LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 3 Mei 1935 BUITENLAND. LAND- EN TUINBOUW TELEGRAMMEN. IAAT/TC BERICUTtN BINNENLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND. Mc Donald's verklaring Fransch-Russisch verdrag gcleekend. Sensaties of verrassingen bracht de verklaring die MacDonald in het Lager huis heeft afgelegd niet. Men zie het 5e Blad. Hij las zijn verklaring van het blad voor, waarvoor hij niet meer dan 20 mi nuten noodig had. De verklaring ging op bijzonderheden vrijwel niet In en was in feite niet anders dan een uiteenzetting in groote trekken van de Engelsche bui- tenlandsche politiek. Ook ditmaal ver klaarde MacDonald. dat Dultschland door zijn optreden van de laatste maanden den vrede van Europa ten ernstigste ge stoord had. De kern van de verklaring werd gevormd door de mededeeling, dat de Engelsche regeering besloten heeft tot een bespoediging en uitbreiding van het program inzake de bewapening in de lucht en dat tot dit doel een aanvullende begrooting zal moeten worden ingediend. Het grootste gedeelte van het huis juicht- te deze verklaring krachtig toe. Overigens behandelden de uiteenzettin gen van MacDonald de volgende punten: 1. Het voorstel Inzake sluiting van niet- aanvalspacten in Oost-Europa zal niet worden opgegeven. 2. Het communique van Londen van 3 Februari vormt nog steeds het onmiddel lijke doel van de Engelsche bultenland- sche politiek 3. De ontworpen Duitsch-Engelsche vlootbespreklngen zullen definitief plaats vinden en wel onder precies dezelfde voor waarden als de Engelsche vlootbesprekln gen met Amerika en Japan. 4. Engeland houdt vast aan de verkla ring van Baldwin geen tweederangs-posi tie in de lucht te aanvaarden tegenover een toekomstig Duitsch luchtwapen. 5. De Engelsch-Italiaansch-Fransche samenwerking acht de Engelsche regee- ring van groot belang bij het streven naar collectieve veiligheid. Van een militair bondgenootschap kan echter geen sprake zijn en iedere staat, die den vrede wenscht. is bij deze samenwerking wel kom. 6. Engeland heeft geen nieuwe verplich tingen op zich genomen. Officieele kringen te Berlijn spreken met de meeste klem de geruchten tegen, volgens welke in enkele steden van de gedemilitariseerde zone aan den linker Rijnoever de politie door rijksweer zou zijn vervangen. Gisteren is te Parijs het verdrag van wederzijdschen bijstand tusschen Frank rijk en Rusland geteekend. De tekst van het verdrag zal vanavond te Parijs en te Moskou worden openbaar g6Iïl£l£lkt Na de onderteekening uitte Laval tegen over de pers zijn voldoening. Wij hebben één enkel doel voor oogen, verklaarde hij, nl. om onze beide landen te doen deel nemen aan de organisatie van de veilig heid in Europa. Vrijwillig zijn wij geble ven binnen het kader van den Volkenbond en wij hebben zorg gedragen om geen enkel land van onze diplomatieke onder neming uit te sluiten. Het vertrek van Laval naar Moskou is thans bepaald op Donderdag 9 Mei. Hij zal den 13den arriveeren. na een verblijf des Zaterdags te Warschau. In antwoord op een vraag in het Engel sche Lagerhuis van sir Herbert Samuel, die om opheldering vroeg ten aanzien van Engelands aansprakelijkheid krachtens het verdrag van Locarno, nu het Fransch- Russisch verdrag is onderteekend, heeft sir John Simon geantwoord: Ik heb vernomen, dat het Fransch-Rus sisch accoord is geteekend. Laat ons eens aannemen, dat een conflict ontstaat tusschen de Sovjet Unie en Duitschland en dat Frankrijk de Sovjet Unie te hulp komt, door een inval in Dultschland te doen. Zal dit dan automatisch Engeland aan Duitschlands zijde brengen? Het antwoord luidt: Neen. Indien Duitschland de