LEIDSCH n* OIL AD Der Je Blad Donderdag 9 Mei 1935 BINNENLAND. BLOEMENPALEIS OPNIEUW ORCHIDEEËN Flora - Heemstede PARLEMENTAIR OVERZICHT Raad- i mn MACPHERSON ROBERTSON IN ONS LAND. LOF VOOR NEDERLANDSCHE PILOTEN. K.L.M.-vliegers leverden de fraaiste prestatie in den LondenMelbourne wedvlucht. Filmoperateurs, persfotografen en Jour nalisten op Schiphol, dat beteekent de aankomst van een persoon van gewicht, althans van zoodanige bekendheid, dat er publieke belangstelling voor hem bestaat. Gistermiddag ontmoette dit gezelschap elkaar voor de zooveelste maal op Schip hol Hoe vaak is dat al niet gebeurd als er een Indië-vllegtuig, een vlieger, een staatsman, een filmster aankwam? Dit maal was het echter een chocolade-fabri kant. doch niet de eerste de beste Men wachtte op Sir Macpherson Robertson, den Australischen milllonnalr. die zijn inter nationale bekendheid verwierf door het beschikbaarstellen van 25.000 pond ster ling voor de LondenMelbourne-race, waarvoor in Nederland al bijzonder groote belangstelling bestond. Om tien minuten voor half vier loeit de sirene en verschijnt de .Adelaar" boven het veld. Eenige minuten later laat Viruly, onze schrijver-vlieger, de P.H.A G A. naar het platform rollen. De fotografen knip pen. de filmoperateurs draaien en Sir Mac pherson stapt uit het toestel, gevolgd door zijn vrouw en zijn secretaris. Hij wordt verwelkomd door den heer Thomson, sta tionschef der K.L.M. en door Parmentier, dien hij hartelijk de hand drukt. Merkwaardigerwijze schijnt de uitschrij- ver van de Melbournerace de luchtreis van Londen naar Schiphol niet al te best te hebben doorstaan In het restaurant van Schiphol gebruikt het gezelschap de thee. Sir Macpherson bewondert de fraaie F 22, die gereed staat om naar Malmö te ver trekken en kijkt met voldoening naar het vertier op de Amsterdamsche luchthaven. Kort voor vier uur komt Moll den Australischen gast begroeten. Als tweede piloot van de „Uiver" is hij een oude ken nis en het weerzien is hartelijk doch kort, want buiten draaien reeds de motoren van de ..Duif", die om 4 uur naar Liverpool vertrekt Moll neemt zijn plaats In de cockpit in en even later is de P H.—A.J.D. los van den grond. Tegen half vijf vertrekt de heer Robert son met een fraaie Rolls Royce, die per boot uit Engeland was gearriveerd naar de stad. waar hij zijn intrek in het Am- stelhotel neemt en een uur later de jour nalisten ontvangt. Het is niet de eerste maal. dat hij ons land bezoekt. In 1927 heeft Sir Macpherson Robertson drie dagen in Nederland door gebracht en hij begint het gesprek met zijn bewondering te uiten voor de fraaie wijken in modernen stijl, die sedert dien zijn gebouwd. Natuurlijk komt het gesprek weldra op de Melbourne-race en de gift die de heer Robertson daarvoor beschikbaar heeft ge steld Klaarblijkellik hindert het hem, dat men slechts op de hoogte ls van deze schenking, die sommigen slechts aan re clamebedoelingen toeschrijven en dus ver telt de grijze heer. dat hij reeds in 1933 een bedrag van 100.000 pond beschikbaar stelde voor den bouw van een school van meisjes, die plaats biedt aan 900 kinderen. Verder heeft hij een nationaal herba rium gesticht en tenslotte den bouw be kostigd van een groote verlichte fontein. En dan spreken we natuurlijk over de Mel- boume-race en prijst Sir Macpherson de Nederlandsche vliegers uitbundig, ondanks het feit. dat Koen Parmentier een tafeltje verder zit, doch deze is in druk gesprek gewikkeld en hoort niets van den lof, die men hem toezwaait. Sir Macpherson is van meening, dat de prestatie der KL.M.