WERELDTENTOONSTELLING DEZE MAAND GEHEEL GEREED LEIDSCH DAGBLAD - DerJe Blad Zaterdag 4 Mei 1935 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. ER IS REEDS VEEL TE ZIEN THIJS IJS EN DE KONINGSKROON AANTASTING VAN DE BEDRIJFSVRIJHEID? RECLAME- 3907 DE EEKSTE K UIER OVER HET ONTWERP INZAKE DE ONDERNEMERS - OVEREENKOMSTEN. Belang van den consument. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemers-overeenkom sten. Blijkens dit verslag opperden ver scheidene leden ernstige bezwaren Het houdt h. i een bedenkelijke aantasting van de contracts- en bedrtjfsvrijheld van den particulieren ondernemer in Veel beden kelijker nog achtten deze leden de risico's, verbonden aan een ordening van het be drijfsleven op ruimere schaal, waartoe dit wetsontwerp de voorbereidende stap heet te zijn In stede van den drang tot eigen initiatief dreigt middelmatigheid immer de essentieele eigenschap der meerderheid, hoogtij te gaan vieren. Het publiek moet daarvan het slachtoffer worden. Werkloos heid zal in hooge mate erdoor worden be vorderd. want bedrijfsorganisatie moet er toe leiden, de stichting van nieuwe onder nemingen te bemoeilijken of onmogelijk te maken. Deze leden achtten de indiening van het wetsontwerp ln generlei opzicht gemotiveerd en al evenmin te rechtvaar digen met een beroep op de structurele veranderingen in de volkshuishouding. Het staat toch allerminst vast. dat die wijzi gingen van blijvenden aard zijn. Velen anderen leden hadden deze be schouwingen in hooge mate verbaasd en zij hadden zich afgevraagd, waarom pas thans dit verzet tegen de ordeningsge dachte in deze Kamer zoo sterk tot uiting komt. Deze leden waren van oordeel, dat noch de ondernemersdurf, noch het ini tiatief gevaar loopen. Integendeel, zoo be toogden zij, beide zullen veeleer krachtig worden beschermd Dat de overheid een taak heeft bij het bevorderen en bekrach- tlgen van de pogingen der ondernemers om misbruik der vrijheid te voorkomen, volgt hieruit, dat het algemeen belang onmiddellijk bij deze materie is betrokken Geenszins duchtten zij achterstelling van den consument, daar voor diens belangen op juiste wijze zorg is gedragen Weder andere leden verklaarden met dit wetsontwerp in te stemmen uit practlsche overwegingen, in het belang van de natio nale industrie, welke behoefte heeft aan maatregelen, als welke de ontworpen re geling beoogt te bevorderen Deze leden waren van oordeel, dat de regeering hier den julsten middenweg heeft gekozen Sommige leden hadden tegen de onder havige voordracht tweeërlei bezwaar. Zij achtten de ontworpen regeling, in zoo verre deze bedoelt kartelvorming te bevor deren tot het weren van concurrentie on- noodig en in zoover zij beoogt het ver- bruikersbelang tegen monopolistische machten te beschermen, volstrekt onvol doende. Sommige leden trokken in twijfel of hier te lande behoefte bestaat aan de bevoegd heid. ondernemersovereenkomsten onver bindend te verklaren. Verscheidene leden opperden het be zwaar, dat de in het voorstel opgenomen voorschriften aan de arbeiders medezeg genschap in de gestie der ondernemingen verleenen. Vele andere leden betwistten, dat de ar beiders in aangelegenheden als de onder havige slechts een zuiver passieve positie behooren in te nemen. Zij betreurden ech ter. dat niet de geheele ordening, welke dat wetsontwerp bedoelt te bevorderen, was gelegd in handen van de bedrijfsraden in plaats van in die van de ondernemers alleen. Ernstige bedenkingen werden geopperd tegen het durzaam karakter der ontwor pen regeling. Van andere zijde kon men zich met deze critiek niet vereenigen. Vele leden, die overigens bereid