BLACK-BOy LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 23 Mei 193; PRUIMTABAK TELEGRAMMEN. FEESTVERG ADERING „DE PRINCEVLAG". Diverse sprekers. De jeugdvendels der Ver. ..De Princevlag hebben gisteren een feestvergadering ge houden Zij waren in zeer grooten getale aanwezig. De vergadering werd door den algemeenen commandant geopend, die allen hartelijk welkom heette voor deze opkomst, waarna staande het Wilhelmus werd aangeheven. Hierna werd een refe raat geleverd door den adj. Ie klasse den heer J. Immink, ..Waarom lid der Prlnce vlag'1. Spr bracht o.a. naar voren, dat men als Prinsgezinden. de aloude histo rische „Oran)e-blanje-bleu"-vlag nimmer uit het oog moet verliezen, dat men trotsch op deze vlag moet zijn, natuurlijk ook op onze natievlag: het ..Rood, Wit en Biauw", die als zoodanig met eere gevoerd is op alle zeeën gaarne gezien bij ver schillende feestelijke gelegenheden en met eere ontvangen, in alle havens van alle landen. Maar juist onder het „Oranje. Blanje. Bleu", is het geweest, dat Prins Willem van Oranje zoowel de geloofsvrij heid. als de volksvrijheid bevochten heeft. Hij is de grondlegger onzer volksvrijheid In den breede stond spr. hierbij stil. waar na hem een hartelijk applaus ten deel viel Als tweede spreker trad op de alg com mandant. de heer A. Scheele. die een rede uitsprak over ..De grondslag en de beteekenis der „Prlncevlag" Spr kor. zich volkomen aansluiten bij de woorden geuit door den vorigen spreker en gaf hierna een uiteenzetting tusschen het verschil van onze Natievlag en de Prince- vlag. Spr memoreerde o.a dat hij eén dezer dagen een onderhoud heeft gehad met den directeur van het Maritiem- en Oudheidkundig Museum te Amsterdam, waar hij zijn bijzondere aandacht heeft besteed aan de teksten der vóór 1850 af gekondigde proclamaties, bemiddelings voorstellen etc. In deze dikwijls zeer breed voerige acten. waarin herhaaldelijk alle grieven van Spaansche zijde tegen den Prins en de Staten van Holland en Zee land etc te berde worden gebracht, de Pacificatie van Gent inclusief, komt niet de minste aanwijzing voor, dat de Prins door het instellen van een van het Bour gondische Huis onafhankelijke .Natievlag, tot een onmiskenbare afscheurings daad dus zou zijn overgegaan „Wij willen ons zélf blijven", heeft onze Ko ningin gezegd. En terecht, dat willen wij ook. Waarom wil tegenwoordig het tijds gewricht niets meer van doen hebben met de aloude Princevlag? Het verloochent hierdoor zijn historie. Het is als een epi demie Moet deze epidemie nu ook onze trouwe vlag aantasten; in de roes van een omwenteling wil men met het naaste verleden niets meer te maken hebben, wendt zich daar met afkeer van af en drukt dit uit, door zijn oude vlag weg te werpen en een nieuwe en andere vlag in top te hijschen. Een volk, dat zijn verleden wil verloochenen, verandert van vlag Maar ook een volk. dat van vlag veran dert, verloochent zijn verleden. Neen .wij zullen, met Gods hulp nooit onze vlag laten veranderen. Die vlag zij ons het symbool van de rustige zelfbewuste vaste lijn, langs welke door vele eeuwen heen. ons volk voortgaat op zijn weg door de branding der wereldgebeurtenissen. Met een variant op den bekenden gezangregel riep spr allen toe; „Een vaste Burg zij onze vlag". Hierna werd het lied