768*e Jaargang MAANDAG 20 MEI 1935 No. 23054 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws I van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets" per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DE LUSTRUMFEESTEN. Ook de bewoners van het Kort Rapen- burg hebben thans besloten tijdens de luns taande Lustrumfeesten een passende I iiraatversiering aan te brengen. JONGENSSCHOOL VOOR U.L.O. AAN DE PIETERSKERKSTRAAT. Ouderavond. In de kleine zaal van de Stadsgehoor- |taa! is een Ouderavond gehouden van de I Jongensschool voor U.L.O. aan de Pieters- I terkstraat. de eerste, die onder leiding I stond van het nieuwbenoemd hoofd, e'en neer van Rijswijk In zijn openingswoord heette de voor- Ilitter in het bijzonder welkom den heer Vriend, gemeentelijk inspecteur van bet cnderv.ijs. den heer van de Noorda, afge- nardigde van den Centralen Ouderraad den heer v. d. Starre, leeraar aan het lamerlingh Onnes laboratorium, den lipreker van den avond. Na lezing en goed- Eolng van de notulen hield de voorzitter Ion korte inleiding over de moeilijkheden, lét de kinderen ondervinden bij het over- I gaan van de lagere school naar de mulo- school. Daarna verkreeg de heer v. d. Starre |ktt woord, die eenige proeven zou laten i met vloeibare lucht Aan de hand van Kdele lantaarnplaatjes gaf de spieker to kort overzicht van de methode, waar- 1 men de heel lage temperaturen kan rijgen, waarvoor het Leidsche labora- lïum door de geheele wereld bekend is. tvolgens werd een groot aantal interes- li'.e proeven genomen met vloeibare (rót; kwik bevroor, petroleum werd vast laakt en in den vorm van een kaars (gebrand, de weerstand In een electrl- geleiding werd door invloed van de ite temperatuur sterk verminderd, het Jfcorbtievermogen van kool sterk vergroot enz. Al deze proeven werden met Iftoote aandacht gevolgd en na afloop (inkten dan ook de aanwezigen den spre- br met een luid applaus. De leden van de Oudercommissie, van Itie niemand rneer kinderen op school had, namen bij monde van den heer van der Molen afscheid, waarna tot nieuwe leden wrden gekozen de dames mevr. Zitman, Mvr. Knuttel en mevr. Korswagen en de leeren Hoekstra, Pardoen, van Nood en 5e Vos. Na afloop van de vergadering werd un de ouders gelegenheid gegeven zich te fflderhouden met het onderwijzend per- Wneel. o eerste leidsche klucht- en revue-gezelschap. Zaterdagavond werd door bovengenoemd fetelschap in intiemen kring, in de zaal 'an „Zomerlust" een gezellige avond ge- Jeven. welke door het aanbrengen van bloemen door den heer J. G. v. Heuzen en de muziek van het versterkt orkest van de .The Hofenk Melody Makers" onder leiding Jan den heer G. Hofenk een feestelijk tarakter droeg. Het was dan ook niet te 'erwonderen, dat de juiste stemming aan- 1 *ezig was. Te ongeveer halfnegen werd de avond 6'opend door den voorzitter, den heer J. G. 'an Heuzen met een welkomstwoord tot alle aanwezigen, waarin spr. alle leden, donateurs, donatrices enz. bedankte voor den linancieelen steun, welke het gezel- knap in het afgeloopen jaar weer heeft ®opn genieten, om te vervolgen met een Wankje aan de winkeliers voor de door i ™n geschonken artikelen voor de tombola, jaarbij hij de dames, die deze tombola hadden georganiseerd niet vergat. Tot be- "ait wenschte spr. allen een gezelligen avond toe. Hierna volgde het optreden van mej. aartevelt. die eenige liedjes ten beste gaf, •aarmede zij gehoord het dankbaar ap plaus veel succes oogstte, wat zich herhaal- de bij haar optreden later in den avond, jok het optreden van den welbekenden Jdfflorist J. G. van Heuzen met zijn altijd gezellige liedjes, waarbij een gezamenlijke ei'einzang de feeststemming verhoogde, l®Pj "het dankbaar applaus beloond. Uok de verschillende één-acters, waarbij "e medespelenden hun beste beentje had- bi voorgezet, vielen zeer in den smaak. "n gezellig bal, waaraan verschillende «facties waren verbonden en waarvoor mooie prijsjes werden uitgeloofd en mp,?nder leiding stond van mej. Jeanne de li» 1 bracht het einde van dezen gezel toto avorK'' waarna alle aanwezigen zeker ^Waan huiswaarts keerden. Rest ons nog vermelden, dat het kap- en grimewerk. door den heer P. v. d. Pij!, weer 0,1 alle eischen voldeed een mooi resultaat. Jffj verzoekt ons mede te deelen, dat de dm, op den Natlonalen Reclasseerings- fSRR dag 18 Mei i' hier ter stede bruto v °,5 'zes honderd zes en zestig gulden) IJD'^opgebracht. Het plaatselijk Comité aar voor den grooten ijver, waarmee DE ALGEMEENE TOESTAND. Goering spreekt met Laval. De begrafenis van maarschalk Pilsudskl heeft Goering en Laval gelegenheid gebo den, elkaar te ontmoeten. Goering en Laval hebben zelfs samen met Beek gede jeuneerd, waarna zij in de hotel-apparte menten van Petain onder vier oogen elkaar hebben gesproken, om tenslotte 's avonds elkaar nogmaals ie ontmoeten. Ruim 3 u. hebben zij geconfereerd. Hoewel officieel daaromtrent niets Is medegedeeld, verluidt toch dat Goering Laval over eenige weken naar Berlijn heeft genoodigd en dat Laval deze uitnoodiging zou hebben aanvaard. Deze begrafenis zou dan toch den stoot hebben gegeven voor een regelrecht Duitsch-Fransch contact! Bevestiging hiervan ontbreekt evenwel nog. Intusschen zijn zoowel Goering als La- val naar huis vertrokken. Goering vertrok gisteravond om ruim 10 uur. Tot de grens maakte de Poolsche kolo nel Morawski de reis mede. Op het centraal station van Warschau waren bij het vertrek aanwezig minister Beek en diens chef de cabinet, zoomede de wojwode van Warschau, Jaroszewicz, en eenige Poolsche officieren, onder leiding van den commandant van het eerste le gercorps, generaal Jarnoeskiewicz, en de chef van den militairen vliegdienst, gene raal Rajsk. Voorts het personeel van de Duitsche ambassade te Warschau Laval is gisteravond op het Schlesische Bahnhof te Berlijn aangekomen, In gezel schap van ambassadeur Francois Poncet, die den minister tot Frankfort a. d. Oder was tegemoet gereisd. Ter begroeting was aan het station ver schenen legatieraad von Rintelen, de lei der van de afdeeling voor West-Europee- sche aangelegenheden van het departe ment van Buitenlandsche Zaken. Voorts waren tal van leden der Fran- sche kolonie en de internationale persver tegenwoordigers verschenen. Na een oponthoud van een half uur zette de minister van Buitenlandsche Za ken zijn reis naar Parijs voort. Mile Laval, die met haar vader de reis maakt, heeft per auto een tocht door Berlijn gemaakt. o ZWEDEN. Stockholm in feesttooi. Het Belgische Koningspaar is Zaterdag feestelijk ingehaald te Stockholm. Het was de inzet voor de feestelijkheden ter ge legenheid van het huwelijk van prinses Ingrid met kroonprins Frederik van Dene marken op Vrijdag a.s Een stroom van geschenken vloeit het paar toe. De architect Malmsten overhandigde de teekening van een eetkamer-ameublement dat thans in bewerking Is in opdracht van de bevolking van Stockholm. Het Zweed- sche volk schonk zilver eetgerei, tafellin nen, een groote collectie boeken en ge schenken. welke de prinses nog moet uit kiezen. Van haar grootvader den koning van Zweden kreeg prinses Ingrid een kostbare broche Deze is Indertijd vervaardigd in opdracht van den vader van Frederik den Groote van Pruisen en door alle koningin nen van Pruisen gedragen. Als zij na het overlijden van koning Christiaan konin gin van Denemarken zal zijn geworden, zal zij de zevende vorstin zijn die deze broche draagt. VOLKSZANGDAG. Zooals gemeld, wordt a.s Woensdag ter. 7 urn- nam. in het v. d. Werffpark een uit voering gegeven van liederen door kinde ren van de zesde klasse van alle Leidsche gewone lagere scholen, onder leiding van den heer Geirnaert, leeraar aan de mu ziekschool der Maatschappij voor Toon kunst alhier. Met de regeling van deze uitvoering heeft zich op verzoek van van B, en W. belast de commissie van het kinderfeest op 31 Augustus. Na overleg met den commissaris van politie is er voor gezorgd, dat het publiek een geschikte gelegenheid vindt om te luis teren op het Steensohuur en in de Doeza- straat. In het park zelf wordt geen publiek toegelaten. DUITSCHLAND. Verscherping van den Kerkstrijd Rijksautoweg geopend. Zaterdag is de