4 A Emanyll Tandpasta KOOS KOEN PÜZZLE Zakeiiletders! LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 23 Mei 1935 LAND- EN TUINBOUW Neem 'n AKKERTJE KERK- EN SCHOOLNIEUWS. 1.250.- BUITENLAND. R EC LAME CONGRES AGENDA. Zij en hfj Zij aan zij Op de kei. Maar hij er niet brj STEUN AAN PLUIMVEE-FOK BE DRIJVEN 'Vragen van het Tweede Kamerlid Van Rappard. De heer Van Rappard heeft den minis ter van economische zaken de volgende vragen gesteld: 1 Is de minister van meening. dat ter verbetering van den pluim/veestapel de instandhouding van een goed fokkerij- wezen noodzakelijk is? 2. Is het den minister bekend, dat de fokkeryen, die reeds vóór de instelling der teeltregeling moeilijke jare" achter den rug hadden, in het nu geëindigde broed- seizoen-1935 onvoldoenden afzet hebben gevonden voor haar producten 'ééndags- kuikens en broedelereni en Zulks tegen prüzen. welke niet in staat waren de on kosten der fokbedrijven te dekken, zoodat vele der krachtens de teeltregeling erkende fokkerijen met ondergang worden bedreigd, althans niet in staat zullen zyn haar bedrijf voort te zetten met inachtneming der eischen, die aan een goed-geleid fok- bedrljf moeten worden gesteld? 3. Is de minister, bij bevestigende beant woording van vraag 1, niet van oordeel, dat een financieele steun aan de fokbe drijven moet worden verleend, ter voor koming, dat met het fokkerywezen de teeltregeling voor de pluimveehouderij in gevaar zal worden gebracht? 4. Zoo ja, is dan de minister voorne mens financieelen steun aan de erkende fokbedryven te verleenen op zoodanigen grondslag, dat een bedrag per in 1934 goed gekeurde fotohen of -haan aan de bedrij ven zal worden toegekend en zoo spoedig mogeiyk zal worden uitgekeerd? 5. Zoo neen, welke overwegingen ver zetten zich tegen zoodanigen vorm van steunverleemng waarmede indien f. 1.30 per goedgekeurd fokdier zou worden toe gekend, geiyk door het Bestuur der Alge- meene Nederlandsche Pluimveeteelt-Veree- niging (A. N. P. V.) als noodzakehjk wordt berekend een bedrag van omstreeks f. 260.000 gemoeid zoude zyn? 6. Indien de minister van meening mocht zyn. dat een andere wtize van steunverleening de voorkeur verdient, in welken vorm stelt hy zich dan voor daar toe over te gaan? CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Voordracht van prof. dr. Van Veldhuizen over „Rondgang op den akker." In de gistermiddag te Utrecht voortge zette vergadering van den Chr. Boeren- en Tuindersbond werd na heropening door den tweeden voorzitter het woord ver leend aan den heer dr. Winterman, als vertegenwoordiger van den Minister van Economische Zaken. In zeer waardeerende woorden gaf spr. uiting aan het genoe gen waarmee hy de ochtendvergadering heeft bygewoond en waarvan het hem een genoegen zal zyn verslag uit te brengen aan den minister en den Secretaris-Gene raal van den Landbouw. Hierna was het woord aan prof. dr. A. van Veldhuizen over „Rondgang op den akker." Als vertegenwoordiger van de Chr. His torische Kamerfractie werd het woord ge voerd door den heer Snoek Henkemans, die in deze kwaliteit met den heer Bak ker deze vergadering by woonde. Zyn frac tie wenscht aan den Chr. Boeren- en Tuindersbond onder Gods zegen nog een veeljarig nuttig bestaan. Inzonderheid in dezen tyd die voor den landbouw zoo uitermate moeiiyk is, is het van groot be lang dat ook zooals by den Christeiyke Land- en Tuinbouwbond steeds het geval is het algemeen belang van ons geheele volk in het oog wordt gehouden. De heer Smeenk sprak nair.r s de Anti- Rev. Kamerfractie. In den persoon van den tweeden voorzitter van den Chr. Boeren en Tuindersbond, den heer Chr. v. d. Heuvel heeft deze fractie een zeer nauw contact met den bond. Ook de heer Smeenk, even als zyn voorgangers, wyst op de nood zaak om ln de behartiging der agrarische belangen niet eenzijdig te zyn. Juist ook de heer v. d. Heuvel aldus spr. dankt in de Tweede Kamer zyn invloed aan het steeds opkomen