der ..Princevlag" staande gezongen. Het verdere gedeelte van den avond werd opgeluisterd door de muziekband der „Princevlag", die voor deze eerste keer heel aardig voor den dag kwam De secretaris der Ver ..de Princevlag". de heer K. Cebol. spoorde allen aan tot nauwgezetheid, noesten vlijt, solidariteit. Dan pas kunnen wij iets bereiken ln het belang der Vereeniging Aan de Ver. „de Princevlag" en aan den heer Cebol werd hierop door den heer N. v. Valderen een eigengemaakte medaiUekast aangeboden, hetgeen met eenige ceremonie gepaard ging. Hierna werden ververschlngen aange boden. Onder de vele samenspraken en voordrachten. oogstte in het bijzonder veel succes, de heer K. Blansjaar. die de bananenkoopman voorstelde De vendels konden weer 12 nieuwe leden Inboeken, een gunstig resultaat! Nadat de nieuwe leden waren geïnstal leerd. ging men over tot het afnemen van de belofte van trouw Te ongeveer half 12 sloot de commandant onder dank voor aller medewerking, deze bijeenkomst. o- HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Chemische Fabriek van Simplesite Pro ducten. Lammeschansweg 10, Leiden De opgave ingeschreven op 12 Februari 1935, waarbij J. Kleine opgave deed geen ver dere samenwerking met den mede-ven- noot J. J. Strotmann te wenschen en de vennootschap als ontbonden te beschou wen, ls overeenkomstig art. 20 lid 1 der Handelsregisterwet op last van den Kan tonrechter doorgehaald. N.V. Algemeene Brandstoffenhandel „Leiden". Haagweg 15. Leiden. Vest. fll.: Leiden, Hansenstraat 73 o/d naam: Carl Brandse dd. 1 Mei 1935 Volmacht ver leend aan: P. van der Made. Leiden, iBe perkende Bepalingen I. Procuratie verleend aan: H Aukes, Leiden. (Beperkende Be palingen i J. B. Wesselingh, Oldenbarneveltstraat 35 Leiden Comestibles. Uittr Eigenaar: J B. Wesselingh. dd. 1 April 1935. Wijz. handelsn in: P. v. d. Hoeven N.V Dakpannen- en Kleiwarenfabrie- ken voorheen D. van Oordt en Co Wou- brugscheweg 10. Alphen a. d. Rijn. Uit tredend commissaris: J. C van Eek. Rijs wijk. Nieuwe Dir.: J. P Abbinga. Alphen a. d. Rijn. o Blijkens het jaarverslag 1934 zijn uit het Carnegie Heldenfonds voor Nederland wegens betoond moedig gedrag geldelijke belooningen, varieerende van f. 10f. 25 uitgekeerd aan onze stadgencoten J H. Latervecr. B Stikvoort. W. de Mey. P. Kijk-in-de-Vegte. G. van Putten, J. W. Vermeer en J van der Zeeuw. Het betreft hier uitsluitend gevallen van redding van drenkelingen. RECLAME. 4837 Man| Het is zoo taai, zoo sappig! 't Duurt zoo lang en 't smaakt zoo fijn! Toe probeer óok eens zoo'n pruimpje, Maar bedenk 't moet BLACK-BOY zijn. GESAUSDE ZWARE NED. VER. VOOR BAKKERSZONEN. De algemeene jaarvergadering. Bovengenoemde vereeniging heeft giste ren in „Zomerzorg" haar vierde algemeene jaarvergadering gehouden. Als gastvrouwe trad ditmaal op de afdeeling Leiden en Omstreken. Te ongeveer 3 uur heette de voorzitter van de ontvangende afdeeling, de heer A Parlevliet uit Katwijk a Zee. alle aanwezigen in een kort woord hartelijk welkom, terwijl hij zijn groote voldoening uitsprak over de bijzonder goede opkomst; nagenoeg alle afdeelingen waren verte genwoordigd Hierna gaf hij de leiding der vergade ring over aan den voorziter. den heer A. Vonk uit Amersfoort. Deze sprak daarna een openingsrede uit. waarin hij in 't bij zonder