Sovjetunie aanvalt en Frankrijk komt haar te hulp, dan ver plicht het verdrag van Locarno Engeland onder die omstandigheden niet, Duitsch land te hulp te komen. Hierbij geldt natuurlijk één voorwaar de: Wil Duitschland ons niets kunnen vragen krachtens het verdrag van Lo carno, dan moet natuurlijk Frankrijks hulp aan de Sovjetunie worden verleend op grond van de bepalingen van het Volkenbondsstatuut, die in het verdrag van Locarno zelf worden vermeld. BELGIE. Belastingverlaging. Het Belgische kabinet hield onder voor zitterschap van minister-president Van Zeeland een langdurige vergadering. Verschillende voorstellen, strekkende tot belastingverlaging, ingediend door den minister van financiën, werden door het kabinet goedgekeurd. De grondbelasting zal verminderd worden met twee procent: de verbruiksbelasting op de electriciteit wordt gebracht van vijf op twee en een half procent, de weeldebelasting op ge wone chocolade, biscuits en fijn gebak. v;elke thans negen procent bedraagt, wordt vervangen door een verbruiksbelasting van vijf procent; deze maatregel zal ook toe gepast worden op de luxe-belasting voor kunstzijden en katoenen witgoedartikelen. De belasting op het slachten van varkens wordt gebracht op vijftien en twintig francs, volgens het gewicht. Het tarief voor de verstrekking van consenten voor den invoer van smout wordt op de helft gebracht, de weeldebelasting op den invoer van autobanden verdwijnt en wordt ver vangen door een verbruiksbelasting. De belasting op autobanden "a't zoodoende van negen op ongeveer vilf procent Nog andere belastingen worden vermin derd, hetgeen echter thans nog in studie is In het geheel wordt de vermindering der voortspruitend uit deze maatrege- ,en, op 225 a 250 millloen francs geraamd. DUITSCHLAND. Goering over de luchtmacht. Op de lunch welke de Verein der aus- laendlsche Presse hem en zijn gemalin gistermiddag aanbood verdedigde Goering zich allereerst tegen het verwijt dat hij de wereld ten opzichte van de Duitsche her bewapening in het bijzonder de bewape ning in de lucht, had misleid. Dat was voor hem een reer pijnlijk geval geweest: steeds had hij zijn best gedaan om zoo openhar tig mogelijk te zijn; onwaarheid had hl) ook niet gesproken want inderdaad be schikte Dultschland tot het laatst slechts over eenlge proefvliegtuigen, maar daar de weg tot gemeenschappelijke ontwapening nu eenmaal niet begaanbaar bleek; moest men alles zoo inrichten en voorbereiden dat opeens Duitschland met een groote lucht vloot klaar zou zijn. Dit is dan ook ge schied. Toen het gordijn der geheimzinnigheid open ging was de Duitsche luchtvloot kant en klaar Gezien de betrachte geheimzin nigheid kon spreker het de bultenlandsche pers niet ten kwade dulden, als zij haar fantasie wel eens had laten werken en overdreven berichten had gegeven, zoo bijv. over de ondergrondsche vliegvelden, dat was Iets waarvan de waarde nog niet vast stond. Spr erkende dat er dag en nacht was gewerkt ofschoon hij dat eens onder de overdrijvingen had gerangschikt. Op een vraag hoe groot de Duitsche luchtvloot was. gaf de minister geen ant woord in getallen. Hij zeide veeleer, dat de Duitsche luchtvloot groot genoeg was om als ernstige tegenstander van alle combi naties op te treden. Men moest daarbij in het oog nemen dat alle Duitsche vliegtui gen nieuw en van de nieuwste constructie zijn: verouderd materiaal kon de Duitsche luchtvloot uit den aard der zaak niet heb ben. Voor eenigen tijd heeft een Engelsch staatsman den minister gevraagd wat Duitschland voor den vrede had gedaan. Het antwoord van den minister was ge weest: iets van groote beteekenis, wij heb ben