachter als verpachter kunnen bij den rechter tusschentijds wijziging van de pachtvoorwaarden vorderen. Partijen zijn niet meer gedurende een lange reeks van jaren gebonden aan een onverander lijk pachtcontract. In het ontwerp is nog de restrictie op genomen, dat, telkens wanneer de pacht overeenkomst 10 jaar heeft geüuurd, de verpachter gedurende een jaar kan op zeggen zonder dat de pachter daartegen ln rechte kan opkomen. Het stelsel van pacht voor onbepaalden tijd toch is Iets nieuws, zoodat eenlge voorzichtigheid ge boden is. Als de verpachter den pachter niet goed kent zal hij wellicht goed doen allereerst een proefovereenkomst voor den tijd van één laar te sluiten Ingeval de pacht langer dan een jaar geduurd heeft, ls de verpachter bij het einde der pachtovereenkomst gehouden den pachter een naar billijkheid te be palen vergoeding te geven voor de ver beteringen, die door dezen in de laatst verloopen tien jaren aan het gepachte zijn aangebracht. De vergoeding wordt lager gesteld, naarmate de pachter de vruchten van de aangebrachte verbete ringen reeds heeft kunnen genieten. De gehoudenheid van den verpachter bestaat niet ten aanzien van verbeterin gen, die de inrichting of gedaante van het gepachte veranderen, tenzij deze met zijn uitdrukkelijke toestemming zijn aan gebracht. Ten aanzien van andere ver beteringen bestaat de gehoudenheid o m. slechts, indien de pachter daarvan tijdig aan den verpachter schriftelijk mededee- ling heeft gedaan. Het ontwerp belast om aan excessen een einde te maken den in pachtzaken be voegden rechter met de taak alle nleuw- gesloten pachtovereenkomsten te toetsen aan het criterium der al- of niet-buiten- sporlgheid. De verpachter is verplicht de pachtovereenkomst bij dezen rechter in te zenden. Indien de rechter de overeen komst buitensporig acht en partijen niet in de noodig geoordeelde wijzigingen toe stemmen, worden deze wijzigingen dooi den rechter aangebracht of verklaart hij de overeenkomst nietig. Behalve buitensporig kan de bedongen pachtprijs ook zoodanig bepaald zijn, dat h'ij den pachter geen redelijk bestaan kan verzekeren. Ook dit zal de rechter hier naar beoordeelen De rechter kan dus een pachtprijs aan den hoogen kant achten en toch meenen, dat noch van buitenspo righeid, noch van het ontnemen van be staansmogelijkheid kan worden gespro ken. Bevoegde instantie is 't kantongerecht, de behandeling der zaken geschiedt door de pachtkamer. Afzonderlijke commissies zijn niet noodig, er is ook geen hooger beroep, wel cassatie. De bestaande pachtovereenkomsten blij ven nog gedurende twee jaren door het oude recht beheerscht. Zij kunnen der halve gedurende dezen termijn worden opgezegd of beëindigd of ook uitdrukkelijk of stilzwijgend verlengd, indien het een of het ander onder vigueur van dat recht mogelijk ls. Wijziging of aanvulling van een be staande overeenkomst doet echter een nieuwe overeenkomst ontstaan, welke in haar geheel door het nieuwe recht wordt beheerscht. Na twee Jaren wordt het nieuwe recht volledig van kracht. RECLAME- De eentje tandpasta die Uw tanden de email- glans teruggeeft en blyvend doet behouden Emanyll Crème Emanyll Vanishing Cream Eau de Cologne Emanyll Vraagt de 4978 bij Uw winkelier. Hoofdprijs I LUUi TENTOONSTELLING VAN VEE EN ZUIVEL. Blijkens schrijven verzoeken J. W. Bonda en I. Leman in hun hoedanigheid van voorzitter en secretaris van een commis sie. gevormd uit belanghebbenden bij- en belangstellenden in de veemarkt