- vliegers eigenlijk de fraaiste ls, die in deze race werd geleverd en ook het meest vol deed aan de bedoeling, die de orgaïl'sator van de Melbourne-race had gehad De Engelsche winnaars waren vijf maal ge land met een speciaal voor deze race ge bouwd snelheids-toestel, de Hollanders waren 22 maal geland met een verkeers- toestel. hadden passagiers aan boord, had den post bezorgd en meegenomen en arri veerden slechts eenige uren later. Natuurlijk wilde Sir Macpherson geen afbreuk doen aan de prestaties van de Engelsche winnaars Scott en Black Ook hun Cometmachine had zich prachtig ge houden en nog slechts kort geleden het record Londen—Parijs gebroken. De heer Robertson was zelf verbaasd geweest door de reusachtige belangstelling, die de lucht- race had gewekt. De belangstelling voor de luchtvaart was er in Australië enorm door toegenomen. Of de K.L.M kans zou krijgen haar luchtlijn naar Indië door te trekken naar Australië? De heer Robertson wist het niet. Naar zijn meening had zij zeker niet minder kans dan anderen. In elk geval was hij de K LM zeer dankbaar voor de vriendelijke ultnoodlging om naar Holland te komenwaarbij zij zich tevens disponibel had gesteld hem rond te leiden gedurende de week dat hij als gast in ons land zou vertoeven. Trouwens, in elk land had Sir Macpher son uitnoodiglngen van en Introducties voor luchtvaartondernemingen en lucht- vaartmenschen. In Londen had het lucht vaartministerie hem een diner aangebo den. Van technische details wist hij echter weinig. Tenslotte was hij maar een dood gewone chocolade-fabrikant, verzekerde hij lachend. En hij had dan ook met graagte de uitnoodiging van eenige Hol- landsche ondernemingen op dit gebied aangenomen om hun fabrieken te bezich tigen. De volgende week gaat het waarschijn lijk weer per vliegtuig naar Hamburg en dan door naar Berlijn. En dan verder i naar Frankrijk en Italië en tenslotte weer terug naar Australië. Een nieuwe Melbourne-race? Neen, Sir Macpherson zal er althans niet meer het initiatief toe nemen. Éénmaal ls zooiets goed. trekt het de aandacht der geheele wereld. Een tweede maal zou het bijzon dere er af zijn. RECLAME- 4103 Laatste tiendaagsche Tentoonstelling in het Open voor het publiek Vrijdag 10 Mei 12.30 uur tot 19 Mei 12 uur 's nachts. GLADIOLEN, IRISSEN, DAHLIA'S, ANJERS en ROZEN. DE VERWIJDERDE VERKIEZINGSPLAAT VAN DEN VRIJHEIDSBOND. Verklaring van Minister De Wilde. Op de vragen van den heer Boon in ver band met de verwijdering op verzoek der politie - van verkiezingsplaten der afd. Amsterdam van de Liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond" luidende: I. Is het den Minister bekend, dat de Amsterdamsche politie zich op 3 April gewend heeft tot het bestuur van de Am sterdamsche Afdeeling van de Liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond" met me- dedeeling. dat de Duitsche Gezant aan merking had gemaakt op de verkiezings platen dier partij met het opschrift: „Wij willen ons zelf zijn en blijven. Nederland geen concentratiekamp", omdat de uni formen der bewakers en opvoeders der geïnterneerden gelijkenis zouden vertoo- nen met Duitsche S A - of S.S.