straatcollecte begonnen van den Charitasbond. Naar de directie der politie te München mededeelt, is het in den loop van die collecte in verband met het uitgesproken vonnis tegen zuster Wer- nera aldaar tot ernstige verstoringen ge komen van de openbare orde en rust en veiligheid. Aangezien verdere verstoringen van de orde te verwachten waren moest de collecte verboden worden. Ook de col lecte aan huis is verboden. Enkele collectanten zijn op straat ernstig mishandeld. Kardinaal Faulhaber heeft tijdens de mis een scherp protest tegen het optreden der nationaal-soclalisten laten hooren en als zijn meening uitgesproken, dat het boven eiken twijfel verheven is, dat dit optreden was voorbereid en van hooger- hand werd gesteund. In verband met de treurige gebeurtenissen is in alle katholieke kerken in Beieren gecollecteerd en enorme bedragen zijn door de kerkgangers ten behoeve van de Oharitas-vereenging af gestaan. In katholieke kringen worden de inci denten als zoo ernstig beschouwd, dat men verwacht, dat officieel bij de regeering te Berlijn geprotesteerd zal Worden. Men is van oordeel, dat deze voorvallen zonder precedent zijn in de geschiedenis van den Duitschen kerkstrijd en dat men hier te doen heeft met een georganiseerden boycot van de katholieke kerk, aldus verneemt de „Tel." En in de Evangelische Kerk vlot het evenmin. De regeering weigert Rijksbisschop Mueller te laten vallen en de oppositie wil thans een synode beleggen. Mien weet nog niet. wanneer deze synode gehouden zal worden. De politie doet alle mogelijke moeite om een lijst van candidaten machtig te wor den. men vreest, dat zij trachten wil hen te beletten de samenkomst bij te wonen. Gisteren is onder zeer groote belangstel ling en ln aanwezigheid van tal van partij en regeeringsautoriteiten het eerste ge deelte FrankfortDarmstadt van de Rijks- autowegen, waarvoor Hitier op 23 Septem ber 1933 de eerste spade in den grond heeft gestoken, aan den oever van de Main bij Frankfurt door Adolf Hitler geopend. Uit de geheele omtrek waren S.A.-, S.S. en andere formaties gekomen, terwijl ook de partij-afdeelingen uit de omgeving aan wezig waren. De meeste steden en dorpen in den omtrek van het te openen wegge deelte waren geheel met vlaggen en bloe men versierd. Hitier arriveerde per vlieg tuig te Frankfort en werd op zijn weg door de stad naar de plaats van de plech tigheid luide toegejuicht. Het eerst werd het woord gevoerd door den inspecteur- generaal voor den Duitschen wegenaanleg Dr. Todt, waarna een vertegenwoordiger der arbeiders, die het werk hadden uitge voerd, de machinist Dressier het woord voerde. De openingsrede werd gehouden door den Rijkspropagandamlnister Dr. Goebbels. Hij hekelde het regime van 1918 dat aalmoezen in plaats van arbeid en brood had gegeven. De Führer moest ko men om aan den staat van aalmoezen en bedelarij een einde te maken en het initia tief tot dit monumentale werk te nemen. Nadat Hitier het lint had doorgeknipt reed een schier onafzienbare rij van auto's over den nieuwen weg. Door het G.E.B. mannenkoor uit Den Haag is op het verleden week alhier ge houden Zangconcours niet 313 punten behaald, gelijk ab. vermeld, doch 352 punten. - In de Stedelijke Werkinrichting wfltn opgenomen: ■Riandag 13 Mei 60. Dinsdag 14 Mei 60, Woensdag 15 Mei 61, Donderdag 16 Mei 61. Vrijdag 17 Mei 61 en Zaterdag 18 Mei 58 volwassen personen. Bij de politie zijn inlichtingen te ver krijgen omtrent twee koeien, die zwer vende op den openbaren weg zijn aange troffen. Zaterdagavond is tengevolge van het slaan van een vlam in een pan met vet FRANKRIJK. Jeanne d'Arc-feesten. Gisteren is het traditioneele feest ter eere van Jeanne d'Arc gevierd. Tallooze vereenigingen defileerden voor bij het standbeeld te Parijs, dat na de officieele hulde haast verdween onder de kransen en bloemen. De president van de republiek nam aan de officieele hulde deel, waarna de troepen defileerden. Een ont zaglijke menigte sloeg het défilé gade. Het personeel van de Compagnie Gene rale Transatlantique te Havre heeft het werk hervat, na de voorwaarden