LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 10 Mei 1935 VISSCHERIJBERICHTEN. SPORT. TELEGRAMMEN^ TOEVLUCHT „CHR. JEUGDHULP". Prachtige poppententoonstelling in het Nutsgebouw. Ten bate van bovengenoemde instelling, gevestigd aan het Utrechtsche Jaagpad, wordt van 1018 Mei in het Nutsgebouw een poppententoonstelling gehouden, welke hedenmiddag geopend ls. Wij waren reeds hedenmorgen in de gelegenheid er een kijkje te nemen en de presidente der tentoonstellingscommissie, mevr. Juynboll—Van IJsselstelJn. was wel zoo vriendelijk ons in dit drukbevolkte poppenpaleis rond te lelden. Wij vinden er poppen In ongelooflijk groote verscheidenheid groote en kleine, dikke en dunne. Frieschc boerinnen en Oostersche vorsten, Zuid-Anierikaansche farmers naast figuren uit de vadertand- sche en algemeene geschiedenis; teveel om op te noemen. In drie aaneengrenzende zalen, welke middels een stemmige jutebe- spanning volgens ontwerp en onder lei ding van den heer Van I>am een gezel- ligen aanblik hebben gekregen, staan dui zenden poppen uit alle rangen en standen, en van alle nationaliteiten te wachten op de hopelijk vele bezoekers en bezoeksters, die hen zullen komen bewonderen en daarmede tevens een voortreffelijk doel steunen, waarvan personen van alle ge zindten de zegeningen ondervinden. Zóó wanneer men de groote zaal be treedt vraagt een eerewacht van poppen ter linkerzijde de aandacht voor het nuttige werk der vereeniglng en wie daar mede sympathiseert, houde zijn gave dus maar meteen bij den ingang gereed. Achtereenvolgens zien we dan een prach tige collectie Indische. Chmeesche en Su- rinaamsche poppen, oa. de volledige lijf wacht van den sultan van Djokjakarta, het geheel ingezonden door dr Petrus Blumberger uit Den Haag. Voorts een groep weezen. gedeeltelijk afkomstig uit het Koninklijk Weeshuis te Buren (Gld.) en een groep, voorstellende het ontzet van Leiden, waarbij de weesjongen met de hutspot natuurlijk .niet ontbreekt. De echtgenooten van de Leidsche hoog leeraren vervaardigden een groote groep, :n beeld brengende de plechtige inwijding der Hoogeschool In 1575 Alle koppen, der daarop voorkomende personen zijn naar historische platen in gips geboetseerd. De plechtige cortege vóór de toegangspoort der Academie trekt zeer de aandacht en zal daarenboven veler bewondering wek ken. De afd. Leiden en omstreken van de Soroptimistenclub (de vrouwelijke Rota rians) exposeert een symbolische voorstel ling van de beroepen, welke hare leden be oefenen. Daarnaast vinden wij de ..May flower", het bekende schip der Pilgrim Fathers en een produot van eenige Leid sche predikantsvrouwen. Een prachtige poppenkamer een van de hoofdprijzen der verloting! het eetbare huisje van Hans en Grietje, een collectie Zeeuwsche poppen en oude meubelen, een oud En- eelsch interieur een schitterende verzame ling internationale kleederdrachten, welke de commissie dankt aan het initiatief van mevr. prof. van Eysingha en Kathe Kruse- poppen van de firma van Schijndel com- pleteeren den inventaris van de eerste zaal. Maar er is meer! Allereerst de inzen dingen van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana die ieder een tiental pop pen inzonden. Voorts een diorama voor stellende kerkuitgang op Zuid-Beveland; een uniek-mooie uitbeelding van het sprookje van Asschepoester in drie tafe- reelen, een zeldzaam mooie inzending van een Haagsche dame; dan een inzending van de Ned. Padvindsters De blauwe vo gels"; een massa-huwelijksplechtigheid