lUDSCfl DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 10 Mei 1935 BEURSOVERZICHT. MARKT berichtin^^J WEERBERICHT. Barometerstand. llstermiddag 3 uur: 770. Ifdenmldclag 3 uur: 768. TELEGRAFISCH weerbericht fcjedeeld door net Kon. Ned Meteorol. Instituut te De BUdt ijste stand 773.6 te Thorshavn. ugste stand 752.5 te Vardoe. wachting tot den avond van 11 Mei: >st matige Oostelijke tot Noordellj- i wlnd. Aanvankelijk nog helder tot bewolkt. Later toenemende bewol- j. Aanvankelijk nog droog, later wel- I Iets kouder. [bcitf.vlandsch weerbericht. IKon. Ned. Meteorol. Inst te De Bildt. siooge druk neemt ln de kern gelel- af, dooh breidt zich steeds verder jx het Westen en naar het Noorden uit [ï'jit aan het polaire gebied van hoogen Ittdruk ln de Poolzee en over Groen- i aan. het Noordoosten verschijnen telkens (we depressies, die koude brengen en riwval in Noord-Scandlnavlë. fcr Centraal-Europa waait nog steeds krachtige en zeer droge luchtstroom (bet Oosten of Zuidoosten. depressie ln het Zuidwesten blijft i en breidt zich uit over de Golf van paje. fcjkens de vllegtulgwaarnemingen werd (tiooral hoog in de atmosfeer veel war- In den ondersten Kilometer is de peratuursstllging veel minder sterk, tóe Westelijke Alpen ligt de tempera- f van 0 graden nog beneden 2500 Meter, e Oostelijke hooger. k' is te voorzien, dat de Noordelijke den over Scandinavië thans arctische I la's naar het Zuiden zullen gaan lorteeren waar het in het Oostzee- tot een koude-inval zou kunnen LUCHTTEMPERATUUR, [aur voorm.: 12 gr. C. (54 gr. F.l Tuur 's mldd.: 16 gr. C. (61 gr. F.) Brat nam.: 17 gr. C. (63 gr. F.) watertijden te katwijk zee. Voor Zaterdag. (ram. te 10 uur; nam. te 10 u. 36 min. LICHT op voor fietsers e.a. Vrijdag: 8.09 n.m. tot 3.43 v.m. maans- op- en ondergang. pOMei: op: 11 uur 02; onder 1 uur 13. BE bankwet aangenomen. WASHINGTON, 10 Mei. (Reuter) Het jresentantenhuis heeft de door de re ding voorgestelde bankwet goedge- srd met 271 tegen 110 stemmen. De betoogt een hervorming van het Fe lle Reservestelsel, gepaard met een ®ere credietpolitiek door het prijs- van de thans geldende voorschrlf- 1 net betrekking tot kwaliteit en de •ie van het onderpand, waar ttgen- i bankbiljetten worden uitgegeven. Verder behelst de nieuwe bankwet be ssen die aan de federale regeerings- stantles een vèr-strekkende controlee- bde bevoegdheid over het bankwezen rleenen. Alvorens deze wet aan. te. namen, werd r amendement verworpen,, dat, het ge- de reserve-stelsel ln het bezit van de male regeering wilde doen overgaan, 'r aankoop van alle aandeden van de kbe-banken. POINCARÉ S TESTAMENT. varus, io Mei (Reuter). Het ..Journal" Miceert het testament van wijlen Ray- M Poincaré, gedateerd September 1933, hrblj de oud-president al zijn roerende ^onroerende goederen vermaakt aan departement de la Meuse, op voor- dat het departement Poincaré's "Soed te Sise (Sampigny) inricht tot o Jongensweeshuis. jjjj beschikkingen van het testament Wen pas uitvoerbaar na den dood van "rouw Poincaré. die vruchtgebruikster hn het geheele fortuin van den oud- Asdent. de „normandië". varijs, io Mei (Reuter). De „Matin" te melden, dat de „Normandlë" tij - ide proefvaart een snelheid van 31,7 JPte per uur bereikte, of ruim 58 KM.. Wen overeenkomt met een kruissnel- 'Jan 28 knoopen, waardoor de moge- omd is geopend om den Atlantischen waan in record-tijd over te steken. Kitsch vlieger gearresteerd. VARIjs. 