DE GROOTE REDE VAN HITLER Victor Hugo ft* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 22 Mei 1935 Derde Blad No. 23056 DUITSCHLAND WIL DEN VREDE! 13 punten de Duitsche houding vastgelegd. SPREEKCEL. GEMENGD NIEUWS. ERNSTIGE AANRIJDING TE ROELOFARENDSVEEN. Neem 'n AKKERTJE LAND- EN TUINBOUW Gisteravond heeft Rijkskanselier Adolf tier in de vergadering van den Rijksdag n met groote spanning tegemoet ge- ene redevoering uitgesproken. Rijksminister Goering opende als voor tter van den Rijksdag de zitting met ■D korte redevoering, waarin hij het terleden Rijksdaglld Hans Scheem her- cht en woorden van waardeering en Klneming uitte bij het overlijden van larschalk Pilsudski. Hitier begon met een schildering te ten van de buitengewoon moeilijke "en In het binnenland, voor welker op- g de natlonaal-socialistische staat in tschland is gesteld en zette met klem e redenen uiteen, waarom het nieuwe tschland en het nationaal-soclalisme -n vrede wil: i Dnitschland ziet in een door macht af- wongen versmelting van een volk niet ts geen nastrevenswaardig politiek j, maar als resultaat daarvan een in raar brengen van de innerlijke eenheid a daarmede van de sterkte van een volk zeer geruimen tijd. De nationaal- lallstische leer wijst derhalve de ge- te dogmatisch af van een nationale -ilatle Daarmede is ook het burger- te geloof aan de mogelijkheid van een aaniseering" weerlegd. Het is derhalve noch onze wensch, noch voornemen vreemde volksgedeelten et volkseigene, de taal of de cultuur te tnemen om hun daarvoor een VTeemde, 'tsche, op te dwingen. Wij streven niet r het verdultschen van niet-Duitsche en, integendeel: wij wenschen dit t Onze leer in volksch opzicht ziet halve In iederen oorlog ter onderwer- -g en overheersching van een vreemd een optreden, dat vroeger of later overwinnaar Innerlijk verandert en akt en daarmede op den duur tot onnene maakt. Voor den vrede. Duitschland aldus ging Hitier verder beeft den vrede noodig. Wanneer ik nu uit den mond van een Engelschen man, dat zulke verzekeringen niets en slechts in de onderteekening van ■tieve verdragen de waarborg gele ls der oprechtheid, verzoek ik den Eden, daarbij te willen bedenken, dat in ieder geval gaat om een „verze- ring". Wanneer ik als lasthebber en leider i het Duitsche volk voor de wereld en volk de verzekering geeft, dat er ft de oplossing van het Saarprobleem Frankrijk geen territoriale elschen r gesteld zullen worden, dan is dit n bijdrage tot den vrede, die grooter dan vele onderteekeningen onder vele teten. Ik moet echter op deze plaats protes ten tegen Iedere poging de waarde van (klaringen al naar de behoefte verschil- nd te taxeeren. Wanneer de Duitsche ijksregeering verzekert namens het Duit- "he volk niets anders dan den vrede te nschen, dan is deze verklaring ofwel recies zooveel waard als haar ondertee- ning onder eenigerlei bijzondere pac- miormuleering of wel deze zou anders iet meer waard zijn dan de eerste plech- ge verklaring. Collectieve samenwerking. Sedert eenigen tijd leeft de wereld in 'i ware manie van collectieve samen- erking, collectieve veiligheid, collectieve «zekeringen, die alle op het eerste ge- Jht een concreten inhoud hebben, maar nader toezien op zijn minst ruimte «en aan veelvuldige interpretaties. Wanneer ik mij hier veroorloof critiek 1 te oefenen op deze wijze van hande lt dan geschiedt dat omdat daardoor net vlugste de innerlijke noodzakelijkheid de laatste besluiten der Rijksregee- ™g duidelijk gemaakt en het begrip 'oor onze werkelijke doeleinden gewekt kan worden. Duitschland is de in het Vredesver- «ag opgelegde verplichtingen met een *aar fanatisme nagekomen, hetgeen Hlt- w met een reeks cijfers staafde. Militair 'feit Duitschland volledig ontwapend en