voor het werkelyk natio nale belang. Spr. bepleit een zoo moge- lyk nauwe samenwerking tusschen de verschillende Christelyke sociale organi saties Aan die samenwerking heeft onze tyd behoefte als nooit te voren. Door den heer v. d. Heuvel werd aan het eind van deze vergadering een kort slotwoord gesproken. Zoowel de vergade ring van Dinsdag als die van Woensdag meent spr. volkomen geslaagd te mogen noemen Een krachtig beroep doet spr. od allen om het beginsel van den C.B.T.B. steeds dieper te doen doorwerken. Door prof. dr. van Veldhuizen werd hierna voorgegaan in dankgebed. RECLAME- 4853 BOND VAN VARKENSHANDELAREN. Algemeene vergadering te Leeuwarden. Te Leeuwarden werd de jaarlyksche vergadering van den Nederl Bond van Varkenshandelaren gehouden. Nadat namens de Noordelyke afdee- lingen een begroetingswoord was gespro ken. opende de voorzitter, de heer J. Turksma van Leeuwarden, de zeer druk bezochte byeenkomst. De bond telt 1348 leden of 272 minder dan het vorig jaar. aldus het jaarverslag. De rekening over het afgeloopen boek jaar sluitende ln ontvangsten en uitgaven met f.6642 (batig saldo f.951) werd goed gekeurd De begrooting voor 1935 werd vastgesteld op f. 5600 in ontvangsten en uitgaaf en een nadeelig slot var f. 275. De periodiek aftredende hoofdbestuurs leden werden by acclamatie herkozen. Besloten is een telegram van hulde aan de Koningin te zenden. De Noordelüke afdeeling had een voor stel ingediend, de wenschelykheid beplei tend van een scherper scheidingslyn bij het afgeven van de kaart tot erkenning als varkenshandelaar. Na een toelichting van den voorzitter, den heer J. Turksma te Leeuwarden, werd deze zaak aan het bestuur overgelaten. De heer T. Cuiper, hoofdredacteur van de Vee- en Vleeschhandel hield een rede bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid enx. NED HERV KERK. Beroepen: Te Westbroek, J. Bakker te Veenendaal. Te Roodeschool G. L. Bou- man, evang. pred. te Winschoten. REM. BROEDERSCHAP. Aangenomen: Naar Gouda, J. Nienhuls te Nieuwkoop. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Ryssen J. Fraanje te Barneveld. o ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE DER NED. HERV. KERK. De voorjaarszitting. In de gisteren te 's-Gravenhage voort gezette voorjaarszitting van de Algemeene Synodale Commissie werd allereerst het rapport van de commissie voor de staten er. afschriften van kosten verder afge handeld. De toepassing van het 4de tucht middel op een predikant, toegepast door het betrokken Prov. kerkbestuur, maakte daarby mede een onderwerp van bespre king uit. Hierna kwamen ter tafel de voorstellen en adviezen van de commissie van rapport over de quotisatie, bestaande uit de predi kanten ds. F. Tammens van Oostwold en ds. L. S. v. Zwet van Almelo. Een en ander gaat naar de Synode ter beslissing. Een schrijven v. d. kerkeraad van Sneek ln betrekking tot de vernietiging van pro ducten zal eveneens aan de Synode worden doorgezonden. Aangenomen voor kennisgeving werd een schrijven van prof. dr. A. Keiler te Genève over het oecumenisch seminarium te Ge nève. Ook dit jaar zal weer een curus voor studenten, predikanten en jonge docenten .worden gegeven De uitnoodiging van de Presbyterian Alliance tot bijwoning van een in Sept. as. te houden conferentie in Tsjecho-Slowa- kye zal worden doorgezonden om advies r.aar de commissie voor de buitenlandsche kerken. De ingekomen ontslagname van ds. D. Eilerts de Haan als lid van den Raad van Beheer en van de Commissie voor Diaco nale armenzorg, zulks om redenen van ge zondheid, zal aan de Synode worden door gezonden. De vergadering nam voorts kennis van de ingekomen missives van de kerkeraden van Amsterdam, 's-Gravenhage en Rot terdam inzake het groote-stads-probleem. Afgewezen werd een verzoek van een predikant-beheerder der pastorie-goederen om voor rekening der kerk te mogen pro- cedeeren. Nadat de vergadering zich had bezigge houden met een verzoek van