I "et p/fSoïiVl' PALMOLIVE ZEEP 76,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 23 Mei 1935 Derde Blad No. 23057 BINNENLAND. £ast van Vfoirfbppintft Ujaxeer-CU(kertfess r a j FINANCIEN. PARLEMENTAIR OVERZICHT VRAGENRUBRIEK. REGEERINGSSTEUN AAN DE 11 ZEESCHEEPVAART. verstrekking van rentelooze EN ONGEDEKTE CREDIETEN. Ruim 8 millioen uitgetrokken. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzl- iing en verhooging van het tiende hoofd- ftulr der Rijksbegrooting voor het dienst jaar 1935 (rentelooze voorschotten ten be hoeve van de zeescheepvaart) In de memorie van toelichting wordt herinnerd aan den noodtoestand, waarin ge Nederlandsche scheepvaart verkeert. Uiteindelijk zal ln de Internationale oor aken daarvan slechts langs den weg van internationaal overleg verbetering kunnen norden gebracht en het is een verheugend feit, dat dit overleg tusschen de reeders *an' verschillende zeevarende naties bezig is zich te ontwikkelen. De regeering volgt dit overleg met aan- tiacht; zij onderzoekt in hoeverre zij het Initiatief van de scheepvaartwereld kan ondersteunen. Zij ontveinst zich echter niet, dat nog vele moeilijkheden zullen moeten worden overwonnen. Incidenteel werden verschillende schepen reeds naar het buitenland verkocht, maar de vrees is gewettigd, dat de moeilijkheden, I waarin de reederijen zich bevinden, in vele gevallen moeten lelden tot algeheele I liquidatie van reederijen, d.w.z. verkoop I naar het buitenland. Behoud van de nood- I zakelijke scheepvaartverbindingen is van I de grootste beteekenls, om verdere inzin- Iking van de werkgelegenheid ln Nederland 1 te voorkomen. I Ten tijde van de oprichting van de „Be lgas" (1932) werd reeds voorzien, dat de I moeilijkheden niet van voorbijgaanden 1 aard zouden zijn. Destijds werd echter nog I de hoop gekoesterd, dat het mogelijk zou I wijn door het verstrekken van rentedra gende en door onderpand gedekte credle- I ten de noodzakelijke overgangsperiode I naar een meer gezond bedrijf te overbrug- I gen. Sindsdien is 't noodig gebleken naast I de indlvidueele credietverleening credieten 1 ie verschaffen ter overbrugging van het. I verschil in gages tusschen de Nederland- liche en de buitenlandsche scheepvaart. I Thans is het wel duidelijk geworden, dat ook deze vorm van steunverleening niet I meer voldoende is. De steunverleening zal er op gericht zijn, I dat deel van onze koopvaardij in stand te Ihouden, hetwelk een vitaal belang voor I het Nederlandsche bedrijfsleven in het liljemeen en voor onze Internationale han- (dispositie in het bijzonder vormt. De beoogde steun zal in den vorm van Itatelooze en ongedekte credieten ver leekt worden. De geheele steun zal een l'orloopig karakter dragen. I De normen der credietverleening zullen lieraard verbind houden met de instand- louding van het noodzakelijke deel van IK koopvaardij en met de verdere ratio- ülisatie en economiseering van 't scheep- Iriartbedrljf. Om voor crediet in aanmer- Itog te komen, zal de reederij derhalve [tiet alleen een Hollandsche onderneming [zoeten zijn, doch zij zal tevens een vol- I doend nationaal belang moeten vertegen- Iroordigen ter beoordeeling van de Regee- I hng: zij zal voorts ook in zoodanige finan- I cleele omstandigheden moeten verkeeren, I dat met toekenning van steun volgens de I rader aan te geven normen haar voort- I bestaan althans gedurende dit Jaar ge waarborgd is, terwijl zij overigens over een I floot moet beschikken, die ln zoodanige I conditie verkeert, dat op haar behoud moet 