waren, hun stem aan dit wetsontwerp te geven, betreurden, dat zoo groote macht in han den van den minister is gelegd. Sommige leden zouden gaarne uitvoerig worden ingelicht omtrent de algemeene voorwaarden, welke de minister voor de verbindend en onverbindendverklaring van ondememersovereenkomsten denkt te stel len. Naar aanleiding van eenige artikelen van het wetsontwerp werden bij het afdee- lingsonderzoek verscheidene vragen ge steld. ARBEIDSBEMIDDELING MET WINST OOGMERKEN VOOR ARTISTEN EN MUSICL De heer Drop heeft aan den minister van sociale zaken de volgende vragen gesteld: I. Wil de minister mededeelen op welke motieven het tarief voor het verleenen van arbeidsbemiddeling met winstoogmerk voor artisten en musici, als opgenomen in de beschikking van 11 Maart 1935 No. 531 a. b. is vastgesteld op de daar genoemde bedragen van 5% tot salarissen van f. 20 per dag en van 10®/« voor hoogere salaris sen? n. Is de minister niet van oordeel, dat het aanbeveling zou verdienen ook deze soort arbeidsbemiddeling aan de openbare organen op te dragen en om welke reden gebeurt dit met name in de grootere ste den niet? EEN BELEEDIGEND ARTIKEL? De officier van Justitie te Amsterdam heeft aan de politie opdracht gegeven, een onderzoek in te stellen naar een uitvoe rig artikel van de hand van ds. A. G. H van Hoogenhuyze. dat de vorige week in „Volk en Vaderland" is opgenomen. De schrijver deed daarin verschillende mededeelingen over een ergerlijke behan- handeling. welke een onlangs in de J. P. Heyestraat mishandelde N.S.B.'er in het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam zou hebben ondervonden van het verplegend personeel en eenige medepatiënten. Onderzocht wordt of het. artikel belee- aigend is voor een openbare instelling. DE INSCHRIJVING IN HET HANDELSREGISTER. Een belangrijke ministerieele beschikking. Naar wij vernemen heeft de Minister van Economische Zaken aan alle Kamers van Koophandel het volgend schrijven ge zonden ..Ik heb de eer onder uw aandacht te brengen, dat personen, wier belastbaar inkomen over elk der iaatste verloopen 3 jaren minder dan f. 2.000 bedroeg, even als trouwens kleine handelslieden, die in het geheel niet aangeslagen, zijn. naar mijn meening niet voor inschrijving in het Handelsregister in aanmerking komen, Personen die indertijd terecht zijn in geschreven en nadien in gemelde om standigheden komen te verkeeren. be hooren dan ook m. 1. uit het Handels register te verdwijnen: voorzoover zulks evenwel technisch onuitvoerbaar is of om redenen van practischen aard handhaving der inschrijving de voorkeur verdient, acht ik het niet gewenscht op voldoening der jaarlijksche bijdrage te lnslsteeren. Veeleer verdient het m l aanbeveling bij zoodanige personen na inzage van hun aanslagbiljetten! verder niet op betaling aan te dringen; zij. die ln het geheel niet meer in de Inkomstenbelasting ziin aange slagen. komen aanstonds voor deze faci liteit in aanmerking, zij, die nog wel aan geslagen zijn daartegen eerst, indien zij drie opeenvolgende malen, naar een be drag van minder dan f. 2 000 zijn aange slagen". DE FASCISTEN-CONFERENTIE. Op de vragen van het Eerste Kamerlid, den heer Mendels, in verband met een op 29 en 30 Maart j.l. te Amsterdam ge houden internationale fascistische confe rentie, ter bevordering van het univer- seele fascisme, heeft de minister van Justitie het volgende geantwoord: Uit een ingesteld onderzoek is geble ken, dat op 29 Maart j.l. ln een kamer van een hotel te Amsterdam een bijeen komst is gehouden door een aantal per sonen uit verschillende landen, vormende een commissie voor het universeele fas