10 Mei. (v.D.). Een Duitsch kii? m°est gisteren, naar uit Straats- l 6 gemeld wordt,- een noodlanding ma- u nsch gebied nabij Vissembourg. kb*. u belangrijke Fransche verster- bevinden. Dultscher, die geen vergunning had Luïerd'ransCh eebled vliegen, ls ge- STADSNIEUWS. flora-bekroningen. Op ae Flora V zijn o.a. toegekend: Gouden medaille voor inzending ver vroegde dahlia's in potten, ingezonden door de firma J. G. Ballego en Zn. alhier, benevens 'n extra eere-prijs, n.l. een zil veren beker van de Ned. Dahllavereeni- ging. Zilveren medaille voor de inzending van Astllbe in soorten van de firma Lubbe en Zn. te Oegstgeest. BINNENLAND. brand in den haag. In den afgeloopen nacht te omstreeks halfdrie ontdetke een surveilleerend agent van politie ln.de Kempstraat te Den Haag dat een zware binnenbrand woedde in het verlof-café „Det Spil", gevestigd ln het perceel no. 33 aldaar. Door zijn toedoen was de motorspuit van de Van der Ven- nestraat zoo spoedig ter plaatse, dat het felle vuur geen gelegenheid kreeg om zich buiten de kamer, waarin het was ont staan een woon- en slaapvertrek ach ter en terzijde van de gelagkamer uit te breiden. Het genoemde vertrek, waarin veel meu belen aanwezig waren, is met een berghok uitgebrand, terwijl de deur, welke toe gang geeft tot de gelagkamer, eveneens wegbrandde. De verlof houdster, mej. J. M. Verschoor, een daar alleenwonende vrouw, was niet thuis, zoodat de brandweer zich door ver breking van de voorruit toegang heeft moeten verschaffen. De mede uitgerukte spuit van de Archimedesstraat behoefde geen dienst te doen. De oorzaak van den brand is onbekend. BOSCHBRAND BIJ LOENEN. Gisteravond is te Loenen (gemeente Apeldoorn) aan den Groenendalschewee 12 H A. bosch van jonge duinen door brand verwoest. De oorzaak van den brand is onbekend. Het bosch behoort in eigendom toe aan den heer Deleourt te Wassenaar. De vriiwilllge brandweer uit Apeldoorn en omgeving verrichtte het blusschlngs- werk. o KORENMOLEN AFGEBRAND TE GILZE. In den afgeloopen nacht te omstreeks halfdrie ls brand ontstaan ln den koren molen toebehoorende aan den molenaar J A. Aarts van Bavel, staande aan de Molenstraat te Gilze. In korten tijd stond de molen in lichter laaie. De brandweer van Gilze, die spoedig ter plaatse was, kon voorkomen, dat het vuur naar de belen dende perceelen oversloeg. Om half vier werd de assistentie Ingeroepen van de brandweer te Tilburg, die reeds voor vier uur met drie sptralen de vuurzee aan tastte. De brand verminderde bij deze ge zamenlijke bestrijding zlenderoogen. De molen is evenwel geheel uitgebrand. Al leen de romp met daaraan de verbrande molenwieken ls blijven staan. Naar schat ting is ongeveer elf a twaalf duizend kilo gram graan en meel verloren gegaan. Ook het gereedschap van den molenaar Werd een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. petroleumbrand in argentinië. BUENOS AIRES, 10 Mei iReuter). In de petroleum-voorraden van do „Compa- nia de Petroleo" ln Campana, waar reeds verleden jaar Augustus een groote brand heeft gewoed, zijn Donderdagavond uit tot dusver onbekende oorzaak weer drie tanks in brand geraakt. Zich herinnerend de ramp van verleden Jaar. maakte zich van de bevolking een paniek meester. De men- schen namen overhaast de vlucht. Vol gens de laatste berichten staan de tanks in lichter laaie. Het vuur heeft zich echter niet verder verspreid. HAMILTON TERECHTGESTELD. HUNTSVILLE (Texas), 10 Mei. (Reuter) „Staatsvijand No. 1". Raymond Hamilton, is heden in de vroegte op den electrischen stoel ter dood gebracht, nadat eerst het vonnis was voltrokken aan zijn mede plichtige, Joe Palmar. Zij waren ten slotte ter dood veroordeeld wegens moord op een gevangenisbewaarder. VLIEGTUIG VERBRAND. BAGDAD. 