Namaak kan niet in z ij n schaduw c staan 76»le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 25 Mei 1935 Vierde Blad No. 23059 BINNENLAND. séa, Namaak blijft Namaak!] GEMENGD NIEUWS. OEEN conflict in de mijn. industrie. loonkorting wordt niet toegepast. Gisteren had onder leiding van den ml- I uister van Waterstaat ten zijnen departe- i mente in tegenwoordigheid van den rni- I „gier van sociale zaken, den Rijksbemid- I celaar prof. Aalberse, mr. van Waterschoot I san der Gracht, hoofdingenieur der mijnen I sa mi. Couvee, chef van de afdeeling Mijn- Istfzen. andermaal een bespreking plaats loser het dreigend conflict in de Mijn- I industrie. I get resultaat van deze bespreking is I geweest, dat volledige overeenstemming Itusschen partijen werd bereikt en het loon- I conflict tot een bevredigende oplossing I is gebracht. I Het schijnt wel zeker te zijn dat de loon- I lorting teruggenomen wordt. I Mr. Verschuur, die een onderzoek zal ln- I stellen naar den toestand van de mijn- Itndustrie. is tevens benoemd tot regee- Iringscommissaris van het bestuur van het Ijlgemeen mijnwerkersfonds. DE OPHEFFING DER ARMENRADEN. Een adres aan de regcering. De Nederlandsche Vereenlging voor menzorg en Weldadigheid heeft in een lidres aan de Tweede Kamer haar bezwa ren kenbaar gemaakt tegen het onderdeel j het wetsontwerp ter verlaging van de jenbare uitgaven, waarin de opheffing cordt voorgesteld van een of meer Armen- ..Jen. De Nederlandsche Vereenlging acht het kelijk, dat ernstig wordt overwogen, j er geen weg te vinden ware om in die gemeenten, waar de Armenraad een plaats nu beteekenis inneemt, het instituut te rhouden. Zij Is overtuigd, dat de kerke- |ii]ke en particuliere armenzorg zeer spoe- ;den terugslag zal ondervinden van het jvallen van haar centrum, dat haar n overheidswege thans belangrijke hulp- niddelen biedt en haar tot activiteit sti muleert. Het is geheel in overeenstemming t het beginsel der Armenwet, die de iulp van den eigen kring vooropstelt en overheidshulp subsidiair noemt, dat li de kerkelijke en particuliere liefdadig- i de behulpzame hand wprdt geboden, lat de lasten der overheid zooveel moge- worden verlicht. Van een opheffing i Armenraden wordt een inzinking ge- ssd der kerkelijke en particuliere wei heid. een geringere neiging tot sa- werking en hulp in bijzondere geval leen herleving van de oude euvelen en fcdoor een indirecte verzwaring der i van de burgerlijke armenzorg. Waai I gemeenten alle kosten dragen, buiten 1 salaris van de secretarissen, rijst de ug, of het noodzakelijk is, de organen 0 samenwerking in de gemeenten, waar zoozeer worden gewaardeerd, te doen rdwljnen. Mocht het niet mogelijk zijn 1 Armenraden te behouden, zoo wordt i dringend beroep op de Tweede Kamer n, om althans in de grootste stedeh, ar de behoefte aan een centrum van jtderzoek, samenwerking en organisatie, die en voorlichting, het meest zal bllj- de Armenraden te doen voortbestaan, iressante zou het op hoogen prijs stellen, Hen de Kamer van de Regeering de toe- Hing zou kunnen verkrijgen, dat zij 'entueel van de haar te verleenen mach- een matig gebruik zal maken en in pe gemeenten, waar het gemeentebestuur hijs stelt op het behoud van den Armen- ad, het instituut zal handhaven. Ver- thuiving van de kosten der Armenraden, thans op de gemeente drukken naar udere posten der gemeentebegrooting |bl toch niet in de bedoeling der regee- "»g liggen. Het is de Nederlandsche Ver- puging bekend, dat verschillende cen- ale organisaties zich reeds tot de Tweede hebben gewend om te betoogen, "«eer de voorgenomen maatregel haar leid zou schaden. gedenkteeken voor wijlen j. h. schaper. Ontwerp van w. Valk. L°® Groningscne beelhouwer W. Valk c™,r' opdracht van een daartoe ge- Ivm! commlss'e een gedenkteeken ont- "Pen op het graf van wijlen den heer Schaper, in leven lid der Tweede ~™r- wiens stoffelijk overschot op ,t-e Groningen is begraven. Met I mvoermg van dit werk zal binnenkort riie,n beBonnen- heer Valk heeft bet L „JA een eenvoudigen stijl gehouden. L, rgrond zal worden opgemetseld l.