-uniformen, en dat hoezeer deze opmerking onjuist was dat afdeelingsbestuur op verzoek der politie de petten en uniformen op d? platen onmiddellijk heeft laten veran deren, teneinde de afwijking nog meer tc doen uitkomen? II. Is het den Minister bekend, dat op 4 April, nadat de platen omstreeks tien dagen gehangen hadden, de hoofdcom missaris van politie den voorzitter der afdeeling heeft gelast de platen te doen verwijderen, omdat de Duitsche autori teiten na deze wijziging nog niet bevre digd waren en is het juist, dat het ver zoek tot deze verwijdering door den Mi nister aan het hoofd der Amsterdamsche politie was gedaan? Ut. Is het den Minister bekend waarom waar er toch in meer landen concen tratiekampen bestaan juist de Duitsche autoriteiten meenen, dat de op de platen afgebeelde concentratiekampen specifiek Duitsche concentratiekampen zouden voor stellen? IV Is de Minister niet var. meening. dat. hoezeer het gewenscht is. dat de in ternationale goede zeden door Nederland steeds worden hoog gehouden, een derge lijk toegeven aan overgevoeligheden hoogst bedenkelijk is en is de Minister be reid alsnog aan het hoofd der Amster damsche politie te berichten, dat tegen het weder aanbrengen dier verkiezings platen bij hem geen bezwaar bestaat?, heeft Minister De Wilde het volgende ge antwoord Vragen I en II In deze vragen is de gang van zaken niet geheel juist aange geven. Op 3 April heeft de Amsterdamsche politie zich gewend tot het bestuur van de afdeeling van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond te dier stede, naar aan leiding van een klacht van den Duitschen consul-generaal te Amsterdam over het z.l. stuitende karakter van een der ver kiezingsreclames van die partij De leiding van genoemde afdeeling verklaarde zich niet bereid tot het doen verwijderen van die reclame doch zegde toe, erkennende de mogelijkheid, dat de afbeeldingen in een enkel opzicht verkeerde indrukken konden doen ontstaan, de noodige wijzi gingen te zullen doen aanbrengen, om elke aanleiding tot het betrekken van de voorstellingen op een bepaald land weg te nemen. Deze wijzigingen waren op 4 April niet aangebracht. Op dien datum is van de zijde der Am sterdamsche politie in overweging gege ven, de platen te verwijderen Een last daartoe is niet gegeven, terwijl ook van Regeerlngszijde geen inmenging heeft plaats gehad. De leiding der afdeeling van den Vrijheidsbond zegde toe, tot ver wijdering te zullen overgaan. Vraag in. In enkele opzichten kon de Indruk worden gewekt, dat de bewakers van het afgebeelde concentratiekamp in Duitsche uniformen waren gestoken. Vraag IV. Aangezien de leiding van bovengenoemde afdeeling zelf erkende, dat door de op de openbare straat aange brachte afbeeldingen de indruk kon wor den gewekt, dat zij betrekking hadden op een Staat, waarmede ons land vriend schappelijke betrekkingen onderhoudt, komt het den Minister voor, dat hier van toegeven aan overgevoeligheden niet ge sproken kan worden. (Een der afbeeldin gen toch stelde o a. voor een man in uni form. die een anderen, op den grond lig- genden man geeselde). In dit geval be stond er voor hem geen aanleiding tot het doen van een stap als in het slot dezer vraag bedoeld. HET ZUIDERZEEFONDS. Voorloopig verslag der Eerste Kamer. Het volgende ls onueend aan het voor loopig verslag aer Eerste Kamer over de begrooting van het Zuiderzeeionds 1935. Verscheidene leden betreuren, dat mi nister Coltjn de 2 millioen voor indijking en droogmaking van den N O polder heeft teruggenomen, zij het voorshands. Andere leden betreurden eveneens, dat de werkzaamheden met betrekking tot den N.O. polder opnieuw vertraging zullen on dergaan, maai billijkten de redenen, welke tot dit besluit hebben geleid. Een groot aantal leden juichte evenwei toe, dat het kabinet het gezond maken van de Rijksfinanciën wenscht te laten voorafgaan aan het inpolderen van den N.O. polder. Enkele leden weren er op. dat eenlg uit stel van de verdere inpolderingswerken aan de Zuiderzee ook om andere redenen wenschelijk is. Immers er rijzen volgens hen omtrent de noodzakelijke verdere ontzilting van het