van den minister van koopvaardij te hebben aan vaard. De mailstroom „Champlain" zal der halve vanavond uitvaren. i«!rÏ!tVoering is a"e collectanten zeei ïi fTÜar voor ^en Sro°ten ijver, waarmee t.,ï ?anks het zcer ongunstige weer, hun nebben verricht. "en begin van brand ontstaan in oe K".a ;en van perceel H ogewoevd 167, bewoond door den timmerman S. en dien.; f erin. Pc buren wisten het vuur met eenige emmer5 i water te blusschen, zoodat de aanwezige i motorspuit geen dienst behoefde te doen. GRIEKENLAND. Naar herstel der monarchie. De Grieksche regeering heeft haar ge zanten te Rome, Parijs en Londen en in de landen welke het Balkanpact onderteeken den, opgedragen deze regeeringen te raad plegen inzake hun houding indien in Grie kenland de monarchie zou worden hersteld. Volgens de Grieksche bladen, die opmer ken, dat de actie van generaal Metaxas en de andere monarchistische leiders van dag tot dag toeneemt en door tal van bladen gesteund wordt, is het voornemen de kwestie van het regeeringsstelsel aan een volksstemming te onderwerpen, die gehou den zal word°* nrvd del lijk na de ver engen. Hiertoe zou 120 van de grondwet moeten worden gewijzigd, wat zou dienen te geschieden door het nieuwgekozen par lement. ENGELAND. Kolonel Lawrence overleden. Gistermorgen acht uur, is kolonel Law rence, die na het ongeluk met zijn motor in het ziekenhuis te Wolldorset werd ver pleegd, overleden. Hij heeft 142 uur buiten kennis gelegen, tevergeefs heeft men getracht hem met zuurstof-apparaten in het leven te hou den. Het stoffelijk overschot van Lawren ce is in een Engelsche vlag gehuld en op gebaard voor het altaar in de dooden- kapel van het hospitaal te Wool. Zijn dood is telegrafisch ter kennis ge bracht van koning George en van den koning van Irak. Het Engelsche volk treurt over het ver lies van een man van voorbeeldige plichts vervulling, onbaatzuchtigheid en zelfop offering. Men noemt Lawrence een nationale held. Generaal Sir John Hamilton schrijft: Lawrence was een man, waarvan men on der 50 millioen de weerga niet vindt. Lawrence die in 1927 zijn naam in Shaw ver&nderde, was begin van den we reldoorlog onder-officier bij den geheimen dienst en gedetacheerd bij het Arabische bureau in Egypte. Oo grond van ziin stra tegische gaven, wist hij zich tijdens de campagne in Palestina op te werpen tot leider der ongeregelde Arabische strijd krachten. die tegen de Turken opstonden. Aan het hoofd van een Arabische stam trok hij in de kleeding van een Arabi- schen stamleider Damascus binnen. Ook na den oorlog waren de werkzaam heden van Lawrence steeds in een sluier van geheimzinnigheid gehuld. Hii was eerst gewoon soldaat bij het tankcoros en later als „Ross" werkzaam bij de Royal Airforce, waar hij dienst deed als meca nicien. Hij was 46 jaar oud. Gistermiddag zijn in den Sint Pieter te Rome de vroegere Britsche kanselier Tho mas More en de BisschoD van Rochester, kardinaal John Fisher, die tijdens de re geering van Hendrik VIH den mantel- dood stierven, heilig verklaard. ITALIË. De begrooting 1935/36. De Senaat heeft de begrooting voor 193.5/36 goedgekeurd. De begrooting bevat uitgaven ten bedrage van 15.645 milliard en inkomsten ten bedrage van 17.080 mil liard en geeft een deficit van rond 1.7 mil liard. Hierbij zijn niet inbegrepen de kosten van de in uitvoering ziinde maat regelen in Oost-Afrika. Tot dusverre is voor dit doel uitgegeven 620 millioen lire. De minister van financiën deelde nog me'le welke ma atrece'en eenomen waren op valutagebied ter verdediging van de lire. In één jaar tijéls was 1.2 milliard goud naar het buitenland afgevloeid. De regee ring zal de lire trouw bliiven. In openbare werken is in de laatste 12 maanden rond 31.4 milliard lire gestoken. TSJECHO-SLO W AKI JE. Parlementsverkiezingen. Gisteren hebben de parlementsverkiezin gen plaats gehad. Nergens is de orde ver stoord. Volgens de eerste uitslagen behouden de partijen van de regeerings-coalitie hun positie. De vroegere Duitsche partijen verliezen stemmen voor de Sudeten-Duitschen. wier leider Henlein trouw aan den