met ettelijke bruidsparen; karakter- en baby-poppen van de firma Gerzon en als laatste in deze zaal een inzending van de Voordorp-kinderen: het kinderhuis zelf. figuren uit de geschiedenis en alle perso nen uit het bekende boek ..De Opstandi- gen" van Jo van Ammers-Küller. In de derde en laatste zaal tenslotte een inzending van Maatsch. Werk in Zie kenhuizen een tot in onderdeelen minu tieus verzorgde Twentsche kraamkamer, een compleet poppen-theater de Prinses Juliana-fröbelschool te Katwijk; een kamp. ingericht door de Driehoeksmeisjes, een interieur met uit lucifers vervaardigde meubels en nog veel andere meer Natuurlijk bestaat er gelegenheid tot het nuttigen van een kopje thee. terwijl men zijn geld, behalve op de poppenbeurs. ook kwijt kan in de afdeeling ..Spreekwoorden raden" en in de bezienswaardige stand van den Haagschen klokkenmaker de Jong. die een stoommachine ter grootte van één centimeter in werking laat zien. Er ls dus zeer veel te zien. méér dan zich hier in kort, bestek laat weergeven en van harte wekken wij dan ook op tot een bezoek. Hedenmiddag is in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur de tentoonstelling geopend Mevr. Juynibollvan IJsse'.steijn heette allen welkom, waarna de presidente der vereeniging. mej. Eigeman, een propagan distisch woord ten bate der Toevlucht sprak. Na afloop dezer plechtigheid, welke werd opgeluisterd door zang van mevrouw G. PerdeckBonnet, aan den vleugel be geleid door mevr. A. M. Sirksde Bock, toegaf het gezelschap zióh naar beneden, waar mevr. van de Sande Bakhuyzen Gerioke het lint doorknipte, dat den toe gang afsloot. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid de heeren G. F. Zweerts (Baarni en F. J. Waals lOegstgeest). Bevorderd tot arts zijn: Mej. C. C. van Beek (Rotterdam) en de heeren A. J. E. Jakobs lOegstgeest); J. H Plokker iHaag); H. B S. P. Slagter lOegstgeest); Ch. R. A. Ph. Legein (Breda). DE ARBEIDSBEURS. Gisteren waren 3803 (v. J. 2970) werk zoekenden ingeschreven. J°e eerstvolgende vergadering van den »«hoogitwaarsch«nliJk Plaats heb ben op Maandag, 27 Mei 1935 a.s. VEREEN. VOOR STAATKUNDE. De heer Schouten over „Sociale wetgeving." Gisteravond heeft in het Universiteits gebouw. het Tweede Kamerlid, de heer J. Schouten, van Rotterdam, voor de Ver eeniging voor Staatkunde een rede ge houden over Sociale Wetgeving. Spr. ving zijn rede, welke o.a. werd bij gewoond door den eere-voorzitter der Ver eeniging prof nu Kranenburg en door den Curator der Leidsche Universiteit,' mr. P. E. Briët, aan. met te onderscheiden sociale politiek In den ruimeren en sociale politiek in den engeren zin. Onder sociale politiek in den ruimeren zin verstaat spr. dan die pohtiek die zich richt op de sociale vraag stukken in het algemeen Die politiek om vat alle terrein van initiatief ten opzichte van maatschappelijke zaken. Deze politiek behoort niet tot wat men aanduidt met de woorden neutraal levensterrein. De so ciale politiek in den engeren zin houdt zich bezig met de, vraag hoe de verhouding moet zijn tusschen den staat aan de eene zijde en de maatschappij aan de andere zijde. Spr. wil zich tot deze politiek nu verder beperken. Ook deze politiek kan intus- schen niet liggen op het neutrale levens terrein. Spr maakt thans eerst eenige historische opmerkingen. Van de maat schappij aller eeuwen geldt, dat er zekere banden en zekere regelen hebben gegolden Er is steeds geweest overheidsbemoeiing met het sociale leven. Er is eigenlijk al