768te Jaanran? VRIJDAG 3 MEI 1935 No. 23040 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. BURG. STAND VAN LEIDEN VI//CIIERJ_ BERICHTEN EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN'OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: ets.'per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar gentschappen van ons Blad gevestigd zjjn. Voor alle andere dvertentles 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk ager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling oensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden an 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 0 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein 7 Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2-35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. INAUGURATIE VAN ROF. MR. J. J. SCHRIEKE. E OVER: „EEN NIEUW BESTEK". AFSCHEIDSCOLLEGE PROF. ALB. VERWEY. Prof. dr. Albert Verwey zal zijn colleges na de Paaschvacantie niet hervatten en zijn afscheidscollege geven op Donderdag 23 dezer om 2 uur in het groot-auditorium EEN ZESVOUDIGE HULDIGING. Prof. mr. J. J. Schrieke. edenmiddag heeft prof. mr. J. J. -ieke, benoemd tot buitengewoon hoog- aar in het staats- en administratief t van Ned.-Indië aan de Leidsche Uni- teit dit ambt aanvaard met het uit en van een rede over „Een nieuw be- enkele woorden te hebben gewijd de Inzichten van den geëerden acade- hen voorganger, mr. J. Oppenheim, de bij het onderwijs in het staats- linistratlef recht te volgen methode, r. zijn onderwerp, de vraag of her- ntatie in Nederlands overzeesch beleid zakelijk is, in met een herinnering vroegere inzichten omtrent de rich- van dit beleid. Op tijdperken, waarin die de verantwoordelijkheid dragen, uigd zijn het onveranderlijk juiste tsnoer te hebben gevonden, volgt regel- ig een ommekeer in de denkbeelden, "e tot krasse koerswijziging noopt, tuurstelsel en de politiek van non- "ventie in de buitengewesten leveren rvoor de klassieke voorbeelden. Voor heden leven wij nog onder de „ethl- politiek; is, zoo vraagt spr., ook haar ode voleindigd? >r. beantwoordt die vraag bevestigend, die conclusie wordt hij geleid in de te plaats door een critisch onderzoek Indië's positie vóór de intrede van de is. Reeds toen was het Indisch beleid (Chologisch, technisch en financieel 'geloopen. Psychologisch omdat de ~heid er onvoldoende is geslaagd was volksgeest te grijpen; technisch omdat te zeer gewerkt was naar Westersche lone; financieel, omdat Indië's kun- op dit gebied ver fs overschat, de crisis ziet hij vooral een felle aan- ing tot wijziging van de tot nog toe ge le staatkundige richtlijnen, dit verband behandelt spr. vervol de Japansche belangstelling voor -Indië en de daar te lande in Neder- sche en Japansche richting werkende hten. Ook hierin ligt z.i. een indicatie, e tot heroriënteering in vorenbedoelde ting moet leiden. at deze richting moet kenmerken, vat als volgt samen: bewustheid van de geringe draag- "ht der bevolking, van de beperktheid middelen en als gevolg hiervan groote rheid en eenvoud in de geheele over- sorganisatie; speuren naar de eigen Indische be ften, een nauwgezet schiften van die den in verband met relatieve waarde urgentie en beschikbare middelen en toespitsen van de voorziening daarin al de eigenaardige kenmerken van land bik; een systematisch streven naar con- met de volkspsyche, naar autochtoon rmediair bij het invoeren van het en naar het afmeten van een be ogende mate van verantwoordelijkheid de autochtone krachten, k. meent te kunnen constateeren, dat r dan één onderdeel hiervan door den ug der tijdsomstandigheden reeds tot begin van verwezenlijking komt, doch een bewuste aanvaarding van dit w bestek ziet hij nog geen blijken, eer schijnt het beleid in Indië tot nopig kappen aan alles over te gaan. zal alleen een gewijzigde doelstel- in het overzeesch beleid uitkomst en brengen. De remedie zal van Ne- tnd moeten uitgaan, waar zij eerst zal worden aanvaard, alvorens door geëigende krachten, in Indië te worden doorgevoerd. In „de Turk." Vanmorgen heeft de