1 Worden prijsgesteld. Nederlandsche lijn- en wilde-vracht- I reederijen, die aan de door of namens de regeering te stellen voorschriften voldoen, zullen, te rekenen van 1 Januari 1935, voor den tijd van ten hoogste één jaar uit s Rijks kas crediet kunnen ontvangen. Het onderzoek, dat bij de meeste reede- fijen reeds door de „Benas" geregeld wordt ingesteld, zal ln 1935 worden uitgebreid oyer alle, die steun vragen, zoodat tijdig 'oor het einde van 1935 kan worden over wogen of verdere steun moet plaats vinden cn in welken vorm deze eventueel moet worden verleend. Als grondslag voor de credietverleening in 1935 wordt aangenomen een vast bedrag Per dag varieerende met de bruto-register- tonnemaat voor in bedrijf zijnde schepen 'eigens een schaal, opklimmende met 100 Prato-registerton voor vrachtschepen en ™°r Passagiersschepen. Voor gemengde nacht- en passagiersschepen zal een in verhouding tot het aantal passagiers- Matsen berekende toeslag boven de schaal van vrachtschepen worden gegeven. de zeescheepvaart zal een afzon- I oe'uJke regeling worden getroffen. Het aan een reederij uitgekeerde bedrag ■ai geheel of ten deele moeten worden ■?98betaald, als het bedrijf over 1935 Pt blijkt te hebben gemaakt. Jrf* regeling zal beperkt worden tot de sroote zeescheepvaart en derhalve niet gel en voor de z.g. kustvaart. In verband I '"mede is voor de wilde vrachtvaart de »,i nedon welke geen crediet wordt meend gesteld op 100 bruto-registerton. wat lijnreederijen betreft, bestaat ïïliv Tel ^"'elding schepen beneden j.™ bruJo-registerton onder de regeling te ™cn vallen, daar deze principieel in ge- vw omstaridigheden verkeeren als de Pootere lijnbooten. J*6' 'n ^et voornemen de Maat- Srh. 'er behartiging der Nationale d-,vopvaartbelfingen met de uitvoering steunregeling te belasten. Deze maat- UPU beschikt reeds in verband met de ftMitSver door haar statuair verleende oonw" over talrijke gegevens ter be- ueeilng van de positie der verschillende den *in' Bovendien kan men, door ook it h„7e,i.wen vorm van kredietverleening het kT anden te leggen, voorkomen, dat In o»!!?0® e effect der loopende credieten Met T wordt «bracht, de jL „00? °P deae nieuwe taak van a,'j~fuas"zullen de statuten van deze wenappij een wijziging ondergaan. ^to.'aaI der uitgetrokken rentelooze ""'«hotten bedraagt f. 8.200.000. DE POSTVLUCHTEN. ft*ï ;0ehoe" is gisteravond te 10 minuten 'os op Schiphol geland. RECLAME. 4859 Gebruik dan Laxeer-Akkertjes, de nieu we vinding van Apotheker Dumont. Ge proeft niets. Geen kramp, geen over matige ontlasting, géén hèr-constipatie. Ze herstellen de normale werking Uwer darmen en bevatten bovendien bestand- deelen, die heel Uw gestel verbeteren. Po r ls aluki 60 c.nt NIEUWE ORGANISATIE VAN DEN VRIJ WILLIGEN LANDSTORM. Met ingang van 1 Januari 1936. Bij Kon. besluit ls bepaald, dat van 1 Januari 1936 af de Vrijwillige Landstorm zal bestaan uit: A. den staf van den vrljwilligen land storm; B. de vrijwillige landstormkorpsen mo- tordienst, vaartuigendienst, luchtwacht dienst, spoorwegdienst; C. den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm, bestaande uit de in voorkomend geval te vormen landstormkorpsen, waar bij dienst- en reserveplichtigen en vrij willigers van den vrijwilligen landstorm in werkelijken dienst komen ter hand having of tot herstel van de openbare orde en rust. De samenstelling van den staf en de korpsen, genoemd onder A en B, zal nader bij Kon. besluit worden geregeld. De geheele vrijwillige landstorm komt onder