Engelsche luchtmacht. „ARNHEM" De uitbreiding der LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 23 Mei I935I REDE VAN BALDWIN UIT HET H00GE NOORDEN. Examenvrees? vo>i yv®\ GEMEENTEZAKEN. <D LEVENS VERZEKERING! MAATSCHAPPIJ BURG. STAND VAN LEIDENl O POGINGEN TOT AANKNOOPING AAN HITLER'S REDE. De rede van Hitler stond op den voor grond in de verklaring, die de plaatsver vangende premier Baldwin gistermiddag in het Lagerhuis over de Engelsche defen siepolitiek en het verband daarvan met den Internationalen toestand heeft afge legd. Toen Baldwin zijn rede aanving, kon men in de zaal een speld hooren vallen. Onmiddellijk in het begin van zijn uit eenzettingen ging Baldwin in op eenige der door Hitier genoemde 13 punten. Hij zeide daarbij om. het volgende: 1. De verklaring van Hitier, dat Duitsch land in de lucht gelijkheid eischt met de andere afzonderlijke staten, is een beves tiging van de basis waarop het Engelsche plan gegrondvest is. 2. Het Duitsche standpunt, dat Duitsch- land niet alleen bereid Is tot een verhoo ging. maar ook tot een verlaging van zijn bewapeningsniveau, is een zeer belang- rilke gedachtengang 3 De Duitsche uitlatingen over een luchtpact op de basis van het verdrag van Locarno zijn des te waardevoller daar Hitier zeide. dat een zoodanig luchtpact begeleid moet gaan door een llmlteering der lucht bewapeningen 4. Passages in de rede van Hitier too- nen. dat hij de Engelsche meening over de bescherming van de civiele bevolking tegen aanvallen uit de lucht deelt. 5 Engeland begroet de bijdrage van Hitier als hulp voor een algemeene rege ling in den zin van de protocollen van Londen 6. Baldwin verklaart, dat hij niet zou refereeren aan de uitlatingen van Hitier over de Oost-Europeesche pactplannen, daar dit niet in direct verband stond tot de debatten over de defensie van heden. 7. De Engelsche regeering overweegt het plan van een coördinatie der Engelsche defensieministeries 8. Wat de Engelsche plannen inzake uitbreiding der bewapening betreft, deed Baldwin onder luiden bijval van het huls een beroep op het Lagerhuis en het volk iedere paniekstemming te vermijden. „Wij willen de fouten van het verleden niet herhalen. Teveel kostbaar bloed is ver goten". 9. De sluier, die ligt over de handelin gen van de drie autoritaire staten in Europa is in Dultschland voor een deel opgelicht. Laat ons hopen, aldus spr., dat hij geheel zal worden verwijderd, opdat wij opgeruimd zullen kunnen zijn. 10. Engelands maatregelen tot bewape ning in de lucht worden gebaseerd op de verklaring van Hitier. dat zijn doel de pariteit in de lucht met Frankrijk is. 11. Engeland is derhalve voornemens zijn luchtvloot uit te breiden binnen den tijd van 2 jaar tot 1500 front vliegtuigen. 12 Het luchtpact en de limiteering van de luchtbewapenlngen zijn veel gemakke lijker te bereiken, wanneer de drie lan den. Dultschland, Frankrijk en Engeland uitgaan van hetzelfde uitgangspunt, d w.z. wanneer de pariteit in de lucht in alle drie staten voorhanden is. 13. Met de Engelsche Industrie zijn on derhandelingen gaande om de expansie der industrie voor militaire productiedoel- elnden te verkrijgen. Op dit punt wil En geland bij geen enkel ander land achter staan. Beroep op Dultschland beantwoord. In zijn verdere rede zette Baldwin o.m. uiteen: Het Lagerhuis zal zich herinneren, dat de verklaringen, die de premier en de minister van buitenlandsche zaken bij de debatten op 2 Mei hebben afgelegd, een beroep op Dultschland behelsden om in een concreten vorm een bijdrage te leve ren ter oplossing van de moeilijkheden en gevaren voor de veiligheid en het ver trouwen. die de wereld overstroomden en die slechts door collectieve