eigenaar van café restaurant „In den vergulden Turk", de heer W. Couwenberg aan een zestal leden van het personeel de draagmcdaille van „Horecaf" uitgereikt en wel in goud aan de heeren Herman van Riet en A. Delmeer, die respectievelijk 25 jaar als kellner en 15 jaar als huisknecht in „de Turk" werk zaam zijn en voorts in zilver aan den oberkellner A. A. Janssen, de kellncrs J. H. Horstman en E H. Schelke en de lin nenjuffrouw mej. M. de Zwijger, die allen I hun tienjarig dienstverband herdenken. I De heer Couwenberg heeft daarbij uiting gegeven aan zijn waardeering voor de be toonde plichtsbetrachting en den wensch uitgesproken, dat allen nog vele jaren tot wederzijdsche tevredenheid werkzaam zul len zijn. Namens het geheele personeel hebben daarna de oberkellner, de heer Janssen en de voornaamste jubilaris. Herman, nog het woord gevoerd en dank gezegd voor de prettige verhouding tusschen patroon en personeel. Ter blijvende herinnering aan dezen dag werd den heer Couwenberg een plaquette aangeboden, symboliseerende den naam van de zaak. EEN DRIJVENDE NATUUR HISTORISCHE TENTOONSTELLING. Na een afwezigheid van ongeveer zes jaar heeft onze stad wederom bezoek ge kregen van de drijvende natuur- en prae- historische tentoonstelling „Klein Artis", welke ligplaats heeft genomen in het Kort Galgewater nabij de Blauwpoorts- brug. Wie deze interessante verzameling zes jaar geleden bezocht, zal er ongetwijfeld een goede herinnering aan bewaren, doch hij schrome niet ze thans andermaal te bezichtigen. Want naast veel van het goede oude. dat bewaard is gebleven, zijn er zóóvele aanwinsten, dat men zich soms in een nieuwe omgeving waant. Vooral de levende have is belangrijk uitgebreid: men vindt er thans een groote collectie exotische vogels, zeer zeldzame visschen. prachtig ingerichte terraria, een zevental apen, een zeer spraakzame papegaai met een uitgebreid répertoire, een vos en tal van andere dieren. Daarnaast een schit terende collectie vlinders, fossielen, schel pen, oudheidkundige voorwerpen, kortom een volledig museum in gecomprimeerden vorm, dat de moeite en geringe kosten van een bezoek alleszins loont. Ook voor schoolkinderen bevat deze tentoonstelling, welke een stichting is van de Ver. „Natura Artis" te Rotterdam, veel leerzaam materiaal. DE ARBEIDSBEURS. "teren waren 3880 (v. j. 3053) werk enden ingeschreven. DE HERVORMDE JEUGD VOOR DE ZENDING. Geslaagde zendingsavond in de Stadsgehoorzaal. Oegstgeest. en dan bedoelen wij hier mede het Zendingsbureau te Oegstgeest verkeert in nood! Dit is geen geheim en hoe beter dit nu maar begrepen wordt, des te beter zal dit ook zrin voor de samen werkende zendingscorporaties De nood is hoog, ia zelfs is er sprake van geweest dat nieuwe zendelingen niet kon den worden uitgezonden. De Hervormde jeugd van Leiden heeft zich dit gerealiseerd en begrepen, dat er iets gedaan moet worden. De jeugd moet voor de zending mobiel gemaakt worden. Vele besprekingen zijn gehouden, die tot resultaat hadden, dat gisteravond door zeven Leidsche Chr Jeugdverenigingen, t.w. de C.J.M.V, Padvinders, de Driehoeks meisjes N.M.C de H. J. O., de Chr. Gym- nastiekver. „Jahn" het Jeugddienstkoor „Jubilate Deo", de N.C.J.G.O.V. „De Scha kel" en de Meisjesver. „Wees een Zegen" in de Stadsgehoorzaal een zendingsavond was belegd. De belangstelling voor dezen avond was bijzonder groot. Ais gevolg van het feit. dat zoo veel vereenigingen, elk met een andere strekking, aan deze uit voering hun krachten schonken, was het programma zeer afwisselend samengesteld. Onmogelijk is het ons dan ook dit op den voet te volgen. Laten wij voorop stellen, dat alle vereenigingen, het groote doel dat deze avond beloofde voor oogen stellende, hun uiterste krachten gegeven hebben. Goede zang. fraaie vrije- en behendig heidsoefeningen leuke kampliedjes en een goed opgevoerd tooneelspel: „Het lied van den arbeid" boden den aanwezigen enkele aangename uren. Het tableau „Kind'ren van één Vader", voorgesteld door de H.J.O., vormde een indrukwekkende afsluiting van dezen zen dingsavond. die mede door het Koperkwar