DE BELGISCHE KONINGSKINDEREN NAAR ONS LAND OM ZUIVER NEDERLANDSCH TE LEEREN 76,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 4 Mei 1935 Derde Blad No. 23041 I0UITENL, WEEKOVERZICHT STABILISATIE DER VALUTA. de king om duitschland sluit zich! De wereld is weer een week verder, doch „I veranderd is er nog niet! De stem- jj» van wantrouwen, die zich van ons jjjehe werelddeel heelt meester ge- .„kt, Is eer toe- dan afgenomen. Rond- jl gezegd, moet geconstateerd worden, lt in Engeland de stemming tegen uitschland na den oorlog niet zoo slecht geweest als op het oogenblik. Hoe uitschland dat heeft klaar gespeeld? eenvoudig door Engeland te treffen ijjn meest zwakke punt: de vloot. Nog i de tijden niet geheel voorbij van de otie der Engelsche vloot en van het wel kende „Brlttannla rules the waves". Ijiitannië beheerscht de zeeën i. Wie uraan poogt te tornen, komt aan -geland's meest heilige huisje. De we- j-lnstelllng van het Duitsche leger, zelfs f' oprichting van een Duitsche lucht- icht, heeft Engeland niet zoozeer aan- daan als het feit, dat Duitschland een ualttal duikbooten op stapel heeft gezet. dit officieel bekend werd, ging er n orkaan over het Britsche ellanden- j en. zonder eenige overdrijving mag sden vastgelegd, dat Duitschland geen ud had kunnen verrichten, 'die Enge- jd nauwer dreef in de armen van mikrijk dan deze. Met groote voldoening (f!t Frankrijk deze aangelegenheid ge- jgö. waarbij het zelf overigens het jotste stilzwijgen bewaarde. Werd En- iland nu niet op dezelfde wijze getrac- erd door Duitschland ter zee als Frank- ,s te land? Deze Duitsche duikboot-bewapening "ft inmiddels reeds gevolgen gehad: de tste Engelsche aarzeling betreffende n directe uitbreiding der luchtmacht ls door verdwenen en de regeering heeft aals haar besliste voornemen geuit, In geen geval In de lucht de mindere Éjn van welke mogendheid ook in het en. Hoever de Duitsche luchtbewape- reeds ls gevorderd, is door generaal ring thans toegegeven aan een ban der buitenlandsche pers te Berlijn. Wing gaf niet zonder trots en voldoe- te kennen, dat de Duitsche lucht- -£ht gereed was en meest modern is rust! En voorts erkende Goerlng.dat tschland ter zee pariteit eischt met nkrljk. hetgeen wil zeggen, dat Duitsch 4 gelet op zijn geheime bewapening te en In de lucht, ook niet zal terug zien voor een geheime bewapening ter In Engeland wordt dit ingezien, houdt men officieel zich correct, gelijk k uit de groote rede van den premier -nald. Niettemin laat men nlet-offi- 1 al doorschemeren, dat vermoedelijk Duitsche zee-bewapening zal leiden tot men terzijde schuiven van de be de vlootverdragen, waaraan men zich ■maxima althans nog hield. In het erdrag van Washington ls Immers kkelijk bepaald, dat, wanneer een niet vallend onder het verdrag, zich bewapenen ter zee boven eng ge en grens, alle verdrag-sluitende lan- hun vrijheid terugkrijgen! Zoo'n ge- doet zich evident voor door de Duit- herbewapening en Engeland is nu omen wakker geschrikt. Het begrip „Ontwapening" kan men in jegeven omstandigheden als ter ziele houwen: het is bewapening alom, wat klok slaat. Met mlllioenen en nog eens 'oenen rijzen in alle landen bijkans uitgaven voor defensiedie zoo hard ig waren voor andere, betere dingen voor zulke onproductieve doeleinden! •wel duidelijk Duitschland aange- als oorzaak voor het heerschend trouwen allerwege en tevens de uit- dlng der luchtmacht stellend als fait mpH heeft in zijn reeds even aange- te rede over de buitenlandsche poli- .McDonald niettemin nog eens de M naar Duitschland uitgestrekt. Zelfs ~'n in de tweede helft van Mei te den vloot-besprekingen met Duitsch- d worden gevoerd. Zal Duitschland thans de aangeboden 'd grijpen? Vermoedelijk zal spoedig i rede van Hitier zelf in den Rijksdag arover uitsluitsel geven. Bepaald hoopvol ziet het er nog niet Het heeft er Immers allen schijn van, I tn Duitschland de partij, die wil be- "ten in een volkomen isolement, ho- d. dat straks 'n weer machtig Duitsch- ad van zelf zich vrienden zal verwer- ti, de lakens uitdeelt, gelet