j®k politiek waren wat Duitschland Wielt alle voorwaarden aanwezig voor -■ 'n werking stellen van een collectieve «menwerking. Met een reeks voorbeelden staafde Hit- rijn bewering, dat door de overwin naars de offensieve wapenen als vliegtui- tanks, zware artillerie, onderzeeërs '«der ontwikkeld, verbeterd en vermeer- werden, terwijl Duitschland deze wapenen alle moest vernietigen en dit wk deed. Wanneer dit niet een eclatante «dragsbreuk en wel een eenzijdige ver- "agsbreuk is, terwijl de andere partner k™ 'erP"chtingen volkomen had nage- dit fn' za' men moeilijk kunnen Inzien, vnH 0e toek°mst de onderteekening van vm en nog voor zin kan heljl,en- Daar- bestaat geen verschooning en ook geen l azcuus. Want Duitschland was wer- Wi a"es eerder dan in z«n volledige «boosheid en ongewapendheid een ge- tmf v00r de andera staten. Ondanks ja- mang vergeefs wachten op de verdrags- jvj,—"s van den anderen kant, was hanH echter ook verder bereid zijn no niet te weigeren voor een werkelijk ""«t'ef samenwerken, van r Eden meent, dat de opstelling een pariteit in het in cijfers vastleg- J,™ van de legersterkten overal zou kun- loe hw,rden bereikt. Dan is het echter des PPrenswaardiger dat men daaruit p'd^PiMtische consequenties heeft ge- wordt thans menigmaal de hoop uit gesproken, dat Duitschland zelf met een constructief plan komt. Nu, ik heb niet eenmaal, maar reeds verscheidene malen dergelijke voorstellen gedaan. Wanneer men mijn constructief plan van een leger van driehonderd duizend man had aan genomen. zou men misschien thans vele zorgen minder hebben en zouden vele lasten lichter wegen. Nadat echter tot dusverre niet alleen de nakoming der ontwapeningsverplich ting der andere staten achterwege geble ven was, maar ook alle voorstellen inzake een bewapeningsbeperking verworpen waren, zag ik mij verplicht de gelijkheid voor de wereld van Duitschland, welke men het geweigerd heeft, op grond van het levensrecht van de natie zelf, te her stellen. Niet Duitschland heeft daarmee een het opgelegde verdragsverplichting ge broken, maar die staten, die ons gedwon gen hebben tot deze zelfstandige hande ling. In het verdpre verloop van zijn redevoe ring oefende Hitier critiek uit op zekere internationale onderhandelingsmethoden teneinde dan voor zoover Duitschland be trof, het volgende uiteen te zetten: Wij zullen aan geen enkele conferentie deelnemen aan het opstellen van wea ker program wij niet van tevoren mede deel hebben gehad Wij denken er niet aan. wanneer twee of drie staten een ver dragsgerecht ontwerpen het eerste daar van te moeten proeven. Daarmede wil ik niet zeggen, dat wij ons niet de vrijheid voorbehouden achteraf onze toestemming en onze onderteekening te geven aan ver dragen, omdat wij bij het opstellen daar van, respectievelijk aan de conferenties geen deel hebben genomen. Het kan mogelijk zijn dat ons een ver drag ondanks het feit dat wij niet heb ben deelgenomen aan de opstelling of aan de conferentie, die het voor een reeks van staten tot besluit maakte, toch nog in den definitief tot stand gekomen vorm bevalt en nuttig schijnt. De Duitsche Rijksregeering moet zich zelf echter voorbehouden dit zelf te be palen. Geen bloedvergieten. De wereldoorlog behoorde slechts een schreeuwende waarschuwing te zijn. Ik geloof niet, dat Europa ten tweede male zonder de vreeselijkste ontwrichting een dergelijke catastrophe zou doorstaan. Dit kan echter te gemakkelijker geschieden, hoe meer door een net van internationale kris en kras loopende verplichtingen de mogelijkheid van een localiseerlng van kleinere conflicten steeds zwakker en het gevaar van weggesleurd te worden van talrijke staten en groepen van staten grooter wordt. Wat Duitschland betreft zou ik hier geen