DE CHACO-OORLOG TUSSCHEN BOLIVIA EN PARAGUAY i BflITEW.. WEEKOVERZICHT 76,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 27 April 1935 Derde Blad No. 23035 GEMENGD NIEUWS. LAND- EN TUINBOUW ^(JN/T IN IITTEREN^j De demon van de bewapening blaasl het vuur weer aan ACHTER DE SCHERMEN. In deze tijden rondom Paschen pleegt jet rustig te zijn In de algemeene politiek en dit jaar maakt daarop geen uitzonde ring. Althans naar bulten is het rustigI lichter de schermen speelt zich echter heel wat af, waarover pas later meer Baarheid zal komen. Zoo ls men te Rome druk doende met de voorbereiding van de z.g. Donauconfe- lentie, die vermoedelijk begin Juni zal vorden gehouden. De deelnemers worden reeds tevoren gepolst, opdat straks wel licht reeds tevoren principleele overeen stemming mogelijk zal blijken en feitelijk slechts de vorm zal moeten worden ge- rocht voor het te sluiten pact. Dat groote moeilijkheden daarbij te overwinnen zul len zijn, staat vast. Vooral van Dultsche lilde worden heel wat bedenkingen ge koesterd tegen het Donau-pact, zooals dat te Stresa ls gedacht. Doch Duitschland houdt zich momenteel merkwaardig kalm, ook na de moreele veroordeeling door den Volkenbondsraad. Weliswaar heeft het daartegen een protest doen hooren, doch dit is zoo gesteld, dat het geen verdere gevolgen behoeft te hebben. Intusschen heeft deze veroordeeling wel eenigszlns een stemming van „Katzenjammer" ge rekt in leidende Dultsche kringen. Oostenrijk's onafhankelijkheid, we schreven het reeds eerder, is veilig gesteld en ln aansluiting daarop zal het ook mo gen herbewapenen, al ls nog niet beslist lot hoever en op welke wijze. Anders staat het voor Hongarlle, Bul garije en Turkije, de vroegere bondge- nooten van Duitschland in den wereld oorlog. wat de herbewapening betreft. Ook zij zullen deel krijgen aan de alge meene herbewapening, doch zullen daar- Toor diverse concessies hebben te doen en zekere verplichtingen op zich hebben te nemen. Alleen Turkije is vrijer van be weging, tenminste inzake bewapening te land Hoewel het recht van vrijen door tocht door Dardanellen en Bosporus er kennend. wil Turkije echter ook weer ver lof de zeeëngten in staat van verdediging te brengen, daar anders Europeesch Tur kije onmogelijk te verdedigen zou zijn tegen een aanvaller. Het laatste woord ln deze materie ls zeker nog niet gesproken! De sfeer van algemeen wantrouwen is, belaas, nog altijd groeiende. Zelfs Engel- sche ministers aarzelen niet. langer, om als oorzaak daarvoor aan te wijzen het besluit van Hitier om eenzijdig deel 5 van het verdrag van Versalies op te zeggen. Van Dultsche zijde draait men het na tuurlijk om, herhalend 't standpunt, dat, door zich te ontrekken aan de beloofde ontwapening, de vroegere geallieerden het verdrag het eerst hebben geschonden, waardoor Duitschland ook het recht kreeg, zich aan zijn verplichtingen te ont trekken. Met recht geldt hier: als twee kijvenTe betreuren ls evenwel het gevolg van dit gekijf. Heel ons wereld deel is er door in wanorde en steeds ver der gaat de zucht naar veiligheid in ver- iterking der bewapening, waarbij meer en meer ook de opvoeding der jeugd ln het geding wordt gebracht. Met de bedoeling den vrede te verze keren. wordt een steeds grootere hoeveel heid van de gevaarlijkste brandstof ver iameid. Eén lucifer, onvoorzichtig daarbij gebracht, en ons werelddeel staat op nieuw in lichterlaaie, gelijk in 1914 Niet genoeg kan gewaarschuwd worden tegen dezen terugval tot de oude methode tan vredes-verzekering! Intusschen schijnt Frankrijk bij nader Inzien zich toch niet al te vast te willen binden aan sovjet-Rusland, althans