op het feit, Duitschland in de algemeene politiek 'gszins optreedt als een stier in een "leinkast. Het staat momenteel geïso- "rd, daar. al is dit nog niet met. zooveel 'den gezegd. Polen ook heeft geop- d voor het andere front. Gesloten ®dt Duitschland allen tegenover zich.. ral dit onomstootelijk feit Duitschland Phet laatste nippertje nog doen wijken? intusschen is na veel schijnbare ups en :>ns in werkelijkheid wil het ons toch 'komen. dat de sovjets slechts gepro- rd hebben om het uiterste te bereiken Het Pransch-Russische verdrag van bij- and tot stand gekomen. Niet alleen ge- rafeerd. doch zelfs geteekend, al was aanvankelijk voorbehouden aan Laval zijn bezoek aan Moskou. De juiste 1 ls nog niet bekend, terwijl wij dit wrijven, doch, ook al wordt het verdrag wel geschikt in het kader van den pkenbond, het beteekent practisch toch herleving van het oude Fransch isch bondgenootschap, waarbij Enge- Italië en de Kleine Entente goed- rend knikken en Polen zijn ■verzet _It opgegeven! Hoewel het verdrag al geteekend is, at Laval komende week toch naar Mos waar hij ongetwijfeld precies als 'd met de grootste eer zal worden ont- ;""U En te Warschau zal Laval het dkelmoedige Polen tevens nog eens be rken! De keten rondom Duitschland r®<it gesloten tengevolge der Duitsche Hoever de verbittering in Engeland "gens gaat, bewijst wel de omstandig- .hoe in die kringen, die erkennen. He vroegere geallieerden mede schuld "oen aan het droeve verloop van zaken ke de algemeene herbewapening ten- "01?e van het weigeren het voorbeeld ontwapening te volgen, opnieuw een (Buiten verantwoordelijkheid der Red.), Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. nationale reclasseeringsdag. Reeds meermalen verscheen in de plaat selijke pers een bericht over den nationa- len Reclasseeringsdag, die op Zaterdag 18 Mei a.s, zal gehouden worden. De bedoeling van dezen dag is, meer dere bekendheid te geven aan het werk der Reclasseering en meerdere belangstelling en liefde daarvoor te wekken. De verschillende Reclasseeringslnstel- lingen hebben de handen in elkaar gesla gen en zullen gezamenlijk probeeren hun doel te bereiken: n.l. hun kasmiddelen te versterken, door een collectieven aanslag te doen op de particuliere liefdadigheid. Dit is noodig geworden, nu de Regeering om redenen van bezuiniging zich gedwon gen heeft gezien de verschillende subsidie- posten dermate te verlagen, dat de Re- classeeringsinstellingen zonder de hulp van derden in de noodzakelijkheid zouden komen te verkeeren hun belangrijk werk te staken. Belangrijk werk? vraagt misschien iemand, zijn er geen nooden. die in den tegenwoordigen tijd dringender om leni ging roepen? Is het wel billijk b.v. tegenover de vele duizenden, die niet door eigen schuld buiten werk zijn geraakt, dat men een zoo breed opgezette actie onderneemt om an deren te helpen, die het alleen aan zich zelf te wijten hebben, dat ze in moeilijk heden geraakten? Zonder ook maar één oogenblik de stof felijke en geestelijke nood te onderschat ten, die in tallooze gezinnen geleden wordt door de huidige crisis, durven wij toch volhouden, dat het Reclasseeringswerk be langrijk en noodzakelijk is. Belangrijk omdat het gaat om de red ding van medemenschen, die ja mis schien ook wel door eigen schuld dreig den buiten de samenleving te komen en gevaar liepen van kwaad tot erger te ver vallen. Noodzakelijk omdat door het Reclas seeringswerk de maatschappij zelve bevei ligd wordt tegen kwade kiemen, die zoo er niet ingegrepen wordt, allerlei onheil kunnen stichten. Slechts onbarmhartige karakters spre ken het woord: „Ben ik mijns broeder's hoeder?" Wie nog een grein menschelijkheid in zich heeft, kan zich niet onttrekken aan het vriendelijk verzoek om een heel klein offertje te brengen voor een beklagens waardig mede-mensch. Het ongeluk van een misstap te begaan, kan ook een van uw familieleden over komen. En wie. die zichzelf kent. durft volhouden, dat hij volmaakt ls? Welnu met welk recht oordeelt ge dan over een ander? Reclasseering beoogt