76,te Jaargang DONDERDAG 9 MEI 1935 No. 23045 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Mr. HARM SMEENGE OVERLEDEN, Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 clsTper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets Bureau NoordeindspleinTelefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;' Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? Franco per post f 2 35 per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.10 per 3 maanden H- portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. ££N INTERESSANTE TENTOONSTELLING. Van werk van jeugdige werkloozen. Vanwege de sub-commissie voor ontwik- ling en ontspanning van het Leidsche is-comité, werd gisteravond in de (ine Stadszaal een tentoonstelling ge- •nd van het werk der vakcursussen voor gdige werkloozen Toen de voorzitter genoemde commissie, ds. J. W. Groot rink, het openingswoord sprak, waren rbij velen aanwezig, die hij hartelijk '(Ikom heette, o.a. rar. Romijn, wethou- rvan sociale zaken en voorzitter van het isis-comité, afd. Leiden. Ds. Groot En- rink verklaarde dat het doel van deze ntoonstelling voornamelijk was, meer endheid te geven aan de cursussen, die alleen ten doel hebben de menschen j te houden, doch tevens hen naar bo- n te helpen. Want in een tijd als de onze luiks wel noodig. Wij moeten niettegen- jande alles toch den moed er in houden temidden van alle donkerheid voor die 'e menschen wat licht brengen. Mo- "teel is dat licht nog maar flikkerend, tl we moeten er op vertrouwen dat het ht eens zal dagen. Vervolgens richtte spr. een woord van rmen dank tot degenen die zich als lei- i bij een der cursussen zoo verdienste- 1 hadden gemaakt, hetgeen waren de ren Hutte, Meykamp, van Beek. de iter, van der Laken. Pardon en ir. van "eren. Een bijzonder woord van dank 'tte spr. nog tot den heer Brandt, die in groote mate behulpzaam was geweest het bouwen van de boot, welke even- op de tentoonstelling aanwezig is en gebouwd is op de werf van den heer Ook mej. Rut, de directrice van het sche Volkshuis, kreeg een woord van "k voor hetgeen onder haar bezielende 'Ming bij de afdeeling huisvlijt tot stand as gekomen. Tot slot hoopte spr. dat het aantal cur- rien zal mogen toenemen, want momen- "1 is dit nog veel te klein; een drie- a :frroudige vergrooting is zeer wel moge- 'k Helaas wordt echter nog maar al te aak vergeten, dat arbeid een zegen is. Ve dit veranderen. Hiermede verklaarde ds. Groot Enzerink tentoonstelling voor geopend. Over deze zelve, niets als lof! We zien er nafd radio, timmeren, schilderen, huis- »it eva Tal van fraaie werkstukken uigen van 't feit dat de georganiseerde ssussen niet tevergeefs ziin geweest. Een bezoek aan deze tentoonstelling nen wij dan ook warm aanbevelen. 0. L. SCHOOL B MEDUSASTRAAT. Ouderavond. Dat het Instituut der Ouderavonden aan deze school recht van bestaan ft, bewees de opkomst ter vergadering l'bj gisteravond. I Ha.dat de heer P. A. Wisse, hoofd der "tooi. de vergadering had geopend, "gen de leerlingen der zesde klasse een Rental liederen, die door de ouders met w aandacht werden aangehoord. De meisjes der zesde klasse vertoonden "der leiding van mej. Koeman een serie ftuiastische en rythmische oefeningen, 'li alleraardigst „nummer" van het pro- mma, dat blijkens het hartelijk ap- ^us zeer in den smaak viel! nadat de notulen waren gelezen en «dgekeurd, verkreeg de heer A. Verlint «egenheid het doel van een schoolfonds ken te zetten. Resultaat van deze inleiding was de jchting van zoo'n fonds, waarover nadere eenderheden nog aan alle ouders zullen orden toegezonden. pauze, die nu volgde, werd benut, in de lokalen met het onderwijzend 'soneel te spreken en het werk der kin- oeren te bezichtigen. Ook werd in dien d door de echtgenooten der O.