10 Mei. (Reu'er). Bij een vlucht van een eskader Britsehe bommen werpers boven het Euphraat-gebied ge raakte een vliegtuig dat met twee kop pen was bemand, in brand. Het stortte in vlammen gehuld op den grond. OPRICHTING VAN NIEUW NATIONAAL JAPANSCH PERSBUREAU. TOKIO. 10 Mei. (V.D.). Gisterenavond heelt te Tokio een belangrijke conferentie plaats gehad van vertegenwoordigers van achttien Japansche dagbladen, waaronder de belangrijkste dagbladen van Tokio en Osaka en acht voorname provinciale dag bladen, terwijl de conferentie tevens werd bijgewoond door den Minister van buiten- landsche zaken Hirbta en den Minister voor verkeerswezen. De conferentie had tot resultaat, dat een organisatiecommissie werd ingesteld voor de oprichting van een nieuw nationaal nieuwsagentschap. Het nieuwe perbureau zal georganiseerd worden als een persassociatie, waarbij alle belangrijke bladen in het land zullen zijn aangesloten, evenals de Japansche radio- omroepmaatsrhappij Het zal ln zich op nemen de hmde grootste Japansche be staande nersbureaux. Sjimboen-Rengo en Ninnon Demoo De organisatiecommissie zal haar eerste zitting houden reeds mor gen om concrete maatregelen te ontwer pen voor de vorming der nieuwe organi satie. het gedenktfeken voor h.m. de koningin-moeder. Een protestmotie van den Kring van Beeldhouwers. Het Hoofdbestuur van den Nederland- schen Kring van Beeldhouwers verzoekt ons de volgende motie te willen publi- ceeren „Het hoofdbestuur van.den Nederland- schen Kring van Beeldhouwers, gezien het besluit van het Comltë-Gedënkteeken H.M. de Koningin-Moeder -te 's-Gravenhage, waarbij met voorbijgaanvan de door de deskundige leden der. Jury als het beste ontwerp gekozen inzending, het ontwerp no. 13 van Toon Dupuls voor uitvoering ls aangewezen, spreekt eenstemmig zijn ver ontwaardiging uit over deze beslissing. Het stelt vast, dat met terzijdestelling van het oordeel eener deskundige Jury en het op den voorgrond stellen van het eigen door de instelling van een Jury er kende ondeskundig oordeel en een zich beroepen op den volkssmaak, het comité de hoogste belangen der beeldhouwkunst ernstig heeft gesohaad. Het beschouwt de beslissing als een krenking voor de deskundige jury, be staande uit: Prof. J. Bronner, Dr. H. E. van Gelder, Herm. v. d. ipoot Meljburg, Dr. J. Mendes da Costa en Prof. A. W. M. Ode. die zich van het opgenblik af dat deze prijsvraag werd uitgeschreven, de grootste moeite en inspanning voor het welslagen heeft gegeven. Het betreurt het verder in hooge mate dat het in het volle vertrouwen op het oordeel van deze bij uitstek kundige jury als bovengenoemd de verantwoordelijkheid op zich heeft genomen zijne leden op te wekken aan deze prijsvraag mede te doen. Het weet hoe talloos velen zich groote inspanning en opofferingen ook gelde lijke hebben getroost in het oprechte verlangen dat het beste ontwerp zou worden uitgevoerd, dat door zijn schoon heid voor de eeuwen zou moeten getuigen van piëteit en aanhankelijkheid van het Nederlandsche volk aan de overleden vorstin. Het is diep teleurgesteld over het gebrek aan verantwoordelijkheid ten opzichte van nationale cultureele waarden van deze beteekenis. Het wenscht uitdrukking te geven aan de hierdoor ontstane ontgoocheling en verbittering in de rijen zijner leden en zijn sympathie uit te spreken