EERVOLLE 1-0 NEDERLAAG TEGEN ENGELAND kite Jaargang Maandag 20 Mei 1935 No. 19 HOLLANDSCHE VOETBAL-GLORIE. Schitterend spel onzer verdediging. Q ZONDAG: U. V. S DE KENNEMERS. Het voornaamste Nieuws van heden. De rust kwam met blanken stand. (Van onzen eigen redacteur). Een zeer eervolle 10 nederlaag is het iultaat geworden van den voetbalwed- djd tegen de Engelsche profs, welke Za- rdagavond In het stampvolle Amster- ithe stadion heeft plaats gevonden, nsterdam werd geen Darlington en geen Holland faalde niet en boekte i sensatloneele overwinning, maar deze j vormt toch het glanspunt van het len en hij zal over het geheele conti- t worden geseind als een treffend be- i de kracht en den vooruitgang van b: Hollandsche voetbal I Tweemaal drie kwartier heeft de Oranje- met een fabelachtige volharding ge- tegen Engelsche meesterschap en rleure techniek, en zij slaagde er niet 1 in de nederlaag tot de kleinst moge- cijfers te beperken, zij won ln de helft zelfs aan energie en zelfver- n, ging de aanvallen beter opbouwen [acht ernstig gevaar voor het Britsche dat in de laatste minuut nog bijna. CWels was doorboord. 'lit was in zekeren zin gelukkig dat man Hibbs onzen rechtsbuiten nog t een fractie eener seconde te snel af I, want onder de onbegrensde geestdrift t tienduizenden zou het fraaie stadion i Jan Wils tot een hoop puin zijn ge- wden! 't Was trouwens ook beter zóó. De tgdsche ploeg was technisch en tactisch aan de onze en een gelijk spel een voor Holland flatteerend beeld ebben gegeven van dezen kamp, die in Benig opzicht toch vrij eenzijdig is ge it! Vooral gedurende de eerste helft i het overwicht der Engelschen aan- Senlijk. Onze voorhoede, door het achter- 'Üjïen van Drok en Smit tot drie man be- erkt, moest ln het duo: MaleHapgood Ikomen haar meerdere erkennen, ter- I aan den anderen kant door de tegen- hij aanval op aanval werd ondernomen. Bchitterend positie-spel demonstreerden de 's daarbij. Laag over den grond ging de I van voet tot voet. Met een minimum n krachtsinspanning wist de ploeg door t bliksemsnelle overgeven een maximum tin tempo te verkrijgen en met enorme handigheid brachten de profs den bal her op keer voor het Hollandsche doel, vaar evenwel ons achte>-trio in groot- dien vorm was. Daar in het doel stond de Deventer reus, als een rots in de ding der Engelsche aanvallen en zelfs die Göbel gekend hebben in z'n beste dagen moeten met diep ontzag vervuld zijn door het fenomenale werk van onzen kee- die de moeilijkste schoten onschade lijk wist te maken. De backs, en in het bij- ionder Caldenhove, steunden hem daarbij op een wijze, die niet alleen het publiek. Baar ook de tegenpartij sterk imponeerde •n op onze perstribune den beroemden MEelschen voetbal-deskundige Ivan Sharp Beer dan eens tot applaus verlokte Onze verdediging in topvorm. dan onze achterhoede is,het te danken Jat de nederlaag tot zoo geringe propor- beperkt is gebleven. Tegen haar moest Wh deze geniale Engelsche voorhoede, Boost dit vijftal voetbal-kunstenaars en Joorgalooze dribbelaars, de vlag strijken. ll was het ook, die krachtig geholpen door een uitstekende halfllnie, in het laat je kwartier voor de tegen-actie zorgde. »oe kwam toen ook aanvoerder Van Heel O z'n element! Onze grootste technicus roeide de kans, die er lag ln dat terugdrij- ''d van het Engelsche offensief! Dribbe- end langs twee, soms drie tegenstanders 'spelers van professie!) stuwde Van Heel 'oen zijn ploeg naar voren. Achter had de verdediging ruimte gemaakt. De halflinie vond gelegenheid meer aandacht