cisme, aan welke conferentie een achttal vreemdelingen heeft deelgenomen In een publicatie van de leiding der N.8.B wordt medegedeeld, dat ir Mussert aan de werk zaamheden der commissie bij haar bij eenkomst te Amsterdam niet heeft deel genomen en aldaar slechts enkele begroe tingswoorden heeft gesproken. De politie heeft van de bijeenkomst kennis gekregen op een tijdstip dat de be sprekingen, voorzoover kon blijken, reeds afgeloopen waren. Op het tijdstip der controle kon geen voldoende inzicht wor den verkregen, of de gehouden conferen tie al dan niet moest worden beschouwd als te vallen onder het verbod voor poli tieke actie van vreemdelingen. In ver- i band daarmee zijn toen geen genoegzame termen aanwezig geacht, om tegen de j hierbij betrokken vreemdelingen op te I treden. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Schalker, in verband met dezelfde bijeenkomst, heeft de minister van Justitie hetzelfde geantwoord als aan den heer Mendels Voorts deelt de minis ter nog mede. dat de bijeenkomst door den heer Oberstdorff is bijgewoond. Graaf Oberstdorff bezit de Nederland- sche nationaliteit. De minister verklaart, niet van meening te zijn dat er aanleiding is een onderzoek in te stellen naar wat precies het doel en de werkzaamheid is van de z.g. „afdee- ling bultenlandsche zaken", die ir. Mus sert er volgens steller der vragen op na blijkt te houden en van de resultaten van een dergelijk onderzoek de Kamer op de hoogte te stellen. HET CONFLICT IN DE MIJNINDUSTRIE. In verband met de pogingen van den heer Waterschoot van der Gracht om tot een overeenstemming te komen in het conflict tusschen de directie en de ver schillende mijnwerkers-organisaties, is een langdurige conferentie gehouden. Men is echter niet tot een oplossing kunnen komen, zoodat het conflict blijft bestaan. UIT DE SIGARENINDUSTRIE. Gistermorgen hebben de Ministers van Economische Zaken van Sociale Zaken en van Financiën in audiëntie ontvangen een afvaardiging van de commissie tegen beperking der mechanisatie ln de sigaren- industrie, bestaande uit de heeren Van Lonkhuyzen, Van Schuppen en Boele. Deze hebben bij die gelegenheid het re quest der Commissie, waarin bepleit wordt de vrije zich aanpassende ontwik keling der sigarenindustrie niet aan te tasten door van overheidswege maatrege len te nemen tegen de mechanisatie, na der toegelicht en daarbij tevens nog en kele aanvullende geschriften overgelegd. MAN OVERREDEN TE OUDENRIJN. Gisteravond omstreeks halfacht heeft ter hoogte van hotel den Hommel te Oudenrijn een ongeval plaats gehad, dat een mensch het leven heeft gekost Een wielrijder uit Utrecht komend, reed ln de richting de Meern en wilde oversteken naar het. ter linkerzijde van den weg lig gend rijwielpad. Hij stak echter zijn hand niet uit. of deed dit te laat. zoodat een in dezelfde richting rijdende auto den man aanreed Hij werd tegen den grond gesmeten en bleef liggen met een schedel- fractuur. Spoedig is de wielrijder overge bracht naar het Homoepathisch Zieken huis, het mocht echter niet meer baten; in den loop van den avond is de man overleden. De identiteit v^n het slachtoffer was niet direct vast te stellen, maar later bleek het te zijn de heer A. J. van W., in woner van Jutphaas Hoewel de politie de zaak nog in onder zoek heeft, is reeds vast komen te staan, dat den chauffeur van de auto, die de aanrijding veroorzaakte, geen schuld treft. JONGEN TE OUDERKERK OVERREDEN. Op de Ouderkerkerlaan onder de ge meente Ouderkerk aan den Amstel is gis termiddag de 12-jarige zoon van de weduwe Mesman overreden door een door een paard getrokken wagen, beladen met grint. Met