MTENL. WEEKOVERZICHT MINISTER M ARCHANT EX IT Vooruitzichten van de Haringteelt in de Z W. Noordzee. JU* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 18 Mei 1935 Derde Blad No. 23053 Ds.A W VOORSTE ALPHEN VRAAGT ONTSLAG. FAILLISSEMENTEN. Goede verwachtingen voor het najaar 1935. QUO VADIS? Officieel Is Laval's reis ten einde, doch j J, een mogelijkheid, dat het vóórnaam- de nog komt! Dit dank zij een onver melde gebeurtenis, waardoor veel op ta=se schroeven komt te staan. Vorig maal rfeds noemden wij het bezoek aan War- „hau van meer beteekenls dan dat aan Moskou, ons onbewust, dat de gang van laken ons zoozeer in deze meening zou bevestigen. In tegenstelling tot Barthou, die nauwelijks werd ontvangen in de Pool- jche hoofdstad met hem toekomend cere monieel. terwijl de pers niet onduidelijk deed uitkomen, dat men Barthou zelfs liever had zien wegblijven, Is Laval ont vangen met volledige eer en de pers heette bem welkom! Met den minister v. buitenl. zaken Beek beeft Laval hartelijk geconfereerd en niet londer succes. Alleen: de ontmoeting met pilsudski werd afgezegd wegens ziekte van den ouden maarschalk; het scheen de eenige zwarte noot In deze bezoek-festi- vitelt. Doch nauwelijks had Laval Warschau verlaten, om de Russische volkscommis sarissen te ontmoeten, of der wereld werd kond gedaan de dood van maarschalk pilsudskiDus geen politieke onge steldheid, doch droeve werkelijkheid, die Polen In diepen rouw dompelde. In de Ilguur van dezen ouden militair verliest Polen Immers de groote voorvechter voor bet herstel dér onafhankelijkheid. Onbe grensd was dan ook de dankbaarheid van bet Poolsche volk. waarover de maar- Khalk kon heerschen als ongekroond vorst, al had hij in schijn slechts een on dergeschikte positie Met gulden letters ui de naam Pilsudski steeds blijven ge grift in de Poolsche historie en volkomen terech'! Aangrijpend is de thans tot uiting komende aanhankelijkheid van zijn volk uit alle lagen, van hoog tot laag! Doch zijn dood beteekent tevens een Kker vacuum In de Poolsche politiek. Pilsudski's hartgrondige haat tegen Rus land was bekend en is ongetwijfeld een factor mede tot de pogingen om nader te komen tot Dultschland, pogingen, niet tonder succes gebleven, zooals men weet. De groote vraag wordt nu: welke poli tiek zal Polen in de toekomst gaan voeren er. wie zullen de instrumenten zijn, die haar beheerschen? Daaromtrent heerscht wnige onzekerheid en misschien zal La- val. thans te Warschau teruggekeerd om deel te nemen aan de uitvaartplechtig heden van den overleden ongekroonden wist, ln deze omstandigheden met Beek rtg wel een nader onderhoud hebben, zij kt in stilte. En daarbij op de vingers pieken door den Duitschen minister tiering, die zich ook niet onbetuigd zal izn. Rondom de baar van Polen's held t restauratie speelt zich een bijzonder ngwekkend stuk politiek af! 3lj geruchte verluidde zelfs, dat Goe- voor Laval een ultnoodiging iftee cht van Hitier, om op terugreis naar Parijs een bezoek aan Berlijn te komen brengen. Hitler en Laval eelf zouden het beide wel gewild hebben, doch het ging moeilijk en voorloopig zal Laval de Duit- ache hoofdstad nog niet aandoen. Dit ult- rtel beteekent evenwel nog niet direct (en afstel. Veel zal daaromtrent nu ko men af te hangen van de groote rede, die Hitler in de bijeenkomst van ja-knikken- óen eens de Rijksdag volgende week (al afleggen. Het zal natuurlijk zijn een oratio pro domo inzake de bewapening, eon verdediging tegen het votum van af- I keuring van den Volkenbondsraad en [wait verder?, ziedaar de groote vraag! In -de persoon van den inmiddels Ivan zijn ziekte herstelden