Jaargang DONDERDAG 16 MEI 1935 No. 23051 STADSNIEUWS. De voorgenomen samensmelting der K. v. K. te Leiden, Den Haag, Delft en Gouda. Het standpunt van de Leidsche Kamer. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EffOMSTREKEtf PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ctsTper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljtf^ per 3 maanden t. 2.3S per week t. 0.1& Franco per post f2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd> Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DE MASKERADE VAN HET LEIDSCHE LANDJUWEEL. Een schoone belofte. Het Is In Juni precies 25 jaar geleden, et de laatste Maskerade, als hoofdmo- ent van een Lustrumviering, door Lei- ■jis straten trok. Nu, een kwart eeuw ter zal er op den lsten Juli wederom a Maskerade plaats vinden. Weliswaar deze, zooals wij ln een volgend artikel der hopen uiteen te zetten, op een an te basis staan, als dat vroeger het geval doch dat wat eertijds een Maskerade 'enmerkte zal ook nu weer bestaan. De Landjuweel-Maskerade speelt in het ilden der zestiende eeuw. Zij stelt voor n plechtigen Intocht der Rederijkers- ers, die ln Leiden een Landjuweel, derijkers-wedstrijd komen houden. De stoet zal bestaan uit zes verschil de Kamers. Aan het hoofd van iedere :mer staat een Keizer, die een soort re-voorzitter is. Voorts heeft elke Ka- haar hoofdman, gildebroeders, vaan- Idragers, stadsbodes, gilde-bodes, zotten narren. Behalve de zes Kamers bestaat stoet uit een groep tooneelspelers, die inderen daags het Spel van den Vos ■ynaerde zullen opvoeren; voorts eenige kleede muziekkorpsen en speellieden. praalwagen, waarop Pallas Athena, 't met de Leidsche Kamer mede. Het verloop der Maskerade moet men b als volgt denken. Uit verschillende .tien der stad begeven de Kamers zich ■r den molen „De Valk" aan den Rijns- ersingel, waar het algemeen punt samenkomst zal zijn. De Leidsche er begeeft zich vanaf Noordeinde s den Haagweg, Morschstraat, Steen- t en de Binnenvestgracht derwaarts. De tweede groep begeeft zich naar de ts van samenkomst via Heerenstraat. itraat Rapenburg-Oostzijde, Kort penburg, Prinsessekade en Turfmarkt. De derde groep, komende van den Hoo- Rijndijk volgt onderstaande route: "tage. Hoogewoerd. Gangetje, Boter- kt. Vischmarkt, Aalmarkt, Apothe- rsdijk, Prinsessekade, Turfmarkt en 'stenmarkt. Terwijl de vierde groep vanaf de Zijl- rt via de Haven. Oude-Singel en Nieu- Beestenmarkt naar den molen „De ilk" zal trekken. Al deze routes zijn slechts voorloopig. Op „De Valk", alwaar de Leidsche Ka- het eerst Is aangekomen en zich ft opgesteld, heeft een officieele ont- agst plaats. Het ligt o.m. in de bedoe- dat daar door de vaandeldragers der ■schillende Kamers een plechtige ven- 'elgroet zal worden gebracht. Na afloop van deze begroeting wordt de stoet geformeerd en begeeft men zich in tocht door Leldens straten. De te vol ui) route zal nader worden bekend ge naakt. Aan het groote enthousiasme der bur- (ftij is het te danken, dat vrijwel alle itraten, waardoor de Maskerade trekken hl, schitterend versierd zullen zijn Wat hn de plannen bekend is belooft, dat telden geenszins voor eenige Vlaamsche [tl Hollandsche stad, waar eertijds een landjuweel werd gehouden, zal onder doen. Stel u iets mooiers voor: een prachtig lecostumeerden optocht, op een stralen dst Julidag, die door de feestelijk ver eerde straten eener oude stad trekt! CENTRALE OUDERRAAD. Jaarverslag over 1934. lil bovengenoemd verslag wordt met liedwezen de opheffing van twee Leidsche openbare scholen geconstateerd, n.l. die Hn den Mareslngel en aan de Paul Kru isstraat evenals de Intrekking der ge- hieentelijke subsidie, welke over 1934 nog t-50 bedroeg. Aan de voorstanders van openbaar toderwijs is het te zorgen, dat die scholen !