zware inwendige kneuzingen is de Jongen ln hoDeloozen toestand naar een der Amsterdamsche ziekenhuizen ver voerd. waar hij is overleden. MAZELENEPIDEMIE TE UDEN. In verband met een mazelenepidemie te Uden hebben wij ons om inlichtingen gewend tot dr. Bantjes te Nijmegen, in specteur der Volksgezondheid voor Noord- Brabant en Zeeland. Deze deelde ons mede eerst gistermiddag van de ziekte gevallen in Uden te hebben vernomen. Onmiddellijk heeft de inspecteur zich ln verbinding gesteld met de geneesheeren van Uden en nadere inlichtingen omtrent den omvang en den aard van de ziekte- verschijseleti Ingewonnen. Vermoedelijk zullen de scholen ter plaatse worden ge sloten en zullen eenige verpleegsters van het Wit-Gele Kruis naar Uden worden gezonden. Dr. Bantjes zal ln overleg met den burgemeester van Uden verdere rhaat- regelen treffen. Huis aan huis liggen vele kinderen ziek. De mazelen heerschen reeds drie a vier weken, doch de complicaties, die zich in de laatste week bij de zieken hebben voor gedaan, zooals longaandoeningen en bronchitis zijn zeer ernstig. Vermoedelijk heeft het zachte weer der laatste dagen vele patiënten er toe verleid naar bui ten te gaan. Vooral in de groote gezinnen blijkt dit het geval te zijn geweest. De kindferen hebben dan koude gevat met het gevolg longontsteking. Dagelijks wor den er slachtoffertjes begraven. Wel schijnt de ziekte thans haar hoogtepunt te hebben bereikt, doch de plaatselijke geneesheeren komen handen te kort om overal hulp te kunnen bieden. (Vad.) VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van financiën zal op Maandag 6 Mei a.s. niet plaats hebben. ZESTIG VERPLEEGSTERS IN HET AMSTERDAMSCHE WILHELMINA- GASTHUIS ZIEK. In het Wilhelmina-Gasthuis te Amster dam is. naar de Tel. meldt, in de laatste dagen een vrij groot aantal verpleegsters ziek geworden, vermoedelijk ten gevolge van een of andere infectie. Van de circa achthonderd verpleegsters zijn er thans zestig ziek. Men heeft reeds nagegaan of de infectie mogelijk veroorzaakt zou kun nen zijn door het nuttigen van bedorven voedsel. Dit onderzoek heeft echter een negatief resultaat opgeleverd. De patiën ten hadden allen koortsverschijnselen, die echter niet van ernstigen aard waren. Een deel der patiënten is reeds weer aan de beterende hand. Men is nog bezig met het onderzoek naar de oorzaak van het merkwaardig verschijnsel. (Van onzen relsredacteur). Het schiet'nu flink op met de Brussel- sche wereldtentoonstelling. Langzamer hand worden steeds meer paviljoens en gebouwen in gebruik genomen en waar schijnlijk zal nog in den loop van deze maand alles gereed zijn cn voor het pu bliek toegankelijk. Dat late gereedkomen, lang na den openingsdatum, nemen overi gens de organisatoren zelf niet al te tragisch op. Het schijnt zoo in hun oogen te hooren bij een tentoonstelling, die zich respecteert. Typeerend daarvoor is het volgende verhaal, ons gedaan door een der helpers aan den opbouw van ons eigen, Nederlandsche paviljoen, dat weliswaar Dinsdag officieel in gebruik is genomen, maar Zaterdag, op den openingsdag, ge reed was en dan ook Zondag reeds vele bezoekers heeft ontvangen. Onze zegsman had tegenover een der Belgische organisa toren als zijn meening uitgesproken, dat de tentoonstelling beslist niet op tijd klaar zou kunnen zijn Dat werd echter stellig tegengesproken. Maar u zult toch niet in de paar dagen, die ons nog van den 27en scheiden, alles in orde kunnen hebben ge bracht. aldus de Nederlander. Neen, dat kan pok niet, was het antwoord, maar daar streven we ook niet naar. Den 27en wordt de tentoonstelling officieel geopend en als we veertien