lord- froot-zegelbewaarder Eden heeft Enge land nog een laatste poging gedaan om den Fuehrer tot gematigdheid aan te spo ren Tot Dinsdag zal men geduld moeten oefenen Te Moskou is Laval ontvangen met de grootst mogelijke hartelijkheid en hij heeft met Stalin in eigen persoon meer dan één gelegenheid gehad om de wereld situatie te bespreken. Laval heeft daarbij succes gehad; hij keert niet met lege han den huiswaarts: terwijl ln Frankrijk bij dt gemeenteraadsverkiezingen de commu- nisten, dank zij den steun van de socia listen die zelf daarvan de dupe werden!i de winst behaalden, geeft Moskou een duidelijk bevel om de Fransche bewape ning, totdusver van uiterst links scherp aangevallen, te steunen, 't Kan verkeeren. Dit onder motief, dat een krachtig Frankrijk naast een krachtig sovjet- Rusland slechts het gesloten verbond ten goede kan komen en in het belang is van den vrede, dien dit verbond juist *11 dienen. Of men daarin de reden mag den, dat thans in Dultschland een veel Feller afkeuring van dit verbond tot uiting konit dan totnutoe? Tsjecho-Slowakije heeft zich reeds aan gesloten bij het verdrag van onderlingen bijstand En ook de Baltische landen heb ben er blijkbaar wel ooren naar. Hoe Polen nu verder zal reageeren en ook «itschland. .Ren eigenaardig conflict blijft de bot- Mg tusschen Italië en Abessynië temid den van deze echt Europeesche vraag- hukken, dat groote zorg begint te baren. Italië blijft zich uitrusten ten oorlog: een jJulHoen mannen heeft het reeds onder Je wapenen en de transporten naar Afrika duren zonder onderbreking voort. Tevens geeft Italië blijk van oorlogs-neurose door het andere landen kwalijk te nemen, zij wapens leveren aan Abessynië! Alsof het gelijk voetstoots aan Italië was en Abessynië niet een lid van den Vol kenbond met gelijke bevoegdheden als het S van den Duce.Dat zijn beden kelijke symptomen van oorlogswil en de volkenbond, die juLst de volgende week "'leen komt ter behandeling van dit con- i11". zal, zij het voorzichtig om geen kwesties van prestige in het geding te "'dngen, niettemin snel moeten ingri.inen ff bet ergste af te wenden. Herhaalde- en I reeds aangekondigd, dat Frankrijk Engeland te Rome zouden hebben ;,™.aarschuwd, doch even zoo vaak is van 'u?ansche zijde een ontkenning ge bild, terwijl Londen en Parijs officieel fw'lgen! Daarin ligt reeds iets van ontzien genoemd prestige het gevaarlijkste ■waKpunt". Laat ons hopen dat de oorlog nog af *enden zal zijn, want al gaat het deel h om A'rika- het donkere wereld- eu' sevclgen van zoo'n expansiekrijg kiln moeilijk te overzien ALS PREDIKANT-DIRECTEUR DER MARTHA-STICHTING. Ministers komen, ministers gaan De spellings-chaos blijft bestaan Ds. A. W. Voors. Gelet op zijn reeds hoogen leeftijd heeft ds. A. W. Voors predikant-directeur der Martha-Stichting te Alphen met ingang van den datum waarop zijn opvolger in dienst zal treden, ontslag gevraagd als zoodanig. Ongetwijfeld zullen velen met leedwezen van dit bericht kennis nemen, in verband met het vele. dat ds. Voors in het belang dezer inrichting heeft ge daan. Hij heeft zich naast zijn functie als predikant in den loop der jaren doen ken nen als paedagoog met bijzondere talen ten en zich dan ook allerwege groote achting verworven en op dit terrein veel in het belang van de onverzorgde jeugd gedaan. 