°o spoedig mogelijk heropend moeten 'orden. "in enkele openbare scholen huisbezoek Maan tot Inschrijving van nieuwe leer ingen voor die scholen, waar op 1 April "35 nieuwe leerlingen worden toegelaten. Het gevolg is. dat op twee dier scholen togeveer 30 leerlingen meer werden inge dreven dan het vorige jaar. Verder zal in 1935 naar meerdere mid delen moeten worden uitgezien om tot uitbreiding te komen van het leerlingen- «ntal der O.L S hier ter stede. ■Het Ouderblad voor de Openbare «nool" mag zich in een toenemende be- 'toestelling verheugen. "Ot aantal oudercommissies steeg van 'et 18, zoodat alleen aan de O.L.S. aan Paul Krugerstraat een zoodanige com- 01Sie niet bestaat. o Uiteenzetting van den heer Ten Cate Brouwer, ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het taalkundig doctoraal «amen Indologie de heer F.' J. Aspeslagh 'Leiden). In de hedenmiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft de voorzit ter, de heer D. ten Cate Brouwer de vol gende verklaring afgelegd inzake de door de regeering voorgenomen combinatie van de Kamers van Koophandel te Leiden, Delft en Gouda met die van Den Haag: Op 4 Mei heeft de Minister van Econo mische Zaken aan onze Kamer medege deeld, dat Zijne Excellentie het voornemen heeft om de wegens inschrijving in het Handelsregister op handel en nijverheid drukkende lasten te verlagen. Deze bij drage, geregeld in artikel 19, le lid van de Handelsregisterwet 1918 (Staatsblad 493) en laatstelijk gewijzigd bij de wet van 2 Juli 1934 (Staatsblad 347) vastgesteld op f. 2.50; f. 5.—; f. 10.—; f. 20.—; f. 30.—; f.50.—; f.100.—; f200.—; f.300.—; f.400 en f. 500; zouden in de toekomst bedragen: f.2.—; f. 2.50; f.5.—; f.10—, f.15; f.25.—; f. 50—; f. 100 f. 150; f. 200 en f 250— In de toelichting zegt de Minister, dat de tijdsomstandigheden het noodig maken ook de lasten, die de Handelsregisterwet oplegt, te verlagen Een adres van den Nijverheidsraad heeft eveneens deze ver laging bepleit. In totaal zal dan door deze vermindering rond 4 ton worden bespaard. De verlaging van deze bedragen, zoo merkt de Minister op. zal tot een zoodanige daling van de inkomsten der Kamers lei den. dat een aantal van deze Kamers zich niet langer financieel zal kunnen bedrui pen, weshalve maatregelen in voorberei ding zijn om het aantal Kamers aanzien lijk te verminderen. In een nader officieel schrijven, gericht aan de Kamers van Koophandel, wordt dan o m. aangegeven dat de Kamers van Koophandel te Leiden. Gouda en Delft met de Kamer van Koophandel in Den Haag tot één Kamer, zullen worden ver- eenigd. Deze berichten gaven mij aanleiding u het volgende mede te deelen Blijkens het jaarverslag onzer Kamer over 1934 zijn bij de Kamer in Leiden in geschreven 3978 in het district gevestigde zaken 9 daarvan betalen per jaarf. 50. 100 f. 30 115 f. 20— 239 f. 10— 602 f. 5 en niet minder dan 2909 f 2.50 per jaar: slechts 4 zaken betalen f. 100 terwijl fir ma's die f.200 f 300. f.400 of f.500 oer jaar betalen ln ons district niet te vin den zij.n. Uiteraard is daardoor de bezuiniging, welke handel en nijverheid ln ons district ten deel valt slechts zeer gering De gemid delde verlaging over alle groepen zal voor het district Rijnland dan ook slechts f. 1 85 per ingeschrevene bedragen. Het is goed de gevolgen van een en an der voor de verschillende groepen nader onder de oogen te zien Ingeschrevenen die thans f 2.50 oer jaar betalen zullen ln de toekomst slechts f. 2 hebben te betalen Voor 2/3 der ingeschre ven handelszaken bedraagt de besparing dus slechts f 50 per jaar. Ieder, die ook maar eenigszins bekend is met het veelvuldige contact dat de Ka mer in de vele jaren van haar bestaan met deze grootste groep ingeschrevenen gehad heeft, moet begrijpen dat, werd de Kamer voor Rijnland