voor zijn eerelld L. Zijl en de deskundige leden van de jury als bovengenoemd. Tevens besluit het met algemeene stem men zijn medewerking niet meer te ver- leenen bij het organiseeren van prijsvra gen waarbij het goede recht van het comité wordt misbruikt tot een grove miskenning van arbeid en inzichten van boven allen twijfel verheven vaklieden door de stem van het publiek een grooter gewicht toe te kennen dan het gegronde en overtuigde oordeel van een deskundige Jury, door hetzelfde comité uitgenoodigd en benoemd. Vervolgens protesteert het met klem te gen de aanwezigheid op de expositie der prijsvraag-inzendingen van het ontwerp- Dupuis, halve ware grootte, na de beslis sing van het comité. Het beschouwt de aanwezigheid van dit werkstuk, vallende buiten de voorwaarden van het program ma van ultschrliving, als een onrecht matige daad en als een beïnvloeden der publieke meening ten koste van het goed recht der 64 overige inzenders, die aan de regelen van het programma waren ge bonden. B Meening van het comité. In verband met de hiervoor gepubliceerde protest-motie is van belang wat het be trokken comité, dat de prijsvraag uit schreef. thans zegt in haar rapport. Eenige Juryleden aldus meldt het comité beschouwden tenslotte de in zending van den heer Zijl, motto XX, als de meest voor een bekroning ln aanmer king komende, hoewel in haar rapport daaromtrent het volgende wordt gezegd: ..Betreurd werd, dat de ontwerper zich tot een schets beperkt heeft en niet be sloten heeft tot detailleering van een grooter deel zijner compositie, waardoor meer zekerheid zoudê kunnen bestaan ten opzichte van «en definitieve uitvoe ring". Met de kleinst-mogelljke meerderheid, n.l. van 4 tegen 3 stemmen, werd ten slotte aan het ontwerp-Zijl den eersten prijs toegekend. Zqoals bekend, bevatte de uitgeschreven prijsvraag de nadrukkelijke en zeer opzet telijk gestelde voorwaarde, dat ..in ieder geval de persoon van H.M. de Koningin- Moeder het voornaamste en meest domi- neerende deel van het Gedenkteeken moet zijn" en voorts dat „de kunstenaar in de wijze, waarop hij het karakter en de ge daante der Vorstin, zooals die bij Haar volk bekend en geliefd was meend? te moeten weergeven, overigens geheel vrij zou zijn." Het meest wenschelijke en ook voor het comité meest aangename en gemakkelijke ware geweest het met den eersten prijs bekroonde ontwerp-Zijl te doen uitvoeren. Zooals de jury terecht echter in haar rapport opmerkte, had de Inzender on danks de verlenging van den inzend-ter- mljn zich beperkt tot een slechts zeer schetsmatige maquette. Het op het voet stuk ontworpen vrouwenbeeld, voor z»over in dit opzicht een beoordeeling mogelijk was, wettigde, naar de overtuiging van het comité, in geenen deele de verwachting, dat hier inderdaad H M. de Koningin- Moeder, zooals Zij bij Haar volk gekend en geliefd was, zou worden weergegeven. Het voornaamste onderdeel, met name het hoofd, dat op grootere schaal moest wor den bijgevoegd en meer zekerheid had kunnen en moeten verschaffen, kon bij den objectieven beschouwer slechts den twijfel versterken. Evenzeer was het te betreuren, dat ook de bijgevoegde teeke- ning niet meer was dan een zeer opper vlakkige schets, waarop zelfs het gelaat slechts met een ovaal was aangegeven. Het comité heeft zich gedurende gerul- men tijd en zeer herhaalde malen bera den. wat in dit geval geboden was. Het talrijke, de tentoonstelling bezoekende publiek, dat in de veronderstelling ver keerde, dat het met den eersten