overeenkom sten uit den weg konden worden geruimd. Het is klaarblijkelijk, dat de rede van den rijkskanselier onder anderen een antwoord vormt op dit beroep. Wij erkennen dit als zoodanig Hitler heeft het Duitsche standpunt in verscheidene richtingen van het grootste belang krachtiger gepreciseerd en heeft in een reeks punten aangeduid, wat Dultsch land bereid is te doen. Wij beschouwen die verklaringen als zeer belangrijk. ZIJ verdienen het door ons allen zoo ernstig en zoo snel mogelijk bestudeerd te worden. In de rede van Hitler is een punt, dat onmiddellijk betrekking heeft op het thema van de debatten van heden. Hit- Ier heeft verklaard de Duitsche lucht strijdkrachten te beperken tot den stand der andere West-Europeesche mogendhe den. Dat is een bevestiging van de basis, waarvan de Brltsche luchtplannen uit gingen. Luchtpact? Ik moet verder de bijzondere aandacht der afgevaardigden richten op de verwij zing van Hitler naar het voorgestelde luchtpact tusschen de Locarnomogendhe- den. Wat Hitier thans gezegd heeft, is des te waardevoller, aangezien hij zijn hoop liet doorschemeren, dat het afsluiten van een zoodanig pact verwerkelijkt zou kun nen worden tezamen met een overeen komst inzake beperking. Er is nog een verder punt, waaraan de Britsche regeering het grootste belang hecht. Het schijnt ons, dat het afsluiten van een luchtpact zou kunnen worden verbonden met een streven naar bescher ming van de burgerlijke bevolking tegen de gevaren van een aanval uit de lucht. En in cle rede van Hitier bevinden zich passages, die schijnen aan te duiden, dat Hitier deze meening deelt. Voortgaande behandelde Baldwin het eigenlijke Brltsche defensieprobleem Voor de pariteit der drie volken is het getal 1500 frontllnlevliegtulgen ten grond slag gelegd. Dat Is in overeenstemming met het in het jaarrapport van den Vol kenbond gepubliceerde getal over de luchtstrijdkrachten Engeland streeft naar een getal van 1500 vliegtuigen, die met de grootst mogelijke snelheid vervaardigd moeten worden De Engelsche luchtstrijd krachten in het Verre Oosten zijn niet in begrepen in dit getal. De Engelsche lucht- maatregelen worden thans overwogen en zullen snel verwerkelijkt worden. Aanvullende begrooting. Baldwin kondigde daarop een aanvul lende begrooting aan en verdedigde het ministerie van luchtvaart tegen de bewe ring. dat het verantwoordelijk gesteld moet worden voor een program, dat niet in overeenstemming is met de behoeften Het feit, waaronder alle volkeren lijden, is de vrees. Zoolang de volkeren en de regeeringen van Europa een aanval ver wachten, met alle verschrikkingen van een overval uit de lucht, zoolang zouden de staatslieden en volkeren worden afgeleid van hun eigenlijken taak in het binnen land hunner staten Ik geloof, in de rede die Dinsdagavond uitgesproken is. een lichtpunt te bespeu ren. Wij moeten een nieuw besluit nemen; ik geloof dat het ons zelfs nog te elfder ure gelukken zal uit deze wereld te ban nen, wat voor de menschheid beteekenen zou ontzaggelijke gruwelen en de vreese- lijkste zelfvernietiging. De rede van Baldwin, die 55 minuten duurde, oogstte luiden bijval van alle ban ken van het Huis. Het debat. Nadat Baldwin zijn rede beëindigd had, deelde de plaatsvervangende voorzitter van de Labour-oppositie. majoor Attlee, mede. dat zijn partij niet tevreden was over de regeeringsvoorstellen. Zij zou der halve stemmen tegen de aanvullende be grooting. De defensie-voorstellen van Baldwin staan in zooverre niet in verhou ding tot de door hem geschilderde geva ren, dat zij niet in het minst in staat zijn aan deze gevaren het hoofd te bieden. Wat de rede van Hitier betreft, de op positie heeft nooit