tijd geweest een sociale politiek In de Mid deleeuwen is er zelfs een zeer sterke be moeienis geweest van de Overheid met de sociafe verhoudingen Dat neemt echter niet weg. dat de sociale politiek als waar van thans sprake is een product is van de 19e eeuw In de 18e eeuw kwam verzet tegen het gildewezen. Deze organisatie bleek voor den nieuwen tijd onbruikbaar. Het leven scheurde zich er uit los. Uit reactie daartegen heeft men het standpunt ingenomen, dat elke organisatie diende te verdwijnen Het opkomen van het rationa lisme in de 18e eeuw werkte dat ten ster- ste in de hand. Toen is de periode van het dusgenaamde individualisme ingeluid De werkelijkheid, die daarop volgde is een diep droevige geweest Naarmate men ging inzien, dat men een dwaling had be gaan. is er een drang ontstaan om daarop verbeterend in te werken Toen werd een aanvang gemaakt met de sociale politiek. Als we deze politiek gaan bezien, stui ten we op het groote vraagstuk van de verhouding tusschen individu en gemeen schap. Het heele leven heeft zich steeds bewogen tusschen die twee uiterstenindi vidualisme en collectivisme. De anti-revo lutionair heeft zich altijd tegen die beide uitersten gekeerd en dardoor steeds een min of meer zware positie ingenomen, daar hij moest strijden op twee fronten. Waarom doet hij dat? Hij gelooft, dat de mensch is een vrucht van Gods Schepping en dat hij zóó geschapen is. dat hij zich moet gevoelen lid van een gemeenschap, maar dat hij toch zijn persoonlijkheid moet kunnen handhaven en ontplooien Volgens scheppingsordinantie zou de eenheid moe ten worden gevonden naar de zijde van den staat en differentiatie naar de zijde van de maatschappij. Staats- en maatschappe lijk leven moeten dus van elkaar worden gescheiden De zonde heeft alle verhou dingen in de wereld verstooord en door de zonde is ook het geweldige vraagstuk in zake de verhouding tusschen individu en gemeenschap naar voren gekomen. Uit zijn geloofsovertuiging is het te verklaren, dat de antirevolutionair noch het collectivisme noch het individualisme kan aanvaarden. In het licht van deze grondgedachte moet men dan ook zien wat de anti-revolutio nair heeft gedaan op het gebied der sociale wetgeving. Vandaar dat de verzekerings wetgeving tot nu toe is beschouwd als een deel van de loonregeling. Bij de arbeids wetgeving ziet men wel, dat de Overheid een regeling aan de maatschappij oplegt, maar dan toch ook od zulk een wijze dat de maatschappij voldoende differentiatie kan vertoonen De actueele onderwerpen op het terrein der sociale politiek zijn thans socialisatie, maatschappelijke ordening en bedrijfsor ganisatie. Onder de socialisatie verstaat spr de opheffing van het particulier be drijf door de omzetting daarvan in een maatschaps-bedrijf (practlsch een staats bedrijf). De socialisatie zou alleen inter nationaal te verwezenlijken zijn. Spr. somt er verschillende bewaren tegen op De socialisatie moet orengen slavernij en doodt op den duur alle persoonlijkheid. Met betrekking tot de ordening der maat schappij verkeeren we nog in het begin stadium Wat onder die ordening verstaan wordt, is nog niet concreet te zeggen. De ant. volutionalr is van meening, dat de overheidswetgeving tot onderbouw moet hebben een levende begeerte in de maat schappij zelf. Wat de overheid met betrek king tot de maatschappelijke ordening kan doen, moet resonneeren op hetgeen in het volk zelf leeft en roert. Ook ten opzichte van de bedrijfsorganisatie bestaan ver schillende