KoningGeorgeV van Engeland IgBIllTENL WEEKOVERZICHT ITALIË EN DE LEEUW VAN ABESSYNIE Losse nummers van ons Blad hfj'te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 11 Mei 1935 Derde Blad No. 23047 Berichten vorige oplage. BINNENLAND. Door Viscount Robert Cecil. iiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llllllllllllilliillillllllllllllllllllIHHHHIIII koning george als centrum der I BBITSCHE macht - besprekingen achter de schermen. gen jubileum kan soms nuttig effect Lbben! Het bewijs wordt geleverd door ket zilveren regeeringsjublleum van Ko- Ing George V van Engeland. Zoo ooit, Idan ls mi gebleken, dat hij wordt gedra- |en door de volledige sympathie van Jjiisch zijn volk in alle geledingen, van «jog tot laag. Vol dankbaarheid schaart jch het gansche Engelsche volk uit alle Ceelen des rijks, waarin de zon nooit badergaat, om den troon, met eerbied en ifrtrouwen opziende naar hem. die daar jetelt! De geschiedenis zal Koning George Wet lndeelen bij de brillante regeerders, ]jel bij die heerschers, die door eenvoud ie waardigheid twee niet te scheiden üraktertrekken, die juist den Koning zoo Jtitffend typeeren zich een plaats ver- (oterden in het hart van hun onderdanen, Imverschillig politieke of godsdienstige (richting. En de liefde en oprechte aan- lhjakelUkheid strekt zich evenzeer uit tot Koningin Mary en de gansche Koninklijke limilie. Het Engelsche Koningshuis is de Kroger van een zuivere democratie, wes halve velen het Britsche rijk zullen be- Mden! Samen één hebben Koningshuis en volk |if groote schokken der laatste decenniën tan Jaren gedragen en doorstaan, elkaar Lthragend en aansporend tot een bit- It;: volhouden, welk streven met succes is bekroond en de Koningsfamile ie steeds daarbij geweest een lichtend voorbeeld. Jjn geweldig enthousiasme heeft zich ont- Kïtend bij dit jubileum, getuigend van de liKhte band, die de zoo heterogene deelen nan het uitgestrekte rijk verbindt tot een fceheel. Slechts Zuid-Ierland maakte een titzondering, doch al te zwaar wordt dit (niet genomen Moederland en dominions scharen zich vol vertrouwen rondom den troon! Hoewel natuurlijk niet is aan te geven, haver zich de persoonlijke invloed van |c-n drager der kroon heeft uitgestrekt, ug toch wel worden verklaard, dat Ko ine George naar beste kunnen den Cede heeft bevorderd en nog wil bevor deren in deze dagen van nieuwe oorlogs- Tees. Warm getuigenis is daarvan afge- egd in zijn woorden van dank bij de tiverse huldigingen en ook in zijn dank- helegram aan den Fuehrer Hitler. Zal poe de volle draagwijdte daarvan weten doorgronden? Vol spanning wacht de ereld op een teeken in die richting van |jiitsche zijde, dat meer dan iets anders H kunnen bijdragen tot een ontspan- n? in deze tijden van hoog-spanning in algemeene politiek. Aangekondigd is i nieuwe verklaring van Hitler in den jrsdag doch officieel is daarvan nog Jgn melding gemaakt Am alle zijden ziet het Derde Rijk zicli IWreigd. Vrienden in het buitenland [treft het niet en inwendig groeien met tel dag de moeilijkheden. De financiën luen de grootste zorg; heet het zelfs hiel. dat de zoozeer gewenschte bewape- bng zal moeten worden geremd tenge- |tal;e van gebrek aan contanten? Doch Itf. allerergste spitst zich toe de strijd Ito geestes en onwillekeurig schiet ons in gedachten volgende strophe van een Iters van een onzer dichters, waarvan ons |t» naam ls ontschoten: ,Hoe sterk een heerscher zij iets gaat zijn kracht te boven, De schatten onzer ziel kan niemand ons ontrooven. Er is een grens gesteld aan led're dwinglandij Het lichaam bukk' in dwang de geest blijft eeuwig vrij." De waarheid daarvan heeft de geschie- I cenis te zeer bewezen om dit nog nader lie accentueeren! En met verbeten kracht I gaan R.