twijfel willen open laten over het volgende: Duitschland heeft tegenover Frankrijk plechtig de na het Saarplebisciet ontstane grenzen aanvaard en gegarandeerd. Duitschland heeft met Polen zonder re kening te houden met het voorbije een verdrag aangenomen, dat geweld uitsluit. Wij hebben dit alles gedaan ondanks het feit, dat wij daarmede definitief af zien van Elzas Lotharingen, een land waarom ook wij twee groote oorlogen heb ben gevoerd. Wij hebben het echter ge daan om vooral het Duitsche volk voor de toekomst nieuwe bloedige offers te be sparen. Wanneer wij echter het Duitsche volk een verder bloedvergieten willen bespa ren, zelfs daar, waar dit gepaard gaat met een offer voor ons, dan denken wij er niet aan ons bloed zonder keuze te verpanden voor vreemde belangen. Gevaar voor conflicten in bet Oosten. Duitschland wil met alle nabuurstaten, ook de kleine naties, vreedzaam en vriend schappelijk omgaan. Maar hoezeer Duitschland den vrede liefheeft, even weinig ligt het in onze hand, dat niet, en juist in het Oosten, tusschen een paar staten, conflicten kunnen uitbreken. Bij den aanvang van een zoodanig con flict moet gevreesd worden, dat door de bijstandsverplichtingen minder de weg zal leiden naar het uitvinden van den aanvaller dan veeleer naar de ondersteu ning van den den eigen belangen nutti gen staat. De zaak des vredes wordt waarschijnlijk meer gediend wanneer bij het uitbreken van een conflict zich on middellijk de wereld terugtrekt van beide partijen dan haar wapenen reeds van te voren bij verdrag in den strijd te laten brengen. Hitler legde er den nadruk op, dat Duitschland bij geen enkelen Europee- schen oorlog iets te winnen heeft, dat het slechts vrijheid en onafhankelijkheid wil en daarom bereid is met al zijn buursta ten non-agressiepacten te sluiten. Wan neer wij Lithauen daarbij uitzonderen, geschiedt dat niet omdat wij daar een oorlog wenschen, maar omdat wij geen politieke verdragen kunnen aangaan met een staat, welke de meest primitieve wet ten van menschelijke samenleving des avoueert. Het standpunt der Rijksregeering. Tot slot zette Hitler het standpunt der Rijksregeering ten aanzien van de ac- tueelc vraagstukken uiteen, dat in het kort neerkomt op de volgende punten: 1. De Rijksregeering verwerpt de op 17 Maart aangenomen resolutie van den Vol kenbond. Het is voor Duitschland niet mogelijk, tot den Volkenbond terug te keeren, zoo- RECLAME- 4782 zacAi vtut^maa^ KWALITEITS SIGAREN lang er niet een duidelijke scheidslijn is getrokken tusschen het „dictaat" van Versailles en het instituut van den Vol kenbond. De rechtsgelijkheid moet feite lijk zijn en op alle functies betrekking hebben. 2. Duitschland acht zich niet gebon den door die artikelen van het Verdrag van Versailles, die door de andere partij zijn geschonden. Alle andere bepalingen worden volkomen geëerbiedigd. 3. De rijksregeering is niet bereid eenig verdrag te teekenen. dat haar onvervul baar voorkomt Het pact van Locarno zal ten volle geëerbiedigd worden zoolang de andere onderteekenaars zulks eveneens doen. De gedemilitariseerde zone wordt gere specteerd. Hitier legde er den nadruk op. dat deze eisch buitengewoon zwaar is, te meer, nu aan de overzijde van de grens groote militaire activiteit wordt getoond. 4. De Rijksregeering is te allen tijde bereid samen te werken tot collectieve sa menwerking tot garantie van den vrede. 5. Zij meent, dat de organisatie van de Europeesche samenwerking niet eenzijdig kan worden opgelegd. 6. Zij is bereid mede te werken tot het sluiten van non-agressle-verdragen met haar afzonderlijke naburen of tot het completeeren van verdragen met het doel den haard van een eventueel conflict te local iseeren. 7. Zij is bereid tot het aanvullen van het pact van Locarno met een luchtpact. 