herwaoend: de herwapening was na melijk de beste waarborg voor den vrede. Een ernstige bedreiging was geweest de omstandigheid dat een ongewapend land had gelegen te midden van sterk gewapen de landen. Dit gevaar voor den vrede had Duitschland thans weggenomen. In een particulier gesprek bevestigde de minister nog dat Duitschland een even sterke vloot als Frankrijk wenscht. FRANKRIJK. De regeling der Saargrens. Men Is begonnen met de werkzaamhe den, verbonden aan het ln kaart brengen van de Saargrens, voor welk doel een ge mengde commissie ls gevormd, bestaande uit Fransche en Duitsche experts. Ofschoon de betreffende grens 120 KM. lang ls, zal het werk waarschijnlijk niet langer dan drie weken duren. Dit komt doordat Dultschland in 1870, toen Lotha ringen Duitsch werd, de oude grensstee- nen, die Franrljk van het Saargebied scheidden, niet heeft laten wegnemen. Deze grenssteenen stonden er nog toen Lotharingen ln 1918 weder aan Frankrijk kwam en zijn er ook thans nog. Aan de Fransche zijde staat op deze steenen een „F" en aan de andere zijde een „S" (Saarl. Er behoeft thans niet veel anders te worden gedaan dan dat men den verweerden steer.er. een nieuw kwastje geeft. OOSTENRIJK. Nieuwe Nazi-actie* De nationaal-socialisten in Oostenrijk zijn tegen de leening ten behoeve van werkverschaffing, waarop dezer dagen kan worden Ingeteekend, een zoogenaam de fluistercampagne begonnen. In de pro vincie worden onwettige circulaires ver spreid. waarin gezegd wordt, dat de Oos- tenrijksche regeering een gedwongen lee ning wil forceeren door de inlegeingen bij spaarbanken en banken ln beslag te nemen. De bevolking wordt aangespoord het geld, voor zoover mogelijk ls, op te elschen. met andere woorden een run op spaarkassen en banken te beginnen. Een andere circulaire kondigt een staatsgreep van de Heimwehr aan. De autoriteiten nemen aan, dat de cir culaires ln Duitschland zijn gedrukt en van daar over de Oostenrijksche grens zijn eesmokkeld. VEREENIGDE STATEN. Rede van Huil. Op de jaarvergadering van de Ameri- kaansche Kamer van Koophandel heeft Staatssecretaris Huil een rede gehouden over de politieke en economische kwesties van den tegenwoordigen tijd. Sprekend over Europa oefende hij critiek op de han delspolitiek der staten, die behoorden tot de clienten van Amerika. In plaats van goede waren uit. het buitenland te betrek ken. produceeren zij gebrekkige ersatz- waren en stellen zij zich daarmede tevre den. De economische crisis heeft niet al leen den levensstandaard dezer landen verlaagd, maar ook polltieken druk ge bracht. De economische nood bevordert de splitsing en den klassenstrijd. Ook in de internationale verhouding leidt hij tot wrijving en verwoesting der fundamenten. De internationale spanningen hebben reeds aanleiding gegeven tot bewapening. De enorme verhoogingen der defensiebegroo- tlngen en de koortsachtige activiteit ln het produceeren van nieuwe oorlogswapenen zijn het gevolg van den over de geheele wereld heerschenden economlschen nood. Huil zeide. dat de wereldhandel in eere moet worden hersteld. De crisis kan niet worden opgeheven langs den weg van bi laterale overeenkomsten, doch alleen door uitbreiding der handelsbetrekkingen op zoo breed mogelijken grondslag en ln het teken der ipchts?eltikhetd Amerika zal door ziin handelsooltiek van dc onvoorwaardp'iik» mp-stbeeunstieing ln den Iood der t'iden 'teerïs meer landen te rugbrengen tot deelneming aan den wereldhandel. De uitvoer van Amerika ls daarvan afhankelijk. LATHYRUS OF PRONKERWTEN. Er zijn maar weinig bloemen die zooveel voldoening geven en tevens zóó gemakke lijk te kweeken zijn dan bovengenoemde. Een