meeningen. De anti-revolutio naire opvatting is dat er samenwerking moet zijn tusschen de verschillende ge meenschapskringen in het maatschappe lijk leven. Daarbij kan de overheid rege lend optreden. Het is echter te vreezen, dat op 't oogenblik in de practijk de over heid weinig zal kunnen doen. De economi sche nood verteert alle krachten. Spr. hoopt dat hij het te somber ziet en dat ook in de naaste toekomst voor het schep pen van de meest Juiste sociale verhou dingen vruchtdragend werk kan worden verricht in ons kleine land, dat ln dit op zicht voor de geheele wereld steeds tot een lichtend voorbeeld kon worden gesteld. De rede van den heer Schouten werd met applaus begroet. Na een korte pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, welke door den spreker uitvoerig werden beantwoord. De heeren H van Slooten Jr. en K. Bijlstra, beiden alhier, zijn benoemd tot leden van een commissie, belast met het afnemen der hoofdakte-examens. Gistermiddag is de 25-jarige bloe mistknecht P. S. in een broeikas aan het Delftsche Jaagpad door een stuk vallend glas in den linkerpols getroffen, waardoor een ader werd doorgesneden. De E.H.D. verv erde den man. die veel bloedverlies had. naar het Academisch Ziekenhuis. Van hedenavond af wordt in het Trianon-Theater als extra actualiteit vertoond een opname der Jubileumfeesten van den Koning van Engeland. CHRYSOSTOMUS. Het gouden jubileum. Het kanselgenootschap „Chrysostomus", dat onder zeer vele predikanten zijn cud- leden telt, heeft gistermiddag in de Doopsgezinde Kerk In intlemen kring zijfe gouden jubileum herdacht. Ter herdenking van dit tiende lustrum waren alle eere-voorzltters, de professo ren Van Hoik, Korff, Sevenster en dr. W. Th. Boissevain aanwezig. Voorts merkten wij op den dekaan van de faculteit, orof. dr. J de Zwaan, de professoren Bashui- zen van den Brink en Eerdmans, zendings- director Joh. Rauws en afgevaardigden van de theologische faculteit en van de disputen: Forum, Quisque. Per Adua ad astra. F.F FConcordia, Kaap de Goede Hoop en Jaweh Nissi. Ds ten Cate en de heer Broeze waren namens de Doopsgezinde Gemeente aan wezig. De praeses van het jubileerende gezel schap de heer F. Oberman heeft allen hartelijk welkom geheeten orti vervolgens direct het woord te geven aan den oud- eere-voorzitter, prof. dr. L. "Knappert, die de herdenkingsrede uitsprak. Op vaak geestige wijze heeft spr.. voor zoover hem dit mogelijk was gemaakt, door het archief, dat in-compleet was. het een en ander verhaald uit de geschiedenis van het Jubileerende gezelschap. Negen October 1884 kwam men onder presidium van den heer A. J. van t Hooft, in eerste vergadering bijeen Het doel. dat men voor oogen had gesteld, was de be oefening van kansel-welsprekendheid. Van plaats van samenkomst Is men In den loop der jaren eenige malen verwisseld. Zoo werd achtereenvolgens vergaderd in de Ooster-, Mare- en Luthersche Kerk het klein-auditorium en vanaf 1901 in de Doopsgezinde Kerk. Veel ups en downs heeft het gezel schap. dat zelfs nog korten tijd is ont bonden geweest, medegemaakt. Van de eerste vrouwelijke leden was sprake in November 1907. Uitvoerig heeft prof. Knappert voorts gesproken over de werkzaamheden van Chrysostomus Oefende men zich in 'den beginne uitsluitend in het voordragen an een preek, langzamerhand werd ook de beoefening van het lezen van de psalmen en gezangen, en nog weer later proza, poëzie en bijbellezen, ter hand genomen. In 1924 werd besloten op het voorge- dragene