-.iH. teeni waarvoor een leunende ar- ■on i? Suï?' komt te staan. Verder zal I '"scriptie worden aangebracht. (Tel.) algemeen nederlandsch persbureau. 'usie met de bestaande persbureaux. Iv-k st'ehting Algemeen Nederlandsch .„ure.au „A.N.P.". opgericht door de eemging ,,De Nederlandsche Dagblad- tal met 1 Juli a.s. haar werkzaam- wden Als aanvangen. i)f,ff„ loeise' van een dezer dagen ge- j. J regeling zullen met ingang van mé- I, het persbureau Vaz Dias, te wi, m' cn 't Nederlandsch (Haagsch) rspondentie-Bureau voor Dagbladen, r,„„ "yravenhage, hun levering van "^«diensten staken. to,,.?6 .directie van het A.N.P. zijn be- de heeren h. h. J. van de Pol, Djljj™ directeur-hoofdredacteur van de L.™ e Courant, tot president-direc- d'® f. S. Vaz Dias, tot dusverre di- iiifcti Van het persbureau Vaz Dias, tot toornt' To' directeur van het bijkan en v, n Haag van het A N.P. is benoemd w mr- Joh. J. Belinfante, tot dus- Ijj, directeur van het Nederlandsche VGijv h Con'esP°ndentiebureau, te RECLAME. 4998 frobeer ze....en ook Gij zuft zeggen: is onbetwistbaar de beste. STICHTING „NIEUWE WEGEN". Dc 2de algemeene vergaderng. In het Vacantie-Oord van het Chr. Nat. Vakverb. te Putten werd gisteren de tweede algemeene vergadering gehouden van de stichting „Nieuwe Wegen", in het leven geroepen door de Ver. tot Chr. Hulp betoon aan T.B.C.-lijders, waarvan het sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk uitgaat en het T.B.C.-fonds „Draagt el kanders lasten" van het Chr. Nat. Vakver bond. De voorzitter, de heer J. v. d. Linden Czn. van Utrecht opende de vergadering op gebruikelijke wijze en riep een speciaal woord van welkom toe aan ds. D. Sikkel, Geref. pred. te Amsterdam, den nieuwen voorzitter van „Sonnevanck". Voorts her dacht hij met een enkel woord wijlen den heer J. S. Ruppert te Utrecht, in loven penningm. van het C.N.V. en secr. der stichting, in wiens ziel de stichting geboren werd. Tenslotte bracht hij dank aan het afgetreden bestuurslid, den heer K. Kruit hof, te Utrecht, voor wat hij voor de stichting deed. Vervolgens kwamen de verslagen aan de orde. Dat van den secr., den heer W. de Jong, te Utrecht, penningm. van 't C.N.V., bracht allereerst hulde aan de nagedach tenis van den heer Ruppert en memoreert nader het doel van de stichting. Dr. K. G. Schoep, die ontslag nam als directeur van „Sonnevanck" werd als medisch adviseur van de stichting opgevolgd door den nieuwen geneesheer-directeur der stich ting. Dr. D. Bergsma. 13 Chr. vakorganisa ties zijn lid der stichting. Uitvoerige be sprekingen zijn gewijd aan de verdere bebouwing der stichting. Men hoopt dit jaar de nazorgbehandeling in feite te doen aanvangen, nadat de besprekingen met „Sonnevanck" tot een goed einde zul len zijn gebracht en een regeling tot stand zal gekomen zijn. Het verslag geeft een gedetailleerd overzicht van den arbeid van den in dienst der stichting werkzaam zijnden bedrijfsleider, den heer J, Tavenier, voorheen te Breskens, die uit een 5-tal sol licitanten werd benoemd. Het verslag van den penningmeester, den heer H. Cozljn- den Czn. te Harderwijk, sluit wat de