)E LAATSTE „TIENDAAGSCHE" TE HEEMSTEDE. IT5EK «v WIITE £0 DE STROOMAN GEKETEND [{•te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 Mei 1935 Vierde Blad No. 23046 IN MENIG OPZICHT ALLE VORIGE OVERTROFFEN. (Van een bijzonderen medewerker). Igtt moet worden erkend, dat de „Flora j,. der Algemeene Vereenlging voor Ljnbollencultuur in alle opzichten een Jet, een enorm succes is geweest. Cog nooit is voorgekomen, dat men- lenwerk algemcenen lof oogstte, doch deze Flora 1935" ls een uitzondering „iled. die waard is in de herinnering te Sen vastgehouden. Eet bezoek is dan ook overweldigend Veest: tot en met 22 April was het aan- bezoekers ongeveer 247.000. Gedurende [simpele 10 dagen der 4e „tiendaagsche" Ismen gemiddeld 21.000 bezoekers per k «aarvan de beide Zondagen niet min is dan ongeveer 70.000. irdoor was het mogelijk, dat heden- -;-n de 500.000ste bezoeker kon worden Ibangen. juiten staan de Darwin en de late tul- j in vollen bloei en in vollen pracht van [ontluikende groen prijken de duizenden men in hare heerlijke kleuren en boeien i het oog, doch de groote en alleszins «htigde attractie zal ook ditmaal het menpaleis vormen, dat door zijn rijken [ementool in menig opzicht de vorige •ndaagsche" overtreft, oen de Pers gistermiddag op uitnoodi- I tan het onvermoeide tentoonstellings- i haar laatste rondwandeling maak baren nog slechts enkele inzenders met 1 werk gereed: anderen waren met Joitsigen ijver doende om de vruchten d hun noesten en dankbaren arbeid uit [stallen, meerendeels met behulp van men, die op het gebied van decoratieve ring naam hebben verworven. Bij an- jen was nagenoeg niets te zien, omdat l het laatste oogenblik werd gewacht rthet overbrengen en schikken der alles- bewonderenswaardige Flora-produc- totale indruk van wat weer geboden was overweldigend en er waren ge- ten, waar de toezichthoudende helpers tt dan met de grootste moeite de bewon- tot doorloopen zullen manen. Wij, lal heel wat op dit gebied hebben gezien, [in binnen- en buitenland hebben kun- a ervaren, wat de kweeker met volhar ten geduld hebben gewrocht, we heb- B stil gestaan vol bewondering en waar voor het schitterende, voorbeel- i werk onzer Nederlandschc kweekers [daarom meenen wij allen grond te om te verwachten, dat die 150 iaansche kenners aan ons kleine, rre, prachtige landje de eer zullen be- m, die het toekomt! inneer men dan het verrukkelijke menpaleis betreedt, zal men al dade- lierrast worden door de prachtige in king iris van de Groep Iris-kweekers r Algemeene Vereeniging voor bloembol- klilraur. IMet minder dan 20.000 vervroegde witte, blauwe en gele irissen wekken groote be wondering, zoo door kleur en door opstel ling. Het zijn alle bol-irissen, ter onder scheiding van de Germanica, die niet ge schikt is voor snijbloem. Het zijn producten van de Hollandsche iris, te meer bewon- derenswaard, omdat de variëteiten nog niet te verkrijgen zijn; die komen pas een maand later. Verder prijken nieuwere tulpen verwerkt tot fraaie bloemstukken. De firma Felix en Wijkhuis te Boskoop laat hare schitterende Azalea mollis ln diverse kleuren zien, decoratief afgewis seld met fraaie Japansche acers, alsmede juweeltjes van glycina. Daarnevens toon de N V. C. G. van Tubergen en Zoon te Haarlem haar prachtvolle Germanla-irls, een nieuwe variëteit, hare bijzondere specialiteit, o.a. de William More een der mooiste, die ook in de buitenlucht bloeit. Verder andere fraaie, alleszins gezochte snijbloemen. De firma S. Keessen Czn. en Co. te Aals meer vult een ruimte met hare