geschoolde, deskundige crltiek te laten hooren. Toentertijd werd ook een „spraakjuffrouw" aangesteld Dat de keuze van de proza en poëzie, zoowel in het moderne als in het klas sieke genre, nog al eens uiteen liep, werd voorts door spr. aangetoond. Na er eerst nog op gewezen te nebben, dat Chrysostomus goed en nuttig werk verricht, gaf prof. Knappert eenige aan wijzingen ten opzichte van de uitspraak der taal en van het samenstellen van duidelijke volzinnen. In verband hiermede merkte spr. nog op, dat hij de nieuwe spelling als een vervlakking der taal ziet. Tenslotte wees spr. erop, dat de schoon ste rede zonder dat daarin geloof, hoop en liefde worden gevonden, gelijk is aan een klinkend metaal en een luidende schel. De ab-actis, de heer H. Berkhof heeft, in aansluiting op deze rede, gewezen op de plaats die Chrysostomus heden ten óagej in het faculteitsleven inneemt. In een geestige toespraak heeft spr. Je schaduw- en lichtzijden van Chrysosto mus besproken om hierbij de eerlijkheid, zakelijkheid, welsprekendheid en gezel ligheid te teekenen als de deugden van het gezelschap. Mej. M. Nieweg en de heer F. Oberman hebben hierna, terugkeerende tot de ge bruikelijke werkzaamheden van het gezel schap. voor de aanwezigen resp. enkele gedeelten uit den Bijbel gelezen en een gedeelte uit Vondels Lucifer gedeclameerd. Ten slotte heeft dr. W. Th. Boissevain nog gesproken over de toekomst van Chrysostomus Na allereerst met warmte gepleit te hebben voor de liturgische beweging in den eere-dienst wenschte spr. het gezel schap nog een lang, vruchtbaar leven toe. Na afloop van deze plechtigheid, die een eenvoudig karakter droeg, heeft het be stuur in „Den vergulden Turk" gereci pieerd. Velen, waaronder alle aanwezigen bij den kerkdienst, kwamen hier het bestuur complimenteeren. terwijl dr. Engelberts van Amsterdam hier nog het een en an der uit de geschiedenis van het gezelschap heeft naar voren gebracht. UITVOERING „SURSUM CORDA" IJMUIDEN, 10 Mei 1935. Tarbot per K G. f. 0.680 52; Griet per kist van 50 KG. f. 185.50; Tongen per K.G. f 0.46—0.30; Middelschol per kist van 50 K.G. f.20; Zetschol f.17; Kleine Schol f. 153.50: Schar f. 2.80; Tongschar f. 19.50 16; Pieterman en Poontjes f.52.60; Groote Schelvisch f. 18; Middel Schelvisch f.1614; Kleinmiddel Schelvisch f.117; Kleinmlddel Schelvisc p. k. v. 50 Kg. f. 7-3; Kabeljauw per kist van 125 K.G f. 319; Gullen per kist van 50 K.G. f. 7.204.90; Lengen per stuk 1.0.65; Heilbot per K.G. f. 0.700.50; Wijting per kist van 50 K.G. f. 4.20; Koolvisch per stuk f.0.130.10; Ma kreel per kist van 50 K.G. f. 108.50. Aangekomen 1 stoomtrawler: IJM, 59 met f 1664 en 4 loggers: K.W. 44 met f.711; K.W. 33 met f.469; K.W. 41 met f.444; K.W. 101 met f.693 besomming. VOETBAL. L.F.C. COMB—DE SLEUTELS. Morgenmiddag te 3.30 speelt een sterke L.F.C. combinatie tegen Sleutels I. de kampioen der 2e klasse B van de Zaterdag middagcompetitie oo het terrein van L.F.C. aan den Haagweg. TER LEEDE. Morgenmiddag speelt Ter Leede I tegen L.R C. I om drie uur voor haar nederlaag wedstrijden Hiermede is de wedstrijd tegen D.V.S. 1 uit Leiden vervallen Om half vier speelt Ter Leede juniores tegen Fides Pacta op het bij terrein. 