bevel van den Inspecteur van den vrijwilligen landstorm, die rechtstreeks ressorteert onder den minister van de fensie. Het ligt in het voornemen het vooroefe ningsinstituut van den vrijwilligen land storm met Ingang van 1 Januari 1936 op te heffen. DE GROTIUS-MEDAILLE VOOR 1935. Toegekend aan baron Aloisi, Italiaansch vertegenwoordiger in den Volkenbondsraad. Het Hoofdbestuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft besloten, de Grotius-medaille voor 1935 toe te ken nen aan baron Aloisi. vertegenwoordiger van Italië in den Raad van den Volken bond. als blijk van waardeering voor de vele diensten die deze aan den Volken bond in het algemeen heeft verleend en in het bijzonder in zijn kwaliteit van voorzitter van het Comité van Drie voor de regeling van aangelegenheden betref fende het Saarvraagstuk. De Grotius-medaille is. ter gelegenheid van het 300-jarig verschijnen van Grotius' standaardwerk: ..Het recht van oorlog en vrede" in 1925 door de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede Ingesteld. Zij wordt jaarlijks toegekend aan een of meer per sonen of instellingen die zich verdienste lijk hebben gemaakt op het gebied van volkenrecht, vredesbeweging of Volken bond of zich hebben onderscheiden door de studie van Grotius' persoon en werken. HET 60 MILLIOENPLAN. Uit te voeren werken. Naar het „Volk" verneemt, is thans tus schen de bouw-arbeldersbonden en 't Werkfonds overeenstemming verkregen over de volgende objecten: le. De bouw van de Vechtbrug en om legging weg te Ommen. Raming f. 46.500. 2e Wegomlegging te Roozendaal. Ra ming f. 678.500. 3e. Aanleg van een weg in Zeeuwsch- Vlaanderen van Koewacht naar Sint Jan steen. Raming f. 143.543. 4e. Verbetering van den rijksweg van Borne naar Hengelo. Raming f. 50.450. 5e. Verbetering van den rijksweg ln de gemeenten Naaldwijk. Maasland en De Lier. Raming f. 535.000. 6e. Het maken van walbeschoel'fngen in de gemeente Gaasterland. Raming f. 20.000. De mlnisterieele commissie heeft de overeengekomen Ioonen en arbeidsvoor waarden voor deze werken goedgekeurd, zoodat de aanbesteding van deze werken tot een totaal bedrag van f. 1.473.993 bin nenkort tegemoet is te zien. BOUWVERBOD BIJ VLIEGTERREINEN. Wijziging van de luchtvaartwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de luchtvaartwet. Blijkens de memorie van toelichting doet de wensche- lijkheid zich gevoelen, in afwachting van een in voorbereiding zijnde algeheele her ziening van de luchtvaartwet, een par- tieele wijziging aan de orde te stellen, op dat spoedig verandering kan worden ge bracht in de bepalingen, rakende lucht vaartterreinen. De mogelijkheden, welke het bestaande art. 22 biedt voor het leggen van een bouwverbod, zijn in de practijk te beperkt gebleken, zoodat het veilig gebruik van de belangrijkste luchthavens dreigt te worden belemmerd, o.a. met betrekking tot het gebruik van lichtbakens en de kruis- snelheden van 300 K.M. en meer per uur. In beginsel moet dan ook de mogelijkheid worden geopend, tot een afstand van 5000 meter van de grenzen van het luchtvaart terrein de daarvoor ln aanmerking ko mende terreingedeelten van hooge bouw werken en beplantingen vrij te houden. Een tweede leemte is deze, dat een bouw verbod uitsluitend kan worden gelegd om een „aangewezen" luchtvaartterrein en niet om een „goedgekeurd" terrein. Het hier aangegeven verschil in rechtsgevolg dient in elk geval te vervallen. De regee ring is van oordeel, dat het aanbeveling verdient, hier te lande te volstaan met één soort