NATIONALE I EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 22 Mei 193S BUITENLAND. SPORT. FINANCIEN. .15 millioen gulden TELEGRAMMEN. BACH-KEkDENKING IN DE REMOKSTRANTSCHE KERK. Fred de Nie. de organist der Remon- strantsche Kerk. wiens orgelspel wij dit seizoen reeds bespraken, gai gisteravond zijn Bach-herdenking, in verband met den 250sten geboortedag van den meester Oi- schoon deze wel wat laat kwam, deed dit „In Memoriam" toch sympathiek aan, temeer omdat de opbrengst bestemd was voor de Bibliotheek voor blinde organisten, die zoozeer steun verdient Met aandacht heeft een klein gehoor het spel van dezen organist, alsook zang en cello-spel van de twee damessolisten, resp Catharina Verkuil en Marie Olivier gevolgd. Wederom kwamen wij onder den indruk van de Nie's respectabel kunnen zelf door blindheid gehandicapt, weet hij dit gemis goeddeels in zijn vertolkingen te camoufleeren, hetgeen zeker een bewonde renswaardige prestatie is. Bach heeft hij gehuldigd met een Pas- sacaglia en dubbelfuga. eemge koraalvoor spelen, w.o, het moeilijke en fijn te reglstreeren „Alleln Gott in der Hoh' sei Ehr", waartegen de organist nog niet ge heel opgewassen bleek, alsmede Praeludium en Fuga in H moll, vlot en frisch gespeeld en waarin de Nie volop kon toonen, over welke gunstige technische capaciteiten hij beschikt Van de solisten is ons de celliste Marie Olivier ontegenzeggelijk het beste bevallen: o zij speelt geyoelig-muzikaal en gaf tech- 1 kwesties meer"en dus is er geen reden meer DE ALGEMEENE TOESTAND. Hitler's rede De gToote rede van Hitler in dan gis teravond uitgesproken in een geheel ge- vulden Rijksdag, die ettelijke malen don derend heeft geapplaudisseerd. Ook het corps diplomatique was vrijwel geheel aan wezlg en het viel op hoe de Fransche ge zant. Poncet. tal van aanteekeningen maakte. Met zeer groote spanning is deze rede tegemoet gezien, doch, zooals bijkans altijd in zulke gevallen, rij heeft min of meer teleurgesteld Feitelijk is geen nieuws naar voren gebracht, al was de rede bij gewerkt tot aan den dag van het uitspre ken. zoodat zelfs Goering's onderhoud met Laval er zijn invloed op heeft doen kennen. Men zie voor de rede zelf het Derde Blad. Het besluit om zich te herbewapenen is op bekende gronden uitvoerig verdedigd, waarbij de veroordeeling van den Volken - bond. naartoe Duitschland voorloopig nog niet zal terugkeeren, natuurlijk wordt af gewezen. Trouwens, de wet op de weer macht is Juist gisteren ook afgekomen, waarmee de instelling der weermacht een fait accompli is! Het agressieve in Hitler's betoog zal daarbij veel kwaad bloed zetten in het buitenland, vermoeden we. Dit was onnoo- dig geweest, zonder het Duitsche stand punt dat in dezen sterk is, ook maar iets te verzwakken Tot Frankrijk wordt herhaald: na de Saar-oplossing bestaan er geen territoriale nisch een loffelijk bewijs van harde studie zoo in de heldere streek als in trefzeker heid. speciaal toen aanvankelijke onrust overwonnen werd. waardoor de cello-suite nr. 1 in G gr. t. alleszins kon bevredigen. Marie Olivier betoonde zich een serieuse dienaresse van Vrouwe Musica, wier mede werking het niveau van dit concert zeker ten goede is gekomen. De obligaat-viool inzet van de beroemde aria „Seufzer. Tra nen. Kummer. Not" nam zij helaas te langzaam, hetgeen zijn stempel drukte op het geheel: een iets sneller tempo ware ons liever geweest. Catharina Verkuil zong hierin de sopraanpartij, nadat zij ons in twee geestelijke liederen met haar mate riaal had doen kennismaken. Hoewel dit zeker belovende kwaliteiten bezit, is de ontwikkeling nog niet zoodanig, dat deze een optreden in het openbaar