1,Christus", van Franz Liszt. Anthon van der Horst, de steeds naar iets Interessants speurende dirigent van „Sursum Cordagaf ditmaal met zijn koor de, naar wij meenen. voor ons land eerste uitvoering van het oratorium „Christus" van Franz Liszt, dat 29 Mei 1873 zijn première te Welmar beleefde, doch nadien ook in Duitschland slechts betrekkelijk weinig is uitgevoerd. Nu ook wij met dit werk hebben kennis gemaakt kunnen wij van de zeldzaamheid der opvoeringen wellicht een verklaring vinden, naast de gebruikelijke suppositie, dat de oorzaak daarvan eensdeels zou lig gen bij de aanwezigheid der uiterst be langrijke zelfstandige orkestpartij, waarin 't zich van oudere oratoria onderscheidt. Dit oeuvre toch, is ongeschikt om in de kerk uitgevoerd te worden, daar er ol te veel wereldsche, pompeuse uiter lijkheid aan vastkleeft, die de innerlijke roerselen koud laat, terwijl het van den anderen kant voor de concertzaal rijke lijk lang en bijwijlen wel zéér luid ls. Van der Horst had echter het snoeimes danig gehanteerd, speciaal ln de or kestrale gedeelten, zoodat althans aan de bijzondere lengte tegemoet gekomen was, hetgeen te prijzen Is, hoewel wij bijv. het weglaten van het „Pater Noster" in het tweede deel toch wel betreurden. Het koor, dat het leeuwenaandeel heeft, kan zich in al zijn schakeeringen doen hooren zoowel ln sobere, eenvoudige a-capellazang als ln de bewerking van zeer oude llthurgische, gregoriaansche melodieën waarop Litszt zeer sterk heeft teruggegrepen, of in uiterst gecompliceer de, veelstemmige satzen, terwijl het zich vooral in het laatste deel machtig kan uitzingen, hetgeen voor de zangers en zangeressen zeker een verrukking mag zijn, doch voor den toehoorder wel een aanslag op de gehoorzenuwen beteekent. Dit werk imponeert ongetwijfeld méér door geluidskwantum en bravoure met imposante momenten, dan door geestelijk nobele kwaliteiten De soms overdadig be zette instrumentatie bevat op meerdere plaatsen banale effecten, zooals aanhou dende tremolo's en veelvuldig bekkenge- brulk in de slotcllmax „De opstanding": er openbaart zich een veelvuldigheid van uitersten. Naast wel degelijk Innige, ver heven en ontroerende momenten barsten dan echter weer klankexplosles los, zon der veel inhoud, die zeker onwennig aan doen naast de meer gebruikelijke, strenge en waarlijk wijdingsvolle oratoriumstijl, die ons religieus nader ligt. Zoo noemen wij als treffende hoofdin drukken meerdere passages uit het „Sta- bat mater preclosa", de Pastorale voor orkest, die even remtnlcenties opriep aan Respighi's „La Nativita del Signore", de beroemde „Zaligsprekingen", wijdingsvolle wisselzangen tusschen den bariton en het koor. die ook afzonderlijk uitgevoerd wor den en het melodleuse, sterk geïnspireerd geschreven „Stabat mater Dolorosa" ge baseerd op een oude melodie uit de 17e eeuw. Ook boeit de zeer beeldende sug gestie van de Zeestorm door het ork-st, waarop direct daaraansluitenJ door het woord van Jezus „Wat zijt gij vreesach tig, gij klelngeloovigen", de stilte en de rust intreedt. De plaatsruimte laat niet toe dit ora torium dat geboorte, leven en werken, lij den, sterven en opstanding van den Heiland tot ln onderdeelen weergeeft, te bespreken. Trouwens: de aanwezigen kon den dit door de uitvoerige handleiding volgen, terwijl bovendien onlangs een korte voorbeschouwing een verhelderende inleiding gaf. Bepalen wij ons dus tot de uitvoering. Deze was, gelijk bij iemand als v. d. Horst gebruikelijk, wederom zeer verzorgd. Zoowel koor als orkest werden met vaste hand geleid. HIJ belichtte het ontegen zeggelijk contrastrijke werk met een geest driftig aanpassingsvermogen, te meer be wonderenswaardig, daar het ons voor komt, dat deze onevenwichtige schepping van Liszt toch niet geheel des dirigenten