prijs be kroonde ontwerp ook zou worden uitge voerd, gaf bijna zonder onderscheid te kennen, dat het met een uitvoering van het ontwerp-Zijl niet kon instemmen. De door den Kunstenaarsbond zelf ontworpen prijsvraa.gregels, bevatten medt de bepaling, dat van het oordeel van de jury. onder bepaalde voorwaarden kan worden afgeweken, waaruit is af te lei den, dat een dergelijke bepaling in de praktijk noodzakelijk is gebleken: het is trouwens bekend, dat zulks in den loop der jaren ook herhaalde malen ls ge schied. In het volle besel van de verantwoor delijkheid werd tenslotte door het comité met algem. stemmen besloten, de inzen ding onder motto-Regina, ontwerpen Toon Dupuis. onder bepaalde voorwaarden te doen uitvoeren. De Instemmihg van het publiek met deze beslissing' bleek onrttd- dellljk en bij voortduring en mede in zeer tastbaren vorm. Er bleek, dat Dupuis eigener beweging, reeds onmiddellijk na het overlijden, .van H.M. de Koningin-Moeder eej] .beeld op .de helft van de ware grootte had vervaar digd. Toen het comité later een prijsvraag had uitgeschreven, vervaardigde Dupuis, zooals voor de hand lag, naar dit beeld een maquette volgens de voorgeschreven schalen. Toen de beslissing was genomen, verklaarde Dupuis zich bereid, het boven bedoelde beeld ter opstelling in de Rid derzaal tijdens de tentoonstelling af te staan, een daad waarvoor het comité zeer dankbaar is en waardoor het publiek nog zooveel beter dan bij de kleine maquette mogelijk was. zich kon overtuigen van de juistheid der genomen beslissing. bouw van arbeiderswoningen. Dezer dagen ls gemeld, dat de minister van Sociale Zaken aan de Inspectie voor de Werkverschaffing opdracht heeft ge geven, met bekwamen spoed een lijst van voorstellen samen te stellen tot nieuwbouw van arbeiderswoningen met lage huren, welke in de plaats moeten treden van wo ningen welker vervanging dringend nood- zakeliik is. De woningen zouden ten deele zonder, ten deele met een bijdrage moe ten kunnen worden betrokken. Naar wij vernemen heeft de minister thans, als eerste stap ter uitvoering van de ingekomen voorstellen, besloten voor rond 500 woningen een bedrag aan voor schotten van rond f 900 000 beschikbaar te stellen, waarnaast voor een deel dier wo* r.ineen tevens bijdragen worden ver strekt. Op de lijst van gemeenten, in welke ge bouwd zal worden komen da. voor Kam pen met 105 Maastricht met 136 en Zwolle met 79 woningen. NIEUWE HAVEN OP DE BERMUDA EILANDEN IN GEBRUIK GENOMEN. Plechtigheid verricht door het Nederlandsche stoomschip „Volendam". De Bermuda-eilanden hebben 'n nieuwe haven gekregen door den aanleg van een kanaal naar St Georges. Deze haven is feestelijk ln gebruik genomen bij het binnenkomèn varr het eerste schip. Dit schip was het Nederlandsche stoomschip „Volendam" van de HollandAmerika lijn. Bemanning en Dassagiers werden feeste lijk ontvangen en met toespraken verwel komd. De gezagvoerder van de „Volen dam". kapitein Barendse kreeg een oor konde. gesneden in een 250 iaar oud stuk cederhout, afkomstig van het Admirali teitsgebouw te St. George. VERVERIJ TE MAASTRICHT AFGEBRAND. Hedenmorgen brak door onbekende oor zaak brand uit in de chemische ververij van den heer Stegehuis aan de Heggestraat t= Maastricht. De onmiddelliik ter plaatse zlinde brandweer wist het vuur te beper ken tot. het ketelhuis en de droogkamer welke echter geheel uitbrandden Tal van costumes werden een prooi der vlammen. Vei-zekering dekt de schade. DE POSTVLUCHTEN. De Ijsvogel arriveerde heden In Ban doeng. De „Ibis" is heden in Calcutta geland. De heffing op boter en de vervoer- vergunning voor buitenlandsche boter zijn voor de volgende week vastgesteld op f. 1.10 per KG. UIT NED. OOST-INDIE. DE NIEUWE VICE-ADMIRAAL. BUITENZORG 10 Mei (Aneta). De Schout-bij-nnoht Van Duim. vlootcom- mandant in Ned. Indië, is tot vice-admi- raa'. bevorderd. ZWARE REGENS IN ATJEH. KOETARADJA. 