een gods- dienstonderwyzer om cassatie van een be sluit in hooger beroep van een classicaal bestuur, verdaagde de president de verga dering tot hedenmorgen 10 uur. RECLAME- De eenige tandpasta die Uw tanden de email- glans teruggeeft en blijvend doet behouden. Emanyll Crème Emanyll Vanishing Cream Eau de Cologne Emanyll Vraagt de bij Uw winkelier. Hootdprijs 4730 over de vraag: Is er nog toekomst voor den varkenshandelaar? Een voorstel van de Noordelyke afdee ling om bij de regeering aan te dringen op verhooging van de steunnormen voor gedupeerde varkenshandelaren en op een eventueel geheel nieuwe regeling werd in handen van het bestuur gesteld, nadat de voorzitter dit diligent had verklaard en zijn scherpste afkeuring over de bestaan de regeling had uitgesproken. Tevens werd echter besloten een telegram aan den minister van economische zaken te richten om op de urgentie van een ver betering te wijzen. Op voorstel van de Westeiyke afdeeling werd besloten dat de bond een krachtige actie zal blijven voeren tot het verkrijgen van een vryen varkenshandel voor de blnnenlandsche behoefte en voor de export Dr. J. Tobi uit Den Haag heeft een inleiding gehouden over het onderwerp „Wat beteekent ordening en saneering in het bedrijfsleven en hoe kan men ze bereiken?" Op advies van den rechtskundigen advi seur van den bond, mr. dr. J P. Hoog land, te Leeuwarden, is een resolutie aan genomen. waarin de vergadering uit spreekt dat het dringend noodzakelijk is, dat de wet op de openbare middelen van vervoer aldus gewijzigd wordt, dat voortaan vrij zal zyn het vervoer van per sonen, die behulpzaam zijn bil het laden en lossen, toezicht houden op ae lading of eigenaar zyn van de lading. Deze resolutie zal ter kennis worden gebracht van den minister van water staat. Nadat nog een aantal wenschen om trent verlaging van marktrechten, con sumptie-prijzen op markten enz., in resoluties waren neergelegd, en de heer Peetoom te Hoom een opwekkend woord had gesproken, werd de vergadering gesloten. (N. R. Crt.). DE ALGEMEENE TOESTAND. Hitier door Engeland beantwoord. De ontvangst van Hitler's rede is, als wy ons gedacht hebben: in Duitschland hlmmelhoch jauchzend, ten bewyze waar van wy' citeeren uit Rosenberg's meening in de „Völkischer Beobachter". Hy is van oordeel, dat zich aan de strenge logica van den Führer niemand kan onttrekken, die het eeriyk meent met verdragen en aangegane verplichtingen en die den vasten wil heeft de mensch- heid te bewaren voor een tweede ca tastrofe. De toekomst zal bewyzen of andere volken leiders hebben, die biyk geven van verantwoordelUkheidsgevoel tegenover hun land en geheel Europa. Door den mond van den Führer heeft geheel Duitschland gesproken. De mannen, die moeten ant woorden, zullen voor de tegenwoordige en komende generatie de verantwoordeiyk- heid voor hun houding dragen Met een gerust geweten wacht het Duitsche volk dit antwoord af in de overtuiging, dat het niet anders kon handelen dan de Führer heeft gezegd De Engelsche meening is zeer verdeeld, zooals gisteren reeds bleek, de Fransche deze, dat er niets nieuws is gezegd. De Intransigeant schryft nog. dat Hitier beweert, dat de Entente den oorlog voorbereidt. Volgens zyn opvatting schynt het, dat wanneer verscheidene volkeren de verplichtingen op zich nemen zich aaneen te sluiten tegen een eventueelen aanval, dit geschiedt uit een oorlogs- zuchtlgen geest. Hitler is vóór de locall— seerlng der conflicten, dwz. men moet het aan den aanvaller overlaten, af te rekenen met zyn slachtoffers. Uit Hitler's rede biykt. dat Duitschland zich mach teloos voelt tegenover een Europeesche coalitie, doch de zekerheid zou willen heb ben iedere isoleering door de teenstan ders uit den weg te ruimen. Dat weet thans geheel Europa en daarom sluit het zich juist aaneen. In Italië ziet men inzake de vraagstuk ken van het Oosten en- het Donaupact slechts zwarte schaduwen In Hitler's rede. Intusschen