-C. leden •ca verfrissching aangeboden. «et hoofd der school leidde vervolgens ..De verhouding van de school tot wat ia« buiten is". Spreker ontwikkelde eenige gezichts- PJJJten omtrent de doelstelling van de «hooi en van het Leven. zoo werden achtereenvolgens behan- Jf|o: de school en het godsdienstig leven. °c school en de maatschappij, de school het gezin. Je kwart over tien werd deze vergade- "hg. die van het begin tot het einde een rotigen geest ademde, met dank voor de 8 °°te opkomst, gesloten. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een reeks besprekingen. Een reeks nieuwe besprekingen staat voor de boeg. Jeftitsj de Zuid-Slavische premier, zal een bezoek aan Italië brengen en daar Suvich ontmoeten. Oostenrilk's bondskanselier Schuschnigg is gisteravond reeds naar Italië vertrokken, naar officieel wordt medegedeeld, wegens een vacantie van een week. Officieele Instanties bewaren een vol maakt stilzwijgen omtrent het doel van de reis. In welingelichte kringen te Wee- nen echter hecht men de grootste betee- kenis aan de a.s besprekingen met Mus solini welke naar men zegt niet alleen betrekking zullen hebben op de Donau- conferentie. maar ook od belangrijke in terne Oostenrijksche aangelegenheden. En te Boekarest komt morgen de confe rentie der Balkanstaten biieen. In politieke kringen verwacht men. dat ter conferentie de volgende punten zullen worden behandeld: 1. de kwestie der herbewapening van Bulgarije 2. Bepalen van een standpunt inzake de onderhandelingen der Donaustaten. 3. De kwestie van de regeling der betrek kingen der Balkanstaten tot Sovjet- Rusland. 4. Problemen betreffende de economische samenwerking der leden van den Bal- kanbond. Bij de behandeling der herbewapening van Bulgarije zal het wel onvermijdelijk zijn. dat ook de kwestie van herbewapening van Oostenrijk ter sprake gebracht wordt. Men heeft den indruk, dat de staten van den Balkanbond eh van de Kleine Entente het er reeds over eens ziin. dat zekere concessies tegenover Bulgarije en Oosten rijk benevens Hongarije niet te vermijden zullen zijn. Veel aandacht trekt de mogelijkheid in verband met de kwestie der herbewapening van Bulgarije ook de opheffing van de demilitarlsatie der zeeën te behandelen, die Turkije in Genéve geëischt heeft. Terzelfdertiid dat de conferentie plaats heeft bevindt zich te Boekarest Paul Bon cour. te wiens eere verscheidene recepties gehouden worden. Te Kowno is een driedaagsche conferen tie gehouden van de drie ministers van buitenlandsche zaken van de drie Balti- sche landen Men heeft den indruk, dat de voornaam ste vraagstukken, n.l. een eventueel deel nemen van de drie staten aan het alge meen Oost-Locarno en hetgeen hiermede samenhangt, slechts theoretisch zijn be sproken. Het schijnt, dat men van oordeel is. dat het FranschRussische pact den toestand heeft gewijzigd. De Baitische staten kunnen geen beslis sing nemen zonder te letten op de ver houdingen van de groote staten en zoo lang deze nog niet duidelijk zijn afgetee- kend, moeten zij hierop wachten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid de heeren A. J. E. Drukkers van Emden (Amsterdam). H. F. Eschauzier (Den Haag), A. C. van Empel, (Den Haag) en Th. de Meester (Den Haag). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Joh. Massaar, Havenkade 23, Leiden. Timmer- en aannemersbedrijf. Eigenaar: J. Massaar, Leiden. Wijzigingen: Firma H. Mack, Breestraat 131133, Leiden Dameshoeden. Uittredend eige naar: A. D. M. Timmerman, dd. 1 Nov. 1934. P. du Croix, Rapenburg 9. Leiden. Apo theek Nieuwe eigenaar: Wed. M. J. du CroixVan Duuren, Leiden. Wed. R. Massaar, Clarasteeg 34. Leiden. Handel, in kruidenierswaren en klompen; timmer- en aannemersbedrijf. Het tim mer- en aannemersbedrijf is d.d. 1 Mei 1934 overgedaan aan J. Massaar. KINDERKOOR „EX ANIMO". Dinsdag a.s. geeft bovengenoemd kin- '"toor wederom een uitvoering. Verschil- afdeelingen zooals kinderkoor, kleu rstof en meisjeskoor zullen zich doen °°'en. Zooals wij dat de laatste jaren zijn, prijkt er weer een cantate kinderkoor op het programma Een naar buiten". De minister van defensie heeft met toekenning van pensioen, eervol ontslag verleend aan den sergeant G