opgeheven en bij Den Haag gevoegd, deze verandering voor velen u)t deze groep en waarlijk niet de kapitaalkrachtigsten een aanmer kelijke verzwaring van lasten zou betee- kenen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat uit den middenstand in ons district tegen dezen voorgenomen regeeringsmaatregel sDontaan een krachtig verzet ls gerezen. Het contact met de verschillende mid denstandsorganisaties is dan ook, even als trouwens met andere organisaties, van den meest prettlgen aard. De Kamer te Leiden heeft meermalen kunnen ervaren dat juist deze groep nij veren den arbeid der Kamer zoodanig op prijs stelt, dat het aan geen twijfel on derhevig is of handhaving van onze Ka mer wordt door haar als eisch gesteld. Een bezuiniging voor deze minst-kapi- krachtige groep geeft het plan van den Minister dan ook niet. Integendeel, wordt de Kamer voor Rijnland bij Den Haag ondergebracht dan zullen de kosten voor deze ingeschrevenen aanmerkelijk stijgen. Middenstanders uit de stad Leiden, die thans, nu de contingenteering hen dwingt bijna dagelijks contact met de Kamer te zoeken, kunnen telefoneeren of persoon lijk in ons gebouw aan den Stationsweg op ieder uur van den dag de gewenschte inlichtingen zonder verlies van tijd ver krijgen. zullen op hooge kosten worden gejaagd Middenstr"id=rs uit de omgeving, die op marktdagen de sted Leiden bezoe ken. grijpen deze gelegenheid aan de door hen gewenschte Inlichtingen te vragen. Moet men in Den Haag aankloppen, dan ls óf een telefoongesprek óf een reis naar Den Haag noodig. De besparing van 50 cent per jaar is omgeslagen in een finan cieel nadeel van beteekenis. Op economische gronden moet dus voor deze groep een samenvoeging met Den Haag ernstig worden ontraden. Zal de tweede belangrijke groep, die f. 5 of f. 10 per jaar betaald en nu slechts f. 2.50 of f. 5 per jaar behoeft op te bren gen, bezuiniging van eenige beteekenis ondervinden bij aansluiting bij de Kamer ln Den Haag? Niemand is er die het ge looft. Hoeveel ingeschrevenen hebben niet een paar maal per jaar met de Kamer te doen? Het aantal inlichtingen aan de Kamer gevraagd is nog steeds stijgende. Moet men slechts eenmaal per jaar naar Den Haag en rekent met zijn verlies aan tijd, dan is ook voor deze groep midden standers het voortbestaan van de Leid sche Kamer noodzakelijk, willen zij niet op hoogere kosten gebracht worden. De werkzaamheden der Kamer nemen steeds toe. De Kamer is hoe langer hoe meer een schakel geworden in de economische or ganisatie van het land. Straks krijgt de Kamer een taak bij de uitvoering van de wet op de uitverkoopen en het afbetalings stelsel. De groote bedrijven, die f 20 of f 30 per jaar betalen, zijn belangrijk geringer in aantal. Velen van deze, hoofdzakelijk fa brikanten, hebben evenwel zeer dikwijls met de Kamer te doen. Op het legaliseeren van handteekenin- gen, het afgeven van certificaten van oorsprong voor exportzendingen, wenscht men meestal te wachten. De deur van onze Kamer staat altijd open. Zal dit ook het geval zijn bij grootere Kamers? Zal men daar dezelfde vlotheid betrachten als hier? En als het moet iemand helpen als de kantooruren afgeloopen zijn? Het Bureau van de Leidsche Kamer ver gadert eiken Zaterdagmiddag al 13 jaar achter elkaar. Zakenlieden uit het district der Kamer bespreken regelmatig allerlei onderwerpen met het Bureau. Zal een dergelijk gemakkelijk en eenvoudig, doch vruchtbaar contact ook in de toekomst mogelijk zijn? Zelfs al zou het Handelsregister als filiaal van 's-Gravenhage, te Leiden ge vestigd blijven, iets wat blijkbaar ook overwogen wordt, dan nog zou de Kamer als Kamer van Kooohandel verdwijnen. Daarmede zou evenwel de bezuiniging ta melijk wel illusoir worden. De Leidsche en Rijnlandsche industrie en handel