welkom heette de heeren dr. A. Boonstra. directeur van het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen, G. Dekker, directeur der Gist- en Spiritus- fabr te Delft. Th Kokee. die dezen middag een lezing zou houden over „Reclame" en den heer C Kuypers uit Leiden, die den Nederlandschen Bakkersbond vertegen woordigde. Hierna werden eenige huishou delijke punten van de agenda afgewikkeld, zooals de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester. Uit beide versla gen bleek, dat de vereeniging in het afge- loopen jaar weer een periode van bloei is begonnen Het batig kassaldo bedroeg rond f. 150.De aftredende hoofdbe stuursleden werden allen herkozen, zoodat het hoofdbestuur thans als volgt ls samen gesteld: A Vonk. Amersfoort, voorzitter. J. Moolenbeek. Utrecht, penningmeester. L. v. Welsem, Deventer. J Bakker. Kromme nie. G. Kuypers, Leiden en B v. d. Beid, Apeldoorn, secretaris. Na een korte pauze kreeg de heer Kohee het woord voor zijn lezing, waarin hij in 't bijzonder den na druk legde op reclame door middel van étaleeren en dan vooral op het lichteffect in de etalages. Op deze lezing volgde een hartelijk applaus waarna de voorzitter den spreker bedankte en tevens dit gedeelte van de vergadering sloot. Met een feest diner werd tenslotte deze heel goed ge slaagde en geanimeerde jaarvergadering besloten. Te ongeveer halfnegen volgde de prijsuitreiking van de nationale vakwed strijden, die aan deze vergadering verbon den waren. De uitslag luidt als volgt: Afdeeling I (bakkerszonen) klasse A (melkbroodi: le pr. E. J. Zegers, Barne- veld: 2de pr C. L den Boer. Hoogvliet (Z.H. i; 3e pr. E. Kluiver. Harderwijk. Diploma's: A. Bloemendal. Diepenveen; J. v. Brummelen, Soest; I. Bogers. Scheve- ningen; B M. Braam. Den Haag. Idem klasse B (waterbrood): 1ste prijs: E J Zegers. Barneveld; 2de pr. J. M. van Mourik, Gorinchem; 3e pr. C. L. den Boer, Hoogvliet (ZH.). Diploma's: L den Boer Jr., Hoogvliet (Z.H.): J. Heersink. Aalten; A Bloemen dal. Diepenveen; J. M. Hoogland. Utrecht. Idem klasse C (tarwebrood): 1ste prijs: B. M. Braam. Den Haag: 2e pr. G. A. Ver duin, Leerdam; 3e pr. M. v. Noort Jr., Leiden. Diploma's: J. M. v. Mourik, Gorinchem; C. L. den Boer, Hoogvliet (Z.H.); A. de Kort, Katwijk a. Zee Idem klasse D (krentenbrood): le prijs: J. Heersink. Aalten; 2e prijs L. den Boer Jr., Hoogvliet (Z.H); 3e pr. E. J. Zegers, Barneveld. Diploma's: J. v. Brummelen. Soest; C. L. den Boer, Hoogvliet (Z.H.). Idem klasse E kleinbroodle pr. E. J. Zegers, Barneveld; 2e pr. Mar. v. Noort Jr.. Leiden: 3e pr F. Voorma. Leiderdorp. Idem klasse F (vrije inzendingen ter opluistering/brood): le pr. Mar. van Noort Jr.. Lelden; 2e pr. H. van Noort, Lelden; 3e pr. G. van Rijn. Abcoude De kampioensprijs in afdeeling I is toe gekend aan E. J Zegers. Barneveld. Afdeeling I en III i Bakkerszonen- en patroons), klasse G (tarwebrood): le pr. E. Kluiver. Harderwijk: 2e pr. P. Haagen. Naarden: 3e pr. A. Haagen, Naarden. Afdeeling II (Bakkerszonen) klasse A (taarten): le pv. A de Kort. Katwijk aan Zee: 2e pr. Jan Molenbeek. Utrecht Diploma's: J. Boonekamp, Katwijk aan Zee; J. A J. van Zomeren. Amersfoort. Idem klasse B (koekjes): le pr. L. van Welsem. Deventer; 2e pr. niet toegekend; Diploma's: A. Vonk. Amersfoort'. J. M. van Mourik. Gorinchem