rechtvaar digt Zoolang men zich nog duidelijk in de studieperiode bevindt, is het raadzaam zich niet aan het oordeel te onderwerpen van hen. die terwille van de kunst met een groote K„ wel critisch móéten zijn. Dit neemt niet weg, dat deze zangeres op den duur technisch, zoowel als geestelijk gerijpt aan door ons te stellen eischen zal kunnen voldoen. Zij zong nog de aria uit de „Geburtstageantate" ..Schafe können sicher weiden", onlangs nog in de Luther- sche kerk gegeven, een vergelijking, die geenszins in het voordeel van het gisteren gehoorde kon zijn. Moge de opbrengst van dit concert, waarin naar beste kunnen werd gestreefd Bach te eeren, zoodanig geweest zijn, dat het beoogde doel er wél bij gevaren heeft. VOETBAL. SPORTMAN ILEIDSCHE BAKKERS GEZELLEN. Hedenavond (e 7 uur spelen de Bak kersgezellen een vriendschappelljken wed strijd tegen Sportman I op het Sportman- terrein aan de Groenoordstraat. De wed strijd staat onder leiding van den heer D. Warnaar. WEDSTRIJDEN VAN SPORTMAN. Morgenavond te 7 uur speelt een Sport- man-comb. tegen de Leidsche Bakkers gezellen. Vijdagavond te 7 uur speelt een Vete ranen-elftal van Sportman tegen de oudjes der Leidsche scheidsrechters. Beide wed strijden vinden plaats op het Sportman- terrein. AUTOMOBILISME. TWEE COUREURS GEDOOD TE INDIANAPOLIS. Op de autorenbaan te Indianapolis (Ver. Staten) hebben zich heden bij de voor- wedstrijden voor de eerstdaags te houden 30 mijl-race. eenige ernstige ongevallen voorgedaan Zoo vloog de bekende coureur W H. Sterbblefield in volle vaart met zijn wagen tegen een muur waardoor hij on middellijk werd gedood. Ook een ander coureur kreeg met zijn wagen een dusda nig ongeval, dat hij gedood werd. om het niet eens te kunnen worden; trou wens, Hitier heeft met klem nog eens ver zekerd, dat Duitschland vredelievend is. Doch wat te zeggen van zijn verklaring, dat zijn verzekering meer waard is dan een verdrag? Momenteel waarschijnlijk volkomen juist, doch zal dit zoo blijven en hoe, wanneer Hitler, die toch sterfelijk is, er eens niet meer zou zijn? Gehekeld is de methode der mogendhe den om eerst allerlei voor te bereiden en dan pas Duitschland's meedoen te vragen. Behoudens door Duitschland zelf te bepa len uitzonderingen, zal het daaraan geen gevolg geven. De vraag is echter gewet tigd hoe komt het, dat zonder Duitsch land allerlei is voorbereid? Toch alleen door Duitschland's uittreden uit den Vol kenbond en zijn weigering terug te kee- ren! Van pacten als het Franseh-Russi- sche feitelijk bondgenootschappen wil Duitschland niet weten, slechts van non-agressie-verdragen, die het met alle staten wil afsluiten, Llthauen uitgezon derd; zelfs met de sovjets, al is binnen- landsch het bolsjewisme de grootste vijand, die scherp zal worden vervolgd. De bereidheid voor een luchtpact toe te treden wordt herhaald, evenals de gezind heid alsnog over bewapening-beperking inzake aanvalswapenen te praten. Speciaal tot Engeland wordt „geliebaugeld", al wordt tegen Eden gepolemiseerd. Kortom, Hitler's rede heeft geen enkel nieuw gezichtspunt ontvouwd en zal. in het buitenland, o i. niets veranderen Voor binnenlandsch gebruik van groote waarde, wijzigt zij'niets in de wereld-ver houdingen en daarom 1» zij een teleur stelling. Waarschijnlijk zal heden in het Engel- sche Lagerhuis reeds indirect op deze rede worden gereageerd, daar Baldwin de nieuwe vlootwetten zal indienen. Er zijn aanwijzingen, zegt de parlemen taire correspondent van Reuter, dat de Britsche luchtstrijdkrachten in de eerste linie op zijn minst verdubbeld zullen wor den en de reeds aangekondigde bespoedi ging van het program zoo mogelijk met nog