1 October 1907 aanvaardde ds. Voors zijn taak te Alphen en was daarvóór reeds 13 jaren predikant eener Ned. Herv. Gemeente te Heino. In 1903 was ds. Voors aangezocht voor de leiding van de weesinrichting Neerbosch, waar voor deze toen meende te moeten be danken vooral met het oog op zijn jonge kinderen. Bij zijn komt te Alphen waren de woningen der inrichting voor de ver pleegden nog zeer primitief. Tijdens zijn leiding kwam o.m. in 1911 het Centraal- gebouw voor den arbeid en de vakoplei ding voor meisjes tot stand en het jaar daarna het fraaie Prinses Juliana Kin derhuis. Ter vervanging van het oude af gekeurde schoolgebouw kon in 1914 een nieuw schoolgebouw, de Koningin Wilhel- minaschool in gebruik worden genomen met de daaraan verbonden gymnastiek zaal, die toen tevens dienst deed als kerk- zaal. Hierna volgde een ziekenbarak 1920 nieuwe directeurswoning en restau ratie Jongenshuis 1925, nieuwe werkplaat- sengebouw 1926 en in 1930 het door H. M. de Koningin-Moeder heropende Koningin Emma Meisjeshuis, terwijl het vorige jaar de ziekenbarak geheel werd verbouwd en gemoderniseerd Onder veel belangstel ling herdacht ds. Voors op 1 Oct. 1932 zijn 25-jarig jubileum als predikant der inrichting, terwijl in Juni 1934 zijn 40- jarig jubileum volgde als predikant. Bij deze jubilea kwam de waardeering van zijn arbeid wel bijzonder tot uiting, zoo dat het bestuur en vele anderen ds Voors zeker noode zullen zien vertrekken. Te vens kunnen wij nog melden, dat ds. Voors een belangrijk aandeel heeft gehad in de totstandkoming van de bij zondere school voor buitengewoon lager onderwijs ln de J. Coninckstr de Konin gin Emmaschool te Alphen, hoofd de heer M. Lablas, van welke school hij sinds tal van jaren voorzitter is. Uitgesproken: M. C. Plaum. caféhouder, te Alphen aan den Rijn. R.-c jhr. mr. H. O. Feith; cur. mr. H. P. van Heijst, te Alphen. Opgeheven: J. Mackay, te Alphen. B Pennings, te Wassenaar. A. de Groot, Noordwijkerhout. Hel rijksinstituut voor biologisch vis- scherij-onderzoek, afd. Zeevisscherij, schrijft ons: Vóór wij ons wagen aan een voorspel ling van den komenden najaarsteelt van de haring is het noodzakelijk de gronden aan te geven, waarop de hier volgende be rekeningen steunen. Kenmerkend voor de afgeloopen visscherij van 1934 was het overheerschen van mid- delgroote haring (5-jarig, dus van het jaar 1929 afkomstig). Over de geheele teelt be rekend waren van iedere 1000 haringen 476 van- genoemd jaar afkomstig, dus bijna de helft Tegenover deze haringen waren die van jongeren of ouderen leeftijd (310 jaren) tezamen dus betrekkelijk gering in aantal De 4-jarige haring (van 1928). die als regel op dezen leeftijd het talrijkst is, maakte in 1934 15 6 uit, de 6-jarige baalde nog 14.4 °/o. Nu is een bekend verschijnsel, dat bij het begin van den teelt bij Smith Knoll enz. de jonge haring (z.g „recruten", van drie jaren oud), en de vierjarige het eerst in de scholen verschijnen Op die twee jaar gangen berust de haringvisscherii in het begin van den teelt, n.l. tot half October; eerst daarna komt de oudere en grootere haring opzetten, en wel de oudste het laatst, dikwijls eerst eind November of be gin December. De 4-jarige haring was in de eerste helft van October 1934 vrij talrijk (meer dan 500 per 1000 st.nam daarna evenwel sterk af; en over den geheelen teelt be rekend waren er van dezen jaargang slechts 160 per 1000 st. De 3-jarige visch, die eveneens vroeg verschijnt, bracht het over den geheelen teelt tot 76 per 1000. Men heeft over een reeks van Jaren de toe- of afneming der opeenvolgende jaar gangen berekend en kan met behulp daarvan een prognose opstellen omtrent den volgenden teelt. Zooals gezegd, overheerschte in najaar 1934 de 5-jarige haring de geheele vissche rij; daarnaast was de kleinste en jongste (3-jarige) niet onbelangrijk. Deze laatste jaargang zal dus in herfst 1935, wanneer zij 4 jaren oud is, belangrijk toenemen en daarnaast zal ln nog