het rerdrag tusschen beide landen is nog niet klaar. Zelfs is Litfclnof, de sovjet-com missaris voor buitenl. zaken, eenigszins ostentatief uit Gnève naar Moskou te ruggekeerd zonder eerst Parijs aan te doen, gelijk was aangekondigd. Blijkbaar om pressie te oefenen op den Quai d'Or- lay, doch toen deze kalm zijn gang ging. is Moskou weer bijgedraaid en opnieuw wordt nu getracht aan het verdrag een vorm te geven, die voor beide landen aan- rrmelijk is. Vermoedelijk zal men daarin tenslotte wel slagen, al zullen de sovjets met iets minder genoegen moeten nemen, dan waarop zij gehoopt hadden en zal laval straks bij zijn bezoek aan de Rus- sche hoofdstad, het verdrag ten doop kunnen houden. Overigens trekt de Balkan weer eens de aandacht. In de eerste plaats door de kabinetswisseling in Bulgarije, in de tweede plaats door de herleving van den strijd tot herstel van het monarchisme in Griekenland. In Bulgarije heeft de militaire regee ring Zlateff plaats gemaakt voor een burger-regeering Tosjeff, die tevens een grondwetswijziging zal doorvoeren in den geest van een gematigd fascisme, naar bet zich laat aanzien. Tosjeff. Een der eerste daden van de nieuwe 'egeerlng, die een vredesregeering wil zijn. *as de vrijlating der vroegere premiers Eankoff en Georgieff. wier arrestatie de 'eden was van den val der regeering Zlateff. OPLICHTING DOOR STEUNTREKKENDEN? De politie te Amsterdam heeft twee be stuursleden en zes leden van de Lande lijke Federatie van bouwvakarbeiders ge arresteerd, onder verdenking van oplich ting van Maatschappelijken Steun aldaar. De acht arrestanten worden er van ver dacht, gedurende zeer langen tijd de In stelling voor maatschappelijken steun voor belangrijke bedragen te hebben be nadeeld. De zes federatieleden hebben den laatsten tijd voortdurend als crisis- werkloozen steun getrokken. Zij stempel den daartoe op het bureau van de Fede ratie van bouwvakarbeiders. Tegelijkertijd verrichtten zij bijna doorloopend arbeid in dienst van een handelaar In bouwmate rialen en verdienden daar zeer ruime be dragen. Weekloonen van f. 40 a f. 60 zou den geen uitzondering zijn geweest. De justitie staat op het standpunt, dat het werken van de zes Federatieleden, aan het bestuur van deze federatie niet onbe kend is kunnen blijven. Zij vermoedt dan ook. dat de zes arbeiders met medeweten Zooals bekend, had de regeering Tsal- daris in Griekenland na de mislukking van den staatsgreep van Venizelos nieuwe verkiezingen beloofd en deze zullen in Mei gehouden worden. Nu deze voor de deur staan, doet de partij van de monarchis ten haar uiterste best om dc monarchie te herstellen. Ex-koning George is ten allen tijdp bereid terug te k - -en zoo hef volk hem terugroept. Nu is ailiid vaag. in hoeverre men kan s'iê' i an den wil van een volk. Daarbij blijtt in gevallen als deze steeds ruimte voor een ongewa- penden coup d'état van de bestuursleden, clandestien gewerkt hebben en tevens door deze bestuursleden in staat zijn gesteld, wekelijks het steun bedrag te incasseeren. Vandaar dan ook, dat thans ook twee bestuursleden der federatie, waaronder de secretaris, in hech tenis zijn gesteld. o ZEVENJARIGE JONGEN VINDT OP STRAAT ARSENICUM. Een zevenjarige jongen heeft gister middag in de Uiterwaardenstraat te Am sterdam een vondst gedaan, die hem noodlottig had kunnen worden. Het kind ontdekte op den weg een fleschje met pastilles, waarvan het er een in den mond stak. Later bleek, dat de inhoud van het fleschje uit arsenicum bestond. Toen de jongen het fleschje gevonden had en de smakelijk uitziende pastilles had bekeken, stak hij er zonder aarzeling één in den mond en beet