ls het eerste offtcleele ant woord nu ook gekomen: Baldwin heeft ln het Engelse Cc Lagerhuis men zie het 3e blad b(i de indiening van de voor stellen tot uitbreiding der luchtmacht op Hitler's rede gereageerd. Hy heeft dit zeer diplomatiek gedaan. Hy heeft uit Hitler's rede feitelijk slechts gehaald de passages Inzake de luchtkwestie en kon in dit op zicht eenige hoop uiten dat alsnog moge- lUk zou zyn om tot een algeheele regeling te komen. Wat die regeling echter prac- tisch te beteekenen heeft, komt meer naar voren uit hetgeen lord Londonderry zeide ln het Hoogerhuis dan uit Baldwin's rede. Deze deelde n.l. mede. dat het nieuwe regeeringsplan voorziet, dat Engeland 1500 frontvüegtuigen zal hebben tegen 31 Maart 1937. hetgeen een vermeerdering van 920 toestellen beteekent. Het zal 2500 nieuwe bestuurders hebben en de andere effec tieven der luchtmacht zullen met 20.000 man vermeerderd waden 71 nieuwe eskaders voor de verdediging van het moederland zullen aldus ln den loop van dit ?n het volgende financieele Jaar gevormd worden ln plaats der 22, die in het huidige program voorzien waren. Dit jaar zullen 12 a 1300 nieuwe be stuurders getraind worden en honderden officieren en manschappen die de mili taire luchtvaart verlaten hebben, zullen onder de waoens blyven. Dat spreekt nuchtere taal. In woorden zeer tegemoetkomend, voert Engeland dus in feite de ouderwetsche gewapeningspolitiek! ■En Frankrijk wil zün bewapeningspro gram ook al weer bespoedigen.... RECLAME- 4887 BELGIE. De mUnstaking in de Borincge. In de streek van Charleroi wordt thans gestaakt in 26 van de 59 mynen, d.i. door 10 a 12.000 van de 36.000 mynwerkers. By het ontruimen van schacht 3 van de „carabiniers-myn" te Chatelet zyn 15 mynwerkers, toen de nujn door manschap pen van de rijkswacht werd omsingeld, er in geslaagd langs een anderen kant te ontsnappen, d.w.z. door een luchttoevoer koker zijn zij in de myn afgedaald. Zij helaben besloten niet te zullen eten of de mijn te verlaten aleer hun kameraden volledige voldoening zal zyn geschonken De overige bezette mynen zyn alle ont ruimd. FRANKRIJK. Flandin's program. De werkzaamheden van het parlement zullen op 28 Mei a.s. worden hervat. Reeds in de eerste zitting wil de minister-presi dent Flandin het program uiteenzetten, dat hij aan het parlement zal voorleggen ter voltooiing van de taak, welke hy in November j.l. heeft aanvaard. OnmlddelUjk zal de ratificatie gevraagd worden van het in April genomen besluit, om de helft, van het troepen-contingent, dat naar huls zou kunnen gaan, onder de wapens te houden. Voorts zal hy mededeelen, dat binnen korten termyn góedkeuring zal worden ge vraagd voor een nieuw gedeelte der mili taire credieten, ten einde de reeds getrof fen maatregelen ter versterking van de bewapening aan te vullen. De plannen tot herstel van het begroo- tlngsevenwlcht zyn nog niet geheel gereed en zullen vermoedeiyk eerst na Pinksteren aan de orde komen. De debatten daarover zouden op 15 Juni beginnen. Om lang durige discussies te vermyden zal Flandin een procedure voorstellen, welke aan de regeering uitgebreider bevoegdheden geeft, dan die waarover Doumergue beschikte. ENGELAND. Tusschentijdschc verkiezing. By de tusschentydsche verkiezing te AOerdeen-Zuid is Sir Douglas Thomson, de conservatieve regeeringscandidaat, ge kozen met 20925 stemmen tegen 1076U op Dim- den arbeiderscpndidaat. In 1931 had 3'" F. C. Thomson. Sir Douglas' voor ganger, een meerderheid van 27.361 stem men, in 1929 van 7684 stemmen. ooudt 31 Mei a.s. vrij voor het E NEDERLANDSCHE te Gouda. ONDERWERPEN: 1. Dagbladen en hun recla mewaarde door Ir. A. HELDRING, Dir. Algem. Handelsblad, Amsterdam. 