8. De mate van uitbreiding van de Duit sche weermacht is thans bekend gemaakt. De Rijksregeering zal in geen geval hier van afwijken. Het is niet Duitschlands be doeling aan een bewapeningswedloop deel te nemen. De bewapening beteekent geen bedreiging van eenigen staat en de rijks regeering is bereid tot elke beperking, die door anderen ook wordt toegepast. Het ligt in de bedoeling van de regeering om tot een goede verstandhouding met En geland te komen, die elk conflict zal uit schakelen. 9. Dt Rijksregeering is bereid deel te nemen aan alle pogingen, die kunnen lei den tot een practische beperking van de bewapening. Hiermee wordt onder meer bedoeld het verbieden van bepaalde wa pens. De regeering is voorstandster van een verbod van gas- en andere bommen buiten een strijdgebied. 10. Zij is bereid toe te stemmen in be perkingen, die leiden tot de terzijdes'el- ling van juist die wapens, die voor den aanval bijzonder beschikt zijn. Bedoeld worden in de eerste plaats zware artille rie en zware tanks. 11. De Rijksregeering is bereid toe te stemmen in een verdere beperking van de artillerie van oorlogsschepen van het scheepstonnage, van het tonnage der duikbooten en zelfs tot afschaffing van de laatste. 12. Zij is van meening dat alle pogin gen om door verschillende verdragen een meer effectieve ontspanning te bereiken vergeefsch zullen zijn, indien niet door geschikte maatregelen vergiftiging van de publieke opinie tegen kan worden ge gaan 13. Zij is bereid toe te stemmen tot een internationale regeling, waarbij inmen ging van buitenaf in binnenlandsche re- geeringszaken wordt onmogelijk gemaakt. Dah dient echter het begrip inmenging Internationaal te worden omschreven. Tot slot zeide Hitier: „De volkeren wenschen den vrede, het moet de regee ringen mogelijk zijn haar te handhaven. Het is thans niet de tijd van den onder gang van het avondland maar van de wederopstanding ervan". Goering dankte Hitler ten slotte voor zijn uiteenzetting en constateerde, dat de Rijksdag ze eenparig had goedgekeurd. Daarna sloot spr. de zitting. AUTO'S MET BEDORVEN VISCH. Een abonné schrijft: Veel wordt gedaan ter bevordering van de gezondheid, doch waarom wordt het niet verboden, dat auto's, geladen met bedorven visch. welke het noodlge ontbin- dingsvocht op straat achterlaten, door 't centrum van de stad mogen rijden? Langen tijd. nadat genoemde auto's ge passeerd zijn, ruikt men nog de bedorven lucht. DE OS- EN PAARDELAAN. De bewoners van de Os- en Paardelaan nrs. 3254 beklagen zich over het onge rief, dat veroorzaakt wort" door de tegen overgelegen sloot. Niet aileen verspreidt deze een ond.L-aglijke lucht, maar boven dien wordt zij als vuilnisbelt misbruikt en herbergt zij vele ratten. BAKFIETS-BESTUURDER DOOR AUTO GEDOOD. Ongeluk op den straatweg tusschen Halfweg en Haarlem. Gistermiddag omstreeks half vijf heeft op den Rijksstraatweg tusschen Halfweg en Haarlem nabii de Liedebrug een onge val plaats gehad dat aan den ongeveer 50-jarigen venter M. C. Platschorre uit Haarlem het leven heeft, gekost. Deze bestuurde een driewielige bakfiets, geladen met kruidenierswaren, waarmede lui zich in de richting Haarlem voortbe woog. HU werd achterop gereden door een personenauto bestuurd door den heer E. P. uit Haarlem en waarin nog twee hee- ren waren gezeten Door onbekende oor zaak kwam de wagen in aanraking met de bakf'ets en sleurde deze ongeveer vijftig meter mee. P. werd nog een tiental meters verder meegesleurd Hij werd zwaar ver minkt en was vrijwel op slag dood. ROOFMOORD TE HASSUM. Vermoedelijke dader gearresteerd. Naar eerst thans bekend wordt is in den nacht van Zondag op Maandag te Hassum (Duitschlandi een roofmoord ge pleegd. Aan de Duitsche