er een stuk af. Dit bevatte naar schatting ongeveer een kwart gram arsenicum. Bij zijn thuis komst liet hij het fleschje aan zijn ouders zien. Hij vertelde eveneens, dat hij een stukje van een tablet had opgegeten. Hevig ontstelden de ouders toen zij ont dekten in welk gevaar hun kind zich be vond. Zij stelden zich onmiddellijk in ver binding met de politie van het bureau Pieter Aertszstraat en raadpleegden hun huisdokter, die direct maatregelen nam. De politie stelt thans een onderzoek in, hoe het fleschje op straat kan zijn ge raakt. Het is bijna niet aan te nemen, dal iemand de zwaar vergiftigde tabletten op den weg heeft gedeponeerd. Het knaapje heeft gelukkig tot nog toe geen nadeelige gevolgen van het arseni cum ondervonden. (Tel.) VAN EEN HEITOESTEL GEVALLEN. Gistermiddag omstreeks half vier is een werkman, die in de Stuiboezem te Vlls- singen bezig was met werkzaamheden aan een heitoestel, daaruit gevallen en zoo danig op een ijzeren balk terecht geko men, dat overbrenging naar het zieken huis noodzakelijk bleek. o BUITENLANDSCH GEMENGD. GASONTPLOFFING TE ST. LOUIS. In de zakenwijk te St. Louis (V. St.) zijn in een riool, tengevolge van gasop- hoopingen, twee groote ontploffingen ont staan, waardoor de riooldeksels binnen een afstand van kilometers in de lucht werden geslingerd en de ruiten van heele blokken huizen werden ingedrukt. Ook werd het straatdek over heele afstanden opengereten. In het riool waren arbeiders werkzaam, van wie er elf, ten deele met ernstige brandwonden, naar het zieken huis zijn gebracht. Er moeten er zich echter nog veel meer in de met gas ge vulde rioolbuizen bevinden en de brand weer werkt met gasmaskers en met spui ten met gasneutraliseerende stoffen om de ongelukkigen op te sporen. o- ITALIAANSCHE VLIEGERS GEHULDIGD. President Roosevelt heeft aan generaal Baibo en generaal Pellegrini van de Ita- Haansche luchtmacht, het luchtvaart- kruis verleend Deze beide generaals wa ren de bevelvoerders van het Italiaan- sche eskader, dat in Juni 1933 een vlieg tocht naar de Vereenigde Staten heeft gemaakt. ONGELUK IN EEN BRUINKOLENMIJ* Zeven arbeiders bedolven. In de bruinkolenmijn Loederburg va» de kali-fabriek te Stassfurt (Duitschland) zijn zeven mijnwerkers door het binnen stroomen van modder geheel van de bui tenwereld afgesloten. De modder stroomde plotseling den mijngang binnen en men vreest dan ook dat de ongelukkigen niet te redden zullen zijn. De reddingsbrigade stuit op gewel dige moeilijkheden en vordert slechts zeer langzaam. o GESTRAFTE AUTOMOBILISTEN „GEBRANDMERKT". Er wordt te Los-Angelos, in Californië op het oogenblik een campagne gevoerd om het aantal ongelukken te beperken en als onderdeel hiervan verplicht men automobilisten, die schuldig zijn bevon den aan overtreding der verkeersregels, op hun voorruit een papier te plakken met het woord: „Verkeersovertreder". Eén der eerste slachtoffers van deze nieuwe bepaling was de filmster Sally Blane, die op een der boulevards met te groote snelheid had gereden. Zij werd veroordeeld om de aanduiding „verkeers overtreder" voor den tijd van dertig da gen op haar auto aan te brengen. o MATOESJKA GAAT IN BEROEP. De spoorwegmisdadiger Matoesjka, die, zooals bekend, door een rechtbank te Boedapest ter dood is veroordeeld, maar inmiddels te Stein in Oostenrijk de straf uitzit, die hem daar is opgelegd, heeft tegen het Hongaarsche vonnis beroep aangeteekend. Op 23 Juni zal de zaak voor de tweede maal voorkomen. Het is niet waarschijnlijk, dat Matoesjka, zooals de eerste keer. hiervoor naar Boedapest zal worden overgebracht. BEKRONINGEN OP FLORA IV. Door de jury op Flora IV te