de Duitsche herbewape ning ondersteund. Zij heeft steeds het ge vaar van verdragbreuk ingezien, doch de rede van Hitier behelst zekere verklarin gen en voorstellen, die de hoop laten op een weer ter hand nemen van het geheele ontwapeningsprobleem De Labour-oppo sitie wenscht een spoedig bijeenkomen van de ontwapeningsconferentie, ten einde de voorstellen van Hitier te overwegen, want daarin ziet men een mogelijkheid om de bewapeningswedloop tot staan te brengen. De rede van Hitler is echter niet volledig bevredigend. Zij bevat zeer groote gevaren. Spr. moet derhalve reserves ma ken Zoo wees spr op de uitlatingen van Hitier betreffende Sovjet-Rusland en ver klaarde dat Duitschland en Rusland in dezelfde wereld moeten leven. De door Hitier vermelde afgrond tusschen de beide landen moet derhalve worden overbrugd. In het verder verloop van zijn rede zeide Attlee, dat ook Groot-Brltannië bereid moest zijn volledig bij te dragen tot de collectieve veiligheid. Deze veiligheid moet bereikt worden door ontwapening en niet door bewapening. De vrede zal verloren zijn wanneer de kracht der vredelievende staten niet zoo toeneemt, dat deze de kracht van een enkelen staat overtreft. In dit verband herhaalde Attlee de oude voorstellen in zake een internationale strijdmacht onder den Volkenbond en de lnternationaliseering der verkeerslucht- vaart. Sir Herbert Samuel sprak daarna als leider van de oppositie liberalen. Hij zeide dat de internationale toestand ongetwij feld ernstig was, maar dat er toch geen reden was voor een paniekstemming. De rede van Hitier liet de mogelijkheid open voor een luchtpact en de regeering moest die gelegenheid aangrijpen, al zou voor- loopig slechts een conventie voor Weste- lijk-Europa bereikt kunnen worden. Zoo als de zaken thans echter nog stonden, zouden de liberalen de regeering steunen, omdat het argument den doorslag gaf, dat Engeland niet een inferieure luchtvloot tegenover Duitschland mocht bezitten. De liberale partij beschouwde deze uitbrei ding echter als een noodmaatregel om de eigen veiligheid en den wereldvrede te waarborgen. Churchill zeide, dat de houding van Hitler ten aanzien van de collectieve vei ligheid en de non-interventie In andere landen verre van aanmoedigend is. An derzijds verheugt Churchill zich over de woorden van Hitler tecen het bombarde ment der burgerbevolking. Nochtans, zeide hij. bezit Duitschland een grooter hoeveelheid lange afstands bombardementsvliegtuigen dan gelijk welk ander land. Het komt mij niet voor. dat de toe stand veel veranderd Is. ofschoon ik mij verheug over den vrlendschappelijken toon van Hitler en zijn vriendschapoelijke toe- spellngen op Engeland Eenige punten, welke Hitier uiteengezet heeft, zouden kunnen dienen om besprekingen te begin nen en misschien als basis kunnen strek ken voor onderhandelingen. Ten aanzien van de vloot zeide Chur chill: Indien de Duitschers 35 pCt. bou wen van onze tonnenmaat. is het vol strekt duidelijk, dat wij in ons Jaarlijksch program een grooter aantal schepen moe ten opnemen van elke categorie Motie der arbeiderspMttlj verworpen. Het Lagerhuis heeft ten slotte met 340 tegen 52 stemmen een resolutie der op- positioneele arbeiderspartij verworpen, welke voorstelde de voorgestelde begroo- tingscljfers, waarover het debat liep, te verminderen. De politiek der regeering aangaande de uitbreiding der luchtstrijd krachten is aldus goedgekeurd. HET HUWELIJK VAN PRINSES INGRID. All ls het bekendste autonummer van Stockholm. Als men den blauwen twoseater zag, die vroeger dat nummer droeg, of in latere Jaren z'n opvolger, een modernen gestroomltjnden grijzen sportwagen, dan zei men niet „daar heb je de auto