-K. en aanhangers der Belijdenis- I kerk zich weren tegen hetgeen zij bestem- telen als „modern Heidendom" Achter de coulissen van het groote I'peeltooneel der wereld blijft het een |?oote drukte. Te Venetië heeft een con- llsrentie plaats gehad tusschen de verte- Igenwoordigers van Italië, Oostenrijk en IHongarije, doch in hoeverre daar succes lis verkregen inzake het door Italië zoo I hirig voorgestane Donau-pact, ligt nog in |het duister; de mededeelingen daarom - I trent waren zeer vaag. Hongarije heeft I aanvankelijk zeer ernstige bedenkingen hemaakt. is later bijgedraaid, maar hoe- lïerOok Oostenrijk schijnt niet be- I vredigd. gelet op het feit, hoe bondskan- l^lier Schussnigg thans persoonlijk nog I wet Mussolini komt spreken, al heet zijn I feis van zuiver persoonlijken aard. Daar- I tevens staat op het program een bezoek I ton Italië van den Zuid-Slavischen pre- I mier Jeftitsj. die bij de verkiezingen in I land pas een mooie overwinning wist Ibehalen. Zulks, nadat te Boekarest de I ^kan-conferentie zal hebben plaats ge- I Jonden, zoodat Jeftitsj als woordvoerder der Kleine Entente en van den Balkan- I fond mag worden beschouwd. En Duitsch I hnd zwijgt Laval is naar Warschau en Moskou ver- I 'rokken. Special het bezoek aan de Pool- I jene hoofdstad trekt bijzonder de aan tocht, want nu het Fransch-Russisch ver- orag is geteekend, heeft de reis naar Moskou veel van haar waarde verloren. Te meer, waar van Poolsche zijde nog Meeds groote ontstemming blijkt tegen f^noemd verdrag, omdat Polen er niets ton wil weten om Russische troepen over ■w grond te doen gaan bij een conflict roet Duitschland; zelfs afgezien van de dat het Poolsche gebied dan wel bet terrein van den oorlog zou kun- I ton worden met alle rampzalige gevolgen Jan dien. Zal Laval er in kunnen slagen Polen in dezen soepeler te stemmen? I 'arop richt zich nu de volle belangstel- Mede doordat Tsjecho-Slowakije op punt staat een zelfde verdrag met de PI* te sluiten als Frankrijk en de ï-?? sch-Tsjechische verhoudingen zijn ook I niet zooals zij behoorden! Alleen de Baltische lapden zouden bij Jrj blijvend verzet van Polen open zijn .°°r doorlating der Russische troepen en dan n?g met de Polen op uiterst gevaar- i in de flank Onderstaande berichten werden reeds 1» een deel van onze vorige oplaag opgenomen. Een gevaarlijk nummer in de wereld-arena Dante's definitie van den idealen vorst was „minister omnium", de dienaar van allen; en juist omdat de Koning van En geland en zijn familie dat ideaal zoo dicht benaderen verwekt de viering van het zilveren jubileum van Koning George V en Koningin Mary bij het volk zoo'n warm enthousiasme. De kranten hebben, evenals de doeken van de bioscopen, vol- gestaan met afbeeldingen van cavalerie, eerewachten en militaire muziekkorpsen, die de traditioneeele begeleiding van een koninklijken optocht vormen. Maar niet als het symbool van een groote militaire macht zien de volkeren van het Britsche Keizerrijk hun Koning, wanneer hij langs de juichende menigte in de Londensche straten trekt. Zij zien hem als het hoofd der natie, dat tezamen en nauw verbon den met zijn volk, al het lief en leed, alle moeilijkheden en gevaren uit een bewogen tijdperk heeft doorleefd. Het is waar. dat de Engelschman van praalvertooningen houdt; zelfs de arbei ders ofschoon zij sterk gekant staan tegen iedere tendenz om dergelijke plech tigheden voor militaire en politieke doel einden te exploiteeren scheppen vreugde in een zoo'n grootsche gebeurtenis, die wat schittering en kleur in de saaie een tonigheid van het dagelijksch leven brengt. Maar het is ongetwijfeld de lange staat van dienst van den Koning en de Koninklijke Familie in oorlogs- en vre destijd ten bate van het algemeen be lang. die de grondvesten van den Brit- schen troon in de harten van het volk heeft verstevigd; dat is het, wat de vreugdevuren in alle dorpen van het Ver- eenigd Koninkrijk doet opvlammen en waarlijk, zij geven onze gevoelens precies weer. Zeer verschillend zijn de omstandighe den, waaronder de huidige koning de ge negenheid van zijn volk heeft behouden van die uit het tijdperk van groeiende economische welvaart der Victoriaansche dagen; en ook heel anders was het onder de korte bewindsperiode van zijn vader, toen de vreugde en de voorspoed van het maatschappelijk leven nog niet verstoord waren door die internationale rivaliteit, welke zoo spoedig ln den oorlog zou cul- mineeren. De laatste vijf en twintig jaar waren getuige van het Engelsch-Iersche conflict, dat na veel bloedvergieten, tot de afschei ding van het grootste deel van Ierland van het parlement van Westminster leidde; de oorlog, die zoovele millioenen levens kostte, vernietigde de economische structuur van industrieel Europa en de drie groote monarchale tronen van het vasteland vielen in de na-oorlogsche da gen van desillusie en toenemende verbit tering in de nationale en internationale politieke relaties. Is het voortbestaan van de Britsche Kroon onder deze abnormale omstandigheden louter een kwestie van bepaalde gevoelens of hebben