luchtvaartterreinen, welke als zoodanig dienen te zijn „aangewezen." De doeleinden, waarvoor aanwijzing kan ge schieden, behoeven dus niet meer in de wet te worden opgesomd. BEERTA NIET MEER ONDER CURATEELE. Bij het optreden van den nieuwen gemeenteraad. Ingediend ls een wetsontwerp tot in trekking van de wet van 29 December 1933 tot voorziening ln het bestuur der gemeente Beerta. De minister van Binnenlandsche Zaken merkt in de toelichting o.a. op, dat de regeering zich over den gang van zaken beraadt ln verband met het optreden van den nieuwen gemeenteraad in 1935. Voorts wordt gezegd: Het ls redelijk, dat een nieuw gevormd college, op welks totstandkoming de cor rectieve maatregel van invloed kan zijn geweest, ln de gelegenheid wordt gesteld, te toonen, dat het uit den loop van zaken leering heeft geput. Voorts in aanmer king nemende, dat het bezigen van uit zonderlijke middelen met groote spaar zaamheid dient te geschieden, meent de minister te mogen voorstellen, met Ingang van de bestuursperiode van den nieuwen raad, aan den abnormalen toestand ten opzichte van het bestuur van Beerta een einde te maken. HET CONFLICT IN DE VEENINDUSTRIE. Nog geen overeenstemming. Gisteren had in het gemeentehuis te Assen, wederom een conferentie plaats tusschen werkgevers en werknemers en den Rtjksbemiddelaar. betreffende het conflict in de venen te Roswinkelerveen en Emmererfscheidenveen. Ook ditmaal is het niet tot een oplossing gekomen. Betreffende het conflict in Roswinke lerveen kan worden medegedeeld, dat de verveners het Indertijd gedane voorstel van den Rijksbemiddelaar wilden aan vaarden, doch dat de arbeiders met dit voorstel niet accoord gingen. Wat betreft het conflict in Emmererfscheidenveen hadden de werkgevers besloten het voor stel van den Rijksbemiddelaar in overwe ging te nemen, behalve wat betreft de emolumenten brand en woninghuur. die zij wenschten te laten vervallen. Dit werd door de arbeiders onaanneme lijk verklaard. Zij deden echter het voor stel de emolumenten te laten vervallen, doch daartegenover de loonsverlaging die voor persturf was bepaald op 5°/o en alle andere turf op T/s'/a terug te brengen resp. op 2'/s en 5"/». Op korten termijn zal hierover in de bonden worden beslist. RECLAME 4857 DE OUDSTE TWEELING IN ONS LAND. De gebroeders Van Harten te Mijdrecht ontvangen vele geschenken. Onder zeer groote belangstelling vierden gisteren de gebroeders C. en H. van Har ten, de oudste tweeling in ons land, hun negentigsten verjaardag. Van alle hulzen in de buurtschap Blokland bij Mijdrecht, waar de oudjes wonen, wapperde de vlag en niemand verzuimde hen te komen fe- liciteeren. Veel geschenken en envelop pen met inhoud werden aangeboden. Bo ven den weg voor de woning was een doek aangebracht, met het opschrift: „Aan het oudste Nederlandsche tweeling broeder paar 19451935". Burgemeester Padmos en echtgenoote kwamen der oudjes persoonlijk geluk- wenschen. Van den oud-burgemeester de zer gemeente, den heer Fernhout, thans burgemeester van Middelburg, werd een telegrafische gelukwensch ontvangen. Een aardige attentie was een geluks telegram van een tweeling van drie jaar te Arnhem, dat eveneens heden ver jaarde. Gisteravond bracht de plaatselijke mu- ziekvereeniging een serenade. DE STAP VAN MR. MARCHANT. Critiek van R.-K. zijde. Door de meeste R.-K. bladen is mr. Marchant in bescherming genomen in verband met het feit, dat hij zoo lang ge zwegen heeft over zijn overgang naar het R.