|7f|»le Jaarpanp WOENSDAG 15 MEI 1935 No. 23050 Officieele Kennisgevingen STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD ÜSGBCAD VOOR LEIDEN EN*OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te ibetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voer Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen geresttgtf zljfl? per 3 maanden t. 3-35 per week f. 0.14 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) |Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Hoofdstembureau !s Kieskring I maakt bekend, dat het Hoofdstembureau op Zaterdag 18 Mei a.s. fits middags te 12 1/4 uur in eenc openbare liilting in het Gemeentehuis (Rapenburg All zal beslissen over de geldigheid der op l>< Mei J.l. voor bovengenoemde verkiezing ■ueleverde lijsten van candidaten en over lit handhaving van de daarop voorkomen- it candiaten. De Voorzitter voornoemd, A VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 15 Mei 1935. 4478 VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Hoofdstembureau Kieskring II maakt bekend, dat het oofdstembureau op Zaterdag 18 Mei a.s. middags te 121/, uur in eene openbare illine in één der lokalen van de school thuttersveld zal beslissen over de geldig- i der op 14 Mei j.l. voor bovengenoemde hrtiezing Ingeleverde lijsten van candl- pten en over de handhaving van de daar- p voorkomende candidaten. De Voorzitter voornoemd. A. F. L. M. TEPE. len, 15 Mei 1935. 44.77 VERKIEZING GEMEENTERAAD. [De Voorzitter van het Hoofdstembureau Kieskring III maakt bekend, dat het ztdstembureau op Zaterdag 18 Mei a.s. i voormiddags te 10 uur in eene openbare |stting in één der lokalen van de school d de v. d. Werffstraat zal beslissen over 'geldigheid der op 14 Mei j.l. voor boven- I^Mernde verkiezing Ingeleverde lijsten bn candidaten en over de hanhaving van Maarop voorkomende candidaten. De Voorzitter voornoemd, T S. GOSLINGA. 4478 ■lelden, 15 Mei 1935. AANBESTEDING. Namens den garnizoenscommandant is lieden aanbesteed de levering van in- l-indsch rundvleesch, gerookt en pekel- |£Pek ten behoeve der soldaten-menages «durende het tweede halfjaar 1935. I Er was als volgt ingeschreven: Ph. v. ICelderen rundvleesch 45 ct.; Th. M. W. IBergers spek 42 ct.: N. Aenmeij rund- l'leesch 51 ct.; S. W. Marsman rund- l'leesch 48 ct.: G. W. Zandvoort rund- j -eesch 43 ct.. spek 45 ct.; C. van Mastrigt Irundvleesch 43'/i ct.; H. T. van Weeren en |c» mndvleesch 47 ct., ^les per KG. De levering werd voorloopig aan de inschrijvers toegewezen. ir k. ver. „st. jan", afd. van den |hk. bond van hotel-café-restau- ibinthouders en slijters, leiden. Geslaagde feestavond. Gisteravond was het feest voor ,,St. Jan" I J| den Burcht. Een feest, zooals de geeste- I hjt adviseur kapelaan Mudde In zijn voor- I «oord het uitdrukte, op bescheiden voet, I w meer hulselijken aard. Namens de feestcommissie heette de heer IJ de Graaf de aanwezigen hartelijk wel- I op"» 'n bijzonder den voorzitter van MMa1126 en afgevaardlgden van de Jonge ™ebstanders Na een periode van drie tpi. ^et bestuur op verlangen van weer eens een feestavond georgani- i. en spreker hoopt dat deze. ondanks r nunripr „„„„tiJ ttet Minder gunstige tijden, een feestviering u een gezellig karakter moge zijn. I din» Jazz-gezelschap ..Tempo", onder lei- p»jVan den beer van Zijp. had reeds met s.™c .en vroolijke muziek de gezellige .(wrung erin gebracht en heeft zich ver- Selaten11 ®elleelen avond niet onbetuigd em'ÏÏ'5', Albert zorgde als conférencier- «Ofipk uar me' een leuk PraaMe en aardige ■kling ren voor een Seze"ige afwis- óe pauze werd met succes ge- "«Cteerd voor Santos. balen pauze trad Willy Albert nog enkele Zital 0p' terwiil de heeren van Zijp en net bekende schlagers het pro- Nikei Na afioop bleef men nog ittri!.