Schouten van het 4e regiment infanterie alhier. Bij de herdenking van het 300-jarig bestaan der Academie Frangaise op 17 20 Juni a.s. zal de Leidsche Universiteit worden vertegenwoordigd door prof. dr. A. J. Wensinck. Gistermiddag is de 51-jarige grond boorder H. van Bwonende te Wassenaar, op een terrein aan den Lammenschans- weg alhier, bij het verrichten van werk zaamheden aan een walput, achterover geslagen en met het hoofd op een ij 'eren I balk terecht gekomen. Hij bekwam een hoofdwonde en klaagde over pijn in den hals. Door den E.H.D is hij naar het Diaconessenhuis vervoerd. ENGELAND. Het parlement huldigt den Koning Eden hersteld. In het Lagerhuis heeft MacDonald gis teren een motie ingediend om vandaag den Koning te huldigen in Westminster Hall namens de beide Huizen van het Parlement. De premier zeide, dat de be toogingen van de bevolking in alle deelen des Rijks eergisteren bewezen hadden, dat het volk den Koning een genegenheid toe droeg, die ver boven een gewone sympa thiebetuiging uitging. Het was gebleken, dat de Koning in waarheid bezit geno men had van de harten van zijn volk door de wijze, waarop hij zijn taak van constitutioneel Vorst al deze 25 jaar had vervuld. Voor den Koning bestond het volk niet in de eerste plaats uit zijn onderdanen, maar uit menschen, wier wel en wee den Vorst steeds ter harte was gegaan zooals ten overvloede uit 's Konings radio-rede nog was gebleken. Het was spr. een eer te mogen voorstellen, dat ook het Parlement een speciale hulde aan den Koning zou brengen. Lansbury zeide, dat hij het vorstelijk echtpaar niet zoo goed kende als menig ander lid van dit Huis, maar bij de wei nige gelegenheden, dat het hem vergund was geweest met hunne majesteiten te spreken, was hij op zoo heusche wijze be handeld. dat de vrees, die hij in zijn jeugd nog wel eens gekoesterd had. dat het Koningschap in de eerste plaats een be schermer was van de hoogere klassen der maatschappij, geheel verdwenen was. De geringste onderdaan ging den Ko ning evenzeer ter harte als wie ook en de Koninklijke familie heeft door haar gedragingen de scheidingslijn tusschen vorst en volk weten op te heffen. Sir Herbert Samuel sloot zich bij de vorige sprekers aan en herdacht den Ko ning en Koningin niet in de eerste plaats als souvereinen van een groot volk, maar als menschen, die de hun opgelegde zware taak op zoo voorbeeldige wijze hadden vervuld, dat in 25 lange jaren geen ge ruchtje of smetje de kroon van Engeland had kunnen besmeuren. Lloyd George sprak als „vader van het Lagerhuis" en herdacht vooral de groote diensten, die de Koning land en volk be wezen had in de crisisdagen van den oorlog, toen menige beslissing, die later was gebleken de eenig juiste te zijn ge weest, aan het ingrijpen van den Koning te danken was geweest De medewerking van alle burgers en klassen der maat schappij. om den oorlog tot een zegevie rend einde te brengen, was eerst gevolgd toen het volk het voorbeeld had gezien, dat zijn Vorst en Vorstin het hadden ge geven. De motie werd daarna met algemeene stemmen aangenomen, evenals even later in het Hoogerhuis geschiedde, waar Lord Harlsham dezelfde motie indiende en de Lords Pónsonby en Reading, benevens de aartsbisschop van Canterbury, den Ko ning in even warme woorden huldigden. In antwoord op het telegram, waarin rijkskanselier Hitier Koning George van Engeland zijn gelukwenschen heeft aan geboden, heeft de Koning den Duitschen rijkskanselier een telegram doen toeko men van den volgenden inhoud: „Ik dank u. mijnheer de rijkskanselier, zeer hartelijk voor de gelukwenschen. die gij mij ter gelegenheid van mijn zilveren jubileum wel hebt willen doen toekomen ir. uw eigen naam en namens het Duit- sche volk. Ik ben u bijzonder dankbaar voor de vriendelijke woorden, die gij hebt willen wijden aan mijn streven en dat mijner regeering in het belang van den vrede. De zaak van den vrede ligt mij zeer na aan het hart en is het doel, dat mijn re geering voortdurend voor