menschen. die den verkeerden weg opgingen, weer terug te brengen in de samenleving. Reclasseering bedoelt menschen, die hoe dan ook met) strafwaardige practijken zich inlieten, door daadwerkelijke hulp en steun te ma ken tot volwaardige burgers. Zoo gij van oordeel zijt. dat dit werk steun en sympathie verdient, zult gij er toe bijdragen, dat de actie van de Reclassee- ringsinstellingen van alle gezindten op Za terdag 18 Mei slaagt. Hebt u onze reclameplaat gezien? Die spreekt voor zichzelf. Drenkelingen roepen om hulp! HET PLAATSELIJK COMITÉ VAN UITVOERING. EERSTE EISCH VOOR ECONOMISCH WERELDHERSTEL TOESTAND IN GROOT-BRITTAN NIWORDT BETER. te actie is ingezet tot boycot van Duil- waren, die langzamerhand was af- Li en- Deze zal nu in volle kracht Jh'en en misschien nog intenser zijn s wit tevoren. SIR HERBERT SAMUEL IS OPTIMISTISCH. In een overzichtelijk artikel geeft Sir Herbert Samuel, oud-minister van Binnenlandsche Zaken van Groot Brittannié en de leider der Liberale partij, zijn meening weer over den algemeenen toestand en die van Groot Britannië in het bijzonder. Hij is ervan overtuigd dat alleen een internationale overeenkomst ter stabilisatie der munteenheden een wereldchaos kan voorkomen en meent dat het initiatief door de Vereenigde Staten genomen moet worden. Den toestand in Groot Britannië noemt hij, zij het verre van bevre digend, toch gunstig, hetgeen hij argumenteert met een beschouwing over de begrooting. Over 't algemeen klinkt uit dit artikel een rustig optimistische toon. De Britsche begrooting is in het Lager huis in behandeling genomen. Over 't algemeen ziet zij er nogal gunstig uit Nadat een bescheiden som is uitgetrokken voor de betaling der oorlogsschulden, sluit de rekening met een klein batig slot. Daar- dorr zljr. kleine verlagingen der belastin gen in het vooruitzicht gesteld kunnen worden, evenals een kleine verhooging van die salarissen, die onder de crisis het meest hebben geleden, zoowel als betMing aan allen die den staat hebben gediend. De wijze waarop de kanselier van de schatkist een en ander heeft kunnen be reiken wordt over het algemeen door alle partijen gewaardeerd. Het batig saldo zou nog liooger zijn ge weest dit jaar in vergelijking met het vorige ware het niet dat de uitgaven met vijf en twintig millioen pond sterling waren gestegen. Van deze vijf en twintig millioen zijn er tien millioen voor de begrooting van defensie. De ramingen voor dit ministerie zijn in de laatste jaren zeer laag gehouden en de verhooging is het gevolg van het feit dat de regeering overtuigd is dat de on bevredigende afloop van de ontwapenings conferentie een hooger defensie-budget noodzakelijk maakt. De overige vijftien millioen worden besteed voor bepaalde groepen van werkloozen, betere zorg vooi het onderwijs, wonmgzorg en andere sociale diensten. Het groote aantal werkloozen en zijn onderhoud drukt nog steeds zwaar op het Britsche volk. In vergelijking met verleden jaar ls het aantal bijna onveranderd: het scheelt maar 2 procent. Dit krst den staat jaarlijks niet minder dan drie en zeventig millioen pond sterling, afgezien nog van de enorme bedragen die zoowel werkgevers als werknemers moeten betalen voor de werkloozenverzekering Terwijl sommige takken van bedrijf weer eenige vooruitzichten hebben verkregen, zijn er nog andere die voortdurend lijden ender den druk der tijden. De staalin dustrie. de auto-industrie, de chemische Industrie en de bouwbedrijven hebben nog voldoende werk Aan den anderen kant zijn in de katoenindustrie en bij de mijnen voortdurend een groot aantal werkloozen te vinden. In andere industrieën blijft het aantal werkloozen veel hooger dan nor maal. De Britsche export liep, weer in verge lijking met verleden jaar, met dertig mil- licen pond terug. Dit mag een ontzettend groote hoeveelheid lijken, doch als men weet dat het slechts één twaalfde deel is van wat in de eerste drie jaren der crisis verloren werd op de buitenlandsche markt, zou men bijna van winst gaan spreken. Over het algemeen mag men ech ter wel zeggen