tet der Zendingsschool werd opgeluisterd. De heer E. C. Burgstede a.s. zendeling heeft aan het begin van den avond die o.m. werd bijgewoond door zendingsdiree- tor Brouwer en den heer Van der Endt van het Zendingsbureau, allen hartelijk welkom geheeten en de vereenigingen be dankt voor het genomen initiatief. CHRISTEL. DEM. UNIE. Ledenvergadering. Gisteravond was de afd. Leiden van de Christelijk Democratische Unie in het gebouw „Patrimonium" in ledenvergade ring bijeen. Nadat de voorzitter, de heer J. Noppe de vergadering op de gebruikelijke wijze met gebed geopend had, las de secretaris de heer A, Sjardijn, de notulen van de vorige vergadering, welke werden goedge keurd. Door het bedanken als 2de voorzitter van den heer C. G. Perfors, en uitbreiding van het bestuur met twee leden, had ver kiezing plaats van drie bestuursleden. Na stemming en herstemming, bleken te zijn gekozen, de heeren H. v. Heusden, P. Wagter en Kokkedé. Hierna richtte de voorzitter zich tot den heer C. G. Perfors als scheidend bestuurs lid en bedankte hem voor de toewijding en activiteit aan de afd. Leiden bewezen. Tenslotte werd de propaganda voor de gemeenteraadsverkiezing besproken. Be sloten werd hiervoor een krachtige pro paganda te voeren door het houden van een groote propagandavergadering, ver spreiding van lectuur, raam- en plakbil- j et ten enz. Na de rondvraag sloot de voorzitter met dankgebed deze goed bezochte en zeer goed geslaagde vergadering. GEREF. GEMEENTE. Bij de Geref. Gemeente alhier is beroe pen ds. J. Traanje van Barneveld HET THEOSOPHISCH GENOOTSCHAP. De Ware Magie. Onder auspiciën van het Theosophisch Genootschap, (Leider dr. G. de Purucker, Point Lorna, Cal.), Loge geiden, sprak gisteravond in de zaal van de Muziekschool der Mij. voor Toonkunst de Voorzitter der Nederl. Afd., de heer J. H. Venema uit den Haag over het onderwerp: „De Ware Magie". De voorz. der Afd. Leiden leidde den spr. in en las de doeleinden van het Genootschap voor. De spr. begon met de aanhaling van de woorden van Herbert Spencer: „Er bestaat één principe, dat alle mededeeling verhindert, dat elk argu ment te niet doet en dat een mensch in eeuwige onkunde móet laten. Dat principe is veroordseling vóór grondig onderzoek. Spr. legde er den nadruk op, dat dit in 't bijzonder gold voor de studie der Theosophie Een grondig onderzoek doet zien, dat deze levens-philosophie uitermate practisch is en door te voeren in elke levens-phase. De uitkomsten van weten schappelijke onderzoekingen en van uit breiding der gedachten op godsdienstig ge bied bevestigen alle de Theosophische leeringen. Spr. wees op de belangstelling, die de magische vermogens in den mensch door alle tijden heen heeft gehad en in deze periode van kentering zien wij die be langstelling wederom meer dan ooit toe nemen. Het zieltogend materialisme voert meer en meer de aandacht naar psychische verschijnselen en groote gevaren dreigen in dit opzicht voor het menschdom. Steeds werd door de ingewijden een nadrukkelijk verschil geleerd tusschen de z.g. zwarte en witte magie, de eerste voerende tot ver nietiging der werkelijke ziele-vermogens, de laatste door het handelen langs de natuurlijke wetten van liefde en mededoo- gen, naar licht, bevrijding en meesterschap over leven en dood. Opnieuw vraagt de menschheid dringend om geestelijke waar den en de Theos. Beweging laat haar waarschuwend woord hooren om de scheidslijn aan te geven tusschen de occulte „kunsten" (onrust en zenuwover spanning brengend i en de reine, magische vermogens, berustende op strenge zelf tucht, uitroeiing der zelfzucht en algeheele toewijding aan de belangen onzer mede- menschen. Bij zijn betoog wees spr. o.a. op de woorden van een der groote schrijvers in het thans zoo belangrijke boek: De Brieven der Meesters aan A. P. Sinnett: „Tracht U te bevrijden van die groote mava, waarvoor alle bestudeerders van het occultisme in de geheele wereld door hun leeraren steed-s zijn gewaarschuwd het hunkeren naar verschijnselen. Evenals de zucht naar sterke drank en opium, wordt het sterker wanneer er aan