ba lans betreft met een eindcijfer van f. 11.528,48 en wat de verlies- en winst rekening betreft met f. 894,66. De heeren Veltman van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks en Transportarbeiders en Rooseboom van den Ned. Bond van Chr. Belastingambtenaren werden aange wezen om de commissie van controle voor de boeken en bescheiden van den pen ningmeester te vormen. Het aftredend be stuurslid. de heer H. J. Terwey, van De Bilt, voorzitter van den Ned. Chr. Bouw- arbeidersbond, werd bij acclamatie her kozen. Op voorstel van het bestuur besloot de verg. in de artt. 3 en 27 van het reglement een enkele wijziging aan te brengen. De vergadering werd door ds. Sikkel met dankgebed gesloten. Na afloop der vergadering werd een excursie gemaakt naar de terreinen en gebouwen der stichting te Harderwijk, terwijl ook van het sanatorium „Sonne vanck" een gedeelte bezichtigd werd. VEREEN. VOOR DIERENBESCHERMING. Algemeene vergadering te Alkmaar. In het gebouw de Harmonie te Alkmaar is gistermiddag, de jaarlijksche algemeene vergadering aangevangen van de Neder landsche Vereenlging tot Bescherming van dieren. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De afdeeling Leiden diende een voorstel in, om het hoofdbestuur uit te noodlgen bij de Regeering aan te dringen, om in plaats van de zéér drastische afslach- tings-methoden van de laatste tijden, te stellen een teelt-beperking, wat een daad van practische dierenbescherming zal zijn en een einde zal maken aan het afschu welijke vernietigings-proces dat wij nu beleven. De heer 't Hooft, inspecteur van het Veeartsenijkundig Staats-toezicht, noemde dit voorstel onaanvaardbaar, want wat Leiden begeert, is al twee jaar aan den gang. Er bestaat reeds sedert geruimen tijd teeltbeperking. Leiden wees er op, dat waar het vee bij vele honderdduizend-tallen vernietigd wordt, de kwestie der teelt-beperking wel degelijk urgent blijft. Het is eenvoudig verbijsterend, dat zulke enorme massa's vee worden afgemaakt en juist door de massa's vaak onder zoo pijnlijke omstan digheden. De afdeeling wilde het voorstel intusschen wijzigen in dien zin: dat ge sproken wordt van teeltbeperking op grooter schaal. Na debat werd het Leidsche voorstel in getrokken. Naar aanleiding van een verzoek van de afdeeling Zeist om de vraag te bespre ken, of electrocutie van huisdieren beter is dan gas-verstikking, ontspon zich een breede gedachtenwisseling. Het hoofdbestuur adviseerde de afdee ling Zeist, nog eens rustig af te wachten hoe de meening der deskundigen ten deze zich zal ontwikkelen. Vooral voor katten schijnt electrocutie bedenkelijke gevolgen te kunnen hebben door intre dende schljn-dood omdat door de huid de electriciteit slechts langzaam haar weg vindt en de dieren dood schijnen, maar het in werkelijkheid niet zijn. De onder zoekingen met electrocutie duren voort; wellicht dat de deskundigen later tot een bepaalde overtuiging komen. Te vijf uur werd de vereeniging offi cieel ten Stadhuize van Alkmaar ontvan gen. waar burgemeester van Kinschot de vereeniging ontving en de belangstelling van het Alkmaarsche gemeentebestuur voor het werk van de Dierenbescherming uitsprak, welke begroetingsrede werd be antwoord door jhr. mr. Von Weiier. den algemeenen voorzitter der Nederlandsche Vereeniging. CHR. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. Op 31 December 1934 bedroeg het aan tal leden van den Christelijken Bond van Spoor, en Tramwegpersoneel 4716 leden. Op 1 April 1935 bedroeg het aantal leden 4658, alzoo een verlies van 58 leden over 3 maanden. HET CLEARINGVERDRAG MET DUITSCHLAND. Acten van bekrachtiging thans uitgewisseld. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat op 15 Mei te Berlijn de uitwisseling is geschied van de acten van bekrachtiging van het op 5 December 1934 te 'sGravenhage gesloten verdrag nopens het Nederlandsch-Dult- sche betalingsverkeer. Overeenkomstig art. 17 zal het verdrag op 30 Mei 1935 voor Nederland. Neder- landsch-Indië. Suriname en Curasao in werking treden. Het verdrag is. wat Nederland en Neder- landsch-Indië betreft, van 10 December 1934, wat Curasao aangaat van 16 Januari 1935 en wat Suriname betreft van 1 Februari 1935 af voorloopig toegepast. OPHEFFING LOCOMOTIEVEN-DEPOT TE HAARLEM. Naar wij vernemen zal de eleotrificatie van Haarlem—Zandvoort, die waarschijn lijk in het najaar tot stand komt, tot ge volg hebben de geheele opheffing van het locomotieven-depot Haarlem. REORGANISATIE VAN DEN VRIJHEIDSBOND Een buitengewoon partij-congres. Naar de „Tel." verneemt is te Amster dam een vergadering van den partijraad der Liberale Staatspartij gehouden ter be spreking van het rapport der commissie- mr. De Boer nopens plaats, taak en be voegdheden van de gemeentebesturen. Een belangrijk deel van deze vergadering was voorts gewijd aan den in vele afdee- lingen der Liberale Staatspartij geoefen- den drang tot reorganisatie van de partij. Daarbij zijn de teleurstellende resultaten van de laatste Statenverkiezing onder de oogen gezien De partijraad besloot met algemeene stemmen het hoofdbestuur uit te noodlgen een buitengewoon partijcon gres bijeen te roepen, waar de reorgani satie van de partij besproken zal kunnen worden. Het hoofdbestuur heeft reeds ter ver gadering van den partijraad doen blijken, dat dit college bereid is aan de uitnoodi- ging gevolg te geven. In de maand Sep tember uiterlijk October, zal het buiten gewone partijcongres gehouden worden. RECLAME. 601« Wanneer een artikel nagemaakt' wordt, is zulks het beste bewijs voor de buitengewone eigen schoppen van dat artikel! Hoe dik wijls heeft men niet geprobeerd, Persil na te maken. Steeds weer bleek het een mislukking tp zijn. Wanneer Persil niet iets bizonders was, dan had het niet zoo dikwiils als voorbeeld gediend voor de vele namaaksels. „Precies zoo goed als Persil" en „beter dan Persil" zijn redenee ringen, die niets bewijzen. Wan neer er werkelijk iejs beters was dan Persil, zouden zoovele mil-' lioenen huisvrouwen geen Persil, gebruiken. Persil blijft Persil E.Ostermann 8. C°'s Handel AA'J N.V.-Amsterdam-Fabrieken te Jutphaas bij Utrecht GEVOLGEN DER BELGISCHE DEVALUATIE. Groote uittocht op Zon- en feestdagen in het Zuiden des lands. Men schrijft uit het Zuiden des lands aan het „Vaderland": De gevolgen van de Belgische devaluatie zijn voor vele neringdoenden in ons Zui delijk grensgebied van hoogst onaange- namen aard. De toestanden, welke sinds de waardevermindering van het Belgische betaalmiddel zijn ontstaan, herinneren aan de tijden, dieonmiddellijk op den wapenstilstand volgden. Men kan weer een ware invasie van Nederlandsche koopers in de Belgische grensplaatsen zien. De sluikhandel is weliswaar altijd het (onge oorloofde) middel geweest om allerlei goe deren uit België ons land in te voeren, maar zooals de aankoopen aan gene zijde der grens de laatste weken een omvang hebben aangenomen, zag men tot nu toe nauwelijks in de dagen der hoogste smok- kelconjunctuur. Des Zondags en op feestdagen trekken in het grensgebied honderden en honder den naar de grootere gelegenheden en naar de cafétjes in de Belgische dorpen en stadjes om er hun verteringen te ma ken. Aan deze