Tsjecho-Slo- waakschen staat beloofde De verliezen van de Duitsche Agrarische Partij van den minister van Hygiëne .Spina, zijn vooral aanzienlijk. Opmerkelijk is dat de oartij der hand werkslieden en kleine kooplieden, dus den middenstand, succes boekt. Algemeen Is men van oordeel dat deze oppositie-partij aan een nieuwe regeerings- coalitie zou kunnen deelnemen. De Communisten zyn eveneens vooruit gegaan in industrie-centra zooals Pilsen, elders hebben zy stemmen verloren. BINNENLAND De vredesgang der vrouwen; indruk wekkende demonstratie te 's-Gravenhage. (Binnenland, 2e Bladl. De Flora is gisteren gesloten. (Binnen land, 2e Bladl. De Ossche misdadigersbende. (Gemengd 2e Blad.) BUITENLAND Laval had een langdurig onderhoud met Goering. (Buitenland, en Tel., Ie Blad). Verscherping van den Kerkstrijd in Duitschland. (Buitenland en Tel., Ie Bi.) De bekende Engelschman Lawrence is overleden. (Buitenland, le Blad.) Naar herstel der Grieksche monarchie. (Buitenland, le Blad). Verkiezingen in Tsjecho-Slowakije. (Bui tenland, le Blad.) Het grootste Russische vliegtuig „Maxim Gorki" is verongelukt. 48 slachtoffers. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad en Tel., le Blad.) zie voorts laatste berichten lste blad. LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. WIJ KOMEN W0EN5DAG BIJ U AAN! U STELT OtIS TOCH NIET TELEUR POLEN. Maarschalk Pilsudski-universiteit. Krachtens een met alle stemmen van den senaat der universiteit van War schau aangenomen besluit heeft men het ministerie van Onderwijs verzocht den naam dezer universiteit te wijzigen in Maarschalk Pilsudski Universiteit. In het Pilsudski museum, dat in het Belvedere zal worden ingericht zullen de mutsen en andere hoofddeksels, sabels en de maarschalk-staf van Pilsudski worden ten toon gesteld. LITHAUEN. Gratie in het Memelproces. De staatspresident heeft op eigen initia tief de doodvonnissen, welke de krijgsraad had uitgesproken tegen Walther Priess, Ewald Boll. Emil Lepa en Heinrich Wan- nagat. veranderd ln levenslange gevange nisstraf. Ten aanzien van de drie eerstgenoemden wordt echter de verbeurdverklaring van hun vermogen gehandhaafd. De regeering heeft besloten bij de Duit sche regeering te orotesteeren tegen anti- Lithausche demonstraties welke te Ko ningsberg en Tilsit ziin gehouden naar aanleiding van het vonnis lp het Memel proces. o ZUID-Sl.A VIE Concordaat gesleten. (Jit de kringen van het Vaticaan wordt j bevestigd, dat een concordaat tusschen den I Heiligen Stoel en Joego-Slavië is tot stand j gekomen. UIT HET VERRE OOSTEN. Ambassades in China De olie in Mandsjoekwo Scheuring in Japan. Frankrijk. Duitschland en Engeland hebben hun legaties in China tot ambas sades verheven. Nadat de Standard Oil reeds besloten heeft, als protest tegen de invoering van het Mandsjoerijsche petroleummonopolie haar bedrijf te Moekden te sluiten, zyn nu de Engelsche en Nederlandsche on dernemingen van plan, dit voorbeeld te volgen. Voorts is men voornemens de pe- troleumvoorraden naar Dairen te vervoe ren. Op deze manier denkt men druk te kunnen oefenen. Van officieele Mandsjoerijsche zyde wordt medegedeeld, dat wanneer de bui tenlandsche concerns verdere maatrege len treffen, de regeering van Mandsjoekwo gedwongen zal zijn, in h,et belang van het land op de voorraden der buitenlandsche concerns beslag te leggen tot de toestand op de Mandsjoerijsche petroleummarkt op gehelderd is. Naar gemeld wordt heeft het uitvoerend comité van de Minseito-party in Japan het besluit genomen, niet langer samen ts werken met de Seiyoekai en de coalitie met deze party te verbreken. Beide par tijen hebben zes maanden samengewerkt. Door deze ontwikkeling wordt de verhou ding in het Japansche politieke leven zóó. dat de Minseito moet worden beschouwd als de regeeringsparty. terwijl de Seiyoekai in de oppositie komt. Men verwacht, dat de aftakeling der Seiyoekai duidelijk aan den dag zal komen by de gemeenteraadsverkiezingen in den herfst en de parlementsverkiezingen in 't yolgende voorjaar.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1