alhier, de medewerking van de gemeente voor 'n door die commissie bij de ingebruikneming van de nieuwe veemarkt in de maand September a.s. te organiseeren tentoon stelling van vee en zuivel. Gelijk uit dat schrijven blijkt, zal de van de gemeente gevraagde medewerking dienen te bestaan in deelneming in een garantiefonds, waar voor daar particulieren reeds een bedrag van pl.m. f. 1000.ls bijeengebracht, tot een maximum van f. 3000 teneinde daarmede een eventueel nadeelig saldo van de tentoonsteling te kunnen dekken, èn in het voor haar rekening doen in gereed heid brengen van een gedeelte van de vee markt tot tentoonstellingsterrein, waar van de kosten naar raming van den Direc teur der Gemeentewerken pl.m. f. 1000. zullen bedragen. Met de Commissie voor den Markt- en Havendienst, wier gevoelen B en W. om trent dit verzoek inwonnen, zijn B. en W. van meening, dat een dergelijke tentoon stelling, waardoor ongetwijfeld ook de be langen van de veemarkt en Indirect mede die van de gemeente kunnen worden ge diend. het verleenen van den moreelen en financiëelen steun van de gemeente wet tigt. Aangezien echter de gemeente zich in elk geval voor het in gereedheid brengen, van het tentoonstellingsterrein een uit gave van rond f, 1000.— zal hebben te ge troosten. verdient het naar hun meening aanbeveling de door haar op zich te nemen, garantie eenigszlns te beperken, hetgeen, dan in dezen vorm zou kunnen geschie den, dat het eventueel op de tentoonstel ling tg lijden verlies, voor zoover dit f. 2000 - of minder bedraagt, voor de helft, en dat 'het verlies, voor zoover dit meer dan f. 2000.bedraagt, voor dit meerdere, tot een maximum van f. 2000.—, door de ge meente alleen wordt gedragen. Zulks onder voorwaarde, a. dat de Directeur van den Markt- en Havendienst als gedelegeerde van het gemeentebestuur zitting neemt in de voor het organiseeren van de bedoelde tentoonstelling gevormde commissie: b. dat de rekening aan de goedkeuring van ons College wordt onderworpen. RECLAME- 4887 i houdt 31 Mei a.s. vrij voor het E NEDERLANDSCHE R EC LAM E CONGRES te Gouda. ONDERWERPEN: 1. Dagbladen en hun reclamewaarde door Ir. A. HELDRING, Dir. Algem. Handelsblad, Amsterdam. 2. Reclame-effect en onderbewustzijn door HAN G. D. COPPENS, Dir. Coppens' Advies-Bur., Amsterdam. Nadere inlichtingen - ook niet-leden kunnen deelnemen - GENOOTSCHAP VOOR RECL AME Keizersgracht 28-34 Am«terdam-C. - Tel. 4242S Ten aanzien van het zegelrecht doen zich twee moeilijkheden voor. De eerste is gelegen in het feit, dat de Zegelwet voor gevallen als veranderlijke pacht, deel- pacht en pachtprijs in goederen geen af zonderlijke regeling geeft. De tweede vloeit voort uit het feit, dat een huur tot wederopzegging met een huur voor tien jaren en een andere huur voor onbepaal den tijd zelfs met een huur voor twintig jaren wordt gelijk gesteld. De regeering heeft gemeend het eerste onderdeel van de Zegelwet bij het ont- werp-pachtwet opnieuw te moeten regelen. De tweede moeilijkheid is ondervangen door den huurtijd in geval van huur voor onbepaalden tijd te stellen op vijf jaren. Bij huizen kon men het zegelrecht ont gaan door een overeenkomst te sluiten voor één jaar met verlenging volgens plaatselijk gebruik, daar anders het con tract gerekend werd te gelden van jaar tot Jaar. Nu aan de hooge belasting een einde ls gemaakt, kunnen deze beide soor ten contracten op gelijke wijze worden behandeld.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9