voldaan wordt. Indien gij het niet zonder verschijnselen kunt doen. zult gij onze wijsbegeerte nim mer leeren verstaan. Indien het U om ge zonde, philosophische gedachten te doen is en gij hieraan genoeg hebt, laten wij dan correspondeeren Ik geef U een diepe waar heid wanneer ik U zeg, dat, indien gij slechts wijsheid verlangdet, alle dingen u mettertijd zullen worden toegewor pen. Aan onze metaphystische waarheden wordt geenszins meer kracht bijgezet wan neer onze brieven u uit het ledige in den schoot worden geworpen.... Indien onze wijsbegeerte verkeerd is, dan zal een won der haar niet goedmakenSpr. trekt verschillende vergelijkingen tusschen de valsche en de ware magie, besluitende met de Theosophische leering, dat het terug brengen van edele idealen aan den mensch, hem te helpen den God in hem uit zijn kerker te voorschijn te brengen en hem zijn essentieele eenheid met het grenze- looze universum te doen beseffen, hem levensvreugde en bovenal levensker-ris te geven, de grootste, de ware magie is. En dat doet de Theosophie indien men haar tot een levende kracht in het leven maakt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: NV. Schelpkalk, Nieuwe Rijn 64a, Leiden, fabricage van en handel in schelpkalk. De zaak is met ingang van 1 April 1935 in liquidatie getreden. Vereffenaren: P. F. van der Wallen, Brieile; H C M. Dolk, Amsterdam en B. Mulders, Meppel. Naamlooze Vennootschap „Handel-Maat- schappij De Veluwe" (f). Kort Galgewater 1315. Leiden, hoofdzetel: 's-Gravenhage, detailhandel in boter, vet, koffie enz. Uittredend Beheerder filiaal Leiden: J. W de Man, Leiden. Nieuwe Beheerder filiaal Leiden: J. Schouten, Leiden. J. Ia Rivière, Haven 52, Leiden, rund-, kalfs-, lams- en varkensslagerij en verkoop van fijne vleeschwaren. Uittredend Eigenaar: J. la Rivière, d.d. 1 April 1935. Wijz. handelsnaam in. H. B. la Rivière. Nieuwe Eigenaar: H. B. la Rivière, Leiden. PANTOMIMECLUB V.O.D.O. Een geslaagde uitvoering. Gisteravond gaf de Pantomime-club V.O.D.O. onder leiding van mej. W. Wes- sels uit den Haag een uitvoering in de „Graanbeurs". De Voorzitter de heer W. E. de Ruiter opende ongeveer halfnegen den avond, heette allen hartelijk welkom, in zonderheid de Presidente der Afd. Leiden van de Vereen, tot bevordering der belan gen van S.H., Mevr. T. KranenburgSie mens en de overige bestuursleden dier vereen, en wenschte alle aanwezigen een prettigen avond toe. Spreker wees erop, dat het Pantomime- spel zoo bij uitnemendheid geschikt is voor slechthoorenden, doch dat dit spel ook zeer veel volharding en doorzettingsvermogen voor hen kost. Tot nog toe heeft V.O.D.O. op haar uitvoeringen het Pantomime-spel alleen gegeven met en door S.H. Goedhoo- renden werden dan bereid gevonden den avond verder te helpen vullen. Dezen avond is V.O.D.O. een stap verder gegaan en spe len S.H. gecombineerd met G.H., wat voor de S.H een dubbele inspanning beteekent. Voor dit samenspelen werden leerlingen van de Burger-zangschool bereid gevonden met nog andere dames en heeren. Het programa zag er veelbelovend uit en heeft ook veel. zeer veel moois gegeven. De schilderijen op oud Fransche liederen, in beeld gebracht door Mej. Wessels, gezon gen door Mej. G. Versteeg en keurig op de piano begeleid door Mej. Riet v. d. Broek, de alleraardigste liedjes, gezongen door Mevr. A. Driessen-Hofman en begeleid door Mevr. M. v. d. HeydenBrakel, de tableaux waaronder Grootmoeder en Kleinkind, de Gavotte, keurig uitgevoerd door leerlingen van de Burgerzangschool en ten slotte de Hexendans van Mej. van Ootmersen, leer linge van Mej. Wessels deden den avond vóór de pauze omvliegen. De verschillende dames, die zich zoo bij Uitstek verdienstelijk maakten, hadden allen een keurig bloemstuk in ontvangst te nemen. Na een kwartiertje pauze gaven leerlin gen van de zangschool een voorstelling van een Jaarmarkt in 1840, waar de stemming goed inzat. De aardige costumes van koop vrouw, koopers. soldaat, liedjeszanger en anderen en de liedjes van de marktlui ga ven een leuk geheel. Na deze jaarmarkt bracht de heer de Ruiter mej