IJsselmeer nog vele vragen en de teleurstelling, daarmede tot heden opgedaan, is, naar hun meening veel te groot om het niet wenschelijk te doen zijn, veel meer onderzoekingen te doen. De opmerking werd gemaakt, dat de afsluiting der Zuiderzee tot dusver niet die verbetering heeft gebracht in den alge- meenen waterstaatkundigen toestand, welke in uitzicht was gesteld en werd ver wacht. Toegeschreven werd dit aan het nog steeds handhaven van het hooge peil van het IJsselmeer en men vroeg hoe het nu staat met de plannen tot verlaging j daarvan. Eenige leden betoogden, dat zij voorloo pig voorstanders van Staatsexploitatie van den Wieringermeerpxjlder waren, maar dat zij, zoodra de tijden daarvoor rijp zouden zijn, vervanging daarvan door par ticuliere exploitatie wenschelijk achtten Gevraagd werd, welke de houding der regeering is. ten opzichte van de stichting .Joodsche Arbeid" in den Wierlngermeer- polder en of het de bedoeling ls, de voor drie jaar gesloten contracten na afloop te verlengen Zoo Ja, dan gaat men veel ver der dan het verleenen van steun aan vluchtelingen en kweekt men hier een blij vende nederzetting, te meer bezwarend waar de aanwas van vreemdelingen hier te lande toenemende zorg baart. Enkele leden gaven uiting aan hun ont stemming, dat nog geen voorstellen zijn gedaan met betrekking tot de reorganisatie van den Zuiderzeedienst. Enkele leden hadden met belangstelling kennis genomen van de mededeelingen der regeering betreffende de verontrustende afspoeling aan de Noordelijke kust van Texel. Zij meenden te weten, dat de oor zaak gelegen kan zijn in het op groote schaal schelpenzulgen langs de Texelsche kust en drongen aan op het intrekken der vergunningen. NFDERL. ONDERZEEBOOTEN NAAR BRUSSEL. Het officicelc reisplan. H. Ms. onderzeebooten O XV en O Xllf zullen een officieel bezoek brengen aan Brussel. De groepscommandant, tevens comman dant van H. Ms. O XV, ls de luitenant ter- zee der eerste klasse Jhr. E. J. van Holthe, terwijl H. Ms. O XIII onder bevel staat van den luitenant ter zee der eerste klasse J. Beckering Vinckers. Voor dit bezoek ls het volgende reis plan vastgesteld: 14 Mei vertrek van Wil lemsoord. 18 Mei aankomst te Brussel, 22 Mei vertrek van Brussel, 23 Mei aankomst te Willemsoord. EERSTE KAMER. INDISCHE BEGROOTING, NED. R. K. KRUIDENIERS BOND, Aigemeene vergadering te Utrecht. In het Haagsche Koffiehuis te Utrecht hield de Ned. R.-K. Kruldeniersbond een goed bezochte ledenvergadering, die ge leid werd door den Bondsvoorzitter, den heer J. P Hendriks, Nijmegen. Alle afdee- lingen uit het geheele land waren verte genwoordigd. De directeur van het bonds- bureau, de heer H. Post, gaf een overzicht van het leven in de organisatie en van de gevoerde actie. Behalve de verspreide leden telt de bond thans 35 afdeelingen, 20 inkoopvereenigingen, 15 afdeelingen van de AVO. (Algem. Verkoop Organi satie). De heer Post wees er op dat het van veel beteekenis ls, dat er een landelijk A VO.-bestuur komt, dat in deze verga dering dan ook gekozen werd. De heer J. P. Hendriks, Nijmegen, werd met alg. stemmen als bondsvoorzitter her kozen. Als bestuursleden werden herko zen de heeren H. G de Bruyn, Den Haag. P de Jong. Amsterdam en J. F. Golbach, Enschedé. De heer J. Komman, die van Amsterdam naar Medemblik verhuisd is, stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd als bestuurslid gekozen de heer Lonkhuizen, Breda Tot leden van het landelijk bestuur voor de A.V.O. werden gekozen de heeren Pepping, Den Haag, Hopman, Nijmegen en Lammertsma, Hoorn. Het landelijk bestuur voor de A.V.O. werd als volgt samengesteld: Schillings (Heerleni, Steijger iDen Haag) en Lam- mertse Hoorn In de middagvergadering werd breed voerig gesproken over de actie betreffen de den verkoop van levensmiddelen in warenhuizen, enz. Na uitvoerige rondvraag en een slot woord van den voorzitter volgde sluiting dezer vergadering. (Msb.) NED. BOND VAN CHK. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. De aigemeene vergadering. (Vervolg). In de gisteren te Amsterdam gehouden slotzitting van de aigemeene vergadering van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders werd het congres toe gesproken door de heeren J. v. Dijk van Antwerpen, namens de Chr. Centrale van Vervoerarbeiders in België; J. Roscam van Boom (België) namens het Christenver- bond van Steen-, Cement-, Ceramiek- en i Giasbewerkers in België; F. Janssens van Brussel, namens den Belg. Bond van Christen FabriekswerkersJ. Kleys van Amsterdam, namens den R.K. Fabrieks- arbeidersbond in Nederland; J. v. d Werff van Utrecht, namens den Ned R.K. Steenfabrieksarbeiders en F. Brussel van Den Haag. namens de Chr. Internationale van Fabrieks- en Transportarbeiders. De vrijgestelden van den Bond, de heeren J. Qulspe! van Rotterdam en H. de Zeeuw van Utrecht, spraken eveneens een woord van sympathie. De voorzitter' dankte alle sprekers voor hun goede woor den, waarna de vergadering na het staan de zingen van „Dankt, dankt nu allen God" uiteenging. Ze was zeer druk be zocht. NAT. CHRIST. GEH. ONTH. VEREENiGING. District Zuid-Holland. Onder leiding van ds. J, W. Tonsbeek, Ned. Herv. predikant te Schiedam, werd gisteren te Leerdam de 75e aigemeene vergadering gehouden van het district Zuid-Holland van de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. Tevoren vond een bidstond plaats, waarin voorging ds. H. J. Haring, Ned. Herv predikant te GlessendamNeder- Hardinxveld. In de morgenvergadering werden de verslagen van secr. en pennlngmde heeren ds. G Venema, Ned. Herv. predi kant te Loosduinen en G. v. Herwijnen te Dordrecht, goedgekeurd, en de penning meester van zijn beheer gedechargeerd De heer W. v. Meeuwen van Asperen hield hierna een causerie over; „Verleden en heden", waarna de afd. 's-Gravendeel, Den Haag-Oost en Pernis rapport uit brachten van hun arbeid Na de morgen vergadering bood de afd. Leerdam een koffietafel aan. waarna een bezoek aan een der glasfabrieken ter plaatse werd ge bracht. In de middagvergadering sprak de directeur der vereenlglng. ds B E. J. Bik, Herst. Evang. Luth. predikant te Enkhul zen, over: „De zonde der vaderen", waar na men zich aan een gemeenschappen)ken maaltijd vereenlgde. Gisteravond vond in het gebouw „Sealthiël" een openbare vergadering ten besluite plaats, waarin als spreker optrad ds. C. Sundermeijer, Ned. Herv. predikant te Gorinchem. REGELING VAN DEN UITVAART TER HARINGVANGST. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is bepaald, gelijk reeds in 't kort door ons werd gemeld, dat het aantal vaartuigen, dat dit jaar aan de haringdrijfnetvlsscherlj zal mogen deel nemen, op 270 wordt gesteld. Ten einde te voorkomen, dat in het be gin een overmatige aanvoer van haring zal plaats vinden, is, evenals dit het vorig Jaar het geval was. een regeling getrof fen, om het hierbovengenoemde aantal schepen bij gedeelten In de vaart te bren gen. Bovendien is met hetzelfde doel het aantal netten, dat door de schepen ter haringvangst mag worden medegenomen, beperkt. Deze regeling Is thans als volgt: Op 13 Mei a s. mogen uitvaren 71; op 8 Juni as. 65; op 27 Juni a.s. 61 en op 22 Juli a.s. 73 vaartuigen. Vanaf 13 Mei 1935 zal ter haringvangst mogen worden medegenomen