-uren onder een dansje en enkele ka m- eS ?ezelbg bijeen. St. Jan kan op prettige feestviering terugzien. UITVOERING „EX ANIMO." Wederom een prettige zangavond. De uitvoeringen van het kinderkoor „Ex Animo" kenmerken zich altijd door een opgewekte stemming. Men kent het vlotte verloop van zulke avonden, die een vloed van gezellige liedjes geven, voor het meerendeel gecomponeerd door den di recteur. den heer de Wolff zelve, cue on uitputtelijk schijnt te zijn in dit succes volle genre, waarin echter o.i. wel eens te veel op de smaak van het publiek wordt afgegaan. Zeker: al deze liedjes zijn vloeiend neergeschreven en worden ge zongen in dat prettige en opgewekte tempo, waaraan de heer de Wolff zijn liefde verpand heeft. Maar het wil ons toch voorkomen, dat zijn productiviteit op den duur voert tot een zekere eentonig heid, waarin wat al te veel gelijkvormige goedkoope effecten en stijleigenschappen het gehalte niet ten goede komen. Reeds vele van dergelijke avonden deden ons met zijn composities in kennis komen: daarom kunnen wij nu constateeren dat er geen stijging in het muzikale niveau is, terwijl wij deze toch zoo gaarne wenschen omdat wij het gevoel hebben, dat de heer de Wolff nog beter zou kunnen. Het com- poneeren van kinderkoortjes gaai hem blijkbaar zóó gemakkelijk af, dat hij soms het gevoel voor zelfcritiek verliest, het geen ons bijv. sterk opviel in „De nieuwe pet", dat reeds niet uitmunt door een hoogstaande tekst, maar waarin o.a. het „Hij heeft er centen voor" al heel banaal op muziek was gezet Wij zouden het niveau in diverse opzichten hooger en vooral fijner wenschen en hopen, dat de dirigent deze welgemeende opmerking eens ernstig onder het oog zal zien Ook wat de uitvoering betreft kunnen wij niet onverdeeld tevreden zijn. Bewon dering koesterden wij, als steeds, voor den goeden klank van het koor. het strakke rhythme, het flink openmaken van de monden, dat de zang zoozeer ten goede komt, evenals de uitspraak, waarin echter de typische Leidsche dialecteigenschappen nog niet geheel verdwenen zijn, welker opheffing echter ook wel een bijzonder lastige taak is. Het gemak, waarmee de heer de Wolff zijn schare de liedjes in studeert is opvallend. Maar ook dit ge mak lijdt tot minder gedétailleerde af werking. zoowel wat de schakeeringen, de zuiverheid en het dikwijls te luid zingen betreft Wat ons bij den zang van de oud ste meisjes vooral opviel, was het inslik ken van eindlettergrepen, de wat afge beten weergave, het te vlugge tempo m het refrein van het door den heer de Wolff bewerkte prachtige „Heer Jezus heeft een hofken". waardoor van de ver heven sfeer te weinig overbleef. Ook zou een meer afdekken in de hooge tonen, bijv. in het woordje „ik", dat meer naar „uk" gekleurd moet worden in het Brabantsche lied „Schoon lieveken" de klank van het overigens goede materiaal ten goede komen. De liedjes van den heer de Wolff leken ons voor den leeftijd dezer grootste meisjes wel Iets te eenvoudig: hij zou voor haar hooger kunnen grijpen. Besloten werd met de cantate „Een dag naar buiten", een pendant van de Wolff's cantate „Een dag naar zee", eveneens op woorden van Jo van der Stap, de vrucht bare dichteres, die hem steeds weer schijnt te inspireeren. Deze cantate le verde wederom bewijs van de Wolff's schier onuitputtelijke vermogens, om een succesvolle uitbeelding te geven van pak kende gebeurtenissen uit het kinderleven op zulk een heerlijken vacantiedag. On dersteund door tromgeroffel, autogetoeter en andere dergelijke grappige illustraties trekt dit veelbewogen gebeuren aan het gehoor voorbij en iedereen leeft met de pret mee, waarin ook een enkele maal een jeugdig solistje zoo aardig voor den dag kan komen. Deze uitvoering werd de triomf van den avond: de kinderen zongen on vervaard en dapper, ieder nummertje zat er uitstekend in en het was een lust er naar te luisteren. De Wolff voerde zijn tal- looze leerlingetjes heerlijk en met een groot élan aan, terwijl mevr. M. de Graaff Schroot, die ook de andere liedjes bege leidde, haar vermoeiende taak als accom- pagnatrice weer alleszins loffelijk tot een goed einde bracht. Velen hebben opnieuw genoten van dezen avond en juichten den neer de Wolff die zooveel doet voor den kinderzang, met zijn koortjes uitbundig