dagen daarna klaar zijn zullen we op tijd zijn. Overigens is er ook nu al reeds voor den bezoeker veel te zien. Naar het uiterlijk zijn de meeste gebouwen gereed. De tal rijke fonteinen en andere waterwerken functionneeren ook al en des avonds, wan neer alles baadt in veelkleurige lichtglan zen, is het heele terrein een lust voor het oog. De meeste gebouwen, waaronder ook het Nederlandsche. worden door schijnwer pers verlicht, de krullen op den toren van ons paviljoen zelfs ln de kleuren rood. wit, blauw en oranje, hetgeen wel een aardig effect maakt. We schreven reeds, dat het paviljoen zoo'n gunstigen Indruk maakt. Nu het mooi weer is geworden en overdag de ranke toren met zijn eenvoudige klok en de gekrulde pluimen er bovenop al van uit de verte schittert in de zon. wordt deze eerste indruk nog versterkt. Het gebouw, de schepping van architect Roosenburg. steekt in zijn eenvoudige klaarheid zeer gelukkig af tegen het meerendeel der an dere gebouwen, die óf gewild van vorm zijn, óf een groote mate van onpersoonlijk conventionalisme ten toon spreiden Er is de laatste jaren, vooral in de latijnsche landen, waartoe België zich ook gaarne rekent, een zekere tentoonstellingsstijl ont staan, die ook hier druk is gebezigd. Daar door is ook wel weer op sommige gedeelten een eenheid verkregen, die elders weer wordt verbroken door gebouwen als het Nederlandsche, die ln dit kader niet passen en dan ook geheel op zichzelf dienen te worden beschouwd. De Nederlandsche boerderij, ontworpen door architect ir. Job Denijs, hoort er ai evenmin bij. maar geeft toch, door de nut die ervan uitstraalt, een verrassend aspec; De proporties zijn kleiner dan van een normale boerderij, hetgeen op buitenstaan, ders misschien 'n onjuisten indruk maakt Het is een instelling van het Nederland, sche Zulvelbureau ln Den Haag: de in. lichting geschiedde onder leiding van ir, N. P. J. van Bredehoff de Vlcq van OosL hulzen, die ook de exploitatie ervan leidt Gelukkig kunnen we mededeelen, dat het Friesche costuum van de dames, die hier de aandacht op de Nederlandsche zuivel, producten vestigen, alleen voor bijzondere gelegenheden wordt bewaard. Vandaar da! het bij de openingsplechtigheid weid ge. dragen, hetgeen ons een beetje bezorgj maakte voor den Indruk, die vreemdelingen van ons volk zouden moeten krijgen. Op gewone dagen echter zijn het vriendelijke Nederlandsche dames, die de bezoekers ie woord staan en ultnoodlgen tot het oroe. ven van de producten ,die over de gansch» wereld zoo'n goeden naam hebben Wat er verder op de expositie te zien is! Ondanks het feit, dat nog niet alles klaar is. behoeft de bezoeker er zich niet te ver. velen. Het miniatuurtreintje, dat velen wellicht van de Nenijto zullen kennen rijdt al zwaar beladen het terrein rond. om van het geheel een globalen Indruk te ver schaffen Van de „groote palelzen", de perma nente gebouwen bovenaan op het hellende terrein. Is het middelste, dat 'den vorm heeft van een modern station, al ln ge bruik. Men vindt er allerlei tractie-mate rtaal van spoorwegen uit verschillende lan den en tijden vereenigd. Een nabootsiq van den eersten Belgischen trein uit 18! staat er naast een reusachtige modena stroomlijn-locomotlef. Diesel-, motor- t electrlsche treinen en locomotieven zijni te zien. spoorwegrij tulgen op rubberban den en ook een locaaltreintje van tn verdiepingen, waarvan de carosserie tevei als chassis dienst doet, hetgeen natuurlij een groote kosten- en gewichtbesparir. geeft. Interessant ls ook wat sommige in dustrleën, in andere gebouwen, laten zin aan productie-machines, die in werkip zijn. De stad Brussel heeft