bewonde renswaardige hortensia's, rhododendrons, Japansche azalea's en bloeiende heesters, een oogenlust door vorm en kleur. Wanneer men tot dusver heeft genoten van veel goeds en veel moois, zoodat men zich niet meer kan voorstellen, dat iets nog meer boeiends kan worden geboden, zal men in de hoogste mate verrast staan bij de in alle opzichten onovertroffen Inzen ding van de heeren B. D. de Jong en Zn. te Rijswijk, die een enorm aantal van de prachtigste orchideeën op de meest smaak volle wijze hebben tentoongesteld. Er zal niemand hier toeven, die niet dan met de grootste bewondering en het vurigste enthousiasme naar dezen heer lijken bloemenpracht zal blikken. Deze keizerin der bloemen, ln pracht- verscheldenheden op de meest smaakvolle wijze gegroepeerd, zal eiken bezoeker boeien en hem niet loslaten. Wij meenen, dat het den suppoosten de meest mogelijke moeite zal kosten om de bezoekers, die zich hier zullen verdrin gen. tot doorloopen te manen. Er zijn zeer zeldzame exemplaren bij, soorten, een odontoglossum, die voor den oorlog betaald werden met f. 12000 per stuk! Het ls daar een weelde van kleur en vorm. met onvergetelijk goeden smaak uitgestald, de climax van al wat tot dus ver is geboden! De inzending daarnevens vervult een moeilijke taak, doch de N.V. G C. van Meeuwen en Co. te Heemstede is het ge lukt met haar prachtige lelies en haar miniaturen in vazen zulk een mooi geheel te verkrijgen, dat de overgang ln geenen deele tegenvalt, dank zij de goede ge dachte om haar producten in fraaie vazen en rijzige manden den bewonderaar aan te bieden. Zij is met deze étalage hoogst gelukkig geslaagd. Mede valt te loven de inzending van de kweekerij „Dalvaroste" te Zandvoort, een pracht collectie dahlia's, in allerlei kleuren, alsmede een tot nu toe niet be kende zomer-chrysant, die voor het eerst wordt geëxposeerd. Deze plant bloeit ln perken in de natuur en voldoet onge meen. De firma J. G. Ballego en Zonen te Lel den toont haar alleszins bewonderens waardige geforceerde dahlia's in tal van variëteiten. Deze bekende kweekerij heeft in dit opzicht jarenlang proeven genomen en, als de maand April niet zoo koud zou zijn geweest, dan zou haar Inzending ver moedelijk nog grooter zijn geweest. Doch wat zij toont, doet haar gevestigden naam alle eer aan. Het is een lust de heerlijke groepeering dezer fraaie bloemen te be wonderen. Al voortwandelende, volop genietend, komt men in de linkerhal, waar de Neder- landsche Gladlolusvereeniging haar schit terende collectie vervroegde afgesneden gladiolen in vazen en manden tentoon stelt. In 1921 was het iets heel bijzonders als men één vaasje op den datum van heden met een gladiool kon toonen, doch de kunst is thans zóó ver, dat nu een ge- heele zaal er mee kan worden getooid en als April niet zoo abnormaal koud zou zijn geweest, dan zou het in het geheel geen moeite hebben gekost een nog groo- tere zaal te vullen. Men zal er zien de fraaie Quo Vadis, de Hobbema, de Westlandia, de Sunrise, om maar enkele bijzondere soorten te noemen en ook de vroeg bloeiende, b.v. Byzanthium, doch alle in vazen en man den, aangevuld met allerlei siergewassen en heesters, waarbij de fraaie, losse bou- gain-villea, met haar paarse bloemen een prachtig effect maken. Vervolgens worden getoond specimina van fraaie tulpen uit het Warenhuis, schit terend van kleur en vorm, grooter schij nend dan ze buiten zijn, in allerlei kleu ren. Alleszins bewonderenswaard zijn de astalbe's en de spirea van de firma G. Lubbe en Zoon te Oegstgees, de