oogen heeft. Ik beantwoord uw goede wenschen voor het succes van deze zaak en ver trouw, dat ik daarmede niet slechts de gezindheid van mijn eigen volk, maar die der geheele beschaafde wereld tot uiting brengt." De Lord Groot-Zegelbewaarder Eden is thans geheel hersteld Hij zal morgen naar Londen terugkeeren en den 20sten Mei a.s. kunnen deelnemen aan de zitting van den Volkenbondsraad. In het Lagerhuis zijn verscheidene kwes ties van buitenlandsch politieken aard ter sprake gebracht. De minister van buiten landsche zaken, Sir John Simon, antwoord de op een vraag in zake den stand der onderhandelingen over een luchtconventie: „De aangelegenheid wordt geenszins verwaarloosd. Ik zou echter op het oogen- blik geen verdere verklaring daarover willen afleggen." Afgevaardigde Sir Williams Davidson verzocht den eersten Lord der admiraliteit de verzekering te geven, dat de tegen woordige vlootsterkte van Engeland „met het oog op de recente gebeurtenissen in Duitschland" niet verder overeenkomstig het verdrag van Londen verminderd zou worden. Sir Bynes Monsell antwoordde, dat de openbare bespreking van deze kwestie on- gewenscht was. maar dat hij zich er se dert lang uitvoerig mee had bezig gehou- den. Toen de afgevaardigde de verdere verzekering verlangde, dat eenige voor af braak bestemde oorlogsschepen als con- vooischepen voor levensmiddelentranspor- IN DEN OUDERDOM VAN 82 JAAR. Mr. Harm Smeenge. In het Ziekenhuis te Assen is heden nacht op bijna 83-jarigen leeftijd over leden mr. Ham1 Smeenge. die in Amster dam woonachtig was en het plan had zich binnenkort elders te vestigen. Zaterdag heeft hij zich naar Assen be geven, waar zijn dochter, mevr. v. Riel Smeenge woont. Bij zijn vertrek uit Am sterdam voelde hij zich reeds niet goed. tt>insdagochtend is hij in het Ziekenhuis te Assen opgenomen, doch niemand had zoo spoedig het einde verwacht. Mr, Harm Smeenge die op velerlei ge bied een bekende Uauur is geweesiwerd op 25 Mei 1852 te Assen geboren. Na het gymnasium te hebben doorloopen, stu deerde hij aan de Universiteit te Gronin gen in de rechtswetenschappen. In 1877 promoveerde hij tot doctor in het Ro- meinsch en hedendaagsch recht. In 1879 werd hij Griffier bij het Kantongerecht te Meppel en in 1890 griffier bij het Kan tongerecht te Hoogeveen Gedurende bijna 30 jaren was hij Griffier bij het Gerechts hof te Amsterdam. In 1886 werd hij als lid der liberale partij gekozen tot lid van de Tweede Ka mer. van welk college hij tot 1918 deel uit maakte. In 1919 werd hij gekozen tot lid der Eerste Kamer, welke functie hij tot nu toe is blijven waarnemen. Ten tijde van zijn verblijf te Meppel was hij lid van den gemeenteraad aldaar en later maakte hij, wonende te Amster dam. deel uit van de Prov. Staten van Noord-Holland. Mr. H. Smeenge heeft zich op velerlei maatschappelijk gebied bewogen. In 1893 was hij mede-oprichter van de Vereeni- ging ter bevordering van 't Ambachtson- derwijs in Drente en van de Vereeniging tot veredeling van het ambacht Bij zijn vestiging te Amsterdam, werd hij spoedig gekozen als voorzitter der Schippersver- eeniging Schuttevaer". welke functie hij tot zijn dood is blijven waarnemen. De vorige week presideerde hij nog een vergadering van deze vereeniging. Behal ve van tal van andere organisaties, voor al op 't gebied der binnenscheepvaart, voor welke hij bijzondere belangstelling had, was hij lid van den Zuiderzeeraad, voorzitter van de vereeniging van Volks onderwijs en voorzitter van de vereeni ging tot bevordering van vakopleiding van handswerklieden in Nederland. Mr. H. Smeenge was een der groote figuren uit de liberale partij, later van den Vrijheidsbond. Vooral voor zijn geboorte-provincie Drente, heeft hij veel gedaan. Hij was Ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw, Grootofficier der Oranje- Nassau-Orde en Commandeur in de Kroonorde van België. BINNENLAND. Metalen in Nederlandschen bodem. (3e Blad Sir Macpherson Robertson in ons land. (Binnenland, 3e Blad). De