grooteren getale de 6-jarige verschijnen. Over de 3-jarige van teelt 1935 kan men vooralsnog niets zeg gen, daar wij deze een jaar te voren niet met de drijfnetten kunnen vangen: deze „recruten" blijven dus bij iedere poging tot voorspelling een. onzekere factor. Met de gegevens, die wij hebben, zal de vangst in najaar 1935 uit de volgende jaargangen bestaan: de percentages zijn daaronder aangegeven: Leeftijd 3456789 10 22.0 14.9 34.3 9.8 1.6 0.4 0.3 De Romende najaarsteelt 1935 zal dus met groote vangsten van 4-jarige haring (van het jaar 1931 afkomstig) beginnen: deze hebben dan een lengte van 23.524.5 c.M. Of er ook veel kleinere haring van 3 jaren oud zal zijn, weten wij niet; op grond van overwegingen, die wij hier niet kunnen uiteenzetten is het weinig waar schijnlijk. Na half October zullen de vangsten ver minderen. want 5-jarlge visch (van het broed 1930) zal er slechts weinig zijn. In de derde week van November krijgt men dan goede vangsten van grootere haring, die in de komende teelt zeer tal rijk zal voorkomen, vooral de 6-jarige, die dan 26 c.M. lang zal zijn. Het laat zioh aanzien, dat deze grootere visch vrij lang stand zal houden, daar ook de 7-jarige niet onbelangrijk zijn. Het is niet gewaagd te veronderstellen, dat men tot half De cember, ja tot Kerstmis, loonend op deze haring zal kunnen visschen. Daarbij moet men evenwel een voorbe houd maken en wel ten aanzien van den maanstand. Als de maan vol is zal men in de betreffende week grootere vangsten dan anders maken. De eerste volle maan in de najaarsvisscherij valt op 12 October en dit is een ongunstige datum, want de vangst van de kleinere haring begint tegen dien tijd al te minderen. De volgende volle maan van 10 November zal niet veel invloed hebben; zij valt in een tijd van middelgroote haring (die ditmaal volgens onze berekening betrekkelijk schaarsch zal zijn). De volle maan van 10 December kan daarentegen rijke vangsten van groote haring geven; immers zij valt juist ln een tijd, dat de talrijke jaarklasse van 1929 16 jaren oud), tezamen met de niet-ongun- stige van 1928, overheerscht. Wij hebben de maanstanden besproken en deze kunnen wij berekenen; maar er is één onzekere factor en dat is de wind. Langaanhoudende O en N.O. wind, die de Engelsche kust tot lager wal maakt, kan nl. 'n bijeendrijven van plantaardig plank ton aan den buitenrand der vischgronden veroorzaken.en dit plankton is het juist, wat de haring afschrikt. Zóó is het geval geweest in de najaarsteelt 1933, toen in het begin de visch maar steeds van de vischgronden bij Smith Knoll wegbleef; en dit werd veroorzaakt door een band van plantaardig plankton, die in een groote boog de toegang voor de haring, uit het O. en N.O. komend, afsloot. Bovendien zwemt de rijpende haring (maatjes) bij voorkeur tegen den stroom in. Daarentegen zal gedurende de teelt 'n lang-doorstaande W. en Z.W. wind een gunstigen invloed hebben. Resumeerend kan men dus zeggen: De najaarsvisscherij van 1935 zal zich kenmerken door groote hoeveelheden van 4-jarige 23.524.5 c.M lange) haring, en vooral door grootere, 6-jarige en oudere (26—27 c.M lang). De jongere visch over heerscht tot midden October; daarna krijgt men ongeveer een maand van be trekkelijke wanvangst (daar er weinig middelgroote haring van 25 c M. lengte zal komen) en eerst na half November komt in grroten getale de oudere haring opzetten, die dan bijzonder talrijk zal zijn. Vooral zal men goede vangsten maken (wanneer tenminste geen vroege vorst met doorstaande O-winden optreedt i in de week waarin de volle maan van 10 Dec valt.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9