laatste bovenal uitmuntend in fijnheid van kleur en vorm. Staaltjes van kranige kweek- kunst. Daarnevens heeft de Bloemen- en Plan- tenveiling te Utrecht en omstreken een bijzonder uitgebreide en gevarieerde ver zameling geëtaleerd, die beschouwd mag worden als een groote attractie van deze vijfde „tiendaagsche". Ze was eerst niet van plan in te zenden, doch op het laatste oogenblik werd daartoe besloten en met den meesten spoed is het haar gelukt een keurige collectie azalea's, rose en witte spirea's, anemonen, gloxinia's en primula's bijeen te brengen ln de fraaiste kleuren, zeer mooi opgesteld en afgewisseld door vetplanten, bladbegonia's en varens, een lust om te zien. Daarmede wedijvert wat Jos. Klinken- bergh's Kweekerljen te Loosduinen bie den: afgesneden anjers, zeldzaam mooi er. waardevol in verband met het tijdstip van het jaar. Hier vooral blijkt hoe mooi zich die prachtige vazen uit de Plateel bakkerij te Leiderdorp voor dit doel leenen. Daaraan is het zeer zeker te dan ken, dat de prachtige, witte Ivory zóó heerlijk als middenstuk voldoet en de fraaie donkerroode Topsy zoo in haar volle kleur de aandacht trekt. Iets geheel aparts vormt de inzending van den heer J. C. Maarse uit Aalsmeer, die ditmaal zoo geheel anders uitkomt dan gewoonlijk, namelijk met een rijke verzameling bladbegonia's, afgewisseld door varens en de dankbare bouqain-villea waarvan ook anderen zulk een goed ge bruik maakten. Ten slotte, ln de rechterhal terugge keerd, blijft men gaarne toeven bij de enorme collectie van 3500 afgesneden tul pen, die de N.V. Gebroeders Van Sonne- veld te Sassenheim met gekuischten smaak ter bewondering bieden, als een waardig slot van een wondervolle ver scheidenheid, die deze vijfde „tiendaag sche" als slot haar honderdduizenden be zoekers ten volle deed genieten. En ieder, die dan zijn laatste bezoek brengt aan deze „Flora 1935", zal huis waarts trekken met de meest heerlijke herinneringen aan hetgeen onze Neder- landsche kweekers, het Tentoonstellings comité en de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur hebben gewrocht, 't Was bijna iets volmaakts! De officieele opening. Van andere zijde meldt men ons: Tengevolge van het bezoek van een groot aantal Amerikanen, die per s.s. Sta tendam gisteravond in Rotterdam zijn aangekomen, zijn reeds eenige dagen ge leden verschillende Amerikaansche jour nalisten aanwezig om het geheele bezoek voor hun couranten te verslaan. Het Uit voerende Comité heeft dit bezoek aange moedigd, mede om deze vooraanstaande Amerikanen te Interesseeren voor allerlei heesters, struiken en bollen, welke in hun eigen land niet te krijgen zijn en waarvan de invoer in Amerika is verboden. Het kan niet uitblijven of al onze gewassen zullen hun groote belangstelling opwekken en dit zal hopelijk bijdragen tot meer steun aan de pogingen om de Amerikaansche gren zen voor Hollandsche kweekproducten geopend te krijgen. De Amerikaansche gezant te Den Haag, Z.Exc. Granville T. Emmet heeft de Flora V hedenmorgen geopend. „Ik acht het een groote eer," zoo zeide de gezant, „deze tijdelijke tentoonstelling te mogen openen en ik weet tegenwoor dig te zijn bij een gebeurtenis van inter nationale beteekenis. Vooral nu we van daag zoovele bezoekers uit de geheele we reld hier zien. Ik ben er zeker van, dat het voldoening schenkt aan de initiatiefnemers van de tentoonstelling, dat het publiek zoo en thousiast gereageerd heeft op alles wat zij hebben gedaan. Mede namens mijn landgenooten bied ik mijn hartelijke ge- lukwenschen aan. Het