Wessels uit naam van V.O.D.O. hulde voor alle moeite en inspanning, die zij zich voor dezen avond heeft getroost en bracht eveneens dank aan den secretaris den heer J. A. Christiaanse voor diens groote activiteit. Mevrouw T. KranenburgSiemens zei den Voorzitter van V.O.D.O. den heer de Ruiter dank (onder zijn voorzitterschap groeit en bloeit V.O.D.O.) en bood 'n kleine herinnering aan uit naam van de Afd. Leiden, terwijl Mej. Wessels dank bracht aan Mevr. de Ruiter, die zich achter de coulissen niet onbetuigd had gelaten. De avond werd besloten met nog eenige liedjes uit den ouden tijd door Mevr. Driessen, begeleid door de dames v. d. Hey den en v. d Broek. V.O.D.O. mag met zeer veel genoegen te rugzien op dezen avond, die alleszins ge slaagd mag worden genoemd. Mej. W. C. de Nie alhier is benoemd tot plaatsvervangend lid van de commissie, welke in 1935 te Rotterdam belast is met het afnemen van de examens ter verkrij ging van de akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en fraaie handwerken voor meisjes. De Ned. Ver. van Huisvrouwen heeft de oorkonde wegens 12'/!-jarigen dienst uitgereikt aan mej. S. Groenendijk als dienstbode bij de familie W. F. Verhey van Wijk, alhier. De heer L. Erades Jr., die reeds eenige jaren bij zijn vader in de rijwielzaak aan de Doezastraat het vak tot in onderöeelen heeft geleerd, opent heden in het voorma lige manufacturenmagazijn van de firma Zitman, Hoogewoerd 158. een filiaal, waar in tevens een voortreffelijk toegeruste re paratie-inrichting verbonden is. De heer E. legt zich in het bijzonder toe op den verkoop van Simplex en Juncker-rijwielen, doch ook in andere merken is er volop keuze, BINNENLAND. ïnaugureele rede van Prof. Mr. J. J. Schrieke als buitengewoon hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. (Stads nieuws, le Blad). De Eerste Kamer over het Verkeers- fonds. (4e Blad). Standpunt, van de K.N.A.C. inzake het conflict met den A.N.W.B. (Binnenland, 3e Bladi. Dc moord in den IJpolder; 15 jaar ge vangenisstraf geëischt. (Rechtzaken, 4e Blad). Bij een brand te Huissen (Geld.) zijn twee kinderen omgekomen: de ouders zijn ernstig gewond. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Yerklaring van Mc Donald, gevolgd door debatten in bet Engelsche Lagerhuis. (5e Blad en Buitenland, le Blad). Goering over Duitschland's luchtmacht. (Buitenland, le Blad). Het Fransch-Russisch bijstandsverdrag is geteekend. (Buitenland, le Blad). Reorganisatie van het Spaansche kabi net. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. Woensdag 8 Mei a.s. herdenkt de heer W. C. van Loon, conducteur-bestuurder bij de Haagsche Tramweg-Maatschappij Den HaagWassenaarLeiden, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde maatschap pij in dienst trad. Gistermiddag om ongeveer 6 uur pas seerde in een open hofauto H. K. H. Prin ses Juliana onze stad op doorreis naar Den Haag. De schietwedstrijden van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm te Katwijk, zul len niet morgen aanvangen, doch Zater dag 11 dezer. Een steigerend paard heeft vanmor gen een groote spiegelruit van den win kel der firma van Kloeten aan de Bree- straat vernield. ONDERTROUWD. W. J. Hofman jm. 30 j. en J. C. G. Fun- selier jd. 33 j. M Brouwer jm. 23 j. en M. C. Compier jd 30 j C. C. Honsbeek jm. en J. Nieuwkerk jd. OVERLEDEN G. v. Diji z„ 25 j. M. W. Koetsier d., Ij. K. CramaFijnenbuik vr., 41 J. J. A. Peeman m., 60 j. TIJDSCHRIFTEN. De „Wereldkroniek" wijdt een reeks foto's aan het 25-jarig jubileum van het Engelsche koningspaar. Jean M. Dubois schrijft een geïllustreerd artikel over een Hollandsche expeditie in de V. S. J. Hoven vraagt waar de grens van athletiekre- cords is. IJMUIDEN, 3 Mei 1935 VISCHPRIJZEN. Tarbot per K G. f. 0.84—0.75: Griet per kist van 50 K.G. f. 20—5.50; Tongen per K.G. f. 0.56—0.44. Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.11—2.50; Bot f.5—2; Wij ting f. 1.90—1.40. Aangekomen de loggers: K.W. 31 met f.387; K.W. 127 met f.261; K.W. 57 met f.170; SCH. 361 met f.353.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1