bloemvaasje met een tiental takjes goed ontwikkelde Lathyrus geeft wel het mooiste wat zich laat denken En dan niet de kleuren angstvallig apart gehouden; gemengde lathyrus geeft een schat van zuivere, sprekende en nooit harde kleuren. Bij het kweeken van deze eenvoudige bloemplanten komen heelemaal geen kas sen of bakken te pas. Men kan direct in den vollen grond zaaien en lette daarbij op het volgende. Meer dan eenlg ander ge was houdt de welriekende erwt van versche grond. Dat wil zeggen dat men dit gewas niet twee jaar op dezelfde plaats moet kweeken. Wil men dit toch doen. bijv. om deze klimmende bloemsoort te gebruiken om een muur of schutting te begroeien, dan grave men den grond een steek diep uit en brenge daar versche aarde ln uit den moestuin bijv. Verder dient men er op bedacht te zijn dat de planten zooveel mogelijk vrij staan, d.w.z. goed ln de zon en in den wind, dus niet ln de schaduw van hooge huizen of hoornen. Dit gewas moet zooveel mogelijk den geheelen dag door de zon worden besche nen Evenals de meeste bloemplanten houdt de lathyrus niet van veel stalmest. Hiermede ls men dus bij de bemesting spaarzaam. Wij mesten een grond, welke verleden jaar met stalmest is gemest, met alleen kunstmest. Vóór het zaaien of planten spitte men door den bovengrond per 10 vlerk. Meter 6 ons A.S.F. korrels (12x10x18). Hiervan strooit men later, zoo noodig. nogmaals 2 ons langs de rijen op dezelfde grondoppervlakte. Op een van nature niet armen grond krijgt men met dit gewas bij genoemde bemesting mooie resultaten. Op hooge. droge gronden kan gebruik van verteerde stalmest, kompost en baggeraarde aan te bevelen zijn, bijv. één kruiwagen op de 10 vlerk. Meter. Deze natuurmest wordt flink ondergewerkt. Een voorname factor bij het kweeken van mooie lathyrus is het gebruiken van goede soorten. Deze vindt men ln de klasse van de Spencersoorten. In de meeste prijs couranten van zaadhandelaren wordt ge sproken van Lathyrus odoratus grootbloe- mige Spencer variëteiten. Deze moet men hebben De kostprijs is niet hooger en men kan legio kleuren uitkiezen. Jaarlijks komen er nieuwe variëteiten in steeds mooier kleuren. Om van enkele kleuren één te noemen, laten we hier vol gen Porverscourt tlila), President Harding irosei, Harolmark Lavender (lavendel blauw), White Perfection (wit), Florence Nightengale (paars), Tangerine Improved (oranje), Floradale purple (rood-paars). Deze soorten komen prachtig op kleur en geven lange stelen met meestal vier groote bloemen er op. Deze lathyrus komt oor spronkelijk uit Engeland, waar men zich speciaal op dit gewas toelegt, vooral op het winnen van nieuwe variëteiten. Men kan ook koopen „gemengde kleuren", als men dan maar koopt van de Spencer- klasse. Het kweeken zelf is' zeer eenvoudig. Vanaf half April kan drttect buiten gezaaid. Men zaale op een rij, de zaden ongeveer 3 c.M. diep en 10 c.M. uit elkaar Alles komt meestal gemakkelijk op en wanneer de plantjes flink in de rij staan plaatse men er rijshout bij, ter lengte van ander halve Meter. Ook worden vaak palen in den grond geslagen en hieraan wijdmazig kippengaas gespannen. De plantjes wor den lets met aarde aangehoogd, zóó, dat ze naar het bijgeplaatste steunsel toe zijn gericht en klimmen hierlangs omhoog. D.w.z de ranken slingeren niet zooals de boonen om de stokken maar hechten zich met de z.g. hecht- of bladranken hieraan vast Wanneer het gewas ongeveer 40 cM. hoog ls, doet men goed er een touw of katoen langs te spannen om het afwaaien bij sterken wind te voorkomen. 