-K. geloof. Thans komt er van die zijde ook critiek. In de „Utrechtsche Courant" schrijft het oud-Kamerlid, A. baron van Wijnbergen, o.m. het volgende: „Het bezwaar is, naar onze meening, waar het in casu betrof een minister der Kroon, gegrond, al twijfelen we geen oogenblik aan de goede bedoelingen. Neen, indien het niet enkele dagen te voren reeds was geschied, had bij het blijven in ministersfunctie op den dag van den overgang tot de Katholieke Kerk het feit ter kennis moeten zijn gebracht van den heer Colijn. Het is goed o.i. dit onomwonden te zeg gen. Opdat dit feit, dat in onze historie zal blijven een feit van ongemeene betee- kenis, gaaf worde beoordeeld, en de be oordeeling niet vertroebeld worde door 'n bijkomstige omstandigheid, die moet wor den betreurd en achterwege had moeten blijven". m Naar wij vernemen, zal aan het einde van deze week bij A. W. Sijthoff's Uitge vers Maatschappij alhier een brochure verschijnen van mr. H. P. Marchant, ge titeld: „Tot verweer". J Uit de verzachtende m samen9esteld f J*5 cent 2 voor 25 HET CONFLICT IN DE MIJNEN. Gistermiddag hebben de samenwerkende mijnwerkersbonden opnieuw vergaderd ter vaststelling van hun antwoord op den jongsten brief van den rijksbemiddelaar. Omtrent den inhoud van dit antwoord vernemen wij dat de bonden daarin waardeering uitspreken over het besluit der regeering tot instelling van een onder zoek naar den algemeenen toestand van het mijnbedrijf onder leiding van oud minister Verschuur. Zü wijzen er evenwel verder op. dat bij hen overwegende bezwaren bestaan tegen de formuleering van de bevoegdheden van den regeeringscommissaris in het Al gemeen Miinwerkersfonds. Deze bezwaren richten zich vooral tegen het feit. dat er besluiten zullen kunnen worden genomen ook wanneer slechts een der direct be langhebbende groeoen een wijziging wenscht en zonder dat. een der andere groepen daartoe medewerking verleent. DE EERSTE NIEUWE HOLLANDSCHE HARING. De eerste nieuwe Hollandsche haring, aangebracht door .Vlaardingen 50" van de reederii Vlaardinasche Stoomvisscherli onder directie van de N.V. Warmelo en v, d. Drifts Handelmaatscharmii is gisteren aan HM. de Koningin aangeboden. SCHEPENVERKOOP. De sleepboot „Seine", van L. Smit en Co.'s Int. Sleepdienst te Rotterdam, is naar Italië verkocht. NED. CHR. METAALBEWERKERSBOND. In de gisteren voortgezette vergadering te Apeldoorn stelden de afdeelingen Amersfoort, IJmuiden en Souburg verla ging van de contributie voor. de afdeeling Gorinchem vermindering der contributie voor gedeeltelijk werkloozen en de afdee ling Groningen verlaging der contributie voor jeugdige leden. Met groote meerder heid van stemmen is besloten het bestuur te machtigen in overleg met den R.-K. en den Algemeenen Metaalbewerkersbond deze aangelegenheid te regelen. De secretaris-penningmeester, de heer J. B. H. Grotenhuis, uit Leiden, deelde mee, dat het bestuur bezig is met het ont werpen van een wijziging van de samen stelling van den Bond in dien geest, dat hij meer dan thans het geval is, aan de huidige tijdsomstandigheden is aange past. VERSPREIDE BERICHTEN. Door de rechtbank te 's-Gravenhage is ter vervulling van een vacature van kantonrechter aldaar opgemaakt de vol gende alphabetische lijst van aanbeve ling: Mr. W. G. F. Borgerhoff Mulder, rech- ter-plaatsvervanger te 's-Gravenhage; Mr. dr. A. Fontein, kantonrechter te Amsterdam; Mr. J. F. Hijmans, advocaat en procu reur en kantonrechter-plaatsvervanger te 's-Gravenhage. UIT NED. OOST-INDIE. DE BESTUURSHERVORMING. BUITENZORG, 22 Mei. (Aneta). Met den titel van