twee Jaar zal worden verkort. Het zal komen tot een nauwe samen werking tusschen regeering en industrie, maar geen organisatie der industrie van regeeringswege. De recruteering uit alle deelen. van het Rijk zal worden aangemoedigd. Men ziet: de bewapeningswedloop in optima forma! De Vólkenbondsvergadering is gisteren gesloten. Aangenomen is een resolutie in zake het conflict in den Gran Chaco, waarin de actie der commissie van 23 tusschen November en thans wordt goed gekeurd en den wensch geuit, dat de nieuwe vredespogingen van Buenos Aires tot een spoedig herstel van den vrede zul len leiden Bovendien krijgt de commissie van 23 de opdracht, het geschil verder te blijven volgen en wordt het Chaco-geschil op de agenda van de gewone Volkenbonds vergadering van September geplaatst. Het conflict tusschen Zuid-Slavie en Hongarije inzake den moord te Marseille, is bovendien als gesloten te beschouwen. DUITSCHLAND. De Rijksdagzitting De wet op de weermacht. Ofschoon de vijfde zitting van den tweeden Duitschen Rijksdag na de na- tlonaal-socialistlsche revolutie eerst om acht uur 's avonds begon, heerschte er reeds in de middaguren in de hoofdstad een ongewone drukte. In de Wilhelmstrasse, in de omgeving van de rijkskanselarij, verdrongen zich reeds om twee uur tal van belangstellen den, en in dè latere uren werd het een ware volksverhuizing naar de Linden en de overige toegangswegen naar de Kroll opers. In den loop van den vroegen middag moest de politie reeds beginnen met de eerste afzettingsmaatregelen. Spoedig mar cheerden toen ook de S S de S A het Veldjagerscorps van de Schutzpollzel en de Postschutz aan. om voor een behoor lijke afzetting zorg te dragen In de nabijheid van de Kroll-opera en daarbinnen was de lijfwacht van Adolf Hitler geposteerd Rondom de luidsprekers, die op de voor naamste punten van de stad waren op gesteld. verdrongen zich duizenden men- schen. Van elke bijzondere uiterlijke versiering van de zittingsgzaal was afgezien Slechts was. zooals gebruikelijk, de groote haken kruisbanier boven het gestoelte van den voorzitter aangebracht, geflankeerd door de zwart-wit-roode vlag. De 669 leden, die de tegenwoordige rijks dag telt, vulden de groote benedenruimte tot in de uiterste hoeken op. De Saar-afgevaardigden hadden be voorrechte plaatsen, en wel vier op den linker- en vier op den rechtervleugel van het huls. Voor Hitler's rede zie men elders in dit blad. RECLAME- 47M LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam In 1934 aan polishouders uitgekeerd. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het Jaarverslag van de Rotterdamsche Lloyd meldt dat de exploitatierekening over 1934 wederom niet voldoende is om daaruit de noodige afschrijvingen te doen. De exploitatierekening laat een voordeellg saldo van f. 2.687.855 2.767.245 Hierbij komt: interest f 30.381 en saldo ass.-rekening f 110.022 (69.854), vervallen dividenden f 385 500 overboeking uit reserve voor afschrijvingen f. 2 900.000 (3.250.000), en uit reserve diverse belan gen f 678 979 (485.821). Tezamen f6.407.623 6.573.420 aan te wenden als volgt af schrijvingen op vloot f. 5.779.491 (5.685.869), onkosten opliggende schepen f. 247.425 1311.515): afschrijvingen op deelnemingen in andere ondernemingen f. 320.000 1480.000); bijdragen aan Nederl. Scheep vaart Unie f. 48.206 148.165); commissaris sen volgens art. 20 der Statuten f. 12.500 (onv.) Hbld. GERRITSEN EN VAN KEMPEN. Volgens het jaarverslag der Kon Ned. Fabriek van Gouden en Zilveren Werken I Gerritsen en van Kempen is er een winst- saldo van f. 129.647 (vorig Jaar f 171.528). Voorgesteld wordt een dividend uit te kee- ren van 10 