Heemstede zijn o. m. de volgende prijzen toegekend: Eereprijzen: zilv. med. van H. M. de Koningin aan inzending van D. Baardse Dz. te Aalsmeer; kunstvoorwerp afdee- ling Haarlem, inz. J. C. Maarse. Aalsme-%^ Extra prijzen: zilv. bloemenvaas D Mid delkoop voor de beste groep cyclamen, J. C. Maarse, Aalsmeer. Gouden medaille met gelukwenschen van de jury aan groep cyclamen N. V. Handelskw. v.h. J. C. Maarse, Aalsmeer; groep hortensias, erven W. C. Keesen, Aalsmeer. Met gelukwenschen van de jury: de de coratieve groep begonia's in diverse varië teiten, hortensia-cyclamen,D. Baardse Dzn., Aalsmeer; bloeiende en niet-bloeien- de heesters Felix en Dijkhuis. Boskoop: groep orchideeën, gebrs. Barendsen, Aals meer. Gouden medaille: groep succulenten, handelskweekerij „Succulenta", K. Mantel, Aalsmeer. Kleine gouden medaille: groep cinera ria's N. V. handelskweekerij v.h. fa. J. C. Maarse, Aalsmeer; groep calceolaria's N.V. Handelskweekerij v.h. fa. J. C. Maarse, Aalsmeer; decoratieve groep D. F. Ruys, Wassenaar, tuinbaas D. de Gans; groep spirea's lastilbe) G. Lubbe en zo nen, Oegstgeest; groep bloeiende en niet- bloeiende heesters K. Wezelenburg en Zn., Hazerswoude. Verguld zilveren medaille: collectie tul pen N.V. F. Rijnveld en Zn., Hillegom; groep cacteeën en andere succulenten D. v. Zijverden, Aalsmeer. Zilveren medailles: collectie aardbeien in pot, Graaf van Bylandt, Noordwijk, groepje afgesneden rozen, Alb. Spaargaren Hzn., Aalsmeer; groep bloeiende en niet- bloelende gewassen Jan Boer Wzn., Bos koop; groepje mesembrianthum aureum, A. Buys Czn.. Aalsmeer. Botanisch getuigschrift B: rhododen dron impeditum en lapponicum, Felix en Dijkhuis. Boskoop: rhododendron-roviam en Bap- ponicum, Felix en Dijkhuis, Boskoop; rhododendron virgatum Felix en Dijkhuis, Boskoop. Getuigschrift le klasse: Begonia Baard- se's Wonder, D. Baardse Dzn Aalsmeer. Begonia Johan Mensing, D. Baardse, Aals meer. Getuigschrift van verdienste: Mesem- briantheum Aureum, A. Buys Czn., Aals meer; Rhododendron Salverense, Felix en Dijkhuis, Boskoop; Narcis zaailing 1202, G. Lubbe en Zn., Oegstgeest; Osmantus Delavayii, Kon. Kweekerij Terra Nova, Aalsmeer; Skimmia Oblata Veitchii, Kon. Kweekerij Terra Nova, Aalsmeer; Belope- rone guttata Congispica peer „Konigers Ideal", Jan Boer Wzn. en Zn., Boskoop; Roos Senior, Alb. Spaargaren Jbzn., Aals meer; Roos Mary Hart, Alb. Spaargaren Jbzn., Aalsmeer; Roos R. 6, G. de Ruiter, Hazerswoude; Roos R. 3, C. de Ruiter, Hazerswoude; Belberis Stenophylla Sem- perflorens, Felix en Dijkhuis, Boskoop; Berberis Stenophylla Corelline. Felix en Dijkhuis, Boskoop; Rhododendron „Mo rion", Felix en Dijkhuis. Boskoop; Azalea Jeanne, Felix en Dijkhuis, Boskoop; Nar cis Poeticus „Fien", de Ruyter en Zn., Noordwijk; Roos R. 5. G. de Ruiter, Ha zerswoude; Azalea „Truus", Felix en Dijk huis, Boskoop; Berberis stenophylla Coc- cinea, Felix en Dijkhuis, Boskoop; Azalea Aartje, Felix en Dijkhuis, Boskoop; Aza lea Margo, Felix en Dijkhuis, Boskoop. BACH-CONCERT REM. KERK. Aan het Bach-concert op 21 Mei a s. in. de Remonstrantsche Kerk zullen mede werken de dames Catharina Verkuil, zang en Marie Olivier, violoncelliste en violiste. De netto-opbrengst van dit concert wordt bestemd voor de. Braillebibliotheek voor Organisten der N B B.O. o TIJDSCHRIFTEN. De angst voor oorlog en waarom er weinig reden voor is; met Johan Fabricius door Indië; onze sociale wetgeving in het gedrang; Nederlandsche films: het min- cerwaardigheidscomplex; de keizer der Mongolen, ziehier een greep uit de arti kelenreeks der Haagsche Post van deze week,

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9