te schen den aan het steunen van den aanval en geïnspireerd door de gedachte „Nu of nooit" drong Oranje de beroeps-ploeg terug, nam zij in zekeren zin het B'tiatief tot den aanval en werd het En- jeische doel in het nauw gebracht. Het «Mal scorlngkansen, als gevolg daarvan, slechts klein (eenmaal knalde Bak- niïs rakelings naast en vlak voor het slot voorkwam Hibbs op het nippertje dat Wels ?en gelijkmaker bracht!), doch onze voor oude treft daarvoor geen blaam. Zij 'Peelde minstens even goed als in België terwijl onze verdediging haar Brussel- eeneti vorm verre overtrof lmaar vond in «21e en Hapgood een barricade, die een- Pdig niet. te nemen was. Misschien dat Van Gelder op den linkervleugel jWee-beenig" als hij is. den bal meerma len voor het doel had kunnen plaatsen, nu de uitsluitend links spelen- «e Mijnders voortdurend in de val liep, die- tusschen Male en de cornervlag was op gesteld, maar het Is de vraag of het veel gebaat zou hebben. Alles in onzen aanval was tenslotte geconcentreerd op Bakhuys (teveel misschien) en dit Hollandsche ka non werd vooral in die slotperiode door Barker zoo volkomen gedekt dat onze mid- voor maar heel zelden een schot heeft kun nen lossen. Hij had ongetwijfeld pech toen een schlterende kogel buiten bereik van Hibbs rakelings langs den buitenkant van den paal vloog maar dat was practisch ook alles wat aan Bakhuys voor kansen geboden werd. Mag men trouwens anders verwachten van een amateur-elftal tegen een beroeps- ploeg die de sterkste ter wereld heet te zijn? Terecht verklaarden de heeren Rous (de vroegere secretaris der Eng. Football As sociation) en Ivan Sharp dat. een elftal van beroepsspelers met minstens vier of vijf doelpunten van amateurs dient te winnen Doet het dat niet dan zijn er twee mogelijkheden: of de profs hebben gefaald óf de amateurs hebben zichzelf verre over troffen! Welnu: alle deskundigen, ook de leiders der Engelsche ploeg zelf, hebben gezegd dat de profs zich volledig gegeven hebben (afgezien dan van het feit dat het „char ging" achterwege gelaten werd) en dat dit de beste wedstrijd geweest Is welke ooit door Engeland op het continent werd ge speeld De glorie van dezen uitslag straalt dus volledig af op het Oranje-team, dat enorm gewerkt heeft, dat het Engelsche systeem niet kon breken, doch wel vermocht te be dwingen, en dat haar mindere techniek ten spijt in staat was momenten te scheppen, die er toe leidden dat een gelijk spel zelfs niet tot de onmogelijkheden mocht worden gerekend. Als Bakhuys aan het slot der eerste helft, met alleen Hibbs nog voor zich, een heel klein onderdeel van een seconde snel ler was geweest; als zijn geweldige kogel na de pauze een decimeter meer naar rechts was gerichtals Wels in die laatste minuut Wat doet het er feitelijk toe. Voetbal is een kansspel en het had gekund met een beetje geluk, maar onze ploeg, onze Tech nische Comissie en onze trainer, ja, wij allen, die vol trots Oranje zoo schitterend stand hebben zien houden, mogen meer dan tevreden zijn over deze nederlaag! Zij ls misschien nog wel meer waard dan de onvergetelijke zege van Houtrust, die op amateurs bevochten werd Hallc en Caldenhove de sterren. Onvoldoende was er Zaterdag niemand in onze nationale ploeg. De béste was zon der twijfel Halle, wiens opstellen en In grijpen beter was dan ooit, en wiens moed een bijna zeker tweede doelpunt der En gelschen voorkomen heeft doordat de Oranje-doelman zich onvervaard voor Eastham wierp, die met den bal aan den voet in volle ren de Hollandsche veste na derde