is een prachtig bewijs van waar deering dat meer dan 150 Amerikaansche tuinliefhebbers den Oceaan overgestoken zijn om de tulp op eigen bodem te zien. Amerika is een land van bloemliefheb- bers, maar ik moet bekennen, dat we op het gebied van bloembollencultuur Neder land moeten volgen, en ik ben er zeker van, de wenschen van mijn bloemen- minnende landgenooten uit te drukken, als ik zeg, dat zij blij zullen zijn, wanneer RECLAME. „Ontzettende hoofdpijn". Moeder's blijdschap over haar dochter's genezing. „Vanaf haar twaalfde Jaar was mijn. dochter lijdende aan ontzettende hoofd pijnen, Ik heb haar toen Kruschen Salts laten gebruiken en na een paar weken was reeds beterschap ingetreden. Zij neemt het nu al vier jaren lang en ik kan U berichten, dat zij door Kruschen weer vol komen in orde ls. Ik kan als moeder mijn blijdschap niet genoeg bekend maken. Mijn dochter is nu ruim achttien jaar en geheel van hoofdpijnen genezen. Ik raad alle moeders aan om haar kinderen allen Kruschen Salts te laten gebruiken." Mej. ST. te R. De oorzaak der meeste kwalen is de slechte werking der spijsverteringsorganen, waardoor Uw lichaam niet vrij is van giftige afvalstoffen. Onzuiver bloed is het onvermijdelijke gevolg en de daarbij be- hoorende reeks van kwalen: hoofdpijn, indigestie, moeheid, neerslachtigheid en rheumatiek. De zes zouten in Kruschen Salts zijn een zachte, natuurlijke doch zekere aan sporing voor Uw lever en nieren om regel matig te functionneeren. Uw liohaam blijft zoodoende inwendig vrij van alle onzui verheden. Kruschen Salts werkt direct op Uw bloedsomloop, zoodat frisch, zuiver bloed door Uw aderen stroomt en U nieuwe energie voelt tintelen tot in elke vezel van Uw lichaam. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij' alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. 4172 tariefmuren en andere beperkende bepa lingen zoo geregeld kunnen worden, dat het voortdurend mogelijk blijft voor ons, om van U steeds meer bollen af te nemen. Hoe gemakkelijker dat gemaakt kan wor den, hoe beter. Dames en heeren, en speciaal gij, Ame rikaansche bezoekers, ik hoop, dat gij ge nieten zult van de prachtige bloementen toonstelling die nu geopend wordt. Ik hoop, dat ge gelegenheid hebt den groei en bloei der bollen te zien en te bestu- deeren en dat gij zult beseffen hoe groot en belangrijk de bollencultuur in Neder land is. Dat moge voor u een aansporing zijn, om de methoden'die hier toegepast worden, na te volgen, zoodat wij in ons land gelijkwaardige bloemen krijgen. Ik hoop, dat gij met het gevoel, zooals ik het ook heb, naar huis zult keeren, dat dit heele land een bloemententoonstelling heeft, als nergens ter wereld." [Harold Lloyd, de bekende Amerikaan- Fje humorist, dien wij vroeger snelopeen- plgend in talrijke grappige films zagen. in den laatsten tijd weinig van zich «oren. Totdat men vernam van zijn JWwste film „De Strooman" waarover "1 m deze rubriek indertijd reeds schre- litr, en ,jie nu qqIj jn onze sta(j tot een F'gelach zal opwekken. hie Cat's Paw, de Strooman, maakte Gevankelijk als feuilleton een enormen •Wang en de schrijver Budington Pale pint Harold Lloyd, die hier tot een ge heel nieuwe verschijning wordt, wel in de gedachten gehad te hebben, toen hij deze onderhoudende geschiedenis neerschreef. Una Merkel is de vrouwelijke partner van Harold Lloyd in deze geschiedenis met Chineeschen inslag, die overal waar zij vertoond of gelezen werd, buitengewone opgewektheid rond zich verspreidde- zoo origineel de humor huldigt. Twee hoofden