2. Recla me-effect en onderbewustzijn door HAN G. D. COPPENS, Dir. Coppens' Advies-Bur., Amsterdam. Nadere inlichtingen - ook niet-leden kunnen deelnemen - GENOOTSCHAP VOOR RECLAME Keizersgracht 28-34 Amsterdam-C. - Tel. 42428 DUITSCHLAND. De weermacht-wet Weer kloosterzusters veroordeeld. Generaal van Relchenau, de leider van het weermacht-bureau in het ryksmlnl- sterie van Oorlog, heeft gisteren ln een persconferentie gesproken over de betee- kenls van de nieuwe dienstplichtwet. De generaal besprak de verschillende artikelen der wet en zelde o.a. dat naast de lang-dienende onderofficieren vrywll- llgers ln het leger kunnen worden ver plicht tot nog een Jaar dienst, by de ma rine en de luchtvloot tot ln totaal vier jaar dienst. Het vlootpersoneel en de vlle- gergroepen zullen uitsluitend worden aan gevuld met langer dienende vrywilllgers. De voorschriften over de positie der niet-ariërs zyn opgesteld volgens de be ginselen van Hitier. Arische afstamming is in beginsel voorwaarde voor vervulling van dienstplicht, maar er kunnen uitzon deringen worden gemaakt, te beslissen door onderzoekingscommissies; zy zullen te werk gaan volgens richtlynen opge steld door de ministers van Binnenland- sche Zaken en Oorlog. Deze richtsnoeren zullen waarschyniyk zoo zyn, dat niet- ariërs en personen, die met nlet-arische vrouwen zyn getrouwd, by vrywillige aan melding tot den actieven dienst worden toegelaten, indien zy In verband met hun activiteit tot dusver, den persoonhjken totaal-Indruk der commissie en hun po litieke betrouwbaarheid geschikt worden bevonden. Tot den actieven dienst worden echter geen personen van zuiver Joodsch ras toe gelaten. Alle niet-ariërs moeten zich even wel voor den dienst aanmelden. Als zy worden toegelaten, kunnen zy geen rang bekleeden; een regeling dezer kwestie in geval van oorlog heeft Hitier zich voor behouden Onderofficieren en manschappen kun nen na het verlaten van dienst worden opgeleid tot reserve-officieren. In 1935 worden de lichtingen 1913 en 1914 gekeurd en de lichting 1914 opge roepen. De lichting 1915 staat na de keu ring ter beschikking van den arbeids dienst. Voor Oost-Pruisen wordt bovendien nog de lichting 1910 ter vervulling van den dienst gekeurd en opgeroepen. De lichtin gen 1910 tot 1913 kunnen by aanmelding vrywilligen dienst vervullen, maar keu ring en oproeping kunnen niet geschie den; later zullen zy wellicht een korten oefentyd moeten doormaken. Het Berlynsche snelschepengerecht heeft de 56-jarige zuster Neophytia, in de we reld Maria Menke. wegens herhaald de viezenvergrijp veroordeeld tot 5 jaar tuchthuis, 5 jaar eerverlies en 121.000 R.M. boete. In plaats van de boete treedt by niet-betaling een verdere tuchthuis straf van 12 maanden en 2 dagen. Zuster Englatia, ln de wereld Dohm ge naamd. werd wegens medeplichtigheid veroordeeld tot 10 maanden gevangenis en 1000 R.M. boete. Voor beide veroordeel den wordt 2 maanden voorarrest ln min dering gebracht. Voorts werd bevel gege ven tot confiscatie van 190.000 R.M. Hier voor staat borg de „Genossenschaft der Cellitinnen nach der Regel des heiligen Augustinus in Koeln e.V.". Zuster Englatia zal vrygesteld worden van verder arrest, wanneer een cautie van 5000 R.M. wordt gestort. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt's veto - Het Huis van Afgevaardigden wykt niet. Roosevelt heeft gisteren dan persoonlyk aan de beide vereenigde Huizen van het Parlement de redenen uiteengezet van zyn veto tegen het wetsvoorstel van Pat man. De verhooging van het tegenwoordige tekort met 2200 mlllioen, dollar, zeide Roosevelt, zou de Ver. Staten niet tot bankroet brengen, maar per slot van reke ning zal er geen enkele waarborg over blijven, indien wij een politiek gaan voe ren, die hierin bestaat, dat wy toegeven aan alle groepen, die het Congres kun nen dwingen om haar byzondere eischen te overwegen. Roosevelt wees er op, dat er reeds 7800 millioen dollar zyn uitgegeven voor de ex-soldaten tot het einde van het laatste belastingjaar, afgezien van de bedragen, die zij ontvangen hebben bij wyze van gewonen steün. Roosevelt zeide voorts, dat indien de Vrijdag. Prediker: Spr. ds. Rustige van Leerdam. 