Idem klasse C (koekjes) le pr. L. v. Welsem. Deventer. Diploma. A. de Kort Katwijk a Zee. Idem klasse D (vrije inzendingen ter opluistering'banket)le pr. Jan Moolen beek. Utrecht; 2e pr A. de Kort, Katwijk aan Zee. Diploma: J. M. Hoogland, Utrecht. Afdeeling III (Bakkerspatroons) klasse A imelkbroodi: le pr. L. den Boer, Hoog vliet (Z.H.); 2e pr A. Cloosterman, Nijme gen; 3e pr. G. J Rozendal, Montfoort. Diplomas: W. Stavleu, Rijswijk (Z.H.); O. van Eist. Abcoude Idem klasse B waterbrood) le pr. G. J. Rozendal, Montfoort; 2e pr. W. Steen- huisen, IJmulden: 3e pr. H. H. Dijssel- bloem. Voorhout. Diploma's: L. den Boer, Hoogvliet (Z.H.) A. Cloosterman. Nijmegen; J. C. Hoeyen- bos, Noordeloos. Idem klasse C (tarwebrood): le pr G J. Rozendal, Montfoort; 2e pr. F Mulder SznAssen; 3e pr G. Riemer, Wateringen. Diploma's: C. N. Rodenrijs. Noordwijk; Jac. Verboom, Utrecht. Idem klasse D (krentenbrood): le prijs 'S. I. Faber. Bolswaard; 2e pr. G. West veen, Nieuwersluis; 3e pr. L. den Boer, Hoogvliet (Z.H.i. Diploma's: G. J Rozendal. Montfoort; G. Riemer. Wateringen; F. Mulder Szn., Assen Idem klasse E (kleinbrood): le pr. niet toegekend; 2e pr. H. C. van Noort, Lei; den 3e pr. W. Stavleu, R(jsw(Jk (Z.H.i Afdeelmg IV Bakkerspatroons i klasse A i taarten c le pr niet toegekend; 2e pr. H. van Zanten. Hoek van Holland; 3e pr. W. Stavleu. Rijswijk. Diploma: G. Riemer. Wateringen Idem klasse B (koekjes): le pr. niet toe gekend, 2e pr. G. Riemer. Wateringen. Diploma H. van Zanten, Hoek v. Holl. Idem klasse C koekjes)ln deze klasse zijn geen prijzen toegekend Afdeeling V tafdeelingswedstrijden. uit sluitend voor de afdeelingen, aangesloten bij de Ned Ver. van Bakkerszonen) le pr en wisselschild: afd. Amersfoort; 2e prijs afd. Arnhem Diploma: afd. Deventer. E. H. B. O. Door den Kring Leiden van vereenlglngen mor Eerste Hulp bij ongelukken werd de behoefte gevoeld het publiek vertrouwd te maken met de werkwijze van de aange sloten vereenigingen. teneinde het vertrou wen en de medewerking van omstanders bi) ongevallen te bevorderen. Het beste middel hiertoe Ls wel het pu bliek op directe wij» aanschouwelijk te toonen wat de bedoeling van E. H. B. O. is. Hiertoe zijn plannen ontworpen om ln den vorm van wedstrijden, waarbij een ongeval wordt verondersteld, hetwelk door gediplomeerde E.H.B.O.-ers wordt behan deld. dit doel te bereiken. Zaterdagavond a.s. zal de groote Stads gehoorzaal worden veranderd in een onge valsterrein bij uitstek. 32 groepen, elk bestaande uit 5 perso nen. zoowel dames als heeren, zullen met elkander op vreedzame wijze wedijveren in het aanleggen van verbanden, het ver voeren van patiënten, het spalken van gebroken ledematen en al datgene waarin een E.H.B O.-er bekwaam moet zijn. Speciaal voor deze demonstratie heeft zich een eere-comité gevormd bestaande uit: mr. A. van de Sande Bakhuyzen, bur gemeester dezer gemeente; Prof. Dr. W. F. Suermondt. ftóogleeraar in de Heelkunde aan de Rijks-Universiteit alhier; Dr. H. H. Maas. voorz. van de vereeniging Het Neder- landsche Roode Kuis. afd. Leiden en direc teur van het AcademisMl Ziekenhuis alhier: J. P Gouverneur, burgemeester der ge meente Sassenhelm; W J R. J. M. Keyzer, burgemeester der gemëenten Stompwijk en Veur: M J. E Kwint, burgemeester der ge meente