pet. (vorig jaar 15 pet.) BELGIE. De onrust in de Borinage. Was de toestand in de Borinage gisteren eerst verergerd, doordat de stakers nog enkele mijnen hadden bezet, later is er verbetering ingetreden. De ,,N. R. Crt." meldt o.a.: Gisteren in den loop van den middag.zijn ongeveer vijfhonderd bereden en onbere- de gendarmes uit de provincies Namen en Henegouwen te Charleroi aangekomen. Zij hebben zich onmiddellijk naar de door de stakers bezette mijnen begeven en hebben de gebouwen omsingeld. De officieren eischten ontruiming en deelden aan de leiders van de stakers me de. dat desnoods gebruik zou worden ge maakt van gasgranaten en machinegewe ren. In drie mijnen hebben de stakers na een uur de gebouwen ontruimd evenals de binncnDlaatsen Er ziin nog drie mijnen door de stakers bezet. Men verwachtte echter dat zij gis teravond eveneens zouden worden ont ruimd De roode vlageen die bovenop de mijntorens waren geplaatst, zijn door de eendarmes naar beneden eehaald. De sta king duurt nog altijd voort in zestien mij nen. ZWEDEN Lindman gaat heen. Adm'taal Lindman heeft aangekondigd, dat hij besloten Is ai te treden als leider van de conservatieve partij. Het schijnt dat zijn opvolging op moei lijkheden zal stuiten. De door de Rljksregeering, die vooraf in kabinetszitting bijeen kwam. aangenomen en thans afgekondigde wet op de weer macht omvat 38 paragraphen welke in vijf groepen zijn verdeeld. De belangrijk ste bepalingen zijn: De dienstplicht is een eere-dlenst te genover het Duitsche volk. Iedere Duitsche man is dienstplichtig. In geval van oorlog is voorts Iedere Duitsche man en iedere Duitsche vrouw verplicht het vaderland te dienen. De weermacht bestaat uit leger, vloot en luchtmacht. Opperbevelhebber der weermacht is de Fuehrer en Rijkskanselier. De Rijksminister van Oorlog voert het bevel over de weermacht. De dienstplicht duurt van het 18 tot het 45ste levensjaar. De belangen van de weermacht gaan in geval van oorlog boven alle andere. De dienst bij de weermacht kan zijn actief of „im beurlaubten Stande". d.z. de reserve, aanvullende reserve en landweer. Personen boven 45 jaar komen bij den landstorm. De arbeidsdienstplicht is voorwaarde voor den actieven militairen dienst. Dienstplichtigen komen na hun actie ven militairen diensttijd tot hun 35ste levensjaar bij de réserve. Tot aanvullende reserve behooren de personen beneden 35 jaar, die geen actie ven militairen dienst hebben verricht. Tot de landweer behooren de personen van 35 tot 45 jaar. Niet waardig voor militairen dienst worden gekeurd zij die veroordeeld zijn wegens staatsvljandlg optreden. De diensttijd is vastgesteld op 1 jaar. Par. XV vermeldt; 1) Arische afstam ming is voorwaarde voor den actieven militairen dienst. 2. Of en in hoeverre uitzonderingen zul len kunnen worden toegelaten wordt be paald door een commissie van onderzoek overeenkomstig de richtlijnen, welke door den Rijksminister van Blnneniandsche Zaken in overleg met den Rijksminister van Oorlog worden opgesteld 3. Slechts personen van arische afstam ming kunnen „superieuren" bij de weer macht worden 4 Lieden van arische afstamming die tot de weermacht of den „beurlaubten Stand" behooren. Is verboden in het huwelijk te treden met personen van nlet-arische af stamming. Overtredingen worden met de gradatie gestraft. 