zijn beter dan ééri, en Harold Lloyd en Una Merkel bewijzen dit op dit plaatje. ZH, DIE ACTEURS ZIEN SPREKEN, DOCH HEN NIET VERSTAAN. I 'n Amerika zouden niet minder dan '30.000 menschen zijn, die naar de bios- I J0P gaan zonder ooit een woord te ver- ■jïan van wat filmsterren op het witte ltrM-zeggen' deze menschen zijn met be- ng tot het gesprokene afhankelijk I hö de nauwkeurigheid waarmede een 1 «eur of actrice den mond beweegt. I zijn de slechthoorende menschen, I onder de categorie van z.g.n. liplezers I ü]jnen worden geragschikt. I Ofschoon zij in zeker opzicht de zwij- lïen(te film prefereerden boven de spre- ï*tnde, - - - -Aa I ^'kend omdat volgens hun meening de IJttkende tilm veel heeft ingeboet aan Ir^dijkf' waarde, is hun belangstelling I Jl°r de film toch niet verflauwd, te min- nu het gemis wordt gecompenseerd )t ten verbeterde techniek, Het merkwaardige feit doet zich echter voor, dat niet alles wat de acteur of ac trice zegt voor hen verloren gaat, want zij suuneu het peso» ■--- .1 woord van de ce- weging der lippen aflezen. Dat de eene artist nauwkeuriger in zijn uitspraak is dan de andere, is vanzelf sprekend en dat de eene slechthoorende de woorden beter opvangt dan- de andere, spreekt eveneens van zelf. Warren William, de Warner Bros acteur ontving naar aanleiding van zijn dictie een interessant schrijven van Mrs. Strat- man. waarin zij hem complimenteert met de wijze waarop hij zijn woorden voor slechlhoorende menschen weet te articu- leeren Ze schrijft: „Het is voor een mensch met een normaal gehoor natuur lijk niets bijzonders te "verstaan wat er op de film gesproken wordt, en zal zoo iemand, zelfs wanneer zacht wordt ge sproken en hem een woord ontglipt dit woord alsnog in zinsverband combineeren. Wij slechthoorenden echter, die alleen met onze oogen het gesproken woord moeten opnemen, kunnen van de dialoog niets missen, want wij moeten uit iedere combinatie van mondbewegingen een woord maken en aangezien dezelfde mond beweging zeer dikwijls verschillende woor den kan beteekenen, moeten wij met dat gene, wat wij wel hebben begrepen, on duidelijkheden voor ons zelf tot klaarheid brengen". „U ziet hoe moeilijk het ls wanneer ons een woord ontgaat door een verkeerde- of onduidelijke articulatie. Een incorrecte beweging bederft voor ons alles, wat er verder gesproken wordt." Schrijfster's opinie is, dat een groot aantal slechthoorenden van de sprekende film meer houden dan van de zwijgende. Het feit, dat zij wisten, dat de spelers onzinnige dingen konden zeggen en zij zich nu moeten houden aan het scenario, maakt, dat de film daardoor voor hen aan beteekenis wint. „Doch wanneer de film delicater pan- tomine kon geven dan thans het geval is, dan zouden wij er nog meer waardee ring voor hebben", eindigt zij .haar brief, „vooral nu acteurs met uitstekende dictie als de uwe, zoo schaarsch zijn". Voor slechthoorenden wordt natuurlijk bij films, welke van tekst zijn voorzien deze moeilijkheid opgeheven. ANGELA SALLOKER: HOOFD VERTOLKSTER IN „JEANNE D'ARC." Eenige weken geleden is Angela Salloker die de rol vervult van Jeanne d'Arc in deze nieuwe gelijknamige Ufa-filrn, welke op het oogenblik druk besproken wordt. 