Koudekerk (Z.H.); voorz. der ver. Veilig Verkeer; Mr D. F. Pont. burgemees ter der gemeente Hlllegom E. Vernède, burgemeester der gemeente Voorschoten; Dr S F A. C. M Baron van Wijnbergen, burgemeester der gemeente Llsse: Dr M. D. Horst, directeur Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst alhier en R. J Meyer. Commissaris van Politie alhier. Dat deze „Voorpost van den Dokter" ook in medische kringen belangstelling onder vindt. moge blijken uit de spontaniteit waarmede aohttien artsen op eerste ver zoek gevolg hebben gegven aan de uitnoo- dlglng zitting te nemen in de jury voor deze wedstrijden. EERSTE VOLKSZANGDAG IN HET VAN DER WERFFPARK. Een gelukkige proef. Voor de eerste maal zijn gisteravond ln het v. d. Werffpark ongeveer 1500 kinde ren der zesde klassen van alle Leldsche gewone lagere scholen bijeen geweest, om onder leiding van den heer Geirnaert, leeraar aan de muziekschool voor Toon kunst alhier, een kort programma van liederen te zingen Zulks ging uit van de commissie van het kinderfeest op 31 Aug., aan wie de regeling van een en ander was opgedragen door het Centraal Bureau van den Nederlandschen Volkszangbond, die reeds in meerdere plaatsen dergelijke openbare kinderzangavonden met succes heeft georganiseerd. Tegen zeven uur waren velen aanwezig, om deze uitvoering bij te wonen: het pu bliek bevond zich op een vrij grooten af stand. n.l. op de Steenschuur en de Doeza- straat, hetgeen met het oog op een juiste orde wel een goede regeling geweest zal zijn, doch wij betwijfelen, of daar de zang wel volledig tot zijn recht zal zijn geko men, temeer daar een vrij sterken wind de klank eenigszins deed vervloeien, al fungeerde de hooge muur van het Museum voor Natuurlijke Historie als een goed klankbord Voor de katheder van den dirigent had den diverse autoriteiten plaats genomen, o.a. burgemeester v. d. Sande Bakhuyzen, de voorzitter der commissie van het Kin derfeest de heer Koops, alsmede de leden dier commissie, de heer Boot, voorzitter der pl. Schoolcommissie, de heer Vriend, gemeentelijk schoollnspecteur en rector Reijnen, voorzitter van het R.K. School bestuur. Onder leiding van hun onderwijzers had den de kinderen zich schoolsgewijs opge steld: een leder was vol verwachting hoe deze eerste proefneming, die bij slagen door meerdere gevolgd zal worden, zou uitvallen Aan den heer Geirnaert was de moeilijke taak opgedragen, om na slechts één repetitie, nadat de liederen natuurlijk eerst door de onderwijzers apart waren ingestudeerd dit gezamenlijk ontreden tot een succes op te voeren Hierin is hij ge slaagd: zijn enthousiaste en pittige direc tie vuurde de kinderen aan en al was er dan ook een enkele maal niet een homo- HET ITALIAANSCH-ABESSYNISCH CONFLICT. GENEVE, 23 Mei. (Reuter) De secr.- generaal van den Volkenbond heeft den Raad heden een door Ethiopische delega tie Ingediende memorandum overhandigd, waarin wordt verklaard, dat 't Italiaanseh- Ethiopisch conflict van Wal-Wal nog niet is opgelost, Ethiopië wenscht de door Italië ge- wenschte genoegdoening niet te geven, tenzij na onpartijdig onderzoek gebleken ls, dat Ethiopië ongelijk heeft. Het document sluit met het uitdrukken van de hoop, dat de kwestie langs vreed- zamen weg zal worden opgelost. o EGYPTISCHE VIJF-JAREN-PLAN. KAIRO. 