30 c.M. hooger spant men een tweede touwtje enz. In April gezaaid kan ongeveer half Juni, eind Juni worden geplukt En dit bloemen plukken gaat zoo enkele weken door. We spreken van plukken, want de bloemstelen laten gemakkelijk van de plant los. Voor al moet men het volgende niet vergeten Pluk de Lathyrus steeds 's avonds. Zet de bloemen des nachts met de steel flink ln t water en vul den volgenden dag de varen U profiteert er langer van. Let er vooral op dat alle bloemen open zijn op de tak. welke u plukt. Knoppen openen zich in water niet en geven aan 't geheel een ver- leut voorkomen. Zorg vooral dat er geen uitgebloeide bloemen aan de olanten blll- ven zitten. Dit heeft n.l. raadvorming ten cevolge en de planten houden op met bloeien. Kan men de bloemen op een moment niet gebruiken, toch afplukken! Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, Oe Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. SPANJE. Weer een nieuw kabinet. De Spaansche minister-president Ler- roux heeft het aftreden van het geheele kabinet aangekondigd. Men wil blijkbaar den president der republiek gelegenheid geven, nog voor het bijeenkomen van het parlement een regeering samen te stellen, waarin de radicalen, agrariërs en katho lieke Volksactie <GU Robles) vertegen woordigd zullen zijn. UIT HET VERRE OOSTEN. Japan en de sovjets. De sovjet-Russische ambassadeur ln Japan Joereneff, verklaarde, dat de regee ring van de sovjet-unie bereid is haar troepen van de grens van Mandsjoekwo terug te trekken. Joereneff is evenwel van oordeel, dat een non-agressiepact moet worden gesloten, alvorens de hangende kwesties tusschen de, sovjets en Japan kunnen worden geregeld. HITLER'S GROOTE REDE. BERLIJN, 3 Mel. (Havasl. In Natlonaal- Socialistische kringen acht men het waar schijnlijk, dat de Rijksdag reeds op 9 Mei zal worden bijeengeroepen voor het aan- hooren van Hitler's groote rede over de bultenlandsche politiek. AMERIKAANSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL TEGEN ROOSEVELT. WASHINGTON. 3 Mel. (V.D.). De Ka- mer van Koophandel der Vereenlgde Sta- ten heeft in haar zitting van gisteren een aantal resoluties aangenomen, die een aanval zijn op practisch elk punt van de New Deal-politiek van President Roose velt In de eerste plaats werd scherpe critiek geoefend op de voorgestelde wet geving tot geleidelijke opheffing der hol ding-companies, welke wetgeving be schouwd wordt als een Inbreuk op de rechten der staten. De voorgestelde wet geving inzake het Federal-Reservesysteem wordt beschouwd als een poging tot poli tieke dominatie over de Amerlkaansche banken. Ook het voorgestelde toezicht op de Amerikaansche spoorwegen met de eventueele mogeltj'kheid, dat de staat zelf de spoorwegen zou gaan exploiteeren, werd scherp gelaakt, terwijl ook een reso lutie werd aangenomen, waarin de Kamer van Koophandel zich uitsprak tegen de landbouwmaatregelen. vervat ln de Agri cultural Adjustment Act. Ook het toezicht op producenten, grossiers en middenstand, werd verwerpelijk geacht, terwijl tenslotte het standpunt werd Ingenomen, dat de N.R.A. slechts vrijwillig mocht worden toe gepast en dat de wet op de arbeidscon flicten van Wagner een grondige wijziging dient te ondergaan. Gisteravond hadden de leiders der Ame rlkaansche Kamer van Koophandel op het Witte Huls een onderhoud met President Roosevelt. HONGARIJE GETEISTERD. BOEDAPEST. 3 Mei. (Reuter). Uit geheel Hongarije komen berichten over hevige nachtvorsten, zwaren hagelslag en sneeuw stormen. In het Noord-Oosten des lands waren de akkers bedekt met een sneeuw laag van verscheidene centimeters. In het Westen was de vorst het hevigst. De temperatuur bedroeg hier van 4 tot 6 gr. onder nul. De koude heeft aan de wijnbergen en boomgaarden groote schade toegebracht. BOTSINGEN OP HAVANNA. MANILLA, 3 Mei (Reuter). Ten gevol ge van gevechten tusschen de politie en leden van de Sakdal zijn vier personen gedood en verscheldenen gewond. MANILLA (Phillpptjnen). 