en door geen onzer andere spelers meer bedreigd kon worden. En naast Halle trad vooral Caldenhove op den voorgrond. De D.W.S.'er wiens herkiezing nog tegen België onzeker is geweest, heeft ontelbare Engelsche aanvallen gebroken. Lenig, zelf bewust en met een opvallend gemak greep hij telkens weer in en wie hem zoo aan dachtig gadesloeg moet herinneringen hebben zien opdoemen aan Harry Denis, den spelen die van zoo enorme beteekenis is geweest voor het Hollandsche voetbal en wiens evenknie men op onze velden niet meer aanwezig achtte. Bij dit schitte rende spel van Caldenhove viel Van Run, die zijn 25sten wedstrijd speelde, minder op, doch ook hij was veel beter dan in alle vorige wedstrijden van dit seizoen. De halflinie was de verdediging tot zeer grooten steun, eerst met Pauwe, later met Van Heel als uitblinker. Tusschen hen in zwoegde Anderiessen onvermoeid en met succes, daarbij ln de tweede helft uitste kend plaatsend en het spel goed naar de vleugels open gooiend. Drok en Smit hebben gfungeerd als schakel tusschen halflinie en voorhoede. Zij deden dat voortreffelijk en het was, bij zoo ernstigen tegenstand, geen wonder dat zij niet steeds op tijd hun plaats in de aanvals-linie konden Innemen. Aan het slot, toen Oranje fel begon op te dringen, lukte dat beter en dat kwam de kracht der voorhoede beduidend ten goede. Dat deze linie nochtans weinig bereiken kon zeiden wij reeds en dat was begrijpelijk. Dat zij het dat schitterende backstel: MaleHap good, zoo buitengewoon lastig maakte, pleit voor onze aanvallers, die terecht deelen in het succes van deze uiterst kleine en daar door hoogst eervolle nederlaag! Volmaakt spel der profs. Voor ons was rechtsback Male de beste speler der Engelsche ploeg, terwijl wij na hem direct Barker, de midhalf, en links buiten Boyes dienen te noemen. Dit elftal leverde voetbal van de fijnste soort, welke men zich denken kan, het was technisch het volmaakte nabij, was levendig en zeer rijk gevarieerd bij een steeds wisselende opstelling, het was o.i. bovendien schot- vaardiger dan menigeen meent, en dan eenige officials willen doen voorkomen. Misschien dat ook wij er nog meer van hadden verwacht, misschien dat ook wij gedroomd hadden van vlijmscherpe kanon schoten van het type-Bakhuys, maar wij mogen toch ook vaststellen dat tallooze magnifieke kogels en kopballen op ons doel zijn afgevuurd en dat het alleen aan het fabileuze keepen van Leo Halle te danken ls geweest dat de veel grootere Engelsche voetbal-virtlositeit met slechts één enkel doelpunt (een pracht-goal overi gens werd beloond Natuurlijk is het Amsterdamsche stadion bij dezen wedstrijd uitverkocht geweest. Heel den middag had het geregend, maar geen stortbuien konden de enthousiasten weerhouden naar de voetbal-arena te trek ken, al kwam de groote massa ditmaal ook beduidend later dan gewoonlijk, ja zelfs zoo laat dat er nog duizenden binnen stroomden toen de strijd reeds een aan vang genomen had! Even voor zessen kwam de Prinses, met luid gejubel en het zingen van het Volkslied begroet, op de eere-tribune. waar verder o.a. ook aanwe zig waren de ministers Oud, Van Schaick, Steenberghe en De Graeff en de Engelsche gezant. Sir Charles Hubert Montgomery. Troosteloos lag het volle stadion in een waas van regen, dat gedurende heel den wedstrijd is blijven hangen, de toeschou wers op de open tribunes, en ook het veld doorweekte, en een handicap beteekende voor onze spelers, die van de gladheid en den zwaren. moeilijk te bedwingen bal meer hinder ondervonden dan de technisch