van prinses Ingrld", maar „daar heb je All". En je zag de laatste jaren de auto met de gekroonde I op de portieren zoo vaak in de hoofdstad, als hij over de gladde asfalt- banen van Djurgarden reed of voortspon over den breeden weg naar Ulriksdal, het slot van de kroonprinselijke familie, als hij, vaardig door de jonge prinses door 't ge woel gestuurd, 's middags door de winkel straten van de binnenstad schoof of ge parkeerd stond op het plein van het „Slot van grootvader Gustaf". En Je zag dien wagen ook wel eens zoo aan een wegkant of tegen 't trottoir staan met een leuken Schotschen terrier als waoht parmantig op de bank, den natten snuit tegen de zijruit gedrukt, en Je glimlachte dan wat tegen het dier en knipte met Je vingers voor zijn snoet, zoodat hij Je met een soheeven kop aankeek, omdat die Humpty natuurlijk deelde in de sympathie voor de vrouw, voor prinses Ingrid. die, als jongste prinses, als eenige dochter van kroonprins Gustaf Adolf, als ijverige werkster voor misdeelde kinderen, al zoo lang een groote plaats ln de harten van de Stockholmers en de overige Zweden Inneemt. En nu gaat prinses Ingrid ons verlaten. Nu gaat zij trouwen met kroonprins Fre- derlk van Denemarken en IJsland. Nu gaat zij naar een ander land, tot een ander volk. En al zullen hier zeer velen haar noode missen, men troost zich er mee, dat Kopenhagen niet zóó ver af ligt, dat zij in de toekomst niet vaak nog eens zal kunnen komen overwippen, en bovendien gunt men het Deensohe broedervolk van harte, dat het nu prinses Ingrid als kroon prinses en vermoedelijk eens als koningin krijgt. Toen prinses Ingrid enkele maanden geleden vroeg ln den morgen met kroon prins Frederik naast zich haar twoseater in razende vaart van Södertalje naar de hoofdstad gestuurd had om de taxi's met persfotografen te ontkomen en enkele uren later op 't koninklijke slot de verlo ving geëclateerd was, waren er al spoedig mensdhen, die de koppen bijeen staken om te beraadslagen over geschenken, die men prinses Ingrid bij haar huwelijk, dat in de Meimaand zou zijn, wilde aanbieden, ge schenken. die getuigen zouden van de liefde, die men haar toedraagt ln haar vaderland, maar die ook in haar toekom stige land zouden herinneren aan Zwe den. Er zijn Inzamelingen op touw gezet, commissies en vereenigingsbesturen heb ben lange vergaderingen gehouden, archi tecten en kunstenaars hebben plannen ontworpen en weken lang is er in alle hoeken van het land door allerlei men- schen hard en met opoffering van veel late avonduren gewerkt, al zullen de groote geschenken, de complete inrichting van een eetzaal, een zilveren servies van honderden stuks, stellen tafellinnen van met de hand geweven damast en volgens oude Zweedsche patronen en technieken geknoopte tapijten, eerst over eenige maan den gereed zijn. In Sorunda. een kerspel ln Sörmland, waar de oude hemslöjd nog bloeit, hebben de boerenvrouwen het mooi ste linnen van den vlasoogst van 't vorige Jaar uitgezocht, hebben ze de spinnewielen laten snorren en met vaardige vingeren de draden zuiver gesponnen, hebben ze in de weefstoelen de spoelen heen en weer laten sohleten en volgens eeuwenoud patroon een stel tafellinnen gewrocht, dat waarlijk uniek genoemd mag worden. En ook in andere gewesten snorren de spinnewielen en klopperen de weefstoelen, en ln Schonen vliegen de klosjes over de kantkussens en weer elders voeren jongedoefhteren naald en draad in fijnen priegel-krulssteek, hameren goud- en zilversmeden 't edel metaal uit de groeven van Boliden, zagen meubelmakers kostbaar hout, kerft een jonge Lap een rendierhoorn vol fijne figuurtjes of snijdt een boerenjongen een stuk mooi-geteekend berkenhout tot een