we hier te doen met een element van politieken vrede en stabiliteit? Door twee dingen heeft de constitutio- neele monarchie van dit land zich ver dienstelijk gemaakt, niet alleen tegenover het Britsche volk maar tegenover de menschheid in haar geheel. In de eerste plaats ondersteunt en ver persoonlijkt de koning, doordat hij boven alle parttipolitieke geschillen staat, het ideaal van het, ..gemeenschappelijk wel zijn" dat anders door politieken strijd be nadeeld zou kunnen worden of aan het dictatorschap van één oppermachtige par tij zou zijn overgeleverd. In beide gevallen bestaat er gevaar dat persoonlijke vrijheid goede verstandhouding. verdraagzaam heid en zelfs de fijnere schakeeringen uit het intellectueele en geestelijke leven ern stig bedreigd worden. Als het, openbare leven in Engeland vrij is van onverdraag zame extremisten; als politieke religieuze en nationale minderheden tevreden onder de Britsche vlag kunnen leven; als de Engelschen de politiek hunner partijen niet al te zwaar opvatten; als in het kort de Britsche democratie nog steeds een bolwerk van gezond verstand is en een aanmoediging voor alle politieke machten, die een ordelijke vrijheid wenschen te midden van een half verdwaasde wereld, dan komt dat grootendeels. doordat de koning de beschermer van al die mensche- lijke verlangens is. In de tweede plaats is de Kroon de voor naamste verbindende schakel tusschen het Vereenigde Koninkrijk en de Dominions. Weinig menschen in andere landen be seffen het werkelijke bestaan van de politieke onafhankelijkheid der vijf sta ten Ierland Canada. Zuid-Afrika. Australië en Nieuw Zeeland die met Engelsch-Indlë en de koloniën de Britsche .Commonwealth" uitmaken. Autonome ge meenschappen. In het statuut van West minster wordt gezegd dat zij .een gelijke status bezitten en in geen enkel opzicht ondergeschikt aan elkander zijn zoowel wat de binnenlandsche als de buitenland- sche aangelegenheden aangaat, ofschoon vereenigd door gemeenschappelijke trouw aan de Kroon" In geen enkel opzicht is bijvoorbeeld de regeering van Canada on dergeschikt aan het Britsche kabinet, maar toch zrin de ministers van dit Dominion evenzeer de ministers van den koning. De afzonderlijke zelfstandigheid in deze fede ratie die eens in feite en in naam een keizerrijk was heeft ontegenzeggelijk haar nadeelen: maar er ligt anderzijds een bij zondere kracht, in de vrije en welwillende samenwerking van bepaalde menschenge- meenschappen. In dit geval is het de trouw aan de Britsche Kroon met al de traditie van het vereenigende sentiment, welke de Kroon symboliseert die de band vormt Zij. die in het Britsche Rijk niet de minst onbelangrijke groep van staten zien. die den Volkenbond erkennen en steunen, z die deze groep beschouwen als een krachtig waarborg voor orde en rust in de wereld kunnen niet onverschil lig tegenover de verdiensten van deze monarchie staan en evenmin tegenover den vorst die door zijn persoonlijk inzicht, tact en sympathie de onder zijn bewind staande groepen in staat heeft gesteld de zaak van den internationalen vrede te dienen. Het komt zelden voor. dat de grenzen van zijn positie Koning George toestaan in het openbaar ten gunste van den Volken bond stelling te nemen. Maar sinds een onverantwoordelijk soort journalistiek ge poogd heeft de trouw ^an het Britsche Rijk op te zetten tegen de trouw aan den Vol kenbond. mag het wel geoorloofd zi(n de rechtstreeksche boodschap in herinnering te brengen, die de Koning op 23 October 1934 aan de Volkenbondsvereeniging van Canada zond. Zij diene als een passende conclusie van dit bescheiden eerbewijs aan den zoon van Edward den Vredestichter. .Het is hoogst noodzakelijk voor de be vordering van den vrede en de samenwer king tusschen onze volken dat de publieke opinie in alle landen de taak van den Volkenbond, het handhaven van den vrede en de orde in de wereld door middel van collectieve internationale actie, volkomen begrijpt en waardeert. Het volkt van het Britsche Rijk heeft een groot aandeel ln dit werk gehad en zal het bliiven be houden". Dat is de waarheid. Het Britsche Rijk heeft vele bijdragen voor den vrede ge leverd. Geen enkel ander „Engelsch be lang" kan er in beteekenis mede wed ijveren De wereld kan er verzekerd van zijn. dit Britsche volkeren door de Kroon ver eenigd altüd zullen werken voor een „goodwill" onder de naties. (Nadruk verboden). het gedenkteeken