beter onderlegde Engelsche profs, .die bo vendien gewoon zijn onder alle weersom standigheden te spelen. DE WEDSTRIJD. Het is ruim zes uur als de ploegen het terrein betreden, springend over de sintel- baan, die in een beekje herschapen lijkt. Tientallen fotografen richten hun lenzen, volksliederen weerklinken; dan roept ar biter Bauwens, die onberispelijk geleid heeft, de aanvoerders bij zich voor den opgooi! Hapgood. de Engelsche aanvoerder, heeft den toss gewonnen en met het voordeel van wind en regen hebben de gasten dadelijk een niet onbelangrijken voor sprong op de Oranje-ploeg, die vastbe raden, doch zichtbaar geïmponeerd het terrem betreden heeft. Merkwaardig hoe het juist Drok, de debutant is, die in die eerste minuten niet het minste ontzag aan De opstelling der elftallen: Nederland HALLE CALDENHOVE VAN RUN WELS BOYES PAUWE DROK ANDERIESSEN BAKHUYS VAN HEEL SMIT MIJNDERS WESTWOOD RICHARDSON BURROWS BARKER HAPGOOD MALE HIBBS EASTHAM WORRALL GARDNER Engeland Naar wij van den competitieleider van den K.N.V.B. vernemen is voor aanstaan den Zondag vastgesteld de promotie-wed strijd U.V.S.-De Kennemers. De ontmoeting vindt plaats op het A.S.C.-terrein. De win naar promoveert naar de tweede klasse. den dag legt voor den Britschen faam en tweemaal achtereen langs een drietal tegenstanders dribbelt als waren het spe lers uit de Hollandsche tweede klasse! Verder dan de Engelsche backs komen die aanvallen van onzen rechtervleugel echter niet, en als Van Run en Caldenhove zich even hebben laten verleiden wat ver op te dringen en Anderiessen mist, ziet men plotseling midvoor Richardson bliksem snel doorloopen op een pass tusschen onze backs door! Resoluut verlaat Halle zijn doel, maar de afstand is iets te groot. Richardson is even vroeger bij den bal, heeft een onverdedigd doel voor zich en schiet hoog over! Dat geeft een be duidende opluchting aan Hollandschen kant, maar de dreiging blijft, wordt zelfs verhoogd door de steeds fraaier sluitende combinatie der Britsche voorhoede, die een enorme balmeesterschap demonstreert en ophoudelijk onze veste belaagt. Gewel dig moeten halflinie en backs zwoegen om den stormloop te weerstaan en in het felst van den strijd worden zelfs Burrows, Wels en Westwood door botsingen een oogen- blik buiten gevecht gesteld. Oranje blijft echter waarlijk de situatie meester. Een corner aan de overzijde wordt ge nomen door Bakhuys, als Wels buiten de lijn door Glendennmg bepleisterd wordt, doch de schitterende voorzet suist voor het doel langs zonder dat iemand den bal aanraakt. Op het zeer gladde veld is de Engelsche verdediging niet direct geheel ingespeeld. Haar wegwerken ls wat weifelend en dat geeft onze goede middenlinie nog al eens gelegenheid het leder te onderscheppen. Zóó doet Pauwe in de 14e minuut. Hij passeert naar Wels, Bakhuys geeft door, en de vrljgeloopen Mijnders heeft een kans, die de duizenden ineens van Kun zitplaatsen doet verrijzen. Onze linksbui ten loopt echter bij den bal langs en doet dan een overbodige en wel zeer zichtbare poging om het leder met de vuist mee te nemen, wat de Engelschen een vrijen schop bezorgt. De opnieuw opgevangen bal komt andermaal bij Mijnders en dan heeft doelman Hibbs inderdaad eenige moeite om den harden kogel te keeeren. Het Hollandsche doel gebombardeerd. Er wordt nu in hoog tempo gespeeld. Nauwelijks heeft Mijnders z'n kans ge waagd of Boyes brengt al weer het Hol landsche doel in gevaar, daarbij geac compagneerd door vele andere Engelsche spelers fel appelleerend als een onzer