5. Er zal een bijzondere regeling worden getroffen voor nlet-arlers in tiid var. oorlog In tijd van oorlog kunnen dienstplichti gen tijdelijk uitstel van actieven dienst krijgen. Rijksonderdaan is iedere onderdaan, ook Indien hij bovendien een buitenlandsche nationaliteit bezit. Rijksonderdanen die reeds in een ander land actief hebben ge diend, zijn niet vrijgesteld van den Duit schen dienstplicht. In tijd van vrede wor den zij evenwel op bijzonder ver'oek. waar over de Rijksminister van Oorlog beslist, tot den actieven dienst toegelaten 401 uftr uaisiAjasai ua uaSnipiidisuaja geheimhouding verplicht voor zoover het aangelegenheden den dienst betreffende, aangaat. Soldaten mogen niet aan politiek doen. Het lidmaatschap van NSDAP of de bij deze beweging aangesloten organisaties mag gedurende den diensttlid niet worden waargenomen, evenmin hebben soldaten stemrecht. Voor het lidmaatschap van vereenigin- gen is de toestemming van superieuren noodle Burgerambtenaren kunnen aan dezelfde verplichtingen als militairen wor den onderworpen Voor openbare betrek kingen hebben zij die actief hebben ge diend den voorrang. ENGELAND. De begrafenis van kolonel Lawrence. Na een lijkschouwing, waarbij de coroner verklaarde, dat 't hem leed deed dat Enge land een zijner beste zonen op zujk een ongelukkige wijze had moeten verliezen, ls het stoffelijk overschot van kolonel Law rence In den grootsten eenvoud op het kleine kerkhofje van Moretown bijgezet. Op speciaal verzoek van den overledene waren er geen uniformen, geen lijkredenen noch bloemen, maar desniettemin was het miniatuurkerkje in het gehucht, dat slechts 160 zielen bevat, met een uitgelezen gezelschap gevuld, uit alle kringen van de maatschappij. Onder de sllppendragers be vond zich een professor uit Oxford, de schilder Augustus John en vertegenwoor- j digers van de drie takken van defensie, een persoonlijk vriend en een majoor, die onder Lawrence In Arablë gediend had. Maar te vens waren er Winston Churchill, burg graaf Winterton, Thomas Hardy Jr. en een overste, die maarschalk Allenby vertegen woordigde De plechtigheid, die trots het ontbreken van eenig ceremonieel een diepen indruk maakte, was In 20 minuten afgeloopen. UIT HET VERRE OOSTEN. Kabinetswisseling in Mandsjoekwo. Naar gemeld wordt heelt de minister president van Mandsjoekwo, Tsjeng Hslau-hsoe, die ongeveer 80 Jaar oud is en vertrouwde van den keizer, om gezond heidsredenen ontslag aangevraagd. Kei zer Kang Te heeft dit ontslag aanvaard en van deze gelegenheid gebruik gemaakt het kabinet te reconstrueeren. Het nieuwe Kabinet is vooral opmerke lijk door de omstandigheid, dat daarin zijn opgenomen jonge opkomende politici, zoowel als oude veteranen van de Tsjlng- dynaatie. POMBO OVER DEN OCEAAN. NATAL iBrazilië). 22 Mei. 'Reuter). De Spaansche vlieger Pombo. die op 3 Mei uit Engeland is vertrokken en op weg ls nar Mexico, la alhier aangekomen na een geslaagde vlucht over den Zuidelijken Atlantischen Oceaan. IERLAND ZET DEN ECONOMISCHEN OORLOG TEGEN ENGELAND VOORT. LONDEN, 22 Mei (Reuter) In den Dail verklaarde de Valera gisteren dat de Iersche Vrijstaat den economischen oor log tegen Engeland voortzet. POLEN. Na Pilsudski's dood. Het Poolsche Telegraaf Agentschap deelt mede; „Allen, die met aandacht de gebeurte nissen in Polen gedurende den harden tijd van de laatste tien dagen hebben waarge nomen, en dat was de geheele wereld, moe ten het onloochenbare feit constateeren, dat het geheele volk zich ondanks den diepen rouw over het onherstelbaar ver lies. volkomen rustig heeft gedragen. Dit feit bewijst overtuigend de waarde van het groote opvoedende werk van den maar schalk. dat in het Poolsche volkskarakter alle teekenen van zwakheid en nervositeit heeft doen verdwijnen. Wanneer men in de laatste dagen naast de uitdrukking van deelneming bij de pu blieke opinie der wereld stemmen hoorde, die zich afvroegen welke politiek Polen zonder Pllsudskl zou voeren, dan werd het antwoord hierop door de houding