21 jaar geworden. Snel opwaarts gaat de loopbaan van deze sympathieke in Graz geboren kunstenares Het tooneel was reeds het vurig verlangen van het jonge schoolmeisje, dat in sprook jesvoorstellingen steeds de onbestreden ster van het Kindertheater was. Reeds jong, op 16-jarigen leeftijd, kwam de eerste groote rol van Hannele in Gerard Haupt- mann's „Hanneles Himmelfahrt." Haar debuut was uitstekend en beloofde veel voor de toekomst. Met „Johanna" in Shaw's „Heilige Johanna" kwam haar af scheid van Graz. Het was tegelijk het hoogtepunt in haar tooneelloopbaan. Op 19-jarigen leeftijd werd zij verbonden aan het Stadttheater te Breslau, dat reeds voor menig talent een „springplank" is ge weest. Zoo ook voor Angela Salloker, wier tweejarig contract reeds na één jaar door een eervolle benoeming aan het Staats theater te München werd geannuleerd. Zij heeft, wat haar ontwikkeling betreft, veel aan Breslau te danken, en met bij zondere dankbaarheid en groote vreugde denkt zij dan ook aan die stad terug. De verdere mijlpalen van haar kunste naarsloopbaan zijn gauw opgesomd: het Staatstheater in Berlijn, het „Theater in der Josefstadt" in Weenen. Met onwankelbare ernst en taaie wils kracht ging Angela Salloker haar weg. Niets „onechts" interesseerde haar, met groote zekerheid van een slaapwandelaar wist zij alles te ontwijken, dat haar in haar loopbaan zou kunnen ophouden of Joan Crawford en Clark Gable behoo- ren op het oogenblik tot de meest gelief de en populaire Amerikaansche acteurs, die men ook in ons land gaarne ziet: men weet bij voorbaat dat een film met hen in de hoofdrollen kwaliteiten zal bezitten. Deze week kan men deze artisten volgen in de film „Geketend", waarin zij o.a. met iemand als Otto Kruger, die eveneens sterk de aandacht verdient onder regie van Clarence Brown in het centrum der belangstelling staan. remmen. Haar „Gretchen" uit Goethes Faust, haar „Rosalinde" uit Shakespeare's „Wie es euch gefallt" zijn mijlpalen op dezen weg van een groote begaafdheid. Toen kwam de film, maar niet zóó, dat deze haar aan haar tooneelloopbaan heeft kunnen ontrukken. Zij kan niet van het tooneel scheiden en anderzijds kan de film niet aan haar voorbijgaan Ook hier die zelfde zelfbewuste lijn. het zich houden aan de werkelijkheid en het blijvende. Met Jannings speelde zij haar eerste filmrol in „Der Schwarze Walfisch.". Daarop volgde de film „Hohe Schule", waarin zij samen speelde met Rudolf Forster, en toen ging haar lang gekoesterde wensch in vervul ling. Thans speelde zij „Das Madchen Jo hanna." Deze vrouw is geen ster in de ge bruikelijke beteekenis van het woord, en zij wijst het verre en vastbesloten af, zoo genoemd te worden. Zij studeerde grondig en invesnonnen. sam-nsnelende mei groote acteurs en actrices, onder bekwame regis seurs, zoodat men er zeker van kan zijn, dat zij ook de ontroerende, heldhaftige rol van Jeanne d'Arc, de maagd van Orleans, met het bijzondere licht van heel haar wezen vervult. ADËLE SANDROCK. Adèle Sandrock, die wij in een ontelbaar aantalfilms komische karakterrollen za gen vervullen en die binnenkort te zien zal zijn in „De vluchtelingen van Chicago" werd in Rotterdam geboren. Zij had van haar ouders het artistenbloed geërfd en reeds jong stond zij op de planken. In de tachtiger jaren debuteerde zij in Berlijn en omstreeks 1900 was zij een gevierd actrice in Berlijn en Weenen, in welke laatste stad zij veel in het Burgtheater optrad. In 1908 trok zij zich van de planken terug en bleef een jaar of vijftien ver van het tooneelleven. Eerst na den oorlog trad zij wederom in Berlijn op, waar zij zich definitief vestigde en zich tevens op de film toelegde. Reeds in den tijd van de stille film kon men genieten van haar ka rakteruitbeeldingen, die echter eerst ln de geluidsfilm volkomen tot hun recht kwamen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13