landgenooten den bal met de hand schijnt te hebben gespeeld. Dr. Bauwens trekt er zich niets van aan en Boyes ziet dan toch nog kans. dank zij een rijk voorzien arse naal van schijnbewegingen, den bal voor het Oranjedoel te plaatsen, waar Halle onder geestdriftige toejuichingen met een geweldigen sprong den prachtigen kop bal op schitterende wijze langs den bui tenkant van den paal weet te stompen! Corner! Boyes doet het leder in een boogje voor de Hollandsche veste neer komen, Worrall springt hoog op, doch Fortuna is met Oranje en de bal gaat rakelings naast! De druk op onze verdediging blijft aanhouden. Vooral de Britsche linkervleu gel doet geniaal werk en onze achterhoede is al blij als zij kan wegwerken zonder dat er kans bestaat aan plaatsen te den ken. Van Run komt in ernstige botsing met Eastham, maar de onbesuisd ingeloo- pen Eindhovenaar herstelt zich en speelt weldra weer op volle kracht. Een harde kogel van Richardson wordt keurig door Halle gevangen en voor éénmaal zien we dan de Engelsche profs in hun ware ge daante als twee hunner plotseling op vin nige wijze den in actie zijnden Oranje keeper attaqueeren. Verontwaardigd pro testeert het publiek tegen deze hier on gewone, doch volkomen geoorloofde han deling en de blijkbaar lichtelijk verbaas de Engelschen hebben van dit ..charging", dat juist hun spel zoo gevaarlijk en on weerstaanbaar maakt, verder afgezien. Engeland blijft sterker, maar onder aan voering van Halle en Caldenhove houdt de Hollandsche defensie stand, waarbij enkele tegenaanvallen af en toe eenige, hoewel slechts kortstondige opluchting brengen. Met twee ver teruggekomen bin- nenspelers kan onze voorhoede trouwens weinig uitrichten en meestal komt zij dan ook niet verder dan de halflinie, waarin Barker een schitterende partij speelt. Halle krijgt nog eens gelegenheid z'n talenten te toonen bij een mooi schot van den naar links geloopen Richardson, dat hij fraai over de lat werkt, en bij een enorm snellen en onverwachten schuiver van linksbuiten Boyes, die twee minuten later met een keurigen en goed gerichten kopbal al evenmin onzen keeper passee- ren kan. Vijf minuten voor de rust krijgt Oranje eindelijk weer een kans! Pauwe plaatst den bal uitstekend tusschen de backs door, Bakhuys snelt naar voren. ang stig en met intens* spanning volgt het publiek den wedloop om den bal tusschen onzen midvoor en den uitloopenden Hibbs...., dan tot diepe teleurstelling aan onzen kant suist de knalharde schuiver van Bakhuys wel een meter naast het Engr'.xhe doel over de lijn1. Nederland verloor, na spannenden strijd, met slechts 10 den voetbalwedstrijd tegen Engeland. U.V.S. en De Kennemers staan thans gelijk in de promotie-competitie. Leiden winnaar van het Vierbonden- beker-tournooi te Amsterdam. Alphia met 50 geslagen in den degra datiewedstrijd tegen Postduiven. Japan won met 50 den Davis-Cupwed- strijd tegen Nederland. Enthousiast en hoopvol is de stemming in het Hollandsche kamp in de pauze. Men weet het: de profs zijn technisch beter, doch doelpunten beslissen den wed strijd, en als er een „bevlieging" komt van slechts enkele minuten „Wij zijn niet bang", dreunt het van de sliknatte tribunes....! Worrall scoort 01. Zóó wordt begonnen aan de tweede helft en deze is nog geen minuut oud of Boyes is door onze verdediging gedribbeld. Halle verwacht van dezen kant een schot, doch de Engelschman zet scherp en laag voor, en bijna op hetzelfde oogenblik heeft rechtsbuiten Worrall den bal reeds met sneltreinvaart in de Hollandsche touwen geloopen, 