van het volk op het oogenbllk van rouw gegeven. Het zij ons echter veroorloofd dit ant woord door de volgende eenvoudige op merkingen aan te vullen: De politiek van Polen zal niet de minste wijziging onder gaan Polen zal evenals tot nog toe voor een duurzamen vrede werken, overeen komstig de richtlijnen, die worden aange geven door de noodzakelijkheid Voor den eigen staat, en die hierin bestaan, dat het zich voornamelijk od zijn eigen krachten baseert Evenals tot nog toe biedt Polen allen staten en in de eerste plaats zijn buurstaten vrede tegen vrede, veiligheid tegen veiligheid en vriendschap tegen vriendschap aan Dit hebben wij de we reld te zeggen Wie zich hierop verlaat, zal niet teleurgesteld worden". o TSJECHO-SLOW AKIJE. Na de verkiezingen. Officieus zijn de onderhandelingen voor de vorming van een kabinet begonnen. Malypetz, de minister-president van het afgetreden kabinet, is met de vorming belast. De partijen der vroegere coalitie drin gen aan op deelneming van Duitsche Agrariërs en sociaal-democraten in weer wil van de verliezen, die zij hebben ge leden. o VEREENIGDE STATEN. Roosevelt's veto tegen de bonuswet. De Senaat heeft gisteravond een reso lutie aangenomen waarin werd besloten tot een vereenigde zitting van beide hul zen van het Congres, die heden. Woens dagmiddag zal worden gehouden en waar in president Roosevelt zijn veto zal uit spreken tegen de Patman-wet tot het be talen der bonus-uitkeeringen aan de oud strijders. Senator Huey Long van Loui siana hield een obstructierede die vijf uur duurde. Men verwacht dat president Roosevelt het wetsontwerp zal afwijzen als lnflatlo- nistisch en een bedreiging voor het staats- credlet. Het ls de eerste maal dat een president Tier Vereenigde Staten persoon lijk zijn veto in het Congres komt uit spreken. waardoor deze zitting een his torisch karakter krijgt. In verschillende kringen verwacht men dat het Huls van Afgevaardigden zich tegen het veto zal verzetten en dat de Senaat den president zal steunen. DE PERS OVER HITLER'S REDE PARIJS. 22 Mei (Reuter). De Parljsche ochtendbladen geven de met spanning ver. wachte Rijksdagrede van Hitler uitvoerig en met groote opmaak weer. De commen taren zijn nog vrij kort, wat in verband staat met het late uur waarop de rede te Parijs gepubliceerd kon worden, doch naar men In sommige kringen aanneemt ook met de afwezigheid van den Franschen minister van buitenlandsche zaken, ziens standpunt sommige bladen naar men aanneemt als richtsnoer voor hun com mentaar hadden willen nemen Sommige bladen zijn van meening dat Hitler slechts weinig nieuws heeft gezegd, terwij] ande ren verklaren dat zijn crltlek op de hou ding van Llthauen en op het communisme en z(jn mededeellngen omtrent de vloot- polltek niets aan duidelijkheid te wen- schen overlaten. Pertinax schrijft in de „Echo de Paris", dat Hitler probeert door voorstellen ver warring te brengen in de rijen der vol- ken, die den vrede trouw zUn. Het inte ressantste gedeelte in de verklaringen van den Rijkskanselier heeft betrekking op de vlootpolitlek, omdat Hitier daardoor den twijfel heeft weggenomen, die bestondover de te verwachten Duitsche vlootsterkte. Het Duitsche probleem blijft bestaan en dit probleem rechtvaardigt de ondertee- kening van het Fransch-Russlsche pact. De BerlUnsche correspondent van het „Journal" constateert slechts dat de Rijks- dagrede. waarvan Europa algemeen een geruststelling verwachtte, niets nieuw bevatte. De „Oeuvre" onthoudt zich nog van diepgaand commentaar en verklaart slechts dat Hitier weliswaar zijn vrede lievende uitlatingen heeft herhaald öoSi tevens aan de deelneming van Dultschlarf aan een