grens, dicht bii Gen nep. is de kantoorhouder H. Jansen te Hassum op zijn kantoor overvallen en met een hard voorwerp doodgeslagen Uit de kas van het kantoor is een bedrag van 4000 Mark gestolen. Door de politie te Gennep is als verdacht van dezen moord aangehouden zekere V. BRAND IN DE KRUISSTRAAT TE ROTTERDAM. Gisteravond omstreeks half tien is brand uitgebroken op de derde etage van perceel Kruisstraat 46 te Rotterdam, welke bewoond werd door de familie Over- meyer. Genoemde familie had de woning juist betrokken en men was nog niet ge ïnstalleerd waardoor o.a. het electrische licht nog niet aangesloten was De man was uitgegaan en toen de vrouw naar bed wilde gaan lichtte zij zich bij met een petroleumstel. Zij trok dit plotseling om, waardoor het beddegoed vlam vatte en de kamer in een oogwenk in lichterlaaie stond. De vrouw haastte zich onmiddellijk met haar kindie van 11 maanden naar bulten, terwijl de brandweer gewaar schuwd werd. Deze verscheen spoedig met eenige slangenwagens. Met twee stralen werd het vuur gebluscht. De etage brandde geheel uit en de aanwezige inboedel, die nog grootendeels ingepakt, stond ging ver loren De schade wordt door verzekering gedekt. De lager gelegen verdiepingen kregen waterschade BRAND IN EEN HOEDENMAGAZIJN TE HAARLEM. Op de tweede verdieping van het dames hoedenmagazijn van den heer B. Dechesne in de Groote Houtstraat 12 te Haarlem, heeft gistermiddag een hevige binnen brand gewoed, welke vermoedelijk is ont staan doordat iemand in een tusschen- kamer eveneens op de tweede verdieping gelegen gerookt heeft Door de hevige rookontwikkeling kon de brandweer de vuurhaard moeilijk bereiken, zoodat de slangen over de daken der be lendende perceelen gelegd moesten worden. Na een half uur was men het vuur meester De schade bleef beperkt tot de tweede verdieping en de zolder. De waterschade op de eerste verdieping en in den winkel was groot. De aangerichte schade wordt door ver zekering gedekt. VAN RANGEERENDEN TREIN GEVALLEN. Gistermiddag is op het, stationsemplace ment te Arnhem de 37-jarige arbeider G. D. uitgegleden en van een rangeerenden trein gevallen. Hem werd de linkerarm afgereden De ongelukkige is naar het ge meente ziekenhuiis overgebracht, waar de arm geamputeerd werd. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk wel. TEGEN EEN AUTO GEREDEN. Gisteravond om 7 uur is de 15-jarige Schuddeboom die te Uitgeest uit de Berg straat met zijn flets den Middelweg kwam oprijden, pardoes tegen een personenauto opgereden die werd bestuurd door den heer Van Vuren uit Wijk aan Duin. De knaap werd door de voorruit gesmakt en brak den nek. Hij was op slag dood. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. MEISJE DOOR EEN VRACHTAUTO GEDOOD. Op den spoorwegovergang nabij het station Santpoort is gisteravond het 11-jarig dochtertje van den heer v. d. Dreggen door een auto, welke met stee- nen beladen was. overreden In zorgwek- kenden toestand is het meisje naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht, waar het kort na aankomst is overleden. Den bestuurder van den vrachtwagen treft waarschijnlijk geen schuld. Hij reed zeer langzaam, daar juist de boomen van den overweg geopend waren. BUITENLANDSCH GEMENGD. AUTO TEGEN BOOM; TWEE GEWONDEN Foto Snoek, R'veen. GROOT WARENHUIS VERWOEST- Een brand heeft in korten tijd een der grootste warenhuizen van Barcelona, El Barato, volkomen verwoest. Gistermiddag te half twee had op den Langeweg tusschen Roelofarendsveen en Rij pwetering nabij de boerderij van den heer C. Bontje een ernstig auto-ongeluk plaats. De heer M. J. W. uit Bodegraven reed met zijn Fordauto waarin tevens een reiziger der Verkadefabrieken had plaats genomen op genoemden weg. Toen de bestuurder even