een vleet, waarvan de totale bovenspeerreeplengte niet meer bedraagt dan 216 M,. vanaf 8 Juni een vleet met een totale bovenspeer reeplengte van ten hoogste 1824 M., en vanaf 27 Juni een vleet, waarvan de totale bovenspeerreeplengte 2432 M. niet te boven gaat. WOLLEN DEKENS EN DE WARENWET. De Ned. Wollendeken-Conventie heeft een adres doen toekomen aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het ontwerp, ter verlaging van de openbare uitgaven, waarbij o m. wordt voorgesteld, de Waren wet geheel of ten deele buiten werking te stellen. De Ned. Wollendeken-Conventie meent haar ernstige bezwaren kenbaar te moeten maken tegen het scheppen van de moge lijkheid om artikel 14 der Warenwet bul ten werking te stellen. Juist in den aller- laatsten tijd heeft bij de fabrikanten zoo wel als bij den handel de overtuiging post gevat, dat ook het artikel dekens on der de Warenwet gebracht moet worden. De Ned. Wollendeken-Conventle consta teert n.l., dat er ten aanzien van het ar tikel dekens misleiding van het publiek plaats vindt. Als „wollen dekens" of zelfs al? „zuiver wollen dekens" welke bena mingen slechts Juist zijn voor dekens, die zoowel in ketting als inslag voor 100 pro cent wol bevatten worden ook dekens aan geprezen, die aan vorenbedoelden eisch allerminst voldoen. Dergelijke mistoestanden zijn naar het oordeel der wollendeken-conventie alleen op te heffen bij algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld in artikel 14 der Warenwet. Een beroep wordt gedaan op de Tweede Kamer om met deze opmer kingen rekening te willen houden. Mei 1935. En de Eerste Kamer ut[ Staten Generaal behandelt de Indische Begrooting voor1935. In Indië is men natuurlijk al druk met dien van '36. En daarom zullen aan de debatten maar niet al te aandacht wijden. De Indische specialist der sociaal-de mocraten, de heer Mendels heeft debat geopend. Hij is wel nooit in geweset. maar dit ls met méér Indische specialisten het geval, waarvan niemani hun meer een aanmerking kan maken, sinds we zelfs eens vier jaar lang Minister van Koloniën hadden, die 1 alleen maar van de landkaart kende. heer Mendels dan heeft, evenals trouwem in vorige Jaren, zeer ernstige bezwaren geopperd legen de bezuinigings-politlel der Regecring. Deze gaat volgens hen veel te ver, zoo ver zelfs, dat we genui van een liquidatie-politiek kunnen spre ken. Inzonderheid had hij ook bezwaren tegen de „aderlating", welke opnieuw de ambtenaren zal worden toegepast, verdedigde de bekende stelling, dat ln gegeven omstandigheden Nederland Indli I financieel te hulp moet komen, want Ne- 1 derland heeft, zoo betoogde hij, gezien, de groote voordeelen welke het vroege; van Indië heeft genoten een groote -- reele schuld jegens het gebied over Ook de heer Jansen, de katholieke spre ker, voelde voor het verleenen van h~lJ aan Indië, waardoor meende hij financieele zelfstandigheid van Indië - in het gedrang behoeft te komen, op een ander punt ondersteunde de heer Jansen in beginsel een wensch van mr Mendels. namelijk wat betreft de overwe ging. om een uitvoerrecht op aard-olk te heffen. Maar verder ging de overeen stemming niet; waar de heer Jansa vroeg om meer samenwerking tusschen Regeering en den Volksraad, gaf 1 Mendels het bekende advies, om Volksraad meer tot een parlementair lege te maken. Men verwijt den Volksras zei hij dat hij zooveel moties aai neemt, maar welke andere manier hef hij, om zijn meening te doen kenner. Nv tuurlljk oefende de socialistische sprei; ln dit verband crltiek op het niet-hert* noemen van een sociaal-democraat inde Stond dus de heer Mendels op t stand