internationale samenwerking nieuwe voorwaarden heeft vastgeknoopi en een veiligheidssysteem, gebaseerd op wederzijdsche bijstandsverlening afwijst De Berlijnsche correspondent van de „Jour" constateert naar aanleiding m Hitler's uitlatingen tegen Sovjet Rusland, dat Hitler met groote felheid het Bolsje wisme heeft veroordeeld. In het „Petlt Journal" wijst de Berlijn sche correspondent eveneens op Hitler'! crltlek op het communisme, doch consta teert tevens dat zijn rede talrijke van Dultsch standpunt bezien nuttige voorstel len bevat. Bijzondere aandacht verdient zijn concreet voorstel Inzake de ontwape ning en de plechtige verzekering ten aan -len van het Locarno-paCt en de demil: tarisatie van de Rijnland-zone. De verre kering dat Duitschland er niet aan dent; de territoriale clausules van het Verdrar van Versailles te schenden, moet me: voldoening worden ontvangen. De dertien punten van Hitler kunnen echter tot in gewikkelde situaties leiden. WEENBN, 22 Mei. (Havas). In hun commentaren op de rede van Hitier her inneren de bladen eenstemmig den Fiihret eraan, dat de moord op Dolfuss gekarak teriseerd moet worden als een daad vsn inmenging. LONDEN. 22 MeL (Reuter). De bladen van alle richttngen zijn van meening, dit de rede van Hitier getuigt van vredeswil en een niet te miskennen bijdrage vormt voor de ordening in Europa, terwijl W van een opmerkelijk vriendschappelljken en verzoeningsgeziqden geest jegens En geland getuigt. Ofschoon de rede in vele opzichtenon- duidelijk is, zoo schrijft de „Daily Tele- graph", ls zij in haar strekking niettemin pacifistisch. De rede bevat geen antwoord op de uit- noodiging van Lord Stanhope, een ont* werp in te dienen van het Duitsche pro gramma voor bewapenlngsbeperking. w uiteenzettingen over het bewapenings vraagstuk zijn uitstekend, doch in eikop zicht wordt het aan anderen overgelaten, de onderhandelingen te openen, waar door dit alles verwezenlijkt zou kunnen worden. Intusschen is het een sctireae vooruit, dat Duitschland aan zijn bereid willigheid uitdrukking heeft gegeven, er het staat thans aan de andere moge:na heden, Duitschland aan zijn woord te houden, en precies na te gaan, wat op grond van deze richtlijnen mogelijk ia Wanneer de geest, die bij het noen?j° van „non-agressle-pacten met alle naou- ren van Duitschland" tot uitdrukking gebracht, de Duitsche politiek zal bepa len, dan, aldus het blad, zal het mogen!' zijn, dat belangrijke resultaten het ge' van de rede van gisteren zullen zijn. De „Times" noemt de rede van H „openhartig, redelijk en begrijpelijk Niemand die deze rede in een °']P digen geest leest, kan er aan twlj felon y*. de politiek die Hitier heeft uitgest'pl» zeer wel de basis voor algeheele over!:° stemming met Duitschland kan v0™ k een vrij gelijkgerechtigd en sic Duitschland in plaats van een geknec Duitschland, hetwelk zestien jaar ge'e0 den vrede werd opgelegd. Het blad is het eens met de verklari gen van Hitler dat het noodzakelijk een vreedzame herziening van de vera gen tot stand te brengen en betrek1' houding van hen die ieder Duitscn a bod als een onoprechte val beschouw- De rede mag echter geen verander™ brengen in Engelands besluit een nj macht tot stand te brengen, die even ls, als die van eiken nabuurstaat. N'e min legt het blad er den nadruk op de vrede en de veiligheid slechts ge«» haafd kunnen worden door cenc.°„vai- systeem' dat het gevaar van luchtM" Hitier len. „hetwelk een waar gevaar voor - f heele beschaving beteekent". uitsmiL tegenover den aanvaller een oyer™ gende krachtsontplooiing te stellen. De „Times" dringt dan aan op ne^

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2