01. Wij zijn niet bang! De tribunes zwijgen nu, maar energiek strijden onze spelers verder tegen dat listige combineeren van dat vijftal voet- bal-virtuosen, dat keer op keer den bal binnen ons strafschopgebied voert om ech ter altijd weer te stranden op die schitte rende Oranje-defensie, waarin thans voor al Caldenhove een onverbeterlijken vorm vertoont! Tien minuten na de hervatting stelt Drok het Hollandsche kanon ln werking en uit zijn pass lost Bakhuys een gewel dig schot, dat een kreet van enthousiasme veroorzaakt bij het onder hoogspanning verkeerende publiek. Goal!? Helaas is de bal bulten bereik van Hibbs een centi meter langs den verkeerden kant van den paal gegaan en daar tegen een stang te rug gestuit, waardoor het den indruk wekte alsof het leer in het net was gekomen! Het was geen'doelpunt, maar het schijnt toch onze ploeg tot nog meerdere actie te inspireeren. De halflinie verplaatst het spel eenigermate, van Heel treedt steeds meer op den voorgrond en de voorhoede krijgt werk; jammer genoeg teveel ter linkerzijde, waar Mijnders halsstarrig keer op keer op dezelfde wijze in de door Male opgestelde fuik loopt. Midhalf Barker komt niettemin meer terug en ontneemt Bak huys iedere kans, waardoor onze voor hoede weinig druk kan uitoefenen op Hibbs' veste. En toch: Wie nauwlettend het spelverloop gade slaat, voelt dat er zich een wijziging bezig is te voltrekken, voelt dat het karakter van den strijd begint te veranderen en dat een destructieve Oranjeploeg in een laatste energieke poging trachten wil door constructief spel nog een draw te verove ren! De ploegen zijn nu bijna in evenwicht. Engeland is nog steeds iets gevaarlijker, maar onze verdediging houdt stand, daar bij geholpen door Richardson, die van dichtbij naast schiet, en aan de overzijde ontstaat toch meer leven. Eenige schoten van Bakhuys zijn te ver en te zacht en speciaal Male verdedigt ongelooflijk goed, maar zienderoogen stijgt de druk. Nog acht minuten zijn er te spelen als Van Heel het sein geeft voor den storm loop. Druk gebarend commandeert hij de ploeg ten aanval en zelf geeft hij het voorbeeld, door, dank zij z'n prachtige balmeesterschap, voortdurend het leder op te brengen en kansen te scheppen voor onzen aanval. Het wordt zoo een gevecht van felle bewogenheid met snel wisse lende kansen. Opdringen onzerzijds opent intusschen ook nieuwe mogelijkheden voor de Engelschen en als, vijf minuten voor het slot, Eastham dan plotseling door breekt ziet Holland reeds alle hoop ver vagen. Onvervaard stormt Halle echter uit zijn doel en met een sprong werpt hij zich onbevreesd voor de voeten van den En gelschman, die daardoor zijn schot van richting veranderen ziet! Corner wordt de bal en oorverdoovend ls het applaus voor deze weergalooze prestatie van den Oranje-keeper, die op zoo moedige wijze een anders zeker doelpunt voorkwam Een spannend slot. Nog vier minuten. Richardson schiet naast. Nog drie! Wels tikt het leer naar bin nen, een pass van DrokBakhuys mist een goede kans Nog één minuut! Terwijl de Engelsche defensie even wat ver opgedrongen ls, krijgt Wels den bal vrij op den vleugel Hapgood is te ver weg om hem ln den weg te treden de route naar het doel ligt vrij....! Zal Oranje dan toch zal Wels... Maar pijlsnel komt Hibbs uit zijn doel, gelijk Halle dat deed bij den aanval van Eastham. en duikend over den bal ont neemt hij Holland de laatste en onge twijfeld de mooiste kans van dezen dag! Met 1^0 voor Engeland komt dan het

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9