22 Met. (Reuter). Het kabi net heeft besloten een dam te doen bou wen bij het Tsanameer in Abessynië tot- het beheerschen van de wateren van den Blauwen Ntjl. Het besluit maakt deel uit van een vijfjarenplan voor Egypte, waarmede een bedrag van' 35 mllüoen Egyptische oond sterling gemoeid ls waartoe het kabinet heden machtiging heeft verleend. Een plan ls lneediend door Kakes. den minister van Financiën tot het uittrekken van een bedrag van 11 millioen pond ster ling voor Irrigatiedoeleinden, met inbegrip van den dam bli het Tsanameer en een dam te Gebelawlia over den Witten N1J1. Het werk voor den dam te Gebelawlia is reeds begonnen en zal naar verwacht wordt ln Juli 1937 voltooid zijn. OVERSTROOMING IN AMERIKA. OKLAHOMA. 23 Mei. (Reuter) -r- In den staat Oklahoma werden 20.000 acres en in Texas 125.000 acres bouwland over stroomd. Tengevolge van de overstroomingen zijn ongeveer 4000 farmers dakloos geworden. Een groot aantal bruggen is weggeslagen. EEN AMER1KAANSCH SCHEEPVAART CONGRES. WASHINGTON, 23 Mei. (Reuter) De minister van bultenlandsche zaken. Cordell Huil, verklaarde heden voor de radio, dat op Initiatief van Roosevelt weldra een Nationaal Scheepvaart-Congres wordt ge houden Bij deze gelegenheid zal de noodzake lijkheid voor de Amerikaansche scheeps bouwers worden onderstreept om zorg er voor te dragen dat de Vereenigde Staten over voldoende koopvaardijschepen be schikken. Huil maakte voorts van deze gelegen heid gebruik om te verklaren dat de hin derpalen die de internationale welvaart ongunstig beïnvloeden uit den weg moeten worden geruimd Hierbij gewaagde mi nister Huil niet direct van een internatio nale monetaire en economische conferen tie, doch hij liet duidelijk de wenscheHjkJ heid doorschemeren van verbetering van den tegenwoordigen Internationalen toe stand door samenwerking der groote naties. Gelijktijdige pogingen zijn vooral nood zakelijk ter verkrijging van stabiele wissel koersen. verlaging van de tolmuren en evenwicht van de wereldprijzen. Het is, aldus besloot de minLster, van eminent belang, dat het sluiten van han delsverdragen wordt bespoedigd, daar hier door de internationale afzetmarkten moe ten worden vergroot. gene inzet of haperde er soms iets aan de juiste maatverdeeling, toch werd er kra nig en vooral friach en met vuur gezon gen. Men opende met het Wilhelmus, dat als altijd een wijdingsvollen Indruk maakte en ook aan het slot nog eens weerklonk, waartusschen eenige liederen uit de kleine zangbundel voor het Nederlandsche volk werden uitgevoerd, n.l. „Zomerfeest", „Die van de lente", „Mei" en „Te voet", een in dezen tijd toepasselijke keuze. Deze eenvoudige, maar opgewekt klin kende liedjes verwierven telkens een vriendelijk applaus en men bleek deze prettige kinderzang, die vlot op de piano begeleid werd door den heer de la Rle, een warm hart toe te dragen. Wanneer men zich aan kinderzang met accompagnement wil houden a capella zou muzikaal gesproken natuurlijk voor keur verdienen, al overzien wij de moei lijkheden bij een uitvoering in de open lucht vanzelfsprekend onmiddellijk —.dan zou een versterkte begeleiding, bijv. door middel van enkele blaasinstrumenten, het geheel toch wel ten goede kunnen komen. WIJ zijn er van overtuigd, dat deze proefneming niet alleen bij de jeugdige executanten