dunnen briefopener. Voor Ingrid. voor de prinses, die trouwen gaat. Die honderden huwelijksgeschenken van het Zweedsche volk ontvangen zal, groote en kleine, kostbare en gewone, origineele, zooals een stel pannelappen van een vrouwtje uit een armenhuis ergens in Norrland of een voor de zuinig opgespaarde zakcenten gekochte waschlljn van een zes-jarig Jochie uit de scheren, en minder oorspronkelijke, zooals de dozijnen kussens in matelassë. die oudere en Jongere dames uit de Stockholmsche society en den Zweedsohen landadel ge borduurd hebben. Vorige week Maandag kwamen een paar mannen van gemeentewerken met een handwagen met gereedschappen naar de kade aan de Oostzijde van het Slot, waar breede treden naar het water afdalen. Zij begonnen er wat steenen op te breken, maakten er diepe gaten en een paar da gen later werden daar lange masten ge plant, die weer door andere arbeiders ge- metamorphoseerd zijn tot sierlijke vier kante gevaartes, welke groote flambou wen torsen. Dat was het begin van de versiering. Elders ln de stad werden la- nen van vlaggemasten geplant, die zware guirlandes van groen en bonte linten in de Deensche en IJslandsche en Zweedsche kleuren kregen te beuren. En er kwamen snoeren van electrische lampjes langs de gevels van banken en kantoorpaleizen in het centrum, vlaggen en wimpels in de winkelstraten, lange slingers van groen aan weerszijden van den oprit naar het Slot. In vroege ochtenduren trokken stoe ten van kleine wagentjes met de mooiste paarden uit de koninklijke stallen langs den weg, dien de bruidsstoet nemer zal, roeiden matrozen de koninklijke sloep Vasaorden over Strömmen om het aan leggen bij de trappen voor het Slot pre cies te leeren, en heel den dag zaten er naaisters gebogen over lange banen vlag- gedoek, gingen de telefoons op de bu reaux waar men alles moet voorbereiden, trippelden zenuwachtige leidsters van modehuizen en haar speldenraapstertjes rond de dames, die er op kunnen rekenen voor een van de groote bruiloftsfeesten ultnoodigingen te zullen ontvangen en die nu inderhaast nog nieuwe toiletten moeten hebben. RECLAME- 4850 Geen sprake van, indien GIJ slechts Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apobh. en Drogisten, Want koning Gustaf ls pas een paar weken geleden van zijn vacantie aan de Riviéra teruggekeerd en eerst toen kon den de plannen voor de bruiloft van zijn eenige kleindochter vastgesteld worden. Men is hier en daar lichtelijk zenuwach tig en gehaast, men moet erg passen en meten om alles voor elkaar te krijgen, want Storkyrkan, de kerk, waar aartsbis schop Eldem morgen het huwelijk vol trekken zal, Is maar betrekkelijk klein en het aantal personen, dat genoodlgd dient te worden, vrij groot, maar men hoopt, dat het Zweedsche organisatorische ta lent de menschen, die alles moeten re gelen, ditmaal niet in den steek zal laten, zoodat alles per slot van rekening toch nog in orde komt. En zoo zijn Zaterdag de feestelijkheden dan eigenlijk al begonnen met den in tocht van de eerste koninklijke gasten, van koning Leopold en koningin Astrld, in de geboortestad der Belgische vorstin. Men had een grootsch schouwspel ver wacht, maar het stortregende, het was grauw, triestig herfstweer op dezen Mei dag, en de lange stoet van ruiters van de Lijfgarde op prachtige bruine paar den, van a la Daumont bespannen open gala-rijtuigen met voorrijders en stal meesters en weer een eskadron huzaren ging in fllnken draf van 't Centraalsta tion naar het Slot tusschen de dichte hagen van de duizenden, die den stroo menden regen en de kans op een gemee- ne verkoudheid trotseerden om koningin Astrid en haar koning Leopold te begroe ten met daverend gejuich, om