aard en genre ls. Wederom constateerden wij, welk een uitstekend peü het koor bereikt heeft: de zang ls zuiver afgerond, ln Juiste verhou dingen van mannen- en vrouwenstemmen. Men is dan ook over het algemeen enkele oogenblikken van zakken uitge zonderd uitmuntend voor den dag ge komen. Er ls discipline, een beschaafde, welluidende klank, een loffelijke uitspraak van het Latijn. Zelfverzekerd en zonder aarzeling werd geattaqueerd. Men gaf zich geconcentreerd over aan bezielde lei ding, wij speurden een gelukkig resultaat van nauwkeurige, volhardende en toege wijde studie. De solisten, van wie slechts Max Kloos een werkelijk belangrijke solopartij had te vervullen, droegen tot de illustratieve interpretatie ongetwijfeld ln sterke mate bij. Wel leek ons Kloos niet zóó gedispo neerd als anders; heeft een opkomende verkoudheid, dan wel een technische In zinking hem parten gespeeld? Doch niet temin waren er vele momenten, waarin wij zijn edel timbre als van ouds konden bewonderen. O.i. zocht hij de weergave helaas te veel in uiterlijk dramatische effecten met stemuitzettingen, welke hem niet liggen. Ankie van Wickevoort-Crommelln bleef tot het einde toefrisch van klank, on danks de hooge en vermoeiende regionen, waarin zij zich te bewegen had: haar sympathieke, vèrdragende en mooi ont wikkelende sopraan domineerde met groot gemak ln de ensembles, waarin ook de alt Annle Woud, wier zang en voordracht ons weer door ongemeene superioriteit een klasse apart I troffen, uitblonk. Een nieuwe mezzo begroetten wij ln Tine de Lorme, die aanvankelijk eenige moeite had zich tegen het koor te hand haven in een wat ongelijke toongeving, doch later blijk gaf over een glansrijk geluid te beschikken, waarmee zij zich. bij grootere routine, zeker nog meer dan nu reeds het geval was, zal kunnen ge ven. Kwaliteiten voor een verdere gunstige ontwikkeling zijn stellig aanwezig. De tenor Kees Smulders voldeed in enkele solotrekjes en vulde de homogeen en DE POOLSCHE PERS OVER LAVAL'i BEZOEK AAN MOSKOU. WARSCHAU, 10 Mel (V.D.) De „Gazet< Polska" wijdt een beschouwing naar aan. leiding van Laval's bezoek aan he Fransch-Russlsche pact. Het blad schrijf dat Polen het recht heeft te denken, da dit pact de basis van de relaties tusschei Polen en de twee bij het pact betrokkene! niet beroert, n.l. noch het Poolsche bonds genootschap met Frankrijk, noch het non agressiepact met Sovjet-Rusland. De Poolsche politiek zal natuurlijk o; een basis van wederkeerigheld loyaal blij. ven tegenover deze verplichtingen, He Fransch-Russische pact voldoet aan t voorwaarden van het Volkenbondspact, da zoowel Frankrijk als Sovjet-Rusland Polen bindt. Er blijft dus nog over politieke bedoelingen van het Fransch Russische pact, en het blad spreekt 4 hoop uit, dat Lavai's bezoek aan Warschi daaromtrent opheldering zal geven. Ook de „Kurjer Poranny" schrijft, da het noodzakelijk Is dat Frankrijk Polei nauwkeurig inlicht over de werking va het Fransch-Russlsche accoord ingeva van een conflict met Duitschland. Pole heeft niets tegen een poging tot samen werking van Frankrijk met Rusland, doel wenscht er niet de dupe van te worder bijvoorbeeld wanneer dit zou Inhouden da vreemde troepen of luchtmachten he Poolsche gebied zouden schenden, wat 00 het doel daarvan zou zijn. Polen kan zeil niet toestaan, dat operaties zouden wordei uitgevoerd op Roemeensch gebied, of in d Baltlsche landen zonder dat daar toestem ming voor ls gegeven. Tegelijkertijd heel Polen het recht te eischen, dat de zeker held. die het Poolsch-Russlsche non agressiepact en het Poolsch-Fransch bondgenootschap geven, hun juridische ei politieke waarde zullen behouden. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. BERLIJN 10 Mei. (Reuter). Vernomo wordt, dat een disciplinair onder;:- wordt Ingesteld naar een aantal pred! kanten der Belijdende Kerk, vooral Saksen. In dit land zijn opnieuw zes pre dikanten gearresteerd. Hun ambtgenooten, die zich ln conctn tratiekampen bevinden, mogen niet lan ger hun vrouwen en ander bezoek ont vangen. In strijd met andersluidende 1 richten wordt gemeld, dat het bezoek, da de Saksische pelgrims de vorige week aai minister Frick hebben gebracht, geen re sultaat heeft opgeleverd. TELEGRAM VAN ROOSEVELT AAN DE OUD-STRIJDERS. WASHINGTON. 10 Mei. (V. D.) Te 8t Louis in den Staat Missouri is het con gres der oud-strijders bijeengekomen Naar aanleiding van de geruchten dal Pres. Roosevelt voornemens zou zijn zijn veto uit te spreken tegen de Patman-blH waarbij de uitkeerlng der oud-strijder wordt geregeld, heeft de president he congres een telegram gezonden, waarir hij o.a. zegt. dat „oud-strijders zijn ei behooren te zijn geïnteresseerd in de wel vaart van het geheele land en daarmee rekening behooren te houden" Van de zijde der oud-strijders wordt verklaard, dat men een beroep zal doen op een millioen Amerikanen, die aan den oorlog deelnamen, Indien de president zijn veto tegen het wetsontwerp zon uit spreken. GENERAAL GOERING EN ECHTGENOOTE NAAR JOEGO-SLAVIt. BERLIJN, 10 Mei. (V. D.) Generaal Goe- ring en zijn echtgenoote worden hetlen t Joego-Slavië verwacht, waar zij eenige weken zullen doorbrengen. HET JUBILEUM VAN KONING GEORGE. LONDEN, 10 Mei (Reuter). Geheel on verwachts maakten de Koning en Ko ningin een lange rijtoer door het Z.W. van Londen Zij gingen naar de andere zljdb der rivier, waar zij de aangebrachte ver sieringen bewonderden en door een groote menigte, die zich overal verzamelde toen het onverwachte koninklijke bezoek be kend werd, werden toegejuicht. LONDEN, 10 Mei (Reuter)Het jubileum van den Koning zal Zaterdag afzonderlijk ln Wales en Schotland worden gevierd. De Prins van Wales gaat als vertegen woordiger van den koning naar Cardiff en de Hertog van York zal den Koning in de Schotsche hoofdstad vertegenwoor digen. VERPLICHTE OEFENING TEGEN GASAANVALLEN. LONDEN, 10 Mei. (Reuter). De bladen melden, dat plannen worden opgesteld, om de bevolking te verplichten zich t# oefenen ln veiligheidsmaatregelen tegen luchtaanvallen. vast klinkende kwartetten naar behooren aan. Het Utrechtsch Stedelijk Orkest, waar over wij onlangs zoo waardeerend kon den refereeren, verzorgde het Instrumen tale gedeelte geheel zooals men dit van een zoodanig kundig ensemble verwachten mag, terwijl onze stadgenoot Hennw Schouten 'n zeer betrouwbaren steun f het orgel vertegenwoordigde. Wij zijn Van der Horst dank verschil! digd voor deze interessante kennlsmanm» van een oratorium, waarin zulk een gt<® te aandacht, ln tegenstelling tot a dere passle's aan Jezus' rondwandel™ op aarde wordt gewijd, en mede daarow een eenige plaats ln de koorlitterat Inneemt. Deze première zal ook hui Lelden de aandacht, getrokken heooe daar zij per radio werd uitgezonden. Een groot publiek luisterde onder dooo sche stilte en betuigde ztin erkenteli]).'" door een bijzonder hartelijk applaus, w ln de dirigent ook de solisten, koor orkest kon betrekken. \A

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2