toe. De door ons gemaakte opmerkingen zijn slechts be doeld als een opbouwende vingerwijzing, omdat wij bij alle goeds dat op avonden als deze gepresteerd wordt, toch gaarne een climax zouden willen opmerken. Dfc opvoeding tot den waarlijk muzikalen kin derzang toch, is een brooze opgave, die een zware verantwoordelijkheid met zich brengt! De voorzitter, de heer Ouwerkerk opende den avond en liet gezamenlijk Psalm 150 zingen. o FILMLIGA LEIDEN. Op het programma der derde voorstel ling van de Leidsche Filmliga, welke gis termiddag in het Luxor-Theater werd ge geven. prijkten de propagandafilm van „Herwonnen Levenskracht", welke door Strooband in opdracht van het hoofdbe stuur in dienst der tuberculosebestrijding het vorige jaar werd vervaardigd en de Ford-bedrijfsfilm „Rhapsodie in Steel", welke reeds eerder in het gewone pro gramma van het Luxor-Theater werd vertoond en waarover wij destijds uitvoe rig schreven. Het heeft derhalve geen zin daarover thans opnieuw uit te weiden. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. LANGEBRUG A. Ouderavond. De Oudercommissie van bovengenoemde school hield gisteravond in het gymna stieklokaal der school een goed bezochte Ouderavond. Het hoofd der school de heer D. Bosma, opende de bijeenkomst met in te lelden den heer D. W. v. d. Wal, inspec teur van politie alhier, die voor de ouders een inleiding zou houden over het onder werp „School en Verkeer", toegelicht met lichtbeelden. Nadat de voorzitter de tal rijke ouders op dezen kouden Mei-avond had welkom geheeten, speciaal den heer v. d. Wal. gaf hij dezen het woord tot het houden van zijn voordracht. Spr. ving zijn betoog aan met een overzicht te geven van de ontwikkeling van het verkeer en de verkeersmiddelen. De belangstelling voor het verkeer heeft echter geen gelij ken tred gehouden met den enormen vooruitgang der verkeersmiddelen, de toename en ook de snelheid van het ver keer, waardoor het aantal verkeersonge vallen zeer sterk is gestegen. Het is dus zaak dat het publiek zich meer en meer gaat aanpassen en ook het kind beschermd wordt tegen het gevaar van ons heden- daagsch verkeer. Spr. geeft eenige cijfers over aanrijdin gen in 1933 van verschillende gemeenten, waarbij 't aantal aanrijdingen te Leiden met doodeiijken afloop nul bedraagt. Over 1934 echter was het aantal aanrijdingen 1135 waarvan 5 met doodeiijken afloop ter plaatse. Het is dus zaak zegt spr. dat ook de jeugd de regels van den weg worden bij gebracht. zoowel op school als door de ouders. Daarna geeft spr. tal van lantaarn plaatjes te zien die een duidelijk en leer zaam overzicht gaven van de gevaren die op den weg dreigen. Aan 't slot van deze serie plaatjes gekomen zijnde bracht de voorzitter den heer v. d. Wal namens de ouders hartelijk dank voor het gebodene. Nadat door eenige dames van de ouder commissie een kopje thee was rondgediend kregen de ouders gelegenheid om het werk hunner kinderen in de klassen te bezichtigen en zich met het onderwijzend personeel te onderhouden, waarvan een ruim en dankbaar gebruik gemaakt werd. Na deze pauze stelde de voorzitter aan de orde het verkiezen van twee leden der oudercommissie wegens het aftreden van de heeren J. W. van Hees en P C. de Vos. die geen kinderen meer op deze school hebben. Na gehouden stemming werden in de plaats van voorgenoemde heeren gekozen de heeren Timmers en de Graaf. De voor zitter sprak woorden van warmen dank en waardeering aan 't adres van beide scheidende leden voor het belangloozé werk dat zij in 't belang der school heb ben verricht. De heer J. W v. Hees, die de functie van voorzitter bekleedde haci een speciaal woord van dank in ontvangst te nemen, waar deze zijn particuliere be langen altijd wist te scheiden van de alge- meene en ruim 12'jaar deze functie be kleedde. Als een bewijs van waardeering werd aan beide heeren een boekwerk aan geboden, waarvoor genoemde heeren hun dank uitsoraken. Ten slotte sloot de voor zitter met een woord van dank voor de goede opkomst en belangstelling