al dat feestelijk vertoon te kunnen zien. hoewel het dan zoo ln den regen veel van zijn pracht en praal verloor en men door de glimmende parapluies vaak al weinig zien kon. Maar in den middag hield de regen dan toch op, deed een frlssche bries de tallooze vlaggen, die 's morgens druipend langs de masten neergehangen hadden, ontplooien en Zondag brak er na al die regendagen dan weer blauw in den hemel open, zoodat de hoop op stralend Mei- weer tijdens de bruiloftsfeesten herleefd is Maandag zouden de bruiloftsgasten uit Noorwegen en Engeland komen, en Dins dagmiddag ankert het Deensche konink lijke jacht, op Dannebrog. op Strömmen. Dan, Woensdag, ontvangt de stad Stock holm het bruidspaar en de welhaast vijf tig vorstelijke bruiloftsgasten in de weld- sche Gouden Zaal van het statige Stad huis, Donderdag ls er gala-voorstelling in de Koninklijke Opera, waarvoor Zater- aagmiddag al een groepje menschen stond te wachten om Maandagmorgen de extra- dure kaartjes, die er voor 't publiek nog over waren, te koopen. En dan. Vrijdag morgen vroeg, komen de extra-treinen uit Kopenhagen en alle hoeken van 't Zweed sche land, komen de duizenden autobus sen uit heel Midden-Zweden met belang stellenden, wordt in heel de binnenstad en bij het Slot het tramverkeer stopge zet en betrekken de mannetjes van hoofdcommissaris Hallgren hun posten ln de met vlaggen guirlandes versierde stra ten om de tienduizenden op de trottoirs te houden. Dan wordt de omgeving van het Slot en van Storkyrkan afgesloten voor allen, die geen kaarten hebben, gaan de vorstelijke personen naar de kerk, waar kroonprins Gustaf Adolf zijn dochter naar het altaar zal geleiden, dringen de hon derdduizenden uit stad en land opeen langs den weg, die de bruiloftsstoet nemen zal vóór kroonprins Frederik en kroon prinses Ingrid van Denemarken en IJs land 's middags tegen vieren, te voet ge volgd door al de vorstelijke personen, van het Slot naar de kade wandelen waar het bruidspaar ln de Vasaorden stappen zal om naar de Dannebrog geroeid te worden. Dan komt over de stad het gedonder yan vliegtulgeskaders, dan licht de Danne brog het anker, dan stevent het schoone witte schip van Strömmen weg om met de beide jonge menschen aan boord door de scheren zijn weg te zoeken naar de Oostzee, naar Kopenhagen. Zoo zal prinses Ingrid afscheid van haar stad nemen, precies zooals ln 't mid den der vorige eeuw een andere Zweed sche prinses door een Deenschen kroon prins Frederik van haar geboorteland naar haar nieuwe vaderland gebracht werd. Het zal heel Indrukwekkend, heel feestelijk-mooi zijn. Maar het zal voor velen toch ook iets droevigs hebben. Want het ls prinses Ingrid die weg reist. Och, men weet, dat het nu eenmaal zoo zijn moet. Men heeft zich er al aan ge wend. Maar men kijkt even op, als men nu 't nummer A 11 ziet. Het zit sinds eenige dagen op de motorfiets van een loopjongen van een warenhuis. Stockholm, 19 Mei. BERTIL J, e ^A\ <ÏVV" 6t?v\e< W*tfP t W* slP°'w»t' ,ec,v ,fV .rfS»™ v>#> DE VERMAKELIJKHEIDSBELASTING Overeenkomstig het voorstel van 7 April 1931 werden ln de verordening on fc heffing van een belasting op tooneelver- toonlngen en andere vermakelijkheden vaste tarieven opgenomen voor kermis vermakelijkheden Met de invoering van die. laag gestelde, tarieven werd een bil- lijke belastingheffing beoogd voor kermis, vermakelijkheden op den dag waai Leiden's ontzet wordt gevierd. Het, i5 »e, bleken, dat de tarieven alleszins aan de gestelde verwachtingen hebben beant woord. De 3-Octoberkermls wordt steed, zeer druk bezocht en de vermakelijkheden worden vrilwel gedurende den geheeler dag gehouden. Mede doordat zij slecht één dag duren en niet. alleen een