Regeerings-commissaris voor de bestuurshervorming. is tijdelijk ter be schikking gesteld van den Gouverneur- Generaal. teneinde belast te worden met de verdere voorbereiding van de doorvoe ring der bestuurshervorming in de Buiten gewesten, Dr. F. H. Visman. GEBRS. GERZON'S MODEMAGAZIJNEN. Het verslag over 1934 van Gebrs. Ger- zon's modemagazijnen maakt allereerst melding van de verschillende verbouwingen en uitbreidingen te Rotterdam, Leiden en Groningen, alsmede van de omzetting van het verkoopagentschap te Medan in een eigen filiaal. De in 1934 verkregen resultaten acht de directie niet bevredigend. De in het vorig verslag geuite verwachting, dat de be drijfsresultaten meer en meer door het achteruitgaan der koopkracht ongunstig zouden worden beïnvloed, zagen wij helaas bewaarheid. Optimistische toekomstklan- ken dienaangaande kunnen wij niet doen hooren. Ook ons bedrijf aldus het ver slag is hiervoor afhankelijk van het ge heele bedrijfsleve- hier te lande en in Indië. Een modebedrijf als het onze onder vindt uiteraard eveneens groote moeilijk heden bij de voorziening van goederen door de invoerrestrictie. Een herstel van het vrije handelsverkeer, wanneer moge lijk, wordt dan ook uiterst gewenscht geacht. Het onkostenbudget is in 1934 aanmer kelijk verlaagd; ook in het loopende jaar zal worden getracht zooveel mogelijk maatregelen in dien zin te treffen. Uit de nettowinst» ad f 194.445 (f 337 000) kan. na aftrek van de dividendbelasting, aan pref. aandeelhouders 5'/, (5.7 °/o) wor den uitgekeerd, terwijl daarna een onver deeld dividend van f. 1073 (f. 10281 voor hen op nieuwe rekening kan worden over gebracht. Aan houders van gewon„ aandeelen kan uit het voor hen beschikbare bedrag, vermeerderd met het onverdeeld dividend 1933 en na aftrek van het voor dividend belasting verschuldigde, een dividend van 4 'lo (8 °/o) worden uitgekeerd, waarna een onverdeeld dividend van f.337 (f. 13.132) op nieuwe rekening kan worden gebracht. AMSTER*. AMSCHE DROOGDOK MAATSCHAPPIJ. Uit het jaarverslag blijkt dat er een verlies is van f. 132.638 (v. j. f. 195.380); EERSTE KAMER. VERSCHILLENDE ONTWERPEN. De Kamer behandelde eerst de volgen de wetsontwerpen, die zonder debat of stemming werden aangenomen: 1. Intrekking van artikel 5 van de wet van 25 April 1879. 2. Wijziging van de wet van 22 Dec. 1919, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 8 April 1932. houdende machtiging tot het van Rijkswege garandeeren van de geld- leeningen ten behoeve van de stichting en inrichting van de gebouwen van gesub sidieerde bijzondere scholen voor nijver heids- en handelsonderwijs. 3. Ultkeering van dividend- en tan tièmebelasting aan de overzeesche ge westen. 4. Wijziging van het zevende Hoofd stuk B der Rijksbegrooting (departement van Financiën) voor 1935 (garantie-voor- schotten aan exporteurs naar Duitsch- land). 5 Wijziging van de tariefwet 1924 en afwijking van de wet van 17 Mei 1934 be treffende instelling, afschaffing, verhoo ging of verlaging van invoerrecht op kor ten termijn. 6. Wijziging der Ongevallenwet 1921. 7 Wijziging van art. 20 der invalidi teitswet. 