10 Mei. (Aneta). Door zware regens is de groote weg langs de Westkust, van Atjeh op een drietal plaat sen gestremd. Het is niet bekend hoelang deze stremming zal duren. FRAUDE BIJ INLANDSCHE COÖP. VEREENIGING TASIKMALAJA, 10 Mei (Aneta) Bij de Coöperatieve Vereeniging Boedika Prija- jian is een groote fraude ontdekt. Het verdwenen bedrag zal vermoedelijk meer dan f. 8000 bedragen. De penningmeester van de Vereeniging is gearresteerd en de boeken zijn in be slag genomen. o DE NIEUWE VOLKSRAAD. BATAVIA, 10 Mei. (Aneta). Aan de leden van den nieuwen Volksraad is offi cieel medegedeeld, dat de eerste gewone zitting van het Cohege in dit jaar zal plaats vinden op 15 Mei a s. Deze zitting zal door d:n Gouverneur-Generaal worden geopend. Binnen 14 dagen na deze opening moet in openbare vergadering de verkiezing voor het College van Gedelegeerden geschieden. De candidaatstelling hiervoor zal binnen kort moeten worden ingediend. AMSTERDAM, 10 Mei 193» Na de aanneming van de Patman-wet door den Senaat heeft thans het Huls van Afgevaardigden zijn goedkeuring ge hecht aan de Bankwet. Deze beoogt door een actievere credietpolitiek waarop de regeering zekeren invloed krijgt de con junctuur te regelen In tijden van depres sie als nu bestaan zullen op ruimere schaal gelden der beschikking worden gesteld, door het verleenen van toestemming aan de Federal Reserve Banken de centrale credietinstellingen dus om langloopend' papier in disconto te nemen en zelfs voor schotten te geven op hypothecaire vor deringen Indien de tilden verbeteren en de mogelilkneid is geschapen voor een nieuwe overspeculatie. zou het crediet worden ingekrompen, teneinde gebeurte nissen als na 1929 hebben plaats gevonden, te voorkomen. In verband met de geldpolitiek; die de Amerikaansche regeering tot nu toé heeft gevoerd, kan worden aangenomen, dat het er thans in de eerste plaats om gaat het bedrijfsleven nieuw leven ln.te blazen. In hoeverre deze pogingen succes zullen heb ben. valt moeilijk te beoordeelen. doch reeds is een nieuwe stiteing in Wallstreet ingetreden bij een sterke uitbreiding van den omzet. Op de wisselmarkt lagen de courante koersen een fractie hooger doch de ter- mijnnoteerlngen zwakker. Het agio op 3 maands-ponden daalde tot 12'/i cent. Het kleinste agio sinds geruimen tijd. Naar verluidt zouden termijnponden worden verkocht (dus termijngulden gekochtl door de Koninklijke in verband met het dividend dat nu spoedig tegemoet kan worden gezien. De aandeelenmarkt had een rustig verloop. De stemming was meerendeels iets vas ter door de koersstijging in Wallstreet. Van de Ir.dustrieelen waren Unilevers prijshoudend. Philips zetten 5"/o hooger in, waarna zich een gedeeltelijke reactie voltrok. Aku's bleven op peil. Centrale Suiker Mij. en Wester Suiker verkeerden eenigszins in herstel. Olie's waren vast. Koninklijke stegen tot 166"/», een koers die niet tot 't einde behouden bleef. Het slot was per. saldo nog 2°/« hooger dan gisteren. Voor de Amerikaansche soorten was weer belangstelling en de stemming was vast. Shell Unions kwamen boven 5. Rubbers hadden een