hebben echter een eigen vertegenwoordigster noodig. De Kamer als Kamer dient daarom te blijven bestaan. Dit ter inleiding. Komt de bezuiniging tot stand, dan zal de Leidsche Kamer van haar inkomen circa f. 7500 moeten missen, maar ik acht mij gelukkig U de verzekering te kunnen geven, dat ook dan nog de Leidsche Ka mer haar taak zal kunnen blijven ver vullen. Zeker, drastische bezuinigingen zullen moeten worden toegepast. Het geven van subsidies zal niet meer mogelijk zijn. De Kamer zal haar bijdragen aan diverse nuttige instellingen moeten stopzetten. Winkelweken, kleine tentoonstellingen ii). het district tot bevordering van het wel vaartspeil georganiseerd zullen van financieelen steun in de toekomst versto ken zijn. Eveneens zullen eenige salaris verlagingen van het personeel noodig zijn. Veel wat er in de 13 jaar van haar be staan door de Kamer dikwijls met zeer weinig geld, doch met veel toewijding is gesteund en geschraagd, zal alleen komen te staan. Het is op grond van het vorenstaande, dat ik in uw midden wil verklaren met groot leedwezen van het plan van den Mi nister te hebben kennis genomen. Het plan. aangediend als bezuinigingsplan, geeft in ons district geen bezuiniging. Moet echter de bezuiniging tot stand komen, dan zal, zooals reeds gezegd, de Leidsche Ka mer met de beperkte middelen, die haar overblijven, echter in staat zijn de door de wet aan haar opgedragen taak te vervul len. Maar men late de Kamer van Rijn land als Kamer intact. Een aansluiting bij Den Haag is voor het handeldrijvend en industrieel leven in Rijnland onmogelijk. Bij de instelling der Kamers is men uitgegaan van het beginsel dat de distric ten zooveel mogelijk een economisch-geo- graphisch geheel moesten omvatten De uitwerking van dit beginsel is nuttig ge weest en zoo zijn de grenzen der Kamers na rijp overleg tot stand gekomen. De Ka mers kregen hierdoor een speciaal karak ter, een speciale taak. De Kamer te Leiden behartigt daardoor de speciale belangen, die in haar district gelden. Wordt het dis trict Rijnland samengesmolten met Den Haag. een Kamer die geheel andere belan gen te verzorgen heeft, dan gaat het voor deel. dat bij de totstandkoming van de grenzen der Kamers gewogen heeft, ge heel verloren Kan Leiden met zijn aloude textiel- nijverheid, kan Rijnland met zijn bouw- L materialenindustrie, zijn zuivel, zijn land en tuinbouw, zijn zeevisscherij, de behar tiging zijner belangen niet het allerbeste toevertrouwen aan een Kamer in het hart van het district Rijnland gevestigd? Het is mij dan ook een volkomen raad sel hoe men er toe kan komen Leiden bij Den Haag onder te brengen. De bedoeling welke destijds voorzat bij de instelling der Kamers wordt door deze samenvoeging geheel veronachtzaamd. Leiden en Den Haag behooren economisch-geographisch in het geheel niet bij elkaar Moet de Kamer voor Rijnland, die sinds 1816 bestaat, worden opgeheven? Moet het persoonlijk contact, dat door bureau en leden in de afgeloopen 13 jaar met alles wat er hier op economisch gebied werkt en streeft, tot stand is gebracht, nu met één pennestreek worden vernietigd? Moet het vele en omvangrijke geheel belange- looze werk van de 26 leden onzer Kamers nu op deze wijze beloond worden? Kan een Kamer in Den Haag het werk der Leidsche Kamer geheel overnemen? Is een dergelijke centralisatie mogelijk zonder ernstig schade te doen aan de be langen van de ingeschrevenen? Heeft de Nijverheidsraad bij haar ad vies met liet vorenstaande voldoende re kening gehouden en heeft de Nijverheids raad, zoo vraag ik mij verder af. wel vol doende autoriteit om in deze voornamelijk gewestelijke kwestie, een juist oordeel te vellen? Heeft inzonderheid de Nijverheidsraad voldoende kennis van wat op de bureaux der verschillende Kamers van