een reusachtig ge bouw neergezet, waarin een tentoonstellin wordt gegeven van alles wat den open baren dienst betreft; in het Congo-paiea zijn sprekende diorama's en een fraai pe norama van deelen van deze Belgisch kolonie: het palels van het katholiek leven Is Juist ingewijd door kardinaal Va Roey en elders is het het socialisme, da met coöperatie- en vakvereeniglngswwe de aandacht vraagt. Over de vermakelijk heden en Oud-Brussel behoeven we ten slotte niet veel te zeggen: dat is overal e altijd hetzelfde en ook nu ls er des aronc al veel vertier. DOOR GASVERSTIKKING GEDOOD. In een perceel aan den Amsterdamsehen Straatweg te Utrecht, waar een chocolade zaak gevestigd is, bemerkte men gisteren morgen een vrij 6terke gaslucht. Men be gaf zich naar de gastoestellen in de keu ken en vond daar de 55-jarige mevr. K. die door de inademing van het gas reeda bewusteloos bleek te zijn. Onmiddellijk waarschuwde men dr. As- sink, doch deze kon slechts den dood con- stateeren. Men vermoedt, dat het slachtoffer, dat last van duizelingen had, onwel is ge worden en al vallende de gasslang van het toestel heeft losgetrokken. VAN EEN WAGEN GEVALLEN. Gistermiddag zijn de 4-Jarlge A. H. e de 5-jarige H. R die in een onbewaat oogenblik op een aanhangwagen wart geklommen, in de Roermondschestraat Venlo van den wagen gevallen. In bewus teloozen toestand en met ernstige w wondingen werd H. opgenomen, terwijl i een gapende hoofdwonde had bekomei Nadat geneeskundige hulp was verleenl zijn de kinderen naar huis vervoerd. NOTARIS IN ARREST GESTELD. Naar wordt gemeld heeft notaris A. J. M. te Rotterdam, die eenige maanden ge leden in staat van faillissement is ver klaard en daarna de wijk naar Zwitser land had genomen, zich dezer dagen bij de Rotterdamsche justitie gemeld Hij is ln het Huis van Bewaring opge sloten. „Wijs deze heer een 11. De koning gal zijn knecht bevel: kamer aan; verzorg hem wèll" Zoo zie je Thijs nu door de gangen gaan, terwijl hij door den dienaar naar een kamer wordt gebracht. Hij daoht: „Da 's mooi ik slaap ln het paleis vannacht!" De knecht had nu de toover-kroon te dragen; of Thijs goed op hem let hoef je wel niet te vragen! Het is tenslotte 'n kostbaarheid en hij raakt hem niet graag aan een bediende kwijt. Maar, zonder over diefstal te verzinnen, brengt de dienaar Thlls en kroon ln 'n kamer binnen. ..Hier", zegt hij. „kunt gij slapen dezen nacht; ik klop U morgen ochtend dan precies om kwart voor acht." BUITENLANDSCH GEMENGD. ZWARE ONWEERSSTOEMEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Uit Llttlerock (Arkansas! wordt gemell dat in de staten Arkansas Louisiana Ten nessee. Kentucky en Indiana zware weersstormen het land teisteren. Tot m toe zijn er reeds minstens 14 dooden el 50 gewonden terwiil de verliezen aan J oozst in het geheel niet te schatten zlll De stormen gaan genaard met wolk breuken en zandstormen. DE AARDBEVING IN DEN KAUKASUS. Vijf honderd dooden, twaalf honder gewonden, dertien honderd huizen «r woest, dat is de treurige officieuze t van de aardbeving, die het gebied vi Kars teisterde, waar de laatste vier i' twintig uren weer vijf aardschokken gevoeld, echter niet zoo hevig als eerste. EEN KLEINZOON VAN KRUGEK VEROORDEELD. Frederick Christoffel Eloff, een klein zoon*an oud-president Kruger, is wegen' doodslag op zijn schoonzoon, Louis Stfljj tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeel"- Eloff, die vroeger landinspecteur Transvaal was, heeft zijn schoonzo» Stroh, een vee-farmer, met revolverscno* ten gedood in een twist over zijn docht" en een anderen man.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10