beperkte markt; de noteerin gen konden iets verbeteren. Amsterdam rubber avanceerden ruim 1 Vo. Tabakken ontmoeten eenige vraag. Dèll-Batavla en oude Deli's golden enkele percenten hoo ger. Senembah's bleven nagenoeg onver anderd. Suikers verkeerden in herstel. H.V.A.'s schommelden rondom 180'/». Scheepvaarten én Mijnwaarden bleven volkomen verwaarloosd. Amerikanen wa ren vast bij ruime omzetten, vooral in Anaconda's ging vrij veel om op een lich telijk verhoogd peil. Duitscfre obligaties waren nauwelijks prijshoudend. Ook Ne derlandsche en Ned.-Indische leeningen konden zich niet ten volle handhaven. De 4° 'r. Obligaties Nederland kwamen weer beneden 99"/o. De geldmarkt was ruim; geld op prolongatie daalde heden tot 3 1/4 pCt. wisselkoersen. 7 Engeland 7.17 5/8 (7.17 1/8); Duitschland 59.45 (59.421/!); Frankrijk 9.74 (9.75); Bel gië 25.01 (25.031/*)Zwitserland 47.80 (47.83); Denemarken 32.07'/i (32.05); Zwe den 37.02'/! (37.—); Noorwegen 36.07'/j (38.05); New-York 1 47 15/16 (1.48.) Prolongatie 3 1/4 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN, 10 Mei 1935. Veemarkt. Aange voerd totaal: 753 runderen, 436 kalveren, 1702 schapen, 1032 varkens. Prijzen: 53 stieren 60—235. 3446 per kg., matig; 195 kalf- en melkkoeien 85190, stroef; 278 varekoelen 60—135, stug; 227 vette ossen 90220, 3252 ct. per kg. (schoon a. d. haak), matig; fokkalveren 68; 45 vette kalveren 2550, 4273 ct.; 391 nuchtere kalveren 25, traag; 853 vette schapen 10 17.50, matig; Lammeren 37; 849 zuig- lammeren 711; 288 mestvarkens 1834, stug, afloop minder; 744 biggen 1014; lp paarden 85225; 14 bokken en geiten 28, traag. Kaasmarkt. 10 Mei 1935. Aangevoerd 89 partijen kaas. Goudsche kaas 66 partijen, Leidsche kaas 23 part. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas f. 1112, 2e soort f. 10; le soort Leidsche kaas f. 1112, 2e soort f. 10 per 50 K G. Handel traag. HOOFDDORP 9 Mei. Graanbeurs. Aan voer: Rogge f. 7.50 Gerst (chevalier) f. 5.50 Haver Paardeboonen en Kanarie- zaad f. 6.50 Duiveboonen f. 8.50. Bruine boonen f 11.50 Groene erwten (.9 50 Vale erwten en Blauwmaanzaad f 14.50. Geel mosterd en Kanariezaad f. 18. Alles per 100 K G. LEEUWARDEN, 10 Mei. Veemarkt. Aan gevoerd 158 enter stieren 60110, 94 twen ter stieren 110—215 p. st. 445 vette koeien 90—180 p. st. 30—52 ct. p. K G. 1878 melk en kalfkoelen 70—160 p. st. 145 pinken 35—70 st. 79 vette kalveren 1658. 726 nuchtere kalveren 24. 516 vette scha pen 617. 265 weide schapen 6—13. 1551 ■Sammeren 2—4. 184 vette varkens 30—85 p. st. 30—34 ct. p. KG. 55 magere var kens 18—45 ct. p K G. 120 kleine biggen 713 p. st. 32 bokken en geiten. 45 paar den. Totaal aanvoer 6093 stuks. Zuivel. Sleutelkaas 410. Nagelkaas 5. Goudakaas 614. Edammerkaas 415 p. 100 K.G. Aanvoer 17253 K.G. Mijnboter f. 1.36 p. K.G. 1.26, 1.15. Vei- lingboter 1.35 p. K.G. 1.13. Aanvoer 22/6 vaten. Commissie 32. Eierhandel. Kipeieren aangevoerd 33.000 K.G. Prijs 1 3/4 tot 2 3/4 ct. p. stuk. Han- delsprijs f. 32—37 p. K.G. Eendeneieren' aangevoerd 1200 K.G. Prijs 2'/.—2'/i ct. pér stuk. Handelsprijs f. 2833 p. K.G. Pluimvee. 10 slachthanen 5880 ct. per stuk. 40 slachtkippen 0.501.— p. stuk. 20 jonge hanen 4770 ct. p. stuk. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen. Goudsche kaas 20 plus 4 505.00, id. 40 plus 9.00—9 50. id. volvet 12.00—12.50; Edammer 20 plus 4.505.00, ld. 40 plus 9.009.50;* Broodkaas 40 plus 9.00—9.50, alles per 50 K.G, Stemming flauw.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 3