8 Mei. (Reu ter). In de provincie Laguna hadden gis teren twee botsingen plaats tusschen de Inlanders en de politie. Er zouden 65 doo- den en gewonden zijn. Te Santa Raso zijn vijf personen ge dood en acht gewond. Te San Ildefonso in de provincie Ba- lacon wisten de rebellen het Stadhuis te bezetten, maar werden ten slotte met achterlating van zes dooden teruggedre ven. Mariano Untivero. een tot de Sakdal behoorend lid van de wetgevende verga dering, zou de aanstichter van den op stand te Santa Rosa zijn. Hij zal gear resteerd worden. De politie heeft aan den gouverneur- generaal gerapporteerd, dat de toestand zeer ernstig is. EEN KROONPRINS VAN IRAK GEBOREN. BAGDAD, 3 Mei (V.D.). De echtgenoote van Koning Ghazi van Irak, Koningin Aliyas, heeft gisteren het leven geschon ken aan een zoon. die de wettige opvolger zal zijn van den jeugdigen Koning Ghazi. De geboorte van een kroonprins heeft groote vreugde ln het land gewekt. BANKOVERVALLEN IN DE VEREENIGDE STATEN. CHICAGO. 3 Mel (V.D.) Een drietal bankovervallen hebben gisteren weer ge toond dat het gangsterdom in verschil lende deelen van de Vereenlgde Staten nog steeds volgens de oude methoden opereert en meestal met succes. Drie met machinegeweren gewapende bandieten drongen het filiaal te Park Ridge binnen van de Citizens' State Bank en dwongen de aanwezige employés plat op den grond te gaan liggen, terwijl zij de brandkast plunderden. Een der employés wist een alarm-installatie ln werking te stellen, waardoor nabij de brandkast traangasbommen verbrijzeld werden, doch de bandieten wisten met behulp van natte doeken de werking van het traangas te neutraliseeren en verdwenen met een buit van ongeveer tienduizend dollar Te Boston hielden vier bandieten een auto aan, waarmee een bedrag aan' geld werd gebracht van een bank in Boston, naar een bank ln South Weymouth in Massachusetts. In dit geval viel hun een buit van 21.000 dollar in handen. Tenslotte wordt uit Deshler in den staat Ohio gemeld, dat vier bandieten drie employés van een bankfiliaal opsloten en er van door wisten te gaan met de aanwe zige kasgelden ten bedrage van verschei dene duizenden dollars. TREINOVERVAL DOOR CHINEESCHE VRIJ SCHAREN. SJANGHAI 3 Mei. (Reuter). Tusschen Tsiangtsjoen en Toemen lieten Chineesche vrHscharen een personentrein ontsporen die door hen onder vuur werd genomen] Vijf Jaoansche so'daten werden gedood en viift'.en gewond. Een zroot aantal oassa- eier« w»rd ontvoerd Het ls noe niet be kend of zich buitenlanders onder de ont voerden bevinden. De vrlischaren verloren in het gevecht tegen de treinbewaking dertien man. BOTSING VAN VLIEGTUIGEN. VENETIE, 3 Mei (Reuter). Te Stru. soldo zijn twee militaire vliegtuigen in de lucht tegen elkaar gebotst en ln vlammen neergestort. De belde piloten werden dood. AANWAS DER FRANSCHE BEVOLKING PARIJS. 3 Mei. iReuter). Volgens ét voorloopige statistiek over de bevolking van Frankrijk, bedroeg ln 1934 het ge boorte-overschot in vergelijking met het aantal sterfgevallen ruim 42.000. terwijl dit in 1933 slechts ruim 21.000 bedroeg RECORD-POGING BEGONNEN. LONDEN. 3 Mei. (Reuter). De Spaan, sche vliegenier Pombo is vanochtend 9 uur naar Santander gestart aan boord van eer Britsch vliegtuig waarmede hU wil trach ten van Santander naar Mexico te vliegen een afstand van 15.000 km over de Atlas, tischen Oceaan. Indien de vlucht slaagt, zal Pombo het wereld-afstands-record hebben verbeterd, HET CONFLICT IN DE MIJNINDUSTRIE. Hl Heden wordt een regeerlngsvoorstel behandeld. Gistermiddag heeft een conferentln plaats gehad tusschen de heeren De Bruyn en Henrl Hermans, vertegenwoor digers van het R.