achterom keek naan een in de auto liggende koffer raakte hij de macht over zijn stuur kwijt, met het gevolg dat de auto tegen een boom reed. waardoor zü aan de voorzijde ingedrukt werd en de ruiten versplinterden. Beide inzittenden bekwamen vrij ern stige kwetsuren: de heer W. kreeg een kniefractuur, terwijl zijn passagier door de voorruit geslingerd werd en daardoor diverse verwondingen opliep. Beiden zijn naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden ver voerd. nadat dr. v. d. B. uit Oude Wetering de eerste hulp had verleend. Ooggetuigen verklaarden, dat de bestuurder in matige vaart reed. De beschadigde auto is later door een kraanwagen uit Bodegraven weg gesleept. Hierboven het gevolg van deze onverwachte gebeurtenis RECLAME. 4786 bij Migraine, „Kater", Hoofdpijn, enz. CHRIST. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Onder presidium van prof. mr. P. A. Diepenhorst, hoogleeraar aan de V. U. ving gisteren de jaarvergadering van den Chr. Boeren- en Tuindersbond aan in het gebouw voor K. en W. te Utrecht. De voorzitter opende de vergadering op gebruikelijke wijze en hield vervolgens de openingsrede. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal is toegenomen met 1379. Het aantal af deelingen steeg van 275 tot 291. De twee Chr. Landbouwwinterscholen te Hoofd dorp en te Heemse hadden een regelma tige ontwikkeling. Er zijn thans gevestigd 17 Chr. lagere landbouwscholen. De reke ning en verantwoording sluit op een be drag van f. 6899,87. De voorzitter bracht dank aan mr. Goed- bloed, die met 1 Jan. 1935 als secretaris en penningmeester is afgetreden, en die van 1917 af, de oprichting, nauw aan den Bond betrokken is geweest en daarin voor- treffelijken arbeid heeft geleverd. De Bondsvergadering benoemde tot nieuwen secretaris mr. Rip, directeur Bondsbureau, en herbenoemde prof. Diepenhorst tot voorzitter. De laatste zegt nog, dat het Moderamen is uitgebreid, teneinde de po litieke schakeeringen er meer ln tot hun recht te brengen. De afd. Groningen stelde eenige vragen met betrekking tot de landbouwbedrijfs raden. Naar de oprichting daarvan wordt in meer dan één gebied een onderzoek in gesteld, behalve in Groningen, wat te wijten is aan de afzijdige houding van de neutrale werkgevers-organisaties. Het is goed, dat de Bond in deze materie een positief principieel standpunt inneemt. De voorzitter zegde toe. dat het Bonds- bestuur de zaak onder oogen zal zien. Uitvoerig werd verder gesproken over emigratie naar Sumatra en Zuid-Afrika (Wonderfontein), de bemoeienis van het dep. van Soc. Zaken met de kleine bedrij ven, de werkloosheid ten plattelande en de vaste lasten en de pacht. Hierna was het woord aan den heer W. P. Cnossen, hoofd van de Chr. Lagere Landbouwschool te Woerden en voorzitter van de prov. afd. -Utrecht van den Chr. B._ en T.-bond. om te refereeren over: „Landbouwonderwijs en Jongeren". REGELING INVOER NIET-HOUT- VORIVIENDE SIERGEWASSEN. ENZ. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den invoer van niet-houtvormen- de siergewassen alsmede van azalea en hortensia. Het. wetsontwerp strekt tot voorziening in het desbetreffende Kon. besluit hou dende eenige redactiewijzigingen in de vorige wettelijke regeling van dezen invoer welke wijzigingen noodzakelijk waren, om dat de Belgische regeering. evenals zulks destijds ten aanzien van vleesch enz aan de Deensche regeering is geschied is toe gestaan de administatie over het Belgi sche contingent te "oeren Door het instellen van een commissie, waarin Belgische en Nederlandsche ver tegenwoordigers zitting hebben, zal de wijze van invoer worden geregeld en ook nauwlettend worden toegezien op de Ne derlandsche belangen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9