Koophandel voor arbeid ten behoeve van handel en nijverheid geschiedt? Is het niet opmer kelijk dat enkele groote centraal landelijk georgam"erc'e or^rr-ities op^offin» v«n tal van Kamers van Koophandel schijnen te wenschen en dat er allerwege door de locale organisaties tegen wordt geprotes teerd? Wanneer de Nijverheidsraad den om vang der werkzaamheden der Kamer van Rijnland in de afgeloopen 13 jaar eenigs zins kende, zou hij met meer omzichtigheid dan thans tot het opheffen van de kleinere Kamers hebben geadviseerd Te betreuren is het dat de Regeering de Kamers geheel onkundig heeft gelaten met haar plannen. Aan de Kamers is geen enkele vraag voorgelegd. Hierover heerscht dan ook te recht in breede kringen groote ontstem ming. Spr. heeft hiermede gezegd wat hem op het hart lag. Wenscht men de Kamer voor Rijnland te behouden, dan zal het verlan gen daartoe in de eerste plaats moeten uitgaan van alle organisaties, belangheb benden en Gemeentebesturen in ons dis trict. Deze allen hebben een lange reeks van jaren onzen arbeid gadegeslagen. Alleen zij zijn in staat een antwoord te geven op de vraag of het behoud van de Kamer van Koophandel voor Rijnland hier nuttig en noodig is en of niet eveneens aansluiting bij de Kamer van Koophandel in Den Haag voor het district Rijnland in ieder geval moet worden voorkomen. Zij zullen ter bevoegder plaatse op duidelijke niet te misvatten wijze hunne meening moeten kenbaar maken Spr. ziet met vertrouwen het antwoord op de door hem gestelde vragen tegemoet. BINNENLAND. De voorgenomen combinatie van de Kamers van Koophandel in Rijnland, Delft, Gouda en Den Haag. (Stadsnieuws, le Blad i H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hedenmiddag uit Brussel terug gekeerd na een nieuw bezoek aan de ten toonstelling. (Binnenland, 3e Blad en le Blad). Maatregelen tegen te snelle uitbreiding der mechanisatie in de sigaren-industrie, (Binnenland, 3e Blad). Discontoverlaging der Nederlandsche Bank. (Financiën, 3e Blad). Een voetbalslag op Houtrust; herinne ringen aan de 21 overwinning van Nederland op Engeland. (Sport, 3e Blad), Aan de Kon. Holl. Lloyd is voorloopige surseance van betaling verleend. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Laval uit Moskou vertrokken. (Buitenl., 2e Blad). Pilsudski's stoffelijk overschot opge baard. (Buitenland, 2e Blad). ZANGCONCOURS RING LEIDEN EN OMSTREKEN BOND VAN CHR. ZANGVEREENIGINGEN. Ter gelegenheid van het I2Vi-jarig jubileum. Het tiende zangconcours van bovenge- noemden Ring is ter gelegenheid van het 12'/!-jarig jubileum gisteravond in de goed bezette Stadsgehoorzaal ingezet. Allereerst willen wij een woord van erkentelijkheid neerschrijven voor het actieve werken van het bestuur, in het bijzonder aan de hee- ren Goedhart en Van der Zeeuw, die ook ditmaal hun beste krachten inspanden, dit Concours zoo goed mogelijk te doen slagen. De animo blijkt weer groot te zijn: niet minder dan 26 koren schreven in, waarvan nu iets minder dan de helft zich deed hooren. Mede ten gevolge van het feit, dat vele vereenigingen met zeer lange nummers uitkwamen, kwam het einde niet vroeg: het was eerst kwart voor twaalf, toen men huiswaarts keeren kon. Deze eerste avond kenmerkte zich overi gens door een geanimeerde stemming en een regeling, waarin een prijzenswaardig streven naar een vlotte afwerking merk baar was. De avond werd bijgewoond door diverse leden van het Eere-Comité. waarvan de voorzitter, burgemeester mr. Van de Sande Bakhuyzen, een openingswoord sprak. De heer Goedhart heette, na gebed, al len hartelijk welkom, ook de juryleden, de heeren de Ronde, Keereweer en Englan- der oude bekenden op een concours als dit waarna de burgemeester con stateerde. dat het met de concoursen van den Ring „steeds hooger' gaat Spreker wenschte geluk met dit jubileum en hul digde in het bijzonder den heer van der Zeeuw als organiseerende kracht, aan wien het slagen van deze concoursen grootelijks te danken ls. De burgemeester eindigde met de beste wenschen voor een goeden afloop, waarna onder groote be langstelling van de aanwezigen, o.w. wij nog den burgemeester van Hazerswoude der. heer A Warnaar, den heer A. D. Vijgh, voorzitter der Mij. voor Toonkunst en ds. Thomas opmerkten, het woord aan deir zang was. ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. Het is niet wel doenlijk een gedétail- leerde bespreking te geven van alle pres taties. doch enkele hoofdmomenten van dezen eersten kvond willen wij toch re- leveeren. Voor alles zü nog eens opge merkt. hoe het ons weer is opgevallen, hoe sommige koren tengevolge van een geluk kige weergave op een ander of vorig con cours, dan wel door een gunstig toeval, in een hoogere afdeeling uitkomen, dan dat hun zingen eigenlijk zou rechtvaar digen, zoodat men bij het aanhooren van den zang, af en toe voor vreemde of te leurstellende verrassingen komt te staan. Maar ook zijn er koren, die hun plaats ln een bepaalde afdeeling volkomen we ten te rechtvaardigen: daarvan noemen wij bovenal de Chr. Gem. Zangvereeni- glr.gen „Halleluja" uit Broek op Langen- dijk en „Looft den Heer" uit Lisse, uit komend in de Superieure afdeeling en die ons een waarlijk hoogstaand muzikaal ge- not verschaft hebben. De beide directeuren, de heeren Paul Kok en C. v. d. Keur zij hier een woord van hulde gebracht voor hetgeen zij met deze vereenigingen bereikten: niet alleen wat betreft de sonore koorklank, maar ook de geslaagde opvattingen, onder uiterst loffelijke leiding. Vooral de krach tige en geestdriftige en pittige directie van den heer Kok dient gememoreerd. Hij kreeg dan ook een bijzondere felicitatie van de jury. In de Eere-afdeeling Gem. Koren heeft „Zang en Vriendschap" uit Hazerswoude een goed figuur gemaakt: er werd blijk gegeven van een juiste afwerking en groote zuiverheid, al zouden wij de nuan ceeringen nog wat rijker wenschen. De directeur, de heer Zanen heeft met het bereikte puntenaantal een mooi suc ces behaald. Drie koren hoorden wij in de afd. Uit muntendheid: t.w. het betrekkelijk kleine en wat zwak klinkende „Excelsior" uit Warmond, dat ln het algemeen niet aan onze verwachtingen beantwoordde en in verhouding opmerkelijk minder was dan Soli Deo Gloria" uit Sliedrecht en „De Lofzang" uit H. I. Ambacht, die veel krachtiger en contrastrijker voor den dag kwamen. Ook de opvattingen waren alles zins te loven. Het G. E. B. mannenkoor uit den Haag onder leiding van den heer Stenz hoorden wij op een vorig concours reeds met ge noegen en ook nu was de indruk bijzon der tevredenstellend. Men zingt muzikaal en frisch, in het „De kuiper" vol jolige humor in een gezond-geestige opvatting. Er zijn enkele weeke en lichte tenoren, die een aangenamen indruk maken. De diri gent kan met deze zangers in menig op zicht eer inleggen. Voor het eerst volgden wij „De Ver- eenigde Zangers" uit onze gemeente tweede afd. Mannenkoor onder direc tie van Richard Boer op een concours van den Ring en men heeft met Koop's „Een. vrouw" en het veel moeilijkere „Morgen stemming" van v. d. Bijl 'n goeden Indruk weten te maken. Wij schreven reeds meer dere malen over dit koor; ditmaal zij slechts opgemerkt, dat in het tweede num mer een soepeler nuanceering en een wat sneller tempo gewenscht Is. De tenoren klonken iets te open: meer afdekken komt het geheel ten go"dp. Overigens werd dik- witls een sonore orgelende klank bereikt. Voor de eerste maal was ook de vierde afd. gem. koren op het Concours vertegen woordigd en daarin zong de Chr. Geref.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1