ijde der grens lijkt het dan vaak uitgestorven. De weekmarkten, die in België ook in vele kleinere plaatsen worden gehouden en waar de kooplieden uit de steden hun goederen te koop komen aanbieden, wemelen van Nederlandsche bezoekers, die met hun kostbare guldens inderdaad voor weinig geld terecht kun nen. De neringdoende middenstanders in het Nederlandsche grensgebied klagen steen en been. Voor velen is het debiet sinds de Belgische devaluatie gehalveerd of erger. Deze toestand duurt nu reeds ettelijke weken achtereen en men bespeurt weinig ontspanning. Er zijn Nederlandsche dor pen, waar de bakkers overeen kwamen, voortaan nog slechts om den anderen dag en dan om beurten te bakken. Sommige eerste levensmiddelen kosten in België de helft of zelfs het derde gedeelte van den Nederlandschen prijs. FABRIEKSONGEVAL TE OSS. Zes arbeiders gewond. Gistermiddag is in de expeditle-afdeeling van de N V. Hartog's Fabrieken te Oss een houten rek beladen met worsten, dat ver plaatst moest worden door het breken van eenize latten in elkaar gestort, waar door een aantal personen werd bedolven. De bedrüfscbef L liep een lichte hersen schudding op de chef P. kreeg een oaar gebroken ribben de fabrieksoDzichter B. had inwendige kneuzingen en beenfrac turen de arbeiders van H een beenfrac tuur Z een beenfrs"tuur en B. uit Berghem een beenkneuzing De laatste kon na behandeld te ziin naar huis te- ruekeeren: de anderen ziin in het zieken huis opgenomen, doch verkeeren niet in levensgevaar. INCIDENT AAN DE GRENS. Duitsche kommiezen schieten op Nederlandsch gebied een smokkelaar neer. Gisternacht omstreeks één uur is. een 22-jarige Duitscher. die nabij de „Hek kens" onder de gemeente Ottersum een tabak over de Duitsche grens trachtte te smokkelen, op Nederlandsche gebied door Duitsche douane-beambten aangeschoten en levensgevaarlijk gewond. Het slacht offer is naar het Canisius-ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. De smokkelaar was per rijwiel met den zak tabak op zijn rug de Nederlandsch Duitsche grens genaderd Bij een boerderij stapte hij van zijn fiets en zette den zak tevens neer. terwijl hü onbelast te voet verder ging. om te onderzoeken of de plek veilig was. Inmiddels waren een paar Duitsche douane-beambten de boerderij genaderd en vonden de fiets en den zak tabak. Zij waren dus over de grens gekomen, het geen herhaaldelijk schijnt voor te komen. Toen de smokkelaar naar de boerderij terugkeerde, merkte hij. dat hij gesnapt was. Een der beambten greep hem in den nek. waarna een vechtpartij ontstond. Tenslotte wist een der beambten zijn revolver te grijpen en twee schoten te lossen, welke het, slachtoffer in den rug en den arm troffen. Operatief ingrijpen is noodzakelijk gebleken. Bij informatie is later gebleken, dat de toestand van den gewonde, zekeren H. H.. uit Goch. naar omstandigheden redelijk is. WIELRIJDSTER DOOR AUTO MEEGESLEURD. Doodelijk ongeluk te Hooge Zwaluwe. Te Hooge Zwaluwe geschiedde eergis- termiddag omstreeks drie uur een ernstig verkeersongeluk met dioodeliiken afloop. De ruim 30-jarige mej. De Leeuw wilde op haar fiets de straat oversteken, Juist op het moment, dat uit de richting Hooge Zwaluwe een auto kwam aangereden. Zij werd door den auto gegrepen en mee gesleurd. Het slachtoffer werd met een ernstig schedelbreuk opgenomen. Zij werd naar het R. K. Ziekenhuis te Breda ver voerd, waar ze zonder tot kennis te zijn gekomen, is overleden. De Officier van Justitie van de rechtbank te Breda stelde met de gemeentepolitie een onderzoek in. Het bleek, dat de remmen van den auto mobilist, den heer S. uit Baerle Nassau, niet ln orde waren. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Nadat de rem men waren bijgesteld, kon de auto wor den vrijgegeven. (Tel.) ERNSTIG ONGELUK TE WOERDEN. Monteur krijgt achterwiel van autobus over zich heen. Gisteravond waren twee monteurs bezig een autobus te herstellen in de fabriek van de firma van Oudsten en Domiburg te Woerden. Zij maakten gebruik van een, lasehapparaat en de 18-jarige van D. was daartoe onder een der achterwielen ge kropen en lag bij dit wiel op den grond. Terwijl beiden aan het werk waren stapte een derde in den wagen en sloeg de motor aan. Aangezien de remmen van de autobus niet waren aangezet begon het voertuig te rijden, met het noodlottige gevolg, dat degene, die onder het achterwiel lag, dit over zijn borst kreeg en zeer zwaar ge wond werd. Onmiddellijk toegeschoten hulp waar schuwde een priester, die den ongelukkige de Laatste Sacramenten toediende. Dr Griethuis, die inmiddels ook was gearriveerd, liet den jongeman naar het R.K. Ziekenhuis vervoeren. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig. DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN. Gisteravond is te Rotterdam de 5-ja- rige J. Otten uit de Hofstedestraat op de Mathenesserlaan bij het oversteken van den weg gegrepen door een vrachtauto en overreden. Met een zware schedelbreuk is het knaapje naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar het spoedig na aankomst is overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. zilvertransport beroofd. Naar de Noticias te Mexico bericht heb ben bandieten een zilvertransport aange vallen nabij Etzatlan in den staat Jalisco. Zij vermoordden de geleiders en roofden zilverbaren ter waarde van 300.000 peso. VERDRONKEN. Gistermiddag is de 13-jarige jongen J. Sluimer uit Zwartewaal bij de trambrug in de Plantage te Brielle met het pedaal van zijn rijwiel in aanraking gekomen met de tramrails D» io^en verloor daardoor het evenwicht en geraakte te water. Een tweetal personen die niet ver van de plaats des onheils met een schuit aan het baggeren waren hoorde hulpgeroep en begaf zich naar de olek. waa- de ieued'^e wlelrllder ln het water was verdwenen. Eerst na geruimen tiid werd het slacht offer op het droge gebracht. De levens geesten waren geweken. CONFLICT TER BRUSSELSCHE WERELD TENTOONSTELLING. Naar aan het „Hbld." wordt gemeld, doet zich ter Brusselsche Wereldtentoonstel ling een conflict voor. De exploitanten van het Lunapark heb ben nl geweigerd de "êTectriciteitsrekening te voldoen, daar hun attracties als gevolg van het slechte weer den laatsten tijd zoo goed als niets te doen hebben gehad en derhalve niet eens de kosten van den elec- trischen stroom door de ontvangsten wor den gedekt. De Brusselsche electriciteits-maatschap- pij heeft daarop de stroomleidingen van het Lunapark laten afsnijden, zoodat de vrij talrijke bezoekers, die, aangelokt door het plotseling zeer mild geworden weer, naar de tentoonstelling kwamen, het ge heele Lunapark in Egyptische duisternis vonden. Het tentoonstellingsbestuur schijnt met de zaak nogal verlegen te zitten, want een Wereldtentoonstelling zonder Lunapark is volgens de gangbare opvatting ondenkbaar; zij vreest dat een bestendiging van bet conflict een zeer nadeeligen invloed op het bezoek zal uitoefenen. Algemeen wordt dan ook aangenomen dat de directie be middelend zal optreden en trachten zal een compromis tot stand te brengen, opdat het Lunapark zoo spoedig mogeliik weer in haar ouden luister zal stralen en draaien.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13