Eerste Kamer over het Zuiderzee- fonds. (Binnenland, 3e Blad). Vergadering der Holl. Maatschappij van Landbouw; een motie inzake den onhoud- baren toestand in de veehoudersbedrijven. (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). Te Assen is hedennacht, bijna 83 jaar oud, overleden mr. Harm Smeenge, lid der Eerste Kamer en voorzitter van „Schutte vaer". (Ie Blad). BUITENLAND Tal van besprekingen in 't vooruitzicht. (Buitenl. en Tel. Ie Blad). Hulde van het Engelsche parlement aan Koning George. (Buitenl., Ie Blad). Een binnenlandsche Duitsche leening van 750 millioen mark. (Buitenl., Ie Blad). Votum van vertrouwen in het Spaansche kabinet Lerroux. (Buitenl. Ie Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. DUITSCHLAND. Een binnenlandsche leening. De regeering zal bij de Verzekerings maatschappijen en bij de sociale verzeke ringskassen een binnenlandsche leening, groot M. 750 mill, sluiten, bestemd tot financiering van de werkverschaffing. De in Januari opgenomen leening van M. 500 mill, zou dienen tot aflossing van „Arbeitsbeschaffungs"-wissels. maar uit niets is gebleken, dat de opbrengst wer kelijk tot dit doel is aangewend. Integen deel schijnt het bedrag van deze wissels in circulatie nog te zijn toegenomen. ten in oorlogstijden zouden worden behou den, werd hem geen antwoord gegeven. In 't verdere verloop van den voor vra gen bestemden tijd deelde Sir John Simon mede, dat de Poolsche minderhedenkwestie tijdens het bezoek van den Lord grootze gelbewaarder Eden in Warschau niet be sproken was. Sir John Simon zeide verder, dat hij geloofde, dat de Italiaansch-Abes- synische kwestie deze maand voor den Volkenbond zou komen. Een andere vraag over den politieken toestand in Tanger beantwoordde Simon in dien zin, dat de Engelsche regeering ontevreden is over den tegenwoordigen toestand in Tanger Derhalve worden op het oogenblik stappen gedaan om contact te zoeken met de andere staten, die de conventie hebben onderteekend van 1923 in zake de organisatie van het Tanger statuut. FRANKRIJK. Laval vertrekt hedenavond. Hedenavond vertrekt Laval naar War schau en Moskou. Hij zal o.a. vergezeld worden door den secretaris-generaal voor buitenlandsche zaken. Leger. Voorts heeft hij aan den vooravond van zijn reis ver schillende diplomatieke besprekingen ge voerd. Hij ontving den Itaiiaanschen ambas sadeur, den Poolschen ambassadeur en de gezanten van Griekenland en Joego slavië. Het persconflict is beëindigd; de sovjet zal aan alle vertegenwoordigers een visa geven. SPANJE. De Cortes geeft het kabinet Lerroux een votum van vertrouwen. Het parlement is gistermiddag na 5 we ken weer bijeengekomen. Het nieuwe kabi net heeft zich met een regeeringsverkla- ring voorgesteld, die door minister-prési dent Lerroux werd voorgelezen. Daarin werd de nadruk gelegd op den vasten wil om de groote nationale taak tot uitvoering te brengen. Tot herstel van de sociale en economi sche rust en orde in het land beoogt de re geering in de eerste plaats een krachtda dige bestrijding van de werkloosheid; een nieuwe regeling van de gemeentebesturen door verkiezingen in den herfst; het ont werpen van een Perswet en een regeling van de begrooting. Als einddoel van de nieuwe regeering wordt een grondwetswij - zieing aangegeven. Het parlement sprak met 189 stemmen van het regeeringsblok tegen 22 linksche stemmen zijn vertrouwen in de nieuwe re geering uit. RUSLAND. Documenten-fraude. Te Charkow is een omvangrijke docu- menten-iraude ontdekt. Bij een huiszoeking deed men de ont dekking dat de secretaresse van de ste delijke organisatie van de communistische partij een levendigen handel in partij- documenten dreef; naar tot dusver kon worden nagegaan heeft zij in 67 geval len duistere elementen lid van de partij gemaakt. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat ook bij andere stedelijke partij- bureaux dergelijke frauduleuze handelin gen werden gepleegd.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1