dezen ouderavond. MILITARIA. De op 1 Mei j.l. eervol ontslagen luite nant-kolonel W M F E P de Jager van het regiment grenadiers is, met ingang van dien datum benoemd tot reserve luitenant-kolonel bij het 4e regiment infanterie. De kapitein D. P. Revelli gedetacheerd bij het korps mariniers wordt met ingang van 17 Augustus a.s. eervol van deze deta- cheering ontheven en bij het 4e regiment infanterie teruggeplaatst. Dienstplichtige verlofgangers die dit jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen, worden er aan herinnerd dat verzoeken om gedurende dien tijd thuis te mogen slapen, een maand van te voren bij hun korpscom mandant moeten worden ingediend. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn: voor het candidaats- examen Wis- en Natuurkunde, letter F mej. F. A. de Vries (Den Haag); voor het candidaatsexamen Indisch Recht mej. C. H. G. van der Graaff (Den Haag). Geslaagd voor het alhier afgenomen examen van apotheker adsistent mej. E. L. van Hoorn (Gouda). Met ingang van heden is de zadelma ker der Nederlandsche Spoorwegen C. J. Snel overgeplaatst van Leiden naar Gro ningen. De reserve-eerste-luitenant der mili taire administratie C. Westerbeek van het 4de regiment infanterie is benoemd tot reserve-kapitein. DE ALGEMEENE TOESTAND. Laval te Moskou. De speciale correspondent van de „Agence Economique et Financiere" te Moskou, schrijft naar aanleiding van de bespre kingen van Laval te Moskou, dat men tot dusverre slechts oppervlakkig heeft kunnen spreken over de technische uit voeringsbepalingen van 't Fransch-Russi- sche pact, daar Laval niet is vergezeld van een militair deskundige. Daarentegen zal men waarschijnlijk zeer uitvoerig spreken over de kwestie der Oostzee-sta- ten met het doel, een toenadering tot stand te brengen. Het is niet uitgesloten, aldus het blad. dat de Fransche minister 24 uur langer te Moskou zal blijven, nu zijn reisplan gewijzigd is in verband met het feit. dat hij de Fransche regeering zal vertegen woordigen bij de begrafenis van maar schalk Pilsudski In dat geval zou men uitvoeriger kun nen ingaan op de economische en finan- cieele kwesties, die oorspronkelijk ook slechts zouden worden aangestipt. Het betreft hier in hoofdzaak een eventueels verhooging van den Franschen uitvoer naar Rusland en waarschijnlijk ook een verbetering van het spoorwegverkeer tus- schen sovjet-Rusland en de andere Euro- ptesche landen. FRANKRIJK. De zaak-Siavisky. Het definitieve besluit inzake de aan klacht in de zaak-Stavisky is thans ge nomen. Na beëindiging van het voor onderzoek had de rechter van instructie 19 van de 21 beklaagden ter beschikking gesteld van de justitie. De aanklacht tegen deze 19 beklaagden is thans beves tigd, terwijl nog een twintigste persoon voor het gerecht zal moeten verschijnen en slechts de 21ste niet zal worden ver volgd. In totaal zullen zich dus 20 beklaagden voor het gerecht te verantwoorden hebben wegens vervalschingen. gebruik van ver- valschte documenten, bedrog en mede plichtigheid in de zaak-Stavisky. Men gelooft niet, dat de zaak voor October a.s. voor zal komen. ENGELAND. Knox in den adelstand verheven. Koning George heeft gisteren den vroe- geren president ;an de regeermgscommis- sie voor het Saargebied Knox ontvangen en dezen in den adelstand verheven. SPANJE. Het Tanger-statuut. De kabinetsraad heeft zich bezig ge houden met het Tanger-statuut. Besloten werd de positie van Spanje grondig te bestudeeren. met het oog op den opzeg gingstermijn van het statuut, die zes maanden bedraagt. De bladen zijn over het algemeen van opinie, dat Spanje recht heeft op een meer vooraanstaande plaats in Tanger. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii!iiii!iiiiii!iiiii!iiliiiii!iiiiiiiiiiiiii::iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiii[iiiiliii Stevnt, bij gelijken prijs en kwaliteit, O? Nederlandsche Industrie. U/>rmede dient gij Uw land Fn b»xbr*dt gij de werkloosheid. (iininiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: De Ongeregelde Winkel, Vischmarkt 20- 21, Leiden. Ongeregelde goederen. De zaak is verplaatst naar: Jonker Fransstraat 120 Rotterdam. J. Vryenhoek. Haarlemmerstraat 119, Leiden. Drogisterij en zaadhandel. Het filiaal: Haarlemmerstraat 117 is onder gebracht bij de zaak: Haarlemmerstr 119. Carl Brandse, Hansenstraat 73, Leiden. Brandstoffenhandel en vracht- en luxe autoverhuurinrichting jachthaven („Het Zwanengat" te Warmond). De brandstof fenhandel is overgenomen door de N.V. Algemeene Brandstoffenhandel „Leiden", dd. 1 Mei 1935. Van Leeuwen Anthonie's Zoon. Hoorn 368. Alphen a/d. Rijn. Handel in bouw materialen, bloempotten, draineerbuizen en landbouwartikelen. Bijvoeging uitge oefend bedrijf: fabrikant van cement (riool) buizen. BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Brunei en aan de Wereldtentoonstelling. (3e en le Blad De stap van mr. Marchant; mr. Oud zou zijn ontslagaanvrage geëischt hebben* (4e Blad). Ons parlementair overzicht. (4e Blad). Het verbindend verklaren van onder nemersovereenkomsten; memorie van ant woord aan de Eerste Kamer. (Binnenland, 3e Blad). De moeilijkheden met de Dieseltreinen; binnen niet al te langen tijd wenscht de spoorwegdirectie definitieve verbetering. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Mussolini over het conflict met Abes- synie. (Buitenland, le Blad). De Oostenrijksche Heimwehr vormt een luchtmacht. (Buitenland, le Blad). De bijeenkomst van den Duitschen Rijksdag tot 21 dezer uitgesteld. (Buitenl., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. POLEN. Pilsudski's uitvaart. Volgens een voorloopige regeling zal het stoffelijk overschot van maarschalk Pil sudski morgen naar de kathedraal worden overgebracht, waar het twee dagen blijft opgebaard. De plechtige rouwdienst zal morgen wor den gehouden. De ter aarde bestelling zal Vrijdag te Krakau plaats vinden Het groote salon van het Belvedère paleis is ingericht als chapelle ardente, waar het. stoffelijk overschot van den maarschalk staat opgebaard gekleed ln maarschalksuniform met het groot-lint ln de orde „Virtuti Militari". De katafalk is bedekt met een purperen wade. waarop het pmbleem van den Wit ten Adelaar is afgebeeld. Bij de katafalk staat een urn met het hart van den overledene, waarnaast zijn sabel en de kepi. welke hij tijdens den oorlog als aanvoerder van de Poolsche lezionnairs droeg. De handen van den maarschalk zijn samengevouwen en houden een afbeelding van O L. Vrouw van Ostrabrama te Wilna die door den overledene op bijzondere wijze werd vereerd. Boven de katafalk hangen de drie his torische standaards van hei Poolsche leger met een rouwfloers bedekt: De standaard van den opstand van 1831 die van den opstand van 1863 en de standaard van de Poolsche legionnairs van 1914. Overeenkom^Cc den wensch van den maarschalk zijn geen kransen bii de kata falk neergelegd. Op de lijkbaar ligt slechts een ruiker witte rozen van de beide doch ters van den maarschalk. Bii de lijkbaar houden de naaste bloed verwanten van den overledene de dooden- wacht De wacht bij de katafalk is betrokken door officieren, onderofficieren en soldaten met getrokken sabel Gisteren mochten uitsluitend de naaste familieleden, de medewerkers van den maarschalk en de afgevaardigden van het leger den overledene de laatste eer be wijzen. Ontelbare, delegaties van alle eenheden van het leger onder leiding van de com mandanten trokken naar het Belvedère om hun eminenten chef voor het laatst te groeten. GRIEKENLAND. Staat van beleg opgeheven. De tijdens den opstand der Venizelisten afgekondigde staat van beleg is thans op geheven op enkele beperkende maat regelen na. Er blijft een beperkte censuur ingesteld, terwijl de bladen niet zullen mogen schrij ven over de kwestie „Republiek of mo narchie" over de binnenlandsche politiek ln het verleden en over den laatsten op stand Overtredingen worden gestraft met in beslagneming. De verkiezingen zijn een week uitge steld. Zij zullen thans op 9 Juni worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1