-K. Werkliedenverbond en het bestuur van den R.-K. Mijnwer- kersbond, Inzake het conflict ln de mijn industrie. Van de zijde van het R.-K Werkliedenverbond werd, Indien het tot een staking zal komen, alle steun toege zegd. Voor hedenmiddag vijf ls een vergad' ring van het Algemeen Mljnwerkersfon bijeengeroepen, waarop een regeering voorstel betreffende dit fonds ter spra zal worden gebracht. Indien dit voors wordt aangenomen, mag op goede rede nen worden vertrouwd, dat alsnog een staking ln de mijnindustrie zal worden voorkomen. Wij vernemen nog, dat het gisteren ge houden referendum onder de leden van den R.-K. Mijnwerkersbond, omtrent eventueele staking ruim de meerderheid heeft behaald. Eveneens hebben de leden van den Nederlandschen Mijnwerkersbon vóór staking gestemd. Ook bij den Neder landsch Chrlstelijken en den Neutralen Bond werd bij-meerderheid van stemmen bepaald zoo noodig tot staking over gaan. Van de zijde van de directie der particuliere mijnen werd tot heden nog niets vernomen en wordt het stilzwijgen ten strengste bewaard. Aan alle particu liere mijnen zijn biljetten uitgegeven, waarin de mijnwerkers worden opgewekt tot staking en welke hun aanwijzingen geven waaraan zij zich bij staking te hou den hebben, zoodat alles ln de beste orde verloopt. INBREKER DOOR SCHOT IN HET BELS GEWOND. In den afgeloopen nacht te omstreeks twee uur ontdekte de heer Fischer Poeldijk dat inbrekers bezig waren aan de tuinzijde van zijn woning binnen te drln gen. Door een juist passeerenden nacht stoker werd de rijksveldwachter Gevers gewaarschuwd, waarna in den tuin een onderzoek werd ingesteld. De inbrekers bleken echter verdwenen te zijn. doch werden even later aangetroffen bij de woning van den tuinder A. Persoon, aan den Poeldijkschenweg. De mannen sloegen op de vlucht, waarbij de veldwachter hen sommeerde te blijven staan, en daartoe twee schoten ln de lucht loste. Een van de drie personen, die weg liepen bleet daarop staan en werd gearresteerd. Tij dens zijn overbrenging naar het bureau bedreigde hij den veldwachter. Toen de arrestant plotseling naar zijn broekzak greep, loste de veldwachter een schot.dat den inbreker in het rechterbeen trof en hem deed neerstorten. Dr. Ter Haar advl seerde den man naar het ziekenhuis Den Haag te doen overbrengen. De man bleek te zijn de 45-jarige W. K„ een goede bekende van de Haagsche politie, die pas onlangs vrijgekomen was van vier jaren gevangenisstraf wegens Inbraak en diet stal. Hij weigerde de namen te noemen der andere twee personen, waarnaar de politie thans een onderzoek instelt. DE POSTVLUCHTEN. De „Oehoe" ls heden te Bandoeng ge arrlveerd. o KRAANDRIJVER OVERLEDEN. De kraandrijver, die bij het ongeluk op 't emplacement van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland" te Amsterdam giste ren ernstig werd gewond (Men zie emuf Gemengd Nieuws) en naar het Onze L>e'® Vrouwegasthuis werd vervoerd, ls daar eenlge uren na aankomst aan zijn ver wondingen bezweken. KIND AAN BEKOMEN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Het 1-jarig zoontje van den heer C. Wijn te Nieuw-Vennep had bij het omvallen van een pan met kokend water het ongeluk den inhoud over liet lichaam te krijgen. M«' ernstige brandwonden overdekt Is kleine, na door een dokter voorlooplg ver bonden te zijn, naar het Diaconessen"1® te Haarlem overgebracht en thans aldaa aan de gevolgen overleden. 1—1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2