7'/» uur nam. Zaterdag. Stadszaal: Demonstratie E. H. B o 8 uur nam. DAGELIJKS. Nut van 't Algemeen (Steenschupr)-1 Poppententoonstelllng. 210 uur nam. Den Haag (Scala): Revue „Met vla en wimpel". 8 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater Stationsweg 8 uur nam. I „De vluchteling uit Chicago." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uot. I Trianon Theater Breestraat, 8 uur nam. I „De duivel ls een Vrouw." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. I Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. nm. I „King Kong." Zondagnam 4 uur en 8 uur. j Lldo-Theater Steenstraat 39. 8'/« u. nam. I „Amok." 1 Woensdag- en Zaterdagnam. 2'/i uur. Zondag nam. 2 uur. 4>/i uur en 8 u. 15, DIVERSEN. Woensdag Inst, v. Praeventleve Geneer- kunde 'Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halfdrle tot halfvler. Inenting tegen dlphterie 45 uur nam. Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge-V' neeskunde. Consultatiebureau voor Alco-fl bolisten. 7 uur nam. Vrydags: Inst. v. Praeventleve Genees-1 kunde. Consultatiebureau voor Beroeps-1 keuze. 45 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 is dag en I nacht geopend voor leden v. n. ziekenfonds! „Tot Hulp der Menschheld", echter raai nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen toor| spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst tel apotheken wordt van Maandag 20 tot ea| met Zondag 26 Mei a.s. waargenomen dot de apotheken: M. Boekwi.it Vischmarktl,^»i telef. 552 en C. van Zyp Wilhelmlnapsil^^ 8. Oegstgeest, telef. 274. Hmtu.ü voorstellen van Patman tot wet worden, deze er toe zullen lelden, dat een niet td controleeren prysnlveau zal ontstaan eoi dat de waarde van de besparingen er door zal worden verstoord. Van de grootste beteekenls is, dat wy niet toegeven aan een gevoel van medeleven met een enken groep of klasse der bevolking. Een poli tiek waarby aan de verlangens van iedere groep zal worden voldaan, wil zeggen, oat het beginsel van de regeering „door en voor alle deelen van het AmerikaanscM volk" wordt opgegeven en dat daarvoor in de plaats een regeering van „door en voor politieke dwang van de zyde der over heid" in de plaats treedt, wy kunnen ons alles veroorloven, wat wy noodig hebben, maar wy kunnen ons niet alles veroorlo ven, wat wy willen hebben. Ik vraag uw speciale aandacht voor nei feit, dat alleen reeds van het standpuni uit van handhaving van de credietwaar- digheid van de Ver. Staten het absoluui onjuist standpunt van het Congres extra belastingen voor extra uitgaven te reser veeren op zichzelf reeds het verwerpen van de wet zou rechtvaardigen. Een on gecontroleerde inflatie en de verstoring van het prijspeil kan niet worden ve™®; den indien de bankblljettenpers aan n« werk wordt gezet, wanneer zich toevaiu, een omstandigheid als de oud-strijders- uitkeering voordoet. De voorlezing van de veto-boodscnap door Roosevelt beteekende voor Wasnins- ton een sensatie. In totaal -waren 5uuu| toegangskaarten voor de publieke tribun aangevraagd, terwyi slechts 550 plaat-se beschikbaar zyn. De crimineele politie had uitvoerigs maatregelen genomen. M Het Huis van Afgevaardigden nee niettemin met 322 stemmen tegen 98 ne veto van Roosevelt tegen het wetson werp Patman terzyde gesteld en het voo stel aldus opnieuw aangenomen. t,j| De beslissing is nu aan den Senaa-j Deze zal hedenmorgen stemmen, een dubbeltje op zyn kant... Het PORTUGAL. Vele arrestaties verricht. Tal van arrestaties hebben had, w.o. vyf officieren en vijfhonoew man van de vloot. Zy worden van coma l nlstische propaganda beschuldigd en meesten van hen zyn pas opgekomen cruten uit de beschaafde klasse. Volgens de officieele lezing te is er aan een gevaarlyke beweging een I ingedrukt. hetft| De geheime Portugeesche P°lltlec-.nje I brieven onderschept, die van naar bi» uitgeweken politieke revolutionnau™ komstlg zouden zyn.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6