in de smaak is gevallen, doch ook bij het gehoor, w.o. zich vele ouders bevonden. Het doel. verbetering van den volkszang is bij dergelijke uitvoeringen ten stelligste gebaat. En wie jong daar aan deelneemt, zal ook op lateren leeftijd de smaak behouden voor goede Holland- sche liederen, zich in het algemeen voor waardevolle muziek interesseeren en een afkeer hebben van goedkoope straatdeu nen, die nog te dikwijls de trommelvlie zen verscheuren kunnen. Daarom hopen wij. dat de ijverige com missie met haar werk voort moge gaan en steeds meer succes van dergelijke op voedende zangavonden zal beleven! o YERKEERSWEEK 11—15 JUNI. De vereeniging „Veilig Verkeer" ls voor nemens ook dit Jaar ln de verkeersweek enkele kiosken te plaatsen, tot verkoop van fletsvlaggetjes, auto-emblemen en ander propaganda-materiaal en deze ver koop te doen geschieden door dames, die zich daartoe vrijwillig beschikbaar stellen. Deze dames zullen tusschen 9 uur 's mor gens en 5 uur 's namiddags gedurende een paar uren de kiosken bezetten. Zij, die op één of meer dagen ln de Verkeersweek gedurende enkele uren zich met deze werkzaamheden willen belasten ten bate van „Veilig Verkeer", worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk daartoe aan te melden De aanmelding kan kortheids halve plaats vinden aan het politie bureau bij den Inspecteur der Afdeeling Verkeer. EUROPA'S POLITIEK. PARIJS, 23 Mei. (Havas) De Pjh. Midi" meldt, dat de Fransche gezant t» Berlijn, Poncet op het ministerie van fcT tenlandache zaken ls ontvangen en daarna naar Parijs ls vertrokken. Volgens het blad met Dultsche voorstellen Inzake een lucht, pact en een Europeesche conferentie. LONDEN. 23 Mei. (Reuter) in h!t commentaar op de rede van Baldwin in het Lagerhuis schrijft de „Times", dat geen passage in de rede meer welkom was. dan het pleidooi voor absolute openhartig, held tusschen Engeland en Duitschland Het blad ls van meening. dat nu de waarheid over de Duitsche herbewapening ls ontsluierd, er meer kans ls op een ver. standlge regeling van de bewapening quota, zoodat tengevolge van de verkla ringen van Hitler en Baldwin een oorloc welke toch niet dreigend, geheel kan wor den voorkomen. Beide regeeringen droegen veel bjj tot het vertrouwen, dat de eerste nood rake- Ujkheid voor Europa is. Thans ls ten laatste een basis gescha. pen voor practlsch werk. PARIJS, 23 Mei. (Reuter) De spec correspondent van de „Petlt Journal" heeft een interview gehad met don ex. kroonprins van DultschLand. Deze verklaarde: „Indien Frankrijk eb Duitschland niet tot elkaar komen, ral Europa in het bolsjewisme vallen". Ten aanzien van Laval zelde hij: „ft weet. dat In ztjn handen het lot rat Europa in goede handen Is". GENEVE. 23 Mei. (Reuter) Laval wel. gerde commentaar te leveren op de rede van Hitler. Hij wenscht deze eerst nauwkeurig te bestudeeren en misschien met zijn des kundige medewerkers te bespreken. M06K0U. 23 Mei. (Tass. Ag.) De ,ij. westla" bevat een beschouwing an Radet over Hitler's rede ln den Rijksdag. Daarin schril ft Radek. dat „de verklt- rtngen van Hitler Rusland betreffend door gebrek aan inhoud en door 't niveu waarop ze staan onze verwachtingen over- treffen Dergelijke uitlatingen zijn hd beste middel om de verhouding tussch Duitschland en Rusland moeilijker