grooi gedeelte van de inwoners van Leiden, doet ook een aanzienlijk getal nlet-ingezetenen het 3-Octoberfeest meevieren, dragen Se vermakelijkheden op dien dag een zeei buitengewoon karakter en kunnen zij onder de drukst bezochte van dien aard in hei geheele land worden aangemerkt. Voor dien dag zijn de tarieven dan ook Inde:, daad blUUk Evenwel moeten voor vermakelijkheden welke gedurende meerdere dager achtereen worden gehouden, zooals b.v. he amusementspark tijdens de a.s. lustrum feesten de bovenbedoelde tarieven nog ti hoog worden geacht. Het te verwachtel bezoek op die dagen toch zal ulteraan veel geringer zijn dan op den 3-October dag Afgaande op het aantal bezoeker tijdens vorige lustrumfeesten zal men he bezoek op de 5 dagen tezamen slecht weinig hooger mogen schatten dan og 3 October. Zooals de verordening echter thans luidt moet voor meerdaaesche vermakelljkhedei per dag dezelfde belasting worden betaah als bedoeld was voor de éé'-'sagscbi 3-Octoberkermis. Het gevolg t van li dat de houders van grootere inric.itinzen welke onder de betreffende tarieven val len. niet die animo hebben om voor eer standplaats tijdens de as. lustrumieeste: ln te schriiven als ln verband met éi inschrijvingen bti vroegere vieringen m mogen worden verwacht, terwijl zelfs en kelen zich. nadat hun het bedrag van t te betalen belasting was medegedeeld, te heel hebben teruggetrokken. Een en ande ls uiteraard voor de lustrumcommissie var het Leldsch Studenten Corps een grooia tegenvaller en zal ook de opbrengst tu de belasting od vermakelijkheden in «tl gunstlgen zin beïnvloeden. Het komt B. en W daarom gewenst» voor de tarieven aan te vullen ln dien rial dat voor vermakelllkheden. welke op 5 o meer achtereenvolgende werkdagen vm het publiek toegankelijk zijn dezelfde be lasting verschuldigd zal zijn als te 'sOn venhage Aldaar bedraagt de belastin voor caroussels hlooodromes. luchtschom mels enz per 25 M2. ingenomen opper vlakte of gedeelte daarvan f. 2 per etmaa alzoo 40 van het, te Lelden verschuldtts bedrag. Vermits vermakelijkheden als tij dens de lustrumfeesten wel niet drukke zullen worden bezocht dan b.v. het voor jaarsfeest te 'sGravenhage komt B. en] een verlaging tot 40 van de thans te dende tarieven redelijk en gewenscht vm RECLAME- waarborgt U en Uw gezin een onbezorgde toekomst. Inspecteurs: P, Wiersma, Willem de Zwijl gerlaan 19, Oegstgeest, Telefoon 2169, cal P. J. Oudshoorn, Rijn- en Schiekade 116 D| Leiden, Telefoon 3528. GEBOREN. Johanna, d. v. C. F. A. Kamphues en J C. Bijleveld Jacoba, d. v. A. Vlieland ei A. v. Beelen Machtllda, d. v. W. R. Koolj en J. Bink Machteltje, d. v. W, v. d. Linden en C. v. d. Nleuwendijt - Neeltje, d, v. H. F. Tiggelman en J. Kt" deker Mathilda Sara, d. v, A. D. Kees- sen en M. J. Bras Antonle, z. v. 0. d. Vijver en L. Hogewonlng Adrian' Huberdina, d. v. P. v. Leeuwen en M. Boot ONDERTROUWD. H. H. Funke jm. 35 J. en M. Hjklem" Jd. 24 j. C. M. Emels Jm. 29 j. en A. C. G. Jonk jd. 28 J J. J, Hoogenboom 30 j. en J. W. Poodt Jd. 34 j. A. Leune Jm. 24 j. en M. E. Kupelz jd. 23 j. - T' d. Bijl jm. 25 j. en E. M. Zwart jd. 24 j, d J. F. Kriek jm. 24 J. en M. A. v. Schalk Jd. 25 j. GEHUWD: C. Bekooij jm. en M. Vincourt jd. _r" Boot wedn. en A. Vlieland jd. J- Dr'„ Jm. en M C. Flippo jd. J. Hockx jm. w E K. J. Melzer jd. - L. J. A. Martijn W- en B. C. Groenewegen jd J C. Ouwe kerk jm. en P. G. v. Kins jd. J- v' Pot jm. en C. de Tombe jd. k J; Rosdorff jm. en A. Verboog jd. H-A.' Zeeuw jm. en J. Roelandse jd. T- ve huyzen jnj. en H. J. v. d. Broek ju. OVERLEDEN H. M. v. Dlntenv. Dijk, vr. 66 Noordanus—Bogaards, vr. 66 j. 0,1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10