dat de economische opleving in Groot Brittannië ge stadig voortschrijdt, wanneer men althans het geheel in oogenschouw neemt. In enkele belangrijke in dustrieën. voornamelijk in de parti culiere, is deze vooruitgang echter nauwelijks waarneembaar. De nationale financiën zijn in een goe den staat, ofschoon de belastingen zeer hoog zijn en nog blijven De begrootingen geven batige saldi te zien in plaats van tekorten, en het ziet er naar uit dat het ook in de toekomst zoo zal blijven. De nationale schuldenlast neemt elk jaar af, zij het dan slechts met een klein percen tage. De kosten voor het levensonderhoud blijven stationnair en wanneer er een verandering te constateeren zou zijn, is het een gunstige. Zeer zeker kan men zeg gen dat de financieele toestand van Groot Brittannië, ofschoon verre van bevredi gend. over het algemeen beter is dan in eenig ander belangrijk land ter wereld. Niettegenstaande dit alles, is de goud waarden van het pond sterling in het af- geloopen jaar weer minder geworden. Be langrijk minder geworden zelfs, namelijk twaalf procent. De belangrijkste oorzaak moet gevonden worden in de plotselinge terugtrekking van groote kapitalen uit Londen eenige maanden geleden, welke kapitalen toebehoorden aan zenuwachtige buitenlandsche beleggers Ik heb geen reden te veronderstellen dat-eenige regee- ringsdaad schuld is aan deze geschiedenis of dat zij iets had kunnen doen, dat met succes deze terugtrekking had kunnen ver hinderen Het is echter aan geen twijfel onderhevig dat de val van het pond sterling een van de oorzaken is. ftemidden van vele ver schillende!, waardoor de Britsche export achteruit geloopen is en de invoer in het Britsche rijk vooral in het eerste kwartaal van dit jaar zoo is gestegen. Evenpens is het zeker dat de depreciatie van het pond sterling zoowel in 1931 als later, de landen van het goudblok in moeilijkheden heeft gebracht, waarvan België een recent voor beeld is. Men vergete echter niet hoe Brit tannië in moeilijkheden is gebracht door de waardeverminderingen der omloopmid delen vlak na den oorlog in Frankrijk, Duitschland, Italië. Belgie en later Japan. De les die men hieruit kan trekken is de wenscheiijkheid voor een algemeene over eenkomst ter stabiliseering der verschil lende munteenheden. Tarief- en tolmuren zijn al erg genoeg en een eventueele „oorlog der munten", een wedstrijd in het deva- lueeren, zou de genadeslag zijn voor den wereldhandel. Economici, bankiers, kooplieden hebben bij herhaling deze onwrikbare waarheid verkondigd. Met bijna algemeene stemmen hebben zij betoogd dat een internationale overeenkomst ter stabillseering der munt eenheden urgent is. Er gebeurt echter niets. Ja, van tijd tot tijd gebeurt er wel wat. Dan wordt de toestand in het een of andere land nog wat slechter: een plotselinge waardevermindering van de goudwaarde van het pond sterling, een geschokt ver trouwen in de belga. een aanval op den gulden, de rijksmark in gevaar. Groot Brittannië heeft een ern stige verantwoordelijkheid te dragen in deze materie der stabilisatie, maar algemeen wordt erkend dat ten slotte alles afhankelijk is van de houding die de Vereenigde Staten aannemen. Noch het pond, noch de frank, noch eenig ander Europeesch ruilmiddel kan gestabiliseerd worden en stabiel blijven, als de dollar niet op een be paalde hoogte wordt gebracht en ge houden. Hierover kan geen verschil van meening bestaan. Ik geloof dat indien president Roosevelt te kennen zou geven dat hij bereid is een overeenkomst aan te gaan met de andere landen voor een algemeene stabiliseering der goudwaarden. noch de Britsche regee- ïing, noch eenig ander land zulk een initia tief van de hand zou kunnen wijzen of dit zou wenschen te doen. Zoo'n daad zou de belangrijkste stap zijn die gedaan zou kunnen worden tegenwoordig, door wie ook, en waar ook. ter herstel van de voor uitzichten der geheele wereld. SIR HERBERT SAMUEL oud-minister van Binnen landsche Zaken en leider van de Liberale partij. tNadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9