maken". .Hitler vereist zich als hij meent eria geslaagd te zijn om Sovjet-Rusland ah ie schuldige voor het toenemende oorlon gevaar aansprakelijk te stellen De politiéki van Hitler ls de voornaamste oorzaak de bewapening en voor het, oorlogste- in Europa. En het Dultsche volk moelliiker dan elk ander volk de 1« van die bewapening torsen". Hitier. aldus Radek, ls voornemens voort te gaan op den we» ter voorberel dine van den oorlog. Maar het Duitse1: fascisme zal op dien weg niets anders das zijn ongeluk vinden. PARIJS. 23 Mei. (Reuter) De bewa nlngsdebatten in het Engelsche Lagerh worden in de Fransche pers met groo aandacht gevolgd. Hoewel uitvoerig com mentaar nog ontbreekt, blijkt reeds ln i ochtendbladen van heden, dat men Frankrijk met voldoening kennis he genomen van het Engelsche bewapening program, dat men algemeen als het an woord van Baldwin op de rede van Hi beschouwt Slechts de „Jour" toont zich gereser veerd èn meent Integendeel te kun: constateeren. dat de Engelsche regeerir naar aanleiding van de rede van HM; haar houding belangrijk gewijzigd hee Het blad schrijft, dat men zich niet tt over mag verbazen, dat Baldwin van zijd oorspronkelijk standpunt is afgeweke Met opzet heeft hij gisteren elke ver»' zing naar de effectieve sterkte van he. Duitsche leger, naar den vrede ln het Oosten, en naar de Oostenrljksche onal- hankelljkheld vermeden. Voorts heeft Ml de luchtvaartovereenkomst gescheiden van alle andere overeenkomsten, wax- over thans onderhandelingen worden ge voerd. Men herinnert zich, dat Hitler de eerste was die als antwoord op de Loc densche verklaring van 3 Februari de» schelding heeft voorgesteld, en dat len den en Parijs overeen zijn gekomen, o» onaanvaardbaar te verklaren. Men moe' zich derhalve afvragen of Londen voornemen veranderd Is. LONDEN. 23 Mei (Reuter) Onder tel opschrift „Roemenië als brug voor Sovjet troepen in geval van oorlog met Duitsch land" schrijft de „Daily Herald" o.a.: Het offlcieele doel van het bezoek va" den Roemeenschen minister van bulten landsche zaken. Titulescu, aan Moskou ln Juni is de heropening van de directe spoor wegverbinding tusschen belde landen, welke sedert de revolutie van 1917 ls ver broken Echter zal men ook trachten een overeenkomst te sluiten, teneinde de Sov jet-troepen het recht te geven over Roe- meensch gebied te trekken in geval van oorlog met Duitschland overeenkomstig de verplichtingen tegenover Frankrijk en Tslecho-Slowakije. Polen zal in geen ge val doortocht aan vreemde troepen toe staan, tenzij volgens artikel 16 van het Volkenbondspact, zoodat de weg vla Roe menië de eenlg mogelijk ls. Volgens de „Daily Herald" zal de pril' van de toestemming van Roemenie tun de formeele erkenning van de annexatie van Bessarabië door Roemenië. EEN ENGELSCHE LUCHTVAART- EXPERT. LONDEN. 22 Mei. (Reuter) - BaldwM heeft tijdens zijn verklaringen in W' Lagerhuis nog de benoeming bekend ==- maakt van een offlcleelen raadsman j" de regeering zal bijstaan in het wert uitbreiding van de luchtvloot Lord we, oud-minister van oorlog in 1918. aal de functie vervullen. DE MIJNSTAKING IN BELGIS- BRUSSEL, 23 Mei. (Reuter) Bj gerstakende mijnwerkers hebben neo morgen de mijn verlaten. (Men ale 0,1 Buitenland). I-I

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2