voor h.m. de koningin-moeder. Verklaring der commissie. In verband met de gisteren gepubliceerde protest-motie inzake het gedenkteeken voor H. M. de Koningin Moeder, is van belang wat het betrokken comité, dat de prijsvraag uitschreef, thans zegt in haar rapport. Eenige juryleden aldus meldt het comité beschouwden tenslotte de in zending van den heer Zijl, motto XX, ala de meest voor een bekroning in aanmer king komende, hoewel in haar rapport daaromtrent het volgende wordt gezegd: „Betreurd werd, dat de ontwerper zich tot een schets beperkt heeft en niet be sloten heeft tot detailleering van een grooter deel zijner compositie, waardoor meer zekerheid zoude kunnen bestaan ten opzichte van een definitieve uitvoe ring". Met de kleinst-mogelijke meerderheid, n.l. van 4 tegen 3 stemmen, werd ten slotte aan het ontwerp-Zijl den eersten prijs toegekend. Zooals bekend, bevatte de uitgeschreven prijsvraag de nadrukkelijke en zeer opzet telijk gestelde voorwaarde, dat „in Ieder geval de persoon van H.M. de Koningin- Moeder het voornaamste en meest domi- neerende deel van het Gedenkteeken moet zijn" en voorts dat „de kunstenaar ln de wijze, waarop hij het karakter en de ge daante der Vorstin, zooals die bij Haar volk bekend en geliefd was meende te moeten weergeven, overigens geheel vrij zou zijn." Het meest wenschelijke en ook voor het comité meest aangename en gemakkelijke ware geweest het met den eersten prijs bekroonde ontwerp-Zijl te doen uitvoeren. Zooals de jury terecht echter in haar rapport opmerkte, had de inzender on danks de verlenging van den inzend-ter- mijn zich beperkt tot een slechts zeer schetsmatige maquette. Het op het voet stuk ontworpen vrouwenbeeld, voor zoover in dit opzicht een beoordeeling mogelijk was, wettigde, naar de overtuiging van het comité, in geenen deele de verwachting, dat hier inderdaad H. M. de Koningin- Moeder, zooals Zij bij Haar volk gekend en geliefd was. zou worden weergegeven. Het voornaamste onderdeel, met name het hoofd, dat op grootere schaal moest wor den bijgevoegd en meer zekerheid had kunnen en moeten verschaffen, kon bij den objectieven beschouwer slechts den twijfel versterken. Evenzeer was het te betreuren, dat ook de bijgevoegde teeke- ning niet meer was dan een zeer opper vlakkige schets, waarop zelfs het gelaat slechts met een ovaal was aangegeven. Het comité heeft zich gedurende gerui- men tijd en zeer herhaalde malen bera den. wat in dit geval geboden was. Het talrijke, de tentoonstelling bezoekende publiek, dat in de veronderstelling ver keerde, dat het met den eersten prijs be kroonde ontwerp ook zou worden uitge voerd, gaf bijna zonder onderscheid te kennen, dat het met een uitvoering van het ontwerp-Zijl niet kon instemmen. De door den Kunstenaarsbond zelf ontworcen priisvraacr»gels, bevatten mede de bepaling, dat van het oordeel van de jury onder bepaalde voorwaarden kan worden afgeweken, waaruit is af te lei den, dat een dergelijke bepaling in de praktijk noodzakelijk is gebleken; het is trouwens bekend, dat zulks in den loop der jaren ook herhaalde malen is ge schied. In het volle besef van de verantwoor delijkheid werd tenslotte door het comité met algem. stemmen besloten, de inzen ding onder motto-Regina, ontwerpen Toon Dupuis. onder bepaalde voorwaarden te doen uitvoeren. De instemming van het publiek met deze beslissing bleek onmid dellijk en bij voortduring en mede in zeer tastbaren vorm. Er bleek, dat Dupuis eigener beweging, reeds onmiddellijk na het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder een beeld op de helft van de ware grootte had vervaar digd. Toen het comité later een prijsvraag had uitgeschreven, vervaardigde Dupuis, zooals voor de hand lag. naar dit beeld een maquette volgens de voorgeschreven schalen. Toen de beslissing was genomen, verklaarde Duouis zich bereid, het boven bedoelde beeld ter opstelling in de Rid derzaal tijdens de tentoonstelling af te staan, een daad waarvoor het comité zeer dankbaar is en waardoor het publiek nog zooveel beter dan bij de kleine maquette mogelijk was. zich kon overtuigen van de juistheid der genomen beslissing. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa, A. SOMERWIL Az. Hoogew. 24 A. M. v ZWICHT - Breestraat 126 A. VAN EG MOND, Sigarenhandel, Haven 2/4. BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en aan de Kiosken.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9