8. Wijziging en aanvulling van de kies wet, de provinciale wet en de gemeentewet 9. Vervallen van art. 1416. tweede lid, van het Burgerlijk Wetboek. HET ONTWERP INZAKE DE ONDERNEMERS-OVEREENKOMSTEN. Nadat over het wetsontwerp tot verbin dend- en onverbindend-verklaren van on dernemers-overeenkomsten stroomen inkt zijn verschreven en langdurige debatten gevoerd, ook ln de Tweede Kamer, kwam het gisteren in den Senaat aan de orde. Het lag voor de hand, dat de gevoerde discussie zich hier zou herhalen. Het is nu eenmaal een soort handicap van de Eerste Kamer, dat de resultaten van hun arbeid gewoonlijk met meer be langstelling worden tegemoetgezien dan. de debatten, zelfs als het belangTijke wets ontwerpen betreft, omdat gelijk gezegd het gesproken woord toch niets nieuws meer kan opleveren. En zoo was het ook thans met het ontwerp inzake de onder nemers-overeenkomsten. Er is dan ook geen aanleiding over de discussies veel te schrijven, aangezien hier hetzelfde leger van soldaten parade hield, als „aan de overzijde van het Binnenhof", met andere woorden dezelfde beschouwingen werden vernomen, niet alleen pro en contra, maar ook wat de nuances betreft tusschen de voor- en tegenstanders onderling. De sociaal-demoeraat Wibaut, die het debat opende, heeft een zeer gematigd pro-betoog gehouden, door uitvoerige historisch-economische beschouwingen voorafgegaan. Hij verdedigde het ontwerp, maar was natuurlijk van oordeel dat het volstrekt niet voldoende was en de staat dieper zou moeten ingrijpen dan hier ge beurt, om iets van belang te bereiken. Ook de vrijzinnig-democraat van Embden en de katholiek de Bruijn waren voorstan ders, zij het dan ook dat de klank van hun geluid ietwat van dat des heeren Wibauts verschilde. In de gegeven omstan digheden zoo betoogden zij is de Staat bevoegd en verplicht om in te grij pen, om te trachten economische orde te scheppen daar waar deze vrijwillig niet tot stand komt en om onwillige onderne mers te dwingen tot gemeenschappelijke handelingen en tot samenwerking. Hiertegen vuurden tegenstanders als de heeren van de Bergen, Knottenbelt en Pollema een mitrailleur-salvo van bezwa ren af. Eerstgenoemde ontkende, dat het ont werp practisch noodig en noodzakelijk zou zijn. Indien er op ondernemers-gebied al j misbruiken worden begaan maar de af gevaardigde zag ze niet dan zijn ze toch geenszins van dien aard. dat dit be langrijke ingrijpen door den wetgever wordt gerechtvaardigd. Zelfs als crisis product achtte de heer van den Bergen het niet te aanvaarden. Hij zag er een on verdedigbare aantasting in van de con tracts- en bedrijfsvrijheid en stelde zich op het standpunt, dat de ondernemers vrijwillig bereid zijn het werkelijk-noodige te doen. De heer Knottenbelt vulde dit betoog aan met een uiteenzetting van het liberale standpunt. Hij ontkende dat de liberalen in hun verzet tegen het ontwerp zich aan individualisme te buiten gaan; de Staat moet echter de economische vrij - heden zoo ver mogelijk eerbiedigen en alleen ingrijpen, wanneer dit strikt-onaf- wendbaar is. en dat is volgens hem hier niet het geval. Voorts vindt er door dit ontwerp een veel te krasse delegatie van macht plaats. Bij den christelijk-historischen heer Pollema vonden deze bezwaren weerklank en hij stelde ze ook op zijn wijze in het licht. Een dergelijke poging om structuur veranderingen aan te brengen door mid del van de wet, keurde hij af, en te meer, waar het productie-stelsel en de contract vrijheid er door worden geschaad. Vandaag spreekt de Minister HAGENAAR. H. B. te L. Het nest opzoeken en met kokend water uitroeien. C. A. R. te L. Leiden, Hoornbrug, Delft, Den Hoorn, Schipluiden. Maassluis, Rozenburgsche Veer. Brielsche Veer, Brielfe, Oostvoorne. Rockanje. Totaal 58.2 K.M, Kosten Brielsche veer 60 ct. per auto en. 12</i ct. per persoon. Kosten Rozenburg sche veer Idem.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9