punt dat er veel te kras bezuinigd i waardoor vitale deelen van het Indisch leven zijn getroffen, als gevolg waara; er ginds „matelooze ellende" heerscht, heer de Savornln Lohman bracht aan Nederlandsche en aan de Indische Rega ling hulde voor de bereikte resultaten Het mes moest er nu eenmaal diep in - zei hij maar de teekenen wijzen er o) dat thans het diepste punt ls bereikt er dat de Indische financiën op het vlak var stabilisatie zijn gekomen: volgens hem he goede resultaat van een goed beleid. De heer Lohman heeft de noodzakelijk heid uiteengezet, dat Nederland de leldln houde in de imperiale aangelegenheder welke hervormingen er ln de toekom; misschien nog tot stand mogen komen Er is zelde hij een historische bara ontstaan en deze moet gehandhaafd blij ven. Ten aanzien van den toestand ra het leger gaf de Utrechtsche hoogleerai zijn bezorgdheid te kennen. Het is n latere jaren al zeer verminderd; bef dreigt nog verder verminderd te worden de afgevaardigde echter was van oordei dat er eer aan versterking moet wortel gedacht. Ook onze marine ls volgens dei heer Lohman veel te zwak; ook zij moe worden versterkt. Ziehier het voornaamste uit deze kort vergadering, die alleen 's middags plaan HAGENAAR- VERSPREIDE BERICHTEN. Luitenant-kolonel H. J. van Limbeet commandant van het le regiment infante rle te Assen, zal binnenkort worden ee noemd tot commandant van het regimen jagers. der bezij Indii Dl i hulp B-d! niel No( ótn t cd CONTINGENTEER1NG VAN LINOLEUM. Ingediend ls een wetsontwerp tot be krachtiging van het Kon. Besluit waarbij de beperking van den invoer van linoleum is verlengd voor den tijd van 1 jaar, in gaande 1 April 1935. Ten einde in de gelegenheid te zijn de bij deze contingenteering betrokken belan gen volledig te onderzoeken, zonder dat daardoor het gevaar zou ontstaan van een extra grooten voorinvoer, werd deze con tingenteering voor de eerste maal slecht; afgekondigd voor een periode van drie maanden. Het bedoelde onderzoek heeft lntusschen plaats gehad en heeft den mi nister scanleiding gegeven de invoerbeper king van linoleum voor 1 Jaar te verlen gen Daarbij is het mogelijk gebleken het proportioneele percentage iets te verhoo- gen, terwijl tevens enkele meer onder geschikte maatregelen meestal worden ge troffen ten einde te voorkomen, dat de belangen van den handel zouden worden geschaad. J UIT NED. OOST-INDIE. ZELFSTANDIGE MOLUKSCHE KERK BATAVIA, 8 Mei. (Aneta). Binnenkort is een algemeenen maatregel van bestulJ te verwachten inzake de Instelling van een zelfstandige Moluksche Kerk in a«J trant van de zelfstandige Minanass* Kerk. BUSTE MANGKOENEGARA ONTHUID- SOLO. 6 Mei. (Aneta). Heden is ter ge legenheid van den verjaardag van Mangkoenegara, diens bronzen buste we huid en overgedragen. Alle ambtenaren uit Solo en het Leg"*» van Mangkoenegara waren hierbij aan wezig. o KININE-VERSTREKRING GESTAAKT. TJILATJAP, 8 Mei. (Aneta). Met «j oog op het feit dat de mentaliteit in w district Tjilatjap wederom tot een m» maal peil is gedaald, is de therapeutist" chininlsatle-bestrijding tegen malaria s[ staakt. OVERLEDEN. MALANG, 8 Mei. (Aneta). Alhierjf overleden ir. F. W. P. Tydeman, oud-aii seur van het Proefstation te Semarang s oud-administrateur van de suikerfaor Pedjarakan. EX-IWARINE-SCHEPELING GEÏNTERNEERD. SEMARANG, 8 Mei. (Aneta). ..De motief" verneemt dat de Regeering voorgesteld om de oud-Marine-schepeu» Raden Mas Soekardjo die door den w ton-rechtbank wegens verspreiding opruiende pamfletten tot een jaar SfJ genisstraf was veroordeeld, te L neeren.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10